mm dichtbij j f Koningin bij herinwijding synagoge „Er zijn meer bekwame vrouwen dan u denkt" Commentaar Wantrouwen? Wiegel in z'n wiek geschoten door Van Agt Nieuwe hartkliniek in Bergen op Zoom? ~\nnr\f Tekeningen, hij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw. BHOT": HIW0-MLOOT 15 KN RoN\tAHT3E--- Uitkering bij loonbeslag wordt hoger buien afreageren met koken stuur 'n brief spoorfiets swifties Brief aan politieke partijen: het 'weer Buien en zon Strandweer ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1976 TROUW/KWARTET 5 Er zijn weinig ministers die bij de politiek bevriende fracties in het parlement zoveel wantrouwen wekken als minister Van Kemena- de. Kennelijk kunnen een aantal christen-democratische Kamerleden moeilijk wennen aan de gedachte, dat na een kwart eeuw confessionele bemanning ook eens een socialist het ministerie van onderwijs beheert. Het kan namelijk weinig anders dan wantrouwen zijn. dat de heer Her- mes van de KVP geïnspireerd heeft tot zijn motie waarin hij vraagt de indiening van het wetsontwerp op het basisonderwijs drie maanden uit te stellen. Natuurlijk, het argument van de heer Hermes is dat de tijd om commentaar te geven op het begin juni verschenen concept- wetsontwerp te'kort is. Daarom wil hij de termijn van advisering verlen gen van 1 oktober tot I januari. Maar de heer Hermes weet ook dat hij het minister Van Kemcnade zo onmogelijk maakt het definitieve I wetsontwerp nog voor het einde van deze kabinetsperioe in te dienen. Daarom lijkt het er veel op dat zijn verzoek om uitstel een al dan niet I opzettelijke poging tot afstel is. De motie-Hermes is fel afgekeurd door de Nedrlandse Federatie van Onderwijsvakorganisaties (NFO). waarin bijna alle kleuterleidsters en onderwijzers vertegenwoordigd zijn. De NFO heeft al commentaar geleverd op het concept wet sontwerp en vindt verlenging van de adviestermijn overbodig. De bij de NFO aangesloten bonden vinden het belang van een nieuwe wet op het basisonderwijs te groot om de zaak te verschuiven naar een volgen de kabinetsperiode. Het wetsomtwerp van minister Van Kemcnade komt bovendien aller minst onverwacht. Er wordt al jaren gedacht en gesproken over vervan ging van de lager onderwijs wet van 1920. Reeds in 1970 diende de toen malige A.R.-staatssecretaris Gros heide een voorontwerp van wet in. Sindsdien hebben het kleuter- en lager onderwijs zich snel ontwikkeld en de bestaande wetgeving is even snel verouderd. Zonder het met alle voorstellen in het nu bekende concept wetsontwerp eens te zijn. hopen we toch dat de meerderheid in de con fessionele fracties in de Tweede Ka mer de sportiviteit zal opbrengen deze minister zijn wetsontwerp te laten indienen Er is dan later nog genoeg tijd om kritiek te leveren en zelfs het wet sontwerp te verwerpen. Hoe meer vertrouwen het parlement in zichzelf heeft, hoe minder reden er is een minister te wantrouwen die zijn wet sontwerp nog niet eens bij de Kamer heeft ingediend. Van onze parlementsredactie AMERONGEN Fractievoorzitter Wiegel van de VVD is in zijn wiek geschoten over de aanval van minis ter Van Agt in de Tweede Kamer op de abortusstandpunten van de VVD Op een VVD-bijeenkomst in Ame- rongen zei Wiegel de uitval van de minister niet juist te vinden Minister Van Agt zei dat de stel- lingname van de VVD in de Bloe- menhove-kwestie hem „niet uitno digt de politieke steven te wenden Hij zei de kabinetssamenwerking tussen progressieven en christen democraten van groot belang te ach ten. zeker gezien het voor de minis ter onaantrekkelijke alternatief van de VVD Wiegel vond dat Van Agt zijn verwij ten beter aan het adres van de PvdA kon richten. „De PvdA. die de minis ter bij de kabinetsformatie heeft overgehaald zijn eigen abortus- wetsvoorstel in te trekken, en voo vrijlating van abortus heeft gekozen De PvdA. die door het handelen van tenminste één van haar ministers achter de rug van de minister van justitie om diens Bloemenhove- beleid trachtte te doorkruisen", al dus Wiegel, die met dit laatste doel de op het geheimzinnige telefoontje, dat in de nacht van de Bloemenho- ve-bezetting door een lid van het kabinet werd gevoerd met de bezet ters. Van een verslaggever BERGEN OP ZOOM Bergen op Zoom is kandidaat voor de hartkli niek die de Nederlandse Hartpatiën tenvereniging wil oprichten Er wordt aan gedacht de nieuwe kliniek te bouwen naast de psychiatrische inrichting Vrederust. Bergen op Zoom heeft al een plan voorbereid en al optie genomen. Voordat er defini tief beslist wordt wil de vereniging nog overleggen met staatssecretaris Hendriks. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Dat het Oranje huis een bijzondere band heeft het het joodse leven in Den Haag bleek gistermiddag uit de aanwezigheid van koningin Ju liana bij de sobere en plechtige herinwijding van de Portugese synagoge. Het gebouw, dat nu het bede huis is van de liberaal-joodse gemeente in Den Haag, schit tert na een kortgeleden gereed gekomen restauratie weer in volle luister. De synagoge is één van de fraaiste gebouwen van de architect Daniel Marot. Het bedehuis dateert uit 1726. Meer dan tweehonderd jaar was de synagoge het bedehuis van de Portugees-Israëlitische ge meente in Den Haag. totdat om streeks 1942 ook over deze jood se gemeente het doek viel. Slechts acht van de vierhonderd leden van deze gemeente over leefden de oorlogsverschrikkin gen. Tijdens de herinwijding door rabbijn A. Soetendorp en de voorzanger (Gazan) Ch. Sto- rosum werden de omgekome nen met eerbied herdacht. Mr R. H. Levisson, voorzitter van de liberaal-joodse gemeente zei het betrekken van de koningin in „deze beschermde muur van warmte" het mooiste geschenk te vinden dat op deze dag gege ven had kunnen worden. „Mo ge de rust en de stilte van deze synagoge een teken zijn van on ze aanhankelijkheid", aldus mr Levisson. De herinwijding werd door talrijke autoriteiten bijgewoond, onder wie de mi nisters Van Agt en Van Doorn, oud-minister Klompé en burge meester Schols van Den Haag. Op de foto boven de koningin tijdens de dienst. Naast haar rechts de voorzitter van de Por- tugese-lsraëlische gemeente, mr L. A. Levisson, mevrouw Schols en burgemeester Schols van Den Haag. Foto onder: Na afloop van de dienst kreeg de vorstin bij het verlaten van de synagoge een ovationele hulde, die zij gelukkig lachend in ont vangst nam. DE- M 11—ii>„ioca viJ VAN EEN LEZER- jury politieke prent. Postbus 859. Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een hockenho». Van onze parlementsredactie DEN HAAG Iemand op wiens loon beslag wordt gelegd, zal in de toekomst in ieder geval negentig procent van het minimumloon zelf in handen krijgen. Dat wordt dan wel verminderd met hetgeen wordt ingehouden aan loonbelasting, pre mies en dergelijke zoals bij iemand die het minimumloon verdient en een gelijke gezinssamenstelling heeft. Totnogtoe is het zo. dat per dag slechts Zestien gulden buiten de be slaglegging op het loon blijft. In een nieuw wetsontwerp, dat minister Van Agt bij de Kamer heeft inge diend. wordt dat deel van het sala ris. waarop geen beslag gelegd mag worden, nu aangepast aan de gevol gen van de geldontwaarding. Door dit bedrag aan het minimumloon te koppelen, zal het bedrag ook in de toekomst bij de tijd blijven. Op geld dat iemand aan levenson derhoud van naaste verwanten ver schuldigd is. bijvoorbeeld wanneer hij gescheiden is. kan volgens het wetsontwerp, echter wel beslag ge legd worden. Maar dat loonbeslag mag per dag niet verder gaan dan de verschuldigde dagelijkse uitkering voor levensonderhoud Als hierbij een achterstand is. mag het in te houden bedrag met tien procent ver hoogd worden Tot nogtoe wordt beslag op het loon voor levensonderhoud onbeperkt toegelaten. Het is de bedoeling dat de nieuwe wet vanaf de inwer kingtreding ook geldt voor bestaan de arbeidsverhoudingen en voor loonbeslagen die reeds zijn gelegd. De regeling geldt ook voor vakantie geld. jrim» onder redoctie van loes smit Hoe hard er ook gesleuteld wordt aan een verandering van de tra ditionele rolverdeling tussen vrouw en man, tot dusver is het in de meeste gevallen nog zo dat meneer 's morgens de deur uit gaat en buitenshuis zijn werklust en zijn humeur kan afreageren. Gelukkig heeft de huisvrouw een uitlaat. ivaar zij haar energie en buien in kan stoppen en waarmee ze haar gezin nog gelukkig maakt ook: het koken. Dit zegt Harriet Freezer in het boekje „Eet goed. al goed", dat ze samen met Wina Bom schreef. Beide dames, beiden huisvrouw, hebben gemerkt hoe heerlijk je al je stemmingen kunt afreageren in het koken en daar leggen ze nu getuigenis van af in dat boekje, waarin recepten staan voor als je in een lichtzinnige bui bent, voor als je zoon voor 't eerst een meisje meebrengt, voor als je melancho liek bent. Harriet Freezer biecht eerlijk op dat zij niet alle ge moedstoestanden in het koken onderdak heeft kunnen verlenen. Iemand die doodongelukkig is kan door de tranen geen recept lezen en iemand die dolgelukkig is, vindt een nasibal uit de auto maat al hemels van smaak. Er blijft echter genoeg over voor en in dit boekje, dat uitgeverij Lui- tingh uit het Noordhollandse La ren voor nog geen tientje (f 9.90 aan de kokende vrouw brengt Tegelijk met ..Eet goed. al goed" stuurde deze uitgeverij nog een stapeltje kookboeken. Het meest opvallend daaronder is een forse uitgave die „Brood om in te bij ten" heet: boordevol brood- reepten. die vergezeld gaan van even geestige als duidelijke teke ningen van de echtgenoot Derek Norman van de schrijfster Ursel De 37-jarige Huang Hua van Tai wan (nationalistisch China) is al eens als politiek gevangene door Amnesty International geadop teerd. Hoewel hij vorig jaar na een gevangenschap van acht jaar vrij kwam. moet Amnesty opnieuw de aandacht op hem vestigen, omdat hij eind juli weer is gearresteerd en nu zelfs kans loopt ter dood veroordeeld te worden. De eerste keer kreeg Huang tien jaar we gens „pogingen de regering omver te werpen"; hij was nl. lid van 'n in overheidsogen verdachte jeugd organisatie Dankzij ccn amnes tiemaatregel na de dood van Tsjang Kai Tsjek kwam hij iets eerder vrij Daarop schreef Huang een serie artikelen over de nood zaak van politieke hervormingen in het toen nieuwe „politiek tijd schrift van Taiwan", waarvan hij wat later hoofdredacteur werd In december 1975 viel zijn blad in ongenade en kreeg het een ver schijningsverbod van een jaar op gelegd. Om iets te verdienen openden Huang en zijn werkloze collega's toen een snackbar in het centrum van Taipeh, die al spoe dig trefpunt werd van trouwe le zers van het verboden tijdschrift. Huang, van wie Amnesty uit be trouwbare bronnen zeker weet dat hij niet meer bij zaken als demonstraties betrokken is ge weest. is blijkbaar in de ogen van Taiwans regering toch zo ver dacht, dat hij in juli dit jaar op nieuw werd opgepakt. Hij zou zich volgens de officiële lezing met „opstandige activiteiten" be moeid hebben Niet bekend is. waar hij gevangen wordt gehou den. wel dat iedereen die in Tai wan schuldig wordt bevonden aan zo'n „daad van rebellie", de doodstraf kan krijgen Beleefde, maar dringende verzoe ken aan Taiwans president om. indien mogelijk, vrijlating, maar in elk geval een eerlijk, openbaar proces voor Huang Hua. kunnen hem helpen. Brieven kunnen ge stuurd worden naar His Excellen cy Yen Chia-Kan. president of the republic Chie Shou Hall, Chungking S. Road, Taipeh- Taiwan (Republic of China). Norman. Zelf brood bakken raakt „in", en wie mee wil doen kan alle kanten uit met dit niet weg te vlakken boek. dat f 29,50 kost. Voor f 19.90 per stuk biedt de firma Luitingh vervolgens aan: Het complete diepvriesboek" en „Groot ovenschotelboek". goed ogende boeken die ingespeeld zijn op wat onze tijd vraagt: tijd en geld besparen, en binnen de kortste keren iets op tafel kunnen brengen. Twee boekjes van klei nere omvang zijn ..Practisch bokboek" van Marja Kruik (f7.90) en „Zon op tafel" van de al eerder genoemde ten vermaar de) Wina Bom (f 9.90) Zoals ge zegd: alles uit Laren N.H. Amerika heeft een nieuwe sport bedacht: spoorfietsen. Ze gebrui ken daarbij de duizenden kilome ters ongebruikte spoorlijnen, waa rover de beoefenaars van de kunst weliswaar niet met gewone rijwie len kunnen fietsen, maar wel met aangepaste vervoermiddelen, die drie wieltjes extra hebben om het zaakje in het rechte spoor te hou den. Er zijn al zoveel enthousiaste spoorfietsers, dat er al ..Ameri kaanse Spoorfiets Verenigingen" zijn opgericht. De heren Witvliet uit Zuidland en Willemsen jr uit Pijnacker hebben samen nog voor enkele tientallen swifties gezorgd, waar van we er graag alvast een paar doorgeven Het slachtoffer is dood, ik heb hem vergeven, zei de dader Ik lust nog veel meer. zei hij opschepperig Ik heb geen tekort, zei de kassier onverschillig Mijn vrouw is een engel, zei de man uit de hoogte Ik ben te innemend, zuchtte de dronkaard En van de heer Willemsen deze: Wat is het hier lekker koel. zei Anna verhit Dus dit is een vierkant, sprak de wiskundeleraar afrondend Ik ga op de fiets, bromde hij Mijn suikeroompje is eindelijk dood. zei neef levendig De botten zijn voor de hond. zei zij kattig. Reusachtig, zei hij kleintjes s Op de andere vondsten van beide heren, niet minder geslaagd, ko men we later terug. Op deze plaats nog even een opmerking over de taal van mevrouw Hogen- birk uit Utrecht. Onlangs stond in deze krant dat het middelbaar onderwijs in Zeeuws Vlaanderen moeilijk aan leerkrachten komt Belgische leraren voelen er wel voor ..De taal is geen probleem", stond daarbij Mevrouw Hogen- birk betwijfelt dat Zij ving van een Vlaming laatst het woord „duimspijker" op en kwam er met enige moeite achter dat dat Vlaams is voor punaise Als die Belgische leraren met zulke" uitdrukkingen voor een Neder landse klas komen, zouden er ^est toch eens taalproblemen kunnen ontstaan Van een verslaggever DEN HAAG De hoofdbesturen van de politieke partijen we ten het nu: er zijn meer bekwame vrou wen dan u denkt. Het is de bestuurders nog eens onder ogen ge bracht in een brief van ;,vrouwenbelangen". De ..Nederlandse Ver eniging voor Vrouwen- belangen. vrouwenar beid en gelijk staatsburgerschap" bracht in verband met de komende kamer verkiezingen in mei il de partijbesturen onder de aandacht, dat er nog steeds te weinig vrouwen op verkiesba re plaatsen op de lijs ten worden gezet. Van de 150 Tweede- Kamerleden zijn er slechts twintig vrou wen. die thuishoren in de fracties van PvdA. VVD. KVP. ARP. PPR en DS'70. De par tijbesturen wordt voorgehouden. dat hun politieke vrou wenorganisaties hun zeker van advies zal kunnen dienen en als ef niet zo'n vrouwe norganisatie is. zullen de vrouwelijke leden van de hoofdbesturen wel kunnen advi- Vrouwen belangen" hoopt dal de hoofdbe sturen van de politie ke partijen haar niet weer zullen noodza ken een nieuwe voor keurstemmen-actie te ontketenen. Ze herin nert de partijbestuur ders aan de actie ..Vrouw "72". Die le verde toen 180.000 voorkeurstemmen •voor vrouwen op. door hans de jong Het weer gaat dit weekeinde door op dezelfde toer De kans op een bui blijft, met als troostprijzen zonnige momenten. De r zit in de maand. Of de r van de zomer er ook nog aan te pas komt moet worden afgewacht. De hoogtestromingen op vijf en twaalf kilometer boven West-Europa wijzen op dit moment nog geheel in de richting van koel en onstabiel weekend-weer. De luchtcirculatie is noordwestelijk. Bij de Azoren is cy cloon Emmy gearriveerd met winden tot 120 kilometer per uur rondom haar centrum. De koers is noordoost met 22 kilometer per uur. Met be langstelling wachten wij af of Emmy net zulke aspiraties heeft als in voor afgaande jaren in september sommi ge van haar voorgangsters. Die pompten de hogere niveaus vol war me lucht. Daardoor konden zich ho- gedrukgebieden vanuit Zuidwest- Europa ontwikkelen die ons met een nazomerse warmtegolf bedienden. Wij bladeren nog even in het zojuist door het KNMI overgenomen studie rapport van F. IJnsen te Stiens. „Winters en zomers, sinds 1706 ther misch gerangschikt". Hij heeft van jaren over de laatste 270 jaar het karaktergetal voor de zomer en de winter direct met elkaar vergelijk baar gemaakt en naast elkaar ge plaatst. Zoals gisteren al meegedeeld was zijn conclusie dat de wintertem- peratuur niet uit de zomertempera- tuur voorspeld kan worden. Wanneer wij uitgaan van enkele gerenom meerde zomers (warm en/of droog) en vervolgens het cijfer van de erop volgende winter beschouwen, geeft dit wel de indruk dat de kans op een zachte of normale winter groter is dan op een koude. Enkele voorbeelden: 1959 zomer 71 (droog en warm), winter 35 (slap). 1947 zomer 99 (groot, extreem warm), winter 28 (zacht). 1921 zomer 60 (aan de warme kant), winter 54 (koud). 1911 zomer 75 (warm. zeer droog), winter 33 (zacht). 1899 zomer 62 (droog, aan de warme kant), winter 52 (normaal). 1868 zomer 94 (groot, extreem warm», winter 32 (zacht). 1846 zomer 90 (groot, extreem warm), winter 64 (koud. dé uitzondering van mr. Finch). Natuurlijk kan ook in een gemid delde zacht winterseizoen het gedu rende kortere tijd nog wel eens even vriezen dat het kraakt. In een begeleidend commentaar schrijft IJnsen: „Nagegaan is welke strenge winters volgden op te warme zomers. Dit zijn 1760. 1784 (in zeer sterke mate, klassiek voorbeeld). 1789. 1820 en... 1942. Een recent voor beeld van een koude winter volgend op een te warme zomer was die van 1970. Hierbij zijn dan nog extra aan getekend, dat oktober 1969 de v/armste oktober sedert 1811 was (toen dus ook van de laatste 158 jaar) en september 1969 was ook mooi en warm. Over het „span" 1784—1784 (karaktergetal zomer 92 en dus extreem warm. winter 85 en dus zeer streng), vallen nog aardige bijzon, derheden op te merken in een vol gende aflevering van deze rubriek Dit weekend wat ruig met een stevi ge wind uit noordwest. Plaatselijk buien maar ook zonnige perioden Luchttemperatuur 17 graden, zeewa ter 19 graden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5