Avondploegen gingen in Amsterdam weer gewoon aan het werk CDA-lijst Zin „Sexualiteit 76" sterk betwijfeld De Koster wist niets van gesprek prins Bernhard met Schmidt 'n Goeie kop koffie beter met Buisman. Bezetters weigeren met VU-rectoren te praten Jongeren willen aan de slag STAAT DER NEDERLANDEN nO-JARIGE LEIMIIMG - 1076 tweede uitgifte Prof. Van Esveld overleden Den Uyl: werkloosheid neemt toe Nederlands gezin al maand zoek in zuidoost-Europa PSVG fel tégen commerciële" manifestatie in Rotterdam Sexualiteit gelicht uit patroon van hele leven Commissie moet watergebruik in de gaten houden Actiecomité wil Prins houden als ombudsman <1 Vlaardingen wil niet samenwerken met AMRO-bank ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1976 BINNENLAND 0 TROUW/KWARTET 3 Leden van het Landelijk Komitee Schoolverlaters schieten met pijl en boog op een schijf, die de werk loosheid moet voorstel len. De foto is genomen voor het Amsterdamse ar beidsbureau, waar het co mité handtekeningen ver zamelde voor onder meer een uitbreiding van het aantal arbeidsplaatsen voor jongeren. De handtekeningen zullen op 1 oktober, ,,De dag van de Werkloze Schoolverla ter", aan minister Boersma worden over handigd. AMSTERDAM In de meeste bedrijven in de Amsterdamse haven wordt sinds gisteravond weer gewerkt. Hoewel tijdens een vrijdagochtend in de Coenhaven gehouden bijeenkomst door de stakende havenarbeiders nog werd besloten de acties om hun looneisen kracht |3ij te zetten voorlopig voort te zetten kwamen de avondploegen op en gingen ze aan de slag. ^'-Rtentie Eerder op de dag waren de werkne mers bij de KNSM al aan het werk gegaan. Het personeel van het over slagbedrijf Amsterdam besloot vrij dagmiddag unaniem de stakingsac tie vrijdagavond om half twaalf te beëindigen. Volgens het personeel heeft deze 48-urige actie ,,een rugge steun betekend voor de vakbonden, die door minister Boersma door de loonmaatregel op dood spoor zijn geleid" De vergadering eist volledige onderhandelingsvrijheid met be trekking tot de haven-c.a.o.'s in plaats van de verruiling van de ene wettelijke maatregel (haven c a o.) tegen een andere (loonmaatregel) Ongerust Het personeel van het overslagbe drijf toont zich ongerust over het feit dat „door de maatregel van minister Boersma de vakbond monddood is gemaakt en de vrije c.a.o. onderhan delingen met één pennestreek onmo gelijk zijn geworden". Intussen is uitgerekend datde Amsterdamse haven op de eerste twee dagen van de staking al een schade van enkele miljoenen gul dens heeft geleden. Er zijn minstens drie vrachtschepen uit de hoofdste delijke haven vertrokken om elders hun lading te lossen. Alleen al dit vertrek heeft de betrokken onderne mers een schadepost van meer dan een miljoen gulden bezorgd. Tal van kapiteins wilden het nog even aan zien alvorens naar elders te vertrek ken. Zij begonnen gistermiddag ech ter duidelijk tekenen van ongeduld te vertonen. Nu er weer wordt ge werkt zullen hun schepen in het ko mende weekeinde van de lading wor den ontdaan. open bedrag de koers wordt nader vastgesteld jaarlijks op 1 augustus in 10 jaarlijkse termijnen van 1 aug. 1977 af vervroegde aflossing is niet toegestaan nominaal f 1.000 (CF of K) schuldregisterinschrijvingen van tenminste f 100.000 de schuldbewijzen van deze lening zullen dooreenleverbaar zijn met die van de eerste uitgifte 9 sept. 1976 van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten 1 okt. 1976 met bijbetaling van 60 dagen lopende rente kosteloos bij banken en commissionairs bedrag koers rente aflossing schuldbewijzen inschrijving storting prospectus Vervolg van paona I se boodschap voor het politieke le ven herkenbaar is. 5. De partijraad doet een beroep op alle Anti Revolutionairen zich op basis van de in punt drie genoemde beslissing met alle kracht voor een beleid als in punt vier bedoeld, in te zetten. In een toelichting op de resolutie verklaarde ARP-voorzitter Hans de Boer dat het bestuur in een goede sfeer vergaderd had. Ook diegenen onder de stemhebbende leden die tegen waren, vijf man tegen 22 voor standers, deelden de mening van Aantjes dat vooral op basis van de punten vier en vijf straks een goed beleid te voeren is. Aantjes hierover: „Het is nu niet meer essentieel of je voor of tegen bent maar welk beleid in CDA-verband op basis van deze LEIDEN In stilte is gisteren prof. N.E.H. van Esveld gecremeerd. Prof. Van Esveld, die 61 jaar is geworden, is maandag 30 augustus overleden. Sedert 1967 was hij hoogleraar in het sociaal recht aan de Leidse universi teit. Prof. Van Esveld studeerde In disch recht aan de Leidse universi teit. Daar promoveerde hij in 1941 op een proefschrift getiteld: „Verplichte ouderdomsverzekering voor zelfstandigen". In het bedrijfsleven en bij de overheid heeft hij verschei dene functies vervuld, waaronder het voorzitterschap van de raad van arbeid te Dordrecht en te Rot terdam. beslissing gevoerd gaat worden". Ook De Boer legt de nadruk op dit beleid: „In de komende tijd en ook na 25 september zal de nadruk bij de CDA-partijen moeten liggen op een stuk gemeenschappelijke politiek waarin de christelijke visie terug te vinden is. Op verdergaande organi satorische samenwerking zullen we zeker niet alle klem leggen.." Prof. Van Esveld is betrokken ge weest bij de opbouw van de sociale verzekering in de west, is tien jaar lang voorzitter geweest van de centrale commissie van georgani seerd overleg in ambtenarenzaken en is adviseur geweest van de minis ter van binnenlandse zaken. Tot voor kort was hij Kroonlid van het dagelijks bestuur van de Sociaal- Economische Raad, voorzitter van de redactie van het sociaal maandblad „Arbeid", en plaatsver vangend lid van de centrale raad van beroep en lid van verscheidene scheidsgerichten. Van een verslaggever AMSTERDAM Als reactie op het openbaar maken van de correspon dentie tussen de vroegere minister van defensie Den Toom en de Westduitse minister Helmut Schmidt, zei oud-minister van defen sie H. J. de Koster gisteren voor de VPRO-radio: „Ik wist niet dat de prins met Schmidt had gesproken over de Cobra, ik kan mij niet voor stellen dat hij op bezoek is geweest in Bonn. Misschien hebben de heren elkaar eens aan een diner ontmoet en toen vanzelfsprekend over defen sieproblemen gesproken DEN HAAG Minister-president Den Uyl verwacht dat de werkloos heid in Nederland in de tweede helft van dit jaar iets zal toenemen in vergelijking met de eerste helft van dit jaar. Die mededeling deed hij gisteravond na het wekelijkse kabi netsberaad, waar de macro- economische verkenningen voor het volgend jaar uitgebreid aan de orde waren geweest. „Die wijzen erop hoe haperend het economisch herstel internationaal gezien is. We moeten constateren dat het herstel, dat eind vorig jaar lang zaam begon, zich niet duidelijk voort zet", aldus de premier, die zei te verwachten dat de werkloosheidscij fers over augustus, die volgende week bekend worden weer een stij ging van de werkloosheid met enkele duizenden te zien zullen geven. Uit deze briefwisseling zou blijken dat er contact was geweest tussen prins Bernhard en minister Schmidt. De heer De Koster ontkende, dat hij zou hebben gecorrespondeerd met de latere Duitse defensieminister Le ber over een gezamenlijke Neder lands- Duitse aanschaf. „Ik herinner mij dat niet. al kan ik er mijn hand niet voor in het vuur steken Als minister schrijf je heel veel brieven", aldus de heer De Kos ter. die wel toegaf met minister Schmidt te hebben gesproken tij dens zijn kennismakingsbezoek aan Duitsland. Indien er echter een briefwisseling tussen hem en de heer Schmidt be staat, mag deze volgens hem gerust openbaar worden gemaakt „Ik heb geen enkel geheim, uit mijn periode mag alles worden gepubliceerd", zei de heer De Koster. Hij ontkende voorts, ooit door de prins benaderd te zijn met ongevraagde aankoopad viezen Wel zei hij zelf de prins om adviezen te hebben gevraagd Van een verslaggever DEN HAAG Een Nederlands ge zin, bestaande uit man. vrouw en twee kinderen, is sinds een maand ergens in zuidoost-Europa verdwe nen Het ministerie van buiten landse zaken heeft de anbassades in Athene. Rome en Belgrado inge schakeld, zonder er tot nu toe in geslaagd te zijn enige opheldering te brengen. Wie moet wat? Is het u niet duidelijk welke afdeling uw brief in behande ling moet nemen, zet dan bij uw adressering: Trouw. Redactie secretariaat, Postbus 859, Amsterdam ADVERTENTIE door Hans W. Ledeboer DEN HAAG „Als men ervan uitgaat, dat een manifestatie zoals „Sexualiteit '76" die gisteren in Ahoy" in Rotterdam geopend is, werkelijk zin heeft, zou zij tien tot vijftien jaar jaar eerder moeten zijn gehouden. Er moet achter sterk aan worden getwijfeld, dat zo'n manifestatie inderdaad zinnig is," aldus dé heer H. Jansen, directeur van de Protestantse Stichting voor Verantwoorde Gezinsvor ming. „Bovendien," vervolgde hij. „zit men met de situatie dat een aantal qua achtergrond en doelstelling zeer verschil lende organisaties, aan de manifestatie deelneemt. Het is niet eenvoudig die onder eenzelfde noemer te brengen. De PSVG heeft dan ook van het begin af er afstand van genomen". De PSVG wil door middel van voorlichting en persoon lijke hulpverlening mensen helpen zo goed mogelijk met elkaar om te gaan. Daarin heeft de sexualiteit belangrij ke betekenis. Bovendien speelt de evangelische le vensbeschouwing een .be langrijke rol. Zij geeft pamfletten en een maandblad „Gezond Gezin" uit, heeft consultatiebureaus in veel plaatsen, beschikt over gespecialiseerde medici en organiseert bijeen komsten. Sexualiteit '76 is, aldus de organisatoren, geen „sex- beurs": het gaat stellen zij, over de menselijke relaties, de sexualiteit. de sexuele op voeding. de voorlichting. Er is een stuurgroep, waarin de rijksinspectie voor de volksgezondheid, de Rotter damse GG en GD, de zeden- en kinderpolitie en de Utrechtse universiteit zitting hebben Er zijn stands van verschillende ook enkele commerciële organisaties, er zijn films, er zijn discussie avonden. „Wij beschouwen", meent de heer Jansen, „on danks deze presentatie, de manifestatie als commerci eel. Het initiatief gaat uit van een tentoonstellingenbureau en zij is op dezelfde manier opgezet als een beurs over hengelsport of caravans. Ie dere garantie ontbrak, dat sexualiteit en menselijke re laties op een goede manier zouden worden gebracht. Op het eerste gezicht zou men menen dat het aan bege leiding niet heeft ontbroen De stuurgroep is er echter pas op een Jaat stadium bij gehaald op aandrang van de GG en GD van Rotterdam, die er zelf weer bij werd be trokken door de gemeentega rantie, aanvankelijk drie ton. die later werd verminderd, weer later geheel ingetrok ken. Bovendien heb ik zelf de indruk, dat de stuurgroep nauwelijks enige invloed heeft gehad op de zaken rond de manifestatie. Maar principieel heeft de PSVG bezwaren tegen iedere manifestatie van deze aard. waarin de sexualiteit en de sexuele relaties zo uit het le venspatroon worden gelicht en als een afzonderlijke een heid worden gepresenteerd Typerend zie ik het, dat het woord sexualiteit in alle aan kondigingen met grot letters wordt vermeld, met ergens daaronder, in heel kleine let ters. het begrip menselijke relaties". De heer Jansen ziet de stuurgroep als een wat opge blazen toestand. Typerend voor de hele opzet ziet hij de tijdens de manifestatie te houden discussieavonden: „Er worden met veel aplomb drie onderwerpen .geprikt". Als ik dan zie welke mensen in de discussieforums zitting hebben, vraag ik me af hoe het mogelijk is dat die zich lenen voor een dergelijk ge beuren. Wat prof. dr A. A. Haspels samen met Ageeth Scherphuis in een forum over seksuele voorlichting doen. hoe Sonja Barend en dr M. A. J. M. Nevejan in een forum over seksuele relatie terecht zijn gekomen, is mij een raadsel. Ik zie het bovendien als een puur commerciële zaak, als ik zes gulden dat is de toegangsprijs mag neertellen voor wat Jan Bik die in part-time prostitutie handelt en Monique van Cleef die een sado masochistisch bedrijf leidt hebben te zeggen als leden van een forum over commer ciële sex. Ik vind dit een grof schandaal." Bliksemafleider? De heer Jansen constateert, dat de gemeente Rotterdam zich nogal heeft ingezet voor „Sexualiteit '76". Hij vraagt zich af: „Is deze sexmanifes- tatie voor haar niet een soort bliksemafleider voor de moeilijkheden rond de pros titutie in Katendrecht en daarmee samenhangende problemen?" Het belangrijkste evenement binnen „Sexualiteit '76" is de expositie van de erotische kunstcollectie-Kronhausen uit de Verenigde Staten. „Hierin zitten inderdaad stukken van hoge artistieke waarde." meent de heer Jan sen, „maar voor een dergelij ke manifestatie heeft deze collectie veel te veel artistie ke en wetenschappelijke pre tenties. Zij is hier verlaagd tot een elitaire blikvanger." De manifestatie, die tot 9 september duurt, is gisteren geopend door dr F. Wafelbak ker. inspecteur van het mi nisterie van Volksgezond heid. Dr Wafelbakker consta teerde „met genoegen" dat er ruime aandacht besteed wordt aan hulpverlening op dit gebied. Hij doelde daar mee op de aanwezigheid van organisaties als de NVSH. de dr Rutgersstichting, Stime- zo. een huwelijksbureau, de studiegroep vereniging sado masochisme. de stichting bij zonder pastoraat (homofilie) en het instituut voor seksuo- logische therapie. Hij be treurde dat er zijns inziens weinig te zien was op het ge bied van de seksuele emanci patie. In het bijzonder miste hij voorlichting voor gehuw de homofielen, bejaarden en de groep, die belangstelling heeft voor sex met dieren. Tijdens de opening ontstond er enige beroering doordat een man en een vrouw zich uitkleedden. Volgens hen was dat uitkleden bedoeld als een protest tegen het ver schil wat hier gemaakt wordt tussen fantasie en werkelijk heid Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM De bezetters van het gebouw van de sociaa* culturele wetenschappen van de Vrije Universiteit in de Van Eeghenstraat in Amsterdam hebben een gesprek met de zittende en de nieuwe rector-magnificus geweigerd. De hoogleraren Die penhorst en De Ruiter hadden zes bezetters uitgenodigd voor een gesprek, dat gisteren gehouden moest worden tuur andere dan geoorloofde motie ven een rol hebben gespeeld Het bestuur herinnert eraan, dat de heer Gerritsen in zijn functie van secreta ris van het faculteitsbestuur zich vaak kritisch heeft opgesteld tege nover het beleid van het college fan bestuur. J Het was de bedoeling in dit gesprek na te gaan of de studenten zich schuldig hadden gemaakt aan de overtreding van het tuchtreglement. De studenten kunnen, wanneer dit het geval is. geschorst worden en hun kan zelfs de toegang tot de uni versiteit worden ontzegd. De bezetters besloten echter zich niet op het matje te laten roepen. Het hanteren van het tuchtregle ment tegen actievoerende studen ten. aldus de bezetters, is onaan vaardbaar. Wenste men geen gesprek, wel ver scheen gisteren voor het hoofdge bouw van de Vrije Universiteit een groep studenten, die pamfletten uit deelde, waarin het standpunt werd uiteengezet. Twee studenten gaven in zoverre aan de uitnodiging van de hoogleraren Diepenhorst en De Rui ter gehoor, dat ze zich wel meldden Ze beperkten het onderhoud echter tot het hardop voorlezen van het pamflet om daarna te verdwijnen De bezettingsactie in de Van Eeg henstraat is opgezet uit protest te gen het weren van een communis tisch gezinde student uit een benoe mingscommissie Inmiddels heeft de Medische facul teitsvereniging aan de Vrije Univer siteit (MFVU) geprotesteerd tegen het definitieve besluit van het be stuur van de vereniging van de uni versiteit drs B J Gerritsen niet te benoemen tot onderwijscoördinator De heer Gerritsen had er bezwaar tegen de doelstelling van de VU te ondertekenen, omdat hij vond dat deze teveel pretentie had Het be stuur weigerde echter de heer Gerrit sen dispensatie te geven voor de ondertekening, waardoor de benoe ming niet kon doorgaan Het bestuur van de faculteitsvereni ging brengt deze weigering in ver band met de verklaring van het VU- bestuur, dat CPN-ers en sympathi santen van de CPN uit de bestuurlij ke en leidinggevende organen van de VU moeten worden geweerd. Bij de weigering geen dispensatie aan de heer Gerritsen te verlenen zouden volgens het faculteitsbes- DEN HAAG Er wordt in Neder land steeds meer water gebruikt, terwijl de produktie ervan vrijwel gelijk blijft Om moeilijkheden daardoor in de toekomst te voorko men heeft het kabinet gisteravond besloten een interdepartementale commissie in te stellen Zonder maatregelen verwacht men in de toekomst ernstige waterschaarste Bovendien baarl de kwaliteitzorgen en daardoor ook de hoeveelheid bruikbaar water Minister Wester- terp is van mening dat men met technische en beheersmaatregelen een situatie moet scheppen waarin aan de behoeften onder wisselende omstandigheden zoveel mogelijk kan worden voldaan. Van een onzer verslaggevers LEEUWARDEN Op de vliegbasis Leeuwarden is een actiecomité ge vormd dat gaat ijveren voor het be houd van prins Bernhard als „om budsman voor de krijgsmacht". Het comité, waarin officieren, onder officieren, een korporaal, een soldaat en een burger samenwerken, pro beert via een oproep handtekenin gen te verzamelen, die aan de minis ter van defensie zullen worden aan geboden. Het comité vindt dat nu de prins zijn functie als inspecteur- generaal heeft neergelegd, een om budsman voor de strijdkrachten noodzakelijk blijft. De prins was waar nodig reeds als zodanig opge treden. „Wie beter dan onze prins zou deze functie kunnen vervullan?" vraagt het comité. Ook buiten Leeuwarden heeft het actiecomité hier en daar contacten in de luchtmacht gelegd, maar voor lopig beperkt het zich tot het ver zoek. briefkaarten of lijsten met handtekeningen te sturen naar postbus 300 te Leeuwarden. Verdere acties heeft het comité niet ia ge- dachten. VLAARDINGEN - De gemeente raad van Vlaardingen heeft tijdens emotionele debatten het inschake len van het projectontwikkelingsbu reau AMRO-Westland bij de uitbrei dingsplannen afgewezen De reden ligt in het feit. dat de AMRO-bank in het ontwlkkelings- bureau deelneemt. De PvdA en PPR raadsleden in de Vlaardingse gemeenteraad zeggen niet met de AMRO-bank te willen samenwer ken. omdat deze bank belangen heeft in Zuid-Afrika „Je bent zeker te laat. want Ellen is al klaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3