'De bazuin schalt': een gemiste kans De uitleg van Jan Bomans zee Vandaag VOORBIJGANGERS 1876 -1976 HANDBOEK BIJ DE BIJBEL ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1976 KERK TROUW/KWARTET 2 door drs. G. Manenschijn Enkele weken geleden hebben we in deze krant geschreven over de relatie van de jongeren tot de kerk, waarbij we tot de conclusie kwamen, dat er aan die relatie veel mankeert, maar dat dit nog niet betekent dat jongeren niet meer geloven. Jongeren willen vooral twee dingen: authentieke geloofservaring èn engagement Wat gewoner gezegd: het geloof in je leven voelen tintelen als de liefde en er mee uit de voeten kunnen bij het werken aan een rechtvaardiger samenleving. De vraag is nu: kan het christelijk geloof deze verwachting vervullen? Het antwoord zal moeten luiden: ja. niaar niet alle vormen van christelijk geloof Tenminste, niet zoals die zich in de praktijk voordoen. In de chris telijke traditie en in haar oorsprong: de bijbel, ligt meer dan genoeg mate riaal opgeslagen om de realiteit van de geloofservaring en de veranderen de kracht van het geloofsgetuigenis in het licht te stellen. Alleen: niet alle vormen van christelijke traditie halen alle en dezelfde schatten uit dit schathuis Er gaat. afhankelijk van de eigen plaats in de traditie en "de eigen vorm van geloofsbeleving een selectie aan vooraf. Je kiest en dat betekent eenzijdigheid en voor keur. Dat is niet erg zolang we maar zien dat dit onvermijdelijk is en dat piet alleen anderen maar ook wij eenzijdig zijn. Éigen bril •venstaande houdt in dat we niet maar „onbevangen" met de bijbel K >zig kunnen zijn, om de eenvoudige 'Veden dat we in het lezen van de «ttjbel niet onbevangen zijn. We lezen ^loor de bril van onze levenservaring, ^il willen we dat vaak niet toegeven. «Sn verder: wil de boodschap ons iets doen dan moet hij ons treffen in onze 'eigen levensomstandigheden en ons J in staat stellen een vastgelopen situ atie, hetzij in het persoonlijke, hetzij in het maatschappelijke vlak. te doorbreken. Op dat laatste punt nu is er veel in onze wereld vastgelopen. De armoede wil maar niet verdwij nen, onrecht en onderdrukking handhaven zich met groot gemak, de oorlog woedt en de bewapening gaat door. rassenwaan en nationalisme zijn nog lang niet uitgeroeid. Heeft de bijbel voor deze situatie een woord van BEVRIJDING, dat hoop biedt en verandering brengt? Als het mogelijk is de bijbel te lezen uit het gezichtspunt van de maat schappelijke en politieke bevrijding len dat beaam ik) dan luidt de vraag heeft de bijbel een éigen boodschap van bevrijding en zo ja, in hoeverre en waarin bestaat die dan óf is er een algemeen begrip van bevrijding, met behulp waarvan de bijbel zich het beste lezen laat0 Nu is er de laatste jaren een ware golf van bevrijdingstheologie losgeko men. waaraan ook in deze krant uit voerig aandacht is besteed Het gek ke is. dat op de bovenvermelde vraag niet of nauwelijks wordt ingegaan Meestal wordt als vanzelfsprekend uitgegaan van öf een eigen bijbelse bevrijding öf een meer algemene be vrijding, zonder dit aan te tonen of te rechtvaardigen. Toen ik de uitgave ..De bazuin schalt, verhalen rond Gi deon" van de NCSV <Ned. Christen Studenten Vereniging) te Woudscho- ten. Zeist, onder ogen kreeg, was ik vol verwachting, dat deze vraag wèl aan de orde zou komen, want nu zou de bijbel zelf tot spreken komen. Dat komt hij in deze uitgave ook en op een goed verstaanbare wijze. Toch werd ik opnieuw teleurgesteld en ik zal uitleggen waarom. Maar eerst iets algemeens over deze gestencilde en naar vormgeving pretentieloze uitgave, die als een gebruiksboekje en niet als studieboek wordt aange boden. De zeven personen sterke werkgroep wil maar zeggen: ver wacht er niet te veel van. Daar staat tegenover, dat het boekje wordt aanbevolen ten gebruike in kampen en op weekenden en in de praktijk is dat voor veel jongeren de enige gele genheid om serieus met de bijbel bezig te zijn. zodat het er erg op aankomt wat ze onder ogen krijgen Bovendien is de bescheidenheid meer schijn dan werkelijkheid, want inhoudelijk heeft het boekje preten ties genoeg om wat dieper op het gebodene in te gaan Wat goed is Eerst het goede. De tekst is goed leesbaar, de eigen vertaling sluit zo veel mogelijk aan bij het Hebreeuws en laat nog eens zien hoe zwak in feite de NBG-vertaling is en hoe weinig je opschiet met vertalingen in „modern Nederlands". Alsof daar de verstaansmoeilijkheid zou lig gen!. Wat een verademing, dat deze werkgroep jongeren mondig genoeg vindt om ze een stevige tekst voor te zetten. Dat het wel eens mis gaat en dat er dan een mengeling ontstaat van archaïsch en vulgair Nederlands is niet erg, want dit euvel kan bij revisie gemakkelijk verholpen worden Goed is ook. dat men de verhalen voor zichzelf laat spreken. De verha len rond Gideon zijn natuurlijk be- vrijdingsverhalen van een jong volk in een vijandige omgeving en het is volstrekt overbodig er in eerste in stantie iets ènders achter te zoeken De baaldienst is terecht geschetst als een niet durven leven in de vrij heid. Van de merkwaardige „teke nen" wordt een acceptabele verkla ring gegeven, hoewel ik me afvraag of die jongeren evenzeer zal aan spreken als geschoolde theologen. De laatsten mogen de vraag of er wel vuur uit een rots kan komen (Richteren 6 vers 21) niet belangrijk vinden, jongeren met hun sterk ge voel voor realiteit juist wel. Maar goed. in de praktijk zal wel blijken of de theologen het op deze manier redden tegenover kritische tieners. Toch teleurgesteld Ondanks veel goeds ben ik toch teleurgesteld. Ik moet zelfs spreken van een gemiste kans. Een „kans" omdat deze werkgroep met mensen als Karei Deurloo en Tom Naaste pad als adviseurs het helemaal in zich had er wat van te maken; „ge mist" omdat ze op aangelegen pun ten uitwijken naar gemakkelijke op lossingen, die al bijna cliché's zijn Ik zet een paar punten op een rijtje 1. De werkelijkheid achter het ver haal. In de inleiding en het slot wordt onomwonden gezegd, dat het alleen maar om het verhaal gaat. Natuurlijk is waar dat het waar gebeurde niet anders dan in verha len tot ons komt, maar als alleen het verhaal van bevrijding „waar" is en de vraag naar de waarheid van het verhaal er niet toe doet, wat blijft er dan over aan werkelijkheid van be vrijding? 2. In verband daarmee het gemak waarmee het uitroeien van Midian wordt verklaard. Die uitroeiing is een zuivering: „De opvatting over en de manier van leven van de Midia- nieten heeft geen bestaansrecht; dit „leven" moet met wortel en tak uit geroeid worden, wil er van echte bevrijding sprake kunnen zijn." (pag. 18). Zoiets heb ik ook al gele zen van Amalek. Dat was eveneens een leefwijze, die geen recht van bestaan had. Maar niet een naam. een volk werd uitgeroeid. Zo ging het toch in die tijd? Israël deed daar aan mee. Dit is niet cliché-matig op te lossen door de realiteit ervan te ontkennen. 3. De weinig originele manier waar mee de baalsdienst wordt toegepast op onze tijd. Het omhalen van het altaar van Baal is zoiets als het in brand steken van de kerk, waarop de leuke werkopdracht volgt. „Steek je eigen kerk in brand". Als het dan nog Woudschoten was! Zo geef je jezelf een brevet van onver mogen afgoderij in onze samenle ving aan te wijzen. door A. J. Klei BIJ ons in de straat woont een vriendelijk oud heertje Hij maakt graag een praatje met de voorbijgangers en de op 't trottoir spelende kinderen zeggen „oom" tegen hem. Laatst hield hij me staande om te vertellen dat niemand een hekel aan hem had. Hij openbaarde me ook de oorzaak van dit verheugende feit. Deze was hierin gelegen, dat hij nimmer vloekte. „Vroeger woonde ik met een vriend pp kamers bij erg christelijke mensen," ging hij verder, „en die .'houden immers niet van vloeken. Toch vloekte m'n vriend wel eens en dat vonden ze niet leuk. Ik deed het 'dnooit en daar hadden ze aardigheid Nfti Nee. 'k heb nooit gevloekt," 'herhaalde hij Ik knikte waarderend ven toen zei hij „Nou ja, het hoefde l>ok niet. ik heb het altijd prima Jehad'" rtc vermoed dat de bond tegen het .vloeken niet geheel gelukkig zal zijn met de reden die mijn bejaarde gesprekspartner opgaf voor zijn lovenswaardige onthouding, want wat zal hij doen in barre omstandigheden' Overigens heeft de genoemde bond er begrip voor dat de mens. die zich krachtig met de hamer op de duim slaat, behoefte krijgt om op een of andere wijze zijn stem te verheffen. Bondsvoorzitter professor Velema heeft eens aangeraden in dergelijke gevallen .rhododendron!" uit te roepen. Dat was aardig gevonden, met al die O's er in. maar zijn denkbeeld heeft bitter weinig navolging gekregen. Misschien had professor Velema iets moeten verzinnen dat met de letters „verd begint, want bij onverwacht en pijnlijk ongerief draait het snel uit op een woord dat met die lettergreep een aanvang neemt. Bij mij thuis waren, op „wel verdraaid" na, met „verd beginnende uitroepen streng verboden, ongeacht of het vloeken, bastaardvloeken of krachttermen betrof We hadden kennissen die het iets ruimer namen en ook „verdikkeme" toestonden Dit brengt me op de schrijfster Annie de Moor-Ringalda, die onlangs in onze krant aan 't woord kwam ter gelegenheid van haar Onze adressen: AMSTERDAM Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948. Westblaak 9. Rotterdam Tel. 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tet. 070-469445 'ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3. Melkmarkt 56, Zwolle Tel 05200-17030 ADVERTENTIE 3^20 boekennieuws Prof Of K M Mékotte OM MET LEVENDE WOORO 2e druk. geb 378 bb 131.25 Oostellen over de praktij van de exegese. Met zoeken naar de verhouding tussen geschiedenis en waarheid, tussen exegese en dogmatiek, tussen het gegever* en de tm ervan bNfi uiterst actueel Prof Or K H Miskotte OM DE WAARHEID TE ZEGGEN 272bU gebfa.K Opstellen over het kerkelek behiden. waarbij het vooral gaat over de norm van verkondiging en bektdenis in een tnd. waarin vele waarden in discussie ï«n Dr. E.P. Meiehna ONMODIEUZE THEOI EOLOGIE 108 blz f 12.50 Over de waarde van da theologie van 'gneks' denkende kerkvaders Prof Or M GoHwitzer OVER OE ZIN VAN MET LEVEN 184 blr 121.50 Een verrekend boefc dat laat oen de bobetoe boodschap de kernvragen van het leven raakt Verkr,gbaar m de boekhandel KOK KAMPEN zeventigste verjaardag Zij schreef halverwege de jaren dertig twee romans, 't Lichtschip en 't Haventje, die eerst als feuilleton in het maandblad „Moeder" (van professor Waterink) verschenen. In deze verhalen komt een afgedwaalde oudste zoon voor. die Gerard heet en die na een verblijf van Jaren in Zuid-Afrika, waar je toen nog ongestraft naar toe kon. weer thuiskomt. Moeder is zeer nieuwsgierig naar de stand van Gerards geestelijk leven, maar ze wil er niet rechtstreeks naar vragen. Op een gegeven moment zegt Gerard „Verd warm is het hier!" En dan weet moeder de kloof die ons scheidt, is er dus nog Nu ik toch met de christelijke romankunst doende ben, ik herinner me uit die vooroorlogse jaren ook nog een gesprek ten huize van, wat mijn straatgenoot zou noemen, erg christelijke mensen. Het ging over een boek van mevrouw Van Hoogstraten-Schoch. Daarin zei een klein meisje o jé', en die wordt daarvoor terstond bestraft. De vraag was of deze passage, ondanks het feit dat die uitroep gelaakt werd. toch niet beter weg had kunnen blijven. Elders in het boek gebruikte de schrijfster, bij het omslaan van een kop koffie of zo, de plaatsvervangende uitroep: o joei! en ook dit baarde sommigen der in het vertrek aanwezige personen enige zorg. Jammer dat ik toen nog niet wist. wat ik thans weet, dank zij de heer J A. (Jan) Bomans te Heemstede, broer van Godfried. In mijn la ligt een knipsel uit het Haarlems Dagblad, dat een ingezonden brief van zijn hand behelst. Zorgvuldige lectuur ervan maakt duidelijk dat het niet van gisteren is, maar, me dunkt, nog opmerkelijk genoeg om vandaag in de krant te zetten. De heer Bomans. „Het is tragisch dat wij nu al maanden worden geconfronteerd met de ontslagprocedure van een ambtenaar in Den Haag die bezwaar aantekende tegen het gebruik in zijn omgeving van dè uitdrukking „O Jeetje." De man bevindtzich in het gezelschap van al degenen die hierin een verbastering van de heilige naam (Jezus) beluisteren. De Romeinen riepen in hun tijd de tweelinggoden Castor en Pollux aan. Tweeling luidde in hun taal toen geminae. Zij, die heden ten dage, zo'n slordige tweeduizend jaar later, jeminee roepen, spreken perfect latijn. Afgekort tot jeetje Jammer dat door onwetendheid een ambtenaar zich in zijn collega's ergert. Het hier verlossende woord wordt ons aangereikt door niemand minder dan Anton van Duinkerken In zijn sight seeings van Rome. geplaatst in De Tijd na zijn bezoek aan de eeuwige stad toen de KLM zijn eerste lijndienst daarop opende Hij bezocht er de resten van de tempel van Castor en Pollux op het Forum Romanum. Van Duinkerken is niet meer, het dagblad De Tijd is niet meer. Hoe bestaat het. Ik bedoel dat zijn impressies nooit gebundeld zijn. Misschien leest een uitgever dit. Een presentexemplaar dan aan de ambtenaar die door Castor en Pollux zijn baan verloor." ADVERTENTIE GIRO 2914600 Inv STICHTING COMITÉ HULPVERLENING ZUID OOST-AZIË Postbus 1527. Groningen! 4. Het keurslijf van de „armen- theologie God zou alleen door de armen bevrijding kunnen brengen. De driehonderd man van Gideon vormen dan ook het „zootje dat het doen moet", en het „slurpend onge manierd tuig". (Ze werden geselec teerd op hun manier van drinken). Afgezien van het feit, dat ik van „Woudschoten" niet het kleinbur gerlijk oordeel verwacht dat dat slurpen in deze situatie „ongema nierd" zou zijn, kan het nooit juist zijn dat deze keurbende een zootje was. want de operatie tegen het kamp der Midianieten een omsin gelingsbeweging met het op het juis te moment stukslaan van kruiken, ontsteken van fakkels en het blazen van bazuinen kan alleen succes gehad hebben met commando's met meer dan normale dicipline. (Denk aan Entebbe!). Dat de driehonderd een „zootje" zouden zijn, is uit de tekst niet op te maken. Antwoord 5. Het meest teleurstellende, geen antwoord wordt gegeven op de vraag naar het al of niet eigene van een bijbels model van bevrijding. Misschien bestaat dat wel niet. maar je moet niet suggereren dat het er wel is en dat het samenvalt met het marxistische. Want dat ge beurt in deze studie, onuitgespro ken, maar niet te weerspreken. Per soonlijk is voor mij de zaak daarmee niet veroordeeld, want het marxis tische bevrijdingsmodel is niet bij voorbaat verkeerd omdat het marx istisch is. Maar waarom wordt dit niet verantwoord en waarom moe ten we het doen met toegevoegde hedendaagse bevrijdingsverhaaltjes waar de propaganda vanaf druipt en de moraal er duimendik bovenop ligt? De zeer eenzijdige keuze laat ik er buiten (natuurlijk een boze Ameri kaanse straaljagerpiloot en niet een schietgrage Vopo) want in het verle den zijn even eenzijdig heel wat rechtse rakkers tot Gideonsbende verklaard, zonder dat dat ook maar enigszins gerechtvaardigd was. Het gaat me hierom, dat het toch moge lijk geweest was om tenminste de vraag te stellen of bevrijding niet moet leiden tot vrijheid en waarin die vrijheid zou kunnen bestaan? Is het vanuit de bijbel mogelijk be staande ontwerpen van vrijheid inclusief het marxistische bij te vallen en/of onder kritiek te stel len? Dat is allemaal niet gedaan en dat is de gemiste kans bij uitstek Tenslotte Tenslotte: deze kritiek is bedoeld als aanmoediging. De bijbel lezen als een boek van bevrijding geeft een andere en bétere verstaansmogelijk- heid dan tot dusver. Maar ik denk dat er behoefte is aan een goede theorie en een vakkundige, onbe vooroordeelde exegese (dat is wat anders dan een voorafgaand ver- stadsmodel). Ik hoop van harte, dat we van „Woudschoten" en elders vele van deze uit de praktijk geboren en voor de praktijk geschreven handreikin gen voor niet-theologisch geschool de jongeren onder ogen zullen krij gen, waarin de theorie tot klinken komt en de exegese overtuigend is. Intussen is déze studie de moeite van het uitproberen zonder meer waard. De uitgave „De bazuin schalt, ver halen rond Gideon van de NCSV te Woudschoten. Zeist (tel. 03439- 233/226) werd besproken door drs. G. Manenschijn, wetenschappelijk medewerker aan de theologische fa culteit van de Vrije Universiteit te Amsterdam. De tekeningen, uit het boekje overgenomen, zijn van Bert Bouman. BIJ MIJ! ZEGT DE WIJSHEID Rijkdom en roem zijn bij mij, blijvend goed en gerechtigheid.... schatkamers zal ik vullen. (Spreuken 8, 17-21) Nooit voorheen konden mensen zo rijk, voorzien van alles, worden als in onze tijd. Nooit is de roem die bepaalde mensen oogstten ook zo wereldverbreid geweest. Misschien is het juist daarom zo treffend dat deze woorden vandaag ons opnieuw bereiken. Want ze staan daar dan toch maar. En ze worden door mil joenen gelezen om ze te verstaan voor hun leven. Misschien zijn ze nodiger dan ooit. En dan met die speciale klemtoon: Rijkdom en roem zijn bij mij! Dat zegt de wijs heid. Een woord voor dit westen- .waarin vaak maar één vraag be langrijk schijnt: hoe groeit onze eco nomie? Hoe worden we nog rijker? Waarschijnlijk zoeken we in de ver keerde hoek. In de hoek van de valuta's en de investeringen, in de hoek van het rendement en de winst. Misschien is het waar dat we nooit zonder die dingen kunnen, maar hier worden we wel ge waarschuwd. Daar is dat, wat een mens hier op aarde werkelijk te zoe ken heeft, niet te vinden. Je bent „koud" als je naar het wezenlijke van dit leven zoekt en je bent met die dingen bezig. Je komt bedrogen uit. Rijkdom en roem zijn bij mij, zegt deze wijsheid. En veel later resoneert ëat in het woord van Je sus: Zoekt eerst het koninkrijk Gods en zijn gerechtigheid en al deze dingen zullen u worden toege worpen. Dat zou op de weg van de wijsheid wel eens kunnen betekenen hoe we met z'n allen toch een stap terug deden. Want die wijsheid schijnt ons te ontbreken. Het heeft met het blijvende en met gerechtig heid te maken. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Bedankt voor Voorthuizen: W. H. van Kooten te Hillegersberg. GEREF. KERKEN Intrede te Zaltbommel: drs P. J. van Midden, kand te Westzaan GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Hilversum: L. Blok te Capelle aan den IJssel. Ds. K. R. ter Steege In de leeftijd van 63 jaar is overle den ds K. R. ter Steege, hervormd predikant te Bergen (NH). Voordat hij daar in 1966 kwam, stond hij in Ten Boer en in Laren (Gld.). Steun aan vluchtelingen uit,Vietnam, Laos en Cambodja. Bij een honderdjarig jubileum hoort een receptie. U met u allen zou ons met uw bezoek echter in verlegenheid brengen. Daarom hebben wij de Nederlandse boekhandel gevraagd mede gastheer te zijn en namens ons in dit jubileumjaar tegen een speciale prijs aan te bieden het zojuist verschenen standaardwerk: De wereld van de bijbel in woord en beeld: internationaalredaktieteam van deskun digen op bijbels, archeologisch geogra fisch en biologisch terrein. meer dan 360 kleuren- en 70 zwart/wit illustraties, totaal 680 bladzijden in prachtband. overzicht over alle bijbelboeken, histori sche- geografische gegevens, maten en gewichten, tijdrekening enz. Een boek van wereldwijze betekenis, getuige de verschijning in Amerika, Duitsland, Engeland, Japan, Spanje, Finland, Noorwegen, Denemarken, Wa/es, IJsland en Australië. Nederlandse editie onder redaktie van Prof. Dr. H. Mulder. In het jubileumjaar van f 59.90 voor f 49.90. UITGEVERIJ J.N. VOORHOEVE - DEN HAAG BESTELBON Hierbij bestel ik via boekhandel: ex HANDBOEK BIJ DE BIJBEL f49.90 Naam: Adres:i Plaats: Deze bestelbon aan uw boekhandelaar zenden of in open envelop (zónder postzegel) aan ons besteladres: Antwoordnummer 18, Kampen. Tel. 05202-3545 (toestel 13).

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2