Bij speelgoed moeten we van 't cadeaustelsel af fllsillslll ITT haalt krenten uit brood van garagebedrijf ©najaarsbeurs BI BI BI Bi I AUTOBIOGRAFIE zojuist verschenen van gorcum Wankelmotor is voor Mazda .springlevend" ,,Meer gespreid over hele jaar geven" „Noodzakelijk voor ontwikkeling van het kind" Nieuwe boeken Bezetters VU moeten zich verantwoorden Westerterp: ook in openbaar vervoer dorre hout kappen Advocaat van Harm Dost: Regering moet stappen doen Zeven service-stations in Nederland Fiat geeft half jaar garantie op gebruikte auto's Schonere Suzuki 750 VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1976 BINNENLAND/AUTO TROUW/KWARTET 9 ADVERTENTIE JAARBEURS UTRECHT ggjjpy ikSQO0d0r©n 20NDAG SEPTEMBER MAANDAG SEPTEMBER DINSOAG SEPTEMBER WOENSDAG SEPTEMBER DONDERDAG VBi dagelijks geopend van 9-18 uur/zondag 5 september geopend van 10-18 uur -yggf BBÉ Van een verslaggever UTRECHT „Speelgoed wordt nog te veel als een cadeautje gezien en niet als een noodza kelijk attribuut voor de ont wikkeling van het kind. Van het cadeaustelsel willen we ei genlijk af". Dat zij drs. R. de Groot uit Groningen gisteren toen hij de resultaten be kendmaakte van een onder zoek dat is ingesteld onder tweehonderd ouders en op voeders van kinderen van nul tot zestien jaar. Het onderzoek is (in een aantal speelgoedwinkels verspreid over het hele land) ingesteld door het instituut voor arthopedagogiek is: opvoedkunde gericht op het onvol waardige kind; drs. De Groot is orthopedagoog). Initiattiefnemer voor het onderzoek was de stich ting Goed Speelgoed. Uit het onderzoek bleek dat de meeste kinderen nog altijd uitslui tend met sinterklaas, kerst of ver jaardagen speelgoed krijgen. Ze krijgen dan veel tegelijk, terwijl de stichting liever zou zien dat de ou ders meer gespreid over het hele jaar speelgoed geven. Andere resultaten van het onder zoek: driekwartvan de kinderen krijgt ook speelgoed als ze ziek zijn en zestig procent krijgt speelgoed als beloning voor bijvoorbeeld een goed rapport. De keus van het speelgoed laten de ouders voor een zeer groot deel afhangen van aan bod en advies van de speelgoedwin kelier (76 procent), De Stichting Goed Speelgoed hamert daarom op een goede opleiding van de winke liers. Steeds meer ouders (45 pro cent) vinden heB belangrijk dat hun kind zelf iet maakt (uit een bouwpakket bijvoorbeeld) en 88 procent van de ouders zegt zelf ook wel eens mee te spelen. Üit het onderzoek blijkt ook dat de Nederlandse kinderen over het al gemeen niet te klagen hebben over de hoeveelheid speelgoed. De kwa liteit van het speelgoed en de ver scheidenheid laten echter nog al eens te wensen over. Drs. De Groot wees erop dat het wetenschappe lijk onderzoek naar speelgoed nog steeds in de kinderschoenen staat Dat is een vreemde zaak als men bedenkt dat een gezond kind in de éerste fase van zijn leven de eerste zes jaar ongeveer vijftien duizend uur tijd heeft om te spelen. Voor de vorming van het kind is goed spelen en goed speelgoed van groot belang. Ter gelegenheid van de komende najaarsbeurs in Utrecht (vijf tot tien september) maakte de stich ting gisteren in Utrecht bekend welke fabrikanten het „speelgoed van het jaar" hebben gemaakt. Sinds vijf jaar organiseert de stich ting zo n evenement om de speel goedfabrikanten te prikkelen hun speelgoed te verbeteren. Speelgoed dat door de stichting „goed speel goed" bekroond is. Boven „een" activiteiten-centrum" voor de al lerkleinsten (van een half tot twee- en-een-half jaar): een verzameling dingen die kunnen draaien, be wegen, vrolijk gekleurd zijn en ver schillende activiteiten bij de kinde ren kunnen stimuleren Onder: een boerenwagentje (één van de vier modellen) die uit een bouwpakket samengesteld kan worden werd be kroond in de cathegorie creatief- en hobbyspeelgoed. Een eervolle ver melding kreeg het daarnaast staan de treintje dat bij veel treinliefheb- bers interesse zal wekken j; J. Groenenboom. De Afbraak. Amsterdam, Loeb. 1976. 104 blz. /;i8.90. Dit boek heeft als ondertitel: „een Nederlandse vertelling". Een betere ondertitel zou zijn geweest: keuken meidenroman uit het Nederlandse Studententeleven begin jaren ze ventig. Geheel op de manier van b.v. Peter Andriesse in „Leven op het land" brouwt deze Groeneboom een link verhaaltje over studenten in een afbraakbuurt die nogal wat so res hebben met hun erotische con- i tacten. Er wordt er een zo jaloers dat hjj zijn vrouw tot op het krankzinni ge af van alles gaat verdenken, weer I een ander wordt ten slotte maar liefst vermoord uit liefdenijd, en ge regeld bevinden wij ons in een café. hiet Mokercafé. Minutieus wordt de scène beschreven, op z'n Mensje van Keulens, alsod er daar werkelijk iet s van belang zich zou afspelen. Een grijs en cliché stelletje mensen hus selt Groeneboom dooreen in een be roerde plot. waar de treurigheid zo duimendik bovenop ligt dat alle lol (die zo'n boekje je nog zou kunnen I verschaffen) er na een paar bladzij den al af is. Spruitjesliteratuur met wat sex. Mooi uitgegeven, dat wel. Er zijn zelfs volgens het Colofon 20 exemplaren in halfleer gebonden, gesigneerd en voorzien van een pagi na van het originele handschrift te koop. Wat een waarlijk onbetamelij ke en belachelijke verbeelding. T.v.D. De reis naar Arcturus door David Linsay. Ultg. Bert Bakker, Amster dam, 230 pag., prijs 23,50. Op het achteromslag te weinig bijzonderhe den over de auteur van dit als „meta fysische fabel" omschreven boek. 60 Andere aquariumplaten in kleuren, deeltje in de reeks Thiemes zakboe ken voor natuurvrienden. Uitg. Thie- me. Zutphen, 68 pag. plus register, prijs 9.75. Eu-topia. de goede plek door Gayon- nard. met commentaar van dr. Maar- ADVERTENTIE B. Goudzwaard Kapitalisme en vooruitgang een eigentijdse maatschappijkritiek 29,50 S. Griffioen De roos en het kruis de waardering van de eindigheid in het latere denken van Hegel 32,50 J. Klapwijk Dialektiek der verlichting een verkenning in het neomarxisme van de Frankfurter Schule 14,00 Vrede met de rede? over het vraagstuk van rede en religie, van autonomie en heil 16,00 in de boekhandel ten Lietaert Peerbolye. Uitg. Ned. Boekhandel. Antwerpen/Amster dam, 93 pag., prijs 15,50. Allegorie met een uitgebreid naschrift van de Haagse psychiater L. Peerbolte. Neuropedagogiek, ondertitel: neuro logische facetten van de orthopeda gogiek, door prof. dr. B. J. J. Ansink, hoogleraar neuropaedagogiek aan de universiteit van Amsterdam. Uitg. Boom, Meppel, 296 pag. „Dit is zeilen op open water" door J. D. Sleightholme. Uitgave Unieboek bv; prijs 29.50. 168 blz. „Dit is sportduiken" door Duiloi Mar- cante. Uitgave Unieboek bv; prijs 29,50, 152 blz. Via Unieboek bv werken vier uitge verijen op het gebied van de wa tersport samen. Dit zijn De Boer Maritiem in Bussum, Nautical Publ. Company in Engeland. Delius Kla- sing Ai Co in Duitsland en U Marsia Ai Co in Italië. Dit alles resulteert in het verschij nen van rijk geïllustreerde werken, honderden zeer instructieve teke ningen verluchtigen de tekst en deze zijn duidelijk op de praktijk afge steld. Jaap Kramer bewerkte het eerstgenoemde boek voor hen die de meren en plassen willen verwisselen voor het ruime water. „Dit is sportduiken" is een zeer goe de gids voor beginners, die uitge breid kennis kunnen nemen van wat gedurende twee jaar fotografen en auteurs hebben verzameld aan ma teriaal (ruim 300 illustraties» Eerder verschenen boeken in deze serie, over zeilen en snel zeilen, ver schenen in veel talen in een oplage van honderdduizenden exemplaren. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Zes bezetters van het gebouw van de Vrije Universiteit aan de Van Eeghenstraat te Amster dam zullen zich vandaag voor de zittende en de nieuwe rector van de VU, de hoogleraren Diepenhorst en De Ruiter, moeten verantwoorden. Zij hebben gisteren een brief gekre gen waarin zij opgeroepen worden voor een gesprek. De rectoren willen daarbij nagaan of de studenten zich schuldig gemaakt hebben aan over treding van het tuchtreglement. Als dat het geval is, kunnen de studen ten geschorst worden. In het ergste geval kan hun de toegang dat de Vu ontzegd worden. De oproep aan de studenten volgt op de weigering van de bezetters leden vah het bestuur van de faculteit der sociaal culturele wetenschappen tot het bezette gebouw toe te laten. Dit feit is door deze bestuurders ernstig opgevat, omdat medebestuurders van hem aan de bezetting deelna men. Zij willen nu laten uitzoeken of de bezetters, inbreuk maken op de normale gang van zaken' aan de uni versiteit, waarover het tuchtregle ment spreekt. Van een verslaggever ALPHEN AAN DE RIJN „We moeten in Nederland leren aanvaar den, dat er ook in het openbaar vervoer dor hout wordt gekapt, op dat het mogelijk wordt gemaakt dat elders in het land nieuwe voorzienin gen kunnen worden verwezenlijkt. Geld pompen in het openbaar ver voer alleen helpt niet. Er zal vooral aan de mentaliteit gewerkt moeten worden. Dat lukt in de stedelijke gebieden beter dan in de landelijke gebieden." Dat zei minister Wester terp gisteren bij de opening van de Dr Albert Schweitzerbrug in Alphen aan de Rijn. De minister haakte ook in op de stickeractie „Blij dat ik rij". Hij zei: „In alle bescheidenheid voeg ik daaraan toe: dank zij mij. Als wij niet zoveel geld uitgaven om het openbaar vervoer in Nederland op gang te houden, dan zou men in Nederland wel eens niet kunnen rij den en moeten zetten: ik stik in het blik," aldus de bewindsman. „Blij dat ik rij. natuurlijk." aldus de mi nister, „maar als men wil blijven rijden zal men zijn verstand moeten gebruiken en de auto ook eens moe ten laten staan voor fiets of open baar vervoer." Van een verslaggever UTRECHT „Voor vrijlating van Harm Dost bestaan geen onoverkomelijke juridische belemmeringen, alleen maar politieke". Dit heeft mr R. B. Hartkamp, de advocaat van Dost, verklaard naar aanlei ding van de mededeling van minister van der Stoel (buiten landse zaken), dat hij geen stappen zal ondernemen bij de Duitse regering om Harm Dost vrij te krijgen. Dost is indertijd in Duitsland gear resteerd. omdat hij in Nederland kleine hoeveelheden soft drugs ver kocht aan Duitse jongeren, die aan hard drugs waren verslaafd. Hij is veroordeeld tot drie jaar en negen maanden gevangenisstraf. Het argument van minister Van der Stoel, dat Dost zelf zijn vrijlating heeft geblokkeerd door een „revisie- "procedure (een soort hoger beroep) te beginnen, vindt mr. Hartkamp juridisch volstrekt niet ter zake doende. Volgens hem gaat het er niet om. dat de zaak van Harm Dost nog aanhangig is bij een Duits ge rechtshof. maar dat een Nederlands onderdaan zich in een Duitse gevan genis bevindt voor feiten die in Ne derland niet worden vervolgd. „Plichten" „Bij een detentie die in strijd is met het volkenrecht en die een aantas ting betekent van de Nederlandse reehtssouvereiniteit. dient de Ne derlandse regering haar plichten je gens haar onderdanen in acht te nemen", aldus mr. Hartkamp. Het is, meent hij, ook volgens het Duitse recht mogelijk, Harm Dost nu vrij te laten. Voorwaarde daar voor is wel, dat de Nederlandse rege ring nu stappen in die richting doet. Als Nederland daarmee wacht tot de revisie-procedure (die betrekking heeft op de formele kanten van het vonnis van de rechtbank in Kleef» is beëindigd, is Dost al lang op vrije voeten Volgens mr Hartkamp duurt die procedure namelijk ander half a twee jaar. terwijl Dost waarschijnlijk wordt vrijgelaten als hij er tweederde van zijn straftijd op heeft zitten. door Sicco de Jong Het Amerikaanse concern ITT opent volgende week in Nederland zeven servicesta tions voor snelle reparaties aan uitlaten, remmen en schokbrekers van auto's. Sinds januari werkten al twee van dergelijke stations op proef in Utrecht. Daarbij ko men er nu drie in Amsterdam, twee in Eindhoven, één in Dordrecht en één in Rotter dam. Met deze 1,2,3 AutoSer- vice-stations pikt ITT in feite de krenten uit 't brood van de garagebedrijven. Uitlaten, remmen en schokbrekers zijn namelijk precies die artikelen, die als auto-onderdelen het kortst meegaan en waarop garagebe drijven goeddeels hun verkoop en winst kunnen baseren Daarvan uitgaande is ITT twee jaar geleden in Duitsland begonnen met door werktempo, garantie en prijs con currerende stations, die alleen op deze drie auto-onderdelen gespeci aliseerd zijn. Het werd een succes. De twintig Duitse 1. 2, 3-stations behalen nu gemiddeld een jaarom zet van bijna een miljoen gulden. ITT zal de Duitse organisatie ver der uitbreiden tot in totaal 250 sta tions. de Belgische organisatie van nu elf tot ruim dertig en de Neder landse van negen thans tot ruim veertig eind volgend jaar. Door de hoge omzetsnelheid kan rendabel gewerkt worden, waarbij ITT voor één derde van die omzet kan terug vallen op eigen merken: de Itali aanse Descam-uitlaten, de Duitse Até-remmen en de Nederlandse Koni-schokbrekers. Maar ook wor den andere merken geleverd, die aan bepaalde kwaliteitsnormen moeten voldoen. Een ITT-servicestation, zoals er meer dan veertig in Nederland zullen komen. De stations worden opzgn. franchi se-basis geëxploiteerd door gere nommeerde autodealerbedrijven, die daarmee hun concurrentieposi tie ten opzichte van andere grage- bedrijven willen versterken Een dergelijke tendens bestaat reeds langer, onder meer met het ban denspecialisme, waarbij vaak de schokbrekers zijn inbegrepen. De laatste paar jaar verschenen ook reeds uitlaatspeciahsten onder de namen Carex en Fista in Neder land. eveneens met een franchise- systeem Dit systeem houdt bij ITT in. dat de exploitanten eigenaars van de stations en de uitrusting zijn. maar dat ze voor hun perso- neelsopleiding, hun bedrijfsvoering en natuurlijk de inkoop kunnen terugvallen op het 1, 2. 3-Auto Ser vicebedrijf te Vianen. dat tevens de reclame centraal verzorgt. Prijzen en tijden van de reparaties staan bij voorbaat vast, waar ook de automobilist baat bij vindt. De snelle werkwijze maakt afspraken overbodig: het werk wordt gedaan, terwijl de klant in een „sfeervolle" wachtkamer kan plaatsnemen. Daarbij komt dan nog een unieke onderdelengarantie van zes maan den of 10.000 kilometer voor rem men. twaalf maanden of 12.000 ki lometer voor uitlaten en twee jaar of 40.000 kilometer voor schokdem pers. Voorlopig kan de Nederlandse au tomobilist voor vijf gulden terecht bij de negen stations om de drie genoemde onderdelen te laten tes ten: de remmen op een volwaardige remmentestbank. Later zal deze prijs eerst tot tien en daarna tot vijftien gulden verhoogd worden. „Dat blijft beneden onze kostprij zen", aldus een woordvoerder van 1, 2. 3 AutoService, „maar het vormt veelal de directe aanleiding om de slechte onderdelen te ver vangen. Dus verkopen we ook dank zij deze tests". De Mazda 121-serie, die met 1800 cc-motor bijna vijfduizend gulden goedkoper is dan met een ïweeschijfs 1300 cc-Wankel-motor. Het Japanse merk Mazda is opnieuw met een model versche nen, dat zowel met viercilinder motor als met een rotatie- of Wankel-motor leverbaar is. Het is de 121 Coupé of in Wankel- versie de RX 5 Coupé, die ook voor Nederland voorzien wordt van een thermische reactor voor schone uitlaatgassen. De Wankel-motor, waarmee het concern Toyo Kogyo uit Hiroshima technisch veruit de toon aangeeft. door de oliecrisis in diskrediet geraakt. De motor verbruikt te veel benzine. Maar Toyo Kogyo is er in geslaagd dit verbruik te beperken met vijftien a twintig procent, zo verklaart de heer R. B.P Lauret. directeur van het importbedrijf Au to Palace-De Binckhorst B V. te Den Haag. Deze Nederlandse Maz- da-importeur concludeert uit eigen metingen, dat de nieuwe RX 5 een verbruik van één op zeven tot één op acht kan bereiken Toyo Kogyo heeft bovendien de licentie-overeenkomst met de pa tenthouders Audi-NSU en Wankel GmbH uitgebreid. Aanvankelijk gold deze alleen voor in Japan ge bouwde automotoren tot 200 pk vermogen; nu geldt de overeen komst wereldwijd voor alle moge lijke motoren, zoals voor boten of industriële produktieprocessen. In Hiroshima zijn sinds 1967 in totaal 850.000 rota tie motoren gebouwd De heer Lauret concludeert hieruit „dat dit principe voor Toyo Kogyo springlevend is" Toch heeft de Ne derlandse importeur de Wankel- motor nooit gepousseerd en is het voortgaande succes van het merk Mazda mede daaraan te danken Vergeleken met 1974 zal die ver koop ongeveer verdubbelen tot 18.000 wagens. Daarentegen heeft het merk Mazda in Amerika een knauw gekregen De Wankel-motor werd in de Vere nigde 8taten vooral populair, door dat General Motors deze construc tie sterk propageerde, maar daar aan kwam met de oliecrisis een abrupt einde. Door spoed te zetten achter de eisen voor schone uitlaat gassen. die in Amerika en Japan zeer scherp zijn, heeft Mazda ech ter wel de Wankel-motor in de ver koop kunnen houden De ther mische reactor, waarmee de RX 5 nu ook in Nederland wordt aange boden een uniek feit vermin dert het brandstofverbruik iets. terwijl ook de carburateur en de afdichting ten bate van dit ver bruik verbeterd zijn. Uiterlijk De nieuwste Mazda valt echter vooral op door een aantrekkelijk sportieve vorm. zodat bet uiterlijk meer dan de krachtbron de ver koop zal stimuleren Aan dit uiter lijk onderscheiden de 121 Coupé en de RX 5 zich onderling alleen door de bredere uitlaat van de RX 5 en het naamplaatje. Met prijzen van 18 485 gulden voor de 121 en 23.395 gulden voor de RX 5 behoort het nieuwe model tot een klasse, waarin Mazda nog niet ver tegenwoordigd was De wagen is nu het topmodel van het merk en toont ook prestige, met name aan de voorkant De grille ziet er Ameri kaans uit en dit front is tevens voorzien van een zogenaamde luchtspoiler. De carrosserie is laag en breed en heeft brede portieren. De uitrusting blijkt zeer compleet: een vijfde versnelling, een voorruit van gelaagd glas met daarin een antenne en zelfs verlichting in de asbak behoren tot de standaard- voorzieningen Het interieur heeft een fraaie vorm met een chique stoelbekleding Ook de vering is superieur ten opzichte van andere modellen van hetzelfde merk De motor van de 121 Coupé is een 1.8 liter met 83 DIN-pk vermogen; die van de RX 5 levert 115 pk De wagen is 4.48 meter lang. De Fiat-organisatie gaat gebruikte auto's verkopen onder het motto „Niet goed? Auto terug." Dit houdt in. dat men een gegarandeerde tweedehands wagen of „occasion' aan de dealers kan teruggeven in ruil voor een andere gebruikte auto of nieuwe Fiat. Daarbij wordt al leen een tevoren nationaal vastge stelde afschrijving in rekening ge bracht. De uitgebreide tweedehands- garantie omvat wel de gebruikelij ke BOVAG-garantie op verborgen gebreken gedurende drie maanden en ten hoogste 10.000 km. maar het „Niet goed? Auto terug" blijft zes maanden van kracht. Fiat- imporieur Leonard Lang b.v. te Amsterdam heeft dit unieke om- ruilsysteem gepresenteerd onder de naam „Autoccasion." Het geldt altijd wanneer de auto niet bevalt maar men kan daarvan maar twee keer achtéreen gebruik maken en eventuele schade, die men zelf veroorzaakt moet natuur lijk verrekend worden. De BOVAG-bepalingen worden bo vendien door Fiat verruimd met een extra garantie, die alle repara tiekosten omvat. De bedoeling van deze extra garantie en de Autocca- sion-omruilregeling is de kopers ze kerheid te geven, dat zij geen mis koop zullen doen Het gaat dan ook niet om een gelegenheidsaanbie- ding. aldus Leonard Lang. maar om iets blijvend teneinde „in de handel in gebruikte auto's het kaf van het koren te scheiden De afschrijving, die bij omruil in rekening wordt gebracht varieert afhankelijk van de prijs van de gebruikte auto van 150 tot 275 per maand. Alleen auto's met een prijs van tenminste drieduizend gulden komen voor de nieuwe rege ling in aanmerking Ook de BO- VAG hanteert deze minimum aankoopsom. Het Japanse motorfietsmerk Su zuki heeft een nieuw model uitge bracht. dat een vxerlaktmoto4 heeft. Het is de 8uzuki OS 750, die aan het einde van dit jaar lever baar wordt. Tot nu toe leverde Su zuki alleen maar tweetaktmoloren. Aangezien de tweetaktmotor aan zienlijk vuilere uitlaatgassen geeft dan de viertakt is de nieuwe Suzu- ki-motor schoner dan de andere op races afgestemde motoren, terwijl de viertakt bovendien minder la waai maakt Het Japanse merk Honda bouwt reeds lang vier- taktmotoren en heeft daarmee Su zuki uitgedaagd ditzelfde te doen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9