Angeles: een stad zonder maar met achterbuurten Los hart steden in verval Snelle modernisering van strijdkrachten Nieuw front in Libanese oorlog Libië breekt niet met Egypte Engeland boos over rapport martelingen Stakingen in Spanje „Benzineplantage in woestijn Calif ornië" Dicht bij grens met Israël VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 Conclusie van Londens instituut: Van onze redactie buitenland co's inhoudt die niet zijn te overzien. AMSTERDAM De NAVO en het Warschau-pakt zijn druk bezig hun strijdkrachten verder te moderniseren. De gevechtskracht is daardoor de afgelopen tijd aan beide kanten toegenomen. De lan den van het Warschau-pakt hebben op dit moment in Eu ropa een aanzienlijke voor sprong in aantallen manschappen, tanks, kanon nen en vliegtuigen. Het totale evenwicht is echter zodanig dat een militaire aanval risi- Tot deze conclusie komt het be faamde Londense Instituut voor Strategische Studies in zijn laatste jaarrapport, dat vandaag wordt ge publiceerd. Het instituut komt voor centraal Europa tot de volgen de cijfers: aan de Oostelijke kant zijn er 910.000 man. 19.000 tanks. 5600 kanonnen en 4200 taktische gevechtsvliegtuigen. Daartegeno ver staan aan de kant van de NA VO 635.000 man. 7000 tanks. 2700 kanonnen en bijna 2100 ge vechtsvliegtuigen. Maar. zo voegt het instituut daaraan toe. de tanks van de NAVO zijn over het alge meen veel beter. Verder is de NA VO begonnen haar luchtvloot te moderniseren (vervanging van de Starfighter door de F-16) en be schikken met name de Amerikaan se strijdkrachten in Europa over uiterst modern oorlogstuig, zoals zeer nauwkeurig geleide wapens. De NAVO beschikt bovendien in Europa over tweemaal zoveel (7000) taktische kernwapens dan de Oost- europese landen. Supermachten De beide grote mogendheden, de Sowjet-Unie en de Verenigde Sta ten. hebben in het afgelopen jaar hun strategische kernstrijdmach ten verder gemoderniseerd en uit gebreid. Zij zijn daarbij gebleven binnen de grenzen van hun overeenkomst ter beperking van de strategische kernwapens. het zogenaamde SALT-akkoord. Exacte cijfers kan het Londens instituut niet geven over de Amerikaanse en Russische, kernbewapening. Het neemt aan dat' de Sovjet-Unie momenteel twintig procent meer lange- afstandsraketten met atoomkoppen heeft dan de Verenigde Staten. De totale vernietigende kracht van die wapens is aan Sowjet-kant bijna tweemaal zo groot dan aan de Ame rikaanse kant. De Amerikanen heb ben hun atoomkracht echter ver beeld over een veel groter aantal* ladingen. De VS hebben in totaal' meer dan 8500 kernkoppen en de Sowjet-Unie 3250. In de komende tien jaren zal dit aantal in de VS opgelopen zijn tot 10.000 en in de Sowjet-Unie tot 7500. De VS zijn voorts bezig hun lange- afstandsraketten om te bouwen tot zogenaamde MIRV's. Dat betekent dat ze geschikt worden gemaakt voor het vervoer van verscheidene atoomkoppen, die in de ruimte de ..moederraket" kunnen verlaten om ieder een eigen doel op te zoeken. De Sowjet-Unie is ondertussen bezig aan de ontwikkeling van een nieuwe generatie lange-afstandsraketten met een zware lading. China heeft de verdere ontwikkeling van zijn kernbewapening op een laag pitje gezet. Er zijn de afgelopen periode slechts twee kernproeven in NoOrW0g0n China gesignaleerd. Wel wordt er in China gewerkt aan een betere lange- afstandsraket. die een bereik van 13.000 kilometer zou moeten krij gen. Maar het Londense instituut meent dat deze raket de komende jaren nog niet operationeel zal zijn. ten aan boord met een bereik van- bijna 5000 kilometer. 1 Het instituut ziet één erg onevep- HjHMtÉlfl Frankrijk werkt actiever aan de mo dernisering van zijn kernbewape ning. Er zijn ondergrondse proeven genomen met een nieuwe kernkop. Eind dit jaar zal de Franse marine een nieuwe kernonderzeeër in ge bruik nemen met zestien kernraket wichtige situatie op de kaart vai Europa. Het zegt dat in het uiterste noorden de strijdkrachten van de Sowjet-Unie zo overheersend zijn dat Noorwegen praktisch onverde digbaar zou zijn bij een Russische verrassingsaanval. In het noorden van Noorwegen is maar één Noorse brigade, terwijl er aan Russische kant twee brigades plus een brigade mariniers staan. Bovendien be schikt de Sowjet-Unie in dat gebied over een sterke vloot, inclusief vaar tuigen voor landingstroepen. BEIROET. CAIRO (Reuter. UPI. AP) Syrische troepen en Palestijnse guerrillastrijders zijn gisteren in het berggebied van Zuid-Libanon slaags geraakt, waarmee er in de Libanese oorlog een nieuw front is geopend. Waarnemers meenden gisteren dat gevechten op grote schaal zo dicht bij de grens met Israël het gevaar inhouden dat Israël zou kunnen be sluiten niet langer afzijdig te blijven in het Libanese conflict. Zowel linkse Libanezen als Palestijnen hebben Israël er gisteren al van be- MADRID (UPI, Reuter) Oproer politie in de Noordspaanse stad Le on gebruikte gisteren traangas om een menigte van ongeveer 600 sta kende bouwvakarbeiders uiteen te jagen. De stakers namen daarop hun toevlucht tot een kathedraal. De bouwvakkers eisen dat de onder handelingen over een nieuwe ar beidsovereenkomst worden gevoerd door hun eigen vertegenwoordigers en niet door mensen van de staatsvakbond. In de noordwestelij ke provincie Galicië heeft een sta king onder bouwvakkers, die al een week duurt, zich gisteren verder uit gebreid. Er wordt nu ook gestaakt in de stad La Coruna. De illegale vakbonden voorspellen een herfst met veel stakingen. On der de arbeiders bestaat veel onte vredenheid over de lonen en over het feit dat hun eigen vakbonden nog steeds niet formeel worden er kend. Wel onderhoudt de Spaanse regering nu contacten met de lei ding van de illegale bonden. Loonsverhogingen zitten er in Span je nauwelijks in om dat het land de economische crisis nog niet te boven is. Volgens regeringskringen in Ma drid zijn de economische problemen ook de reden voor de regering om politieke hervormingen uit te stellen. (Zie ook ons commentaar op pagina 5). schuldigd troepen en tanks samen te trekken langs de grens met Libanon. Radio Beiroet beweerde zelfs dat Is raëlische troepen al in Libanon zijn binnengedrongen en het dorp Ein Ibil omsingeld hebben om het te beschermen tegen Palestijnse guer rillastrijders. Bij gevechten rond dit dorp dat op vijf kilometer van de Israëlische grens ligt, kwamen begin deze week enkele christenen en Pa lestijnen om het leven. Het radiostation van de falangisten liet gisteren weten dat de ..Palestij nen zelf de oorzaak zijn van de huidi ge Israëlische militaire concentra ties in het grensgebied vanwege hun onrechtvaardige provocaties in het zuiden van Libanon". In de uitzen ding werd verder herinnerd aan de verklaring van de regering in Tel Aviv dat Israël hervatting van de acties van Palestijnen vanuit Zuid- Libanon tegen Israël in geen geval zal toestaan. Ook in het gebied ten oosten van Beiroet werd gisteren zwaar gevoch ten. Daarbij zouden acht Soedanese soldaten van de Arabische vredes macht zijn gewond. De soldaten maakten deel uit van een comman dopost in de frontlinie tussen de christelijke en moslemse wijken in Beiroet. Opnieuw hebben de christenen een voorstel van de Arabische Liga tot wederzijdse terugtrekking uit de bergen ten oosten van Beiroet ver worpen. •De tweede man in de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO. Aboe Ayad. heeft gisteren gewaarschuwd voor een wereldomvattende explosie van guerilla-geweld als de Palestij nen in Libanon tot wanhoop worden gedreven. Over de Syrische rol in Libanon zei hij: „Wij zijn bereid onze wapens neer te leggen en elke con cessie te doen die verenigbaar is met de overleving van het Palestijnse verzet, maar Damascus wil er zelfs niet over praten." Spanning nog niet verminderd TRIPOLI, CAIRO (Reuter, UPI, AP) Libië zal de betrekkingen met Egypte niet verbreken. Dit heeft de Libische leider Mo- ammar Khaddaffi verteld in een rede die hij woensdag hield ter gelegenheid van de zevende verjaardag van de Libische revo lutie. Zuidafrikaanse oproerpolitie voert een zwarte demonstrant af in het centrum van Kaapstad In het ..blanke" centrum van de stad vonden gisteren felle straatgevechtenplaats tussen zwarten en kleurlingen en de politie LONDEN (Reuter. UPI) De Britse regering heeft gisteren boos gereageerd op de uitspraak van de Europese Commissie voor de Rechten van de Mens, dat Britse troepen zich in Noord-Ierland schuldig hebben gemaakt aan martelingen. de terreurorganisatie IRA. De Ierse regering vroeg in haar klacht bij de Europese commissie ook nog om het vastzetten van Noordieren zonder proces op zichzelf te veroordelen. Vanuit Egypte is er nog niet gerea geerd op de Libische uitlating, maar politieke waarnemers meenden gis teren dat de spanning tussen beide landen er niet door verminderd zal worden omdat er fundamenteel aan het conflict nog niets is veranderd. Khaddaffi zei dat hij zelf niet geaar zeld zou hebben de betrekkingen met Sadat wegens diens „haat. on dankbaarheid, ernstige agressieve daden tegen het Libische volk en zijn bondgenootschap met de zionis tische vijand" onmiddellijk te ver breken. Maar het Libische volk had besloten de betrekkingen niet te ver breken en „omdat de beslissing bij het volk ligt." aldus Khaddaffi. „handhaven wij de betrekkingen Hetgeen hem er niet van weerhield de Egyptische president een gek en een verrader te noemen en hem on dankbaarheid te verwijten voor de De Britten wijzen er op dat zij allang hebben toegegeven dat de ondervra gingsmethoden. die Britse soldaten in 1971 gebruikten voor Noordierse gevangenen, niet door de beugel konden. De gewraakte methoden worden daarom allang niet meer ge bruikt. terwijl de slachtoffers een schadeloosstelling hebben gekregen. De Britse regering neemt het de Ier se regering daarom kwalijk dat zij de zaak toch voor de Europese commis sie voor de Rechten van de Mens heeft gebracht. „Ik kan geen rechtvaardiging zien voor dc Ierse vasthoudendheid", aldus de Britse minister voor Noord-Ierland. Merlyn Rees, gisteren. De Europese commissie heeft giste ren. vijf jaar na dato. haar onderzoek afgerond met een rapport van 686 pagina's. Daarin wordt de behande ling van veertien gevangenen in au gustus 1971 veroordeeld. Deze man nen. die in voorlopige hechtenis za ten. werden lange tijd uit hun slaap gehouden, moesten urenlang tegen een muur geleund blijven staan en werden urenlang verhoord met een zak over hun hoofd. Verder maakt het rapport melding van elf lichtere gevallen van mishan deling. Enkele van deze gevangenen waren uit laagvliegende helikopters geduwd, terwijl de indruk was ge wekt dat ze zich hoog in de lucht bevoncen. De gevangenen werden verdacht van lidmaatschap of samenwerking met SAN FRANCISCO (UPI) Het moet in principe best mogelijk zijn om een benzineboom te kweken. Tenslotte bestaat in de natuur al zoiets als een rubberboom, en van rubber naar benzine is chemisch maar een klein stapje (terug overigens). Met deze gedachte vermaakte Nobelprijswinnaar Meivin Calvin zijn collega's op het congres van de Amerikaanse Chemische Vereniging ACS. In alle ernst: een rubberboom produceert koolwaterstoffen met een rendement bijna net zo groot als dat waarmee suikerriet suiker maakt. Die koolwaterstof fen zijn aan elkaar geknoopt tot zeer lange moleculen, en dat levert rubber op. Als we dat mechanisme kunnen ophelderen en beheersen, zouden we misschien een benzineboom kunnen kweken, aldus Calvin, die moleculen koolwaterstof levert op de langte die wij als benzine gebruiken. Hij meent dat zulke bomen zouden kunnen groeien op grond die voor andere gewassen ongeschikt is. Een benzineplantage in een droog gebied in Zuid- Californië zou misschien wel een jaaropbrengst van tien kubieke meter per hectare kunnen halen. hulp die Libië aan Egypte heeft ge geven tijdens de oorlog met Israël ln 1973. Egypte heeft naar aanleiding van het conflict ongeveer 30.000 man aan troepen naar de Libische grens ge stuurd. die er echter volgens Khad daffi zo slecht aan toe zijn dat Libië hen in het woestijngebied aan wöter moet helpen. Libië heeft volgens de kolonel geen troepen naar de grens met Egypte gestuurd. De Libische leider heeft in zijn rede ook een nieuwe regeringsvorm aan gekondigd. Het huidige systeem, be staande uit ministers en een pre mier. zal worden vervangen door „opzichters" die door een „algemeen volkscongres" worden gekozen. Verder heeft de Libische revolutio naire raad aangekondigd dat de straffen van een groot aantal gevan genen met een derde verminderd zul len worden. Dit geldt niet voor poli tieke of ..morele" misdrijven. Het is niet duidelijk om hoeveel mensen het gaat maar een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse za ken zei dat de gevangenisstraffen van onder meer „honderden Egypte- naren. die op Verschillende gronden schuldig zijn bevonden door Li bische gerechtshoven" verminderd zullen worden Ook dit had de bedoe ling het geschil met Egypte bij ;te leggen. Tot slot van de feestelijkheden van de verjaardag van de Libische revo lutie (zeven jaar geleden werd ko ning Idris na een staatsgreep aah de kant gezet) nam Khaddaffi een mili taire parade af. Onder meer werden nieuwe Russische raketten, waar mee volgens Libische functionaris sen Israëlische steden bestookt kun nen worden, getoond. Een Britse waarnemer omschreef het wapen tuig van de Libiërs als „modern en evenwichtig". Al in de jaren vijftig werd Los Angeles omschreven als 'een verzameling voorsteden op zoek naar een centrum' Anno 1976 is dat niet veel anders. Ik heb tenminste na een week rondkijken niet kunnen ontdekken waar nu het hart van Los Angeles klopt. Eén van de vele autowegen van Los Angeles Wat het meest bij blijft van deze stad is het ingenieuze netwerk van autowegen, waar geen einde aan komt en dat ieder uur van de dag overvol lijkt te zijn. Tussen al die verkeersaders, die naar niets anders dan weer andere wegen lijken te leiden, liggen de verschillende delen die samen de derde stad van Ameri ka vormen. Veel structuur is er niet in te vinden. Alleen dank zij de auto wegen is het nog als een eenheid te beschouwen. Ondanks de voortdurende ver keersdrukte en de daarbij behorende uitlaatgassen (Los Angeles is de stad met de ernstigste luchtvervuiling in de VS) heeft het gebied toch iets paradijselijks. Daar zijn om te begin nen de prachtige brede stranden, waar de hele bevolking wel gelijktij dig terecht kan om van de subtro pische zon te genieten. Aan de ande re kant bieden de mooi begroeide ^ergen een alleraardigst aanzien. In de woonwijken overheerst de laag bouw zodat je het beeld krijgt van onafzienbare rijen bungalowachtige huizen met dubbele garages aan de voorkant en zwembaden en palmbo men in de achtertuin. Als de Ameri kaanse Droom ergens werkelijkheid zal worden moet het hier toch wel zijn. Taakverdeling Het is daardoor op het eerste gezicht moeilijk te zien waar nu eigenlijk het verval van Los Angeles begint De problematiek van de grote steden is er in elk geval niet onbekend. Burgemeester Thomas Bradley pleit tenminste regelmatig voor groot scheepse hulp van de nationale rege ring aan de noodlijdende grote ste den. Toch staat Bradley zelf er aan merkelijk beter voor dan zijn collega van New York. Dat heeft hij vooral te danken aan een gunstiger taakver deling tussen de stad en het district (de county) Los Angeles. In de stad wonen 2.8 miljoen mensen, in de county ruim zeven miljoen, Zaken als sociale bijstand en ge zondheidszorg. die New York juist zoveel geld kosten, komen hier voor rekening van de county. De grote financiële zorgen zijn daardoor niet voor het stadsbestuur, maar voor de county-bestuurders Bradley's eigen probleem is vooral dat hij niet meer kan doen voor de minder bedeelden in zijn stad. Hij is gekozen op een tamelijk vooruitstre vend programma, maar moet nu we gens gebrek aan middelen een strak, conservatief beleid uitvoeren. Hij moet allereerst de begroting in even wicht proberen te houden en kan daardoor de minderheidsgroepen weinig meer dan lippendienst be wijzen. Watts Een typische minderheidswijk in Los Angeles is Watts. Het valt vol strekt niet op als probleemgebied. Hier geen nauwe, vuile straten met akelig hoge woonkazernes, maar kleine huisjes langs brede wegen. Veel mensen houden er in hun ach tertuintjes wat kippen of konijnen. „Ziet er helemaal niet uit als een slump nietwaar", raadt Jerry Lamo- the onze gedachten. Hij is een hoge functionaris van de vakbond voorde autoindustrie en woont zelf in het sjieke Bellair. maar is al jarenlang betrokken bij politieke activiteiten in Watts. Hij was hier ook al bekend in augustus 1965 toen Watts plotse ling wereldnaam maakte als toneel van de hevigste rassen-onlusten, die Amerika na de oorlog beleefde Zes dagen lang duurde de uitbarsting van geweld. De balans was 34 doden. 200 gewonden. 40000 arrestaties en 45 miljoen dollar materiële schade. „Die rellen waren een noodkreet vanuit een absoluut hopeloze situa tie". legt Lamothe uit. „Er was geen dialoog tussen deze mensen en de rest. Het minderheidsprobleem werd volledig genegeerd De mensen van Watts hadden simpelweg geen deel aan de luxueuze samenleving, die zij om zich heen zagen." Volgens hem is sinds 1965 niet veel ten goede veran derd in Watts. Het is nog steeds een wijk met veel werkloosheid, veel mensen die op bijstand zijn aange wezen en veel misdaad. „Maar veel van de echte problemen vind je niet in de statistieken. Neem bijvoor beeld de enorme apathie, de frustra ties. het gevoel er niet bij te horen. Dat kun je in cijfers niet vangen", aldus Lamothe. Weer rellen? Is er dan geen grote kans op nieuwe uitbarstingen? „Ja en nee. Het is waar dat de meeste mensen in Watts er niets beter aan toe zijn dan in de jaren zestig. Maar hun probleem wordt niet meer geheel ontkend. Zij hebben nu in elk geval toegang tot het bestuur van de stad. Zij hebben eigen woordvoerders kunnen kiezen. Maar dat heeft de hele machtsstruc tuur die in het nadeel van hen. de zwakkeren, werkt, natuurlijk niet veranderd." Hij verwijt daarbij de zwarte ge meenschap de eenheid niet te heb ben bewaard." Wij hebben niet ge leerd de rijen te sluiten. Onze leiders van de jaren zestig zijn niet vervan gen. Velen hebben de strijd opgege ven toen zij zelf deel waren geworden van de welvaartssamenleving. Ver geet niet dat het in een welvarend land erg gemakkelijk is om je naar het systeem te schikken. Daarom is er nu geen kader dat revolutionaire veranderingen eist." Lamothe gelooft niet dat er weer rellen nodig zijn om de verbeterin gen in Watts van de grond te krijgen. Wel is er een aanpak nodig die de krachten van het stadsbestuur te boven gaan Daarom is hij er wel blij mee dat burgemeester Bradley zo krachtig pleit voor een nationaal hulpprogramma voor wijken als Watts. Verder verwacht hij niets van hem „Want om te worden herkozen heeft Bradley Watts niet nodig De rellen van 1965 begonnen meteen incident tussen een blanke politie man en een zwarte verkeersovertre- der. Er waren in die tijd veel klach ten over het optreden van de blanke politie tegen de zwarte bevolking. Is dat nu anders? Johnny Morgan, die sociaal werk doet in Watts, vindt van niet. „Het politie-optreden is nog al tijd hard. met veel machtsvertoon. Veel besef van het psychologische effect van hun optreden hebben ze niet." De volgende dag snijd ik dit onder werp maar eens aan op het hoofdbu reau van politie. Watts staat daar inderdaad bekend als probleemge bied nummer één. Het is de wijk waar naar verhouding het meeste geld en de meeste mankracht wordt besteed. Dat al dat politie-vertoon wel eens vijandigheid bij de bevolking kan kweken wordt niet ontkend. „Maar wij móeten de misdaad omlaag zien te krijgen", luidt de verontschuldi ging De zwarten blijken nog altijd sterk ondervertegenwoordigd te zijn in het politiekorps van Los Angeles Van de bevolking is twintig procent zwart, van het politiekorps maar zes. Er is een plan om bij het aannemen van nieuwe agenten zwarten voorlopig voorrang te geven, maar daar zijn veel blanke politiemensen tegen „Kijk", zo legt één van hen uit. „iede reen heeft in dit land dezelfde kan sen. Als de zwarten het bij de tóela- tingsexamens voor de politie slech ter doen dan de blanken, dan is dat hun eigen schuld. Dan moeten zij er maar harder voor werken. Dat moes ten wij ook." Het politiekorps van Los Angeles heet één van de modernste van Ame rika te zijn. Op geestelijk gebied is de modernisering kennelijk nog niet voltooid. (Dit is het vierde verhaal in een serie; dc vorige stonden 28 en 30 augustus en 1 september in de krant.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7