Groep Brabantse leraren wil ondernemingsraad op school II II dichtbij herdruk Ti/tss'sc(ie Enci/clo|oeofe.. Commentaar Enigszins huichelachtig Halfslachtig beleid Animo bij bijzonder onderwijs niet groot Meer kans maakt opnemen personeel in schoolbestuur de- hoe leuk is een jubileum? samen hond he t Wëer door hans de Jong Buien weerrapporten Strand VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5u -y Heeft het beleid van minister Van Agt (Justitie) inzake de Bloemen- hovekiiniek gefaald, zoals de deze weck in de Tweede Kamer behan delde VVD-motie zegt? Het hangt er maar van af hoe men het bekij ken wil. Van het standpunt van de heer Van Agt zelf uit gezien kan men zeker van falen, althans mis lukken spreken. De Bloemenhove- I kliniek die hij had willen doen slui ten. draait immers nog steeds (om een aan de industriële massapro- duktie ontleende en daarom in dit I verband zeker toepasselijke termi nologie te bezigen). Het beleid van de minister werkt niet overeen komstig zijn bedoelingen uit en kan dus moeilijk geslaagd heten. Maar wat heeft de VVD daarmee te maken? Haar tweede kamerfractie staat op het punt samen met die van de PvdA een initiatief te verwerke lijken tot een vrijwel volledige lega lisering van de abortus en van de abortuspraktijk in de Bloemenho- vekliniek. Het is stellig waar dat zoals VVD-woordvoerder Koning in de kamer heeft aangevoerd minister Van Agt het abortusbeleid zelf heeft helpen ontgrendelen, hij ging er bij de formatie van het kabinet Den Uyl immers mee akkoord dat het compromis dat het kabinet Bies heuvel in het wetsontwerp Stuyt- Van Agt had bereikt, werd losgela ten en dat de verdere wetgeving aan het parlement werd overgelaten. Daar staat evenwel tegenover dat de VVD-fractie de vrijheid die zij op die manier ongevraagd weer ver wierf. maar al te graag heeft ge bruikt om samen met de PvdA- fractie een initiatief te ontwerpen dat veel meer aan haar wensen tegemoetmomt. Minister Van Agt heeft er woensdagavond terecht op gewezen dat de VVD een en andermaal heeft helpen verhinderen dat de Bloe- menhovekliniek kon worden aange pakt. Er eerst toe bijdragen dat het beleid van een minister mislukt en hem dit vervolgens verwijten dat mag toch wel enigszins huichelach tig heten. Moeizaam is misschien de beste aanduiding voor het verloop van de politieke veranderingen in Spanje. Hoop en vrees, lichtpunten en te leurstellingen blijven elkaar afwis selen. Toen koning Juan Carlos in juni de door Franco benoemde pre mier. Arias Navarro, met politiek pensioen stuurde, waren de lofuitin gen niet van de lucht. De "benoeming van Suarez tot zijn opvolger was echter een teleurstel ling. omdat de koning kennelijk voorbijgegaan was aan hervormers als Areilza en Fraga Iribarne. Hun weigering zitting te nemen in het kabinet van Suarez vergrootte het vertrouwen van de oppositie in de hervormingsgezindheid van de nieuwe regering niet. Suarez heeft sinds zijn ambtsaan vaarding steeds verklaard Spanje te willen maken tot een veelvormige democratische samenleving. Een hoopvol teken vormden de bespre kingen tussen hem en leiders van diverse oppositionele groeperingen. De premier dineerde onder andere uivoerig met de leider van de Spaanse socialistische partij. Felipe Gonzalez. Suarez herhaalde zijn voornemen Spanje tot een demo cratie te maken. De afgekondigde amnestie voor politieke gevangenen was al evenzeer een hoopvol teken. Tegenover deze positieve ontwikke lingen staan echter even zovele ne gatieve factoren, die vaak aanlei ding zijn voor twijfel en soms voor vertwijfeling. De na de dood van Franco verzachte censuur is de laatste tijd weer verscherpt. Zo mag er sedert 2 juni niet meer gepubli ceerd worden over vermeende mar telingen door de politie, zolang de ze zaken in onderzoek zijn. Sinds kort mag er ook geen informatie meer verspreid worden over het beraad binnen de regering. On danks de gesprekken met de oppo sitie heeft de regering twee voor aanstaande leiders van de commu nisten. die sedert het einde van de Spaanse burgeroorlog in balling schap in het buitenland leven, toe stemming geweigerd naar Spanje terug te keren. Door haar halfslachtig beleid krijgt de Spaanse regering steeds meer de schijn tegen zich. Dit beleid kan onmogelijk de oppositie vertrou wen inboezemen. Het ontbreekt de regering niet aan democratische woorden, maar nog steeds wel aan democratiserende maatregelen. Premier Suarez zal mogelijk deze maand definitief uitsluitsel geven over de inhoud van het dit najaar te houden referendum en de komend jaar te houden verkiezingen. Het door Piet Hagen DEN HAAG In Brabant is een groep leraren hard bezig op de school waar zij werken een ondernemingsraad te stichten. De wet op de ondernemingsra den geeft hun dat recht en mi nister Boersma is van mening dat elke school met meer dan honderd man personeel zo'n ondernemingsraad moet hebben. Toch is het de vraag of déze ontwik keling zich zal doorzetten. Op het ministerie van onderwijs en bij de organisaties van het bijzonder on derwijs is men allerminst enthousi ast over de oprichting van onderne mingsraden op scholen. Het onder wijs. zo zegt men daar. heeft reeds voldoende vormen van overleg om de zeggenschap van leraren en overig personeel tot gelding te brengen. De wet op de ondernemingsraden van 1971 bepaalt dat 'elke in de maatschappij als zelfstandige een heid optredende organisatie' met tenminste honderd werknemers een ondernemingsraad moet hebben. Scholen worden van die verplichting niet uitgezonderd. Alleen scholen die rechtstreeks bestuurd worden door de gemeentelijke, provinciale of rijksoverheid, kunnen hiervan vrij gesteld worden. In het bijzonder on derwijs zou er echter geen reden zijn om scholen met meer dan honderd werknemers (dat zijn wel de hele grote) van deze verplichting te ont slaan. De Brabantse leraren die nu voor oprichting van een ondernemings raad ijveren blijven daarmee dus volledig in de lijn van de wet. De betrokken scholen gaan uit van de (rooms-katholieke) vereniging Ons Middelbaar Onderwijs (OMO). die in Brabant een veertigtal scholen beheert. Twee van de Brabantse leraren heb ben zelfs een beroep ingesteld bij de bedrijfscommissie. die de uitvoering van de wet op de ondernemingsra den controleert, om gedaan te krij gen dat er één centrale onderne mingsraad zou komen voor alle veer tig door de OMO beheerde scholen. Dat zou in het belang zijn van die leraren die les geven aan scholen met minder dan honderd man perso neel. Een andere reden voor het op richten van één overkoepelende on dernemingsraad was. dat de be langrijke beslissingen over het be leid centraal genomen worden. „Lichtpuntje" Minister Boersmia heeft vorige maand dit beroep verworpen. Wan neer sommige scholen groot genoeg zijn om een eigen ondernemingsraad te stichten, is een overkoepelende ondernemingsraad niet nodig, aldus de minister van sociale zaken. Drs. F. J. Roefs, voorzitter van het Ge nootschap van Leraren en samen met de heer J. G. A. Haubrich indie ner van het beroep bij de be drijfscommissie, ziet in de negatieve uitspraak van Boersma toch een lichtpuntje. Hij leest erin, dat er wel mogelijkhe den zijn voor instelling van een ge combineerde ondernemingsraad, als een schoolbestuur alleen maar scho len beheert die afzonderlijk geen van alle boven de honderd werkne mers zitten, maar samen wel die norm halen. Dat is, zegt Roefs, de situatie waarin vele scholen in het bijzonder onderwijs in verkeren. Niet alleen in het voortgezet, maar ook in het kleuter- en lager onder wijs. kun je daaraan toevoegen. Toch is de animo in het bijzonder onderwijs voor de oprichting van ondernemingsraden gering. Zowel bij het bureau voor het rooms- katholiek onderwijs als bij de bestu- renraad van het protestants- christelijk onderwijs wordt gewezen op het bestaan van docentenraden, schoolraden en al dan niet gedemo cratiseerde schoolbesturen. Er is al zoveel overleg en medezeg genschap, dat een ondernemings raad de zaak nodeloos ingewikkeld maakt. Het onderwijs, met zijn ge heel eigen organisatievorm, zou niet zonder meer op een lijn gezet kun nen worden met het bedrijfsleven. Om die reden is ook minister Van Kemenade geen voorstander van ondernemingsraden op scholen. Eigen werkgever? Veel meer kans van slagen heeft het plan om vertegenwoordigers van het personeel in schoolbesturen op te nemen. Die situatie bestaat al min of meer aan universiteiten en acade mies, waar de universiteits- of aca- demieraad voor bijvoorbeeld één derde uit personeelsleden bestaat. Ook in die situaties blijft het echter een probleem of een werknemer zijn eigen werkgever kan zijn door in het bestuur zitting te nemen. Deze vraag is actueel geworden door zal vooral afhangen van de concrete stappen die de regering daarna gaat ondernemen welke kant het uitgaat met Spanje. Blijven de wezenlijke hervormingen van het politieke stel sel uit. dan raakt Suarez het voor deel van de twijfel, dat hij tot dusver had. definitief kwijt. het wetsontwerp op het basisonder wijs. waarvan in juni een eerste con cept verscheen. Minister Van Keme nade stelt daarin voor ook minstens één personeelslid in het bestuur van bijzondere scholen op te nemen. Verder wil hij tenminste éénderde van het aantal bestuursplaatsen voor de ouders reserveren. Dit voor stel heeft heel verschillende reacties uitgelokt. Niet dwingen De protestants-christelijke onder wijsvakorganisatie (PCO) wil erg graag personeelsleden in het bestuur van bijzondere scholen opnemen. Ook de gedachte dat ouders in het bestuur vertegenwoordigd moeten zijn. heeft de instemming van de P C O. Het enige punt waartegen de protestantse personeelsorganisatie bezwaar maakt is, dat minister Van Kemenade deze bepaling dwingend aan het bijzonder onderwijs wil voor schrijven. Prins Claus open de gisteren met een druk op de knop het nieuwe drinkwaterbedrijf van Amsterdam bij Weesper- karspel. Het nieu we bedrijf heeft een capaciteit van dertig miljard li ter water per jaar. Het water wordt voornamelijk be trokken uit de Loenerveense plassen. Na de opening van het bedrijf kreeg de Prins daarom de eerste fles ..plas- senwater" aange boden. ..Ik vind dat democratie geleidelijk moet groeien", zegt voorzitter Jan Huisman. ..De overheid kan het bij zonder onderwijs niet een bepaalde bestuursvorm opleggen". Wel hoopt Huisman dat alle bijzondere scholen uit eigen beweging in pakweg een jaar of tien personeel en ouders in de besturen opnemen Interessant is de discussie die hiero ver vorige week gevoerd werd in het weekblad van de PCO. Secretaris Dick Bijl verdedigt daar (met het program van het CNV in de hand) de stelling dat alle betrokkenen (dus ook ouders en personeel) voor het bestuur verantwoordelijk zijn. Maar drs. B. den Haan. voorzitter van de christelijke besturenraad. voelt daar niets voor. Natuurlijk moet een be stuur veel overleg plegen met de docenten. Maar dat betekent niet dat ze in het bestuur thuis horen. En de minister moet helemaal met zijn vingers van de bestuursvorm van het bijzonder onderwijs afblijven. Het zou goed zijn wanneer de mede zeggenschap van docenten eens in breder verband besproken werd. Nu de Tweede en Eerste Kamer zich gaan uitspreken over een wijziging van de wet op de ondernemingsra den. is daartoe alle gelegenheid. Daarbij is het van groot belang hoe de ondernemingsraad zich verder gaat ontwikkelen. Als het een soort personeelsraad wordt, lijkt de noodzaak om scholen daarmee op te zadelen nog geringer dan nu al het geval is. De meeste dingen die in een personeelsraad aan de orde komen, worden nu reeds in de docentenraad besproken Als men die op een enkel punt (rechtspositie) wat meer bevoegdhe den zou geven, zou het probleem de wereld uit zijn. Zaken die de hele school aangaan zouden dan be sproken kunnen worden in een schoolraad of in een gedemocrati seerd schoolbestuur, waarin behalve docenten ook het overig personeel, de ouders en waar mogelijk ook de leerlingen meepraten Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859. Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een hockenbon. VAN EEN LEZER- onder redactie van loes smit Is dat nou zo leuk. een jubileum vieren in liet bedrijf waar je een koperen, zilveren of gouden tijd hebt doorgebracht:' Met receptie, waar een deel van de bezoekers alleen maar voor een natje en een droogje komt. met veel tte) mooie toespraken en met een forse reke ning achteraf, die een aantal feestvarkens nog zelf geheet of gedeeltelijk moeten betalen ook? Profiel, hel maandblad voor de medewerkers van het ministerie van verkeer en waterstaat, heeft die vraag aan een aantal perso neelsleden voorgelegd. Hoe leuk vinden die hun jubileaDe me ningen blijken verdeeld te zijn. ook al doordat de een een hogere vergoeding krijgtvoor de kosten van zijn jubileum dan de ander. Dat ligt aan de funk/ie en daar mee blijken zouel ..liogeren als ..lageren het niet eens De vrouw van een chauffeur die topmensen van het ministerie en buiten landse gasten heen en weer rijdt, vindt bijvoorbeeld, dat het er door het verschil in vergoeding op lijkt, alsof er voor de chauf feur minder waardering bestaal ..De chauffeur is iemand die mcér verdien/ Hij is het visitekaartje van het ministerie" Er mag ver schil zijn. vindt ze. maar met te veel. ..want iedereen geeft op zijn eigen plaats z'n beste krachten aan verkeer en waterstaat" Een ander vindt zo'n feest in de eerste plaats een zaak van de jubilaris In Ouwehands dierenpark zijn ze al lang van plan de orang- oetankleuters Anak en Bernadine samen te laten wonen als ze groot genoeg zijn en op eigen benen kunnen staan. Anak is nu drie maanden, haar seksegenootje Bernadine (roepnaam: Nadien) pas één maand oud. Anak logeert al een tijdje bij mevrouw Verkade naast de hoofdingang van het die renpark. Meneer Verkade is hoofd van de vogelafdeling en zodoende is het echtpaar kind aan huis in het park en bij de dieren. Net als de grote herdershond, die uitste kend met Anak kan opschieten, maar haast nog beter met Nadien De kleine is nu ook bij de pleegou ders Verkade ondergebracht en de hond is stapelgek op haar. Hij is niet bij haar weg'te slaan en sliep de eerste nacht zelfs aan haar voeteneind. De twee orangvrouwtjes slapen 's nachts apart, maar overdag zitten en spe len ze zusterlijk in één box Dé verhouding tussen de twee aapjes belooft niets dan goeds voor de toekomst, als ze samen een eigen home krijgen zelf. ..Als men het op zijn werk naar zijn zin heeft en men wordt door de anderen gewaardeerd en gerespecteerd, is daar ook geen. enkel bezwaar tegen". Er is er ook een. die viering van een jubileum niet zinvol vindt. - maar wel het extraatje dat de overheid zijn jubilarissen uit reikt. Tenminste, als dat gelijk wordt doorgegeven voor een of ander goed doet Een vrouwelijk personeelslid zegt. dat de vergoe ding voor zo'n feest voor iedereen hetzelfde moet zijn. hoog of laag. ..Ieder heeft zijn werk gedaan, zo goed als hij kon De een misschien op een lager niveau dan een ander, maar dat maakt in feite niets uitEn een collega van haar vindt: ..Waarom zou een chauffeur minder moeten krijgen dan een ander0 Als er bij een topman veel mensen komen, dan kan hij zelf best wat bij de kosten leggen, i. Een chauffeur die van een minimumsalaris moet rondkomen, zou misschien in moeilijkheden komen Weer een ander heeft een idee: hij wil de hoogte van de vergoeding niet koppelen aan de rang. maar aan de bekendheid van de jubilaris, i want een overal bekende zal veel meer gasten krijgen Een goed idee misschien, maar wellicht zou het toch beter zijn, iedereen gewoon hetzelfde te ge* ven. Er is tenslotte al genoeg on gelijkheid in de wereld. b'i 'iet. De reeks bladen over huisdieren, die de laatste jaren zijn versche nen en geruisloos weer verdwe nen. hebben een opvolger gevon den in Onze Hond. waarvan de uitgever (Zuidgroep. Den Haagi deze maand het eerste nummer verspreidt. Hoofdredacteur drs. R. van der Molen heeft naast de paar vaste redactieleden een uit gebreide staf van medewerkers aangetrokken, onder wie NCRV's Tanja Koen. Behalve naar beleve nissen met haar drie honden staat er in Onze Hond praktische voor lichting over verzorging en voe ding. worden diverse rassen (waa ronder het exclusieve Japanse ras Akita Inu) doorgelicht, is er na tuurlijk een ..hondenspreekuur". geeft het blad ..hondennieuwtjes van honderd jaar geleden", een uitgebreide tentoonstellings- en wedstrijdagenda, over twee pagi na's een grote foto van de hond van de maand, en een fotowed strijd Een abonnement op dit maandblad, net als z'n voorgan gers vol uitstekende foto's (dieren zijn nu eenmaal een dankbaar object) kost 35 per jaar <070- 637932), losse nummers kosten 3.25 Een keramiek figuurtje? Daar lijkt het wel op, maar in werkelijkheid is het door de Italiaan Giovanni Raja gemaakt uit boetseerklei, ver-< volgens in de verf gezet en daarna gelakt. Het resultaat is al even verbluffend als zijn koperen" ha gedis, zijn ..mozaïekjes", zijn ,,le- ren" popje en zijn ..stalen" ros..» resultaten die hij kreeg door met. breinaalden, stokjes, goudvernis, schoensmeer, stukjes kurk en kar ton. houtjes en touwtjes te wer ken. En met het belangrijkste ma teriaal: de boetseerklei. in dit geval Das Pronto. Raja schreef het boek je voor de kleifahrikant om te laten zien wat je allemaal met dit handzame materiaal kunt doen. en hoewel het werkje goed uitgevoerd is met veel kleurenafbeeldingen, kost het daarom ook maar 6,75, en is het niet in de boekhandel, maar in speelgoed- en hobbywinkels, kantoorboekhandels en twee grote warenhuizen te koop. Wie het niet tot het modelleren van paarden en andere kunstige figuren brengt, heeft er toch heel wat aan: Raja geeft in het boekje ook een massa ideeën voor eenvoudiger voorwer pen (kandelaars, zoutvaatjes, au tootjes. kettingen), maar wie echt plezier in deze hobby heeft kan zich best ook eens aan de moeilij ker voorbeelden wagen, zó duide lijk zijn de instructies in woord en beeld. Het hoekje, dat bij de Flo rentijnse uitgeverij Forma ed Espressione binnenkort aan z'n tweede druk toe is, heet ,,Das Pronto ontdek een nieuwe we reld". Beste buien zeggen ze in som mige delen van ons land en de mensen bedoelen daarmee niet dat die buien zo best voor het land zijn maar dat het „best regent", dat de nat tigheid er in stromen uitvalt Gistermiddag tijdens een rondwandeling door het prachtige natuurreservaat Dellebuorren onder Nijeber- koop in zuidoost-Friesland werden wij door zo'n plotse ling opkomende bui met gro te druppels overvallen. De natuur maakte op voelbare wijze duidelijk dat wat in de afgelopen zomerweken niet of nauwelijks lukte, nu wel kan. Vlak daarvoor nog wa ren we ertoe overgegaan zo veel mogelijk plastic van ons af te schudden omdat er in de luwte van de bosschages toen een soort mini-zomertje heerste met een warme ste kende zon Het weertype dat er momenteel heerst en dat er ook tijdens het week-end nog wel zal zijn. wordt geken merkt door een grote mate van veranderlijkheid. Tussen de buien door doen zich opklaringen voor in zo doorzichtige luchtsoort dat die kennelijk uit de schone poolstreken afkomstig moet zijn. Die lucht heeft vrijheid tussen het onwrikbaar op de Oceaan vastliggende hoge- drukgebied van 1033 milli- baar (de wind op het weerschip Charlie is nu zuid oostelijk geworden) en een stormdepressie van tijdelijk 976 mb bij de Noordkaap. De Noordzeebuien, ontstaan vooral 's nachts boven het warme water (19 graden) en ze komen dan meestal in trossen op de kustgebieden. Bij zo'n situatie passeren er vaak lijnen waarlangs de bui activiteit sterker ontwikkeld is dan ervoor en erna. Gisteren maakten wij u at tent op een uitloper van ho- gedruk die tot zuid- Groenland en tot over IJs land reikte. Hij komt nu dich terbij maar wordt inmiddels alweer aangetast door een volgende randstoring uit Jan Mayen. Om te weten welk weer er op komst is. dien je bij zo'n situatie als nu met sterke noordwestelijke hoog tewinden boven de Noordzee, vooral de verwikkelingen op IJsland in het oog te houden. Daar zakten de barometers gisteren op de meeste plaat sen maar toch viel er weinig of geen regen. In het uiterste noorden was het ongewoon zacht met 21 graden. Op de Far oer daalden de barome ters gisteravond 2.3 millibaar in drie uur bij westelijke wind. Voor het eerst in lange tijd heeft het in Nederland over een meer uitgebreid gebied stevig geregend. Dat gebeur de in de nacht van woensdag op donderdag door een van noord naar zuid passerend koufront. Zelfs Roosendaal kwam aan de markt met 17 millimeter water. Herwijnen en Oost-Kapelle meldden 19 mm. Almkerk 23 mm en Uit huizen 26 mm. Datzelfde front had 12 tot 15 uur daar voor zich als neerslagprodu cent zich bepaald niet onder scheiden. maar de activiteit daarvan nam kennelijk toe. Uit Nunspeet komt het be richt dat er daar enorm veel eikels aan de bomen zitten. Zoals men zo langzamerhand wel zal weten, houdt dit ver band met het weer in de voor afgaande maanden en zegt het totaal niets over het ka rakter van de komende winter. Deze constatering komt in het straatje van een brief schrijver uit Leidschendam. die erop wijst dat de herfst een veel belangrijker invloed op het wintergebeuren heeft dan de zomer. Tenslotte be vestigt F. IJnsen in Stiens dit in zijn zojuist door het KNMI overgenomen publikatie „winters en zomers ther misch gerangschikt". Een van de conclusies bij dit on derzoek. dat teruggaat tot 1706. is te lezen in een begeleidende brief die ik kreeg „men kan de winter- temperatuur niet uit die van de zomer voorspellen, ook niet langs fysische weg, waar bij men bijvoorbeeld uit kan gaan van de zeewatertempe- ratuur. Alleen wanneer in de (voor)winter de wind veelvul dig over zee wordt aange voerd. zal het relatief erg zacht zijn. doch bij oostelijke wind zal dit minder invloed hebben. Amsterdam De Bilt Eilde Eindhoven Den Helder Rtlt Vandaag herfstachtige buien, ook de perioden met zon. Krachtige tot matige wind van noord naar noord west tot west, in zee warmer dan erboven en pas op. de zee trekt. Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brunei Krjnklort Geneve Helsinki Innsbruck Kopenhagen Liuabnn Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorea Stockholm Wenen Zurich Ca Blanca I- «anbof l New York licht bew regenbui half bei» half bewolkt regenbui ïwaor bew regenbui onbewolkt rwaar bew onbewolkt /waar bew licht bew halt bewolkt HOOGWATER Toterdag september Vlu*té< gen 10 30-23 12. HaringvIleUlutzen 10 40 23 20 Rotterdam 0 03-1230 Scheveningen 1146- Umulden 12 28 - Den Helder j j- ---- - lingen S 34-18 14. DcllZIjl 8 00-20.5: r 3 15-15 47 Hal 20.52

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5