Na paar maal uitloten kans op toelating Haven staking Snelle hulp voor door de droogte getroffen boeren JOSEPH GUY Motie-CDA Northrop Beroep van studenten op 'hardheidsclausule' lukte soms Motie tegen minister Van Agt verworpen met overgrote meerderheid Wetsontwerp voor arbeid buitenlanders krijgt Vervroegd pensioen een kleine meerderheid schooiPersoneei „Schrijnende gevallen" behandeld Royal Nederland Bijstand afhankelijk van inkomen 1 I 1 mogelijk voor Landbouw hoopt op extra-natte weken Verzoek om vrijlating van Custers VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Vervolg van pagina 1 onrust in de havens ontstaan na be kendmaking dat minister Boersma geen termen aanwezig acht om de havenwerkers een ontheffing te ver lenen van de algemene loonmaatre gel. Op grond van de haven cao hebben de havenarbeiders recht op twee procent prijscompensatie tel kens nadat de prijzen met twee pro cent zijn gestegen Deze regeling Is door de loonmaatregel doorkruist.. Minister Boersma staat op het standpunt dat niet is aangetoond dat havenwerkers in vergelijking met de werknemers in andere be drijfstakken extra zijn gedupeerd door de maatregel. Tijdens een gesprek met de uit acht man bestaande delegatie heeft de voorzitter van de SVN. mr. H. I. Möl- ler gezegd dat dat de stakingsactie grote schade heeft toegebracht aan de Amsterdamse haven. ..Ik heb te er op gewezen, dat de havenarbeider tot een van de best betaalde groepen onder de werknemers behoort en dat wij moeilijk kunnen ingaan op eisen, die in strijd zijn met de wet", aldus de heer Möller na afloop. Hij wilde nog niet van ..een ramp" spreken. Wel merkte mr Möller op over de stakers: Ik hoop dat zij als goede Amsterdammers zo verstandig zijn de. haven niet kapot te maken". Volgende week dinsdag komt Utrecht de cao-groepsraad bljej om de toestand te bespreken. Vervoersfederatie NW/NKV, die evenals de Vervoersbond CNV. de staking afwijst, heeft inmiddels in een pamflet laten weten dat het de organisatie, om democratische rede nen niet mogelijk is leiding te geven aan deze stakingsacties. Wel schrijft de federatie begrip te hebben voor de motieven van de stakende haven werkers als uitgangspunt van hun teleurstelling over de uitspraak van minister Boersma. De voorzitter van de vakafdeling havens van de Vervoersbond CNV. Cees Zwijnenburg. heeft de leden van zijn bond opgeroepen bij de bedrijven waar gestaakt wordt zo snel mogelijk aan het werk te gain. „Zij moeten bovendien", zei Mij. „geen gehoor geven aan actiecomi té's of personen die het doen voorko men op de bres te staan voor de werknemers maar als wezenlijk doe. hebben onze democratie te onder graven". In de Rotterdamse haven is het ac tiecomité tot behoud van de koopkracht weer actief. Dit actieco mité organiseerde in mei al een kor te staking tegen de loonmaatregel. Ook is het comité Arbeidersmacht. dat leding faf aan de grote havensta king van 1970, weer opgedoken. 'in een pamflet dat zich richt tégen het FNV en de CPN eist deze groepe ring uitbetaling van volledige prijs compensatie. pensieonering voor havenarbeiders op 60-jarige leeftij en vijf dagen vakantie extra. it Sn Ijptn i. De Vervolg van pagina I Centralisme Vervolg van pagina 1 ten aanzien van Northrop, altijd is geslaagd". In het rapport-Donner wordt boven dien melding gemaakt van het feit. dat Thomas V. Jones in 1967 de heer Teengs Gerritsen benaderde om als adviseur voor de Nortbrop-fabrieken op te treden. De prins had hierbij Jones (een goede vriend van hem) in kennis gebracht met Gerritsen. De naam van prins Bernhard werd reeds in de zomer van 1975 genoemd in verband met vliegtuigverkopen van Northrop. In het Amerikaanse senaatsrapport, waarin de om kooppraktijken van Northrop wer den belicht, werd gesteld dat de prins betrokken zou zijn geweest bij omkoperij ten bate van Northrops jachtvliegtuig Cobra YF 17 in 1971 aan Westeuropese landen. Toen ook werd een brief openbaar, waarin Thomas Jones door zijn Parijse ver tegenwoordiger Parson werd aanbe volen met prins Bernhard te bespre ken hoe het P-350 Northrop- programma „langs de economische en politieke obstakels in het Neder landse parlement" kon worden „ge loodst". Oud-minister van defensie Den Toom bleek gisteren voor commen taar onbereikbaar. Hij is sinds enige weken met vakantie in Italië. Hij heeft geen adres achtergelaten en wordt op 21 september in Nederland terug verwacht. door Bert de Jong GRONINGEN Van de ruim 2300 studenten die dit jaar de toegang tot hun studie zagen versperd door het domme lot, hebben in het totaal 85 toch nog een plaats toegewezen gekregen Ze hebben met succes beroep gedaan op de „hardheidsclausule". Vooral studenten die drie of vier jaar achtereen zich van de studie zagen uitgesloten, deden niet vergeefs een beroep op de plaatsingscom- missie. Deze commissie, die in Gro ningen gevestigd is, ontving niet minder dan 458 verzoe ken van de door de loting in het bijzonder gedupeerde studenten. De beoordeling van al deze gevallen is een heel zware opgave geweest. De heer J M. C. M. van Scho ten. hoofd van het bureau van de plaatsingscommissie die de brieven behandelde, zegt nu het karwei achter de rug is: „Het is een trieste be weging geweest. Uiteindelijk zet de uitloting de student met de rug tegen de muur. We zijn schrijnende gevallen tegengekomen." conclusie hij is gekomen na deze moeilijke selectie wil hij deze persoonlijke mening ge ven: ,,Er zouden toch meer plaatsen moeten komen voor degenen die een beroep doen op de hardheidsclausule. Dit betekent echter ook weer. dat er meer direct worden uitgeloot." Op de vraag tot welke Voor een beroep op de hardheidsclausule zijn nu drie procent van het totaal aantal plaatsen beschikbaar van de studierichting, waar voor de loting geldt. Dan is er nog een aantal plaatsen gere serveerd voor studenten, die vinden dat hun beroep op 1e hardheidsclausule ten l - rechte is afgewezen. Er is ee. commissie van beroep inge steld. waar zij „hun recht" kunnen zoeken Deze com missie oordeelt op het ogenblik nog over deze geval len en beslist binnenkort. Dan is het droeve werk van de uitloting van studenten voor dit studiejaar weer rond. Geen normen De idee om de uitgelote stu denten de mogelijkheid te ge ven een beroep te doen op de hardheidsclausule komt uit de Tweede Kamer De erva ring had geleerd, dat het op zich zelf al keiharde systeem in een aantal gevallen wel erg onmenselijk was aange komen. Voor de beoordeling van de beroepen op dé hardheidsclausule heeft de Tweede Kamer geen normen willen aangeven. De heer Van Schoten vertelt, dat het ook moeilijk was voor intern ge bruik criteria op te stellen Ieder verzoek om toch de ge wenste studie te mogen vol gen. was uniek De commissie heeft alle ver zoeken nauwkeurig gelezen en naast elkaar gelegd. Zo itstond er een beeld van er allemaal gaande was. Hi na volgde een afwegings procedure. Het leek op de be oordeling van sollicitaties Een zeer trieste zaak. zegt de heer Van Schoten. Voor de medicijnenstudie kwamen 333 verzoeken bin nen om alsnog geplaatst te worden. Hiervan werden er 57 toegewezen en 259 afgewe zen. Van de 333 kregen bo vendien 17 nog een plaats omdat hun lotingsnummer gunstig was en zij een open gevallen plaats konden inne men. Voor diergeneeskunde kwamen 75 verzoeken binnen waarvan er vijf werden toege wezen. Van de 35 verzoeken voor tandheelkunde wees de commissie veertien toe en vijftien af Zes studenten werden alsnog ingeloot door opengevallen plaatsen. De cijfers voor geschiedenis zijn: aantal verzoeken vijf tien; toegewezen zes. afgewe zen vier. nog ingeloot twee Kreeg de plaatsingscommis sie geen normen opgedragen van de beoordeling van de gevallen, wel stelde de Twee de Kamer nadrukkelijk dat het aantal keren dat iemand was uitgeloot geen criterium mocht zijn. Aantal keren Overigens maakt het aantal keren dat een student door het lot wordt getroffen ook De sfeer tussen minister Van Kënie- nade en de drie christen democratische partijen, was gisteren toch al niet erg goed. Het debat ging over de zgn. „structuurnota" van de bewindsman, die gaat over de in stanties en lichamen, die het onder wijs van dienst zijn en adviseren. In een andere motie die door de drie christen-democratische fracties hier bij werd ingediend, werd van de be windsman gevraagd geen initiatie ven te nemen om tot de oprichting te komen van twee van dergelijke lan delijke organen. Zij vinden namelijk dat deze te centralistisch zouden zijn. waarmee zij bedoelen dat de invloed van bovenaf op het onder wijs. te groot wordt. Niet prettig de hardheid van het geval uit Dat blijkt duidelijk uit de cijfers van de plaatsingscom missie Zestien studenten in de me dicijnen die dit jaar voor de vierde keer werden uitgeloot dedeh nu een beroep op de hardheidsclausule. Vijftien keer gebeurde dit met succes. Slechts één student die voor de vierde keer uitlootte werd afgewezen. Bij de diergenees kunde zagen de twee studen ten die vier keer werden uit geloot toch de mogelijkheid tot deze studie geopend. Over studenten die drie jaar achtereen door het lot wer den getroffen nog dit cijfer: 52 deden een beroep op de hardheidsclausule De com missie wees 24 toe en wees 28 af Bij degenen die de eerste keer uitlootten is de verhou ding duidelijk anders: 12 toe gewezen en 163 afgewezen. Zes kandidaat-medicijnen studenten die twee keer uit loten zagen hun verzoek inge willigd Daarentegen werd 67 keer het verzoek in deze cate gorie afgewezen. Ook deze motie vond de be windsman bepaald niet prettig. „Als ik vriendelijk ben. zeg ik dat de indieners de nota niet goed gelezen hebben. Ik zie in deze motie eigenlijk een onheuse uiting van wantrou wen". zei hij. De angst die in de motie werd uitgesproken noemde hij ongemotiveerd en overbodig. Het CHU-Kamerlid Van Leijenhorst. de indiener van de motie, haastte zich naar de interruptie microfoon om te zeggen dat het niet de bedoeling van de motie was. om een sfeer van wan trouwen te wekken. Hij wilde hier mee slechts een zakelijke uitspraak aan de Kamer ontlokken ADVERTENTIE ■n METZLER- bril: ieders oogmerk! Rita ..Ik heb van mama hier ai «en uitbrander voor gehad. Is dat nog niet genoeg?" Deze manier van hulpverlening is mede tot stand gekomen op basis van de ervaring die men opgedaan heeft door de moeilijkheden door de langdurige regenval van 1974 in Zee land. Daarna heeft men vooral kun nen leren hoe er het best en het snelst samengewerkt kan worden tussen landbouwdiensten en de ge meentelijke instanties. Wanneer de regeling ophoudt is nu niet te zeggen, maar omdat het hier vooral veehouders betreft die door "de moeilijke periode heen moeten Uw vrienden Uw vrienden en kennissen die u weet te abonneren, ontvangen onze krant beslist nog vlugger als u de adressering onderaan uw ingevulde bon op pagina 1 aanhoudt. Ditmaal geen postze gels plakken, maar uw welkome bijdrage richten aan: Trouw/Kwartet. Antwoordnummer 2792 Amsterdam. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gistermiddag met overgrote meerderheid een motie verworpen van het VVD- Kamerlid Koning, waarin werd gezegd dat minister Van Agt heeft gefaald in de zaak-Bloemenhove. Alleen DS'70. de Boeren partij en de RKPN bleken bereid deze VVD-motie te steunen. Koning diende de motie gisteren in aan het eind van het Kamerdebat over de zaak Bloemenhove. nadat minister Van Agt zich kwaad had gemaakt over de opstelling van de VVD. PvdA-woordvoerder Roethof, die over twee weken samen met de VVD ADVERTENTIE het initiatief-wetsontwerp voor een nieuwe abortusregeling in de Kamer gaat verdedigen, nam duidelijk af stand van de VVD-motie „Ik begrijp werkelijk niets van deze motie. De minister heeft afgezien van stappen tegen Bloemenhove. en dat is in overeenstemming met de Kameruit spraak van dit voorjaar, die ook de VVD steunde. De VVD is dus nu inconsequent," aldus Roethof. Praat daarom tijdig met uw verzekeringsadviseur Bijvoorbeeld over een motorrijtuigverzekering van verzekering maatschappij nv «Jochter van Royal Insurance Co. Lid een van de grootsten ter wereld uw schild tegen schade Woordvoerders van SGP en GPV verklaarden op zich wel met de in houd van de motie akkoord te kun nen gaan. maar niet met de geestes gesteldheid van waaruit deze werd ingediend. Jongeling (GPV) noemde het „een van de meeste duistere dub bele bodem-moties, die felle voor- en tegenstanders van Bloemenhove on der één hoedje verenigt." Waarnemend fractievoorzitter van de CHU. de heer Van der Mei ver klaarde dat uit het feit dat de CHU de VVD-motie niet steunde, niet mag worden afgeleid dat de CHU staat achter „de relatie die de minister heeft menen te moeten leggen tus sen zijn offerbereidheid en het voort bestaan van dit kabinet Havenarbeiders voor het Ha- Van onze parlementsredactie DEN HAAG Van twintig september af kunnen boeren, die door het droge weer in fi nanciële moeilijkheden zijn ge raakt, geholpen worden. Dit is het resultaat van het overleg tussen minister van der Stee (landbouw) en staatssecretaris Meijer (CRM) nog deze week zal de heer Meijer de gemeen ten verzoeken, snelle hulp te verlenen door middel van de rijksgroepsregeling zelfstan digen. Om de hulpverlening overal op de zelfde manier te laten plaatsvinden is een handleiding voor de gemeen ten opgesteld. Vorm en hoogte van de bijstand zijn afhankelijk van het inkomen van de betreffende boer. Ligt het normale inkomen onder de 22.000 gulden, dan zal doorgaans bij stand verleend worden tot aan de hoogte van dat bedrag. Hiervan hoeft niets te worden terugbetaald. Bij inkomens van hoger dan 22.000 gulden per jaar zal nader bepaald worden in welke vorm de bijstand wordt verleend. Een deel van de bij stand zal dan. afhankelijk van de hoogte van het inkomen verstrekt worden in de vorm van een renteloze lening tot eind 1977. Daarna kan het geld nog vier jaar tegen een rente van vijf procent door de betrokke nen geleend worden. Voorwaarde voor de bijstand is voorts dat de aanvrager minder dan de helft aan eigen kapitaal in zijn bedrijf heeft. Is dat niet het geval dan zal eerst worden bekeken welk gedeelte van het tekort door bankleningen kan worden gefinan cierd. Ervaringen Van een verslaggever Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het wetsontwerp Arbeid Buitenlandse Werkne mers wordt zeer waarschijnlijk volgende week door een kleine meerderheid van de Tweede Kamer aangenomen. De Kamer zal echter kwistig gebruik maken van haar recht tot amendement, het recht om wijzigingen in wetsontwerpen aan te brengen. Dat bleek gisteravond bij de eerste gedachtenwisseling in de Kamer over deze wet van minister Boersma en staatsecretaris Zeevalking. die voorziet in nieuwe, strakkere regelin gen voor het werk en- de wer komstandigheden van buitenlandse werknemers. Het wetsontwerp, dat de afgelopen maanden van vele organisaties kri tiek ondervond, kreeg gisteravond globale steun van PvdA en CDA Radicaal verworpen werd het wets ontwerp door de PSP en de PPR Ook de VVD heeft geen behoefte aan het wetsontwerp. Het ontwerp beoogt een betere be scherming tot stand te brengen van de buitenlandse werknemer, onder meer door pas buitenlanders voor arbeid naar Nederland te laten ko men wanneer dat strikt noodzakelijk is. De arbeidsvergunning dient dan door de werkgever te worden aange vraagd. die tevens medeverantwoor delijk wordt gemaakt voor de leef omstandigheden van de werknemer zoals zijn huisvesting. De eerste vijf jaar van zijn verblijf in Nederland is de werknemer aan die vergunning gebonden. VVD-woordvoerder Rietkerk be toogde dat het wetsontwerp over zijn doel heenschiet. Het wetsontwerp betekent een mobiliteitsbeperking, zowel voor de onderneming als voor de werknemer, aldus Rietkerk, die zei wel voorstander te zijn van strin gentere toelatingseisen, maar daar toe ook mogelijkheden zag op basis van de huidige wetgeving CDA en PvdA hebben een aantal wijzigingen op het wetsontwerp voorgesteld. Die wijzigingen beogen onder meer de termijn voor verkrijging van de ver klaring van gelijke rechten als de Nederlandse werknemerterug te brengen van vijf tot drie jaar. Minister Boersma antwoordt volgen de week op de beschouwingen van de Kamerleden. DEN HAAG Kleuterleidsters en hoofden of directeuren van scholen krijgen, als zij dat willen, vervroegd pensioen. De regering wil zo een proef nemen met vervroegd pen sioen voor mensen in over heidsdienst die een 'lang en zwaar arbeidsverleden' hebben. De proef gaat in op 1 december aanstaande. Kleuterleidsters en schoolleiders die dan 63 jaar of ou der zijn. kunnen dan de actieve dienst verlaten als zij dit tijdig (voor 1 november) aanvragen. Officieel worden zij nog niet gepensioneerd Zij blijven op papier in dienst van de school tot aan de eigenlijke datum van de pensionering. In deze periode verdienen ze tachtig procent van het laatstgenoten salaris Aan de regeling zijn wel enkele voor waarden verbonden. Zo moet de be trokkene minstens vanaf 1966 in vaste dienst zijn Ook moet hij of zij ermee akkoord gaan dat er een op volger benoemd wordt. Terugkeer is dus onmogelijk. DEN HAAG De regen van de laatste dagen heeft voor dc veehoude rij nog maar weinig zoden aan de dijk gezet, meent het landbouwschap. Het hoopt dat we nu aan het begin staan van een paar extra-natte weken, want dan pas is er kans dat er van een aantal snelgroeiende ruwvoëderge- wassen zoals bladkool, knolgewassen en wikke en ook van snijgranen nog een redelijke oogst komt. De regen laat het gras ook wel groeien, maar onvoldoende om in de acute behqefte van het vee te voorzien. De raaigrassen die zijn ingezaaid on der de bescherming van een over- heidsgarantie tegen het risico van mi soogst. staan er in de IJssclmeerpol- ders erg goed voor. Dat geldt althans voor de tweeduizend hectare die in eerste instantie zijn ingezaaid voor levering aan Gelderse boeren. Later is voor Gelderland nog eens 700 a 800 hectare ingezaaid en daarover zijn de meningen van gewassendeskundigen verdeeld. Elders in het land staan de raaigrassen er tot nu toe niet erg goed voor, in Noord-Brabant zijn ze hele maal niet aangeslagen. waarin het vee op stal staat, rekent men met een einddatum in mei. Het Landbouwschap heeft er op ge wezen dat het succes van de steunre geling mede afhankelijk is van de snelheid waarmee de instanties straks gaan werken en aan de bereid heid bij de boeren zelf om op een instelling als de bijstand, waarvoor ze een beetje huiverig zijn. een be roep te doen. DEN HAAG Minister Van der Stoel heeft de regering van Bangla Desh verzocht om de Nederlandse ontwikkelingswerker en journalist. Peter Custers. uit te wijzen. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken gisteren meegedeeld. Peter Custers zit sinds 8 december vorig jaar gevangen en wordt ervan beschuldigd de veiligheid van de staat in gevaar te hebben gebracht. Een speciaal gerechtshof heeft on langs bekend gemaakt dat de rechtzaak tegen hem achter gesloten deuren zal worden gehouden ARP-kamerlid Van Dam. die sprak namens de CDA-partijen. verklaarde gisteravond met de strekking van het wetsontwerp te kunnen instem men. Hij gaf af op de actiegroepen, die bij hun kritiek op,dit wets ontwerp soms ook verwezen naar fa scistische of racistische regimes. „Ik begrijp de kritiek, maar verwerp met kracht elke verwijzing naar die regimes", zei hij eraan toevoegend ervan overtuigd te zijn dat de vrij heid van de buitenlandse werknemer in ons land beter wordt gediend, „indien zijn komst naar Nederland alleen plaatsvindt in uiterste nood zaak en indien de verantwoordelijk heid voor zijn belangen en zijn lot gedurende enige tijd worden gedeeld door de ondernemer, onder toezicht van de overheid". Kamerlid Albers van de PvdA stond op het standpunt dat de nieuwe wet kan bijdragen aan het terugdringen van de illegale arbeid in Nederland Hij hield grote bezwaren tegen de in het wetsontwerp genoemde vergun ningenlimiet. de regel dat onderne mingen worden beperkt in het aan tal buitenlanders dat zij aan het werk kunnen zetten een eerlijke Franse cognac Oui, oui, oui. Joseph Guy

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3