■ill met Swapo nodig Gesprek Ruzie onder aanhang van Lefebvre Vandaag KERK onder RACISME Scheiding kerk en staat in Zweden kwestie van geld Negers gewaarschuwd tegen Jimmy Carter Onze adressen: Bijbelcassettes in Indonesisch „Hervormde kerk financieel door dieptepunt heen" Nes Ammim krijgt Midden-Hollandhuis Nieuw Israëlitisch Weekblad krijgt financiële steun VOORBUGANGERS Bijbels voor Schiphol Duits kerkbezoek blijft op peil Royal Nederland VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1976 KERK/BINNENLAND TROUW/KWARTET 2 Sinds vorig jaar heeft ook Na mibië een eigen zwarte gere formeerde kerk, de evange lisch gereformeerde kerk (EG- KA) genaamd. De kerk heeft een eigen synode, want de blanke gereformeerden in Namibi# zweren ook bij ..gelijk soortige ontwikkeling" in de kerk, een mooi woord voor apartheid. De zwarte gemeenten, voornamelijk in het Noord-westen van Namibië ge legen, in de uiterst dun bevolkte streek Koakoland, zien niet in waa rom zij niet samen met de blanken in één kerkverband of althans in één synodaal verband zouden kun nen zitten Ook de verbindingsman tussen de blanke moederkerk en de zwarte dochter, ds P. D. Strauss (40», vindt het niet in de haak. dat de zwarte gemeenten van de blanke worden gescheiden Maar hij voert aan dat de apartheid hier tenminste nog niet zo perfect in de kerk wordt doorgevoerd als bij de gereformeer den in de republiek zelf. De blanke predikanten, die als zendeling of als gewoon predikant naar een zwarte of kleurlinggemeente in Zuid-Afrika gaan, mogen geen lid maat van die gemeenten worden. "Dat is hier tot voldoening van ds Strauss anders. De blanke dominee is. voluit lid van de gemeente die hij dient Opzienbarende rede Wij kwamen met ds. Strauss te spreken omdat hij in Windhoek een opzienbarende rede voor de plaat selijke huisvrouwenvereniging had gehouden. In deze toespraak ver telde hij onder wat voor omstan digheden de mensen in de zwarte woonbuurt Katutura bij Windhoek moeten leven. „De Afrikaanders hebben zich ze ventig jaar geleden vereenzelvigd met het volk Israel dat bevrijd werd uit Egypte De Afrikaanders waren armen, die door de Engelsen werden onderdrukt. Maar nu zijn wij zelf onderdrukkers geworden. Wij hebben de rol van de Egyptena- ren overgenomen, maar wij denken nog steeds dat God aan onze kant staat De zwarten maken nu de- Zelfde gedichten als onze dichters zeventig jaar geleden maakten en zij bidden dezelfde gebeden als on ze vaders in de tijd van Kruger Kruger was de Mozes van ons Afri kaanders Maar de Mozes van de zwarten is de bevrijdingsbeweging Swapo. ï)s. Strauss verwijt de blanke Zuid- Ds. Strauss afrikanen dat zij zichzelf voor de gek houden door net te doen alsof de door hen benoemde en betaalde hoofdmannen, zoals Clemens Ka- puuo de leiders van de zwarte bevol king zouden zijn. Door van dit valse standpunt uit te gaan tonen wij de zwarten aan dat de blanken nog steeds geen inzicht in hun ware ge voelens hebben. Ds. Strauss vertelt dat hij er steeds voor heeft gepleit dat er een gesprek komt tussen de delegaties die zich in de Tumhalle in Windhoek buigen over een toekomstige grondwet voor Namibië en de vertegenwoordigers van de bevrijdingsbeweging Swapo. Het blanke verwijt dat de Swapo alleen maar uit een stel moorde naars bestaat, wijst hij met grote stelligheid af. Natuurlijk verwerp ik elke gewelddaad, maar de Swapo is niet uit op oorlog Maar als wij het gesprek blijven afwijzen, dwingen wij hen tot oorlog. Zelfs Sam Nujo- ma, de leider van de Swapo. die op het ogenblik dat wij het elkaar spra ken in Moskou vertoefde, wil vol gens ds. Strauss geen geweld. Zijn Moskou-reis vat hij op als een po ging, zijn onderhandelingspositie te door Aldert Schipper versterken. Als hij nu tegen zijn mensen zegt dat hij alleen maar uit is op een gesprek, ondermijnt hij het moreel van zijn volgelingen", zegt ds. Strauss. Snel besluit ..Wat nu moet gebeuren is een snel besluit van de Turnhalle- besprekingen en de totstandkoming van een voorlopige regering. Die kan dan besprekingen beginnen met de Swapo. waarna er verkiezingen, des noods onder toezicht van de Veren igde Naties kunnen komen. Ook al is de samenstelling van de delegaties in de Tumhalle niet helemaal cor rect, we moeten het beraad een bil lijke kans geven." Ds. Strauss vertelt dat de zwarte gemeenten aan de grens met Angola door de Swapo als verraders worden beschouwd. De Swapo heeft er be zwaar tegen dat de blanke dominee, in het dorp Onuno zich opwerpt als een soort moreelofficier voor de blanke troepen in het gebied. De Swapo noemt de gereformeerden de „weermacht-kerk", vertelt ds. Strauss. De Swapo bedreigt de men sen, dat zij niet naar deze weer macht-kerk moeten gaan. Het ge meenteleven is daardoor verlamd. De Strauss vindt het jammer dat de kerk zich zo sterk vereenzelvigt met het leger, dat bruut optreedt tegen de zwarte mensen in het gebied. „Ook al onderschrijf ik niet alle doe len van de Swapo, ik heb wel begrip voor hen en ik moet zeggen dat hun uiteindelijke doelen niet zo gek zijn. UIT VAN LEZERS Grand Prix Mijn respect voor het verslag over de races op Zandvoort in Trouw van 3d augustus 1976. Zouden alle media vanuit deze mentaliteit over derge lijke manifestaties van menselijk verval te berichten, zij waren spoe dig geschiedenis, zij het een zwarte bladzij daaruit. Eén ding moet mij van het hart. Hoe Sieedogenloos het ook moge klin én: zoals er van „dood door schuld" ^sprake kan zijn. zo bestaat er ook jèts als „dood door eigen schuld". Dat geldt niet alleen voor de cou reurs die in de loop der tijden het leven lieten op de diverse circuits; aat geldt ook het Jongste slachtoffer r in Zandvoort, dat zich vrijwillig in het schootsveld van de moordende projectielen-op-wielen begaf. Tenslotte bestaat er een collectieve 1 schuld bij allen die op een of andere 1 wijze in de organisatie, in de ver slaggeving of als belangstellende ■ti meewerken aan zulke tot droefenis stemmende festijnen of bijdragen in de weinig verheffende sfeer. Mogen tzij allen tot inkeer komen en hun energie en interesse wijden aan waardiger zaken. Dat lijkt de enig passende wijze waarop de nage dachtenis van de slachtoffers kan worden gee Schiermonnikoog Mare de Koninck Abortus <b Binnen enkele v »ken zal in de Twee de Kamer hetivtiatief-wetsvoorstel Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris HoofdredacUe Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. BIJ publtkatle wordt de naam van de schrijver vermeld. tot legalisering van abortus van PvdA/VVD en dat van de christelij ke partijen behandeld worden, en het laat zich aanzien, dat het meest slechte dezer twee wel zal worden aangenomen. Ik vraag mij dan ook af. waarom geen lid van de volksvertegenwoor diging een derde mogelijkheid in een initiatiefwet heeft neergelegd: abortus wordt tenslotte onvermijde lijk geacht, omdat het meisje resp. de vrouw haar zwangerschap ten koste van alles verborgen wil hou den resp. het bezit van nog een kind niet aan meent te kunnen. Als nu de wetgevende instanties a. het te vondeling leggen van een kind schrappen uit het Wetboek van Strafrecht; b. de afstand van een wettig of onwettig kind en tesamen daarmee de adoptie vergemakkelij ken dan wel mogelijk maken en c. de vermelding van de naam der moeder /ouders in de akte van geboorte toes taan. ontstaat er m l een toestand, waarin het meisje en/of de vrouw in onoverkomelijk geachte moeilijkhe den haar toevlucht niet meer zal hoeven te nemen tot verruimde ab ortusmogelijkheden. Haarlem Mr. J. W. F. X. de Rijk Familieregering U maakte gewag van een niet zó gebruikelijke situatie, nl. dat twee direkte bloedverwanten concurre rend optreden bij de vertegenwoor diging in een vertegenwoordigend lichaam, in dit geval een gemeente raad in Bergen op Zoom. Het verbod van bloedverwantschap in de ge meentewet heeft tot doel te voorko men dat er familieregeringen zou den ontstaan. Ik vraag me af. of deze kans op wederzijdse beïnvloeding in de huidige tijd. waarbij men ver wacht dat gekozenen een eigen ge fundeerd oordeel op tafel kunnen leggen, nog wel zo groot is Eigen verantwoordelijkheid en emancipa tie van zowel de man als de vrouw spelen daarbij een rol. in dit geval vader en zoon, in een ander bro°rs of zusters uiteraard, ik noemde maar een voorbeeld. Verder vraag ik me in den gemoede af of er bij de opvolging van de vader door de zoon in dit geval niet juist héél duidelijk sprake is van manipulaties in de familiesfeer. Ie dereen stemt in met een procedure, waarbij er niet op onafhankelijke wijze geloot wordt, zoals de wet voorschrijft, maar dat er afspraken worden gemaakt aan de hand van werkzaamheden van één van de twee Een zuivere familieaangele genheid!' Ridderkerk Laura (en Berge STOCKHOLM (LWI) De finan ciën vormen het moeilijkste punt bij de besprekingen over een herziening van de verhouding tussen kerk en staat in Zweden, zo blijkt uit een bericht van de persdienst van de lutherse staatskerk. In 1975 stelde de minister voor kerk- aangelegenheden. Hans Gustafsson, vier commissies in, die voorstellen moesten uitwerken inzake een mo gelijke scheiding van kerk en staat in Zweden. De besprekingen van de ze commissies, die gelijkelijk uit vertegenwoordigers van kerk en staat zijn samengesteld, zijn strikt vertrouwelijk. Toch is wel uitgelekt, dat het geld het voornaamste pro bleem vormt. Voor de lutherse staatskerk is de kerkbelasting de voornaamste bron van inkomsten. Deze wordt door de staat voor de kerk gei. Gevreesd wordt, dat de kerk in een financiële crisis zou komen, wanneer zij deze belasting zelf zou moeten gaan innen. Als mogelijke oplossing wordt nu het Westduitse model overwogen, waarbij de staat tegen betaling de kerkbelasting voor de kerken int. en daarbij uitsluitend als incasso agent optreedt. BILOXI Dominee Jesse Jackson en ds Hosea Williams, twee oude vossen in het vak van de burgerrech ten in de Verenigde Staten, hebben de zwarten in de VS gewwarschuwd tegen een blind vertrouwen in presi dentskandidaat Jimmy Carter. Zij spraken voor de 19-de jaarvergade ring van de Southern Christian Lea dership Conference (SCLC). de orga nisatie van de vermoorde negerlei der Martin Luther King. Volgens ds. Williams hebben de zwarten meer te verwachten van een democratische dan van een republi keinse regering, maar zij moeten niet denken dat Carter zich vanzelf voor de zwarten zal inzetten. „Carter doet zijn best voor de zwarten om zichzelf aan stemmen te helpen en niet om er toe bij te dragen dat zwarten in andere posities worden gekozen." aldus ds. Jackson. Vol gens hem moet de burgerrechtbewe ging doorgaan met het uitoefenen van druk op de regering teneinde haar doel te bereiken. Voogens ds Hosea Williams, afge vaardigde uit Carters staat Georgia, is de presidentskandidaat een zwen delaar Een regering onder hem zou tegenover de huidige republikeinse geen grote verbetering zijn, „als de zwarten niet opstaan en duidelijk zeggen wat hij moet doen". AMSTERDAM Postbus 859. Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948. Westblaak 9. Rotterdam Tel 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101. Parkstraat 22, Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN. Postbus 3. Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030 STEIN Onderlinge verdeeldheid tussen de aanhangers van de door de paus geschorste aartsbisschop Marcel Lefebvre is de vermoedelijke reden, waarom hij zijn bezoek aan Nederland heeft afgezegd. Lefebvre zou vandaag een mis opdragen in de particuliere kapel van mevrouw Bertha Meuleberg te Stein in Limburg. Tevens zou hij het vormsel toedienen aan enkele tien tallen kinderen uit Nederland, Bel gië en Duitsland, wier ouders niets meer met hun eigen bisschop te ma ken willen hebben. Een brief van bisschop Gijsen van Roermond, waarin hij zijn Franse collega ver bood, om in zijn diocees priesterlijke activiteiten te ontwikkelen, weer hield Lefebvre niet om toch zijn plan door te zetten. Maar dinsdag had Lefebvre in Brus sel een gesprek met mevrouw A. Manders-Thomeer van de pas opge richte stichting „Nederlandse vrien den van de priesterbroederschap Pi us X" (de organisatie van Lefebvre). Zij drong er bij hem op aan, om niet naar Stein te gaan vanwege het sek tarisch karakter van de beweging rond Bertha Meuleberg. Ziek Bertha's kapelaan, Wim Kouwen- berg, heeft overigens tegengespro ken, dat Lefebvre om deze reden niet naar Stein is gekomen. Volgens hem heeft de zeventigjarige aarts bisschop zijn reis door België en Ne derland moeten afbreken wegens AMSTERDAM In de Haarlemse geluidsstudio van het Nederlands bijbelgenootschap zijn dezer dagen het evangelie van Lucas en de brief van Jacobus in de nieuwe Indone sische bijbelvertaling opgenomen. Deze twee bijbelboeken worden uit gebracht op drie cassettes. Zij zijn in de eerste plaats bestemd voor de Indonesische gemeenschap in Nederland. De banden werden ingesproken door ds. O. E. C. Woe- woegen en zijn vrouw. Deze predi kant heeft meegewerkt aan de Indo nesische vertaling en zet op het ogenblik zijn theologische en taal kundige studies voort aan de Vrije Universiteit en aan de Rijksuniver siteit te Utrecht. ziekte. Hij zou gisteren in Steffes- hausen in de Belgische provincie Luik, bij de Duitse grens, op uitnodi ging van de plaatselijke pastoor een zaal wijden en het vormsel toedienen aan twaalf kinderen en dat is om dezelfde reden niet doorgegaan. „De bisschop is oververmoeid en klaagt over zware hoofdpijnen. Hij is terug naar het Zwitserse Econe". De Westduitse bisschoppen hebben zich in een verklaring over de zaak- Lefebvre „zonder enig voorbehoud" achter de paus geschaard. Vele gelo vigen zijn door de daden van mgr. Lefebvre bezorgd, aldus de bisschop pen. In Italië heeft de „nationale christelijk-sociale partij" mgr. Le febvre gevraagd, in Rome een mis te celebreren „om de door een commu nistische burgemeester ontheiligde stad opnieuw te wijden". DORDRECHT De hervormde commissie geldwerving is van me ning, dat de hervormde kerk financi eel door het dieptepunt heen is. „Wij hebben met elkaar het juiste spoor gevonden," schrijft de commissie in een brief aan de kerkeraden. Globaal genomen is het inkomen aan levend geld voor de instandhou ding van de hervormde gemeenten in zeven jaar verdubbeld. In 1969 kwam er tachtig miljoen binnen, in 1975 143 miljoen en dit jaar wordt gerekend op een opbrengst van 160 miljoen. Samen met de gereformeerden, rooms-katholieken, lutheranen, re monstranten, oud-katholieken en doopsgezinden wordt van 10 tot 22 januari 1977 weer een actie „Kerkbalans" gevoerd, ditmaal met het motto „Van gisteren naar mor gen". Nieuw in het materiaal voor komende jaar is, dat in de folder naast kerkvoogdelijke zaken ook aandacht zal worden geschonken aan diakonie en zending, door mid del van een verwijzing naar later volgende collecten hiervoor en naar de gironummers van de plaatselijke diakonie en zendingscommissie. Van een onzer verslaggevers GOUDA De christelijke kibboets Nes Ammim in het noorden van Is raël begint in november met de bouw van het Midden-Holland pavil joen met vier wooneenheden. De ac tie. die hiervoor gevoerd is in Mid den-Nederland. heeft 72.400 gulden opgebracht. Dat is overigens nog niet genoeg, want als gevolg van de zeer snel gestegen prijzen in Israël worden de bouwkosten nu op 76.000 gulden geraamd. De bouw wordt door eigen mensen uit Nes Ammim uitgevoerd. Deze zomer kwam ook gereed het vierwoningenpaviljoen, dat bekos tigd is door het algemeen diakonaal bureau van de gereformeerde ker ken. In aanbouw zijn thans drie een gezinswoningen en een crèche. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het nieuw Israëlisch Weekblad krijgt steun uit het be drijfsfonds voor de pers. Met dit besluit volgt minister Van Doorn van CRM het advies van het bestuur van dat fonds. Het blad kan nu een ton gaan lenen tegen een rente van zesenhalf procent. Van deze rente zal de eerste vier jaar kwijt geschol den worden Het bedrag is bedoeld om het financieel tekort van het blad in de Jaren 1976 tot 1979 te dekken Dit tekort wordt vooral ver oorzaakt doordat extra kosten ge maakt moeten worden voor het wer ven van meer lezers en adverteer ders. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen: te Haaften H. Veldhuizen te Wapenveld. Afscheid: op 5 september van Den Haag A. P. v. d. Haas wegens emeri taat; van Markelo A. N. Doornhein ber. te Amsterdam- W atergraaf smeer. Intrede: te Middelhamis J. E. de Groot uit Nederlangbroek; te Lei derdorp c.a. A. W. J. A. Knorth uit Diepenveen; te Elburg J. Kruijt uit Wierden; te Oudemirdum c.a. J. J. den Ham uit Voorthuizen; te Lopik kand. A. van de Meer uit Utrecht. Bevestiging: te Alkmaar (past. van het med. centrum) S. Euverman uit Warffum. GEREF. KERKEN Beroepen: te Zaltbommel J. van Midden, kand. aldaar, die dit beroep heeft aangenomen. Afscheid: van Enter B. J. W. Schel haas, ber. te Culemborg; van Marknesse J. van Dreven ber. te Rhenen; van Scheveningen A. C. Scherpenisse ber. te Zwijndrecht. Intrede: te Nieuw Amsterdam A. Groenewegen uit Oenkerk; te Soest S. Land uit Ruinerwold; te Putten drs. G. van Doornik uit Sellingen; te Boornbergum J. Brouwer uit Beet gum; te Nieuwleusen P. H. Steen huis uit Enschede; te Middelstum W. Stuursma uit Zwijndrecht; te Heinkenszand drs. P. Schelling, kand. te Brussel. HERV. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepen: te Bergschenhoek R. van Nus aldaar, voorheen zendingspred. te Curasao. Intrede: te Assen B. van Zuijlekom uit Groningen-Zuid. CHR. GEREF. KERKEN Intrede: op 10 sept. te Drachten H. P. Brandsma, voorheen zendingspred. in Indonesië. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Enkhuizen M. Mondria te Waardenburg; te Goudswaard A. Hoogerland te Krabbendijke. Intrede: op 8 sept. te Zeist kand. J. J. van Eckeveld uit Scherpenzeel. Dr. A. C. Honders Tot lector in de liturgiewetenschap (faculteit der godgeleerdheid) aan de rijksuniversiteit te Groningen is benoemd dr. A. C. Honders (53). Sinds 1963 is hij wetenschappelijk hoofdmedewerker aan deze univer siteit. Mevr. G. van den Akker In de vacature-mevrouw C. I. Dales is mevrouw G. van den Akken be noemd tot lid van de tweehoofdige directie van de hervormde stichting „Kerk en Wereld" te Driebergen. Na het vertrek van mevrouw Dales werd de directie tijdelijk alleen door ds. F. N. M. Nijssen gevoerd. Me vrouw Gijsje van den Akker was de laatste jaren als studiesecretaresse verbonden aan de staf van de fede ratie van vormingscentra. BRIEF De dezer dagen gepubliceerde brief van de Duitse Lutherse Kerken aan de regering van Zuid-Afrika zou een werkelijk alternatief kunnen bete kenen voor het alleen maar protes teren tegen wat daa gebeurt. Daar mee wil ik die protesten niet ont krachten. Ze zijn terecht. Ze winnen echter aan Kracht en aan waarach tigheid wanneer zij gepaard gaan met zulke brieven die getuigenis af leggen van een werkelijk meeleven. De brief vraagt de Zuidafrikaanse regering het roer om te gooien nu het nog kan en geeft de visie weer van vrijwel alle volken die de toe stand in Zuid-Afrika met de dag zien verslechteren en eindigen in een af schuwelijk bloedbad. Het is welis waar niet de eerste keer dat zulke brieven hen die daar de verantwoor delijkheid dragen bereiken, maar ze worden steeds noodzakelijker en dringender. Niemand wenst een si tuatie waarin de blanke minder heidsgroep wordt weggeveegd. Zwarte leiders hebben meermalen verklaard dat hun dit soort ideaa. allerminst voor ogen staat. Zij stre ven naar een bevrijding van hun groep waarbij er ook voor anderen in Zuid-Afrika plaats is. Er zijn vol doende mogelijkheden, althans nu nog. voor de Zuidafrikaanse rege ring om wakker te worden uit deze kwade droom. Een ontwaken kan een nieuw inzicht en een nieuw be gin betekenen. Een nieuw begin waarbij werkelijk van mens tot mens gesproken wordt over de toe komst van een land waarin het waarlijk niet aan toekomstmoge lijkheden schort. Dit is een eenvou dige eis van het evangelie. Die die nen wij hen die moeten beslissen toe te wensen. Nog nooit heeft een be- wind dat gebaseerd is op gewela' toekomst gehad. Christenen beho- ren vooral oog te hebben voor een geheel nieuwe opzet om de proble- men op te lossen. De bijbel noemt het bekering. AMSTERDAM Schiphol kent sinds 26 mei van dit jaar een oecumenische kapel. Passa giers hebben daar de gelegen heid. om zich enige tijd voor meditatie terug te trekken. Zon der bijbels zou deze kapel ech ter niet compleet zijn. Reden, waarom de KLM aan een groot aantal van haar kantoren in het buitenland vroeg, een bijbel of een ander religieus boek voor de kapel te sturen. Het resultaat was, dat KLM's onderdirecteur R. J. Vogels tij dens een informele bijeenkomst in de kapel zestig religieuze boe ken kon overhandigen aan dr. D. Riemens, directeur van de luchthaven Schiphol. Deze boeken waarvan de meeste bijbels zijn gedrukt in 31 talen, tot aan het Koreaans, het Kpelle en Mende uit Afrika en het Marathi en Bengali uit India toe. Pater J. Duin, die aan de oecumenische kapel verbon den is, zal de boeken beheren. Op de foto overhandigt KLM's onderdirecteur Vogels (links) een exemplaar aan dr. Riemens. DEN HAAG De provinciale kerkvergadering van de hervormde kerk in Zuid-Holland gaat een onder zoek instellen naar mogelijkheden tot verbetering van de sociale voor zieningen voor predikanten. De situ atie is nu zo, dat de gemeente, waar van de dominee ziek wordt, geen „GAK" achter zich heeft. En de do minee, die werkloos wordt, moet di rect naar de bijstand, want het rijk heeft voor hem geen regeling in het kader van de werkloosheidswet. Daar wil de Zuidhollandse kerkver gadering wat aan doen. HANNOVER De daling van het kerkbezoek in West-Duitsland is tot staan gekomen. Gemiddeld gingen over 1974 1.3 miljoen protestanten des zondags naar de kerk, dat is 5,2 procent van het aantal protestan ten. Ook treden er minder mensen uit de evangelische kerk: in 1974 216.000, in 1975 naar verwachting 175.000. verzekering maatschappij nv uw schild tegen schade dochter van Royal Insurance Co Lid een van de grootsten Ier wereld. Praat daarom tijdig met uw verzekeringsadviseur Bijvoorbeeld over een brand- en inbraakpolis van

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2