Dordtse Biesbosch vijftig jaar Overvallen gevaar voor busreizigers in Brazilië m. Ouders nemen zelf het initiatief tot betere schooltandverzorging Tot en met 18 september tentoonstelling in Dordrecht *4* k fr „Waterreservoir zal schade toebrengen aan Veluws milieu" Onderzoek AKZO- Noord uitgesteld Tot asielaanvrage gedwongen? Russen verwijten Nederland duistere rol" in zaak veearts Dragline-machinist verongelukt Dodelijk ongeval Sanering van subsidies in tuinbouw Veiligheidsmaatregelen sorteren weinig effect Tandartsen hebben het te druk Voetbalsupporters vernielen trein Giraffe geboren Blijdorp in Maastricht kan arbeidsplaatsen niet meer missen Vragen over sex-beurs Metaalbedrijf dient klacht in tegen milieu-inspecteur VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1976 BINNENLAND/BUITENLAND TROUW/KWARTET P 6/H 19 Van een onzer verslaggevers DORDRECHT „Rust en on rust in het bos van biezen" heet de tentoonstelling die tot en met 18 september in het Dordtse stadskantoor wordt gehouden. Zij is ingericht naar aanleiding van het vijftigjarig bestaan van de polder „de Dordtse Biesbosch", een groot welvarend landbouwgebied dat voor de gemeente Dordrecht wordt beheerd door een stichting. De historische betekenis van deze expositie ligt echter veel verder te rug dan 1 september 1926, toen rond een ruig stuk Biesbosch een dijk werd gesloten en met de ontginning ervan kon worden begonnen. Daar voor liggen namelijk eeuwen van voorvaderlijke inspanningen om te rug te winnen wat bij de St. Elisa- bethsvloed in 1421 verloren was gegaan. Eiland van Dordt Volgens overlevering verdronken bij deze ramp 72 „dorpen en parochies." Dat dit aantal nu met een korrel zout wordt genomen, doet weinig af aan de omvang van de catastrofe die zich toen voltrok. Vrijwel de gehele Grote of Zuidhollandse Waard ging verlo ren, de stad Dordrecht zag zich plot seling aan alle kanten door water omspoeld. De eerste pogingen om j* De grienden bij hoog water verdronken land terug te winnen, leverden honderd hectaren op. In de zeventiende eeuw echter groeide het in de rampnacht ontstane Eiland van Dordt tot 2695 hectare. Het bleef daarna bij kleinere indijkingen tot dat met de polder „de Dordtse Bies bosch" alsnog 1130 hectaren aan het eiland werden toegevoegd. Op die terugwinning van land legt de expositie niet de volle nadruk. Zij is meer gewijd aan de Biesbosch zoals deze als getijdendelta is geweest en is geworden na door de Deltawerken een ander karakter opgedrongen te hebben gekregen. De tentoonstelling geeft daar boeiende beelden van, evenals trouwens van het econo misch gebruik dat tot voor kort van dit unieke natuurgebied gemaakt werd door middel van de griend- cultuur. Nog zijn in de jubilerende polder kleine op terpen staande huisjes te zien. die als onderkomen dienden voor de vaak weken aan een stuk in de Biesbosch werkende griendwerkers. De armoe die deze mensen ondanks hun harde werken nauwelijks te boven kwamen herin nert onwillekeurig aan de door oude ren nog lang niet vergeten bittere kant van de tot stand koming van de polder. „Dwangarbeid" De ontginning was in de vooroorlog se crisisjaren aangewezen als ..werkverschaffingsproject". zoals die er ook elders in het land waren opgezet om werklozen uit de „steun" te halen. Ondanks de wellicht goede bedoelingen kwam het neer op een soort dwangarbeid. Tegen te werkstelling in de Biesbosch was na melijk niet veel in te brengen zonder het risico te lopen zijn steun te ver liezen. Zo gebeurde het dat mensen die nooit schop of spade in handen hadden gehad, in de Biesbosch hun rug braken onder het zwaarste grondwerk dat er maar te vinden was. Van het begrip „passende ar beid" had men in die jaren namelijk nog geen weet. De werklozen moes ten voor heel weinig meer dan de steun die zij anders zouden hebben ontvangen, nuttig werk doen en daarmee basta. Het is jammer dat de expositie aan dit aspect volkomen voorbij gaat. Van een verslaggever LEIDSCHENDAM Het is niet mo gelijk ergens op de Veluwe een on dergrondse watervoorraad aan te leggen zonder dat daarbij schade wordt toegebracht aan natuur en milieu. Dat zegt de commissie in filtratie Veluwe. die minister Vor- rink van volksgezondheid en milieu hygiëne heeft geadviseerd over de vraag of ondergrondse voorraadvor- ming met behulp van voorgezuiverd Rijnwater op de Veluwe aan vaardbaar is. In haar rapport schrijft de commis sie dat indien men besluit het plan toch door te voeren, in aanmerking moet worden genomen dat „opslag" van 500 miljoen kubieke meter per jaar. zoals die is voorzien, op één plaats zo schadelijk is voor het Ve- luwse natuurgebied, dat van deze hoeveelheid moet worden afgezien. Volgens de huidige gegevens is in filtratie van kleinere hoeveelheden water in een beperkt gebied aan vaardbaar. aldus de commissie, mits bindende voorwaarden worden ge steld ter bescherming van de Veluw- se natuur en het milieu en het aantal plaatsen zo gering mogelijk wordt gehouden. De commissie denkt hier bij aan slechts 55 miljoen kubieke meter per jaar. Verder krijgt minis ter Vorrink het advies een nader onderzoek in te stellen, voordat zij besluit over te gaan tot het aanleg gen van een ondergrondse water voorraad. DEN HAAG Volgens gegevens ,van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de waarde van de binnenlandse omzet van kosme- tische produkten tegen consumen tenprijs in 1975 903 miljoen gulden tegen 858 miljoen gulden in 1974. Dit komt neer op een stijging in lo pende prijzen van ruim 5 pet. Van 1973 op 1974 was deze stijging 11 pet. In dit pakket zijn niet opgeno men de artikelen, die aan kappers en schoonheidsspecialisten zijn ver kocht ten behoeve van het verbruik in eigen salon. AMERSFOORT - De directie van AKZO-chemie zal tot 10 september niet beginnen met een voorgenomen efficiency- ondereoek in de locatie Amsterdam-Noord. Dit voor genomen onderzoek leidde er vrijdag 20 augustus toe. dat de gekozen leden van de centrale ondernemingsraad van Akzo- Chemie hun activiteiten opschortten. Maandag hebben de directie en de gekozen leden een ge sprek gehad over deze stap van de ondernemingsraad. De ge kozen leden vrezen dat zij bij de uitvoering van het ..afslan kingsprogramma" van deze AKZO-divisie te weinig infor matie zullen krijgen. In het gesprek van maandag, dat beide partners „construc tief" noemden, zijn voorstellen besproken om tot betere over legprocedures te komen Op 10 september zullen de twee par tijen na beraad met hun ach terban opnieuw bijeenkomen om te bezien of het mogelijk is tot een hervatting van het nor male cor werk te komen, aldus een gezamenlijk communique. Geen Engels vliegveld in september 1944, maar de acteur Dirk Bogarde als generaal Browning, commandant van de geallieerde luchtlandingstroepen bij Arnhem in 1944 bij enkele van de zweefvliegtuigen, die in Deventer bij de filmopnamen van Een burg te ver worden gebruikt. Het was namelijk generaal Browning, die in 1944 de angstige vraag stelde of men met de operatie Market Garden niet „een brug te ver" was gegaan een vraag waaraan de film zijn naam dankt. AMSTERDAM De 46-jarige Russische veearts Konstantin Roussini die in februari van dit jaar een voorlopige verblijfsver gunning voor zes maanden kreeg in afwachting van de behande ling van zijn verzoek om politiek asiel maar zich in april bedacht en naar Rusland terugkeerde, zou onder druk naar het westen zijn uitgeweken. Voor liefhebbers van oude au to's om te watertanden: British Leyland gaat in Donington Park (Engeland) een museum inrich ten waar de oude modellen van de firma een plaatsje zullen krijgen. Al met al wordt dat een miljoenenzaak. Op de foto zien we o.a. een brandweerauto uit 1937, een Austin uit 1910, de Jaguar XK 120 uit 1957. een Riley uit 1907. een Morris 1913, een Rover 1906, een Wolseley 1897. een Thorneycroft chassis 1908, de Morris Minor 1948, de Lever driewieler 1876 en de Gardner MG recordbreker 1938. In het jongste nummer van het Rus sische weekblad „Literatoernaya Gazeta" staat een groot artikel waar in de Nederlandse autoriteiten wordt verweten „een duistere en anti- Russische rol" te hebben gespeeld in deze zaak. Het blad beweert dat de veearts op 7 december van het vorige jaar op straat werd aangehouden door twee Russisch sprekende mannen die hem een mes op de keel zetten en hem op die manier dwongen een verklaring te ondertekenen waarin hij kritiek leverde op Rusland en tevens politiek asiel vroeg. „Ik pro beerde te zeggen dat ik dat niet wilde maar ik kreeg als antwoord: Uw handtekening betekent uw le ven, weigeren een kogel in uw hoofd". Er zat toen volgens de veearts niet anders op dan maar te tekenen. Hij zou daarop van de mannen de opdracht hebben gekregen 20 de cember politiek dsiel aan te vragen bij de Nederlandse regering of op de Belgische. Deense. Britse of Westduitse ambassade. Als dat niet gebeurde zouden ze hem vermoor den of te schande maken door de Russische ambassade ge luidsbandjes toe te spelen waarop hij zijn kritische mening over de Sovjet-Unie gaf. Op deze manie.- in een hoek gemanoevreerd had de vee arts 19 december politiek asiel ge vraagd en de Canadese ambassade toestemming gevraagd tot emigra tie. Het Russische blad zegt verder dat Roussini door de Nederlanders werd beloofd dat hij werk zou krij gen als veearts maar in plaats daar van ontdekte hij dat „het enige werk wat hij kon doen was op te treden tegen de Sovjet-Unie of door speciale informatie te verstrekken aan de af deling speciale diensten van de NAVO, of daar als lasteraar te wer ken". Toen hij werd bewerkt zijn gezin over te laten komen had Rous sini besloten terug te keren en als dat niet lukte zelfmoord te plegen Hij was er tenslotte in geslaagd de Russische ambassade te bereiken. Van een verslaggever GROOTEBROEK De 30-jarige dragline-machinist N.S. Knijn uit Waarland is bij een ongeluk in Grootebroek (NH) om het leven ge komen. Het slachtoffer hield toe zicht toen een trekker met oplegger waar een bulldozer op stond, zijn dragline wilde passeren. De uitste kende bulldozer is de man noodlot tig geworden. DEN HAAG De 76-jarige me vrouw M. C. A. A. Koolen-Thijssen uit Den Haag is overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk. De vrouw stak in haar woonplaats de Witte de Withstraat over en werd aangereden door een auto. Provincie Zuid-Holland Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De provincie Zuid- Holland wil de subsidies aan land en tuinbouw saneren. De afwachten de houding die zij tot nu toe heeft aangenomen, moet vervangen wor den door een actief subsidiebeleid waarbij de provincie zelf initiatie ven neemt. Dit concludeert het provinciaal be stuur in een voorlopige nota over land- en tuinbouw in Zuid-Holland. Ondanks het sterke industriële ka rakter. is Zuid-Holland de be langrijkste agrarische provincie van Nederland wat betreft de hoogte van de toegevoegde waarde. Het subsidiebeleid noemt de provincie het beste, om de agrarische produk- tie te handhaven en de concurren tiepositie te verstevigen. In de toekomst wil de provincie vooral projektsubsidies geven. Tot nu toe werden te veel exploitatie subsidies verleend, waardoor het verband tussen de te stimuleren ac tiviteiten en subsidies te zwak was. De provincie zal zich gaan richten op aantoonbaar specifiek regionale problemen, zoals de natuurlijke omstandigheden en de invloed van de verstedelijking op het agrarisch bedrijf. De provincie neemt zich voor het voor agrarische subsidies beschikbare bedrag van 350.000 gul den niet verder te verlagen RIO DE JANEIRO (Reuter) De buspassagiers in Brazilië, nog steeds niet gewend aan de gewoonte van hun chauffeurs van viaducten te rijden, botsingen te veroorzaken of in ravijnen te storten, zien zich de laatste tijd met een nieuw gevaar geconfronteerd, dat van de bijna dagelijks plaatsvindende overvallen op autobussen. Op sommige dagen, vooral 's avonds of 's nachts in de achterbuurten van Rio de Janeiro, doen zich wel vijf overvallen binnen enkele uren voor. Recentelijk werden op de hoofdweg naar Sao Paulo twee lijnbussen ge kaapt door mannen die als passa giers waren ingestapt. Zij dwongen de chauffeurs naar een stille plek te rijden en beroofden daar de passa giers van hun bezittingen en de chauffeurs van hun dagopbrengst. Identiteitsonderzoek Als veiligheidsmaatregel hebben de autoriteiten voor reizigers op interlo kale lijnen een verplichte identi teitscontrole ingevoerd. De namen van de passagiers worden opgeschre ven bij aankoop van een plaatsbe wijs en hun identiteit wordt nog maals gecontroleerd bij het instap pen De maatregel veroorzaakt ech ter vertraging en verwarring en vol gens een functionaris van een buson derneming sorteert hij weinig effect. „Rovers zijn nu Juist degenen die altijd over vervalste identiteitepa- pieren beschikken", zei hij. Andere maatregelen die zijn geno men om het de overvallers moeilijk te maken zijn under meer een verbod om passagiers onderweg te laten in stappen. behalve op plaatsen die on der voldoende toezicht staan en het voorschrift dat bij duisternis de bus sen van binnen verlicht moeten zijn en de gordijntjes openblijven. Terwijl de reizigers op interlokale trajecten worden bedreigd door zich als passagiers voordoende bandieten lopen zij op de stadslijnen het regel rechte gevaar van directe overvallen. De bussen worden op een stil gedeel te van het traject tegengehouden en op elke vorm van verzet volgen schietpartijen. Daarbij zijn al ver scheidene passagiers gewond of gedood In sommige gevallen schieten de bandieten hun slachtoffers dood als zij de buit te mager vinden. Een buschauffeur werd neergesto ken omdat hij slechts 100 cruzeiros, ongeveer 25 gulden, bij zich had Drie passagiers die wat traag waren bij het afgeven van hun geld werden door kogels gewond Gewenning Een buschauffeur die al achtmaal een overval had meegemaakt zei: „Ik geloof dat ik era&n gewend raak. maar toch gaan telkens weer mijn haren overeind staan als een passa gier naar mij toekomt om een inlich ting te vragen" Het is al een aantal malen voorgeko men dat bandieten uit nijd omdat de buit gering was alle passagiers dwon gen zich uit te kleden en er dan met hun kleding vandoor gingen. Mochten de ongelukkige slachtof fers denken dat zij sympathie van de kant van de politie kunnen verwach ten dan hebben zij het mis Toen een bestuurder zijn van hun kleding be roofde passagiers naar een politiebu reau reed was de eerste reactie van de dienstdoende politieman het drei gement dat hij ze in de gevangenis zou werpen als ze niet „behoorlijk gekleed op het bureau verschenen" Van een verslaggever VLIJMEN In het Brabantse Vlijmen hebben de samenwerken de ouderorganisaties van basis- en kleuterscholen een werkgroep mondhygiëne opgericht. Deze groep houdt van 6 tot en met 10 september een schooltandverzorgins-week, waarbij 1900 kinde ren en hun ouders betrokken zullen zijn. De groep vindt dit eigen initiatief nodig, omdat het was opgevallen dat ondanks de uitbreiding van het aan tal tandartsen in de gemeente, de kwaliteit van de kindergebitten ach teruit ging. Volgens de werkgroep hebben deze tandartsen het zo druk met controle-werkzaamheden, dat zij niet toekomen aan actief in grijpen. Begeleiding Bij de acties heeft de groep het stadsgewestelijk gezondheidscen trum in Den Bosch ingeschakeld. Daar zijn een mondhygiëniste en diëtiste aanwezig om de actie verder te begeleiden. Medewerking wordt verder verleend door een aantal maatschappijen, die filmmateriaal hebben afgestaan en andere firma's die niet gevaarlijk snoepgoed aan de actiegroep ter beschikking hebben gesteld. Op de s.cholen zullen de kin deren een week lang betrokken wor den bij de noodzaak van een goede mondverzorging. Dit door middel van het kleuren van platen, het ma ken van tekeningen, en het opzetten van collages. Voor de ouders zijn er speciale voorlichtingsfolders waarin wordt gevraagd beter te letten op het snoepgedrag van hun kinderen en eventueel verkeerde eetgewoon tes te verbeteren. DEN HAAG Circa 100 supporters van FC Den Haag. die de nederlaag van hun club tegen het Rotterdam se Sparta niet konden verkroppen, hebben woensdag in de trein op weg naar huis hun woede bekoeld op de eigendommen van de Nederlandse Spoorwegen. De „sportievelingen" leidden hun handelingen in door vlak voor Den Haag aan de noodrem te trekken. Vervolgens richtten ze in de trein een enorme ravage aan: acht zitban ken werden vernield en vijf rugleu ningen. ROTTERDAM De giraffe Sabrina (25) heeft in diergaarde Blijdorp het leven geschonken aan haar negende jong, genaamd Reglna Het is het 23ste giraffe-jong. dat sinds 1959 in de Rotterdamse dier gaarde werd geboren. De vader van het girafje heet Stanley Van een verslaggever MAASTRICHT Burgemeester en wethouders van Maastricht hebben de leden van de vaste Tweede- Kamercommissies voor econo mische en sociale zaken laten weten dat deze stad „geen arbeidsplaats kan missen". Dit naar aanleiding van moeilijkheden bij de Goodrich- bedrijven waartoe ook de Vrede- steinvestiging te Maastricht be hoort en waarover de Kamercom missies met minister Lubbers van Economische Zaken overleg plegen. Hierbij, aldus het gemeentebestuur van Maastricht, dienen de Kamerle den de werkgelegenheidssituatie in Maastricht zwaar te laten wegen Eind juli bedroeg het aantal geregi streerde werkloze mannen in deze stad meer dan 3.060, hetgeen neer komt op 8,7 procent van de manne lijke beroepsbevolking. Vorig jaar 8.3 procent. De winkeliers in Vlijmen worden eveneens benaderd en krijgen fol ders uitgereikt over verkeerd snoep gedrag bij kinderen. ROTTERDAM Het raadslid A. D. den Braber (SGP) heeft aan het col lege van burgemeester en wethou ders van Rotterdam een aantal vra gen gesteld over de sexuali- teitsbeurs. die in Ahoy wordt ge houden. Het raadslid vraagt het college of zij het begrip menselijke relatie, nog meer de intieme persoonlijke relatie, onderwerp voor een beurs acht. Hij vraagt of het college niet met hem eens is. dat door openbaarheid van alle mogelijke menselijke intieme re laties deze mens wordt ontluisterd en hem of haar doet ondergaan in een naamloze kleurloze en smaaklo ze massa. „Acht u het juist, dat diverse afwij kende vormen van menselijke rela tie, in het middelpunt van de be langstelling komen te staan, waarbij mogelijk niets anders dan het sensa tionele de boventoon zal voeren." Het raadslid vraagt of het college het juist acht, dat een leeftijdsgrens niet wordt gesteld, waarbij tevens moet worden geconstateerd dat ook in de ze helaas aan de door een deel van de bevolking voorgestane zondagsrust is voorbij gegaan. Zoals bekend staat de gemeente Rotterdam niet garant voor een eventueel verlies van deze beurs. Van een verslaggever BRESKENS Het metaalop- pervlakte-veredelingsbedrijf Cruson uit Breskens. dat twee weken gele den op last van de Kroon gesloten moest worden, gaat een klacht in dienen tegen de Zeeuwse milieu- inspecteur dr Adriaanse Deze heeft onlangs de sluiting van het bedrijf geëist, omdat er in bepaalde afdelin gen van het bedrijf zonder hinder wet werd gewerkt en in andere ge vallen zelfs helemaal zonder. De gemeente Oostburg weigerde aan deze eis gehoor te geven. Daar op tekende dr. Adriaanse beroep aan bij de Kroon, die alsnog de sluiting gelastte. Een van de geslo ten afdelingen werkte met chloro- theen, een ontvettingsmiddel. dat volgens Adriaanse zodanig bij Cru son werd gebruikt dat er kankerver wekkende stoffen zouden vrijko men. Volgens het directielid A. van Hanegem van Cruson wordt de stof chlorotheen ln honderden bedrijven in Nederland gebruikt in precies de zelfde baden als bij Cruson en dat onder goedkeuring van de arbeids inspectie Door de onzorgvuldige wijze van handelen van de milieu-inspectie wordt volgens Van Hanegem voort bestaan van een gezond bedrijf ern stig in gevaar gebracht „Wij hebben ons door allerlei deskundigen uit voerig laten inlichten over de scha delijke gevolgen van de verwerking van deze gewraakte stof. Nu blijkt dat deze niet aanwezig is. voelen wij ons wel genoodzaakt om deze zaak aan de burgerrechter voor te leggen. Dat is niet alleen in het belang van ons bedrijf, maar ook in het belang van ons personeel dat door deze actie van de milieu-inspecteur toch wel degelijk ongerust is geworden", aldus Van Hanegem.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 19