Tegenstanders van CDU hebben Kohl onderschat 'nLang gekoesterde 3 li C j* OA brengt bont dichtbij! Vrije 200-mijIszone levensbelang in gebruik eesteW voor Nederlandse visserij Gevaarlijke" man door fout op vrije voeten a Van der Stee in Tweede Kamer: ,De Wereld' weer Strauss kon zijn zin niet doorzetten Mening bond:,, Politieman moet mening kunnen uiten" Termijn voorlopige hechtenis verliep V» V Il90r 798r VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1976 BUITENLAND/BINNENLAND TROUW/KWARTET 17 De kanseliers-kandidaat, die inder daad in sterk mate afhankelijk is van de instemming van Strauss als CSU-voorzitter. heeft heel lang ge aarzeld met het publiceren van zijn „ministerslijst". De samenstelling duidt er op. dat er op het laatste ogenblik nog heel wat is geïmprovi seerd. Een voorbeeld hiervan is de naam van Rainer Candidus Barzel. vier jaar geleden zelf nog kanseliers kandidaat bij de Bondsdagverkie zingen van november 1972. die bove naan de (in alfabetische volgorde opgestelde) lijst staat. Het is zeer de vraag, of Barzel deel wil uitmaken van een kabinet waarin Strauss aan wiens grove optreden Barzels verlies van 1972 voor een groot deel te wijten was de eerste viool speelt. De huidige regeringspartijen hebben zich gehaast om de door Kohl gepu bliceerde lijst belachelijk te maken. Dat hoort nu eenmaal bij een verkie zingscampagne. Het is echter de vraag, of socialisten en liberalen er verstandig aan hebben gedaan. In de eerste plaats, omdat de mensen die op de lijst van Kohl staan wat hun capaciteiten betreft niet behoeven onder te doen voor vergelijkbare le den van het kabinet van de sociaal democratische kanselier Helmut Schmidt. Vervolgens bevat de lijst namen, die er niet op zouden hebben voorgekomen, als Strauss zelf kanse liers-kandidaat zou zijn geweest. Kohl blijkt steeds minder te lijden onder de voor een christen democratische kanseliers-kandidaat nog onvermijdelijke Strauss. Weigering Wat Strauss zelf betreft: het was een publiek geheim dat hij minister van buitenlandse zaken wilde worden. Vooral door aandacht op wereldni veau te trekken, meende Strauss Kohl als eventuele kanselier te kun nen overvleugelen. In de CDU wei gerde men evenwel in te gaan op de eisen van de Beierse CSU-voorzitter. niet alleen omdat men hem niet de kans wilde geven om een overheer sende rol te spelen binnen het kabi net, maar vooral omdat men vreesde, dat Strauss als minister van buiten landse zaken de Bondsrepubliek Duitsland veel schade zou kunnen berokkenen doorzijn soms onbezon nen gedrag. Deze weigering is één van de redenen geweest, waarom Kohl nooit met een „schaduwkabi net" tevoorschijn is gekomen. Strauss zou ongetwijfeld voet bij stuk hebben gehouden, ware het niet dat uit opinie-onderzoekingen duidelijk was geworden, dat de CDU op stemmenverlies zou moeten reke nen. als zij Strauss den volke als toekomstig minister van buiten landse zaken zou voorstellen. Te vens kwam vast te staan, dat de zelfde ondervraagden Strauss zeer wel acceptabel vonden als minister van financiën Men herinnert zich nog de positieve indruk die het optreden van Strauss op financiën maakte in de moeilijke jaren tussen 1966 en 1969, de periode van de 'grote coalitie' van christen democraten en sociaal-democraten onder leiding van Kurt Georg Kie- singer (die door Strauss als compro mis-figuur naar voren was ge schoven). Opvallend is. dat Strauss onver wacht zijn voorkeur voor het minis terie van financiën bekendmaakte en niet wachtte op een officiële me dedeling van Kohl als kanseliers kandidaat. Hier doen zich tweeërlei mogelijkheden voor. Strauss heeft de eer aan zich willen houden omdat hij het als een vernedering zou heb ben ervaren, als Kohl het nieuws zou hebben gepubliceerd. Of Strauss heeft zoveel bezwaren tegen de mi nisterslijst van Kohl gehad, dat hij er al dan niet in overleg met Kohl de voorkeur aan heeft gegeven om zelf mee te delen dat hij belangs telling heeft voor het ministerie van financiën. Met dit laatste zou hij de aandacht hebben afgeleid van het feit. dat het ministerie van buiten landse zaken voor hem niet wegge legd bleek te zijn. Krachtmeting De lijst bevat nogal wat namen, die beslist niet tot die van de vrienden van Strauss gerekend kunnen wor den. Behalve die van de reeds ge noemde Barzel is er die van Kurt Biedenkopf. de bijzonder tactvolle secretaris-generaal van de CDU. die Kohl geholpen heeft zich tegenover Strauss staande te houden. Strauss moet ook niet veel hebben van de integere Richard von Weizsöcker. een broer van de bekende atoomge leerde. Hans Katzer. behorende tot de 'linkervleugel' van de CDU mag zich evenmin verheugen in de sym pathie van Strauss en zal daar ook niet rouwig om zijn. En zelfs de Beierse minister van cultuur. Hans Maier. behoort niet tot de uitverko rene van Strauss. Het ziet er naar uit. dat Strauss thans opnieuw een krachtmeting met Kohl uit de weg is gegaan, om dat hij beseft dat hij slechts een maand vóór de verkiezingsdatum niet meer op een conflict met Kohl kan aansturen. Vandaar dat Strauss genoegen heeft genomen met het (overigens bijzonder belangrijke) ministerie van financiën en er na drukkelijk bij heeft verteld, dat hij van plan is, zich ook op die post „bijzonder bezig te houden met de buitenlandse politiek". Juist de na druk. waarmee Strauss dit laatste heeft gezegd, duidt er op. hoezeer hij zich gepasseerd voelt en hoeveel be hoefte hij heeft om de bittere pil te vergulden. Wil Strauss overigens kans maken om minister te worden, dan moeten de christen-democraten wel eerst een meerderheid in de Bondsdag behalen. Dit laatste zal niet meeval len. ook al verwacht men in het algemeen, dat CDU en CSU samen wel eens heel ditht bij die meerder heid in de buurt kunnen komen. In de komende weken wordt misschien duidelijker, of Kohl met zijn klaarblijkelijk groeiende zelfver trouwen wat meer tot de verbeel ding van de kiezers gaat spreken. Bij deelstaatverkiezingen is in de afgelopen jaren telkens weer geble ken. dat de christen-democraten op vrij gemakkelijke wijze winst kun nen boeken ten koste van de sociaal democraten en in mindere mate ook van de liberalen. Als Kohl beter overkomt dan tot dusver, kan hij de doorslag geven. Onderschat In kringen van sociaal-democraten en liberalen begint men wat laat te beseffen, dat men Kohl waarschijn lijk onderschat heeft. Het is al een prestatie, dat de CDU-kandidaat zich tegen de zin van Strauss naar de top heeft kunnen werken. En het is opnieuw een meevaller dat hij een „ministerslijst" heeft doorgezet. Helmut Kohl en Franz Josef Strauss (midden) geven elkaar de hand, maar het gdat niet van harte. Fractievoorzitter Carl Carstens, die Kohl als minister van buitenlandse zaken wenst (en niet Strauss) fungeert als lachende derde, die zich in de handen lijkt te wrijven. door J. den Boef Bij het naderen van de Westduitse Bondsdagverkiezingen van 3 oktober hebben de christen democraten een tamelijk volledige lijst gepubliceerd van na een eventuele overwinning te benoemen ministers in een door kanseliers-kandidaat Helmut Kohl te vormen kabinet. Velen menen in deze lijst het handschrift te erkennen van Franz Josef Strauss, voorzitter van de CSU. de Beirse zusterpartij van de CDU van Kohl. waarop echt wel enkele doorgewin terde conservatieve politieke vrien den van Strauss voorkomen, maar die overigens getuigt van een grote* vasthoudendheid van de kant van Kohl. Het enige wat Kohl thans nog moet zien te bereiken is. dat hij zich op verkiezingsbijeenkomsten en bij tv- debatten niet laat „omarmen" door Strauss. In 1972 werd Barzel daar het eerste slachtoffer van. Het is vrij zeker, dat de christen-democraten na de verkiezingen van 3 oktober in elk geval weer de meeste zetels be halen Hun partij zal dan de grootste zijn en niet alleen de president van de Bondsdag kunnen aanwijzen, maar ook een grote rol spelen bij de aanwijzing van de nieuwe kanselier. Dit laatste zal vooral het geval zijn als de christen-democraten slechts een of twee zetels te kort komen voor de absolute meerderheid in de Bondsdag. De uit de liberale FDP afkomstige president Walter Scheel heeft eerder dit jaar al tot groot ongenoegen van SPD en FDP laten weten, dat hij na de verkiezin gen een „kandidaat zal voorstellen, van wie hij de indruk heeft, dat hij een meerderheid in de Bondsdag zal behalen." Dit kan betekenen dat Scheel in een onduidelijke situatie niet zonder meer de zittende kanselier Helmut Schmidt zal aanwijzen. De moge lijkheid zou dan niet uitgesloten zijn, dat Kohl zou worden voorge dragen als hij de steun zou kunnen verwerven van een aantal liberalen, die na zeven jaar de samenwerking met de sociaal-democraten onder leiding van Helmut Schmidt niet meer zien zitten. Kohl houdt wel degelijk rekening met deze moge lijkheid en heeft onomwonden ver klaard met een minderheidsregering in zee te willen gaan, als dat noodza kelijk zou zijn. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Nederlandse visserij heeft levensbelang bij de komst van een ,,EG-zee", een tweehonderd mijlszone langs alle landen van de EG. waarin alle partners vrij mogen vissen. Dat heeft minister Van der Stee gisteren gezegd in de Tweede Kamer, waar men sprak over de penibele situatie waarin de Nederlandse visserij sinds enkele jaren verkeert. De minister deelde de Kamerleden mee dat mede op aandringen van Nederland de Europese commissie binnen een maand met voorstellen voor een EG-zee bij de lidstaten zal aankloppen. Hij betoogde dat de Ne derlandse zeevisserij voor ruim zes tig procent uitgeoefend wordt buiten de Nederlandse zone die door twee honderd mijl begrensd wordt. Prak tisch alle Nederlandse zeevisserij vindt echter plaats binnen de gren zen die zouden worden gesteld aan een EG-zee. Van der Stee zei ook dat de voorstel len van de Europese commissie los staan van de zeerecht-conferentie over de tweehonderd mijlszone. maar dat wel gestreefd kan worden naar een eensgezind Europees optreden. De Nederlandse zeevisserij maakt moeilijke tijden door. Deze tien jaar geleden nog welvarende bedrijfstak wordt mede door de visschaarste de laatste jaren gekenmerkt door over- heids-gesubsidieerde saneringsrege lingen. om de vloot te verkleinen, en overbruggingsleningen van het rijk om vissers over de moeilijke jaren heen te helpen. Bovendien zijn er vangstbeperkingen in EG-verband en nog wijder afgesproken. Minister Van der Stee wees er gisteren op dat Nederland bij de partners een slech te naam heeft wat betreft het zich houden aan die afspraken. „We wor den in internationaal verband aan de schandpaal genageld vanwege on ze overschrijding van de vangstbe perking". zei hij. Hij sprak de ver wachting uit dat in de toekomst wat dit betreft minder problemen te ver wachten zullen zijn. De Russen De minister ging ook in op de laatste maanden veel gehoorde berichten als zouden Russische drijvende vis- fabrieken de Noordzee compleet aan het leegvissen zijn. Van der Stee wees er op dat de Russen ook deel uitmaakten van de Noordatlan- tische visserijconferentie, en daar door ook aan een contingent wat bepaalde vissoorten betreft gebon den zijn. Bij controles door Neder landse en Franse schepen zijn vol gens de minister geen onrechtmatig- UTRECHT De Nederlandse poli tiebond. de grootste politieorganisa tie in ons land, heeft er in principe geen bezwaar tegen dat politiemen sen in het publiek en met vermelding van hun functie laten weten wat zij van het wereldgebeuren vinden. Met deze uitspraak schaart de bond zich achter de Rotterdamse hoofdinspec teur Kalma en een groep Rotterdam se politiemensen (onder wie ook weer Kalma) die zich in het open baar uitlieten over achtereenvolgens de zaak Bloemenhove en Zuid- Afrika Tot de ondertekenaars van het telegram over Zuid-Afrika be hoorden ook enkele hoofdbe stuursleden van de bij het NVV aan gesloten Nederlandse Politiebond. Het hoofdbestuur vindt dat in begin sel aan de politieambtenaren alleen beperkingen mogen worden opge legd die voortvloeien uit zijn ambtseed en uit het ambtenarenre glement. Volgens het hoofdbestuur kan het vermelden van een politie functie bij het als individu uitspre ken van meningen, protesten en der gelijke functioneel zijn. Van een verslaggever GRONINGEN Door een formele fout op het parket van de officier van justitie in Groningen bevindt zich vanaf half juni iemand op vrije voeten, die in een psychiatrisch rapport als „diepgaand psychisch gestoord en gevaarlijk" wordt aangeduid Het is de 22-jarige R. K. R.. die op 3 december vorig jaar een agent van de gemeentepolitie Groningen, J. G. Wubbolts, met een mes zwaar ver wondde. Kort daarop werd R aange houden en op 11 maart '76 diende zijn zaak voor de rechtbank in Gro ningen. Omdat de rechtbank vond dat alvo rens een oordeel uit te spreken, een psychiatrisch onderzoek gewenst was. werd de zitting geschorst. Uiter lijk 11 juni zou de zaak weer door het openbaar ministerie bij de rechtbank aanhangig gemaakt moe ten worden De wet noemt namelijk een fatale termijn in de duur van de voorlopige hechtenis drie maanden In deze drie maanden moet een rechtzaak door het openbaar minis terie bij de rechtbank worden voor gedragen. Dit gebeurde echter niet en R. kreeg dan ook gedurende het psychiatrisch onderzoek in Utrecht bericht, dat hij weg mocht. Half juni was hij weer op vrije voeten Pas gisteren werd de op 11 maart geschorste zaak voortgezet. Be langrijkste onderwerp van gesprek was het psychiatrisch rapport, opge maakt door de psychiatrische obser vatiekliniek in Utrecht. In dit rap port werd gesproken van: „een chao tische en agressieve persoonlijk heid". „de prognoses zijn zeer som ber" en „sterk verminderd toereke ningsvatbaar". De eis van de officier van Justitie, mr. S. van Gend. was met name op het rapport van de POK gebaseerd: on voorwaardelijke tbr en een gevange nisstraf van 181 dagen met aftrek van voorarrest (waarin hij 181 dagen zat). Uitspraak op 16 september heden gebleken Wel is eens aange toond dat er met te fijnmazige net ten op haring werd gevist, maar een recente Franse controle wees uit dat ook dit weer in orde was. De minister zei tenslotte dat Russische vissers vooral veel sprot en horstmakreel vangen, waarvoor géén vangstbeper kingen gelden. De minister erkende een door Ka merleden wat hij zelf noemde „krankzinnige situatie" in de garna lenvisserij. Duitse vissers krijgen op hun binnengebrachte garnalen een grote overheidssubsidie, waardoor deze Duitse garnalen op de Neder landse markt worden gebracht voor aanzienlijk lagere prijzen dan waar voor de Nederlandse vissers het kun nen doen. Van der Stee zegde toe de kwestie opnieuw in EG-verband aan de orde te zullen stellen. Veilingplicht De Tweede Kamer heeft een motie van KVP-er Ter Woorst aangeno men. waarin werd gevraagd om een veilingplicht voor vissers in te stel len. Van der Stee had die motie ont raden. omdat het nu ingevoerde sys teem van controle op binnenge brachte vis begint te functioneren, en bovendien omdat bij systeemwij ziging EG-afspraken moeten worden teruggedraaid. Van een verslaggever ARNHEM Het voormalige hotel .De Wereld' in Wageningen. waar in 1945 de capitulatie van de Duitsers in Nederland werd ondertekend, is gisteren opnieuw in gebruik gesteld. Het gebouw, dat nu eigendom is van de Landbouwschool, is geheel ver nieuwd en aangepast aan welzijns- en vormingsactiviteiten die de ho geschool er onderdak heeft ge bracht. Ook enkele gemeentelijke diensten zijn erin gevestigd Bij de dertigste verjaardag van de bevrij- iing vorig jaar mei opende prins Bernhard officieel een deel van het gebouw: de capitulatiezaal. Deze zaal wordt nu betrokken in de gewo ne activiteiten van .De Wereld'. wens C&A maakt het voor u mogelijk om ook zo'n prachtige bontjas te bezitten. Kies uit de vele bontsoorten en betaal minder dan u overal elders voor zo'h kwaliteit moet betalen. Deze prachtige jas van otterstukjes heeft grote aHuiv. Fraai ingelegd zodat reit* modieus en sportief kleureffect ontstaan is. Met grote kraag en leren bindeeintuur. 38-46 li at-een weefde voor In deze jas zijn nertsstuk/es j en suide samen verwerkt lot 'n originele en bijzondere kreatie. Het sportieve dement treedt in dit model duidelijk op de voorgrond. In diverse kleuren. 38-44 Exclusief bij C&A voor C&J- is tocA Vovide&feA.f

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 17