Kun/t/eizoen 76-77 Tips voor de liefhebbers Premières van Scapino Sinaasappelen van Prokofjef Veel en gevarieerde muziekprogramma's in het komende seizoen VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1976 KUNST TROUW/KWARTET IS Het toneel gaat binnenkort weer beginnen. Er is geen denken aan hier op te sommen wat u allemaal kunt verwachten, daar is het te veel voor. Wel kan het zin hebben een paar dingen te noemen, waarvan ik denk dat ze u interesseren. Vermeldenswaard daarbij is, dat de nieuwe schouwburg in Den Bosch open gaat met een reeks grotere en kleinere gebeurtenissen, waaronder een Bossche revue (14 sep tember) en dat in de Utrechtse Schouwburg, waarvan de grote zaal voor verbouwing tot 1 januari dicht is, in de Blauwe Zaal een nieuwe to- nneelaccommodatie in ge bruik genomen wordt met een serie voorstellingen (de eerste 8 september) van „Spiegels" van Dimitri Fren- kel Frank door toneelgroep Centrum. Centrum speelt ook maar dat begint op 15 en 16 sep tember in Bellevue in Amsterdam èen toneelbe werking, die Ton Vorsten- bosch gemaakt heeft van „Van de koele meren des doods" van Frederik van Ee- den over een meisje uit de betere kringen rond 1880 met telkens een avond daar na een nieuw toneelstuk van Per Justesen over de toestan den in de Noordoostgronin- gse veenkoloniën in dezelfde tijd. Samen een tweeluik over de samenleving van een eeuw terug. Tragedie Al in 1834 schreef de Franse schrijver Alfred de Musset (1810-1857) zijn „Lorenzac- cio", een romantisch- historische tragedie, over een tirannenmoordenaar waarin zich de maatschappelijke en politieke corruptie van de 16de eeuw weerspiegelt. De Haagse Comedie gaat het spelen (première 12 maart). Van veel dichterbij is „La vil- le dont le prince est un en fant" (in de vertaling: „Het land waarvan de koning een kind is"), dat pas in 1951 werd gepubliceerd, en pas in 1968 door een Parijs' theater ge speeld. De katholieke schrij ver, Henry de Montherland, was huiverig voor opvoerin gen. Hij tekent de vriendschappelijke verhou dingen op een jongensinter naat, de homofiele trekken, daarin, het optreden ertegen van de overste binnen het kader van een Latijnse, op sublimatie gerichte opvoe dingsmethode. Men kan ver moeden dat er persoonlijke ervaringen in verwerkt zijn, omdat zijn eerste notities stammen uit 1913, toen hij zeventien jaar was (première bij Globe 8 januari). Daarvóór speelt Globe „Voorjaarsontwaken" van de Duitse schrijver Frank Wede- kind (1864-1918), die het ont waken van de seksualiteit in de puberteit en de reactie daarop van de samenleving der volwassenen daarop bui ten de enge samenleving van een internaat behandelt, (première 30 oktober). In dit verband is ook wel iets te zeggen over „Het Liefdes concilie" van een Duitse schrijver. Oskar Panizza (1853-1921), dat in Rotterdam gespeeld wordt (première 2 oktober), maar dat komt later. Tomaten Verder lijkt het de moeite waard hierop te letten: Van Shakespeare spelen zowel de Haagse Comedie als Theater de gouden comedy „Naar 't u lijkt". Globe „Driekoningen avond". het Publiektheater „Hamlet", maar intrigerend is vooral, dat Erik Vos zich met zijn groep gaat wagen aan „De Storm", het laatste gespeeld door de Neder landse Comedie. de voorstel ling waarbij de eerste toma ten gegooid werden. En wie bijzonder van Tsje- chow houdt: De Haagse Co medie speelt een van zijn minder bekende stukken, voor een deel een voorafspie geling van „Oom Wanja": „De Bosgeest", bij het Pu bliektheater gaat Ton Lutz in „De Kersentuin" verder met zijn Tsjechowverkenningen, en tenslotte gaat Jules Croi- set op zijn eentje, in de vrije produktie, Tsjechow uit beelden. Brecht Brecht wordt twee keer ge speeld: een van zijn laatste „meesterwerken" „De Kaukasische Krijtkring" bij het Publiekstheater (pre mière 22 eptember) en een nauwelijks bekend stuk „Tu- randot of het Congres van de verschoners" bij Globe, (pre mière 11 maart). Het vorig seizoen maakten zes groepen acht produkties van vijf Griekse tragedies. Dit seizoen is er maar één: „Medea" van Euripides, gere gisseerd dor Ton Lutz, bij het Publiekstheater, met Annet Nieuwenhuyzen als Medea. Wordt het de moeite waard? U leest er t.z.t. wel over (pre mière 6 april). Hans Vonk, chef-dirigent van de Nederlandse operastichting Edo de Waart aan het repeteren Twee kostuumontwerpen: hiernaast voor het toneelstuk „het liefdesconcilie" en boven een ontwerp voor de opera „Sinaasap pelen" van Prokofjef. De Nederlandse balletgezelschappen beginnen het seizoen 1976-1977 weinig opzienbarend, behalve het Scapino Ballet, dat al meteen op 5 september in de Amsterdamse Stadsschouwburg komt met twee pre mières. De ene is „Carambole", zowel de choreografie als de bege leidende muziekcollage en de kostuums zijn van José Gut- tierrez. De tweede première heet „24 blote voeten" en is van de bekende in Nederland werkende Amerikaan Char les Czarny. De muziek is van James Brown, de kostuums zijn van Joop Stokvis. Het Nederlands Dans- Theater en Het Nationale Ballet beginnen hun seizoen allebei met reprises: Het Na tionale Ballet op dinsdag 7 september in Schevenlngen en op donderdag 9 september in de Amsterdamse stadsschouwburg, het Neder lands Dans-Theater op 26 september, ook in de Stadsschouwburg te Amsterdam. In oktober komt het Neder lands Dans-Theater met zijn eerste premières: de Klok Symfonie van Haydn, gecho reografeerd door Jyri Kylian in de Koninklijke Schouw burg in Den Haag en een ex perimenteel werk van de Ja panse choreografe Kei Takel op 21 oktober in het Haagse HOT. Voor november staat er. weer in het HOT. een werk van Jon Benoit op het pro gramma, op 17 januari wordt in de Koninklijke Schouw burg een première van Mar- got Sappington en Niels Christe verwacht en voor maart zijn er balletten van Jyri Kylian en Glen Tetley in voorbereiding. Het Nationale Ballet gaat op 17 oktober een tournee maken van drie weken door Canada en één week in New York. Hier worden balletten van de eigen Nederlandse choreografen gegeven: Toer van Schayk, Hans van Ma nen en Rudi van Dantzlg. Het is de bedoeling dat er vóór deze tournee in de eerste week van oktober een ballet van Toer van Schayk wordt uitgebracht. De begeleidende muziek is een nonet van L. Spoor. Geen groot werk: het zal ongeveer een half uur du ren. Tijdens de tournee zul len de in ons land achterblij vende leden van het ge zelschap een instructief pro gramma voor scholen, buurt huizen, kleine theaters en bij zondere podia geven, geheel gericht op een jong publiek. Het omvat allerlei balletfrag menten, dia's en films en het wordt aaneengepraat door Toer van Schayk, die een deel van de tournee naar de overzijde van de Atlantische Oceaan niet meemaakt Half december komen er nieuwe balletten van enige eigentijdse choreografen en een Balanchine-ballet. Dit al les afgewisseld met bekende klassieke werken. Voor het* Holland-Festival denkt het Nationale Ballet aan een ge heel nieuwe versie van het klassieke Ghiselle, gechoreo grafeerd door Peter Wright van de jongerengroep van The Royal Ballet met kos tuums van Peter Former. Ondanks het geharrewar met het nog steeds uitblij vende muziektheater gaat de Nederlandse Opera Stichting onverdroten voort Joost Prinsen, Canci Geraerdts, Gcr Thijs (regisseur) en Allard van der Scheer spelen het bijspel „Trakteren". Zij begint haar seizoen met een uitermate aantrekkelijke produktie n.l. De liefde voor de drie sinaasappelen van Sergei Prokofjef. In Neder land opgevoerd tijdens het Holland Festival door de ope ra van Ljubljana. Iedereen die daar bij was. heeft er nu nog de beste herinneringen aan en ziet uiteraard met spanning de nieuwe opvoe- /ringen in een Nederlandse be merking met een grotendeels Nederlandse bezetting en het Rotterdamse Philharmo- nisch Orkest in de bak uit. Dirigent is Hans Vonk. en de regie is van Rhoda Levine die ongetwijfeld een levendig kijkspel zal maken van dit doldwaze sprookjesverhaal met een prins die aan zwaar moedigheid lijdt en die tenslotte trouwt met een prinses die in een sinaasap pel verborgen zat. Prokofjeff schreef er (in 1918 al) verruk kelijke muziek bij, waarvan alleen de „Mars" vaak in de concertzaal wordt gespeeld. Op 10 september gaat de eerste voorstelling in Amster dam, er komen ook voorstel lingen in Scheveningen en Eindhoven. In totaal brengt de Nederlandse Operastich ting dit seizoen vijftien pro dukties uit. waaronder twee opera's van Mozart (Le nozze di Figaro en Cosi fan Tutte) L'Ormindo van Cavalli, II Trovatore en Don Carlos van Verdi, Pelleas et Melisande van Debussy, en een en igszins gewijzigde versie van Dorian Gray van de Neder landse componist Hans Kox. Als het Concertgebouworkest begin oktober zijn eerste serie abonnementsconcerten in Amsterdam gaat beginnen, heeft het al een klein seizoen aan buitenlandse concerten achter de rug. Het is dus niet zo dat het hoofdstedelijk orkest dan helemaal uitge rust en ontspannen, fris en monter aan het wintersei zoen begint. Waaruit kan blijken dat de muziek niet alleen door de bezoekers duur wordt be taald, maar ook dat schijn bedriegt. Want niemand zal waarschijnlijk aan het spel- niveau van het orkest iets van vermoeidheid kunnen bespeuren. Het prospectus van het eersteorkest in den lande spreekt wat het programma betreft van een concertsei zoen met grote artistieke hoogtepunten met o.a. mede werking van „coryfeën van de wereldpodia, veelal exclu sief bij het Concertgebouwor kest." Alsjeblieft. Wat de uit te voeren werken betreft zijn de meeste pro gramma's veilig aan de be houdende kant. zodat ieder een er heen kan zonder ge vaar te lopen met onwennige muziek geconfronteerd te worden. Het venijn zit wat dat betreft in de zondagmid dagserie, waar componisten namen als Boulez. Ta- bachnik, Berio en Henze een overigens niet mis te versta ne waarschuwing inhouden voor behoudende oren. Davids zoon Wat de coryfeën betreft: bij de dirigenten verdeelt Ber nard Haitink zijn tijd en zijn gaven tussen het Amster damse orkest, het London Philharmonic Orchestra en het opersfestival in Glynde- bourne Dan komen Colin Davis. Eugen Jochum en Ki- rill Kondrasjin als vaste gastdirigenten en na vele ja- rën zullen ook Karl Böhm (80) en Rafael Kubelik weer eens voor het orkest komen te staan. Tussen de befaamde solisten namen zullen velen tot hun genoegen ook die van Igor Oistrak (Davids zoon) aan treffen. Het Concertgebouworkest treedt oudergewoonte ook in Den Haag op, dit seizoen met een zestal concerten in het Congresgebouw met een keu ze uit de Amsterdamse pro gramma's en bijbehorende solisten. Den Haag wordt uiteraard ook royaal van muziek voor zien door o m. zijn eigen Resi dentie Orkest, dat al op 11 september begint met een concert onder gastdirigent Roger Norrington. Ferdinand Leiter, opvolger van wijlen Jean Martinon als chefdiri gent. neemt maar een klein deel van alle concerten voor zijn rekening. Gastdirigenten zijn o.m. Alain Lombard. Je an Fournet, Nikolaus Har- noncourt. Uri Segal, Elya- kum Shapirra en Jean- Francois Monnard. Nieuwe Kerk Helemaal nieuw voor De* Haag is de gerestaureerde Nieuwe Kerk aan het Spui, een veelbelovende con certruimte die het orkest graag ziet als overgangsgele genheid naar een eigen, echte concertzaal in het centrum van de Residentie. Want in het Congresgebouw blijft het maar behelpen. In die Nieu we Kerk zijn vele aantrekke lijke programma's geprojec teerd met een mengeling van heel oud en heel nieuw. Aan het hele nieuwe waagt het orkest zich oudergewoonte ook onverschrokken met een serie van vijf concerten in het Congresgebouw op zater dagen. Met Thomas Magyar en Piet Nijland nog steeds als eerste concertmeesters, en Szymon Goldberg en David Zinman als dirigenten, gaat het Ne derlands Kamerorkest aan staand seizoen in Amster dam. Den Haag en Rotter dam concertseries verzorgen waarbij de muziek uit het klassieke repertoire de voor naamste plaats Inneemt. Voor de tien concerten in Amsterdam en Den Haag zijn als solist geëngageerd o.a de pianist en Michel Béroff, Mischa Dichter en Malcolm Frager. de hoboïst Heinz Hol- liger en de celliste Christine Walewska. Bach. Mozart Schubert en Mendelssohn komen vaak in de program ma's voor die door Goldberg en David Zinman zullen wor den gedirigeerd. In Rotter dam is een serie van acht concerten op stapel gezet waarvan de programmering opgebouwd is op de thema's „Jonge romantiek" en Mo- zart-concertant. Zwarte puntjes Componisten schrijven geen muziek, zij schrijven alleen zwarte puntjes, zo kan men lezen in het prospectus van het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest, dat. zoals alle andere vertolkers, die zwarte puntjes in klanken moet om zetten wil het echt „muziek" worden. In het nieuwe sei zoen gaat het die ontelbare zwarte puntjes verklanken onder leiding van o.a. zijn vaste dirigent Edo de Waart. Die met de directie van Ri chard Strauss' opera Der Ro- senkavalier tijdens het Jongs te Holland Festival door ie dereen onvoorwaardelijk hoog werd geprezen. Die ope ra komt, met als orkest weer het Rotterdams Philharmo- nisch, onder zijn leiding bin nenkort op Philipsplaten uit De concertenserie in De Doe len wordt naast De Waart o.a. gedirigeerd door Michael Gielen. Eugene Ormandy. Kiril Konddasjin en Willem van Otterloo. Een dubbele se rie van 14 concerten op don derdag- en vrijdagavonden en zeven zondagmiddagcon certen brengen in hoofdzaak klassieke en romantische muziek. Het nieuwere werk komt op de speciale serie van vijf vrijdagavondconcerten, waarin drie wereldpremières voorkomen en waarvan ver der nog twaalf werken voor het eerst in Rotterdam wor den uitgevoerd. Dan is er ook nog een dubbele serie van zeven concerten met een ge mengd programma Vanaf 30 september het eerste abonne mentsconcert in het nieuwe seizoen, is er dus een royaal aanbod van symfonische mu ziek in het eigen huis van het Rotterdams Philharmonisch. waarover men elke maand bovendien uitvoerig en des kundig wordt voorgelicht in het huisorgaan „Ouverture", een van de aantrekkelijkste periodieken op dit gebied. Zestien Jaar geleden begon in het Amsterdamse Concertge bouw de concertenserie Mati nee op de vrije zaterdag, ge organiseerd door de VARA. „Goede muziek uit alle tij den. bekend en onbekend" was en is het motto van deze serie.Veel onbekends is er ditmaal in deze reeks van twintig concerten die op 2 oktober begint, niet bij. Maar wel wordt de opera-serie in ere hersteld. In het verleden zijn daarin tal van onbeken de muziek-drama-tische wer ken in concert vorm ten geho re gebracht Ditmaal staan op het programma „Eury- anthe" van Weber, „Tsjerje- witski" van Tsjalkowski en „La battaglia di Legnano" van Verdi. Zij worden gediri geerd door Hans Vonk en Kees Bakels

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 15