Barry Lyndon, een grote film Eendwaze film FILMPREMIÈRES VAN DEZE WEEK Vrijdag wint van Robinson Crusoë Stads journaal bij de soldaten Kubrick en dedroefenis van de tijd Kunstzinnig" Drie korte speelfilms met subsidie van CRM Prolongaties en reprises Haast achter de verplaatsing van Verdugt te Tiel Vijftiende .Festikon' in Larens Singer toneelgroep Vereniging valt nu ook onder Wetboek Strafrecht VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1976 FILM TROUW/KWARTET 13 Verbazing heeft het gewekt dat Stanley Kubrick, de grote Amerikaanse regisseur, die met „The Killing (1956) voor het eerst de aandacht van ken ners op zich richtte maar bij een breder publiek vooral be kend werd door zijn science- fiction-films „Dr. Strangelove", „2001: A Space Odyssey" en „A Clockwork Orange" yoor zijn tiende film, „Barry Lyndon", een duik nam in de geschie denis. De serie-roman „The Luck of Barry Lyndon", die hem tot uitgangspunt diende, is het vrijwel vergeten de buut van William Makepeace Thac keray. de negentiende eeuwse Engel se schrijver die later vooral beroemd werd door ..Vanity Fair." Het is een schelmenverhaal, waarin met een vloed van woorden de avonturen worden beschreven van een achttiende eeuwse Ierse avonturier die in de zevenjarige oorlog in het Engelse en Pruisische leger vocht, als beroepsspeler tot de aristocra tische salons doordrong, een rijke vrouw van adel trouwde doch geen geluk en tevredenheid verwierf. Bij na drie jaar heeft Kubrick, de perfec tionist. aan deze film gewerkt op locaties in Ierland. Engeland en Duitsland, nadat hij het plan om een Napoleon-film te maken wegens de astronomisch hoge kosten moest la ten vallen. Een dure film Elf miljoen dollar is de prijs die tenslotte voor ..Barry Lyndon" be taald moest worden en tenslotte dit betekent dat hij, om winst te maken, dezelfde stromen bezoekers moet trekken als „Jaws" en „The towering Inferno" (om maar een paar rampen films te noemen). Is het een film voor een groot, zo'n groot, publiek? Op het eerste gezicht zou je zeggen van wel: romantiek, avonturen, veldsla gen. prachtige kostuums, overweldi gende landschappen, sterren (Ryan O'Neal en Marisa Berenson) wat zou nog meer verlangd kunnen wor den? Marisa Berenson wordt in so- ciety-bladen al gepresenteerd als „de Garbo van de jaren zeventig." Alsof de film om haar ging. Alsof een film van Stanley Kubrick ooit iets anders kan zijn dan een film van Stanley Kubrick en van hem alleen. Barry Lyndon (Ryan O'Neal) en Lady Lyndon (Marisa Berenson) Afstandelijk In de eerste plaats valt op. dat elke verwantschap met de literatuur ont breekt: Thackeray's breedsprakig heid is teruggebracht tot een sobere verbindende tekst en een even sobe re dialoog. Het is een film van beel den en daarbij moet Kubrick het voor de spanning niet hebben van de gebeurtenissen, want dikwijls wordt een veldslag of een romance afgebro ken voor het hoogtepunt is bereikt en bijna altijd verklapt de verteller al van te voren welke wending het verhaal zal nemen. Ook niet van de karakters, zijn figuren wekken, on danks de calamiteiten die hen over vallen, weinig meegevoel, ze blijven op een afstand. Afstandelijk is de hele film, van een gereserveerde schoonheid in vreemd contrast met het onderwerp. Maar wat is het onderwerp? De lot gevallen van ene Barry Lyndon die door Europa zwerft, alle mogelijke mensen tegenkomt en allerhand streken uithaalt? Of is het de tijd waarin hij (toevallig) leefde? Het is volgens mij de tijd die Kubrick heeft geobsedeerd, het verleden, even geheimzinnig als de toekomst. Want waaruit moeten we het recon strueren? Uit boeken, uit schilderij en. uit muziek en uit een paar droge jaartallen die niets zeggen. Alles te zamen vormt stof voor ons verleden, het is onze fantasie, het heeft nooit bestaan. Droefenis Precies zo heeft Kubrick zijn verle den opgebouwd, zijn achttiende eeuw. een droom die niet de preten tie heeft waarheidsgetrouw te zijn. ondanks het feit dat er bij kaarslicht werd gefilmd, dat de kostuums echt zijn of minutieus nagemaakt en dat de locaties met pijnlijkze zorg zijn gekozen. Werk van Bach, Vivaldi. Schubert. Frederik de Grote (de mu ziek is subtiel in de film verwerkt), Gainsborough, Reynolds. Constab le. Hogart en onbekende Duitse schilders, het gaf Kubrick geen aan wijzing hoe het toen was. het bracht hem in de gemoedstoestand die hem in staat stelde zijn verleden te scheppen. Een verleden vol prachti ge beelden die geladen zijn met droefenis. Droefenis niet om de mensen die toen leefden, maar om de tijd, die onherroepelijk weg is, die Kubrick nooit zal beleven, die misschien nooit heeft bestaan. „Barry Lyndon" staat niet zo ver van de science fiction als het lijkt: soms heeft men het gevoel dat alles wat Kubrick ons laat zien zich niet afspeelt in het verleden maar nu, op een schaduwwereld, die we met geen enkel ruimteschip kunnen bereiken. Er is een sterke verwijzing in die richting: als Barry's zoontje sterft geeft zijn blauwachtige, met een doek omwonden gezichtje ons een schok van herkenning: hebben we datzelfde kind niet gezien toen de astronaut in „A Space Odyssey" zijn tuimeling maakte door de tijd? He laas, ik vrees dat Kubrick's laatste film, met zijn grandioze, langzame, gedragen ritme dat geen spectacu laire climaxen duldt, geen grote pu bliekstrekker zal worden. Maar een grote film is het wel. misschien de grootste die hij heeft gemaakt. En dat zegt wat. Amsterdam-Calypso; Den HaagCa- lypslo; RotterdamCalypso: Gronin genPalace; UtrechtRembrandt I; EindhovenMetropole, 14 jr. De Atlantische Oceaan over willen zwemmen is dwaas en de film daar over (Die Atlantikschwimmer), van Herbert Achternbusch, die alles ver zon en regisseerde, is ook absurd bedoeld, en uitgevallen. Heinz en Herbert (Achternbusch ook in een hoofdrol) zijn dan ook duidelijk niet goed wijs. Ze oefenen trouw in een zwembad en in een meer, en zijn daarbuiten ook nooit droog, want als Beieren zitten zij voortdurend ach ter grote potten pils. Ze willen wel dood, ze treuren dron ken over hun vrouwen, ze proberen met ene Alois, ook een gek. toiletpa pier van spreuken te voorzien (voor mensen die van voren niet meer kun- Jï Op verzoek van velen vermelden wij hier het adres waar het blad „Kunstzinnig" is te verkrijgen Dit twee keer in het jaar verschijnende blad beijvert zich voor de oprichting van een christelijke kunst acade mie. Het tweede nummer verschijnt in november. Het adres is Stichting CCS, Van Vredenburchweg 162 a. Rijswijk (ZH); tel. 070-1608751. Voor zijn tiende aflevering heeft het .Amsterdams Stadsjournaal zijn heil gezocht bij de soldaten. ..Scènes uit het Soldatenleven" is gemaakt met me dewerking van de VVDM (Vereniging van Dienstplichtige Militairen) maar niet met steun van het leger; daarvoor wijkt hij wat strekking en menta liteit betreft te zeer af van de wervingsfilms van de Legervoorlichtingsdienst. Het gevolg was. dat niet ter plaatse kon worden gefilmd, maar dat kazernelokalen moesten worden nagebouwd, hetgeen met veel kennis van zaken gebeurd is. ..Scènes uit het soldatenleven" wil. door middel van interviews met soldaten en solda tenvrouwen en gespeelde scènes, die een inkijkje gunnen in de dagelijkse sleur, toekomstige soldaten laten zien wat ze te wachten staat en aanwijzingen geven voor verbeteringen binnen de dienst. Ook ditmaal houdt het Stadsjournaal zich aan de formule, die na enig gewrik en geëxperimenteer is bereikt. Dat wil zeggen dat alle mogelijke problemen worden aangestipt, op niets diep wordt ingegaan, zodat de films zonder discussie geen cent waard zijn. Het zijn aangeeffilms en als zodanig moeten ze beoordeeld worden, niet na het zien maar pas na het volgen van de discussie kun je ze op hun waarde schatten. Het sympathieke van ..Stadsjournaal"is en blijft het ontbreken van vak-ijdelheid bij de makers ze willen geen mooie film afleveren, ze willen door hun film iets bijdragen aan de verandering van dingen in de maatschappij die verandering behoeven. Bij ..Scènes uit het Soldatenleven" valt op te merken, dat binnen het korte bestek van twintig minuten te veel aandoe' 1 t besteed aan een speelse confronta tie en VVDM-demonstratie. te weinig vraagstukken: dienstweigering of geen a eigering, dienstplicht of beroepsleger. Drie korte films, vervaardigd met subsidie van CRM, zijn deze week aan belangstellenden vertoond: „She" van Anton Kothuys; ..Transfusion", een Engels- Nederlandse co-productie van Mart Ambry, en „Verlies" van Olga Madsen. De minst pretentieuze en de meest aangename van het trio is „She", een fantasietje rond Willeke van Ammelrooy, die de dromen van de regisseur uitleeft in diverse verkle dingen. De vrees, dat er weer eens aan het psychologisch duiden zou worden geslagen, blijkt alras ongegrond: het is luchtig, het blijft luchtig en het wil luchtig zijn, een aardig, zeer fraai gekleurd zeepbelletje dat moeiteloos voortdanst, een lust voor het oog. Cameraman Jan de Bont zal aan het slagen zeker het zijne hebben bijgedragen, maar Kothuys dient geprezen te worden omdat hij het fragiele ding zo ste vig in de hand wist te houden. ..Transfusion" staat stijf van de goede, sociale, milieubewuste be doelingen: regisseur/scenario schrijver Mart Ambry heeft gepro- beerd het levensgrote probleem van rijke (vuile) contra arme (scho ne) landen tot simpele proporties terug te brengen. Er is een vaste land en er is een eiland, het vaste land sterft aan over- industrialisatie en kan alleen zijn leven rekken door het eiland letter lijk leeg te pompen terwille van het schone water; eilandbewoners ko men in opstand, goedwillende vas telanders dié de eiland-guerrilla's op verstandige wijze willen helpen vallen tussen de wal en het schip, hun goodwill komt te laat. Een goed idee. maar slecht uitge werkt. want als de folder er niet was geweest zou ik van de hele film geen snars hebben begrepen, zo slecht Is de opbouw en zo verwar rend de dialoog. Het moet toch mogelijk zijn in een half uur een duidelijk verhaal te vertellen, toe nou' Olga Madsen. die in haar eerste film de wraak tot onderwerp koos. schijnt zich aan dit thema verslingerd te hebben ..Verlies" gaat over een vrouw wier man na een werkzaam leven plotseling ver kiest zijn dagen in eenzaamheid te slijten in een fraai verbouwde boer derij. Zij probeert een bemiddelaar te charteren om hem tot terugko men te bewegen, allerlei oud zeer over een dood kind wordt losge woeld Als de poging mislukt wreekt ze zich op een bizarre wijze op beiden. Waarop in deze film wordt gemikt blijft onduidelijk, is het een psy chologisch drama? Of een mini- thriller? Volstrekt levenloos is hij zeker, zonder een greintje gevoel of spanning. De tekst bekt goed, doch is merkwaardig nietszeggend, zo dat het geen wonder is dat Andrea Domburg er geen weg mee weet en wel een wonder dat Kees Brusse er bij tijd en wijle toch nog in slaagt een levend mens te lijken. nen lezen) en op Teneriffe een ideaal verbljf te stichten. Heinz vereert de post waarbij hij werkte gregoriaans als een heiligheid. Herbert wordt zijn eigen moeder, in haar oude jurken, ■en waant zich onsterfelijk. Ze praten ook zo. zinloos, onsamen hangend; er is geen woord aan vast te knopen. Ze doen, in de verte, den ken aan die twee van Wachten op Godot, en Achternbusch heeft ook wel wat geleend van Handke, die de taal ook van het gewone ontdeed. Kletsen Ook alle andere figuren, in een lange boerenkroegscène, achter bier en borrel, kletsen maar zo'n end weg. Of Achternbusch wilde beduiden dat al le Beieren maar wat meieren, en van voren niet weten dat zij van achteren leven, of omgekeerd. Daar valt misschien wat bij te denken, omdat het ook wel over godsdienst en oor log gaat, in vage onbegrepenheden, maar Achternbusch zei zelf. in een interview onder andere: „Ik heb nog nooit meegemaakt dat ik eigen ge dachten met elkaar in verband kon brengen." En waarom zouden wij daar achteraf dan pijnlijk moeite voor doen? We laten het maar over ons heen gaan. Nu kan volslagen onzin een ko mische werking hebben ook Ach ternbusch heeft hier en daar wat leuks gevonden maar het ver moeit ook gauw. Vooral als de ac teurs niet vakbekwaam zijn en me nigmaal vervallen in een vervelend opzeggen. Daarbij is Achternbusch nog geen filmer die met zijn beelden, montage of ritme, een vervreemden de of humoristische of satirische werking bereikt, die zijn spelers niet hebben opgebracht. Wel is hij een filmer, die maakt wat een ander niet zou (willen) klaarspe len. En daarnaar kan een zeer bijzon der. en klein deel. van het publiek toch wel nieuwgierig zijn. (Amsterdam-Cinetol 2) Family Plot. Hitchcock's nieuwste film in zijn oude stijl: misdaad met een knipoog. Amsterdam - Cinema International en Tuschinski; Rot terdam - Thalia; Den Haag - Passa ge; Groningen - Camera; Utrecht - Catharijne; Den Bosch - Euro I; Arnhem - Rembrandt; Nijmegen - Carolus; Maastricht Studio; Eindhoven - Studio; Heerlen - H5; Enschede - Alpha; Haarlem - Luxor; Breda - Mignon; Amersfoort - Euro; Hilversum - Euro 2; Tilburg - Har monie. Casque d'Or. Klassieke film van Jac ques Becker over de Parijse mis daad rond de eeuwwisseling met prachtige rollen van Simone Signo- ret en Serge Reggiani. De gehele week in Camera 2, Tilburg. Le Bonheur. Boosaardige idylle van Agnes Varda over de genade van het geluk. De gehele week in Saskia, Eindhoven. Retrospectief van werk van Johan van der Keuken, een van onze be langrijkste cineasten, 8 en 9 septem ber De Melkweg, Amsterdam. Brother can you spare a dime. Bril jante collage van de Amerikaanse crisisjaren in film en werkelijkheid. 4 en 5 september Filmhuis Breda. La Regie du Jeu. Prachtige, aller minst verouderde zedenkomedie van Jean Renoir uit 1939. Van 4 te m. 7 september in Filmhuis Amersfoort; 7 sept, in Kaza, Den Haag. De Komedianten. Grieks meester werk van Theo Angelopoulls, waarin een stuk bewogen geschiedenis wordt weerspiegeld in de lotgevallen van een groep reizende toneelspe lers. 6 sept. Filmkring. Enschede. A Woman under the Influence. Tref fende film over een vrouw met moei lijkheden van John Cassavetes. De gehele week in Studio K, Amsterdam. La Maman et la Putain. Schitterende film over het zedelijk klimaat in Frankrijk na de mislukte revolte van 1968 van Jean Eustache. 8 sept. Filmkring Enschede. Pas si méchant que 9a. Bedroefde komedie van de Zwitserse regisseur Claude Goretta overeen sympathie ke bankrover. De gehele week in The Movies, Amsterdam. DEN HAAG Zo snel mogelijk worden de besprekingen afgerond over de verplaatsing van het che misch bedrijf Verdugt te Tiel. Dit blijkt uit het gisteren door minister Vorrink gegeven antwoord op vra gen van het Tweede-Kamerlid Van Ooien (PvdA). Uit het antwoord blijkt dat de Gel derse inspecteur voor de milieuhy giëne reeds begin 1975 aandrong op verplaatsing van het bedrijf naar buiten de bebouwde kom, in ver band met de onaanvaardbare ver groting van het risico voor de omge ving. Richard Roundtree en Peter O'Tooie in „Man Friday" In het geheel niet onaardig is het idee, om de roemruchte avonturen van Robinsón Crusoë op zijn onbewoonde eiland te laten zien via oog, hart en geest van Vrijdag, de kannibaal die in Defoe's boek zijn blanke meester zo ontroerend dankbaar is voor van alles en nog wat. In de filmische variatie op het oude thema „Man Friday" van scenario schrijver Adrian Mitchell en regis seur Jack Gold is Vrijdag helemaal niet dankbaar en waarom zou hij ook? Terwijl hij met drie stamgeno ten keurig het begrafenisritueel in acht neemt, hetgeen gebiedt dat do den moeten worden opgegeten, wor den zijn vrienden door Crusoë dood geschoten en hijzelf gevankelijk weggevoerd. In het vervolg moet hij werken en leren, voornamelijk hoe zeer hij zich schuldig dient te voelen, want Crusoë is een bigotte, chauvi nistische puritein. Nobel Vrijdag, het prototype van Rous seau's nobele wilde, poogt op zijn beurt Robinson te leren een gewoon, natuurlijk mens te worden, maar dat lukt niet erg Ten slotte is de verhou ding zo verziekt, voornamelijk door het voortdurend aanwenden van de macht van het geweer, dat Vrijdag de rollen omdraait: in het vervolg moet Crusoë werken. Wanneer ze LAREN Het jaarlijkse evenement „Festikon" beleeft van 14 tot en met 18 september in het Singer-complex in Laren (NH) zijn derde lustrum. Het is een audio-visuele manifestatie die een filmprogramma met enkele tientallen speelfilms en veel korte films omvat. Doel van Festikon is mensen uit het onderwijs en het soci aal-culturele werk op de hoogte te stellen van nieuwe 16 mm-films en van nieuwe ontwikkelingen op het gebied van de audio-visuele vor ming. Nieuw in deze manifestatie is. dat na het Festikon in Singer nog in Tilburg van 20 tot 22 september het Brabants Filmfestival wordt gehou den met een keuze uit de films die in Laren hun première beleefden. Soortgelijke regionale filmevene menten worden voorts gehouden van 17 tot 20 september in het Filmhuis in Arnhem en van 30 sep tember tot 2 oktober in het Audio visueel centrum in Nijmegen. Moeder ik ga trouwen. Higgins/Brand. Ibsen/De schoondochter Lawrence/Verr© vrienden Ayckboum/Naar hel u lt|M Shakespea'e/Vicior ot Oe hinderen aan de macht. Vrtrac/ln wankel evenwicht. Aibee/Dorp m opstand. Lope de Vega Toneelgroep Theater, Rijnstraat 42. Arnhem. 085-437655 zijn beland op Vrijdags eiland, wordt Robinsons wens om in de stam te worden opgenomen niet verhoord, de wilden zijn te bang voor zijn slechte Invloed op hun kinderen Als hij weer alleen op zijn eiland zit schiet hij zich een kogel door het hoofd. Tenminste, dat was oorspronkelijk het slot van de film die een parabel wil zijn over de verhouding tussen blank en zwart door de eeuwen heen. waarbij blank zowel moreel als fy siek het onderspit delft. Om onver klaarbare redenen is in de Neder landse versie dat einde veranderd: Crusoë pleegt geen zelfmoord, hij blijft gewoon zitten waar hij zit, op het strand. Het is jammer dat er in „Man Fri day" zo verschrikkelijk veel wordt gepraat, negentiende van het gebab bel zou best gemist kunnen worden. Bovendien acteren Peter O'Tooie als Crusoë en Richard Roundtree als Vrijdag erg toneelmatig, zodat de film niet boven de middelmaat uit komt. Dat ligt niet aan het idee maar aan de uitwerking. Amsterdam-Tuschinski 4. 14 jr. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Verenigingen en an dere rechtspersonen kunnen vanaf 1 september net als „gewone" perso nen strafbaar gesteld worden voor in het Wetboek van Strafrecht om schreven misdrijven en overtredin gen. Tot nog toe was bestraffing van deze rechtspersonen slechts moge lijk volgens de bepalingen van enke le bijzondere wetten Door de nieu we bepalingen in het Wetboek van Strafrecht zijn deze oude wetten nu overbodig geworden Het nieuwe systeem doet denken aan dat van de Wet op de Econo mische Delicten. Dat komt er op neer dat wanneer een rechtspersoon een strafbaar feit begaat, de vervol ging kan worden Ingesteld en de straf uitgesproken tegen de rechtspersoon zelf. tegen degenen die er achter zitten of tegen rechtspersoon en natuurlijke perso nen samen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 13