Cleine auto gaat steeds teer de grote verdringen autobiografie Modernere vorm 'oor Simca 1000 V olkshuisvesting" verhuist definitief naar Zoetermeer Muziek van't Weekeinde Per fiets naar het Verre Oosten Verandering aan BMW 5-serie Haagsche Schoolvereeniging viert 75-jarig bestaan Rijswijk-Zuid wil uit zijn isolement Twee coördinatoren aangewezen voor de stadsvernieuwing CDA stelt vragen over het recht om te demonstreren Jongen doodt zijn neefje na ruzie bezorgers-sters TEL. 070/60.39.05 Maak je sterk melhetCXV T_Hf AUTO/BINNENLAND TROUW/KWARTET H 9 sr Sicco de Jong li 50/VW Polo: motoren van Fiat 127: motor van 47 pk. 50 of 60 pk. Ford Fiesta: motoren van 40, 45 of 53 pk. ir (geot 104: motoren van 45 en Renault 5: motoren van 34,44 en VW Golf: motoren van 50, 75 of B )k. 64 pk. 110 pk. ewel dit jaar de grote wagens in de stijgende autoverkoop het voornaamste aandeel hebben, is verloop van vier jaar tijd een geheel nieuw type kleine auto sterk naar voren gekomen. Het gaat r om het compacte model van rond 3,60 meter lengte met een gewicht van goed 700 kg. Eén op acht wagens, die in Nederland verkocht worden, behoort tot deze categorie. Dit betreft zes ropese modellen, alle leverbaar met een achterklep. t zesde model is zojuist op de weg verschenen: de Ford Fiesta. De wagen houdt qua lengte, ïtorvermogen en prijs het midden tussen de eerder uitgebrachte types, die ook alle het kenmerk Drwielaandrijving gemeen hebben. pionierwerk voor de kleine auto voorwielaandrijving is door En en gedaan. In 1959 bracht BMC e voorloper van British Leyland e Austin Seven of latere Mini uit: autotje van net iets meer dan meter lengte. Ook de van de afgeleide Autobianchi A 112. precies tien jaar later door het laanse Fiat-concern werd uitge- :ht. behoort tot de wat krappe •wielaandrijvertjes van goed drie er lengte. r Fiat zag die A 112 als een loper van de nieuwe categorie, in 1971 gestalte kreeg in de twee- irs Fiat 127: 3.60 meter lang. met i pittig doch zuinig 900 cc- ■tortje en een flinke binnenruimte Dr dat motortje dwars voorin te latsen naar het voorbeeld van de ni. De voorwielaandrijving hete nde een winst aan ruimte en •geleken met de oude Fiatjes met tor achterin aan wegligging. Igeen jaar later gaven de Fran- antwoord op deze nieuwe opvat van de kleine auto. Renault jduceerde de 5 met één deur er dan de Fiat 127 en Peugeot Bcheen met de vierdeurs 104. De hault 5 kreeg motorinhouden van of 950 cc. had met de nieuwe yester schilderbumpers een gte van slechts 3,50 meter en was ivankelijk nog voorzien van de nu pwenen dashboardversnelling. [Peugeot 104 verscheen als 950 cc, :ar later kwam er nog een kortere upé bij. die een 1100 cc-motor teg en die 3.30 meter meet tegen I lengte van 3,62 meter voor de 104 flan. welke deze zomer vijfdeurs korden is. k Fiat en Renault gingen trou- ns meer keus bieden op basis van i ene model. Fiat verscheen met 1 drie- en vierdeursversie, terwijl Renault het op de drie deuren hield, maar de GTL- en LS-uitvoeringen van 1300 cc introduceerde. Duitsland De trend werd eerst met recht Euro pees. toen zich de grote autofabri kanten uit Duitsland met het nieuwe type kleine auto gingen bezighou den. De Duitse benzineprijs had veel minder aanleiding gegeven dan die in Frankrijk of Italië om een zuinig benzineverbruik voorop te stellen, maar met de prijsstijgingen van de olie sinds 1971 werd dit belang toch alom duidelijker. Een autoconstruc teur kan door lichte, dus ook com pacte. auto's met een minimum aan luchtweerstand te ontwerpen tot dit zuinig verbruik bijdragen. Uiteraard speelt ook de motoren- techniek en de transmissieconstruc tie hierbij een rol. Maar de kleine auto is al bij voorbaat zuinig: Volkswagen, welk merk met de kever juist een uit het oogpunt van benzineverbruik kostbare auto had gehad, ging gelijk geheel over stag. In 1974 introduceerde het VW- concern de Golf en de Audi 50. waar van later de VW Polo is afgeleid. Beide modellen kregen resp. een lengte van 3,70 en 3,50 meter, een motor van 1100 cc en 50 pk of zwaar dere varianten later voor de Polo 900 cc en 40 pk en de door Renault zozeer gepousseerde achterklep. Opel en Ford-Keulen hebben op grond van VW's activiteiten ook elk zo'n kleine auto op stapel gezet. Ford zag daarvoor met zijn fabrieken in Engeland en nu ook Spanje goede afzetkansen en bouwde de Fiesta met een minimum aan luchtweerstand en motoren van 950 cc met 40 of 45 pk dan wel 1100 cc met 53 pk. Die auto kwam deze zo mer. Maar Opel besloot desondanks vernieuwde Simca 1000 met rechthoekige koplampen: hier in de dcrfirste uitvoering als Rallye 2. uiterlijk van het enige automodel met motor achterin, dat nog een merkelijke verkoop behaalt de Simca 1000 is sterk gemoderniseerd. I compacte wagen heeft een nieuw front met rechthoekige koplampen Jcregen. terwijl ook aan het kofferdeksel, de daklijn en de achterkant anderingen zijn aangebracht. irts is de naam veranderd volgens het nieuwe typeaanduidingssysteem. Chrysler-Simca voor alle modellen doorvoert. De 950 cc-uitvoering heet ns Simca 1005. de 1100cc-versie Simca 1006 De 1300 cc-typen Rallye 1 en i villye 2 blijven onder deze naam in produktie. ~~)i het uiterlijk op te sieren is aanzienlijk meer gebruik gemaakt van "'"itzwarte onderdelen Technisch is alleen de carburateur voor de 1977- 4v°eringen van de Simca 1000 gewijzigd. Tot de standaarduitrusting bijhoren voortaan ook rolgordels en achterruitverwarming. De koplampen 7ken wit in plaats van geel licht, zoals tot nu toe op alle Simca's (en opjugeots) gebruikelijk is geweest. de Simca 1000 worden nog altijd zo'n vijfduizend auto's per jaar irkocht. Voor de andere modellen met motor achterin, zoals de Fiat 126. fat 133 en VW-kever, zijn de verkochte aantallen geringer. ALBLASSERDAM Met twee Ja panse fietsen, met speciale korting op de prijs voor dit doel verkregen, vertrekken Bert Nieuwenhuis, 27 jaar, en Dinie Nieuwenhuis-van Oorspronk, 24 jaar, donderdag voor een fietstrip van Albasserdam naar Singapore. Het is een trip van dui zenden kilometers, waarover zij on geveer een jaar denken te doen. Komen wij in Singapore aan", zegt Bert Nieuwenhuis, ,,Dan heeft de Japanse firma ons twee nieuwe fiet sen beloofd." Bert heeft zijn ontslag genomen als assistent-projectleider bij IHC-Smit Kinderdijk zijn vrouw nam ontslag als ambtenaar bij de afdeling onderwijs in de gemeente secretarie van Alblasserdam. „Wij hebben geen enkele tropencr- varing", vertelt Dinic, „We hebben wel ons licht opgestoken bij het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen cn wij slikken nu al anti- malariamiddelen als voorzorg. Van onze reis maken we geen prestige kwestie. De ANWB heeft onze route tot Delhi in India uitgestippeld, ver derop zullen we wel nader zien." Die reis is uitgezet via Duitsland. Oos tenrijk, Joegoslavië, Turkije, Perzië, Afghanistan, Pakistan en India. „We hebben over onze reis jaren nagedacht", zegt Bert, ..Men kan die beschouwen als een verlate huwe lijksreis. We zijn getrouwd in no vember 1974." Dinie en Bert kennen elkander al sedert hun kinderjaren: allebei zijn zij geboren in Voorst bij Deventer. Voor hun reis nemen zij een tentje, voorzien van een heel goede kwali teit muskietengaas mee. „Voor zo ver mogelijk overnachten we in ho telletjes". zegt Bert. „Maar in een zame streken doen we het in onze tent." niet met een kleine auto van dit type uit te komen misschien ook omdat de GM-fabriek in Spanje niet door ging en houdt het op de van de Kadett afgeleide driedeurs City met achterwielaandrijving, die ook in Engeland. Amerika en Japan wordt gebouwd. Japanse fabrikanten als Datsun en Honda hebben met de vormgeving van hun kleine voorwielaandrijvers echter wel enigszins het Europese voorbeeld ter harte genomen. Ook die auto's resp. de Cherry en Civic spelen in Europa een rol. Deze twee typen zijn dit jaar in Nederland goed voor een verkoop van 20.000 eenheden: 12.500 Cherry's en 7.500 Civics. De zes Europese modellen daarentegen vertegenwoordigen, on danks de korte tijd dat de Fiesta meedoet, dit jaar in Nederland al een verkoop van meer dan 60.000: wan neer men op een totale autoverkoop van ruim een half miljoen mag reke nen. waarnaar het wel uitziet. Glo baal zullen de cijfers dan zijn: Volkswagen Golf20.000 Fiat 127 15.000 Renault 510.000 Audi 50-VW Polo7.500 Peugeot 104 5.000 Ford Fiesta5.000 totaal62.500 De VW Golf is het grootste en duurste model van het zestal: incl. radiaalban- den en achterruitverwarming kost de ze wagen 12.168,De Fiat 127 is leverbaar incl. achterruitverwarming a 9.120,— als tweedeurs en 9.649,— als driedeurs. De prijs van de Renault 5 L van 850 cc bedraagt 9.995,de Audi 50-VW Polo begint bij 11.449, de Peugeot 104 vijfdeurs komt op rond elf mille en de Ford Fiesta met rolgor dels en een voorruit van gelaagd glas is leverbaar vanaf 10.457,incl. BTW. Aan de BMW 5-serie zijn enkele ver anderingen aangebracht. De meest opmerkelijke daarvan is dat de Beierse fabriek er opnieuw in ge slaagd is motorvermogens op te voe ren en tegelijkertijd een lager benzi neverbruik te bewerkstelligen. Vooral dank zij verbeteringen aan de carburatie hebben de zescilinders uit de 5-serie 5 pk vermogen meer gekre gen, waardoor de motorprestaties toenemen en de verbruikscijfers iets afnemen. De BMW 525 levert nu 150 DIN-pk; de 528 komt aan de 170 pk. Beide typen hebben nu tevens een elektrisch verstelbare buitenspiegel en verstelbare hoofdsteunen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Begin volgend jaar zullen enige onderdelen van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening van Den Haag naar Zoetermeer verhuizen. De diensten worden gehuisvest in het splinternieuwe, al geruimte tijd leegstaande kantorencomplex Meer- horst-I in de wijk Driemanspolder. In dit gebouw, dat beschikt over ruime parkeervoorzieningen zullen ongeveer 500 ambtenaren kunnen werken. De Rijksgebouwendienst zal met de eigenaresse van het pand een huurovereenkomst van tien jaar aangaan. Na de ingebruikneming van het complex zal. aldus een mededeling van het ministerie, een hergroepe ring plaatsvinden van dan nog in Den Haag in verschillende panden gevestigde onderdelen van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening. De barakken aan de Van Alkemadelaan. die sinds 1948 in ge bruik zijn, worden gehandhaafd. De rijksgebouwendienst zal voor Meerhorst I een huursom van 1.6 miljoen gulden per jaar moeten be talen. Volkshuisvesting wordt echter in de gelegenheid gesteld het kan toorpand in de toekomst aan te ko pen. In Meerhorst I zullen de Centra le Directie en de Directie Bouwnij verheid onderdak krijgen. Het is nog onzeker of het ministerie op den duur zal kiezen voor één groot nieuwbouwcomplex in Zoeter meer. Naast Meerhorst-I is ruimte voor de bouw van een Meerhorst-II en -III. Bij het ministerie wordt ech ter betwijfeld of alle ambtenaren in deze gebouwen zouden kunnen werken. In Zoetermeer leeft de gedachte dat volkshuisvesting beter een geheel nieuw complex kan laten bouwen. B. en W. hebben minister Gruijters tijdens een onlangs gehouden werkbezoek laten weten dat in het te bouwen stadscentrum voldoende ruimte voor een nieuw ministerie is. Zoals bekend is „volkshuisvesting" het tweede ministerie dat Den Haag verlaat. Het ministerie van onder wijs zal zich aan de rand van het stadscentrum nabij de J. L. van Rij weg vestigen. TUBBERGEN De 41-jarige G Doldersum uit Almelo is gisteren bij een verkeersongeluk in Tubbergen om het leven gekomen. De man botste met zijn auto frontaal op een tegenligger. Detailverbeteringen zijn verder aan gebracht aan de remmen ook van de viercilinders 518 en 520 terwijl o m. de geluidsisolatie werd verbe terd en ook een nieuw type schuif- dak wordt geïntroduceerd. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG In september be staat de Haagsche Schoolvereeni ging aan de Nassaulaan 75 jaren. In 1901 werd deze school gesticht door een aantal welgestelden, die wilden dat hun kind een betere opleiding zou krijgen dan op de toenmalige openbare scholen. In die tijd bestond er nog geen ge lijkstelling van het openbaar on derwijs en het bijzonder onder wijs. Dit had tot gevolg, dat de bijzondere scholen alleen dan konden bestaan, als er genoeg gif ten binnenkwamen. De conse quenties (en natuurlijk vooral de financiële) waren voor de oprich ters. Dat is dan ook een van de redenen waarom men er slechts sporadisch er toe overging een bijzondere school op te richten. De Haagsche Schoolvereeniging is één van die scholen, waaruit na een florissant begin van de lagere school het eerste lyceum in Ne derland is gegroeid, het z.g. Ne derlands Lyceum. Dat deze school ook vooruitstre vend was. blijkt uit het feit. dat er voor het eerst in Nederland han- denarbeidlessen werden gegeven. Niet al te verwonderlijk, want als adviseur voor de onderwijszaken van deze school trad op Jan Ligthart, één van de onderwijs- hervormers en schrijver van de boekjes van Ot en Sien. Dat dit verleden bij de herdenking van het 75-jarig jubileum een grote rol speelt blijkt uit het programma voor de feestdagen. Woensdag 8 september verschijnen de kinde ren op school gekleed in kleren uit „grootmoederstijd", terwijl ook de spelletjes een nauwe band met het verleden hebben. Ook de moderne tijd is vertegenwoor digd. Na een rijk verleden is het een beetje bergafwaarts gegaan met de Haagsche Schoolvereeniging. Het aantal leerlingen is de laatste twee jaren weer toegenomen, zo dat het voortbestaan verzekerd is. RIJSWIJK De buslijnen 56 of 58 van Westnederland zouden over 't Haantje en de Lange Kleiweg geleid moeten worden om Rijswijk-Zuid uit haar wat geïsoleerde positie te bevrijden. Dit is de wens van de bewoners van deze tegen Delft aangeplakte Rijs- wijkse woonwijk. De gegevens van een gehouden enquête, georgani seerd door de Kontaktgroep Rijs wijk-Zuid. tonen dit aan. De ge noemde buslijnen rijden nu via de Prinses Beatrixlaan Door één of meer bushaltes in Rijswijk-Zuid te plaatsen zullen de bewoners ook be tere aansluitingen krijgen op andere openbaar vervoerslijnen. Wat ook uit de enquête naar voren gekomen is. is de wens dat een ver bindingspad voor wandelaars en fietsers zou moeten worden aange legd tussen het Jaagpad en de Lan ge Kleiweg. Reeds enkele malen is hier bij de gemeente op aangedron gen. Verder blijkt 43 procent van de bewoners behoefte te hebben aan een buurthuis. 77 Gezinnen zijn be reid hierin actief deel te nemen. Een aansluiting op de kabel televisie ziet 58 procent van de on dervraagden zitten. Drie mogelijk heden zijn er: aansluiting op het net in Rijswijk, een aftakking van de aansluiting te Delft in het geval Delft wordt aangesloten op de Rijs- wijkse kabel-TV en tenslotte het maken van een eigen antennesys teem. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG B. en W. van Den Haag hebben besloten drs. J. W. E. Hardon, wethouder van stads ontwikkeling en de heer A. Vos, be drijfseconomisch adviseur van de gemeente te belasten met de voor bereiding van een Integrale aanpak voor de stadsvernieuwing. Wethou der Hardon zal optreden als be stuurlijk coördinator, de heer Vos als ambtelijk coördinator Het colle ge heeft de gemeenteraad medege deeld dat dit besluit genomen is, vooruitlopend op een in oktober a.s. in de openbaarheid te brengen „No ta Stadsvernieuwing" Deze nota zal het volgende inhouden: stand van zaken, wijze van aanpak, aktiepun- ten. alsmede een aantal voorstellen tot het nemen van besluiten. Voor deze integrale aanpak is onder ver antwoordelijkheid van het gehele college van B. en W. gekozen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het CDA heeft de regering gevraagd, eens nader te omschrijven wat zij onder het recht van betoging verstaat. In het voorlo pig verslag bij een van de voorstel len tot herziening van de grondwet zeggen de christen-democraten, dat in de praktijk inmiddels wel is ge bleken, dat het recht van betoging zonder bezwaar kan worden uitgeoe fend. Maar de ervaring van de laatste ja ren met blokkades van wegen en vaarwegen noopten hen te vragen of dit soort demonstraties wellicht ook onder het recht van betoging kun nen vallen Men wijst er in dit ver band op dat de vrijheid van de één een scherpe beperking van de vrij heid van de ander kan inhouden. Van een verslaggever EMMEN De achttienjarige A. B. uit het Drentse Veenoord heeft zijn eveneens uit deze plaats afkomstige veertien Jarige neef G. B. gewurgd. Dit gebeurde nadat de twee jongens ruzie hadden gekregen en met elkaar hadden gevochten. Volgens de gemeentepolitie van Em- men heeft A. B.. die kort na de ont dekking van het dode lichaam van G. B. in een bietenveld kon worden aangehouden, bekend. HIJ heeft ech ter nog geen motief voor zijn daad opgegeven. De jongeman is inge sloten. door Adr. Hager DEN HAAG/SCHEVENINQEN Aan kerkconcerten en met name aan orgelconcerten heeft 't de laatste maanden in Den Haag en omgeving niet ontbroken. Meer malen per week stonden 's avonds de kerkdeuren open en niet zel den vonden twee concerten op een avond plaats. Ook in het afge lopen weekeinde werden uitvoe ringen gegeven in Scheveningen. Voorburg, en Den Haag. orgelcon certen in drie verschillende ker ken en een cantatedienst. Gerard Akkerhuis opende in de Kloosterkerk het nieuwe muziek- seizoen met Bachs cantate B W.V. 199, stammende uit augustus 1714. De tekst uit „Gottgefölliges Klrchen-Opffer" van Lehms was twee Jaar eerder reeds op muziek gezet door J. C. Oraupner. Een vergeten man die echter 1300 kerkcantates en 115 symfonieën schreef. De bezetting in Bachs compositie: sopraan, hobo. strij kers en continuo is de weerslag van de uitvoerenden die de Jonge Bach ter beschikking stonden. Centraal staat Lukas 18,13 „Gott sei mlr Sünder gnSdig" en de sop raan en het orkest (geen koor; geven hieraan uitdrukking. De cantate werd zondagmorgen uitgevoerd door Christiane Ham- pe met als kenmerk ingetogen heid, indringende voordracht, weldadige rust en vocale pracht. De sopraan toonde grote klasse, zij zou in ons land meer te beluis teren moeten zijn. Deze 119e can tatedienst. de laatste van Ds. M. L. W. 8choch. werd als vanouds bekwaam Instrumentaal verzorgd door het Res. Bachorkest (hobo- solü). Gerard Akkerhuis heeft met de interfratie op de talrijke aanwezigen ongetwijfeld veel in druk gemaakt. Dirk Jansz-Zwart In de Scheveningse Nieuwe Kerk speelde Dirk Jansz. Zwart. Zijn niet zo talrijke gehoor beluisterde een programma, dat werd ge opend en besloten met werken van zijn vader. Volgend jaar is het honderd Jaar geleden dat Jan Zwart werd geboren, een feit dat zeker herdacht zal (en dient) te worden. Over zijn betekenis is reeds zeer veel geschreven en bijv. een Fantasie als over psalm 24 is een bewijs van zijn instelling ten opzichte van het geestelijk lied Zo. in deze geest waren ook de vertolkingen. De Bach-weergave (een preludium en fuga en een koraal voorspel) werd overtroffen door een technisch bekwaam en bijzonder stijvol weergegeven Mendelssohn (Variaties uit de 6e sonate). Verder op het program ma een sfeervol werkje van Bossé. een spiritueel concertje van Han del en twee werkjes van de Rot terdamse leerling van Verhulst: Berthold Tours. Op 14 september speelt Feike Asma de Nieuwe Kerk. Dagblad Trouw vraagt voor het agentschap Leiden enkele Wilt u n tdere inlichtingen bel dan naar onze inspecteur M. Overvliet. R Holstraat 17, Leiden, telefoon 071-761033 alle formaliteiten - verz. advertenties - eigen rouwkamers - eigen rouwdrukkerij - eigen rouw/volgauto's HOOI KADE 43-46 DEN HAAG Chr. Nationaal Vakverbond, f 1^1 J de kleine centrale I met de grote inbreng. Utrecht. Ravellaan I.Postbus 2475,Telefoon 030-941041 i O Noteert u mij maar als lid O («raag eerst inlichtingen 2 Adres.. -m'v In open cnv. /onder postr. aan CNV. Aniw \r. 1096. Utrecht i

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9