niamer overweegt parlementair onderzoek vapenaankoop Regering krijgt steun Stop hoest Met scholieren niet alleen meelij hebben jsteenvuller Alabastine Druggebruik krijgt aandacht in Kamer elangrijk discussiepunt komende maanden Yan 29 gewonden uit trein zijn er 25 al weer thuis Welzijn Surinamers ter discussie Twee Nederlanders gepakt in Thailand Problemen niet zo groot dat schooltijd één tranendal is De grootste angst: voor een beurt Van Red Band natuurlijk. dag 31 augustus 1976 BINNENLAND trouw/kwartjet 3 an vrij *de vri1 Haa£ De ^^6 °f het parlement zich diepgaand moet noord in bezighouden met het bestuderen van de gang van zaken bij itPen_ en andere grote staatsaankopen nu en in het verleden ?n vanwordt de komende maanden een belangrijk discussiepunt in n oon Tweede Kamer. Dat werd gisteren duidelijk uit de beschou- vraag lgen van de fractievoorzitters over de conclusies van het *eop" P°rt Donner ristencj name door de linkse partijen nis en d met meer klem dan voorheen gelie h gedrongen op het instellen van Vand parlementaire enquête, een on- n moei soek door leden van het parle- afval it. waarbij getuigen onder ede is er i den gehoord. Dat onderzoek kan Qet dan niet het doen en laten van <k, zij is Bernhard nagaan, maar meer 1 iet algemeen de mogelijke aanwe- w( ïeid van ongeoorloofde beïnvloe- assa a g bij. wapen en andere grote God itsaankopen. aan een parlementaire enquête werd te val aangedrongen door de PvdA, de PSP. D'66 de CPN en gt alsijsen (onafhankelijk). De fractie- izitters van de grote partijen tevratt). KVP. ARP en CHU spraken inzitermiddag niet over de mogelijk- sn honjd van een nader onderzoek door latuur parlement zelf. m stel e°rvr>deeld :e con en be£r de vraag wat een parlementaire n wor uête-commissie precies zou moe- rmoed onderzoeken bleken de voorstan- ig hoes overigens gistermiddag en- gen wtins verdeeld. Zo vond PPR- ns verftievoorzitter De Gaay Fortman hoe dat zo'n commissie behalve het gesp'koopbeleid in zijn algemeenheid, heel de vragen moet beantwoorden en c het rapport Donner heeft open aten. die welvj irmee doelde hij met name op gsages in het rapport waarin ge- ^jmd werd dat Lockheed in 1974 mi pogingen heeft ondernomen Ka- L ^Lrleden te beïnvloeden, en de P^^jJQiclusie dat de aankoopprocedures bij de militaire staven worden olgd, niet waterdicht zouden zijn. (ADVERTENTIE) :ant tot 1 fitere lover neil ran n, bl r vo( ïuwe jn pr en sc ntwc oden van ve. g het sit d, m het sltu Naast het bekende cellulose vulmiddel brengt Alabastine nu ook een speciaal steenvul middel. Het is bedoeld voor permanente reparaties aan alle soorten steen-, beton-, cement- en metselwerk. Steenvuller van Alabastine is onmisbaar bij het verankeren van bouten, het vastzetten van losgeraakte stenen, tegels en dakpannen. Ook voor het uit vlakken van betonnen vloeren en voor reparaties om leidin gen. rond kozijnen en venster banken is steenvuller van Ala bastine werkelijk steengoed. Steenvuller van Alabastine is water-, weer- en windbesten- dig. Haal een pak bij uw leve rancier en ontdek dat topkwa liteit niet altijd duur behoeft te zijn. Verpakking van 1 kg. f 4,35 Verpakking van 2 kg. f 8,35 De fractievoorzitter van de PvdA, Van Thijn, echter, vond een verster king van de parlementaire controle in zijn algemeenheid „geen overdre ven luxe. zeker als men kennis neemt van de handel en wandel in een miljardenwinkel van de wapen fabrikanten met hun dubieuze prak tijken." Hij vond daarom dat het parlement degelijker moet omspringen met de bevoegdheden die haar zijn toege meten, en doelde daarbij op het mid del van het in Nederland tot nu toe slechts zelden gebruikte parlemen tair onderzoek. De door De Gaay Fortman genoemde onderzoekpun- ten uit het rapport-Donner de betrokken Kamerleden en de proce dures bij de militaire staven wilde Van Thijn respectievelijk door het Kamerpresidium en de regering la ten onderzoeken. D'66-fractievoorzitter Terlouw constateerde met de anderen dat de onderzoekcommissie tot de conclu sie is gekomen dat de vliegtuigindus trie geen resultaten heeft geboekt bij beïnvloeding van het Nederlandse aanschaffingsbeleid, maar ziet daar in geen rechtvaardiging om nu van een verdergaand parlementair on derzoek af te zien. Voorkomen Behalve onderzoek naar de gang van zaken in het verleden wil de PPR ook maatregelen om moeilijkheden in de toekomst te voorkomen. De Gaay Fortman kondigde aan dat zijn fractie initiatieven zal nemen om de controle op de gedragingen van politieke functionarissen, inclu sief de Kamerleden, te versterken. „Het is niet verstandig elkaar volko men vrij te laten in de wijze waarop wij ingaan op contacten die worden gezocht van de zijde van onderne mingen die de staat iets willen ver kopen," aldus De Gaay Fortman. Volgens Van Thijn moet de defensie commissie uit de Tweede Kamer de komende maanden opnieuw tot overeenstemming proberen te ko men over de vraag of een parlemen taire enquête er moet komen. Een eerder daartoe in deze commissie gedaan voorstel door PPR. PvdA en D'66 kreeg dit voorjaar van de ande re in deze commissie vertegenwoor digde partijen geen steun. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Van de 29 gewonde Nederlandse vakan tiegangers uit de gistermorgen bij Compiègne, ten noorden van Parijs, verongelukte ex- prestrein Nice—Den Bosch zijn er 25 uit het ziekenhuis ontsla- Vervolg van pagina 1 hebben het daarmee beter voor dan degenen die met een beroep op de verdiensten van de schade niet wil len horen. Onze parlementaire de mocratie kan er tegen om kritiek met trouw, maatregelen met respect en afkeuring met toewijding te com bineren". Alleen de dissident van D'66 drs. G. Nooteboom leek het gebeurde niet al te ernstig te willen nemen: hij kriti seerde als enige het rapport van de Commissie van Drie en zag de prins „welwillend als een makelaar in gel den voor goede doelen, een positie die kwetsbaar maakt". Inbreuk Drs. J. C. Terlouw (D'66) zag de ge dragingen van de prins echter als een inbreuk op de bundelende, normgevende waarde die het ko ningshuis zijns inziens vertegen woordigt het hoge morele voor beeld dat het moet geven. Om die reden achtte Terlouw het niet vol doende dat de prins zijn functies neerlegt: de regering moet zich ook buigen over de vraag hoe de ministe riële verantwoordelijkheid voor het koningshuis niet slechts achteraf maar ook vooraf kan worden ver sterkt. Ook AR-fractieleider mr. W. Aantjes had gepleit voor bezinning op het functioneren van de ministeriële ver antwoordelijkheid voor het gedra gen van niet-onschendbare leden van het koninklijk huis. Aantjes meende dat herhaling van het ge beurde al fataal kan zijn. „Had de regering niet zo voorzichtig gehan deld en had de Koningin niet de bovenmenselijke bereidheid opge bracht, ook nu de zuiverheid van de constitutionele verhoudingen boven haar eigen belangen te stellen, onze constitutionele monarchie zou ern stig in gevaar zijn gekomen", aldus Aantjes. PvdA-woordvoerder drs. Ed van Thijn raadde de regering aan, in het bijzonder aandacht te schenken aan de problemen die kunnen ontstaan wanneer leden van het koninklijk huis openbare ambten bekleden. De CH-spreker drs. D. F. van der Mei zag er niets in. de ministeriële ver antwoordelijkheid strakker te for muleren en in gedetailleerde regelin gen vast te leggen, omdat er ruimte moet blijven voor het functioneren van het vertrouwen. Ook de fractieleider van de PPR. dr. Bas de Gaay Fortman meende dat in de toekomst nog veel vertrouwen aan de leden van het koninklijk huis zal moeten worden geschonken, maar hij vond dat de regering niet zal mogen terugschrikken voor be paalde vormen van toezicht. „Controle staat niet gelijk met wan trouwen. Wie in een positie verkeert waarin hij ernstige misslagen kan begaan, mag alleen maar blij zijn wanneer anderen zijn agenda ken nen en met hem willen bespreken", zei De Gaay Fortman. Hij zei niet zozeer te denken aan het ontwerpen van nieuwe regels als wel aan meer invloed op benoemingen van secretarissen en aan het regelen van de contacten van de leden van het koninklijk huis met de be windslieden op wier terrein zij werkzaam zijn. VVD-leider Wiegel beperkte zich er op dit punt toe, van de regering te vragen zich over de ministeriële verantwoordelijkheid te beraden. Afschaffen De PSP-er Van der Lek begaf zich niet in dit soort staatsrechtelijke problemen: hij wilde uiteindelijk het koningschap eenvoudig afschaffen omdat hij het een belachelijke en wrede instelling vond, die zoals nu is gebeurd wel tot de grootste problemen moet leiden. Van der Lek zag niet in dat de koningin in een onmogelijke positie zou komen bij een strafrechtelijk vooronderzoek tegen haar echtgenoot. Hij achtte zo'n onderzoek nodig ter- wille van de gelijkheid van de rechtsbedeling. Daarbij herinnerde Van der Lek eraan dat de regering bij de instelling van de Commissie van Drie heeft laten weten dat een strafvervolging vanzelfsprekend zou zijn bij een vermoeden van een straf baar feit. Zoals hiervoor al gemeld stond de PSP-fractie in haar standpunt volkomen alleen. gen. Omstreeks het midder nachtelijk uur kwamen zij in Amsterdam aan. Tot de gewonden die huiswaarts mochten keren behoren veel reizi gers met een gebroken sleutelbeen, voet en armblessures en verwondin gen in het gezicht. Op het ogenblik liggen er nog vier gewonden in het ziekenhuis. Het zijn de heer W. Wis- pelwey uit Groningen, die een buik wond heeft, mevrouw D. Zwierink- Verschuere uit Rozendaal (handver wondingen I, mevrouw W. Schouten uit Oudschild en mevrouw A. Met- ternich uit Arnhem, die er met nek- verwondingen het ernstigste aan toe is. Het ongeluk gebeurde gistermorgen om ongeveer kwart voor zeven. Oor zaak ervan was een vrachtauto, die op een naast de spoorlijn lopende verkeersweg was gekanteld en over de vangrails heen op de spoorbaan terecht kwam. De chauffeur en zijn bijrijder probeerden nog de aanstor mende trein te waarschuwen, maar waren daarvoor te laat. Van de trein, die 450 terugkerende vakantiegangers vervoerde (allen hadden zij geboekt bij de Franse Toeristen Service), ontspoorden de locomotief en vier rijtuigen, waarvan er twee kantelden. Dat er niet veel meer en ernstiger gewonden waren, kwam vooral doordat het eerste rij tuig achter de locomotief leeg was. De enige zwaar gewonde is de be stuurder van de trein. Reddingsploe gen zijn een uur bezig geweest hem uit zijn cabine te bevrijden. Aanvankelijk werden 37 passagiers naar het ziekenhuis gebracht, maar zeventien van hen. die slechts kleine schrammetjes hadden opgelopen, konden samen met de rest van de passagiers gelijk naar huis. De Fran se spoorwegen hadden daarvoor een lege extra trein uit Parijs ingezet. Intussen wordt het treinverkeer tus sen Parijs en Bergen omgeleid. Rei zigers van en naar Parijs moeten daarom rekening houden met vertra gingen van één tot anderhalf uur. Op de foto: Een overzicht van de rava ge. Op de voorgrond het verwrongen wrak van de locomotief. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het druggebruik onder de jonge Surinamers. vooral in Amsterdam en Rotterdam, zal morgen in de Tweede Kamer van bijna alle sprekers grote aandacht krijgen. Het gebruik van drugs, met name van heroïne wordt als een be langrijke aanwijzing gezien vor het feit dat veel Surinamers zich in Nederland nog lang niet opgenomen voelen in de samenleving. Over hoe men die intergratie en een groter welzijn van de circa 135.000 in ons land verblijvende Surinamers kan bevorderen wordt echter ver schillend gedacht. De PvdA vindt dat er eigenlijk voor aparte welzijns organisaties van Surinamers geen plaats meer is. Er zijn namelijk meer kansarme groepen, en die kunnen ook bij het gewone maatschappelijk werk terecht. De VVD vindt het wel wat voorbarig te concluderen, dat het Surinaams welzijnswerk tezijnertijd zal moeten verdwijnen. De CDA-partijen, die met één woordvoerder, de KVP'er Piet van Zeil, komen, vinden dat een goed overleg tussen overheid en welzijnsorganisaties van Surinamers mogelijk moet blijven. Ze betreuren het dat dit overleg onlangs verbro ken is. Alleen deze eigen organisaties zullen waarschijnlijk in staat zijn iets te doen aan het tegengaan van het druggebruik en de daaruit voort vloeiende hoge criminaliteit. De Su rinaamse welzijnsorganisatis heb ben daar onlangs zelf ook al op gewezen. Huisvesting Over de huisvesting en spreiding van de Surinamers zal binnen de Kamer wel niet zo erg verschillend gedacht worden. Over het algemeen vinden de fracties, dat de spreiding nodig is. maar op basis van vrijwilligheid dient plaats te vinden. Het rege ringsbeleid in 1975, het jaar waarin zo'n 40.000 Surinamers Nederland binnenkwamen, zal waarschijnlijk weinig kritiek krijgen. Ook bij de VVD is er begrip voor het feit dat de Nederlandse instellingen als het ware overrompeld werden door de grote stroom Surinamers. die, met de onafhankelijkheidsda tum van 25 november in zicht, nog snel naar Nederland kwamen. Zij dellt niet de kritiek die DS'70 op het punt van de immigratie uit Surina me heeft. Overigens wil deze laatstgenoemde partij een beetje af van het imago onaardig tegen Suri namers en gastarbeiders te zijn. Men gaat het voorzichtig brengen. Minder lief is DS'70 wel voor de republiek Suriname, want er liggen twee moties van de leden Staneke en Verwoert bij de Kamer, die beide beogen minder geld te storten in de ontwikkelingsfondsen van Neder land aan Suriname. Dat geld moet dan dienen om de mogelijke terug- BANGKOK (AFP) De Thailandse politie heeft twee Nederlanders ge arresteerd in verband met de vondst van 150 kg. heroine. De beide gear resteerden. de 37-jarige Albert Jo- han C. uit Sneek en een (vermoede lijke) medeplichtige M.A.M. hadden de heroine als luchtvracht naar Bel gië willen verzenden. Volgens de po litie zou de gevonden partij op de Westeuropese of Amerikaanse markt een waarde hebben van vijf tien miljoen dollar. keer van Surinamers naar hun ge boorteland te fincieren en ter dek king van alle kosten die hier in Ne derland gemaakt worden aan bege leiding en opvang. Bloemenhove De Tweede Kamer behandelt deze week verder de brieven van minister Van Agt (Justitie) over de Bloemenh- ove-kliniek. Zoals bekend zond de bewindsman enige tijd geleden een brief aan de Kamer over de hele gang van zaken rondom deze kliniek, waarin hij zijn twijfel uitsprak of hij onder deze omstandigheden wel mi nister van justitie kon blijven. Enige tijd later deelde hij de Kamer mee dat hij aan zou blijven omdat hij op die manier invloed kon blijven uitoe fenen op het beleid ten aanzien van de abortuswetgeving. Voorts zal het WD-Tweede Kamer lid Portheine de regering aan de tand voelen over het niet uitstellen van de BTW-verhoging van zestine naar achttien procent. De regering heeft dit vorige week besloten, nadat de WD om uitstel had gevraagd in verband met de prijsverhogingen. Er moet nog een tweetal onderwer pen van vorige week worden afge handeld, namelijk de ontwapenings nota van de bewindslieden van bui tenlandse zaken en de structuurnota van minister Van Kemenade (onder wijs). Als laatste wordt deze week dan de toestand in de Nederlandse visserij besproken. ADVERTENTIE door Piet Hagen EINDHOVEN Scholieren hebben het ook moeilijk, maar toch weer niet zo moeilijk dat je alleen maar meelij met ze moet hebben. Dat lijkt de meest voor de hand liggende conclusie uit het Eindhovense onderzoek naar klachten van scholieren van dertien tot twintig jaar (waarvan op pagina 1 de hoofdzaken al zijn vermeld). Het onderzoek van de heer B. C. Lippens onder ruim vijf tienhonderd leerlingen van een negental rooms- katholieke scholen voor havo en v.w.o. in Brabant is vooral interessant tegen de ach tergrond van onze geringe kennis op dit gebied. Er is in ons land nauwelijks onder zoek gedaan naar het welzijn van scholieren. Het meest be kend is het onderzoek dat dr. M. Groen in 1969 deed op scholen in Noord-Holland. Het is geen toeval dat het nieuwe scholieren^mderzoek werd uitgevoerd onder lei ding van dezelfde, inmiddels hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Eindhoven gepromoveerde Groen. De heer Lippens heeft bij de presentatie van zijn gegevens vooral geprobeerd een verge lijking te trekken met de re sultaten uit 1969 Alleen in de inleiding spreekt hij over bui tenlandse onderzoekingen. Dan blijkt dat bijvoorbeeld Amerikaanse scholieren heel wat meer tobben dan Neder landse leerlingen. De vergelijking met het on derzoek van Groen uit 1969 is vooral interessant omdat nu het effect van de invoering van de mammoetwet (1969) merkbaar zou kunnen zijn. Al moet je wel voorzichtig zijn, want er spelen ook andere verschillen mee Rooms- katholieke scholen in Noord- Brabant anno 1976 zijn niet zonder meer vergelijkbaar met een Noordhollandse stéekproef uit 1969. Toch kan men zeggen dat de uit komsten van Lippens de eerste indrukken van Groen uit 1969 bevestigen: scholie ren hebben de nodige proble men (zoals volwassenen de hunne hebben), maar je kunt niet zeggen dat hun school tijd één tranendal is. In volgorde van belangrijk heid onderscheidt Lippens schoolproblemen, zorgen om toekomst en geld, persoonlij ke problemen, problemen met anderen, problemen met de andere sexe. lichamelijke klachten en problemen thuis. Die volgorde was in 1969 niet anders. Lippens meent dat de leefwij ze nu in Noord-Brabant iets gezonder is dan die van scho lieren in Noord-Holland in 1969. De klacht dat men zich vaak niet lekker voelt en gauw moe is. komt minder voor. Daar staat tegenover dat leerlingen vaker klagen dat ze niet zo sterk zijn. Hoofdpijn blijft veel leerlin gen kwellen. Klachten over pijnlijke voeten zijn verdwe nen. Een deel van de leerlin gen zit nog in over een slecht figuur, maar een beetje te dik wordt niet meer zo erg gevon den, zegt Lippens. Bij de schoolproblemen staat de angst voor de mondelinge beurt bovenaan. Eenderde van de leerlingen noemt deze klacht. De uitspraak „ik heb moeite met wiskunde" is veel leerlingen uit het hart gegre pen. De verhoudingen met de leraren is hartelijker dan ze ven jaar geleden. De klacht over het te strakke schoolsys teem is verminderd. De angst voor het zittenblijven komt nog geregeld voor, terwijl men het er toch over eens lijkt te zijn dat zittenblijven geen schande is. Dankzij de invoering van keuzevakken wordt er minder geklaagd over het teveel aan vakken. Wie denkt dat hierdoor ook de interesse voor de studie is toegenomen vergist zich. Ook didactische vernieuwin gen hebben op dat punt wei nig verbeterd. Taalbeheersing slecht Tereijde merkt de heer Lip pens op dat het met de taal beheersing van deze groep "s>I r* Dat de verhouding tussen scholieren en leraren verbeterd is blijkt ook uit deze tekening in het Weekblad voor Leraren. scholieren (havo en v.w.o niet al te best gesteld is. Uit de (soms negatieve) commen taren die zij op hun vragen formulieren schreven blijkt dat ze de grammatica en de spelling van hun moedertaal onvoldoende onder de knie hebben. Een soortgelijke op merking over wiskunde. Door invoering van de nieuwe wis kunde is het vak er niet moei lijker op geworden, maar bij de natuurwetenschappen blijkt wel dat veel leerlingen de geleerde wiskunde slecht kunnen toepassen. Moeilijkheden met thuis ko men minder voor dan men zou denken Rooms- katholieke scholieren in het zuiden hebben nog maar weing ervaring met echtscheiding van de ouders, tyiemand denkt erover van huis weg te lopen. Wel vinden velen dat hun ouders ouder wetse ideeën hebben Lip pens concludeert: over het al gemeen zijn de scholieren te vreden over hun ouderlijk huis, al wordt er dikwijls ge mopperd. Werkloos Opmerkelijk is dat bijna nie mand zich zorgen maakt over de (jeugdiwerkloósheid. De in 1969 nog wel gehoorde klacht dat je te weinig leuke kleren kreeg is verdwenen. Televisie ontbreekt nergens meer. Een vast zakgeld blijft voor nogal wat leerlingen een vrome wens. Vandaar misschien het verlangen bij velen om een paar uurtjes per week geld te verdienen (aan de kassa van de supermarkt of met een krantewijk). De keuze van een goed vakken pakket blijkt moeilijk. Hoe wel de studievoorlichting verbeterd is. weten velen toch niet goed wat ze later zullen gaan doen. De contacten tussen jongens en meisjes verlopen zonder veel problemen. Afspraakjes maken, met iemand thuis ko men. samen uitgaan, dat gaat allemaal redelijk vlot, zo lijkt het. Ook de vraag hoe ver je kunt gaan met vrijen kost minder hoofdbrekens. De angst dat anderen je niet aardig vinden lijkt vermin derd. Wel blijft de verlegen heid verliefden parten spe len: het is moeilijk een ge sprek op gang te houden en je vlot te gedragen. Werk voor kerk Zij die zich met onze kerknieuwsrcdactic in verbin ding willen stellen, doen het best als volgt te adresseren: Trouw Kerkredactie, Postbus 859, Amsterdam. Rita Zorgen Een deel van de scholieren kampt met persoonlijke pro blemen. Klachten over eigen luiheid, over godsdienstige problemen of besluiteloos heid zijn afgenomen. Wel ge ven veel leerlingen toe dat ze (in het algemeen) zich zorgen maken. De klachten zijn misschien wel iets minder ernstig geworden. De wens nooit geboren te zijn komt minder voor. ..Tommy heeft zijn broek gescheurd; ik breng hem nu even naar huis."

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3