Strijd tegen circuit duurt voort Ling is bevrijd van complexen Geen hoogtepunten nationale zwemstrijd Nederlandse dames verslaan Argentinië Boskamp, Haan en Suurbier in selectie Winst vx>r Karpov in schaaktoernooi Actievoerders in Zandvoort worden voortdurend bedreigd Opleving door stimulatie van Ivic Uitstel van amateurvoetbal Afrikanen handhaven boycot Straffen Betty Stöve niet tegen Renee Richards fATERDAG 28 AUGUSTLS 1976 SPORT TROUW/KWARTET 29 Vim Suurbier in training bij het Engelse Manchester United. Van onze sportredactie I AMSTERDAM Jan B#s- Ikamp, Arie Haan en \Wm I Suurbier zijn naast de PSVers I Jan van Beveren en Willy van I der Kuylen de meest oprmrke- llijke spelers in de groep van 22 I die interim-bondscoacb Jan I Zwartkruis gisteren tekend I heeft gemaakt. Uit dezt selec- I tie van 22 spelers zal df uitein- [delijke groep van 16 worden [gekozen, die naar Reykjavik reist voor de eerste wedstrijd van het Nederlands elftal in de I voorronden van de strijd om I het wereldkanpioenschap I 1978 met IJsland als te- I genstander. Df wedstrijd I wordt woensdag 8 september I (aanvang 17.30 uir) gespeeld. Vooral de keus van Suurbier naast de afgelopen competitie weer I goed spelende delgen" Boskamp en Haan is opnerkelijk. De rech ter verdediger vai Ajax heeft zich al geruime tijd ni't meer op de trai ning van de Ansterdammers laten zien. heeft ooi geen wedstrijden meer gespeeld *n ligt in conflict met de leiding overzijn nieuwe contract. Suurbier heet traditiegetrouw bijna aan hetoegin van het seizoen aangekoidigd weg te willen. Vooral Spanj? staat bij hem hoogge- noteerd. mjar de vraagprijs van 900000 gulcen voor een 31-jarige verdediger .vordt als (te) rijkelijk veel beschoiwd. De afgelopen da- gen traindf Suurbier in Engeland enkele dafen bij Manchester Uni ted. de tegenstander van Ajax in de eerste ronie van het toernooi om de UEFA Cuj De groep van 22 spelers bestaat ut Jan van Beveren (PSV). Jan Bostamp (RWD Molenbeek). Ruud Grels (Ajax). Arie Haan (An- derlecht. Wim Jansen (Feyenoord). Theo deJong (Feyenoord). Rene en Willy vin de Kerkhof (PSV). Kees Kist (A2'67). Adri van Kraaj (PSV). Ruud Krol (Ajax). Willy ran der Kuyler (PSV). Wim Meutstege (Spart»), Rene Notten (Ajax), Jan Peters (NECi. Rob Rensenbrink (Anderlecht). Jan Ruiter (Ander- lechti Wim Rijsbergen (Feyenoord). Piet Schrijvers (Ajax). Wim Suur bier (Ajax). Frans Thijssen (FC Tweite) en Martin Vreijjen (Feye- nooid). Eredivisie VANDAAG AZ—NAC (18.00 u.) PSV—Sparta (20.00 u.) ZONDAG FC Den Haag—Eindhoven Haarlem—Ajax De Graafschap—FC WV NEC—FC Twente Roda JC—FC Utrecht FC Amsterdam—Telstar Feyenoord—Go Ahead Eerste Divisie Excelsior—Vitesse FC Dordrecht—PEC FC Vlaardingen—SC Cambuur MVV—Veendam Heracles—Volendan FC Groningen—F»rtuna SC Heerenveen—FC Den Bosch Willem II—SC Anersfoort Wageningen—HeYnond Sport CORDOBA Wereldkampioen schaken Amtoli Karpov heeft het zesde intffnationale „Montilla- Morales" sciaaktoernooi bij Cordo ba gewonren In de negende en laatste ronie kwam hij in zeventien zetten remse overeen met de Ameri kaan Loeoomir Kavalek Karpov heeft in lit toernooi geen enkele nederlaaf hoeven incasseren. Uit ne gen partjen haalde hij zeven pun ten. Dri< schakers legden beslag op de tweele plaats. De Spanjaard Ri cardo Qlvo. de Engelsman Michael Stean n de Amerikaan Loebomir Kavalet verzamelden allen 5.5 puntei. door Jan van Galen ZAND VOO-IT Nergens anders in de sportwereld draait alles zo stringent om de commercie als in de autorjeerij. Terwijl Zandvoort overspoeld is door een golf van reclame-aanplakbiljetten en de sponsors van de racewagens er zich niets oigelegen laten hun produk- ten aaa de man te brengen, gaat morgen onder de zogenaamde ere titel Grote Prijs van Europa de zoveflste Nederlandse Grand Prix van start. Als tegenpool van dit „luidruchtige" gebeuren voert een actiecomité, bestaande uit omwo nenden van het circuit, al jarenlang ern guerrilla tegen de CENAV de instantie die het circuit exploiteert en de gemeente. Die protesten van de buurtbewoners worden door de auto-racewereld niet in dank afgenomen, sterker nog zelfs, het leven van enige leden van het actie comité wordt al vier jaar lang her haaldelijk bedreigd. Hoewel niet duidelijk is van wie de bedreigingen nu direct afkomstig zijn, zijn er genoeg aanwijzingen dat ze van voorstanders van het circuit zijn Ook de Zandvoortse recherche kon na het aftappen van telefoongesprekken (nog) niet ach ter de identiteit van de daders ko men. Het grootste doelwit van deze bedreigingen is één van de veertien actie-leiders, die zijn naam noch foto meer in de kranten durft te laten verschijnen ..Iedere keer als ik naar voren treed, neemt het aan tal bedreigingen weer toe. Het is gewoon mensonterend wat er ge beurd. Zelf ga ik rustig door met de strijd, maar mijn vrouw heeft door de hele affaire een inzinking gekre gen en is nog steeds doodsbe nauwd. Vooral toen ik werd gebeld met de mededeling dat mijn kinde ren er aan zouden gaan als ik niet ophield, werd het voor mijn gezin te veel. Moet je nagaan. Tien dagen lang zijn de kinderen door de re cherche naar school gebracht en gehaald. Dan mag ik nog van geluk spreken dat ik die bescherming van de politie heb gekregen". Een van de andere actievoerders die regelmatig telefonisch te horen krijgt een bombrief thuis te ont vangen of van kant gemaakt te zullen worden is dr. J van Santen. „Zet gerust mijn naam in de krant, want ik laat me door dit soort men sen niet intimideren. Ze kunnen door deze waanzinnige handelin gen toch niet voorkomen, dat wij er mee doorgaan, al moet ik wel toe geven. dat er een aantal medestan ders zo door is afgeschrikt, dat zij hun mond niet meer durven open te doen. Geeft trouwens niets want er blijven genoeg mensen over. Er bestaat een kern van veertien men sen. die de actie leidt, maar er zijn ruim 500 sympathisanten. Wij wor den ook door de overheid gesteund. Nog niet zo lang geleden hebben we alle ministeries en andere overheid sinstellingen van de geluidsterreur die ons teistert op de hoogte ge steld We hebben het nooit over geluidsoverlast, maar over ge luidsterreur. Irene Vorrink van Volksgezondheid heeft ons al toe gezegd een wetsontwerp te zullen indienen, waarbij de geluidshinder aan banden wordt gelegd. Dat is voor ons een groot winstpunt, want zonder geluidsoverlast kan er door die wagens niet gereden worden. Boy Haye, de enige Nederlander die deelneemt aan de Grand Prix van Zandvoort. in actie tijdens de eerste training. We worden financieel gesteund door de Nederlandse Stichting Ge luidshinder bij een proces dat we voeren tegen de gemeente en de CENAV (Circuit Exploitatie Ne derlandse Autorensport Vereniging red.). „Doel van dit alles is na tuurlijk dat het circuit van Zandvoort moet verdwijnen". Binnenkort wordt een uitspraak van de Raad van Staten over de Panorama-bocht verwacht Deze bocht is er in strijd met het bestem mingsplan gekomen Precies in die bocht moeten de wagens eerst af remmen en vervolgens weer optrekken. Dr Van Santen: „Dat veroorzaakt een enorme herrie en juist in de directe omgeving wonen daar erg veel mensen Het is een verschrikking als je dat geluid hoort, vooral als de wind er vat op heeft. Door TNO zijn er proeven genomen vanaf mijn balcon. Er werden pieken gemeten van 90 tot 100 decibellen. Als toelaatbare norm wordt 50 tot 60 decibel gehan teerd". Voor de argumenten geluidsover last. milieuvervuiling en de le vensgrote risico's die de coureurs en ook de toeschouwers lopen haalt de directie van de CENAV laconiek de schouders op. Directeur Johan Beerepoot geeft zelfs te kennen geen tijd te hebben voor commen taar. Ben Huisman. ex- wedstrijdleider op zandvoort en nu commissaris en aandeelhouder can de BV CENAV „Dat de racerij mi lieu-verpestend werkt is nonsens Dacht je nu echt dat de uitlaatgas sen die hier geproduceerd worden de druppel zijn die de emmer doen overlopen? Kom nou! Wat dat ac tiecomité betreft vinden we dat die mensen enorm zeuren. Dan hadden ze hier maar niet moeten gaan wo nen. Dat circuit lag er allang voor dat de mecsten hier kwamen wo nen. Dat geluid hoort er nu een maal bij en ik verzeker je dat er mensen zijn die het heerlijk vinden. De mensen kunnen de stilte juist niet verdragen. Waarom denk je dat mensen in hun vrije tijd langs de snelweg gaan zitten en niet in een groot stil bos'' Daarom is het ook zo vervelend dat die actiegroep ons een proces heeft aangedaan, dat kost handen vol geld. Eerst hebben wij ontzettend veel aan de veiligheid van het circuit gedaan, dat is toch een pluspunt (kosten: twee miljoen gulden), uiteindelijk door een sigarettenmerk op tafel gelegd, red.) en dan nog wordt het je moeilijk gemaakt Het aantal toechouwers zal duidelijk maken dat we gelijk hebben" Wat dr J van Santen en zijn actie comité het meest dwars zit, is dat de sluiting in 1970 bijna een feit was. Naar aanleiding van een motie van de Partij van de Arbeid werd in dat jaar door de gemeenteraad het principebesluit genomen het cir cuit van Zandvoort te sluiten. Over de veiligheid van de baan. de mi lieuvervuiling en vooral de geluids overlast bestond al lange tijd heel wat politiek geharrewar met als twee grootste opponenten de PvdA als tegenstander van het circuit en de VVD als groot voorstander Aan vankelijk was er voor de argumen ten van de PvdA veel begrip, maar daar kwam snel verandering in. De middenstand en het horecawezen met de heer Bouwes. eigenaar van het grote hotelconcern voorop, te kende fel protest aan. Ook de NAV (Nederlandse Autorensport Vereni ging) sprong in de bres. want het verdwijnen van de racebaan zou de definitieve nekslag van de NAV zelf betekenen. Tijdens de daarop vol gende politieke rel besloot de ge meenteraad (volgens de actieleden voornamelijk onder pressie van dc machtige Bouwes) op 15 november 1972 de NAV en B en W. te machti gen een pachter te zoeken voor het circuit. Die pachter zou jaarlijks een huur moeten betalen van rond de 30.000 gulden, een bedrag dat volgens Van Santen veel te laag is. omdat de opbrengst van bijvoor beeld een camping tenminste even hoog zou kunnen zijn. Het aantal dagen dat er in totaal geraced mag worden werd daarbij op 100 ge steld. Uit de NAV ontstond nu de BV CENAV met als aandeelhou ders de toenmalige bestuursleden van de NAV Het contract is voor 15 jaar afgesloten, met een optie daar na van 5 jaar. Het besluit stelde actievoerend Zandvoort teleur Vormde dit het sein tot de aanval over te gaan Desnoods nog jaren lang. door Matty Verkamman DEN HAAG Plotseling schitterde het kostelijke voetbaltalent Tscheu La Ling weer. Bevrijd van complexen en gestimuleerd door de nieuwe trainer Tomislav Ivic, deed de pas twintigjarige Hagenaar woensdagavond tegen AZ'67 voor het eerst als Ajacied van zich spreken. Ajax' artistieke rechterspits was zo maar weer de voetballer met de fluwelen bewegingen, die hij op grond van zijn klasse eigenlijk veel vaker moet zijn. Ling voetbalde precies een uur mee. Lang genoeg om Ajax naar een verrassende 0—3 overwinning te leiden ZEIST De grondtechnische dienst van de KNVB heeft in verband met de droogte van de velden besloten het programma van het amateur voetbal in het district Zuid II uit te stellen tot 18/19 september. Ook de afdeling Limburg gaat twee weken later beginnen Deze maatregel geldt niet voor de in Limburg spelende hoofdklassers. Hun thuiswedstrijden gaan in principe gewoon door. Ook de afdeling Nijmegen van de KNVB heeft besloten het program ma van de eerste twee weken van september te laten vervallen en van start te gaan in het weekeinde van 18 en 19 september. Ook de afdeling Noord-Brabant van de KNVB heeft het voetbalpro gramma voor het weekeinde, in ver band met de droogte van de velden, afgelast. Het programma is verscho ven naar 18 en 19 september Een lichte liesblessure, die zijn mee spelen woensdag tot kort voor de wedstrijd onzeker had gemaakt, noopte hem vroegtijdig uit te stap pen. Een lichamelijk ongemak, dat hem morgen in de uitbeurt tegen Haarlem er niet van zal weerhouden om opnieuw in de basis van start te gaan. Een „luxe", die hem tijdens zijn eerste jaar in De Meer. onder het bewind van Rinus Michels, maar zel den ten deel viel. Nababbelend over zijn voor velen onverwachte prestatie in de Alkmaarder Hout en terugkijkend op zijn eerste jaar in Amsterdam, komt Tscheu La Ling tot de conclu sie dat Rinus Michels hem in het vorig seizoen al met al van betere prestaties heeft afgehouden. Waarbij Ling wel zo zelfkritisch is. om ook eigen fouten en tekortkomingen aan te stippen Opmerkelijk is ook. dat Tscheu La Ling niet omziet in wrok. wanneer Michels ter sprake komt. Hij heeft nog wel degelijk waarde ring voor de toch wel enigszins on peilbare succes-trainer. „In het begin had ik veel contact met Michels. Die man zag best wel iets in mij. Hij wilde mij ook echt naar de top brengen. Omdat ik nogal regel matig een gesprek met hem had. werd ik zelfs wel het lievelingetje van Michels genoemd. Als mens kon ik het goed met hem vinden. Ik vond 'm gewoon wel aardig, kon ook om hem lachen. Het probleem was ech ter. dat wij totaal verschillende ideën over het voetbal hadden. Mi chels heeft eens tegen mij gezegd: je bent een goede voetballer, technisch begaafd, maar je mist iets Nou. het werd me al gauw duidelijk wat ik miste. Ik kon niet mee verdedigen en leed ook wel eens balverlies. Michels bleef daar maar op hameren. Ik werd er zelfs op de training zo zenu wachtig van. dat ik op den duur niets meer goed deed Soms vond Michels het maar beter, dat ik op een doeltje ging zitten. Ik moest dan toekijken, hoe het wel moest De nadruk, die Michels op de zwakke punten legde, riep uiteindelijk he vige frustraties bij Ling op Het en igszins labiele talent verzeilde in het C-team. En ofschoon hij —naar eigen zeggen— soms goed speelde in dat schaduw-elftal. werd het toe komstbeeld steeds somberder „In dat C-team ziet niemand je. Er is geen publiciteit rond dat elftal Ook al speelde ik goed. dan nog viel dat geen sterveling op Het contact met Michels verwaterde ook. Het laatste half jaar heb ik geen woord meer met hem gewisseld Toch ben ik er in mentaal opzicht wel harder door ge worden. Toen ik bij FC Den Haag voor een wedstrijd tegen P8V eens reserve stond, heb ik me gewoon ziek gemeld. Dergelijke dingen heb ik on der Michels wel afgeleerd. Nog een keer ben ik mijn boekje te buiten gegaan. Ik bleef zo maar eens drie Tscheu La Ling dagen weg. Daar reageerde Michels heel merkwaardig op Hij gaf me geen straf, geen boete, niets. Toen ik terug kwam. zei hij alleen: jongen, we gaan nu gewoon verder. Met z'n tweeën komen we er wel. Dat was alles. Ling kwam er dus niet; was ook beslist bij Ajax weg gegaan, wan neer Michels niet was vertrokken. Hij zegt: „Ik had gelukkig een contract voor een jaar. Een tweede seizoen onder Michels had ik in sportief opzicht niet overleefd Het was duidelijk dat ik de voetbal-visie van Michels niet deelde. En het ver velende met Michels is. dat hij zijn visie de enige juiste vindt." En dan die opleving in het duel tegen AZ'67. afgelopen woensdag. Tijdens de eerste competitiewed strijd voelde hij de vorm ai zegt hij ofschoon hij toen als invaller drie kansen miste „Ik draaide tegen De Graafschap 35 minuten goed. hoewel ik die kansen miste Dan zie je gelijk weer. hoe betrekkelijk het allemaal is. Bij Michels was ik dan misschien al weer afgevallen. Eigen lijk heb ik in de vorige competitie toch maar weinig kansen gekregen. Ja. zo'n tien wedstrijden als invaller, variërend van tien minuten tot een half uur. Mijn spel tegen AZ'67 heeft mij persoonlijk niet verrast. Het had 't vorig seizoen ook zo gekund, maar toen mocht ik niet zo spelen. Ivic heeft mij voorlopig geaccepteerd, zoals ik ben Hij wil er wel aan werken, om de zwakke punten te verbeteren. Maar in tegenstelling tot Michels gaat hij er van uit om mijn sterke punten uit te buiten. Hij heeft vertrouwen in mij als aanval ler. niet als verdediger. Boskov dacht er net zo over. toen ik nog bij FC den Haag speelde. Ik mag van Ivic twee maal iets fout doen. als het de derde keer maar goed gaat. Dat is het grote verschil met vorig jaar. Ik dacht toen alleen maar aan balver lies. En ik ben nu eenmaal een type voetballer, dat niet denkt, maar doet tijdens een wedstrijd Zo was het ook bij die goals tegen AZ'67. Bij die acties dacht ik niet. toch voerde ik ze bewust uit. Die bal bij dat derde doelpunt had echter ook in het zijnet terecht kunnen komen Dat moet dan wel mogen, vind ik. De aanpak van Ivic stimuleert ook anderen. Zoals Rene Notten nu speelt, dat is geweldig. Die had het vorig Jaar ook te zwaar met allerlei opdrachten. Ook een Geert Meijer voelt zich nu vrijer Ik zou kunnen zeggen, dat Ivic tussen de spelers staat Hij gunt ook inspraak, hoewel hij de baas is." De vraag is inmiddels of Tscheu La Ling ooit een „completere" voetbal ler zal worden, zoals Michels steeds heeft gewild. Ling heeft zelf ernstige twijfels of het nog eens zo ver zal komen. „Ik zou best wel negentig minuten willen gaan. maar als ik steeds sprintjes over dertig meter moet trekken om te verdedigen, dan kom ik kracht te kort om aan te vallen. Althans, wanneer ik niet zo hoef te verdedigen, dan ben ik aan vallend beter Een man als Jan Jeu- ring van FC Twente, dat is een uit zondering. Die heeft kennelijk de kracht om-steeds weer aan te vallen en te verdedigen. Daarnaast zal de inbreng van de individualisten toch weer belangrijker worden, daar ben ik van overtuigd." De klassevoetballer Tscheu La Ling zal zeker ook weer wel eens slechte wedstrijden voor Ajax gaan spelen. Hij lijkt daar zelf ook wel een beetje rekening mee te houden, wanneer hij haast filosofisch besluit: „Er zijn weken, dat ik me helemaal voor het voetbal geef. Dan leef ik er ook echt naar. Vroeg naar bed en zo Maar er komen ook altijd weer weken, dat ik de voetballerij niet intens beleef. Weet je. voetballen doe je in de beste jaren van je leven, en ik wil toch ook nog een beetje van dat leven genieten." Dat is eigenlijk wel een aardige ge dachte van Tscheu La Ling. LONDON De Afrikaanse landen, die de Olympische Spelen in Montreal de rug toe keerden. zullen hun boycot voorlopig handhaven. Jean- Claude Ganga. de secretaris generaal van de overkoepelen de Afrikaanse sportfederatie, zei in London dat de Afrikaan se boycot in elk geval zal voort duren tot en met de Gemene best Spelen van 1978 in het Canadese Edmonton. Slechts wanneer Nieuw-Zeeland zijn standpunt ten opzichte van Zuid-Afrika verandert, zullen Afrikaanse atleten weer aan de start verschijnen Ganga gelooft overigens niet. dat het Internationaal Olym pische Comité (IOCi maatrege len tegen de Afrikaanse landen zal nemen in verband met de boycot van de Olympische Spelen „Sport en politiek heb ben al lang met elkaar te ma ken". aldus Ganga. „wij heb ben het r.iet uitgevonden De secretaris generaal zei ver der. dat de actie van Montreal een bewijs van solidariteit is geweest „Als wij zeggen, dat we iets boycotten, dan doen we het ook." Het IOC zal de Afrikaanse zaak in oktober tijdens een bij eenkomst in Barcelona bespre ken. De Afrikaanse landen hebben een alternatief voor de Gemenebest Spelen, want en kele weken eerder worden in Algiers de derde Afrika Spelen gehouden Van de plannen van de Zuidaf- rikaanse rugbybond, om in 1978 een gemengde ploeg voor een tournee naar Europa te sturen, heeft Oanga geen hoge muts op. „Ze nemen gewoon een paar kleurlingen mee. als apen voor de show en als de voorstelling is afgelopen wor den ze weer teruggestuurd in het bos". Egypte zal de vijfde Arabische sportwedstrijden, die op het programma staan voor okto ber in Damascus, boycotten Dit als protest tegen dc militai re interventie van Syrië in Li banon. verklaarde Abdel Ha- mid Hassan, voorzitter van de opperste raad voor jeugd en sport VOLENDAM Ook de tweede dag van de Nederlandse zwemkampi- oenschappen verliep volgens ver wachting. Dus zonder enige hoogte punten. Er waren geen nationale re cords aan te tekenen, erger nog. de tijden waren van dien aard dat er door de weinige toeschouwers al af gevraagd werd of er soms in stroop- water werd gezwommen. Nu waren scherpe tijden in het zonnige, maar winderige Volendamse sportfon- dsenbad ook niet mogelijk. Afgezien van het feit of de deelnemers snelle tijden wilden realiseren de moti vatie ontbreekt nu eenmaal bij deze veel te laat gehouden kampi oenschappen de harde wind. die dwars over het bad stond maakte het in feite onmogelijk. De 2.42.80. die Wljda Mazereeuw op de 200 meter schoolslag op de klok ken bracht, mag daarom toch nog gezien worden als een, de omstandig heden in aanmerking nemend, rede lijke prestatie. Wijda heeft hiermee opnieuw aangetoond evenals bij de Europacup dat zij internatio naal nog niet is uitgeschakeld. De 400 meter vrije slag leek halverwege een verrassing op te gaan leveren, toen Yolanda Aggenbach voor Anne- lies Maas als eerste aantikte. De snelle Rijn-zwemster liet daarna echter geen twijfel over haar kracht bestaan. Een tussensprint bracht reeds een duidelijke voorsprong en met een machtige eindsprint behaal de Annelies Maas haar tweede titel. Overigens opnieuw een tijd. die ver boven haar nationaal record lag. Bij de heren ging het kampi oenschap weer naar Henk Elzerman met opnieuw René van der Kuil op de tweede plaats. Ronald Hond had op de 200 meter schoolslag weinig concurrentie, al kwam Hans Elzer man op de laatste 50 meter wel dichtbij. Ressang was op de 200 me ter rugslag een klasse apart. 2.12.90, met een ongetrainde Fred Eefting in 2.15.36 als tweede. De estafette-titels op de 4x200 meter vrije slag werden een prooi voor de dames van VZC-Ritmeester en de heren van ZI- AN-Vitesse. ZEIST De tuchtcommissie be taald voetbal van de KNVB heeft vier spelers, die afgelopen woensdag een gele kaart kregen hangende de uitspraak een voorlopige schorsing opgelegd De betrokkenen zijn Bu- disic (NAC). Stevens (PSV). Hendriks en Hooyer (beiden PEC- Zwolle) De voorlopige schorsing heeft tot gevolg dat de genoemde spelers zondag niet voor hun club in de respectievelijke ontmoetingen AZ'67-NAC, PSV-Sparta en FC Dordrecht-PEC-Zwolle mogen uit komen. Willem van Hanegem is door d< tuchtcommissie voor twee wedstrij den geschorst. De commissie over weegt een lopende voorwaardelijke schorsing om te zetten in een on voorwaardelijke Dat zou dan nog eens twee wedstrijden betekenen. Van Hanegem kan daartegen ver weer voeren. Heeft dat geen succes, dan kost de gele kaart uit de ont moeting Sparta-AZ hem vier wed strijden. Eén wedstrijd heeft Van Hanegem er al opzitten (woensdag AZ-Ajax» Verder kreeg hij een geldboete van driehonderd gulden. PHILADELPHIA De Nederlandse damestennisploeg heeft in Phila delphia in de kwartfinales van het toernooi om de Federation Cup ge wonnen van Argentinië met 3-0 Twee punten kwamen op naam van Betty Stöve. De Nederlandse ver sloeg in het enkelspel Racquel Gis- cafre met 6-0. 6-3 De Argentijnse bleek geen partij voor Betty Stöve. die te veel kracht bezat en bijna onpasseerbaar bleek aan het net Sa men met Elly Vessies versloeg zij dezelfde tegenstander, die met Elvi ra Weisenberger speelde 4-6. 6-2. 6-2 Het derde punt werd gescoord door Nederlands kampioene Tine Zwaan. Zij had weinig moeite met Viviana Locicero: 6-2.6-4 Renee Richards Dr Renee Richards, de tennisspeler, die tennisspeelster werd. lijkt op weg naar haar eerste grofe succes Zij plaatste zich voor de halve finales van het damestoernooi in South Orange, waar voor de winnares een bedrag van 60 000 dollar ligt te wach ten Renee Richards versloeg Kathy Harter met 8 4. 7-6. In de halve finale komt zij uit tegen de vroegere num mer 1 op de Amerikaanse jeugdlijst Lea Antonoplis. Betty Stöve vertelde dat zij tegen een optreden van Renee Richards op Forest Hills was. „Tenzij hij of zij een chromosomentest ondergaat Als Ri chards weigert, en ze zonder meei mag spelen, zal ik in ieder geval niet op de banen van Forest Hills ver schijnen" Zij zei ervan overtuigd te zijn dat de meerderheid van de da mesprofs er zo over dacht. „Het is een principe-kwestie en heeft niets met geld te maken. Als Richards zonder meer mag meespelen, kan niet» een Jonge man weerhouden ook een geslachtsverandering te onder gaan en op die manier een kans te maken veel geld in ons circuit te verdienen", aldus Betty Stöve. Betty Stöve is als zestiende ge plaatst bij de open Amerikaanse ten niskampioenschappen. die woensdag 1 september op Forest Hills beginnen Chris Evert en Jim my Connors zijn als eerste geplaatst. Dr plaat-int; ziet rr al* volgt uil hrrrn Jimmy Connor* 'V8. 2 Björn Borg 'Zwei. X Guillermo Vila* lArgi 4 Adriano Panatta <lti U Die Nastasc 'Roe> 6 Manurl Orante* >Spi Arthur Aah«- 'V8' 8 Raul Ramirez 'Mexi 9 Eddie Dtbbs iVS» lu Harold Solomon VS* ir Roscoe Tanner <V8i. 12 Stan Smith «VS. 13 Corrado Borazutti ilt* 14 Wojtek Fibak 'Poli. 11 Brian Gottfried iVSi IC Vila* Grrulai'.ia 1V81 Dames 1 Chris Evert iVSi. 2 Evonne Gooi». gongiAusi 3 Martina NavratllovaiTsji 4 Virgi nia Wade iOBi 'j Nancy Klchrv iVSi. 6 Rose man Casals iVSi 7 Kerry Keid Melville iAu»i, 8 Olga Marozova iRusi 9 Sur Barker iOBi ia Dianne Fromholz i Ausi. II Mona Guerran 'VSv. 12 Franc oise DurT iFti I] Natasja Chmyrrva iRusi 14 Carrie Meyer iVSi 15 Terry Holiuday 'VS.. 16 Betty Stove «Ned'

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 29