Weer meevaller op terrein van de ziektekosten tw&L Mooi Nieuwe Haagse Courant en met Nieuwe Leidse Courant Zwarte arbeiders in Johannesburg bleven thuis Order Bos Kalis van 300 miljoen Trou» Is de gulden werkelijk zwak? - pag. 13 [olitie daagt Van Hanegem uit oop Doderer terug bij NCRV In deze krant r,Droog, zonnig Zogezegd 3ij slag om Arnhem zullen barachutisten gewond raken AWBZ 2,5 miljard minder in 1980 twee dagen laag: Politieman gaat tegen collega's in over rellen in Zuid-Afrika Op de vlucht voor bosbranden Missionaris loopt 1600 kilometer per jaar Koningin en prins terug Eén dode bij betoging in Soweto Trouw ziet dagelijks minstens één lichtpunt Welkomstvoordeel hoort bij u. 34STE JAARGANG NR 9913 DINSDAG 24 AUGUSTUS 1976 Iedere vrifdrig nuttige wenken voor een aangename vakantie Advertenties voor deze rubriek kunt u opgeven tot donderdagmorgen 11 uur Tel 020-913456 (toestel 700). rouw AVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 JNEMENT ƒ14,17 PER MAAND 42,50 PER KWARTAAL 167,80 PER JAAR POSTGIRO 660000 BANK NED. CRED. BANK REK.NO. 23.00.12.574 —GEMEENTEGIRO X11000 - LOSSE VERKOOPPRIJS ƒ0.55 s i een onzer verslaggevers pTTERDAM Willem van negem mag dan sinds een ntal dagen geen „Rotterdam- >r" meer zijn wat zijn voetbal- tiviteiten betreft, de daden en ©ral de woorden van de tegen- ©rdig bij het Alkmaarse 5'67 spelende ex-Feyenoord- jdette, worden in de Maasstad altijd op de voet gevolgd. heeft hem in ieder geval Weer een uitdaging van de ptterdse politie opgeleverd. lotterdamse wijkagenten da- u uit voor een conditietest korte termijn. Voorstel: tien lometerloop. Datum en tijd in rerleg met u vast te stellen." et is de inhoud van een tele- am, dat gisteren aan de ker- ;rse spelmaker van AZ'67 is :stuurd. De reden: zaterdag- ©nd na afloop van het voor im van Hanegem lang niet iar wens verlopen eerste optrc- :n in de AZ-ploeg, verklaarde op het televisiescherm de Drzaak van zijn matige condi- .Ik heb de afgelopen weken echts een keer of vier getraind, heb daardoor de conditie van :n wijkagent n omdat Wim van Hanegem nu mmaal ex-Feyenoorder is, met een beetje goede wil ook nog onder de rook van Rotterdam in Leerbroek huist en hij zijn uit spraken na de wedstrijd Spar ta—AZ'67 op het Rotterdamse Kasteel deed, voelde de Rotter damse politie zich aangespro ken. Voor Wim van Hanegem. die de komende weken wat extra rust voorgeschreven krijgt door de hem zaterdag ook ge toonde gele kaart, is de tien kilo meter loop tegen en met de Rot terdamse politie wellicht een leuke conditietraining. Hij heeft de uitdaging overigens nog niet aangenomen. onze radio- en v-redactie 1ILVERSUM De cteur Joop Doderer eert terug naar de ICRV-televisie. egin januari zal hij p het scherm te zien ijn als „Professor reemdeling". Deze professor is intsprotcn aan het brein van de jonge schrijvers Emanuel Boeck en Mia Meijer, wij zou een middel kebben uitgevonden ut planten laat spre ien en wanneer twee linderen die uitvin ding op het spoor ko pten en te pas en te >npas gebruiken, kntstaan de vreemdste situaties. Joop Doderer vertrok een jaar geleden naar Engeland, waar hij verschillende rol len speelde. Daar voor had hij er een carrière van onder andere vijftien jaar Binnenland De laatste impressies van Ka- valrner,id Hans de Boer over de reis van enkele Nederlandse v parlementariërs naar de Sow- jet-Unie staan ook vandaag op vagina 3. Buitenland De revolutie in Portugal is voorbij. Ojn de gevolgen van deze periode te boven te ko men, probeert de regering van Mario Soares in Europa hulp te krijgen. Over de ma nier waarop Portugal zijn buitenlands beleid voert treft u een verhaal aan op pagina 7. Vandaag: aanhoudend droog en jonnig met een meest matige bind uit oost tot zuid-oost. Mi nimum temperaturen om streeks 10 graden, maxima mor- ten van 23 graden op de Wadden lot ongeveer 27 graden in het tuiden van het land. Morgen en overmorgen: droog, "tonnig en warm. Morgen: zon op 5.40, onder 19.42, maan op 5.44, onder 19.16. „Swiebertje" op zit ten. Zijn nieuwe rol voor de televisie lijkt echter in niets op die van de beroemde zwerver. Hij zal over igens ook in Enge land blijven spelen, aldus de NCRV-gids van de komende week. De geestelijke vader van Swiebertje, de auteur John Uit den Boogaard heeft in middels een andere figuur doen ontstaan met Pommetje Hor lepiep, wiens rol ver tolkt wordt door Bram Biesterveld. De eerste uitzending van deze jeugdserie is 29 oktober. Van een verslaggever ARNHEM Bij de verfilming van de slag om Arnhem zullen hewonden vallen. Begin september landen ten behoeve van de film [.Een brug te ver" tweehonderd Britse parachutisten in de omge ving van Wolfheze. Statistisch is te verwachten dat acht a tien procent van de parachutisten (zestien tot twintig man) gewond Jraakt. Bij de massale landing staan dan ook ambulances en helikopters Ban de vliegbasis Deelen gereed om de gewonden zo snel mogelijk fan het strijdtoneel weg te voeren. Zij zullen gebracht worden naar het gemeenteziekenhuis te Arnhem. Dit ziekenhuis is al voorbereid bp de plotselinge aanvoer van gewonden. Provisorisch is bij het ;jziekenhuis een terrein ingericht waar helikopters kunnen landen. sprong van de tweehonderd Britten moet de massale luchtlan- uwjdin<7 van 17 september 1944 in beeld brengen. Zoals bekend ging het ethpr toen om de Rijnbrug te Arnhem in handen te krijgen. Van onze sociaal-economische redactie AMSTELVEEN De Ziekenfondsraad kan de regering waarschijnlijk een nieuwe meevaller aanbieden op het gebied van de stijging van de ziektekosten. Volgens de jongste ramin gen zullen de kosten van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekos ten (AWBZ) in 1980 ongeveer 2.5 miljard lager liggen dan aanvankelijk werd verwacht. Als gevolg van deze meevaller kan de AWBZ-premie voor volgend jaar volgens de Ziekenfondsraad gehandhaafd blijven op 2,8 procent. Kerk Nog een Nederlands kerkblad in Canada-2 Kunst Prachtige collectie van Pieter A. Scheen4 Sport Wiersma kan wereldtitel bijna niet meer ontgaan9 Economie Tuinders kunnen zelf stroom opwekken13 Kadioent* 4 Strips ra Iruilltloa4 Wrff S Dirhtbij ea t*rdrrS Familicbenrkten BeurtII Staatssecretaris Hendriks heeft de raad er deze maand nog eens aan herinnerd, dat de regering er in het kader van de zogenaamde één- procents-bezuinigingsoperatie van uit gaat, dat de kosten van de AWBZ in 1980 rond zeventig miljoen gulden onder het bedrag zullen blijven dat volgens het kabinet zou worden be reikt bij een ongewijzigd beleid, na melijk 10,6 miljard. De financiële commissie van de Zie kenfondsraad heeft echter inmiddels becijferd, dat ook bij voortzetting van het tot dusver gevoerde beleid de kosten voor 1980 nu geraamd kunnen worden op 8,1 miljard gul den. Een verschil dus van 2,5 mil jard. Zelfs als men er rekening mee houdt, dat de regering bij haar voor spelling uit is gegaan van een te hoge loonsomstijging (ll,3 procent) per jaar blijft er nog een besparing over van 1,3 miljard, een bedrag dat bijna twintig keer zo groot is als dat wat de regering vraagt. Beperking In een ontwerp-brief voor staatsse cretaris Hendriks van volksgezond heid, die donderdag nog moet wor den goedgekeurd door de Zieken fondsraad, staat dat het tot dusver gevoerde beleid al enkèle jaren in toenemende mate op beperking van de kostenstijging is gericht. In de brief wordt ook gevraagd of een verdere beperking van de groei in het kader vnn de een-procents operatie wel noodzakelijk is. nu bij voortzetting van het beleid ook een aanzienlijke beperking van de groei kan worden verwerkelijkt. De financiële commissie vraagt zich daarbij af of verdere bezuinigingen niet ten koste zullen gaan van de kwaliteit van de voorzieningen. Blijkens de laatste prognoses zal de reserve aan het eind van het nu De stemming in de Kamer is niet meer dan het eind van een lang proces van beïnvloeding over en weer. Premier Den Uyl over de (grote) macht en invloed van de Tweede Kamer lopende jaar 850.4 miljoen gulden bedragen. Daarop wordt aanzienlijk ingeteerd als het premiepercentage voor 1977 op 2,8 wordt vastgesteld. De lasten overtreffen dan namelijk de baten met 184,9 miljoen gulden. Vervolg op pag. 3, kol. 1 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Amsterdamse hoofdinspecteur van politie, K. J. H. H. Sietsma heeft zich in een brief aan de Zuidafrikaanse ambassadeur gedistancieerd van het protesttele gram waarin dertien van zijn colle ga's onder meer spraken van ..weer zinwekkende onderdrukkingsme thoden in Zuid-Afrika". „Naar mijn mening", zo schrijft de heer Sietsma (wiens brief tegen zijn wil in de publiciteit is gebracht) „be hoort een politie-ambtenaar het optreden van (buitenlandse) colle ga's niet op deze wijze in de publici teitsmedia te veroordelen. Aange zien het bovenstaande toch is ge beurd. wil ik graag op deze simpele wijze mijn Zuidafrikaanse collega's sterkte en wijsheid toewensen. Ze ker degenen, die moeten beslissen over het gebruik van geweld en de vorm van geweld, die zij moeten aanwenden. Een taak die ons ook zo vaak moeilijk en verkeerd afgaat. Misschien dat zij meer hebben aan deze stille wens, dan aan die openlij ke „collegiale" veroordeling, aldus Sietsma. die zijn brief ondertekent met „de hoofdinspecteur van poli tie, centrale recherche Amsterdam". „Deze brief kan onmogelijk uitge legd worden als een steunbetuiging aan de apartheidspolitiek in Zuid- Afrika. Het is een louter collegiale brief Ik vind het te gemakkelijk om vanuit de gemakkelijke leunstoel met een borrel in de hand zonder van alle omstandigheden op de hoogte te zijn te reageren zoals de „dertien" gedaan hebben. Zij zijn in mijn ogen over de schreef gegaan", zegt hoofdinspecteur Sietsma, die De 360 bewoners van een bejaardentehuis bij Southampton in zuid-Engeland moesten uit voorzorg worden geëvacueerd wegens het oprukken van een bosbrand. Uiteindelijk bleef het tehuis gespaard maar grote oppervlakten kurkdroog bos gingen bij diverse branden in vlammen op. De branden werden door een brandweercommandant omschreven als ,,de ergste in vredestijd". ADVERTENTIE Iedere dienstreis naar mijn christenen in het achterland van West-Borneo duurt 14 dagen en" ik loop dan 200 km. Acht keer per, jaar maakt dat 1600 km. Dat valt niet mee Als ik een boot zou hebben dan zou dat tot de helft terug gebracht kunnen worden. Die èndere 800 km zullen we altijd wel moeten blijven lopen,vanwege de ondoordnng baarheid van oils gebfled. Dat is een kwestie van hoelang je voeten het vol houden. Maar kan de MIVA mij een bootje geven1" Dit schrijft missionaris Peter Hoog land aan de MIVA. Hij is een van 585 missionarissen en landeigen krachten die absoluut transport nodig hebben. Ze wachten op een goed bericht van de MIVA, dus van u. Voor hen houdt de MIVA, .de Missie Verkeersmiddelen Aktie, dezer dagen haar jaarlijkse, landelijke MIVA-kollekte en giro- aktie. I' kunt helpen; nü. U kunt zo iets concreets doen en daardoor afstanden overbruggen. Dit is het gironummer: giro 27 22 49 t.n.v. MIVA, Vijverstraat 12 te Breda. graag met de „dertien" over deze zaak een gesprek wil hebben. Volgens inspecteur A. Martens en hoofdinspecteur B. Kalma, beiden ondertekenaars van het protesttele gram en werkzaam bij de Rotter damse politie, bestaat nu het gevaar dat de Zuidafrikaanse regering de brief uitlegt als een adhesiebetui ging van een hoge politiefunctiona ris. „Overigens heeft Sietsma het volste recht een "dergelijke brief te schrijven", aldus Kalma en Martens. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Koningin Juliana en prins Bernhard zijn gistermiddag per vliegtuig van hun vakaptie op het zomerverblijf Porto Ercole in Nederland teruggekeerd. De konin gin zal waarschijnlijk vandaag weer overleg voeren met premier Den Uyl over het rapport van de commissie- Donner inzake de omkoopbeschul digingen jegens prins Bernhard. De koningin en premier Den Uyl moe ten het eens zien te worden over de conclusies die de regering (Koningin en ministers) moet trekken uit het rapport. De ministerraad heeft zich, zoals gemeld, afgelopen vrijdag over het rapport beraden. Volgens ingewij den zijn over het rapport geen me-, ningsverschillen ontstaan in de mi nisterraad De datum van publika- tie van het rapport zal daarom af hangen van de tijd die de koningin en de premier voor hun beraad no dig hebben. Vorige week had het eerste overleg tussen de koningin en premier Den Uyl plaats. De konin gin en de prins onderbraken daar voor hun vakantie. Van onze economische redactie PAPENDRECHT De Bos Kalis Westminster Groep heeft samen met de Franse Spiebatignolles Groep een opdracht uit Joegoslavië gekregen ter waarde van circa 300 miljoen gulden. Voor de firma Petrol-Ljublana zal hiervoor een compleet gasdistributienet voor Slovenië worden ontworpen en aangelegd. Dat houdt in het leggen van pijpleidingen met een totale lengte van zo'n 620 kilometer, de bouw van drie complete stadsnetten (voor Ljublana, Moribor en Celje), veertig meet- en regelstations en een distributie- en onderhoudsstation. De uitvoering van dit project zal ongeveer drie jaar vergen. Gasunie Engeneering is bij dit project (dat door de Nederlandse en Franse aanne mers op fifty/fifty-basis wordt uitgevoerd) betrokken als raadgevend inge nieursbureau en is belast met het starten van het systeem en de opleiding van personeel. JOHANNESBURG (Reuter, UPI, DPA) Naar schatting acht op tien zwarte arbeiders in Johannesburg verschenen gisteren na een stakingsoproep niet op hun werk. DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN In het zwarte stadsdeel van Soeto vuurde de politie drie maal op beto gers die werkwilligen wilden tegen houden; er viel één dodeHet doden cijfer van de nu negen weken duren de betogingen tegen de Zuidafri kaanse regring is hiermede op 251 gekomen, terwijl meer dan 1200 mensen zijn gewond geraakt. De po litie van Johannesburg noemde de toestand gistervond „onvoorspel baar". Na de demonstratoes van vo rige week in zuidelijke kuststreken als Kaapstad en Port Elizabeth steekt nu ook elders in Zuid-Afrika het protest weer de kop op. Zo'n 200.0000 van de 250 000 zwarte arbeiders In Soweto gaven gehoor aan een boycot waartoe was opge roepen in een anoniem vlugschrift, dt volgens de politie echter was uit gegeven door het verboden Afri kaans nationale congres (ANC). In een aantal gevallen zouden arbei ders met geweld zijn bedreigd als zij aan het werk zouden gaan. terwijl bij de stations betogers gistermorgen probeerden werkwilligen tegen te houden. Hier raakten ook politie en demonstranten slaags en vielen schoten. Van de 98 treinen die nor maal per dag van Johannesburg naar Soweto rijden, vertrokken er uiteindelijk zeventig, terwijl bussen het zwarte stadsdeel niet binnen reden. Vnleensde politie heeft een aantal zwarte arbeiders de nacht van zon dag op maandag in Johannesburg doorgebracht om gistermorgen on gehinderd aan het werk te kunnen gaan. anderen gingen gisteravond eerder naar huis om betogers bij de stations te ontlopen. In het centrum van Johannesburg patrooilleerden speciale eenheden in camouflagepakken. De verantwoor delijke politieman voor Soweto. Le Roux. liet weten dat zijn mannen hard zullen optreden tegen her rieschoppers. Eén duif maakt nog geen vrede, maar toch is het mooi ais Israël de Egyptenaren hulp aanbiedt bij het ontzetten van hun gekaapte vliegtuig. Eindelijk eens wat gezonde samenwerking in het Midden- Oosten. Maar het hoefde al niet meer. Toch mooi. Nieuwe abonnee; Straat: Plaats:...Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang graag naar keuae: I~1 4 fraair wart-kunsllederen ondfrwtlrn mrl tilvec bedrukt* ouder wets* locomo(i*fmod*ll*n Werkelijk een sieraad op mijn tafel. Q Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modern, origi neel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. Q Tekening van het vroegere li le Amsterdam. De nieuwe abonnee krijgt een welkomstvoordeel Hij be taalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) 6,25 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de open envelop- Trouw/Kwartet, antwoord er 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1