ulp aan Surinaamse leroïneverslaafden igt volledig stil Levenslang geëist in zaak dubbele moord te Rijswijk „VAD niet ten koste van winstdelingen" jevangene Bangladesj %at in hongerstaking Droogte speelt Eelder bloemencorso parten isterdam heeft kans gemist Royal Nederland eeïu j-dachte bekend i steekpartij die rellen leidde Twee man doodgeschoten Zware tak valt: echtpaar gewond Bloemen kleiner dan anders Vervoer Den Haag boekt verlies van 79 miljoen TETj DAG 18 AUGUSTUS 1976 BINNENLAND TROUW KWARTET 9 270 c T16 i; Dr Oscar Garschagen STERDAM Op 15 april 1955 werd in Paramaribo een jongetje geboren. Na zijn iterjaren ging hij naar de lagere school. In 1970, inmiddels was hij een MULO-leerling. trok ;met zijn ouders naar Nederland. De jongen ging hier verder met zijn schoolopleiding, maar was opeens allemaal zo anders. Hij kon de lessen niet meer bijhouden en thuis ontstonden jroblemen. Op zijn negentiende verliet hij het ouderlijk huis. ,akte verwijderd van zijn oude hden en zocht tevergeefs een 2$ n. De kamer waarin hij terecht bn, was niet wat hij zich voorge- ii had. Sedert anderhalf jaar is /erslaafd aan heroïne Surinaamse welzijnswerker too Fabri beschrijft in zijn on- rs verschenen boekje „Het Wit- fonster" de levensloop van een je landgenoot, die na een reeks u-stellende ervaringen vlucht 3 le herönescene(wereldje). Deze 2 en is één van de duizenden 11 naamse verslaafden (junkies) >ns land. Volgens schattingen Surinaamse welzij nsorganisa- en de GG en GD zijn er zeker van hen in Amsterdam te vin- 8. Hun voornaamste ver- u [plaatsen in de hoofdstad: Emi- Place en Atte's Place op de dijk. Cotton Club op de Nieuw- 2S kt en nog enkele gelegenheden ij ie Nieuwe Zijds Voorburgwal en Nieuwendijk. Daarbij merken Jj Inaamse welzijnsorganisaties ii erust op dat de „junkies" de ste tijd steeds vaker in andere ,^isdelen opduiken. 41 il (waaieren 24 oorzaak daarvan moet gezocht Jj den in de „hardere houding" de politie Overigens zien poli- 6 unctionarissen knarsetandend op het beleid van het hoofdste- Ji Jke stadsbestuur, dat weliswaar drank- en muziekvergunningen *i i Emile's Place en Atte's Place ft ingetrokken, maar nog niet 390 sluiting van beide cafés heeft olen. Als de twee kroegen dicht n, is het niet te voorkomen, dat iveelal verslaafde bezoekers over 43jstad „uitwaaieren". Of zoals een 3itieman van het bureau War- t^esstraat zegt: „Eigenlijk is het j^nhouden van deze cafés onaan- ïcardbaar, maar de Zeedijk met i kroegen en Chinezen heeft een x[ .gnetische aantrekkingskracht ar blijven ze komen. Ook al is Mnerkbaar dat cafe buiten het him heroïnekroegen worden" 70, gooi dan ook, heroïne maakt in nemende mate slachtoffers on- de Surinaamse jongeren. En de ox. fwoonte" loopt behoorlijk in de 87 jzen. Heroïne of „pak-fang". het 93 Inese woord dat tegenwoordig is bij de Surinaamse „junkies" ia it in Amsterdam voor gemiddeld gulden per gram over de toon- ïk. Al zou iemand een goed be lde baan hebben, dan is het nog volledig onmogelijk dergelijke be dragen dagelijks te fourneren. Het logische gevolg: diefstallen uit au to's. uit winkels, zakkenrollen en wat de laatste tijd steeds vaker gebeurt: het plegen van openlijke straatovervallen op voorbijgan gers. Dat de Amsterdamse straten na zonsondergang volstrekt onvei lig zijn is een fabeltje. Wel. en dat geven Surinaamse welzijnswerkers toe met een blik van „hoe kan het ook anders", moet de toegenomen criminaliteit toegeschreven aan heroïneverslaafden Dus ook aan de grote groep Surinaamse „jun kies". Net zo verontrutend als de stijgende kleine misdaad is, is het opmerkelijk dat de toeloop van Su rinaamse verslaafden naar de be staande hulpverleningsinstanties en klinieken vewaarloosd kan worden. Wantrouwen Deze organisaties en klinieken we ten dat er een groot aantal Surina- mers dringend om hulp verlegen zit. Waarom deze toch niet meer Surinaamse patiënten hebben ver telt een medewerker vaj de Stich ting Wetenschappelijk Onderzoek Alcohol en Drugs (S^TOAD). „Om te beginnen heeft eei Surinaamse junkie een diep geworteld wantrou wen tegen alles wat blank is. Velen spreken zeer slecht Nederlands en raken daarom verdwaald in het bu reaucratische doolhof van instan ties. uitkeringen en diensten. Daar naast hebben de klinieken en hulp instanties het al druk genoeg. Amsterdam zit per slot van reke ning met zo'n 6000 drugsverslaaf den. De Jellinekkliniek heeft een lange wachtlijst. De GGD kan het ook niet aan. En de andere organi saties hebben geen geld genoeg en vaak ook niet de kennis om voor de Surinamers een aparte hulpdienst op te zetten", aldus de SWOAD-medewerker. Net als de klinieken nu hebben de Surinaamse welzijnsorganisaties zich in het verleden weinig aange trokken van het lot van hun ver slaafde landgenoten. Zij hielden zich vooral bezig met de organisa tie van culturele avondjes en zaken zoals huisvesting en onderwijs. Halverwege 1974 werd de situatie in de Surinaamse „drugsscene" zo problematisch, dat besloten werd de Stichting Opbouwwerk Surina mers in Amsterdam (SOSA) op te richten De SOSA kreeg een kast van een huis aan de Amsterdamse Herengracht toegewezen; op de be nedenverdieping werd een ontmoe tingsruimte ingericht, om de „jun kies" van de straat te houden Op een bovenetage timmerden SOS/1 - medewerkers enkele kleine slaap kamers in elkaar. Jongens of meis jes die van het spul af wilden ko men werden daar ondergebracht De SOSA hielp de „junkies" verder met zoeken naar een fatsoenlijke kamer, werk en eventueel een bij standsuitkering. Binnen zeer korte tijd vonden de SOSA-medewerkers ingang bij de doorgaans zeer geslo ten groep van Surinaamse drugge bruikers. Nog geen enkele organi satie was het eigenlijk gelukt con tacten te leggen in dit wereldje In de tweede helft van 1975 liepen 1369 verslaafde Surinamers het SOSA-gebouw binnen met het ver zoek op de een of andere manier geholpen te worden. Het hulpverle ningsapparaat werd overspoeld door „junkies". Toch is de enige organisatie, die zich in Amsterdam bezig hield met deze speciale groep verslaafden geen lang leven be schoren geweest. Nauwelijks twee jaar na de oprichtingsdatum deel de het ministerie van CRM mee dat de subsidiekraan was dichtge draaid. Belangrijke reden: de be groting van de SOSA was over schreden en enkele begrotingspos ten waren voor andere doeleinden aangewend, dan CRM bedoeld had Het tekort bedroeg 280.000 gulden Ex-SOSA coördinator Fred Axwijk daarover: „Van financieel wanbe heer is geen sprake geweest. Burge meester Samkalden heeft dat ook nadrukkelijk bevestigd. Wij kregen echter met problemen te maken, die zeer schrijnend waren. Dat leid de ertoe dat we geld uitgaven aan kleding en eten voor verslaafden, die werkelijk niets meer hadden Geld voor het huren van een band werd soms gebruikt voor de opvang van zo'n jongen. Dat is een kwestie van prioriteiten stellen. We werkten in die twee jaar ook voort durend met voorschotten op nog vast te stellen subsidies. Het kwam voor dat we een voorschot van de bank gehaald hadden en dat de vastgestelde subsidie lager uitviel dan het voorschot. Zo werkten we in een kringetje, dat steeds nauwer werd". In navolging van het minis terie besloot ook de gemeente Amsterdam de SOSA niet langer te financieren Een fel protest van de gezamenlijke Surinaamse welzijn- sinstellingen ronddolende ver mocht het stadsbestuur niet tot andere gedachten te brengen Emile's Place op de Zeedijk: trefpunt van Surinaamse „junkies" De drank- en muziekvergunningen zijn ingetrokken, maar het café blijft open De werkelijke achtergrond van de financiële liquidatie van de SOSA ligt in beleid dat CRM en Amster dam willen voeren ten aanzien van hulpverleningsinstellingen ..Het hulpverleningsaanbod behoort voor iedereen toegankelijk te zijn. ongeacht geloof, sexe of ras Wat de Surinaamse druggebruikers betreft moet erkend worden, dat er uitzon derlijke problemen meespelen. Daarom kan het zinvol zijn een categorale instelling, speciaal voor deze groep, met de hulpverlenings taak te belasten. Dit verdient ech ter niet de voorkeur, maar bij de eventuele ontwikkeling van een dergelijke instelling moeten de er varing en deskundigheid van ande re bestaande organisaties benut worden", aldus b. en w in de drug nota 1976 Ook een interdeparte mentale commissie, die zich bezig houdt met Surinamers en Antillia- nen schrijft „Bij de uitbouw van voorzieningen, speciaal voor Suri namers en Antillianen moet meer dan voorheen het accent worden gelegd op samenwerking met be staande Nederlandse instellingen" Eigen plan Fred Axwijk van de SOSA ..De bestaande instellingen zien ons al aankomen Die zitten zelf in ernsti ge moeilijkheden Voor de opvang van Surinaamse druggebruikers hadden wij een gedetailleerd plan opgesteld. Wij waren de enigen met goede contacten. Onze mensen hadden na twee jaar een vertrou wensrelatie opgebouwd. Het minis terie van CRM en de gemeente Amsterdam hebben in de hoofd stad een enorme kans laten liggen om iets te doen voor de junkies. Financieel gekissebis is uitgemond in een zware slag voor de hulpverle ning aan verslaafden. Met de nood zakelijke medewerking zou er nu op grote schaal hulp geboden kun nen orden Jammer Inmiddels heeft de gemeentelijke Werkgroep Opvang Surinaamse Druggebrui kers. waarvan overigens geen enke le Surinaamse instelling deel uit maakt. het stadsbestuur een plan voorgelegd. Eén van de be langrijkste voorstellen: het in het leven roepen van een zelfstandige organisatie, die in een experimen tele fase de Surinaamse junkies gaat helpen B en w. hebben het plan goedgekeurd en gaan nu naar Den Haag om een gedeelte van het benodigde geld los te peuteren Verwacht wordt dat het plan van de gemeentelijke werkgroep ook bij het ministerie van CRM en Volksgezondheid goedkeuring vindt. Rond de komende jaarwisse ling zal de eerste Surinaamse „jun kie" geholpen worden Het is de bedoeling van de werkgroep in eerste instantie vijftien verslaaf den te helpen Fred Axwijk ..Ik voorspel dat Amsterdam voor wat de verslaafden betreft een moeilijk jaar tegemoet gaat" een verslaggever HAAG De Nederlandse journalist Peter Custers. die i december door de veiligheidsdienst van Bangladesj op beschuldigingen werd gearresteerd, is in hongerstaking an. De tijdelijk zaakgelastigde van ons land in Dacca heeft engaalse autoriteiten gevraagd, hem daarbij medische bege- 45 ng toe te staan. ADVERTENTIEI Praal daarom li|dig met uw verzekeringsadviseur Bijvoorbeeld over een rechlsbi|standverzekering van taande maandag moet Custers n met zestien Bengalezen te- staan op beschuldiging van linzwering tegen de veiligheid de staat. Voor dit proces is een onzer verslaggevers EDAM De identiteit van de- die ervan wordt verdacht tij de Schiedamse kermis de 20- i J. Gijbeis te hebben doodge- 3 n en diens achttienjarige d A. van der Sluis aan het been messteken te hebben gewond. thans vast. Waarnemend schef D. P. van der Veen van de idamse politie deelde ons giste- jnee, dat het gaat om de Turkse |eksarbeider A. I.. 24 jaar. die het t heeft gewoond in Maassluis die nu voortvluchtig is. Inter- 5 ingeschakeld. steekpartij was aanleiding tot 31 ?e ongeregeldheden, die het ka- 1 er kregen van een tegen alle Tur in Schiedam gerichte rassenrel. krachtens de staat van beleg een speciale rechtbank ingesteld, waarin twee militaire rechters en één burger zitting hebben. Inmiddels heeft Nederland enige malen duidelijk laten merken dat het niet tevreden is over de wijze, waarop Bangladesj de Nederlandse consulaire ambtenaren in de gele genheid heeft gesteld aan Custers bijstand te verlenen. Zo heeft het een hele tijd geduurd voordat aan de Nederlandse ambassadeur dr F van Dongen werd medegedeeld wanneer en op grond waarvan precies Custers moet terechtstaan. Al lang Begin december werd Custers. die in Bangladesj correspondent is van de Volkskrant en de Groene Amster dammer. al gearresteerd. Pas vorige week zondag werd de datum van het proces bekend gemaakt, alsmede de beschuldiging. Nog steeds geen antwoord heeft de Nederlandse zaakgelastigde op zijn verzoek of een lid van de ambassa destaf het proces mag bijwonen. Ook heeft het hem erg veel moeite gekost om Custers te bezoeken en ophelde ring te krijgen over zijn zaak. Pas een kleine vijf maanden na de arres tatie kregen de Nederlandse autori teiten van Bangladesj gedaan, dat Custers brieven en boeken mocht ontvangen De vader van Peter Custers. die don derdag naar Bangladesj vertrekt om het proces bij te wonen heeft op twaalf augustus een lang gesprek met minister Van der Stoel van Bui tenlandse zaken gehad Bangladesj is één van de landen waarop de Nederlandse ontwikke lingshulp zich gericht heeft. Dit jaar bedraagt de hulp 63 miljoen gulden verzekering maatschappij nv dochter vdn Royal Industriebond NVV waarschuwt voor „proefballon" Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT ..De werkgevers zijn bezig proefballonnetjes op te laten om te kijken hoe ze de kosten van de vermogensaanwasde- ling door de werknemers zelf kunnen laten betalen". Dit consta- teert WIK. het blad van de Industriebond NVV. door Leo Kleyn DEN HAAG „Dit is een overval." Die woorden, uitgesproken op een donkere avond in maart op een afgelegen vuilstortplaats in het Zuidhollandse Rijswijk, vormden de inleiding tot een drama dat aan een Haagse taxichauffeur en een Rijswijkse rechercheur het leven kostte Dirk N. zondag 20 jaar geworden, die zowel de taxichauffeur als de politieman neerschoot, hoorde gisteren door de officier van justitie bij de Haagse rechtbank, mr C. van Steenderen, levenslange gevangenisstraf tegen zich eisen Van een verslaggever WASSENAAR Een echtpaar uit Den Haag werd gisteren ernstig ge wond toen een zware tak van een beuk langs de Rijksstraatweg in Wassenaar afbrak en op een auto viel. De tak kwam dwars over de weg te liggen en vormde geruime tijd een barricade voor het drukke verkeer Het gewonde echtpaar is naar de Ursulakliniek in Wassenaar overge bracht. Er is geen direct levensge vaar Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De inbedrijfstel- ling van de Eemscentrale. die was vastgesteld op 1 oktober moet ten minste twee maanden worden uitge steld In de hoofdketel werd een pijpbreuk geconstateerd, berustend op een vermoeidheidsverschijnsel door trillingen in het pijpenscherm Verder werden bij het starten van de elektrisch aangedreven ketelvoe- .dingspomp (achtduizend kilowatt) de rotorwikkeling van de motor op enkele plaatsen verbrand en de sta torwikkeling mechanisch bescha digd De motor is teruggezonden naar de fabriek Tegen zijn eveneens terdchtstaande vriend Ton V. 19» eiste de officier een gevangenisstraf van vijftien jaar. Ton V met wie Dirk N. volgens mr Van Steenderen een „onafschei delijk kopppl vormde, was aanwe zig geweest bij de overval op de taxichauffeur, die hij. naar eigen zeg gen. het „genadeschot" had gegeven De 16-jarige broer van Dirk N Ja nus. ook betrokken bij deze fatale beroving, werd achter gesloten deu ren berecht, omdat hij strafrechte lijk minderjarig is Vuilstort Met de bedoeling hem te beroven, lieten Dirk N en Ton V zich op 2 maart door de 32-jarige taxichauf feur Gerard Hofstede naar de vuilstortplaats in Rijswijk rijden De twee vrienden hadden dringend be hoefte aan contant geld Sinds kort bewoonden zij een etage in de Haag se binnenstad, waarvoor een huur van 500 gulden per maand moest worden opgebracht Een geregeld inkomen ontbeerden zij. V was in december 1975 na een gevangenisstraf voorwaardelijk in vrijheid gesteld: na drie weken er gens gewerkt te hebben, was hij ont slagen N kon niet eens werk zoeken omdat hij voortvluchtig was In ja nuari was hij weggelopen uit een inrichting waarin hij ter beschikking van de regering was gesteld De vuilstortplaats was bekena ter rein voor hen Niet alleen bevindt zich het woonwagenkamp waaruit Dirk N. afkomstig is. zich in de on middellijke nabijheid, maar ook had het tweetal er meermalen automobi listen na een beroving naakt achter gelaten Gerard Hofstede werd, na van 250 gulden beroofd te zijn. met ko perdraad gebonden Volgens Dirk N was het de bedoeling geweest hem geboeid achter te laten, maar Ton V zou hem op andere gedachten heb ben gebracht „Dat kun je niet doen", zou V hem hebben voorge houden „Dan kom je nooit meer van je tbr af en blijf je je hele leven in gekkenhuizen zitten Daarbij zou V erop hebben gewezen dat hijzelf ook weer een paar jaar de gevangenis zou indraaien, en dat ook Janus N met de politie in aanra king zou komen Janus, die enkele honderden meters verderop in de woonwagen van zijn ouders lag te slapen, was door zijn broer Dirk uit bed gehaald met de woorden: „We zijn een taxichauffeur aan het bero ven Janus was erbij gehaald om raad te schaffen, wat de verdediger van Dirk gisteren een „krankzinnig idee" noemde Doodsangst Zoals gisteren verschillende malen werd opgemerkt, moet Hofstede in doodsangst hebben verkeerd, toen hij na de beroving werd vastgebon den en over zijn lot werd be raadslaagd Volgens Dirk N en Ton V. heeft hij hen gesmeekt hem te laten gaan Hij zou daarbij beloofd hebben niet meteen naar de politie te gaan Blijkens het proces-verbaal, en de verdachten bevestigden het heeft hij nog gezegd „Jullie hebben mij netjes behandeld, dan zal ik ook reëel wezen Overmeesterd door angst voor ont dekking van de beroving, vuurde Dirk N„ door een deken heen, drie kogels af op de chauffeur, die met een prop in zijn mond op de achter bank van zijn taxi lag Janus N zou trillend van angst onder de bank zijn gekropen Dirk N en Ton V sleepten het lichaam uit de auto. waarna de laatste van zeer dichtbij de chauffeur een „genadeschot in de nek gaf Toen daarna Hofstede nog bleek te leven, schoot Dirk N nog eens driemaal op hem Gedrieën gooiden de verdachten he' De bond herinnert aan het memo randum van de Nederlandse Ban kiersvereniging waarin staat, dat winstuitkeringen op grond vari be staande vrijwillige regelingen in mindering moeten komen op de VAD. Het gaat hier nog maar om een voorstel, maar volgens de bond wordt dit idee al elders al in praktijk gebracht. Zo zou de directie van het metaalbe drijf Eland Brandt in Amsterdam de ondernemingsraad hebben gevraagd in te stemmen met een vermindering van de winstuitkering van 2.5 pro cent. De directie wil die 2.5 procent reserveren voor de VAD Ook bij enkel middelgrote bedrijven blijken volgens WIK dergelijke plannen in voorbereiding De industriebond merkt op dat de VAD is bedoeld om de werknemers te laten delen in de overwinst dat wil zeggen in ue veruiogcnsgroei van de ondernemingen Daarentegen zijn de gcuiuikelijke. aan de rende mentsvergoeding voor de aandeel houders gekoppelde winstuitkerin gen een recht van de werknemers, dat meestal is vastgelegd in de cao's of in aparte overeenkomsten tussen werkgeversbonden en onderne mingsraden Het is logisch, aldus WIK. dat het nieuwe recht op een deel van de overwinst die tot dusver uitslui tend bij het bedrijf terecht kwam met ten koste mag gaan van oude rechten van de werknemers. De in dustriebond raadt ondernemings raadsleden aan „zich niet voor de gek te laten houden Pogingen om de VAD te laten betalen door het toepassen van kortingen op de gewo ne winstuitkeringen moeten aan de bond worden gemeld De industrie bond NVV zal met toestaan zegt WIK dat een belangrijk onderdeel van de arbeidsvoorwaarden eenzij dig of na overleg met een onderne mingsraad wordt gewijzigd Van een onzer verslaggevers LELDE Het twintigste Eelder bloemencorso kan het dit jaar niet klaarspelen met de bloemen van eigen bodem. De droogte speelt het corso parten, doordat de bloemen kleiner zijn dan andere jaren. Kon men normaal een miljoen dahlia's van eigen kwekers betrekken, ko mende zaterdag moeten er een kleine vierhonderdduizend van el ders komen, waarvan tweehonder dduizend zelfs vanuit een dorpje onder het Belgische Gent. In Zun- dert en Valkenswaard zijn er hon- derdtachtigduizend besteld. Overi gens gaat het om een ruilactie. Over enige tijd zal Eelde er zelf z^siioiiderdduizend aan het Bel gische dorp moeten leveren. Dit is vierhonderdduizend meer dan men krijgt, en daarvoor wordt dan rond twee cent per bloem berekend. Ook de andere soorten bloemen, die men voor de extra opschik elders moet kopen, zijn soms drie keer zo duur als normaal. Dit betekent per corsowagen een last van rond de duizend gulden tegen normaal vierhonderd gul den. Er rijden dit jaar achttien wagens mee onder het motto „Sprookjes en Sagen". Er worden een zestigduizend bezoekers ver wacht. Iets nieuws is dat vanaf twee uur een voorprogramma wordt gebracht Hoor antieke auto mobielen en motoren. lijk van Holstede in een nabijgele gen vijver waaruit het de volgende morgen werd opgedregd Een paar uur eerder hadden voorbijgangers de verlaten auto op het terrein zien staan Ontmoeting Omdat hij 'terecht naar is geble ken) vreesde dat de verdenking op hem zou vallen, nam Dirk N na de ontdekking van het misdrijf contact op met de Rijswijkse hoofdagent Willem de Krijger, met wie hij een vertrouwensrelatie had. Telefonisch werd afgesproken dat De Krijger en Dirk N elkaar op de avond van de 4e maart zouden ontmoeten. Wat zich tijdens die ontmoeting heeft afgespeeld, werd gisteren niet geheel duidelijk Volgens de lezing van Dirk N had de rechercheur op een gegeven ogenblik geprobeerd hem een van zijn twee revolvers afhandig te maken Hij zou toen met zijn andere revolver op de politie man geschoten hebben. Toen De Krijger daarna vluchtte, zouden nog meer schoten gevallen zijn De re chercheur zelf was ongewapend De officier van justitie zei er ernstig aan te twijfelen dat De Krijger bij een vechtpartij met Dirk N om het leven is gekomen Wel achtte hij het mogelijk dat N de rechercheur niet met voorbedachten raad heeft ge dood. maar in paniek heeft gehan deld. Daarom liet hij de primair ten laste gelegde moord op De Krijger vallen en concludeerde hij tot doodslag Ook volgens zijn verdediger, mr J van der Plas. had Dirk N bij d«- schietpartij in paniek gehandeld Hij sprak van een „fatale vergissing Dirk N heeft meermalen gezegd dat De Krijger de enige politieman was die hij vertrouwde Gisteren zei hij dat het hem liever was geweest als niet Dc Krijger, maar hijzelf bij de ontmoeting om het leven was gekomen In zijn pleidooi nam de verdediger van Dirk N het ook op voor de rechercheur, van wie een Haagse commissaris van politie heeft gezegd dat hij naïef heeft gehandeld door Dirk N ongewapend tegemoet te trc den Hij meende dat De Krijger niet naïef is geweest, maar in zijn ver trouwensrelatie een risico heeft ge nomen. vergelijkbaar met het risico dat een dompteur neemt, wanneer hij de kooi van de leeuw binnengaat „Het gaat." zo zei de raadsman, „bij na altijd goed. totdat de leeuw |n paniek raakt. De leeuw raakte in paniek Hij schoot en schoot en schoot." Dirk N was volgens zijn verdediger in paniek geraakt, toen tijdens de ontmoeting met De Krij ger plotseling zijn moeder met een auto het terrein was komen oprijden Hij was weggevlucht, omdat hij dacht dat de politie eraan kwam Ook De Krijger zou dat hebben ge dacht Weer teruggekeerd bij de re chercheur. was hij volgens de psychi ater die hem heeft onderzocht, „over de drempel van de spanning heen Symbolisch In zijn pleidooi hield mr Van der Plas de rechtbank voor dat Dirk N in het woonwagenkamp al vroeg is voorgehouden dat hij zich tegen de „burgermaatschappij" moet verzet ten „Hij is," aldus de verdediger „een woonwagenbewoner, en dat be tekent dat de publieke opinie al bij voorbaat negatief is ingesteld. Woon wagens staan vaak bij een vuilnis belt Dat is symbolisch het is uit vaagsel Zich aansluitend bij de adviezen in het psychiatrisch en psychologisch rapport bepleitte de verdediger van Dirk N opneming in de Van Mes dagkliniek in Groningen Ook Dirk N zelf zei aan een terbeschikking stelling de voorkeur te geven boven een gevangenisstraf „In de Mesdag heb ik misschien een kans Ton V daarentegen zei niets voor tbr te voelen In zijn geval ontraadt de psychiater ook tbr Op de vraag van de president van de rechtbank, mr C. Stolk „Bent u beducht voor tbr0 antwoordde Ton V „Het helpt toch niks Ton V zei in zijn laatste woord de eis van de officier „belachelijk hoog" te vinden De rechtbank zal op 31 au gustus uitspraak doen DEN HAAG - Het Haagse gemeen tevervoerbedrijf heeft over 1975 een verlies geleden van ruim 79 miljoen gulden, ruim 20 miljoen meer dan in 1974. Belangrijke factoren voor het stij gen van het verlies waren de hogere energiekosten, meer leveringen en diensten door bedrijven van bulten, hogere kosten van rente en kosten door het aangaan van nieuwe lenin gen Het grootste deel van de verlle- zen zal voor rekening van de ge meente Den Haag komen

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9