Joodse gemeente heeft „sjoel" in Bezuidenhout Den Haag: opnieuw beroep op Lubbers Openbaar vervoer in de Rijnstreek loopt veel gevaar „Verloop van omzet en kosten moet maatstaf zijn" Nieuwbouw „Eljo" voor gehandicapte jongeren Weer woningen Leidse werkende jongeren Damesbeurs in teken van oude ambachten ,,In Houtwijk ruimte genoeg voor uitbreiding Vredestein" Gemeente Delft wil Hofje van Pauw overnemen Leuk om te lezen Oranje Nassau- museum verhuist naar het Loo Synagoge aan Wagenstraat wordt verkocht Werkgroep Schaderegeling Fietsroute: Twee gewonden door gevallen tak Dodelijk ongeval Frans koor een teleurstelling LERAAR/LERARES LERAAR/LERARES NUTS EEN ADMIN. MEDEWERKER(STER) WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1976 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De gemeente Den Haag heeft opnieuw een dringend beroep gedaan op minister Lubbers (economische zaken) geen overhaaste beslissing te nemen over de toekomst van Vredestein-Loosduinen. TROUW/KW ARTETfD/ Uit een recente brief van het Haagse college blijkt dat B en Wzich achter het standpunt van de vakbonden stellen dat de nog aan te trekken Nederlandse leiding, die op 1 sep tember het Vredesteinconcern over neemt uit handen van de Ameri kaanse rubbergigant Goodrich, met het personeel in volle rust moet kun nen beslissen over de reorganisatie Het ministerie van economische za ken wil echter het reorganisatieplan voor 1 september afronden Volgens dit plan zouden de Vredesteinfabrie- ken in Heveadorp (bij Arnhem» en Loosduinen moeten sluiten. De pro- duktie van deze vestigingen zou ver plaatst moeten worden naar een nieuwe fabriek in Arnhem In tegenstelling tot de minister vindt Den Haag dat die nieuwe fabriek ook in Loosduinen gebouwd zou kunnen worden Het college wijst erop dat in het bestemmingsplan Houtwijk nog 2.5 hectare vrijgehouden wordt voor uitbreiding van de bestaande gebou- wen en dat ook voldoende ar beidskrachten in de Haagse regio aanwezig zijn om de extra produk- tielijnen te bemannen Als de minister vasthoudt aan zijn voornemen om de Loosduinse pro- duktie naar Arnhem te verplaatsen, dan moet hij er volgens het college rekening mee houden dat de bereid heid van de Loosduinse werknemers om mee te verhuizen gering zal zijn. vooral gezien de vrij hoge gemiddel de leeftijd van het personeel Het verlies aan vakkennis dat Vredestein dan zal lijden zal de voortgang van de produktie elders ernstig in gevaar brengen, aldus B en W van Den Haag. DELFT Tussen de Paarden markt en de Verwersdijk in Delfg ligt één van de drie over gebleven hofjes, het Hofje van Vrouwe Elisabeth Pauw. Dit hofje bevat acht woningen, welke worden bewoond door personen van 60 jaar en ouder, een poortgebouw met een re gentenkamer en een grote moestuin. Het college van B. en W. van Delft heeft de gemeenteraad nu voorgesteld het beheer en de exploitatie van het uit 1707 daterende hofje, dat tot op he den is voorzien door de Stich ting Hofje van Vrouwe Elisa- buth Pauw. over te nemen van deze stichting. De stichting heeft dit zelf verzocht, omdat zij niet meer over voldoende middelen beschikt om het on derhoud en de noodzakelijke reparaties aan het hofje te la ten uitvoeren. Als de gemeen teraad akkoord gaat met dit voorstel van B en W. zullen enkele verbeteringen en repa raties worden aangebracht, zo als bijv. de elektriciteitsvoor ziening. Aangezien het hofje voorkomt op de monumenten lijst verwacht het Delftse colle ge van B en W dat de minister van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk bereid zal zijn een bijdrage te verlenen in de kosten van de te treffen voorzieningen. Van een onzer verslaggevers ALPHEN De kwaliteit van het openbaar vervoer in de Rijnstreek dreigt er danig op achteruit te gaan. Het plan van minister Westerterp (verkeer) te „snijden" in buslijnen, die op zekere uren weinig reizigers vervoeren, is zeer verontrustend. Dat is de kern van een bnef, die het Intergemeentelijk Overlegorgaan Rijnstreek aan de bewindsman heeft gestuurd. ..Vermindering van vervoer in de stille uren zal ongetwijfeld het passa giersaanbod in de rendabele uren nadelig beïnvloeden" aldus het over legorgaan. ..Men zal dan immers noodgedwongen voor eigen vervoer moeten zorgen en derhalve meer ge bruik maken van de personenauto". Het ongewenste gevolg daarvan is, dat de wegen in de Rijnstreek meer verkeer te verwerken krijgen. „In sommige delen van de regio zal de vervoersvoorziening in avonduren en weekeinden zodanig gewijzigd worden, dat van dienstverlening nauwelijks meer sprake zal zijn. Dit zal ernstige consequenties hebben voor het sociaal verkeer" aldus het verontruste Overlegorgaan, met dit laatste doelend op contacten tussen mensen. Tenslotte vrezen de bestuurders in de Rijnstreek, dat het plaatselijke openbaar vervoer ook schade onder vindt. evenals het aansluitende treinverkeer. ..Wij pleiten met klem voor het te rugnemen van de maatregel" aldus het Overlegorgaan. Mocht de minis ter daar niets voor voelen, dan is het in elk geval nodig dat de maatregel met de grootst mogelijke zorgvuldig heid wordt toegepast. Het komt er dan op aan de schadelijke gevolgen zoveel mogelijk te beperken. DEN HAAG De politie van Den Haag heejt in de bin nenstad de 22-jarige metse laar J. W. aangehouden, om dat hij een grammofoonplaat probeerde te stelen. Toen de recherche later in de woning van zijn ouders, waar hij woont, ging kijken, vond zij op zijn kamer ongeveer 900 poststukken, die waren ge stuurd naar de raad voor de kinderbescherming en naar ongeveer twintig advocaten kantoren in Den Haag De metselaar verklaarde dat hij de afgelopen twee-en-half jaar. meestal op zaterdagoch tend. de poststukken uif de brievenbussen had gehaald. Als hij er niet met zijn vingers bij kon. gebruikte hij een vleesvork. De brieven nam hij mee naar huis. waar hij ze op zijn gemak ging zitten lezen ..Waarom?" vroeg de re cherche. ..Ik vond ze leuk om te lezen anders niet", ver klaarde de jongeman. Van een onzer verslaggevers ZWAMMERDAM Op het terrein waar twee jaar geleden het huis ..Eljo" werd afgebroken krijgt Zwammerdam (vier kilome ter van Alphen aan den Rijn) een nieuw complex voor verstande lijk gehandicapte jongeren. Opdrachtgever is de Van Kuijpstich- ting. Begin september wordt met de bouw van het nieuwe „Eljo" gestart. „Eljo" gaat woonruimte bieden aan 24 jon geren in de leeftijd van veertien tot twintig jaar Het zijn jongeren, van wie verwacht wordt dat ze op den duur kunnen doorstromen naar een gezinsvervangend tehuis en kunnen gaan werken in de sociale werkplaats. „Eljo" wordt een zgn. fasehuis tussen een inrichting als „Hooge Burch" in Zwammerdam en een gezinsvervangend tehuis. De groep wordt verdeeld over de vier woonhuizen waaruit het complex be staat. De huizen zijn met elkaar ver bonden door een tweetal ruimten voor het begeleidende team. Het is de bedoeling dat iedere groep van zes personen zoveel mogelijk een zelfstandig bestaan leidt. Architect L. Kruijne heeft „Eljo" zo ontworpen dat het complex heel eenvoudig te veranderen is in een aantal afzonder lijk te verkopen woonhuizen Dat zou kunnen gebeuren wanneer over een aantal jaren mocht blijken dat ..Eljo' niet meer nodig is voor het doel. waarvoor het gebouwd is. Dat het complex eens verkocht zal worden is vrijwel uit te sluiten, maar deze opzet was noodzakelijk om de plannen goedgekeurd te krijgen. De ze manier van bouwen is bedoeld om huizen als „Eljo" ln het alledaagse leven op te nemen Over ongeveer acht maanden zullen de 24 jongeren hun kamers kunnen betrekken De bouw van het nieuwe „Eljo" gaat negen ton kosten Volgens de heer I. Zadoks. voorzitter van de Joodse gemeente, is de offi ciële ingebruikstelling afhankelijk van het tijdstip waarop de in 1844 ingewijde oude synagoge aan de Wa genstraat wordt afgestoten Ook het secretarie-gebouw (annex feestzaal) aan de Nieuwe Molstraat 13-15 is daaronder begrepen. In afwachting van de verkoop van deze panden in het hart van de historische bin nenstad zijn de kantoren van de Joodse gemeente, alsmede de activi teiten van de verschillende Joodse verenigingen reeds in het complex aan de Bezuidenhoutseweg onderge bracht. Ruim een jaar geleden besloot de Joodse gemeente de oude synagoge en de „secretarie", te koop aan te bieden. De gemeente Den Haag toonde interesse om de gebouwen over te nemen, waarvan de taxatie waarde circa 1.5 miljoen is. Hel overleg met het college van B en W. is nog niet rond. omdat een passende bestemming voor beide panden moest worden gevonden. De synago ge is een beschermd monument, waardoor het uitgesloten is dat in grijpende wijzigingen mogen worden uitgevoerd. Leidse raad is verdeeld over de Steenstraat Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Leidse gemeenteraad is sterk verdeeld over de toekomsti ge verkeerssituatie in de Steen straat. De winkeliers van deze straat hebben deze zomer met een blokka de hun eis onderstreept, dat éénrich tingsverkeer voor alle weggebrui kers mogelijk moet zijn. Volgens de PvdA en de PPR is het ongewenst de auto weer in de Steen straat toe te laten, met name gelet op de verkeersveiligheid. Ook vol gens wethouder Waal (verkeer) is de huidige situatie, ontstaan door de afsluiting van de Turfmarktbrug voor auto's en bussen, „bevredigend uit het oogpunt van verkeersveilig heid". Van CDA-zijde werd gezegd, dat de financiële gevolgen voor de winke liers slecht zijn .omzetdaling). Het CDA-fractie deelt de mening van de gemeentelijke adviescommissie voor verkeer en van de winkeliers, dat de Steenstraat „stad in" openge steld moet worden voor alle verkeer en dat auto- en busverkeer „stad uit" over de Nieuwe Beestenmarkt gevoerd dient te worden. DELFT Het Oranje Nassaumu- seum zal volgend jaar zijn collectie verhuizen naar het Rijksmuseum Het Loo in Apeldoorn. Sinds 1959 is de verzameling over het Huis Oranje Nassau ondergebracht geweest in het Delftse museum Prinsenhof. Het tijdstip van verhuizing is afhan kelijk van het moment waarop de restauratie van Het Loo gereed zal zijn. Men verwacht dat het medio volgend jaar zover zal zijn dat de Delftse verzameling overgebracht kan worden naar Apeldoorn waar zij opgenomen wordt in een centrale collectie over de Oranje-Nassau's Het Prinsenhof kan de vrijkomende ruimtes goed gebruiken Op de zol der van het museum ligt nog genoeg dat de moeite van het tentoonstellen waard is. Zoals de Collectie (Rust (aardewerk en porceleini en histo risch materiaal over de stad Delft De gemeente zou in het museum ook ruimte willen zien voor moderne kunst, maar hierover is nog geen overeenstemming. De heer Zadoka vèrwacht dat op Nieuwjaarsdag (25 september en op de Grote Verzoendag (4 oktober) nog gebruik zal worden gemaakt van de synagoge aan de Wagenstraat, die normaliter gesloten is Verbouwing In de nieuwe synagoge in het Bezui- denhout is sinds de aankoop van de Haagse hervormde gemeente voor zo n 700.000 verbouwd. Omdat de 'verkoop van de gebouwen aan de Wagenstraat en Nieuwe Molstraat nog steeds zijn beslag niet heeft ge kregen is de Joodse gemeente in een financiële noodsituatie terechtge komen. In het sousterrain van het complex is men vergevorderd met de afbouw. Alle aanwezige zalen werden voor kantoordoeleinden (rabbinaat) en verenigingsactiviteiten ingericht. Hoewel de inrichting van de kan toorruimten aan vernieuwing toe is. is alles wel keurig gestoffeerd In het nieuwe Joodse kerkelijk centrum, zijn verder een ruime koffiekamer, een kerk- en vergaderzaal en kamers voor de opper-rabbijn en de voorgan ger van de gemeente ingericht. De kerkeraadskamer dient ook als „bruidskamer" voor het afsluiten van huwelijken. Verder is men bezig met de afbouw van een kerkelijk ritueel badhuis, waarboven de con ciërgewoning ligt. Banken uit Israël De eigenlijke synagoge, door de Ned. LEIDEN Staatssecretaris Van Dam (volkshuisvesting) heeft aan de dr Lelylaan de eerste paal geslagen voor 93 appartementen, die worden gebouw, in opdracht van de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren. Medio 1977 zal de Stichting n Leiden aan cir a 700 werkende jongeren onderdak bieden. Het laatste project behelst 54 woningen aan het Utrechtse Jaagpad. Ten behoeve van de bouw aan de dr. Lelylaan heeft de Stichting nauw samengewerkt met de Stichting Leidse Studenten huisvesting en de rijksuni versiteit. „Die samenwerking kan leiden tot integratie van de jongerenhuisves ting" aldus de Stichting. Het is de bedoeling, dat de 77 tweekamer en 16 eenkamer appartementen aan de dr. Lelylaan begin 1978 opgeleverd kunnen worden. De huurprijzen liggen rond de 200 per maand. DEN HAAG De Damesbeurs staat weer voor de deur. De jaar lijkse uitstalling van ..alles en nog wat" in de Houtrusthallen staat dit keer in het teken van ..Het oude ambacht". De Damesbeurs opent haar poor ten op 17 september en heeft haar laatste tentoonstellingsdag op zondag 26 september. Zoals ieder jaar zijn er weer een groot aantal zinnige en minder zinnige nieuivtjes op de Damesbeurs te bekijken. De artikelen die de fa brikanten en importeurs dit maal in het Noviteitencentrum van de beurs hebben opgesteld variëren van suikervrije pepermunt tot temperament horloges, van oor bellen die pijnloos door de oorlel len geprikt kunnen worden tot luchtgedroogde gesneden Hol landse bonen. Nieuw is ook een douche die niet alleen van boven water geeft maar het lichaam van vier zijden besproeit. Smaken verschillen, maar het is niet te verwachten dat het Nederlands gezin, waar de beurs toch voo bedoeld moet zijn. zit te wachtei op het nieuwtje waarmee ee\ Duitse fabrikant naar de Hou trusthallen komt: goud ofverguli bestek. Hoewel volgens de direktie dé tijd voorbij is dat een groot dcc til van de Damesbeurs-bezoekers alfler leen maar kwam om te eten is cien toch ook dit jaar ruim de gelegen heid toe. Binnen- en buitenlandsi fl lekkernijen worden aangedragei en er ivordt een flink aantal wij e nimporteurs op de tentoonstel ling verwacht. toe De Houtrusthallen worden ver-^e der aangekleed door de „Verent-1' ging van oude ambachten" uil Haaksbergen. Er worden onder-f' meer een mutsennaaister, eenlj spinster, een klompenmaker en een gutswerker aan het werk J*| gezet. Totdat de synagoge van de Ned. Israëlietisehe Gemeente in de kerkzaal van de voormalige Goede Yrijdagkerk wordt ingericht fungeert de kapel van dezelfde kerk als tijdelijke synagoge. DEN HAAG De nieuwe synagoge, die de Nederlands Israëlietisehe Gemeente te Den Haag sinds een half jaar in het gebouw van de voormalige hervormde Goede Vrijdagkerk aan de Bezuiden houtseweg in gebruik heeft zal voorlopig nog niet officieel kunneh worden geopend. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Werkgroep „Schaderegeling fietsroute" adv[nf seert B. en W. van Den Haag bij de uitkering van bedrijfsschad het verloop van omzet en kosten als maatstaf te nemen. e Israëlietisehe Gemeente „sjoel" ge noemd. is ondergebracht in de oude Goede Vrijdagkapel aan de Cornells Houtmanstraat 5. De aan 220 perso nen plaats biedende banken werden in Israël vervaardigd. De ruimte kan worden afgescheiden door een vouw wand en bij druk bezochte diensten kunnen er stoelen worden bijgezet in de kerkeraadskamer. De ingang van de synagoge is de voormalige kapel gesitueerd. Ruim twintig jaar lang was de heer M. Mossel voorganger van de ge meente, die circa 2.000 „leden" telt. Sedert een jaar is de heer D Zalsman voorganger, die ook de diensten leidt. De in Brazilië geboren en in Israël afgestudeerde opper rabbijn Menahem Fink spreekt in de diensten de gebeden uit voor het Koninklijk Huis en de staat Israël. Als de financiële situatie van de Joodse gemeente wat rooskleuriger is zal de eigenlijke kerkruimte wor den afgebouwd en aangepast voor kerkelijk gebruik. Het ligt in de be doeling dat de „kapel" benut zal worden voor jeugdzaal- en jeugd- activiteiten Op godsdienstig gebied vormen de Nederlands Israëlische Gemeente en de Liberaal Joodse Gemeente twee op zichzelf staande eenheden. Deze laatste gemeente bezit de „Portuge se Synagoge" aan de Prinsesse- gracht. die binnenkort 250 jaar be staat. Indien de overheid moet wor den benaderd (bijv. de kwestie rond de „drie van Breda") is er een geza menlijk optreden naar buiten. De basis daarvan zou moeten wor den gevormd uit de gegevens van het betrokken bedrijfsleven over de twee jaren voorafgaande aan de aan leg van een bepaald deel van de omstreden demonstratie-fiets-route W aldeck-Mariahoeve. Dit staat in een aan het college uit gebrachte notitie, die het resultaat is van een studie van genoemde werkgroep naar de schade die voor het bedrijfsleven zou kunnen ont staan ten gevolge van het functione ren van de fietsroute. De commissie voor economische zaken zal de scha devergoedingsregeling op 25 augus tus a.s. behandelen. De beoordeling van de bedrijfsscha de zal per bedrijf of bedrijfsvestiging geschieden. De regeling zal. volgens de aanbeveling van de werkgroep, voor drie jaar gelden, uitgaande van het jaar dat volgt op de verwezenlij king van het betreffende gedeelte van de fietsroute. Verlenging van deze termijn zal plaats kunnen heb ben, indien na de periode van drie jaar de nu bestaande profilering niet wordt, of is hersteld dan wel aange past. Met nadruk adviseert de werkgroep eventuele derving van inkomsten resp. omzetdaling in de periode van WASSENAAR Twee mensen zijn gewond geraakt door een zware tak- ,die van een boom langs de Rijks straatweg te Wassenaar afbrak. De tak kwam dwars over de weg terecht en vormde een barricade voor het drukke spitsuurverkeer. De slach toffers zijn naar de Ursula kliniek in Wassenaar gebracht. DEN HAAG Dinsdagmorgen is de 26-jarige. in Dep Haag wonende Turk. Y. Yildirim. bij een verkeers ongeluk in zijn woonplaats om het leven gekomen. De man verleende met zijn bromfiets op de hoek van de Heemstraat en de Hoefkade geen voorrang aan een vrachtauto. Hij kwam onder de achterwielen van de auto en werd op slag gedood. aanleg niet binnen het kader van vergoedingsregeling te laten valle ar Als een winkelier of een bedrijf ei 'l] vordering heeft ingediend bij B W. vindt eerst een onderzoek plaa 00 door een beoordelingscommissi!ns Deze bestaat uit vertegenwoordige van de Kamer van Koophandel, h in ministerie van verkeer en watersta |P( en de afdeling economische zaktj10 van de gemeente. Met betrekking tot de procedure vj de vordering tot schadevergoedii moet betrokkene een hele sei J boekhoudkundige en belastingstu ken indienen. Basis voor de vergo ding zou. aldus de werkgroep, ontwikkeling van het verschil tuss< omzet en kosten moeten zijn in h jaar dat aan de aanleg van fietsroute voorafgaat en het jaar de realisering ervan. Er dient gei limiet aan de vergoeding te wordi gesteld. door Adr. Hager Gevraagd voor enkele dag- en avondlessen in de Engelse taal en correspondentie; en voor enkele avondlessen een in de Duitse taal spreekv.heid en corresp. Soil, gaarne aan INST. PONT. Anna Paulownastr. 101, hk. L. v. Meerderv.. Den Haag, tel. 070-635032 TECHNISCHE SCHOOL VOOR MODE EN KLEDING Waalstraat 30. tel. 070-85 35 24 's-Gravenhage vraagt mei SPOED 1. leraar of lerares AVO volledig lesrooster 2. leraar of lerares AVO volledig lesrooster, voor vervanging tot 30 oktober 3. leraar of lerares AVO voor plm. 12 lestijden per week Voor leraren AVO is het bezit van oude of nieuwe hoofdakte gewenst Sollicitaties z s.m. Ie richten aan het bestuur van boven genoemde school, p/a Waalstraat 30. Den Haag 2* ZIEKTEKOSTEN YUUEKEJUNG STICHTING 'S-GRAVENHAGE DEN HAAG In 1970 maakte h( "k Franse jongenskoor „Les Moineau Inl du Val de Mame" een toernee doo ons land. In een geheel nieuwe b(in 1 zetting keerde men zes jaar lat«wei terug en zo hoorde een talrijk pi211 bliek de 45 jongens gisteravond itt€ de Jacobuskerk aan de Parkstraa ne Zij brachten onder leiding van ClaJ00 de Desprez en Michel Lubin ee programma met geestelijke en wi:w reldlijke liederen zoals van BaclPn Scarlatti, Handel, spirituals, folkli reliederen en liedjes zoals van Gi aïI bert Bécaud. en ie De prestaties van de jongens vielei 1 niet mee. Niet alleen omdat de pw ?e: grammering rommelig was. docfg) met name in zuiverheid en afweiwer king schoten zij tekort. Een negroïde spiritual ala Jericho ging bijna „d mist in" door ongelijke inzetten ei er zwakke kennis van de tekst. De jon Ai gens zongen weliswaar uit he ng hoofd, doch bij de niet-Franse liede ren veroorzaakte dat toch wel aarze en lingen. Wellicht speelde ook een rolne dat de jongens regelmatig op toer ia' nee zijn en daardoor wat „overzon^, gen" raken. Het koor was maandag^ avond jl. in de RK-kerk aan dezij Burgwal te Delft te beluisteren. pe] D Jo di NUTSZIEKTEKOSTENVERZEKERING Op ons kantoor kan worden geplaatst Zijn/haar taak zal bestaan uil hel zelfstandig vaststellen van schadeuitkeringen aan de verzekerden, correspon dentie met de verzekerden en controle op de ingediende nota s. Geboden wordt: een prettige werkkring in een modern kantoor, met goede arbeidsvoorwaarden, waaronder variabele werktijden Vereist is: een behoorlijke algemene ontwikkeling (HAVO- niveau) Schriftelijke sollicitaties kunnen worden ge richt aan de direc'ie. Loosdumseweg 9. s-Gravenhage

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6