Hendriks werkt aan een ipeciale wet voor bevolkingsonderzoeken ft kan i wel ivoor- I deli- „Contact VU-Potchefstroom voortzetten" m steenvuller Alabastine 10^9^1 Philips batterijen die gaan lang mee. Actrice Beppie Nooy in Zeist overleden Vangstbeperking van aan zijden draad haring Onderzoek gevraagd naar ziekteverzuim onder gastarbeiders Rotterdam geeft plannen op om prostitutie naar de Wijnhaven te brengen rElttaatssecretaris voldoet aan wens Kamer Afscheid in '73 als Kniertje Hoger dan bij Nederlanders? Kamerlid: verslag in Legercourant moet soberder Vrouw twee weken dood in woning Chauffeur gestikt na autobotsing Lichaam van man uit zee opgehaald de PHILIPS Stevige discussie verwacht over voorstel college van bestuur: „Vruchtbare dialoog" TEVSDAG 17 AUGUSTUS 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 egr^ jk. Rib|n onze parlementsredactie IJMEGEN Staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid werkt aan een wet die de gang van T leen bij bevolkingsonderzoeken zal regelen. In die wet zullen eisen gesteld worden aan de vorm ji organisatie van alle denkbare bevolkingsonderzoeken. De staatssecretaris zei dat gisteren in jmegen, waar hij het startsein gal voor het regionale experimentele bevolkingsonderzoek naar oord&rmoederhalskanker. pet aangekondigde wetsontwerp i. behalve de organisatorische t de belangrijke financiële aspec- burj van bevolkingsonderzoeken ge- Tld worden. veede Kamer Riet Cent staatssecretaris sprak de ver- fhting uit dat halverwege volgend overal in Nederland een georga- •rd bevolkingsonderzoek naar loederhalskanker van de zal zijn. ee is dan voldaan aan de wens de Tweede Kamer, die vorig jaar. irak dat zo snel mogelijk in heel •rland met het regelmatig terug- ide onderzoek bij vrouwen tus- de 35 en 55 jaar moet zijn be ien. was toen in tegenstelling tot de. %nen van staatssecretaris hdriks. die wilde beginnen met opdoen van ervaring in drie LJefreeio's. namelijk in Nijmegen, ▼Hecht en Rotterdam. In Utrechten ■Sterdam is al eerder met het on- fftoek begonnen, in Nijmegen werd ^Heren begonnen. de drie steden houden speciaal Irvoor aangewezen deskundigen ADVERTENTIE ns; zot iej en kuifJaast het bekende cellulose vulmiddel brengt Alabastine nu ook een speciaal steenvul- middel. Het is bedoeld voor rmanente reparaties aan lie soorten steen-, beton-, :ement- en metselwerk, teenvuller van Alabastine is onmisbaar bij het verankeren an bouten, het vastzetten van sgeraakte stenen, tegels en sscMakpannen. Ook voor het uit- tgelvlakken van betonnen vloeren iterien voor reparaties om leidin- len, rond kozijnen en venster- tanken is steenvuller van Ala- iastine werkelijk steengoed teenvuller van Alabastine is ater-, weer- en wmdbesten- lig. Haal een pak bij uw leve rancier en ontdek dat topkwa liteit niet altijd duur behoeft te ele |*'ln- )enlVerpakking van 1 kg f4,35 aait ^Verpakking van 2 kg f 8,35 feré Staatssecretaris Hendriks de gang van zaken nauwlettend in het oog om de opgedane ervaring elders te kunnen gebruiken. Men denkt overigens pas over een jaar of tien antwoord te krijgen op alle nog openstaande vragen, met name op de kernvraag, namelijk of er door het onderzoek een daling van het aantal sterf- en ziektegevallen merkbaar is. Van een verslaggever AMSTERDAM De vermaarde Amsterdamse actrice Beppie Nooy sr. is gistermiddag op 83-jarige leeftijd overleden in een verzorgingstehuis te Zeist. Beppie Nooy (haar eigen naam was Elisabeth Blaaser) was een van de bekendste volkstoneelspeelsters van na de oorlog. In 1973 heeft ze afscheid van het toneel genomen. Ze had toen zestig jaar op de planken gestaan. Ze speel de toen de doorleefde rol van Knier tje in Heyermans „Op hoop van ze gen". Dat stuk haalde met haar 125 opvoeringen en is ook op de televisie vertoond. Beppie Nooy stond in 1913 voor het eerst op het toneel in het stuk „Het pleegkind van de orgeldraaier". Dat was bij het toneelgezelschap van haar vader. Jan Dirk Blaaser. In 1918 trouwde Beppie met de to neelspeler Jan Nooy, die in 1953 het Amsterdams volkstoneel oprichtte. Toen Jan in 1962 overleed, nam zijn dochter Beppie de directie over. Beppie Nooy sr. bleef acteren. Veel rollen Zij speelde bij de toneelgezelschap pen van Delmonte, Schouw en Louis Werk voor kerk Schriftelijk contact met onze kerkredactie wordt zeer op prijs gesteld. Verbinding met de ver zorgers van pagina 2 komt nog spoediger tot stand als u hen als volgt benadert: Trouw Kerkredactie Postbus 859 Amsterdam. Van een verslaggever MIDDELBURG Het ver moeden bestaat dat het ziekte verzuim onder buitenlandse werknemers hoger ligt dan bij Nederlandse werknemers. Daarom heeft de Nederlandse Metaalunie in Utrecht actie ge nomen om de problemen van het ziekteverzuim bij de be drijfsverenigingen aan de orde te stellen. Dit gebeurt op verzoek van de Mid delburgse fabrikant P. Noordermeer die op zijn bedrijf zou hebben ge constateerd dat het ziekteverzuim bij de buitenlanders honderd pro- cent hoger ligt dan bij zijn Neder landse werknemers. Ook elders? In een brief aan de Metaalunie en het departement van nijverheid en han del in Zeeland, stelt de heer Noorder meer dit probleem aan de orde. Hij vraagt daarin om een onderzoek in te stellen of dit verschijnsel zich ook bij andere bedrijven voordoet. Vol gens de heer J Kampers, sociaal- economisch medewerker van de Me taalunie. is dit ook in andere bedrij ven geconstateerd. Een dergelijk onderzoek naar het toenemend ziekteverzuim van speci aal buitenlandse werknemers is. al dus Kampers, nog niet eerder gehou den. Wel wordt er momenteel op grote schaal een onderzoek ingesteld naar het algemeen toenemend ziek- temeldingsverschijnsel van de Ne derlandse werknemer Als een dergelijk onderzoek inder daad uitwijst dat het ziekteverzuim bij de buitenlanders veel hoger is dan bij de Nederlandse werknemers, dan zullen wij ons in de organisaties toch moeten beraden, zo meent de heer Kampers We zullen onder an dere moeten bekijken wat er hapert aan de werkomstandigheden. Van onze parlementsredactie DEN HAAG - Het PvdA-Tweede- Kamerlid De Vries vindt dat de re dactie van de „Legercourant" min der „wapenverheerlijkend" verslag moet doen van de beëdigingsplech- tigdheden van officieren. Het Ka merlid is vooral gevallen over een zinsnede in de laatste Legercourant. waarin stond: „De entree tot het wapen der artillerie was voor deze nieuwelingen uitermate indruk wekkend. machtig ogend keken de vuurmonden over de appelplaats, een kracht uitstralend die bewonde ring ontlokte van de vele belangstel lenden". Het Kamerlid heeft minister Vrede- ling schriftelijk gevraagd ervoor te zorgen dat er op meer sobere wijze verslag wordt gedaan. Ook vindt De Vries dat er bij de beëdigingen niet langer meer gebruik moet worden gemaakt van een vuurmond of een zgn. „sjabrak", een bestikt kleed dat eertijds onder de zadels van de paar den lag. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Nu Engeland heeft laten weten zich niet meer te zullen houden aan de vangstbeperking van haring in de Noord zee. is de quoteringsregeling van de Noordoost-Atlantische Vis serij Commissie aan een zijden draad komen te hangen. De Britse maatregel betekent niet. dat de quoteringsregeling voor ha ring al geheel van de baan is. zoals in visserijkringen wordt aangenomen. Dit gebeurt pas. zo deelde een woordvoerder van het ministerie van landbouw en visserij gisteren mee. als meer dan twee landen het laten afweten. Hoewel nooit officieel aangekon digd. was Noorwegen het eerste land. dat zich terugtrok. Het voorbeeld van dit land. altijd al tegenstander van vangstbeperking, werd gevolgd door Engeland, zodat de haring- BERGEN De 68-jarige alleenwo nende mevrouw Maria Peters is dood aangetroffen in haar flatwoning aan de Weverstraat te Gennep (Lim burg). Een onderzoek heeft aange toond dat ze al twee weken geleden overleden moet zijn. De politie heeft zich toegang tot het huis verschaft nadat een 72-jarige zuster van het slachtoffer die in Sit- tard woont gebeld had. Zij vond het vreemd dat ze de laatste weken taal noch teken van haar zuster had ver nomen De politie denkt niet aan een misdrijf quotering mislukt als zich een derde land meldt. Het derde land is niet Denemarken of Ierland, die zich volgens visserij- organisaties ook niets van de haring afspraken aantrekken, „over die lan den is officieel niets bekend", zegt het ministerie van landbouw en vis serij. Het derde land zou eerder IJs land kunnen worden. Het ministerie gaat er voorlopig van uit. dat de haringvangst in de Noordzee nog steeds beperkt is en bepaald op 160.000 ton. waarvan 13.400 ton voor Nederlandse vissers. De Nederlandse vissers vrezen dat de volgende Britse maatregel de in stelling van een 50-mijlszone zal zijn inu 12 mijl en in zee-engten 3 mijl» en die reserveren voor de nationale vis* serij. Nederlandse vissers zullen daardoor traditionele visgronden voor de Engelse kust verliezen met alle „desastreuze gevolgen" van dien. Volgens de vissers zijn met name de Noorse en Deense vissers geweest, die met gebruikmaking van moderne opsporingsapparatuur voor overbevissing van haring op de Noordzee hebben gezorgd. In deze landen wordt haring tot vismeel voor veevoeder verwerkt. Nederlandse en Engelse vissers vangen alleen haring voor menselijke consumptie en daar voor zijn minder grote hoeveelheden nodig. De haringvangstbeperking zal dus mislukken als een derde land de af spraken negeert. Vorig jaar is van de quoteringsregeling ook niets terecht gekomen als gevolg van tegenwer king door Deense vissers. Bij het Rijksinstituut voor Visserij- Onderzoek in IJmuiden wordt intus sen gevreesd, dat een ongelimiteerde vangst de haring voorgoed uit de Noordzee zal bannen Gewezen wordt op de geringe afmetingen van de gevangen haring, hetgeen erop wijst, dat de vis geen kans krijgt volwassen te worden en zich voort te planten. De visserij-biologen pleiten voor een vangststop over een aantal jaren Van een verslaggever NIJKERK - De 32f-jarige J Speksnijder uit Stolwijk is gisteren om het leven gekomen, nadat de vrachtauto die hij bestuurde, bij Nij- kerk op een dieplader was gebotst De rijkspolitie vermoedt, dat het slachtoffer de botsing heeft zien aan komen en uit de cabine is gespron gen Daarna werd hij gedeeltelijk bedolven door kalk. die hij vervoer de. Toen de brandweer van Nijkerk aankwam, leefde de man nog. hij moet door verstikking omgekomen zijn. De ravage na de botsing van de vracht wagens BERGEN (NH) Na een uitvoerige zoekactie heeft de reddingsboot Ub- bo gistermorgen in alle vroegte het stoffelijk overschot van de 26—jari ge Bergenaar Willem Schotten uit het Noord-zeewater gehaald. Afgelo pen zondag was Schotten met twee vrienden op zee gaan zeilen. Omstreeks zes uur 's avonds raak ten zij op enkele kilometers buiten de kust in moeilijkheden. Bij het overstag gaan kapseisde de zeilboot en sloegen de drie opvarenden over boord. Volgens de rijkspolitie in Bergen aan Zee is het ongeluk te wijtten aan „onoordeelkundige" manoeuvres en handelingen op zee -)e 21-jarige Jan LAkeman wist na twee uur zwemmen volledig uitge put de kust nabij het Noordhol landse Schoorl te bereiken Ook de 22-jarige André Rothier kon zich zwemmend in veiligeheid stellen •.DVERTFNTIE ,nppr> scherven Wanl I ^ine,eniatnlazmg k"ns,s:o' two"'"™""'* naf is mooi m U* Infantiel Hec" I. W«9'™df'e m4.vink b.v. - -,*«Sl'M" P"" 63ij-0«fam telex 45086 Beppie Nooy de Vries. De laatste negentien jaar van haar carrière speelde zij bij het gezelschp van haar dochter, het Amsterdams volkstoneel. Voor haar rol in „De Jantjes" kreeg Beppie Nooy sr in 1970 de Albert van Dalsumprijs. Zij was tevens rid der in de orde van Oranje Nassau en erburgeres va Amsterdam Beppie Nooy is vooral bekend door haar rollen in Allerzielen, de Jantjes. Oranje Hein. Rooie Sien. zee mansvrouwen. De voddenraper van Parijs. Dolle Hans. Twee wezen en De dood van een Handelsreiziger. Beppie Nooy sr. zal worden begraven op de begraafplaats Zorgvlied. waar ook haar man ligt. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het plan van de Rotterdamse wethouder Van der Have (wijkaangelegenheden) om de prostitutie uit Ka- tendrecht over te brengen naar de Wijnhaven is van de baan. Volgens woordvoerders van de actiegroep ..Redt Katendrecht" zou de wethouder dit hebben gezegd in een besloten vergadering CC NORV«lDUTV GOJD HtAWDtj" „'-AMT 0OU6L£0;T' In een reactie op deze uitlatingen zei wethouder Van der Have ons maan dagmiddag „Het Wijnhavenplan is er niet eenvoudiger op geworden' Hoewel de wethouder ontkende dat het Wijnhavenplan definitief ge schrapt zou zijn. bevestigde hij wel dat er zeer hard aan andere oplossin gen wordt gewerkt Welke mogelijkheden er open staan en op welke termijn die in de open- Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Het college van bestuur van de Vrije Universiteit zal vanmid dag aan de universiteitsraad voorstellen het al jaren moeizame contact met de blanke Potchefstroomse Universiteit in Zuid-Afrika voort te zetten. Gezien de lange voorgeschiedenis van deze kwestie, kan een stevige discussie verwacht worden. Tegenstanders van verder contact met „Potchef- stroom" wijzen op de uiterst negatieve reactie van de rec tor van de Potchefstroomse universiteit op een door VU- vertegenwoordigers opge steld verslag van de bespre kingen. die beide universitei ten in maart gevoerd hebben. Het college van bestuur meent dat voortzetting van de contacten zinvol is. omdat in maart gebleken is dat het standpunt van Potchef- stroom ten aanzien van de apartheid minder star is dan men in Nederland dacht Potchefstroom kan volgens de VU-delegatie niet gezien worden als het bolwerk van de apartheid. Daarvoor be staan binnen de gelederen van de universiteit te veel verschillen van mening. Op wezenlijke punten zouden de vertegenwoordigers van „Potchefstroom" ook blijk gegeven hebben van kritiek ten aanzien van het rege ringsbeleid Zo wekt het door de VU- delegatie opgestelde verslag de indruk dat de studenten van de Potchefstroomse uni- versiteit het wettelijk verbod Afzonderlijke op gemengde huwelijken on bijbels en onjuist vinden. De situatie in Zuidafrikaanse stedelijke gebieden zou ook volgens de mensen in Potchefstroom discrimine rend en onrechtvaardig .zijn. Het regeringsbeleid op dit punt zou daarom bekriti seerd worden Ook dé delegatie van „Potchefstroom" zou discri minatie op basis van ras ver oordelen en niet-blanken po litieke rechten willen geven Toelating van niet-blanken tot de Potchefstroomse uni- vereiteit zou geen principieel bezwaar ontmoeten, maar slechts praktische moeilijk heden opleveren, omdat de éigen (blanke) achterban daar moeite mee zou hebben personen Ook de besmet verklaring van het CNI. het Christelijk Instituut van ds C F Beyers Naudé zou achteraf veroor deeld worden. Zelfs zou de Potchefstroomse universiteit graag meer contact willen met andere blanke en zwarte groeperingen in Zuid-Afrika Hoewel het verslag van de VU-delegatie met nadruk zegt dat men in de besprekin gen van maart geen over eenstemming gezocht heeft, wordt de gevoerde dialoog toch vruchtbaar geacht door de wederzijdse informatie Het bestuur van de VU concludeert daarom dat het gesprek voortgezet moet wor den. Dat gesprek moet dan niet meer door officiële dele gaties gevoerd worden, maar door afzonderlijke personen en groepen Het bestuur heeft begrip voor de moeilijke positie van de Potchefstroomse universi teit. met haar beperkte mo gelijkheid om openlijke uit spraken te doen over de Zuid afrikaanse politiek De VU zou daarop niet meer moeten aandringen. Correcties Pas in de maand juni heeft de rector van de Potchef stroomse universiteit, prof. dr H J J Bingle. commen taar geleverd op de verslag geving van de kant van de VU. In dat commentaar wor den op allerlei wezenlijke punten correcties aange bracht. Volgens prof. Bingle is het verslag te zeer ge schreven vanuit de gedachte dat de VU zelf boven alle kri tiek verheven is. en dat alleen Potchefstroom het boete kleed siert. In Potchefstroom ziet men wel de noodzaak tot politieke verandering, schrijft prof. Bingle. maar de politiek van „afsonderlike ontwikkeling" heeft men daar niet laten varen Prof Bingle bericht dat er geen sprake van is dat men in Potchefstroom een kerkelij ke oproep steunde tot wijzi ging van de huwelijkswetge ving De synode van de Gere formeerde Kerken heeft dat zelf ook niet bedoeld. Het is ook niet juist dat de verte genwoordigers van Potchef stroom het regeringsbeleid voor de stedelijke gebieden veroordeeld hebben, dit be leid is alleen maar „niet in alle opzichten aan vaardbaar" Als de VU- delegatie slechts bevolkings groepen wil onderscheiden naar culturele verschillen en niet naar ras. wijst prof Bingle op het veel belangrij ker „nationaal culturele" ver schil tussen bevolkinsgroe- pen. Het is onjuist te denken dat de delegatie van Potchef stroom tegen de besmetver klaring van het Christelijk Instituut is. De veilig heidswetgeving wordt even min verworpen Naudé-cultus Tenslotte krijgt de VU van prof Bingle het verwijt dat zij de contacten met Potchef stroom ondergeschikt wil maken aan de contacten met dr Beyers Naudé Hij be schuldigt de Nederlanders van een Naudé-cultus. „Wij kenden Naudé haarfijn, voor dat u zelfs van zijn bestaan afwist", zegt prof. Bingle. baarheid gebracht zullen worden daarover hulde de wethouder zich in stilzwijgen „De onderhandelingen gaan uiterst moeilijk en zouden door voortijdige publikatie extra problemen kunnen geven." aldus Van der Have Het gemeentebestuur van Rotter dam stelde onder druk van de op Katendrecht opererende actiegroe pen voor de prostitutie van Ka tendrecht over te hevelen naar de Wijnhaven, om daar.nee de overlast voor de bewoners van Katendrecht terug te dringen Voor een probleem nierbij zorgden de plannen van de Nederlandse Spoorwegen, die parallel aan de nieuw aan te leggen Willemsburg een spoortunnel gaan aanleggen. Hoewel uit de nota van minister Westerterp opgemaakt kon worden dat de NS geen haast maakten met deze nieu we verbinding, blijkt nu dat er toch een aantal voorzieningen verwezen lijkt zullen moeten worden, vooruit lopend op de bouw van deze tunnel Als gevolg van deze ontwikkeling bestaat de kans dat een groot deel van de Wijnhavenbebouwing zal moeten worden gesloopt, een proces dat oorspronkelijk veel later aan de orde zou zijn geweest. Rita 378...379...380...381 ik kom zodra ik het record verbeterd heb...382...383..."

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3