Libië wil top over ruzie met Egypte Potest politie egen collega's n Zuid-Afrika Indekken et Nieuwe Haagse Courant enmetNieuwe Leidse Courant Zeg, Staatssekretaris Vut Hutten Toeristen dupe van Spaanse stiptheid -pag. 3 Familieberichten Cairo: Gaddaffi achter bomaanslag in trein Dogst aan Tiedailles an der Louw pikt het niet Dit jaar meer doden door dronken rijden Guadeloupe op de vlucht voor actieve vulkaan Varend protest Verdachte koffermoord vrijgelaten 'Luxaflex'rolhor ren en hordeuren krengen u veilige frisse lucht In deze krant Hoorn,voor alle ruimte die u nodig heef t Trouw is niet uit het veld te slaan B: Welkomstvoordeel V hoort bij u. 34e JAARGANG NR 9906 MAANDAG 16 AUGUSTUS 1976 kunnen van maandag tot en met vrijdag tot 19.30 uur worden opgegeven (tel. 020-913456). Op zondag is daartoe van 18 tot 20 uur gelegenheid. rouw GAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J.TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 pNNEMENT 14,17 PER MAAND 42,50 PER KWARTAAL 167,80 PER JAAR POSTGIRO 660000 BANK NED CRED. BANK REK NO 23 00.12.574 —GEMEENTEGIRO X 11000 - LOSSE VERKOOPPRIJS ƒ0,55 prins Claus was zaterdag tanwezig bij de aankomst an de deelnemers aan de lympische spelen voor ge- andicapten. Op Schiphol ekeek de prins de oogst an medailles. En die was liet gering. Prins Claus taat hier bij zwemster Li ter Beek, die zes gou- en en een bronzen me- aille won. Marijke Ruy- die met zwemmen ze en maal goud veroverde, ijkt toe. CAIRO (Reuter, UPI, AP, DPA) Libië heeft een bijzondere bijeenkomst geëist van de Arabische Liga om het geschil met Egypte te bespreken. Egypte heeft in felle bewoordingen de Libische leider Gaddaffi verantwoordelijk gesteld voor de bom aanslag in een trein in Alexandrië, die van acht mensen het leven heeft geëist. een onzer verslaggevers ITERDAM Een door dertien hoge politiefunctionarissen naam en functie ondertekend telegram aan de Zuidafrikaan- xegering, waarin wordt geprotesteerd tegen het politie- eden aldaar, is voor burgemeester André van der Louw van terdam aanleiding op korte termijn een gesprek te hebben tde Nederlandse Politiebond. ft van dat gesprek zal zijn of [elijke telegrammen voorzien ten worden van naam én functie degenen die ze versturen. ïotterdamse burgemeester heeft :o'n gesprek besloten omdat één de dertien ondertekenaars de erdamse hoofdinspecteur B. D. na is. Deze kreeg vorige week de heer Van der Louw een offi- e berisping naar aanleiding van adhesiebetuigingen die de heer tna verstuurde aan de bezetters ,de Bloemenhovekliniek. De bur- (eester liet de hoofdinspecteur pn dat thans geen disciplinaire Itregelen genomen zouden wor- j maar dat dit bij een volgende r wél zou gebeuren. 'schuw telegram dat de dertien via de issade aan de Zuidafrikaanse ng richtten, luidt als volgt' lergetekenden spreken hun af- aw uit over de weerzinwekkende erdrukkingsmethoden van de tie in Zuid-Afrika en verklaren solidair met de voor hun vrij- strijdende bevolking". ondertekenaars zijn de Rotter- hse hoofdinspecteurs B. D. Kal le. H. Ottevanger, P. Teleman en F. D. Gerrand, de inspecteurs C. de Bruin en A. Martens en de ifdagenten H. Beunk en T. Dou- verder de voorzitter en de secre- s van de Nederlandse Politie- d, resp. de heren L. van der Lin en S. Brandsma, de hoofdinspec- r W. J. G. M. Eissens van de Nederlandse Politie-academie, drs. P. van Reenen, wetenschappelijk medewerker bij de politie in Heel- sum en hoofdinspecteur J. C. Osse- wijer uit Epe. De heer Kalma verklaarde desge vraagd het telegram met naam en functie mede ondertekend te hebben Droog en zonnig weer met over wegend matige noordoostelijke wind. Maximum-temperaturen tirca 24 graden Celsius. Morgen en overmor gen: weinig verandering. Morgen zon op: 05.27 ton onder: 20.00 inaanop: 22.50 maan onder: 13.33 Van een verslaggever DEN HAAG Het aantal ver keersongelukken waarbij het gebruik van alcohol een rol heeft gespeeld is ernstig geste gen. In de eerste drie maanden van dit jaar zijn veel meer slachtoffers gevallen dan in de zelfde periode van het vorige jaar. Dat blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het aantal verkeersongeluk ken met lichamelijk letsel waarbij gebruik van alcohol werd geconstateerd bedroeg in de eerste drie maanden van dit jaar 960, tegen 673 in de over eenkomstige periode van vorig jaar. Het aantal doden bedroeg dit jaar vijfenzestig, tegen vijf tig vorig jaar. Het aantal ge wonden steeg van 838 (1975) tot 1184 Vooral in de maanden januari en februari deed zich een ster ke stijging voor. In februari bijvoorbeeld steeg het aantal ongevallen met letsel, waarbij alcoholgebruik werd geconsta teerd. van 197 tot 347. Het aan tal doden bij dit soort ongeval len was in februari j.l. bijna driemaal zo groot als verleden jaar. Het bedroeg 31 tegen ver leden jaar elf. In 1975 werden in totaal 262 mensen gedood en 4.320 ge wond bij verkeersongevallen, waarbij gebruik van alcohol werd geconstateerd. André van der Louw omdat een dergelijke handelwijze gebruikelijk is. Geconfronteerd met de waarschuwing van de heer Van der Louw merkte de heer Kalma op dat hier sprake is van aantasting van de vrijheid van meningsuiting. „In een brief aan mij over de Bloemen- hovetelegrammen zei Van der Louw niet tot straf over te gaan wegens gebrek aan jurisprudentie, maar dat herhaling niet zal worden getole reerd. Ik zie wel wat ervan komt", aldus de hoofdinspecteur gister avond. Behalve het door burgemees ter Van der Louw aangevraagde ge sprek met de Politiebond wordt ge werkt aan een ambtelijke nota aan de hand waarvan binnen enkele we ken binnen de gemeenteraad van Rotterdam een fundamentele dis cussie zal worden uitgelokt waarin de vrijheid van meningsuiting van ambtenaren centraal zal staan PARIJS (DPA. Reuter, AFP) De toestand op het tot Frankrijk beho rende Antillen-eiland Guadeloupe, waar de 1.467 meter hoge vulkaan La Soufrière al enkele weken as en zwa veldamp uitspuwt, is zondag aan merkelijk gevaarlijker geworden. Elk ogenblik kan een uitbarsting komen. Gisteren werden uit vier plaatsen aan de voet van de vulkaan opnieuw ongeveer 30.000 mensen geëvacu eerd. Eind vorige week waren al 40.000 mensen naar veiliger oorden gegaan. De prefect wan het eiland heeft nu op aanraden van geleerden totale evacuatie van de bedreigde dorpen bevolen. De mensen zijn met alle aanwezige verkeersmiddelen in veiligheid gebracht. Guadeloupe, het grootste eiland van de Kleine Antillen, heeft ongeveer 250.000 inwoners en bestaat uit het vulkaaneiland Basse-Terre en het vlakke eiland Grand-Terre. Beide ei landen zijn door een 60 tot 200 meter brede geul van elkaar gescheiden. De vulkaan is al actief sinds 8 juli. toen een uitbarsting een van de flan ken scheurde. Het gebied dat nu geëvacueerd moet worden herbergt ongeveer eenvijfde van de bevolking. Ooggetuigen zagen grote verkeers opstoppingen en een paniekstem ming toen bussen en vrachtwagens vol mensen met bezittingen uit de hoofdstad weg Point-a-Pitre weg stroomden. De hoofdstad ligt net onderaan de vulkaan De uitwijzing van 182 Marokkaanse hongerstakers is aanleiding geworden voor een varend protest, een scheepje met een groot spandoek is gisteren door vrijwel alle grachten in het centrum van Amsterdam gevaren. Enkele tiental len leden van het Nationaal solidariteitscomité met de 182" escorteerden de protcstboot op de wallekant, en spoorden voorbijgangers aan hun handteke ning te zetten onder een protestbrief voor de Tweede-Kamercommissie van justitie. De zaakgelastigde van de streng be waakte Libische ambassade in Cairo overhandigde gisteren een nota aan het algemene secretariaat van de Arabische Liga, waarin de bijzonde re vergadering van de politieke raad van de Liga werd gevraagd. Libië wil hierin de samentrekking van Egyp tische troepen aan de grens met Li bië aan de orde stellen. De tekst van de nota zal aan alle twintig leden van de organisatie worden overhandigd. Een bijzondere vergadering kan wor den belegd als minstens elf leden ermee instemmen. Politieke waarne mers menen dat Cairo het met de Libische stap eens is omdat het daardoor de mogelijkheid krijgt Li bië voor de Liga aan te klagen we gens ondermijnende activiteiten te gen zijn buurland. Sadatzei gisteren dat Gaddaffi de verantwoordelijk heid voor zijn daden op zich moet nemen. In een verklaring van het Egyptische ministerie van binnenlandse zaken wordt Libië verantwoordelijk gehou den voor de bomaanslag van zater dag op een trein in Alexandrië. Naast de acht doden waren er vijftig gewonden. Het was de ernstigste aanslag van deze soort in Egypte in de afgelopen jaren. In de verklaring van het ministerie staat dat de ont plofte bom van hetzelfde type is als de bommen, die bij vorige aanslagen zijn gebruikt en waarvoor Libië eveneens verantwoordelijk is gesteld. Libië heeft de verantwoordelijkheid voor eerdere bomaanslagen afgewezen en gedreigd de diploma tieke banden met Egypte per 1 sep tember te verbreken 'tenzij Cairo zijn houding matigt'. Het officiële Egyptische persbureau Mena heeft verklaard dat de bomaanslag van zaterdag paste in het kader van het Libische sabotageplan. De bom was geplaatst in een bagagerek en ont plofte in een vol rijtuig, terwijl de brein buiten het station van de stad stond. In een ziekenhuis worden drie gewonde verdachten verpleegd, zo heeft Mena meegedeeld. Het persbureau zei dat een woeden- Van onze correspondente BREDA Een van de twee Marok kanen die verdacht werden van de Bredase „koffermoord" is op vrije voeten gesteld. Verdachte N., die tijdens verhoren steeds is blijven ontkennen iets te weten, heeft inder daad niets met de zaak te maken Uit een nieuwe verklaring van ver dachte O. is gebleken dat hij N. nooit iets van het dodelijke voorval heeft verteld, dat volgens hem een ongeluk is geweest. Hij heeft N.'s naam aanvankelijk steeds genoemd om de zaak onduidelijk te maken voor de politie In zijn uitgebreide nieuwe verklaring blijft O. erbij dat het dertienjarige meisje Kadjah Elbaz is gestorven aan een slagader lijke bloeding in de hals. Zij zichzelf hebben verwond met haar eigen sti letto toen O. haar arm omdraaide. Het meisje zou na een carnavalsvie ring, terwijl beiden dronken waren, steeds met de stiletto hebben ge dreigd en gezegd hebben: „Wil jij sterven?" Toen O probeerde haar het mes afhandig te maken door haar arm om te draaien, trof ze zichzelf in de halsslagader. O. slaag de er niet in het bloeden te stelpen. Ze was binnen enige minuten dood gebloed. waarna O. haar lichaam in paniek in de kelder zou hebben ge legd. ADVERTENTIE Met 'n 'Luxaflex' rolhor en hordeur 'Luxaflex' dealer kant-en-klaar kunt u uw huis weer onbelemmerd gemonteerd. Precies op maat. ventileren. Vreemde vliegsels Voor nadere informatie: blijven buiten. Geknoei met 'Luxaflex' Showroom, milieu-onvriendelijke maatregelen Zinzendorflaan 3, Zeist, is voorgoed voorbij. 'Luxaflex' horren «orden door u« L llandil-nM-rl, an Hunt., D.UX-U. de menigte bij wijze van wraakne ming probeerde het consulaatsge bouw van Libië in Alexandrië te bestormen maar dat de politie het verhinderde. Egyptische kranten hebben de verantwoordelijkheid voor de aanslag bij Libië gelegd en noemden Gaddaffi gisteren 'een dwaas, een maniak en een moreel ontspoorde'. Libië sprak gisteravond tegen dat het verantwoordelijk zou zijn voor de bomontploffing. Het Libische persbureau Ama zei dat president Sadat van Egypte dergelijke inci denten op touw zet als excuus voor onderdrukking. 'De toestand in Egypte lijkt nu op die voor de val van koning Faroek in 1952' aldus het persbureau. Het zegt dat de Egypte- naren geen hulp van buiten nodig hebben om Sadat af te zetten en dat Libië er zeker van is dat de Egyp tische revolutionairen hun zaak niet zullen benadelen door het doden van onschuldige mensen. Sadat wil wettigen dat hij een stevi ger greep legt op het volk en het onder dictatoriaal bewind plaatst, dat hij elke oppositie tegen zijn her verkiezing wil uitroeien en elk verzet tegen zijn wanbeheer van de zaken van onze dierbare Egyptische broe ders wil breken', aldus Arna. Over twee maanden worden in Egypte presidentsverkiezingen gehouden, waarbij Sadat zich voor een nieuwe termijn van zes jaren beschikbaar wil stellen. „Er gebeuren geweldige din gen omdat de tijd er rijp voor is." Deze uitspraak deed de Baarnse yoga-arts Rama Pol derman in het gesprek dat Fred Lammers met hem had. Polderman zei dat yoga voor hem geen godsdienst is maar een levensinstelling, die je in elke godsdienst kunt inpassen. U leest erover op pagina 6. Binnenland Meer open hartoperaties in Nederland3 Buitenland Blank Afrika soepeler5 Kerk Program tegen militarisme nog niet zeker2 Sport Han Berger mag Utrecht blijven trai nen7 KNVB zoekt verder naar oplossing in conflict met NOS7 Zwemsters nemen revanche in Lon- den.....8 Honkbaititel weer voor Nicols 9 ADVERTENTIE Die mensen die straks de dienst 'Persoonlijke Leningen' van de RPS moeten gaan runnen, zouden misschien best in Hoorn willen wonen... Op de televisie gisteravond een vaderlandse voetbalwed strijd. Voorlopig de laatste, tenzij de lieden die daarover gaan alsnog vriendelijk worden. Toch wel een idee om tegen volgende week een goeie krant in huis te hebben. Je weet maar nooit. Nieuwe abonnee: Straat: Plaats:.....Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Plaats: ontvang graag naar keua«: 1 4 fraaie iwart-kunst lederen onderzetters met silver bedrukte ouder wetse locomotiefmodellen. Werkelijk een sieraad op mijn tafel. Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modern, origi- Tekening van bet vroegere IJ te Amsterdam. De nieuwe abonnee krijgt een welkomstvoordeel Hij be taalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) 6,25 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de open envelop: Trouw/Kwartet, antwoord nummer 2792. Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. A

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1