Strijd om kamp Libanon nu in beslissende fase Naam iet Nieuwe Haagse Courant enmetNieuwe Leidse Courant rS en EG dichter j elkaar over uidelijk Afrika Privé-legertje van Kissinger had hier geen bevoegdheid Commissie: vernietig Seveso Toestand veehouderij wordt snel slechter n dér Stoel na Kissingers bezoek: Koffie dreigt op te raken >r heroïne twee en in Amsterdam \gezegd ffie 47 cent per [je duurder Geen toestemming voor wapens Scherp bewaakt Groenteprijzen zakken verder Evacuatieplan Tal al Zaater Kaping van Israëlisch toestel voorkomen Kortsnoj vertoont zich in openbaar In deze krant Oefenbom van vliegtuig valt op Eindhoven Inderdaad. Trouw. '4? Welkomstvoordeel hoort bij u. 34R JAARGANG NR 9903 DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1976 pagina 3 rol, w (AVE TROUW/KWARTET B V.HOOFDREDACTEUR J.TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 NNEMENT 14,17 PER MAAND 42,50 PER KWARTAAL 167,80 PER JAAR POSTGIRO 660000 BANK NED CRED BANK REK NO 23.00 12 574 —GEMEENTEGIRO X 11000 - LOSSE VERKOOPPRIJS f n.;» Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De ..run" op koffie heeft in veel plaatsen in Nederland zodanige vormen aangenomen, dat mogelijk te gen het eind van deze week geen koffie in de winkel meer te koop zal zijn. De Stichting Centraal Bureau Levensmiddelenbedrijf in Den Haag wijt de chaotische toestanden aan de te vroege publikatie van de koffieprijs- verhoging met 47 cent, die zoals bekend op 20 augustus zal ingaan. Zowel de groothan del als de detailhandel zou lie ver gezien hebben, dat de ver hoging geheim was gehouden tot die datum. )nze Haagse redactie HAAG De Verenigde en de Europese ge- schap zullen uiterste po- doen om een einde te n aan het blanke minder- regiem in Rhodesië en de Zuidafrikaanse bezet- van Namibië, iet beleid, dat ten aanzien van ijk Afrika gevoerd moet wor- jestaat meer en meer over- mming tussen de Verenigde de Europese ge- ichap. zei minister Van der (buitenlandse zaken) gisteren Haag na afloop van bespre- met de Amerikaanse minis- buitenlandse zaken. Henry :r. Van der Stoel sprak in zijn van voorzitter van de Euro- inisterraad. [er die een werkbezoek van aan Den Haag bracht, heeft der Stoel gisteren ingelicht Amerikaanse activiteiten om iblemen in zuidelijk Afrika tot ilossing te brengen. Daarover parallelle ideeën te bestaan de VS en de Europese ge- lap. „We proberen", zei Kis- op de persconferentie in Den ,een basis te vinden voor ;g in het proces naar hikking van de zwarte bevol- i Rhodesië en Namibië. We voorkomen, dat via radikale 'elddadige wegen een oplos- 'ordt gezocht maar de tijd OP" (ervolg op pagina 3 RDAM Twee buitenlan- in de Amsterdamse bin- l overleden aan een overdo- :oïne. Een dertig jarige En- n werd dood aangetroffen op roonboot die lag afgemeerd aan esterdoksdijk. Volgens de eige- Ivan de boot was de Engelsman den nadat hij zich heroïne had liend. e uren later werd op het bouw- van de metro nabij de Prins rikkade het stoffelijk over- t gevonden van een zeventien Duits meisje. Zij had die avond i met een landgenoot heroïne ten. Toen zij daarna buiten jstzijn raakte waarschuwde de 1 de politie. ■symboliek van de rode |i, die de televisieprogram- van de VARA onder st, moet zwart-wit kijkers Ban hg bij proefschrift %J. J. A. Thomassen, Tij zonnig daag: Vrij zonnig weer met de middag kans op een lokale Zwakke tot matige wind sen noord en oost. Maxi- mtemperaturen van 22 tot 28 den. Morgen en overmorgen: nig verandering. Drgen: zon op 5.21, onder [08. Maan op 21.04, onder 9.20. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het privé- legertje van ongeveer twintig veiligheidsmensen waarmee de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken dr. Henry Kis singer zich gisteren bij zijn be zoek aan Nederland omringde had hier geen enkele bevoegd heid. De veiligheidsmensen had den geen officiële positie, optre den mochten ze niet en toestem ming voor het dragen van vuur wapens hadden ze niet. „Het waren gewoon Amerikaan se vreemdelingen, die met de minister van buitenlandse za ken van hun land meegereisd zijn", aldus een woordvoerder van het ministerie van justitie. Overigens zijn Kissingers bewa kers niet op verboden wapenbe zit gecontroleerd, hoewel ge makkelijk aangenomen kan worden dat ze hier niet zonder wapens rondgelopen hebben. In een gesprek met een Neder lands dagblad noemde vorige week vrijdag een Nederlandse politiefunctionaris het heel be grijpelijk dat Kissinger zijn ei gen bewapende veiligheidsmen sen meenam, omdat het „door- en-door getrainde kerels zijn, commando's eigenlijk, die er niet voor uit de weg gaan, om vóór de minister te gaan staan als er geschoten wordt en die tevens bereid zijn, met gevaar voor eigen leven de overvaller onschadelijk te maken en te ontwapenen". Het ministerie van binnen landse zaken, dat de veilig heidsmaatregelen en de activi teiten van de politie rondom dit bezoek coördineerde heeft zich inmiddels volledig van de uit spraken van deze onbekende po litiefunctionaris gedistantieerd. Ook hier benadrukte men dat Kissingers privé-legertje geen enkele bevoegdheid had. „Ne derland was volledig in staat, de nodige veiligheidsvoorzieningen te treffen, anders hadden we de heer Kissinger wel gezegd: ga onze deur maar voorbij", aldus iemand van dit ministerie. Dat de heer Kissinger zijn eigen kogelvrije auto meegebracht had, was omdat hij nu eenmaal graag met zijn eigen auto reisde, zoals hij dat ook met zijn eigen vliegtuig deed. Ook bij dit mi nisterie zei men ons niets te we ten over wapenbezit van Kissin gers bewakers. „Maar het toe zicht daarop berust bij justitie". Ons commentaar staat op pagina 5. De veiligheidsmaatregelen bij de aankomst van minister Kissinger op Schiphol waren uitzonderlijk streng. Al op de vliegtuigtrap (waarop links zijn vrouw Nancy is te zien) werd hij opgevangen cloor veiligheidsagenten, die ver volgens hollend en met het ge zicht naar het publiek de limousi ne op weg naar het stationsge bouw begeleidden. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De groenteprijzen bewegen zich over de hele linie naar het normale peil, met uitzondering van bloemkool en sperziebonen, die erg duur blijven. Andijvie, sla en ook snijbonen zijn al aanzienlijk goedko per geworden, terwijl waspeen zelfs goedkoop is te noemen. Het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen, dat dit gisteren mee- deelde, noemde het merkwaardig dat de prijs van prei nog hoog blijft. Hier onder een klein overzicht van de vei- lingprijzen: Groenten per kilo Prijs vorige week Prijs van gisteren andijvie 2.52 1.78 snijbonen 4,23 2.78 krop sla ƒ0,83 0,66 1 paprika 1.35 0.77 1 komkommer 0,66 0.39 tomaten 1.52 1.16 sperziebonen 3.40 3.40 1 bloemkool 1.86 2.22 prei 1.45 ƒ1.37 BEIROET (Reuter, UPI) Rechtse Libanese troepen zijn giste ren begonnen met wat wordt aangenomen de beslissende aanval op het Palestijnse vluchtelingenkamp Tal al Zaater. Volgens de onderhandelaar van de Arabische Liga Hassan Sabri el Kho- ly is er in principe een akkoord be reikt tussen christenen en Palestij- nen over de ontruiming van het kamp. Op de vraag of die ontruiming door het Internationale Rode Kruis zowel schutters als gewonden zou betreffen zie Kholy: „Iedereen wordt geëvacueerd. Volgens het Rode Kruis zou vandaag met de ontrui ming kunnen worden begonnen mits er een deugdelijk staakt-het-vuren is. De zware aanval van rechtse troe pen, die gisteren begon, werd vol gens de zender „De stem van Palesti na" vanuit het kamp beantwoord. De zender zei dat dinsdag vier aan vallen waren afgeslagen. Volgens krantenberichten in Libanon be schikken de belagers van het kamp over 2000 man en 100 pantservoertui gen maar dit getal wordt als overdre ven beschouwd. Faroek Kaddoemi, hoofd van de po litieke afdeling van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO, heeft gezegd dat als de rechtse Libanezen zouden slagen in hun beleg van Tal ISTANBOEL (UPI, Reuter» Turkse veiligheidsbeambten heb ben gisteren de kaping van een Is raëlisch vliegtuig weten te verijde len. Op de luchthaven van Istanboel hebben zij twee aspirant-kapers ge dood en twee anderen gevangen ge nomen. Dit is gisteravond in Istan boel bekend gemaakt. Volgens de eerste berichten werden de kapers ontdekt doordat er een granaat ontplofte terwijl de veilig heidsdienst hun bagage doorzocht. Daarop ontstond er een kort vuurge vecht. waarbij verscheidene passa giers verwondingen opliepen. Er was sprake van 24 gewonden, die in zie kenhuizen waren opgenomen. Een politieman zei dat verscheidenen van de gewonden in kritieke toe stand waren. Het toestel van de El-Al, waar de guerrilla-groep het op voorzien had. had om tien over zes Nederlandse tijd moeten vertrekken. De passa giers waren bezig aan boord te gaan toen de schietpartij zich voordeed. Van een verslaggever AMSTERDAM De Russische schaakgrootmeester Viktor Kortsnoj, die enige weken geleden na zijn deelname aan het IBM- schaaktoernooi om politiek asiel vroeg in ons land, heeft zich gister avond voor het eerst in het open baar vertoond. Dat gebeurde aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, waar gedurende drie dagen het Eu ropees schaakkampioenschap voor computerprogramma's wordt ge houden. Kortsnoj, die zich gistermiddag op het bureau van de schaakbond in Den Haag als lid aanmeldde, wil zijn schaakactiviteiten in Nederland voortzetten. In november hoopt hij een schaaktweekamp te spelpn te gen Jan Timman, momenteel Neder lands sterkste speler. ROME (Reuter. UPI, DPA, AFP) Een door de Italiaanse regering inge stelde wetenschappelijke commissie heeft gisteren aanbevolen alle vege tatie en gebouwen in het door een gifgas besmette gebied van Seveso in Noord-Italië te vernietigen. De commissie deelde mee dat de be groeiing in een gebied van 70 ha moet worden vernietigd en dat alle gebouwen, waaronder de huizen van 855 geëvacueerde inwoners van Se veso. over drie jaar moeten worden neergehaald. „Het heeft geen zin de bewoners van het gebied enige hoop te geven", zei prof. Aldo Cimmino. voorzitter van de commissie. „Wie weet wanneer zij het gebied weer zullen kunnen bewo nen". „De gebouwen zijn allemaal besmet. Wij zouden ze nu niet kun nen vernietigen vanwege het pro bleem van het stof. Het is beter minstens drie jaar te wachten. Dan zal de dioxine-concentratie aanzien lijk verzwakt zijn". Prof. Cimmino zei dat de chemische fabriek moet worden neergehaald, maar dat er nog enig verschil van mening be staat over de manier waarop. Voorts beval de commissie aan alle vegetatie in een gebied van 200 ha. grenzend aan de meest besmette zo ne, te verbranden met vlammen die een temperatuur hebben van 2.192 graden Fahrenheit Het Zwitserse chemische concern Hoffmann-la Ro che. waarvan Icmesa een dochteron derneming is. heeft gisteren meege deeld dat het alle materiële schade zal betalen die door het giftige gas is veroorzaakt. De „Osservatore Romano" en radio Vaticaan hebben gisteren de „wet tigheid" en de „zedelijkheid" betwist van de „therapeutische abortus", van zwangere vrouwen uit het ge bied van Seveso. Zij verklaren zich daarmee solidair met de kardinaal- Motorrijder omgekomen al-Zaater, het Palestijnse verzet „krachtig zal terugslaan". In een door de progressieve radio van Liba non uitgezonden in Nicosia beluis terde verklaring zei Kaddoemi dat de Sowjet-Unie de Libanese „natio nale progressieve beweging" en het Palestijnse verzet .zonder voorbe houd" steunt en pressie uitoefent om te komen tot beëindiging van de gevechten en het mislukken van het komplot tegen de Palestijnen. Bechir Gemayel, de zoon van de rechtse politicus Pierre Gemayel en leider van de militaire vleugel van de Falangistische partij, heeft ge zegd dat de rechtse troepen die Tal al-Zaatar belegeren, alles doen om het vertrek van degenen die het kamp willen verlaten, te vergemak kelijken. Hij schatte dat zich in het kamp „niet meer dan 1.500 burgers en soldaten" bevinden. „Honderden mensen hebben zich tot nu toe over gegeven en wij hebben de Palestijn se strijders overgedragen aan hun verschillende organisaties", zei Gemayel. De Palestijnse leider Yasser Arafat heeft Syrië er opnieuw van beschul digd vrede in Libanon in de weg te staan. In een boodschap aan presi dent Sadat van Egypte klaagt Ara fat dat Syrië voor de derde keer heeft verhinderd dat de eerste ver gadering van de wa penstilstandscommissie plaatsheeft. Het voert als reden aan dat de Palestijnse propaganda te gen Syrië voortduurt. Bovendien wil Syrië een man die zijn vertrouwen geniet als vertegenwoordiger van de zogenoemde „nationalen", de linkse elementen, in de commissie be noemen. Binnenland Hoe veilig is de chemische in dustrie in Ne derland? Deze vraag stelt Hans Schmit aan de orde in een serie van drie artikelen, waarvan de eerste vandaag op pagina 5 staat. Oud-gegijzelden weer naar executieplaats3 Buitenland Onlusten in Zuid-Afrika7 Niet gebonden landen bezig met zelfonderzoek7 Kerk Centraal comité Wereldraad komt slecht op gang2 Dichtbij en verder. Wrrr familieberichte n Van een verslaggever EINDHOVEN - En NF 5 jachtbom menwerper van de vliegbasis Eindhoven heeft gisteren boven de ze stad een oefenbom verloren. De bom. die volgens majoor J. Bogaarts van de vliegbasis Eindhoven, „slechts geladen was met een rookgranaatviel op de Kennedy- laan, de grote uitvalsweg richting Nijmegen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor maar wel werd een gat in de weg geslagen. Het vliegtuig was op weg naar Terschelling om daar met de bom te oefenen. De piloot heeft de vermis sing pas boven Terschelling ge merkt. Er zal een diepgaand onder zoek worden ingesteld om na te gaan hoe de bom van het vliegtuig kon losraken. aartsbisschop van Milaan, Giovanni Colombo, die de vrouwen heeft ge vraagd niet te luisteren naar de uit nodigingen zich te laten aborteren De kardinaal is gekritiseerd door een aantal kranten omdat hij katholieke gezinnen had aangemoedigd de kin deren te adopteren, die misvormd of ziek ter wereld zouden komen en niet bij hun te arme families konden blijven. OEFFELT In het Brabantse Oef feit is gistermiddag de 29-jarige J. Aarnink uit Enschede verongelukt. De man werd op zijn motor aangere den door een vrachtauto die linksaf wilde slaan, wat hij te laat merkte Een meisje dat achterop zat is ern stig gewond in een Nijmeegs zieken huis opgenomen. Wie er zijn naam op welke manier onder wat voor oproepen tot politieke actie mag zetten, is een vraag die verscheidene Rotterdamse topfunctionarissen bezig blijkt te houden. En hen niet alleen. Ons ook. Een ochtenblad van naam, tenslotte. Nieuwe abonnee: Straat: Plaats:Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: i ontvang graag naar keuse: 4 fraaie zwart-kunstledcren onderzetters met illver bedrukte ouder wetse locomotiefmodellen. Werkelijk een sieraad op mijn tafel. 0 Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modern, origi neel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. 0 Tekening van het vroegere IJ te Amsterdam. De nieuwe abonnee krijgt een welkomstvoordeel Hij be taalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) 6,25 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de open envelop: Trouw/Kwartet, antwoord nummer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. A

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1