Weer hogere rente bij de ABN. Hartluchtbruggen blijven nog jaren" aanpak van ??ugdwerkloosheid nodig „Financiële hulp s?oor boeren op "Waddeneilanden Transavia verwijt KLM en Martinair agressieve verkoop Patijn: Europese politici toevoegen aan Tweede Kamer JfV en NVV-jongeren in brief aan regering 9V2% m% 9 8!4 Jeugdspaarboekje Zilvervloot 53A Spaardeposito met 12 maanden opzegging 5Vi Spaardeposito met 6 maanden opzegging 5 Spaardeposito met 3 maanden opzegging lx/l 9 (was 7!A-83A%) Algemene Bank Nederland Transport ruwvoer vergoed Man zou met geld van supermarkt in buitenland zijn Personalia Onderscheiding voor redden van een hond Mitrailleurs uit kazerne gestolen Frans H. morgen voor rechtbank in Maastricht caatssecretaris Hendriks (naar Amerika) verwacht: Pas omstreeks 1980 alle operaties hier ,,Geen aparte verkiezingsdag in 1978" Meisje aangerand in bos bij Malden ISDAG 11 AUGUSTUS 1976 i"HSDAC BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 onze soc.-econ. redactie ITERDAM De Federatie ïrlandse Vakbeweging en NW-jongerencontact heb- er bij de regering op aange- eeigen de jeugdwerkloosheid tra doelgerichter aan te pak- Onvoldoende vinden zij minister Boersma van enple zaken zegt, dat binnen alles in het ar* wordt gesteld om de >rtjdwerkloosheid te be- ^nqflen. ^itaat in een brief, die gisteren is ijurd naar de ministerraad en de leden van de staten- lal. Volgens FNV en NVV- ncontact heeft de jeugdwerk- ;id een dergelijke omvang aan- ïen, dat de regering voor een leve bestrijding ervan extra beschikbaar moet stellen. Zij het kabinet dan ook daarvoor in te ruimen in de begroting .977, die volgende maand wordt rnteerd. Dat de situatie met ing tot de jeugdwerkloos- nijpend is, blijkt volgens de chrijvers wel uit het feit, dat er [juni ongeveer 20.000 schoolver- v*3 zonder werk zaten. Dat is 57 fent meer dan een jaar geleden. H.aantal werkloze jongeren onder "lijaar is hiermee de 100.000 gena- iP, Maar, zo stellen de brief schrij- dit aantal zal aePtwaarschijnlijk nog verder stij- t °ils niet snel noodzakelijke maat- zorn wor(*en genomen. het personeelsbeleid bij de Jneid zeggen FNV en jongeren- wefict dat zij zich niet aan de in- on. kunnen onttrekken dat ook la- semi-overheden meer jeug- iersoneel zullen aantrekken als jksoverheid hen daartoe financi- staat stelt. Ook vinden zij dat dat er ook nu al betrekkelijk are jongeren bij de overheid in d^t treden 51 procent was vorig th0j°nger dan 25 jaar niets af t c aan het oorspronkelijke voor- Dm jeugdige vervangers voor ou- werknemers een jaar eerder in ^st te nemen. londen pleiten er opnieuw voor via regeringsmaatregelen ^gevers een bijdrage te laten le- aan de oplossing van de ^werkloosheid. Zij dringen aan overheidsmaatregelen, die ïiding van arbeidsplaatsen in bedrijfsleven stimu De verplichting voor werkge- om vacatures te melden zou eens tot een oplossing kunnen ragen. :r vinden de federatie en het jongerencontact dat er wat betreft het scheppen van arbeidsplaatsen meer maatregelen speciaal voor jon geren moeten worden genomen. Glo bale stimuleringsmaatregelen om de werkgelegenheid in het algemeen te bevorderen blijken slechts een ge ring effect te hebben voor jeugdige werklozen. Zo zijn er van de onge veer 6.000 mensen, die werkzaam zijn op aanvullende werken, nog geen 1000 onder de 25 jaar, aldus de briefschrijvers. Zij pleiten verder on der meer voor verbreding van de interim-regeling werkloze jongeren op grond waarvan jeugdige werklo zen aan een tijdelijke baan kunnen worden geholpen. Uitzendbureaus Als sectoren waar uitbreiding van de arbeidsplaatsen maatschappelijk gewenst is worden de dienstverle ning aan bejaarden, de bibliotheken en de peuterspeelzalen genoemd. Behalve maatregelen op het gebied van scholing, voorlichting onderwijs en opvang vragen FNV en NW- jongeren in hun brief ook om maat regelen tegen uitzendbureaus. Deze commerciële bureaus houden vol gens hen in vele gevallen arbeids plaatsen bezet, die ook jeugdige werklozen werk hadden kunnen bie den. „Het is bekend dat juist over heidsinstellingen deze mazen in het net gebruiken om vaste plaatsen door uitzendkrachten bezet te hou den", aldus de brief, waarin de rijksdienst voor wegverkeer in Gro ningen als voorbeeld wordt genoemd. Tenslotte verzetten FNV en NVV- jongeren zich tegen het verschijnsel, dat werkgevers allerlei plannen ont wikkelen om onder de betaling van het minimumloon uit te komen. Zij wijzen hierbij met name naar werkgevers in de Twentse metaalin dustrie. Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL Als gevolg van het tegengevallen toeristenver- voer deze zomer hebben KLM en Martinair een ware prij zenslag ontketend in de ver koop van vliegtuigstoelen aan reisorganisaties voor komende zomer. Volgens insiders in de reiswereld is de campagne vooral gericht tegen de concurrerende, dit jaar tien jaar be staande, maatschappij Transavia, die er niet in het minst gelukkig mee zegt te zijn. Directeur mr. Pieter D.O. Hanrath noemt de opstelling van beide maat schappijen in de strijd om de gunst van de touroperator zeer agressief. „Wij vragen ons in alle ernst af wat voor zin het heeft zo'n prijspolitiek te voeren. Op deze manier wordt de grens van gezonde concurrentiever houdingen wel ver overschreden". Volgens hem bevordert deze cam pagne niet het klimaat, waarin ge sproken zal kunnen worden over eventuele samenwerking (na het ver trek van de vroegere directeur John Block zijn daarover nogal wat ge ruchten geweest - red.). „Op het ogenblik hebben we geen enkel con tact", aldus mr. Hanrath. Overcapaciteit Als een van de redenen van de ver- kooppolitiek van KLM en Martinair ziet de Transavia-directeur de nood zaak hun overcapaciteit te vullen. 0 Een andere ligt. volgens hem. moge lijk bij de nauw aan de KLM gelieer de Holland International-reisgroep, die het tot nu toe financieel moeilijk heeft gehad en een douceurtje in de vorm van goedkope vliegtuigstoelen ook best kan gebruiken. Transavia zal aan deze prijzenslag niet meedoen, aldus mr. Hanrath. „Misschien kunnen gesubsidieerde bedrijven zich dat veroorloven, maar wij niet, In het verleden hebben we ervaren, dat je daarvoor altijd de rekening krijgt gepresenteerd". Overigens verwacht Transavia daar door komende winter niet minder vakantiegangers te vervoeren dan afgelopen winter, al rekent de maat schappij er wel op. dat haar marktaandeel in het vliegvakantie- vervoer dit jaar zal teruglopen van 43 procent naar 40 procent. Ook de financiële resultaten zullen minder zijn dan de vier miljoen winst van vorig jaar. al ziet het er nog niet naar uit. dat verlies zal worden geleden. De Transavia-directeur, die al zijn klanten-touroperators zegt te heb ben behouden, ziet het wintersei zoen niet pessimistisch in. Welis waar is in Spanje zeer voorzichtig ingekocht (met uitzondering van de Canarische eilanden, waarvoor een sterk gestegen belangstelling merkbaar is), maar op andere be stemmingen gaat het enigszins be ter dan vorig Jaar. Wat Griekenland gaat doen, is nog een vraag. Om het toerisme af te remmen zijn prijsstij gingen tot 25 procent aangekondigd en dat kan effect hebben. Vracht Toenemend accent wil de maat schappij gaan leggen op nevenacti viteiten. Nog onlangs vervoerde zij in opdracht van de Saoedi- Arabische regering 54000 Aziatische onderwijzers naar dat land, die daar in het kader van een ontwikkelings plan zijn aangetrokken. Ook voor vrachtvervoer ziet hij in het Midden-Oosten een belangrijke markt liggen. „Toen ik onlangs in DJedda was. lagen er 120 schepen voor de haven, waarvan er maar vier per dag gelost en geladen kunnen worden. Dat gebeurt dan ook nog zeer gebrekkig. Zeker tien procent van de lading, tot aan dure Rolls Royces, valt uit de kranen. Ik geloof, dat het vliegtuig hier veel voordelen zou kunnen bieden". ADVERTENTIE In verband met de ontwikkeling van de rente op de geld- en kapitaalmarkt heeft de ABN besloten een aantal rentetarieven te verhogen. Nieuwe spaartarieven. Met ingang van heden geldt de volgende rentevergoeding: 8V2 71/2 (was 9'A (was 9 (was 83/t (was 8]A (was 7»A Spaardeposito 6 jaar vast Spaardeposito 5 jaar vast Spaardeposito 4 jaar vast Spaardeposito 3 jaar vast Spaardeposito 2 jaar vast De volgende tarieven blijven ongewijzigd: 6!A Spaar-Extra-Boekje/Spaar-Extra-Rekening 63A Spaardeposito met 24 maanden opzegging 4VA Spaarrekening/Spaarboekje Spaardeposito's met oplopende rente - looptijd 2,3 of 4 jaar t J. X ieri 1 rba X »r in een onzer verslaggevers WELAND Minister Van der lt jee heeft de boeren op alle Wad deneilanden extra gelden toege- V0(£d in verband met schade door mc' uitzonderlijke droogte. De be- ndsman zei dit tijdens een be ek aan Ameland, waar de boe- een de noodklok hadden geluid. 3 llgens de bewindsman zullen de van ruwvoer de eilanden geheel worden joed, inclusief de wachttijden ir de veerdiensten. Het precie- Jbedrag is niet bekend, maar de m mister zei te denken aan „enke- 1 gerhonderdduizenden guldens". elle sets vergoeding past in de al eerder gegekondigde landelijke regeling n sor extra transportkosten en is er en daar aan de specifieke .uatie voor de Waddeneilanden ?hengepast. Zo worden de is. knsportkosten voor aanvoer en nnen een straal van dertig kilo- normaal niet vergoed. Een poielander die in Noord- eftlesland stro koopt, dus op ge dgere afstand, krijgt echter toch ene ndc en nga,. and ïtb t d< g« de kosten voor het vervoer per boot uitbetaald. Stap in goede richting De heer J. van Nagtegaal, woordvoerder van de Amelander boeren, noemde de regeling „een stap in de goede richting", hoewel hij niet voor honderd procent te vreden was. Ook de extra transportkosten voor krachtvoer hadden volgens hem voor vergoe ding in aanmerking moeten komen. De minister wees er echter op dat de eilander boeren, die het finan cieel niet kunnen bolwerken, ook in aanmerking komen voor de be staande regeling voor kleine zelfstandigen en dat ze niet moe ten schromen hierop een beroep te doen. De heer Van der Stee zei tevens dat er voor moet worden gewaakt dat de extra over heidsgelden de transportkosten niet extra hard opjagen. Ze moe ten ten goede komen aan de ge troffen boeren en niet aan de pro ducenten van het ruwvoer en de tussenhandel. AMSTERDAM Ook Interpol is ingeschakeld bij het zoeken naar de 34-jarige S. B. A. uit Amsterdam, die tien dagen geleden de supermarkt Maxis in Muiden twee ton lichter heeft gemaakt. Aanvankelijk wist de politie niet wie de dader was. Deze was onder een valse naam bij de supermarkt komen werken en nam daar een ver trouwenspositie in. Later werd hij door twee Haagse meisjes herkend van een montagefoto, die de politie had laten maken. Daarna was het niet zo moeilijk voor de politie achter de identiteit van de man te komen en een echte foto van hem te bemachtigen. Die en de per soonlijke gegevens van de Amster dammer, zijn naar interpol gestuurd omdat de rijkspolitie, die deze zaak onderzoekt, aanneemt dat de man met het geld naar het buitenland is uitgeweken. Overleden De hoofdingenieur- directeur van rijkswaterstaat van de directie sluizen en stuwen, ir. P. Blok land uit Utrecht, is na een ziekte op 56-jarige leeftijd overleden. Ir. Blok land is in 1950 in dienst gekomen van rijkswaterstaat. Onder zijn leiding is de rijnkanalisatie tot stand gekomen evenals" de spuisluizen van het Ha ringvliet. de Volkeraksluizen, de Kreekraksluizen en de caissons voor de deltawerken. Van een verslaggever BEMMEL Op advies van de Ne derlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren heeft mevrouw J. C. van Eldik-Bartlemar uit Voor burg in het kasteel-raadhuis De Kin kelenburg in het Betuwse Bemmel de „Gulden Pony" ontvangen. Mevrouw van Eldik had in februari van dit jaar, toen zij haar eigen hond uitliet, in het park Middenburg in Voorburg gezien dat een hond in een in het ijs gehakte vaargeul in de Vliet terecht was gekomen. Het dier dat al enkele malen was onderge gaan, probeerde met zijn voorpoten houvast te krijgen op het ijs. Met behulp van een balk, een boei en een om haar enkels geknoopt touw, kroop mevrouw Van Eldik over het ijs naar de hond, daarbij geholpen door een politieagent. Zij wist de hond ongedeerd op het droge te krijgen. Omdat mevrouw van Eldik met ge- *T HARDE Uit de luitenant kolonel Tonnet-kazerne in 't Harde zijn zestien uzi pistoolmitrailleurs gestolen. De wapens lagen opgeslagen m een wapenkamer in een van de gebou wen. Het slot was uit de deur gebro ken. In de wapenkamer was geen scherpe munitie. Bij de diefstal zijn ook enige „donderslagen" (soort oe fenhandgranaat) en 200 oefenpatro nen (zgn 'losse flodders) meege nomen. vaar voor eigen leven de hond had gered, kwam zij in aanmerking voor de onderscheiding die jaarlijks wordt toegekend ter gelegenheid van de internationale ponymarkt in Bemmel. Zij ontving uit handen van burgemeester mr. Jhr. E. M. van Nispen tot Pannerden een eenjarige shetlandpony en de gouden legpen ning van de gemeente. Voorzitter Verlaan van de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Dieren bood de redster een fraai beeldje aan, vervaardigd door de beeldhouwer Jac. Maris uit Heu- men. Mevrouw van Eldik is de eerste die een dergelijk beeld kreeg. MAASTRICHT Frans Hde hoofdverpleegkundige uit Kerkrade die wordt beschuldigd van moord op negen demente bejaarden, zal mor gen opnieuw voor de rechtbank in Maastricht verschijnen. In mei be val de rechtbank na een proces van drie weken dat een nader onderzoek zou worden ingesteld, onder meer naar „de geestvermogens en de ver dere persoonlijkheid van verdach te". De rechtbank bepaalde daarbij dat het onderzoek ter terechtzitting op uiterlijk 25 augustus zou worden hervat. Volgens de officier van justi tie, mr. J. Booster, die tweemaal levenslange gevangenisstraf tegen H. eiste, is het psychiatrisch onder zoek nog niet voltooid. Hij zal daar om morgen de rechtbank vragen de zaak aan te houden. een verslaggever ie flIPHOL Hartluchtbruggen zoals die naar Houston in de Verenigde Staten beien nog zeker enkele jaren blijven voortbestaan, verwacht staatssecretaris :ht$driks. Pas omstreeks 1980 zullen de Nederlandse hartcentra zelf in staat zijn eva nodige hartoperaties uit te voeren, meent hij. staatssecretaris zei dit Euven, toen hij voor een iei<Jaags bezoek naar de tufciigde Staten vertrok. De •Eui Hendriks wijt het huidi- conflict over de htbrug tussen de itiëntenvereniging en xkgroep hartchirurgie- le gezondheidsraad aan inelle op gang brengen le luchtbrug, die volgens atssecretaris nog lang soepel verloopt. De heer Hendriks pleitte voor de samenstelling van een wachtlijst van hartpatiënten, die in aanmerking willen en kunnen komen voor de luchtbrug. Hij wil, dat de or ganisatie rond de twee maan den geleden gestarte luchtbrug naar de Verenigde Staten over niet al te lange tijd „perfect" zal verlopen, zodat de tijdelijk ingestelde werkgroep hartchirurgie bui tenland opgeheven kan wor den en de „normale procedu-- re in werking kan treden, waarbij de patiënt recht streeks contact heeft met zijn ziekenfonds en/of paticu- liere verzekeraar". „Emotionaliteit" Over de rol daarbij van de Nederlandse Hartpatiënten vereniging liet de heer Hendriks zich niet uit. Hij wees er nog eens op dat de ruzie tussen voorzitter H. Fie- vet van de vereniging en de voorzitter van de werkgroep, F. Meijler. voortkomt uit een zekere „emotionaliteit", die volgens de staatssecretaris zal verdwijnen, zodra de luchtbrug naar Houston en straks wellicht ook naar an dere plaatsen (Genève) beter georganiseerd is. De heer Hendriks verwacht daarover nog deze week aanbevelingen van de gezondheidsraad, in een speciaal rapport over de hartluchtbrug. De staatssecretaris zal in Amerika wel spreken over de hartluchtbrug, maar in „het bredere verband van hart- en vaatziekten". Hij gaat „naar alle waarschijnlijkheid" niet naar het St. Luke's hospital in Houston waar de Neder landse luchtbrug-patiënten worden geopereerd. Hendriks spreekt vooral met vertegen- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Dr. Schelto Patijn, Europa-specialist van de PvdA is er een sterk voorstander van om de 25 Europese parlementariërs, die Nederland in de voorzomer van 1978 moet kiezen toe te voegen aan de huidige Tweede Kamer en hen een raadgevende bevoegdheid te geven. Patijn, die onder meer de geeste- lijke vader was van het eigen voorstel van het Europese Parle ment voor rechtstreekse verkie zingen, ziet weinig voordelen in een zogeheten dubbel mandaat, waarbij de 25 politici zowel volle dig lid van het Europese als van het nationale parlement zijn. Mo menteel moeten Europese parle mentariërs voor belangrijke stem mingen naar Den Haag terugke ren en Patijn voorziet dezelfde problemen bij een dubbel mandaat. Patijn, die tijdens een bijeen komst samen met zijn (Europese) collega drs. Jan de Koning van de AR enkele gedachten over de Eu ropese verkiezingen behandelde, meent dat maar weinig politici lid zouden kunnen zijn van zowel Eerste Kamer als Europees Parle ment, omdat een aantal senato ren ook nog eens een functie bui ten de landelijke politiek be kleedt. Een mogelijkheid is ook dat het lidmaatschap van de Staten- Generaal verboden is voor Euro pese parlementariërs maar zowel Patijn als De Koning voelen daar weinig voor. Als kamerlid kan de Euro-politicus volgens De Koning meer druk uitoefenen op zijn ei gen ministers, een positie die ge zien de geringe bevoegdheden van het parlement in Straatsburg geen overbodige luxe is. Zetelverdeling De Kiesraad heeft in een eerste advies aanbevolen Nederland één kieskring te doen vormen en de partijen het recht te geven één lijst in te dienen met maximaal 50 namen. Dr. Patijn heeft uitgere kend hoe op grond van de kamer verkiezingen het aantal zetels zou worden verdeeld. De kiesdeler zal in 1978 zes maal zo groot zijn als die voor de Tweede Kamer en 4 procent voor één zetel bedragen. Daarbij zouden de kleine confes sionele partijen, de boeren en de pacifisten buiten de boot vallen. De verdeling zou worden: PvdA 9. KVP 5. VVD 4. AR 2. PPR 1. CHU 1. CPN 1. D'66 1 en DS'70 1. Chris tendemocratische en progressie ve samenwerking zou opleveren: progressieven 10, CDA 9. VVD 4. CPN 1 en DS'70 1. Drs. De Koning is principieel geen voorstander en praktisch zelfs een tegenstander van het invoeren van een (beperkt) dis trictenstelsel bij de Europese ver kiezingen. Volgens hem heeft de praktijk geleerd dat veel parle mentariërs dan zelfs op Europees niveau nog uitgaan van de belan gen van de eigen regionale ach terban. De programma's van de diverse Europese partijen zowel socia listen, liberalen als christen democraten hebben zich al in een groter verband verenigd zijn momenteel nog in het stadium van de vage formules, aldus De Koning. Hij meent dat wat het christen-democratische program ma betreft bij de sociaal- economische politiek de nadruk vooral moet liggen op een gecoör dineerde aanpak. Wat de ontwik kelingssamenwerking betreft moet het principe van het verdrag van Lomé worden doorgetrokken en zal het idee van de stabilisatie van exportinkomsten (een mini mumloon voor de ontwikkelings landen) verder moeten worden uitgewerkt. Initiatieven Dr. Patijn vindt het onverstandig om in 1978 naast de dan aan de orde zijnde gemeenteraads- en statenverkiezingen een derde ver kiezingsdag voor de Europese ver kiezingen uit te trekken. Volgens hem is het heel goed mogelijk staten en Europese verkiezin gen op één dag te laten vallen. Éénzelfde probleem zal zich daar na niet eerder voordoen dan in 1998 omdat de Europese verkie zingen ééns in de vijf en de regio nale ééns in de vier jaar op het programma staan. Patijn is overi gens van mening dat het parle ment de initiatieven in verband met de Euro-verkiezingen niet moet overlaten aan de Kiesraad maar op korte termijn zelf met ideeën moet komen. woordigers van het Ameri kaanse ministerie van volksgezondheid. Behalve hart- en vaatziekten komt in die gesprekken ook de volksziekte kanker aan de orde. Volgens staatssecreta ris Hendriks zijn de Amerika nen wat betreft hart- en vaat ziekten voorlopers als het gaat om onderzoek. Dat zijn ze niet op het gebied van de behandeling, aldus de heer Hendriks, die wees op sterke samenwerkingsbanden tus sen Amerikaanse en Neder landse geleerden op dit terrein. Gerechtshof Arnhem ontslaat man van alimentatieplicht Van een onzer verslaggevers ARNHEM Het gerechtshof in Arnhem heeft een inwoner van Apel doorn per 1 januari 1978 ontslagen van zijn verplichting alimentatie te betalen. De man was in beroep gegaan, na dat de Arnhemse rechtbank had be paald dat hij maandelijks 500 gul den aan zijn ex-echtgenote moest betalen. Dat betekende een verdub beling van de alimentatie, die tot dan 250 gulden per maand had be dragen. De ex-echtgenote had de rechtbank om een verhoging van 250 tot 750 gulden gevraagd. Het gerechtshof heeft overwogen dat de vrouw zes jaar lang de tijd heeft gehad zich een vaste bron van inkomsten te verwerven, maar van die gelegenheid geen gebruik heeft gemaakt. Zij heeft nu tot 1 januari 1978 de tijd gekregen alsnog een baan te zoeken. De Stichting organi satie gescheiden mensen, waarvoor de inwoner van Apeldoorn als ver trouwensman werkte, is bijzonder verheugd over de uitspraak van het hof. Volgens een woordvoerder van de stichting is het nog niet eerder voorgekomen dat op de gronden als door het hof genoemd een geschei den man van zijn alimentatie verplichting is ontslagen. De stich ting voert al jarenlang strijd tegen de levenslange betaling van alimen tatie, waartoe gescheiden mannen meestal veroordeeld worden. Van een verslaggever MALDEN In een der bossen onder Malden bij Nijmegen heeft een nog onbekende man een zesjarig meisje aangerand en ontucht met haar ge pleegd. Dit is de tweede aanranding in Malden binnen tien dagen. Eerder werd een ongeveer evenoud meisje aangerand, dat zo ernstig gewond werd dat operatief ingegrepen moest worden. Voor zover kan worden nagegaan ligt de leeftijd van de aanrander tussen de 20 en 30 jaar. Hij heeft lang krullend haar en draagt een soort blauwe spijkerbroek. Naar schatting is hij ongeveer 1.70 meter groot. Rita ,,Ik heb Tommy beloofd de reveille voor hem te blazen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3