4 Werkloosheid neemt toe door schoolverlaters Rhodesische actie in Mozambique V eiligheidsmaatregelen Kissinger uiterst streng Spinola terug in Portugal Rap Nieuwe Haaóse Courant Nieuwe Leidse Courant Fritessaus V antal ziekmeldingen i 1975 iets gedaald •mme* 4 Groentetekort weldra voorbij Hernia Kou» Prijzenslag om vliegtuigstoelen -pag 3 11 en met vijf jaar lang gestegen te zijn: Driehonderd doden gemeld ;ine een Hun goedkoper In deze krant «irmte blijft RS jompassla "inden Eind juli 207.240 mensen zonder werk Boersma bereid te praten over eis van FNV Weer arrestaties in Schiedam literemmertje397 Een snel bericht in een dynamische krant Welkomstvoordeel hoort bij u. 34e JAARGANG NR. 9902 WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1976 vandaèg voor 11 uuë opgegeid, wordt \V morgen geplaatst en kan dézeifde dag al resultaat hebben Tel 020-913456 Tel 010-115508 Tel 070-469440 'VE TROUW/KWARTET B V. HOOFDREDACTEUR J.TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 ilEMENT 14,17 PER MAAND 42,50 PER KWARTAAL 167,80 PER JAAR POSTGIRO 660000 BANK NED. CRED. BANK REK.NO 23 00.12.574 GEMEENTEGIRO X 11000 - LOSSE VERKOOPPRIJS ƒ0,55 'onze soc.-econ. redactie voor vijftien bedrijfsvereni- n. registreerde vorig jaar miljoen ziekmeldingen. antal was 0.8 procent lager In 1974. In het jaarverslag '975 noemt het GAK deze „opmerkelijk" gezien het 1 het aantal ziekmeldingen jaatste vijf jaar gestaag nks deze daling is de gemid- J ziekteduur per uitkerings- gestegen van 15,7 dagen [H6.4 dagen. Het totaal aantal ringsdagen bedroeg vorig D,7 miljoen. <AK keerde vorig jaar bijna iljard gulden uit aan zieken- wat 18,1 procent meer is dan jf |4. De voornaamste oorzaak jezc stijging is de verhoging i gemiddelde uitkering per Het aantal aanvragen bij het GAK om werkloosheidsuitkerin gen nam in het verslagjaar met maar liefst 57 procent toe tot 332.400. Deze groei valt met name toe te schrijven aan de grotere omvang van verkort werken (145.900 meldingen). Het totaal aantal uitkeringsdagen steeg tot 11,7 miljoen. Het totale uitke ringsbedrag steeg met 90 procent, namelijk van 380 miljoen tot 721 miljoen. Het aantal nieuwe WAO- uitkeringen bedroeg in 1975 42.000, in het jaar daarvoor 36.400. Ongeveer 24.000 uitkeringen wer den beëindigd, waarvan zesdui zend wegens herstel van de werknemer. Het beëindigen van de overige uitkeringen is toe te schrijven aan het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd of het overlijden van de betrokke nen. Het totaal aantal WAO- trekkers was eind vorig jaar ruim 228.400. In totaal is 3.5 miljard aan WAO-uitkeringen betaald. .verslaggever \AG De maximumprijs erbenzine wordt donderdag cent verlaagd. Een liter Lmag dan maximaal 107 cent en een liter superbenzine "'°W 111.6 cent. Lubbers heeft tot een prijs je besloten, omdat de benzi- vrije markt de laatste tijd ^er is geworden. 'fen van de olieindustrie is de aging niet goed gevallen. verhogingen van de laatste j>n volgens de maatschappij- »t voldoende om de stijging kosten volledig goed te itschappijen hebben de nu op gewezen dat het Per één september nood- zal zijn de prijzen naar an te passen. Dit omdat mening de benzine op de ^kt tegen die tijd weer duur- len zal zijn. De recente op deze markt is volgens veroorzaakt door sei- Ic?*loeden. tNBI ~t>eek 33-i iper verdronken ie correspondente INBEEK In de Mark bij ;k (Noord-Brabant) is gis- 33-jarige schipper J. Haven (N.H.) door onbekende van zijn schip gevallen en Ken. Hij kon niet zwemmen. Mpofeval gebeurde, nadat zijn pot door een geopende jg was gevaren. De schipper 51 pept de stuurhut en viel over- Het schip voer onbemand n werd door een opvarende V andere boot tot stilstand Binnenland Oud-Heerdenaren naar jubi leumfeest 5 „Hartluchtbruggen blijven nog jaren" 3 Buitenland Britse wapens voor Iran 7 Gezochte Indiër verschijnt in parlement en verdwijnt weer 7 Kerk Troostwoord voor vrijzinni gen 2 Groeiende kloof tussen blan ke en zwarte gereformeer den 2 Potter: oecumene voor ker ken nog te veel iets aparts 2 Radio fnl> 4 Strips, feuilleton 4 Puzzel 4 CommentaarS Dichtbij en verder Weer 5 Familieberichten 12 laas g l.tq en zonnig, maar in de tijdelijk wat bewolking, legend matige noordooste- 'wind. Maximumtempera- ongvan 22 graden Celsius op Idden tot 28 graden Celsius lelijk in het binnenland. acf en en overmorgen: Droog iverwegend zonnig; vrij atdelinf en zon op: 5.19, zon onder: maan op: 20.43, maan on- 18.13. gkundi rdiepinj le zijl DEN HAAG Het produktschap voor groenten en fruit verwacht dat binnen enkele weken het aanbod van snelgroeiende groenten, zoals sla en andijvie, veel ruimer wordt. De prijzen zouden dan belangrijk lager komen te liggen. Ook de prijzen van de tomaten kunnen lager worden door de herstelde aanvoer, aldus het pro duktschap. t komp var pas! Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Minister Boersma van sociale zaken is bereid desnoods binnen enkele weken te gaan praten met de vakbeweging over de eis van de FNV. Deze wil, zoals bekend, een uitke ring ineens van 40 gulden zodra het prijspeil twee procent hoger komt te liggen dan in april. Hij voelt er echter weinig voor even tuele compensaties alleen te verle nen via de loonpolitiek. „Ook mijn collega's zullen hun bijdragen moe ten leveren", aldus de minister. Hij doelde daarmee onder meer op be perking van prijsstijgingen. „In de loonsfeer zijn we dit jaar al verder gegaan dan we van plan waren. Nóg meer betalen zal ik niet zonder meer doen". Voorzitter Van Veen van het Ver bond van Nederlandse Onderne mers sluit de mogelijkheid van com pensaties niet uit. maar wil daarover pas praten in het najaar. „We heb ben afgesproken, dat we dan weer bijeenkomen om te spreken over wat we volgend jaar kunnen doen en eventueel nog in de rest van dit jaar en daar houden wij ons aan." Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Tijdens gistera vond opnieuw uitgebroken rellen in de Turkse wijk van Schiedam heeft de politie de. volgens haar, „twee grootste raddraaiers" gearresteerd. Hun namen zijn nog niet bekendge maakt. De arrestaties volgden op acties van de mobiele eenheid tegen ongeveer tachtig jongelui. Ook hebben er plannen bestaan het huis van burgemeester Lems te bele geren. Doordat de politie er een pa trouille-auto posteerde, bleef het echter rustig. SALISBURY (Reuter, AP) Rhodesische troepen hebben afgelopen zondag een harde ac tie ondernomen in Mozambi que. Daarbij zijn, volgens een officië Rhodesische verklaring, driehonderd zwarte guerrilla's om het leven gekomen. Volgens de verklaring was de actie een vergelding voor een mortieraan val door zwarte nationalisten op een Rhodesische grenspost, waarbij vier blanke soldaten om het leven kwa men. De Rhodesische operatie was, aldus de verklaring, ,in overeenstem ming met de internationaal aanvaar de praktijk van directe achtervol ging' en een vergelding voor „onuit gelokte agressie'. Bij het. uitblijven van iedere steun van de buitenwe reld heeft Rhodesië volgens de ver klaring geen andere keus dan de .centra van het terrorisme aan haar grenzen te vernietigen. De regering maakte niet duidelijk waar het aan gevallen kamp ligt. In Mozambique bevinden zich naar schatting 6.000 geoefende guerrilla strijders. Nog eens 4.000 opstandelin gen zouden in dit buurland van Rho desië een militaire opleiding onder gaan, geholpen door Russische. Cu baanse en Tanzaniaanse adviseurs. Dit in voorbereiding voor een groot scheeps offensief bij het inzetten van de regentijd in oktober. Champagnekurken Champagnekurken knalden gistera vond in Salisbury toen in bars en andere openbare gelegenheden het nieuws over de actie bekend werd. Op de Rhodesische regering is voort durend druk uitgeoefend om in actie te komen, met name door boeren langs de duizend kilometer lange oostgrens met Mozambique. Het is de derde aanval op Mozambi que die Rhodesië sinds februari heeft toegegeven, maar volgens on bevestigde berichten zijn er veel meer acties geweest. Zo zouden Rhodesische vliegtuigen 10 juni doelen in Mozambique hebben ge bombardeerd. De regering in Salis bury wilde daarover alleen kwijt dat haar troepen in actie waren geko men nadat vanuit Mozambique was gevuurd op Rhodesische militairen en burgers. Volgens de officiële Rhodesische cij fers zijn er dit jaar 542 guerrilla's gedood, terwijl sinds de guerrilla strijd in 1972 begon er 1155 om het leven zijn gekomen. Rhodesië's ei gen verliezen worden opgegeven als 61 man. Schuldig Acht Afrikanen hebben inmiddels gisteren verklaard schuldig te zijn aan tenlasteleggingen van terroris me en sabotage, waaronder een gra naataanslag op een eethuis in Salis bury van afgelopen maand. De acht waren samen met meer dan 20 ande ren gearresteerd na een serie ont ploffingen in Salisbury en omgeving tussen 12 juni en 20 juli. In een verklaring zeggen de Afrikanen dat ze functionarissen zijn van de Afri kaanse nationale raad (ANC). Een van hun doelstellingen was „de eu- ropese bevolking zodanig schrik aan te jagen dat deze de regering vervol gens zou dwingen de macht over te dragen aan een Afrikaans bewind De acht kunnen de doodstraf krijgen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Voor het korte werkbezoek dat de Ameri kaanse .minister van buiten landse zaken, dr. Henri Kis singer vandaag aan Den Haag brengt zijn naar Nederlandse begrippen, ongekend strenge veiligheidsmaatregelen ge troffen. Amerikaanse veiligheidsagenten hebben zich de afgelopen dagen in ons land al georiënteerd op de mo gelijke gevarqn die dr. Kissinger kunnen bedreigen. Vanaf zijn aan komst om 11 uur op Schiphol wordt er een uitgebreid veilig- heidöscherm om hem opgetrokken om deze mogelijke risico's tot nul te reduceren. Van grote demonstraties tegen het bezoek was gisteren overigens nog niets bekend. Alleen de kommunis- tische eenheidsbeweging Neder land heeft een kleine demonstratie op het Haagse Plein (bij het minis terie van buitenlandse zaken) aan gekondigd. De demonstranten zullen echter ver van de hoge bezoeker vandaan worden gehouden. Kissinger zal op Schiphol een korte verklaring afgeven en dan met zijn speciaal overgevlogen gepantserde en van kogelvrij glas voorziene li mousine in sneltreinvaart naar Den Haag vertrekken voor een persoon lijk onderhoud met minister Van der Stoel. De Nederlandse politie zal op de route Schiphol-Den Haag extra waakzaamheid in acht ne men. In Den Haag zelf zijn door de Haagse politie de gebruikelijke vei ligheidsmaatregelen genomen. Die houden onder meer extra surveil lance en bewaking, ook door agen ten in burger, bij de, Amerikaanse ambassade, het ministerie van bui tenlandse zaken en het Binnenhof in. Gorilla's In de directe nabijheid van dr. Kis singer zorgen de Amerikaanse vei ligheidsagenten, de zogenaamde gorilla's die een vast deel uitmaken van zijn gevolg, voor de veiligheid. Zowel op Schiphol als in Den Haag. na afloop van de besprekingen, zal dr. Kissinger contact hebben met de pers. Persmensen zullen aan een ongewoon strenge controle worden onderworpen voordat zij in de buurt van Kissinger worden toege laten. Het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag sloot gisteren niet uit dat iedere persver tegenwoordiger zijn bezittingen zal moeten laten controleren. Na zijn aankomst in Den Haag zal Kissinger eerst een gesprek met alleen minister Van der Stoel heb ben. Daarbij zal het met name gaan over de betrekkingen tussen de Eu ropese Economische Gemeenschap en de Verenigde Staten. Minister De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Kissinger was gis teren nog in Frankrijk, waar hij nog tijd had voor een bezoek aan zonnig Deauville. Van der Stoel is tot het eind van dit jaar voorzitter van de Europese mi nisterraad. Daarna volgt een werklunch met aansluitende be sprekingen waarbij ook minister Pronk (ontwikkelingshulp) en staatsecretaris Kooijmans (buiten landse zaken, vrede en veilig heidsvraagstukken) aanwezig zul len zijn. Verwacht wordt dat bij deze besprekingen ook de oost west problemen, de komende alge mene vergadering van de Verenig de Naties, de problemen tussen Turkije en Griekenland en de si tuatie in Zuidelijk Afrika aan de orde zullen komen. Buitenlandse zaken in Den Haag achtte het niet erg waarschijnlijk dat de Lockhee- d-omkoopaffaire ter sprake zal komen. Werkbezoek Kissinger zal geen bezoeken afleg gen aan de koningin of aan premier Den Uyl. Het gaat. niet om een officieel bezoek maar slechts om een werkbezoek, zo wordt in Den Haag gezegd. Om 18 00 uur ver trekt Kissinger weer vanaf Schiphol. Kissinger is de eerste Amerikaanse minister van buitenlandse zaken die ons land sinds lange tijd be zoekt. Wel hebben Amerikaanse vi- ce-presidenten Nederland aange daan tijdens rondreizen door Euro pa. Dat waren Johnson in 1963 en Humphrey in 1967. Nederlandse be windslieden zijn de afgelopen jaren wel talrijke malen naar Was hington afgereisd, minister Luns in 1967, premier De Jong en Luns in 1969. Premier Biesheuvel in 1972 en premier Den Uyl en minister Van der Stoel in 1975. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De werkloos heid in Nederland is in de maand juli met ruim 13.000 toe genomen. Eind juli waren er daardoor 207.240 werklozen in Nederland. De stijging is gro tendeels het gevolg van toene mende werkloosheid onder schoolverlaters Uit cijfers van het ministerie van sociale zaken blijkt dat eind juli de totale geregistreerde arbeidsreserve werklozen, op aanvullende werken tewerkgestelden en mensen in socia le werkvoorcieningsobjecten 220.350 bedroeg. Wanneer de seizoeninvloeden op het werkgelegenheidsbeeld buiten be schouwing gelaten worden, is de si tuatie milder, maar dan nog is er een stijging met ruim vierduizend. Van de afhankelijke beroepsbevolking was eind vorige maand 5,1 procent zonder werk. De vraag naar personeel nam de vorige maand af met 2.100 waardoor er eind juli 44.400 open arbeidsplaat sen geregistreerd waren, ofwel 1.1 procent van de afhankelijke be roepsbevolking. Onder de werklozen zijn ruim 155.000 mannen en ruim 55.000 vrou wen. Naast deze werkzoekenden die beschikbaar zijn voor een volledige dagtaak stonden er eind vorige maand bij de arbeidsbureaus ook nog ruim 14.000 merendeels vrouwen ingeschreven, die op zoek zijn naar een part-time baan. Zeeland stabiel De stijging van de werkloosheid is gelijkelijk verdeeld over alle provin cies. Alleen in Zeeland bleef de situa tie stabiel. Ook over de beroepsgroe pen was de verdeling evenredig, op het scheepvaartpersoneel na, waar geen stijging optrad. 32,7 procent van de werklozen is jon ger dan 23 jaar. 27.400 van hen zijn schoolverlaters die geen werk kun nen vinden. Daaronder zijn overi gens drie keer zoveel meisjes als jon gens. In vergelijking met juli vorig jaar is het aantal werkloze schoolver laters toegenomen; toen waren er 8200 ex-scholieren minder zonder werk dan nu. LISSABON (Reuter. UPI, AP) De vroegere Portugese presi dent Antonio de Spinola is gis teren plotseling in Portugal te ruggekeerd na een balling schap van anderhalf jaar. De ex-president is voor ondervra ging aangehouden maar ver wacht wordt dat hij spoedig weer vrij man is. Uiterst links heeft inmiddels gevraagd om berechting van De Spinola voor zijn betrokkenheid bij de mislukte rechtse staatsgreep in maart vorig jaar. Spinola kwam gistermorgen tegen tienen uit New York aan op de luchthaven van Lissabon. Hij werd aan de voet van de vliegtuigtrap opgewacht door een politie-auto. De aankomst van Spinola is in de grootst mogelijke geheimhouding verlopen. De nieuwe president van Portugal, generaal Antonio Ramalho Eanes. heeft onlangs verklaard dat de ex- generaal bij terugkeer naar Portugal verantwoording zou moeten afleg gen. Spinola vluchtte na de coup in 1975 naar Madrid, maar de Spaanse overheid stond hem niet toe er te blijven en hij begaf zich uiteindelijk in ballingschap in Brazilië. In juli verklaarde de socialistische premier Mario Soares in een vraag gesprek met een krant dat Spinola maar naar Portugal moest terugke ren. „Wanneer een regering die er een moet zijn van nationale eendracht, met haar werk begint, ben ik van mening dat over het on aangename verleden in het Portuge se leven een spons moet worden ge haald", aldus Soares. De Portugezen zouden zowel de mis lukte rechtse coup van 1975 als de mislukte linkse coup van november van dat jaar uit hun hoofd moeten zetten, meende de premier. Presi dent Eanes heeft gezegd dat zijn tegenstander in de presidentsverkie zingen in de maand juni, de links- radicale majoor Otelo Saraiva de Carvalho. terecht zou moeten staan voor zijn aandeel in de opstand van november '75. ADVERTENTIE Hoewel het met de democratie in India zorgelijk gesteld is, vertoont het parlementaire leven er unie ke trekjes. Een ondergedoken afgevaardigde die men werelddelen verwijderd waande, dook plotse ling in 's lands vergaderzaal op, en even schielijk weer onder. Nieuwe abonnee: Straat: Plaats:Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang graag naar keuze: 4 fraaie zwart-kunstlederen onderzetters met tilver bedrukte ouder wetse locomotiefmodellen. Werkelijk een sieraad op mijn tafel. Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modern, origi neel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. Q Tekening van het vroegere IJ te Amsterdam. De nieuwe abonnee krijgt een welkomstvoordeel Hij be taalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) 6.25 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de open envelop: Trouw/Kwartet, antwoord nummer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. «fiS-

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1