geen zin in ice-presidentschap Leven op z'n minst Mars „op denkbaar" Turkije verwerpt Grieks rotest tegen onderzoek Evacués uit Palestijns kamp in hongerstaking Egypte geeft Libië de schuld van bomaanslag —Ford licht verleden kandidaten door TUhene: Sismik moet meteen terug PIDE-bons in Portugal vrij T opf unctionarissen gifgaszaak Seveso opnieuw in arrest Kruger: regering niet doof voor grieven Zuidafrikaanse politie en betogers opnieuw slaags Rampgebied in China getroffen door stortregens Syrië heeft nieuw kabinet het weer ZONNIGE ZOMER weerrapporten Strandweer rET,— AANDAG 9 AUGUSTUS 1976 TROUW/KWARTET 5 ASHINGTON (Reuter, UPI, AP, AFP) John Connally, de beste kanshebber voor het ce-presidentschap in een nieuwe ambtstermijn van de zittende Amerikaanse president Gerald ford heeft verklaard dat het „zeer de vraag is" of hij de functie bij een aanbod zal aanvaarden. een vraaggesprek met het televi- istation ABC zei Connally: „Ik ben kandidaat voor het vice- isidentschap. Ik ben gelukkig met huidige positie. Ik heb niets oor'^ciaan om vice-president te worden ik ga ook niets doen. Een vice- lochjesident is geen eigen baas en dat is ■ersojets voor John Connally" zo zei de irmalige minister van financiën gouverneur van Texas, die enkele •n geleden uit het Democratische ip naar de Republikeinen over- pte. Connally heeft zich twee we- (n geleden uitgesproken tengunste in Ford als kandidaat voor de Re- iblikeinen bij de presidentsverkie- gen. imiddels heeft president Ford ge- ^gd dat hij iemand uit het politieke ïdden naast zich wil hebben en niet mand „zo extreem" als Richard thweiker, de keus van Ronald Rea- m voor het vice-presidentschap. i president zei in een vraaggesprek tet verslaggevers van de persbu- jaus AP en UPI dat hij een tiental ididaten op het oog heeft en dat zijn definitieve keus bekend zal :ken binnen een etmaal voor de mming op de Republikeinse par iconventie. die volgende week .andag in Kansas City begint. Jrouw mogelijke kandidaten noemde Ford zijn rivaal Ronald Reagan, John Connally. de huidige vice- president Nelson Rockefeller, sena tor Howard Baker uit Tenessee en ook de zwarte senator Edward Brooke uit Massachusetts. De presi dent noemde als mogelijkheid ook een vrouw, de Amerikaanse ambas sadeur in Groot-Brittannië Anna Armstrong. Ford verwacht een „moeilijke cam pagne" tegen de democratische pre- sidentskanditaat Jimmv Carter. Zijn strijd tegen Reagan blijkbaar al als gewonnen beschouwend, ging de president in op de manier waarop hij Carter tegemoet zal treden: zijn campagne „positief en van ni veau" zal gebaseerd zijn op de successen van zijn ambtsperiode, met name op economisch terrein. Ford noemde het een „politieke truc" van zijn tegenstanders zijn naam te verbinden met die van Ri chard Nixon en de Watergate- affaire. Ford heeft de mogelijke kandidaten voor het vice-presidentschap uit wie hij een keuze zal maken, laten weten dat zij bereid moeten zijn uitvoerige gegevens over hun gezondheid, hun financiële positie en hun verleden openbaar te maken. Ook zullen zij moeten aanvaarden dat president Ford of diens naaste medewerkers THENE, ANKARA (Reuter, UPI, AFP, AP) Griekenland jbeft het afgelopen weekeinde bij de Turkse regering geprotes- «erd tegen wat het „een schending van het Griekse continentale Jat in de Aegeïsche Zee door het Turkse seismografische schip lismik 1" noemt. Turkije heeft onmiddellijk gereageerd met de ■■■itlating dat het Griekse protest „volledig onaanvaardbaar" is n dat Griekenland zich moet onthouden van elke actie tegen iehtft Turkse schip. -4 eddd een protestnota stelt de Griekse eewl&erin6 dat de Sismik 1 afgelopen e 'ijdag de internationale wateren in Aegeïsche Zee is binnengevaren, ik nPeze wateren liggen echter boven nnoft Griekse continentale plat", al- Us de nota. „De Griekse regering Herd er dezelfde dag van op de hoog getij gesteld dat het Turkse schip seis- jmografische onderzoekingen uit- t öwioerde in het Griekse continentale Vellat zonder toestemming van de te pfriekse regering, gressl lie nplgens de beginselen van het inter- et geptionale recht behoort dit deel van jok F1 Aegeïsche plat tot Griekenland". zintpus de regering in Athene, die de door^irkse regering vraagt met spoed de reukP°dzakelijke stappen te nemen om ilt herhaling van een dergelijke gewlhending in de toekomst te ver- én jijden, moet datjegennota n murkije heeft gisteren in een tegen- )ta aan de Griekse ambassadeur in pkara gezegd dat het door zal gaan et de onderzoekingen. Volgens de larhrkse reEering doet Griekenland inrlrt internationale rechtsregels ge- 0 Qlld aan door een continentaal plat liten de eigen territoriale wateren J te eisen terwijl de afgrenzing tus- beide landen nog moet worden iregeld. „De Griekse regering moet ■^h verder van iedere provocatie ithouden", zegt de Turkse regering de nota, waarin verder wordt ver aard dat Griekenlands eenzijdige ■klaringen en verdachtmakingen regeling voor het plat in de Ae- ïsche Zee verder zullen bemoei- ken fiekenland en Turkije zijn het al lig oneens over de rechten op de lfstoffen in de Aegeïsche Zee. liekenland voert aan dat zijn meer n drieduizend eilanden recht heb- n op de minerale rijkdommen van ipanse krant: 'arlementsleden etrokken bij ockheed-zaak [.vaf^KIO (UPI) Volgens een krant '9ers Tokio hebben in 1972 zestien par- nentsleden, van wie er nu één deel ;maakt van premier Takeo Miki's ■■■gbinet, in totaal tien miljoen yen tea 90.000 gulden) ontvangen van gewezen vice-president van de ^Jhtvaartmaatschappij „All Nip- |n Airways", Sjoji Watanabe. Deze '^at al onder arrest wegens zijn ndeel in het Lockheed- I nkoopschandaal. krant „Mainichi Shimbun" Jldde gisteren dat er arrestaties llen worden verricht onder de 16 (Tlementariërs (12 van de regeren- Liberaal-Democratische partij en t van drie oppositiepartijen de lialisten, de komeito en de sociaal- Fnocraten) J_J»chten de autoriteiten overgaan arrestatie van een kabinetslid, n wordt het aftreden van de pre- er wellicht onvermijdelijk. Miki :ft herhaaldelijk verklaard dat hij zal stappen als een liq van zijn kering bij de Lockheed-affaire be- ikken blijkt. het gebied krachtens het continenta le plat van de eilanden. Turkije meent dat zijn Anatolische kust zijn eigen continentale plat heeft dat zich halverwege de Aegeïsche Zee uitstrekt. Beide landen hebben hun strijd krachten in verhoogde staat van pa raatheid gebracht toen de Sismik 1 de Aegeïsche Zee binnenvoer om een reeks seismografische peilingen uit te voeren, het voorspel tot olieborin gen. Griekenland heeft verder zijn Navo-bondgenoten en de Sowjet- Unie meegedeeld dat het tot geweld zou overgaan om de Sismik 1 van zijn continentale plat te verwijderen. Turkije heeft verklaard met dezelfde munt te zullen terugbetalen als de Sismik wordt verwijderd. een onderzoek naar hun antece denten instellen. Watergate De woordvoerder van het Witte Huis, Ronald Nessen, sprak in dit verband niet het bericht tegen, dat de juridische adviseur van het Witte Huis, Philip Buchen, van plan is contact op te nemen met de voorma lige speciale aanklager in de Water- gate-zaak Leon Jaworski om ophel dering te krijgen over de rol van de oud-minister van financiën John Connnally in het schandaal dat pre sident Nixon tot aftreden dwong. Over Reagan, een andere kandidaat zei Nessen dat deze tot dusver steeds geweigerd heeft gegevens over zijn financiële positie en belas tingaanslagen openbaar te maken. Dit zou er op duiden dat Reagan niet langer op Fords lijst van kandi daten voor het vice-presidentschap voorkomt. LISSABON (Reuter) Jose Sachet- ti Maleiro, een hoofdinspecteur van de PIDE, de gehate politieke politie van het vroegere Portugese Salazar- Caetano bewind, is op 22 juli vrijge laten tegen borgtocht, zo is bekend geworden. Hij had 27 maanden in de gevangenis gezeten, zonder dat er tegen hem een concrete aanklacht was ingediend. Sachetti was een man die speciaal in de universi teitsstad Coimbra beruchtheid ver wierf door zijn repressie van de stu dentenbevolking. Toen de Portugese strijdkrachten in april 1974 hun „Anjerrevolutie" uit voerden. werden meer dan 1000 PI DE agenten opgepakt. Geen hunner is ooit vervolgd en de meesten be vinden zich al lang weer voorwaar delijk op vrije voeten. Slechts een handjevol agenten zit nog achter tralies en het vooruitzicht dat ook deze figuren zouden vrijkomen heeft in de volksvertegenwoordiging tot stormachtige protesten geleid, want veel Portugese parlementariërs heb ben de PIDE-terreur aan den lijve ondervonden. ROME (DPA)—Twee topfunctiona rissen van de chemische fabriek Ic- mesa bij het Noorditaliaanse platsje Seveso. waar 28 dagen geleden een wolk zwaar giftige dioxine ontsnap te. zijn op last van de rechter commissaris in het district ten twee de male gearresteerd. Directeur HeBrwig Zwehl en pro- duktieleider Paolo Paoletti van Ic- mesa. via een Zwitserse holding ei gendom van de chemische gigant Hoffmann La De demonstranten staken twee au to's in brand en gooiden met stenen naar autobussen. De oorzaak van de ongeregeldheden in het zwarte woo noord New Brighton is niet bekend maar de onlusten namen een grotere omvang aan toen het traangas dat de politie tegen de betogers gebruik te een zaal binnen drong, waar onge veer vijfduizend negers een boksgala bijwoonden. De zaal stroomde daar op naar de uitgangen De Zuidafrikaanse politie had zater dagmorgen in Soweto 33 demon stranten gearresteerd die volgens dc politie woningen bekogelden. De po- iitieverloven bleven ingetrokken maar de autoriteiten dachten dat nieuwe rellen zouden uitblijven om dat in het weekeinde vele ouders in de zwarte woonwijken waren. De au toriteiten hebben meegedeeld dat bij de rellen van vorige week in So weto negen mensen zijn omgekomen en 34 gewond zijn geraakt. Het afgelopen weekeinde hebben twee Zuidafrikaanse ministers ge sproken over de onlusten in de zwar te woonoorden. Minister Kruger van justitie en politie zei dat de regering niet doof zou blijven voor de grieven van de zwarten maar dat eerst de rust in de woonoorden moest terug keren. Tegen de blanken zei hij: „Raak niet in paniek. Willen zij die denken aan weggaan Ierland, Liba non of Duitsland met zijn grote scheidsmuur in de herinnering roe pen? Waar is het land dat geen pro blemen kent?" Minister Botha van Bantoezaken beloofde de zwarten groter zelfbestuur in hun gebieden. Hij weidde hierover verder niet uit. 400 Libanese gezinnen zouden uit kamp gevlucht zijn BEIROET (Reuter, UPI, AFP) Evacués uit het Palestijnse vluchtelingenkamp Tal al-Zaatar zijn in de ziekenhuizen in West-Beiroet in hongerstaking gegaan uit protest tegen de opschorting van de evacuatie van gewonden door het internatio nale Rode Kruis. Dit hebben Palestijnse kringen gisteren be kendgemaakt. Een overzicht van de ravage na de bomaanslagen in een regerings gebouw in Cairo CAIRO (Reuter, UPI, AP) Egypte houdt Libië officieel ver antwoordelijk voor twee bomexplosies, waarbij gisteren 14 per sonen verwondingen opliepen. Generaal Hassan Aboe Basja, plaatsvervangend minister van binnenlandse zaken, zei dat „het incident een voortzetting is van de sabotagepogingen van de Libische leider kolonel Moammar Khaddaffi jegens het Egyp tische volk". JOHANNESBURG (Reuter, UPI) De Zuidafrikaanse politie heeft gisternacht opnieuw schoten afgevuurd op een menigte zwarte betogers in een woonwijk bij de Oostelijke havenstad Port Elizabeth. Vier betogers en acht politiemannen werden licht gewond. van Rhodesië bij de grens met Mo zambique vijf blanke soldaten zijn omgekomen in een gevecht met zwarte nationalistische guerrilla strijders. Nooit eerder heeft een tref fen tussen het Rhodesische leger en guerrilla's in één keer de levens ge kost van zoveel Rhodesische solda ten. De soldaten waren reservisten, die onder de wapens waren geroepen toen de Rhodesische regering on langs een „gedeeltelijke algemene mobilisatie" afkondigde Aboe Basja verklaarde dat de politie de Egyptenaar Omad Aldin Abdoel- lah Aboe Alkalek. die bij de eerste explosie gewond raakte, heeft gear resteerd. Hij zou een bom bij zich hebben gehad toen deze in zijn han den ontplofte en hem verwondde. De twee explosies vonden binnen een tijdsbestek van vijf uur plaats op de vijfde verdieping van een kantoor complex van de Egyptische over heidsdiensten aan het Tahrir plein in Cairo. Aboe Basja zei dat alle 14 gewonden in een ziekenhuis zijn opgenomen en dat zij het goed maken. Uit politie bronnen is vernomen dat de van de aanslag verdachte Egyptenaar ver schillende keren in Libië is geweest en contact heeft gehad met Libische autoriteiten. De plaatsvervangend minister ver klaarde: „Wij hebben overtuigend bewijs dat de Libische inlichtingen dienst deze aanslag op touw heeft gezet om het Egyptische volk te be angstigen en het te doen geloven dat het slecht is gesteld met de veilig heid in het land" Hij vertelde dat vorige maand ook twee aanslagen hebben plaatsgevonden in Alexandrië en een andere stad. Hier bij zouden echter geen slachtoffers zijn gevallen. Gisteren heeft de Egyptische politie een Zuidjemeniet aangehouden in verband met de mislukte moord aanslag op vrijdag in Cairo op ex- premier Mohammed Ali Haitham van Zuid-Jemen Minister van bin nenlandse zaken Sayed Fachmi zei dat de aangehouden man werkzaam was voor de luchtvaartmaatschappij van Zuid-Jemen, Alyemda. Sinds zijn afzetting ongeveer vier jaar gele den woont Haitham in Egypte als politiek vluchteling. Sadat Het afgelopen weekeinde heeft het Egyptische parlement met algemene stemmen besloten president Anwar Sadat voor een nieuwe ambtster- PEKING (Reuter. AP) Door stortregens is verdere schade aange richt in China's aardbevingszone waar miljoenen mensen nog steeds buiten bivakkeren uit vrees voor nieuwe aardschokken. In Peking zijn verscheidene muren ingestort en ook elders maakten de regens metselwerk los waardoor instortin gen voorkwamen mijn van zes jaar te benoemen, zo heeft het blad Al Achram meege deeld. Hierdoor is de herverkiezing van president Sadat zo goed als ze ker. De 360 leden tellende volksver tegenwoordiging stelde een „histo risch document" op waarin het aan blijven van Sadat. „de beste waar borg voor de verwezenlijking van de wensen van Egypte en de gehele Arabische wereld" wordt genoemd. Het stuk zal op een speciale bijeen komst van het parlement op 25 au gustus worden gepubliceerd. Over eenkomstig de Egyptische grondwet moet het besluit van het parlement in een referendum worden bekrach tigd. Dit is voorlopig vastgesteld op 2 oktober De nieuwe ambtstermijn moet op 15 oktober ingaan. Vorige week zijn in een tijdsbestek van drie dagen ongeveèr vierhon derd gewonde inwoners van het door de christenen en rechtse krachten belegerde kamp door het Rode Kruis afgevoerd. Maar het hield hiermee op, nadat het personeel door sluipschutters onder vuur werd genomen. Volgens woordvoerders van christe lijke eenheden zijn gisteren onge veer vierhonderd Libanese gezinnen uit het kamp ontvlucht. De vluchte lingen die het vuur van sluipschut ters binnen het kamp trotseerden, kwamen in kleine groepen naar bui ten en vonden hun weg naar de chris telijke wijk Dekwaneh, aldus de woordvoerders. Palestijnse guerril la's zouden tevergeefs hebben gepro beerd de uittocht te verhinderen. Het aantal vluchtelingen werd ge schat tussen de 1200 en 1500. Een officiële Palestijnse woordvoer der noemde deze berichten belache lijk. „We zouden willen dat het mo gelijk was zo maar in en uit het kamp te komen, maar het wordt te zwaar belegerd. Niemand kwam het kamp in of uit." „Genadeklap" Van rechtse zijde werd gisteren voorts gemeld dat men een grote gevechtseenheid aan het mobilise ren is om Tal al-Zaatar de „genade klap" te geven. Anderzijds werd ge zegd dat het Rode Kruis weer bezig is met het opzetten van een vierde poging om gewonden uit het kamp te halen. Een woordvoerder van het Rode Kruis zei gisteren echter dat er geen plannen in die richting beston den „totdat we een schriftelijke ga rantie krijgen van alle strijdende partijen dat wc er iedereen uit mo gen halen die dat wil." Het laatste konvooi werd bestormd door vele in paniek geraakte mensen die mee wilden met de vrachtwagens en ziekenauto's. Het konvooi kon tenslotte met 74 gewonden ver trekken. Op het diplomatieke vlak is er nadat het zoveelste bestand al weer danig PASADENA (UPI, Reuter) Ook het derde biologische experü ment van de Viking 1 levert resultaten die er misschien op wijzen dat er iets leeft in het theelepeltje grond dat ervoor van de bodem van Mars werd opgeschept. Van de twee andere vertoont er in ieder geval nog één verschijnselen die van een hapje steriel zand niet zouden worden verwacht. De we tenschappelijke staf in Pasadena blijft zich uiterst omzichtig uitdruk ken. „Het doet op zijn minst denken aan de mogelijkheid van biologische activiteit", verder wil dr. Harold Klein niet gaan. De laatste resultaten zijn die van een proef waarin een schepje Marsbo- dém kunstmatig zonlicht kreeg aan geboden in een atmosfeer met radio actief gemerkt kooldioxide (kool zuurgas). Zouden in het monster mi cro-organismen voorkomen die zich gedragen zoals bijvoorbeeld planten op aarde, dan zouden zij kooldioxide gebruiken als bousteen om ingewik kelder stoffen te maken. Daarbij zouden ze het licht als energiebron gebruiken. Na verwijdering va de radioactieve gassen zouden er dan radioactieve stoffen in het bodem monster moeten achterblijven. Of dat zo was. werd zaterdag gecontro leerd door ze het monster uit te roos teren. Dat leverde inderdaad een ra dioactieve piek in de meetappara tuur op. Daar zijn ruwweg drie verklaringen voor mogelijk ai de apparatuur werkt niet goed. bi er is toch weer een onverwachte chemische reactie opgetreden, of c) daar leeft iets Men gaat nu eerst de proef herhalen met een monster dat eerst verhit is Eventuele micro-organismen horen dan dood te gaan en er hoort geen radioactieve piek te komen. Klopt dat, dan is mogelijkheid a) vrij on waarschijnlijk geworden. Er komt dan een tweede herhaling, die netzo moet verlopen als de nu afgesloten proef. De keuze tussen b) en ci za i dan nog niet eenvoudig zijn Het andere actieve experiment dat waarin aangeboden radio actieve voedingsstoffen door even tuele micro-organismen kunnen worden afgebroken tot (dus ook ra dio-actief) kooldioxide Een tweede portie voedingsstoffen heeft nu een tweede radio-actieve piek veroor zaakt, die vrij snel wegviel en daar na rustig opnieuw begon. De men sen die geacht worden daarvoor een verklaring te bedenken, dreigen hier grijze haren van de krijgen Het Viking-project ziet er verder ge zond uit. De graafarm van de Viking 1 werkt weer Niemand begrijpt waardoor hij vastgezeten heeft, maar er kunnen nu dus aanvullende grondmonsters worden genomen. En de Viking 2 is correct in een baan om de planeet aangekomen om, als het meezit op 4 september, op zijn beurt een onderzoektoestel naar de grond te sturen. Dat gaat landen in een riskanter terrein en over de bes te landingsplaats moet nog hard ge dubd worden geschonden is nog geen vooruitgang geboekt. Gisteren confereerde de rechtse christelijke president. Soe- leiman Franjieh, die nog steeds niet heeft plaatsgemaakt voor de geko zen Elias Sarkis. met de minister van binnenlandse zaken en leider van de rechtse nationale liberale partij. Ca mille Chamoen. Hij deelde na afloop mee dat hij niet in zee zou gaan me de linkse „verrader" Karna Joenblat. bij het zoeken naar eer. uitweg uit de burgeroorlog. De afgezant van de Arabische Ligr in Libanon,' de Egyptenaar Hassan Sabry El-Kholi, ging gisteren naar het zuiden om een onderzoek in te stellen naar berichten dat linksen in het gebied dicht bij de Israëlische grens twee militaire vliegvelden zot den aanleggen. Iraks soldaten Syrië verklaarde zaterdag dat in 4/ banon soldaten uit Irak zijn aange komen via Egypte, om aan de zijde van de linkse Libanezen en Palestij nen mee te vechten. Rechts in Liba non had al eerder bericht dat er zich in Libanon al ruim 500 vermomde soldaten uit Irak bevonden en dat Irak van plan was er nog eens 4500 te sturen. Zaterdag werd de eerste bijeer t komst van een comité dat moet toe zien op een landelijk bestand in L banon. voor de tweede maal binner een week uitgesteld. Deze keer ge beurde dat op verzoek van Syrië aldus de linkse radio-Beiroet. die meende dat Syrië uitstel wilde om rechtse troepen in staat te steller hun posities te versterken. Het comi té moet worden samengesteld ui een Syriër, een Palestijn en twee Libanese vertegenwoordigers een van links en een van rechts Wel kwamen zaterdag bijeen de fa langisten-leider Pierre Gemayel er een gematigde moslemse voorman Saeb Salam. De laatste had later op de dag een gesprek met PLO-leidei Jassir Arafat. Volgens „An-Nahar" een onafhankelijke Libanese krant zou Gemayels bespreking met de moslemse leider een voorbereiding zijn voor een ontmoeting tussen de rechtse christelijke president Fran jieh en de moslemse premier Rasjic Karami Waarnemers meenden dat een derge lijke ontmoeting het kabinet tot zijn eerste volledige zitting sinds maart zou kunnen brengen, als inleiding op een hervorming van het ontredderde regeringsapparaat. DAMASCUS (Reuter. UPI) Presi dent Assad van Syrië heeft zaterdag zijn goedkeuring gehecht aan een kieuw coalitiekabinet van 36 leden met als premier generaal-majoor Abdoel Rahman Chleifawi. Volgens officiële kringen zal deze regering de buitenlandse politiek ongewijzigd laten maar op het binnenlandse vlak ingrijpende hervormingen aan brengen Het nieuwe kabinet vervangt dat van Mahmoed Ajoebi, die een week geleden aftrad. Van Chleifawi wordt een felle campagne verwacht tegen corruptie en economisch wanbe heer. Minister van buitenlandse za ken Kaddam en minister van defen sie Tlas hebben hun post behouden De speculaties in Libanon dat zi, f zouden worden verwijderd als ver zoenend gebaar jegens de Palesti, nen. zijn dus niet bewaarheid Er zijn drie vice-premiers aange steld: behalve Kaddam zijn dat Sjaia (economische zaken) en Joesfi (openbare diensten) Aan Kaddam is een minister van staat toegevoegd voor de uitvoering van het door hem uitgestippelde beleid. Er is voor het eerst een vrouw in de regering opge nomen dr Najjah Attar, die de por tefeuille van cultuur en nationale oriëntatie beheert. Van onze weerkundige medewerkei Rhodesië De autoriteiten in de Rhodesische hoofdstad Salisbury hebben gisteren bekendgemaakt dat in het oosten Het is zomer en het blijft zo mer. Waarschijnlijk het grootste deel van deze week allerlei andere zaken af. Oce- wel. Daarbij zal vooreerst aanstoringen verplaatsten geen sprake zijn van hitte- zich met regen en motregen golfuitspattingen. Het kwik over Schotland naar zuid- blijft keurig op het aange- Scandinavië. Zij verzwakten naamst denkbare niveau van wel, maar er was nog veel 20 aan zee tot 25 of 26 graden bewolking mee en de wind in zuidoost-Nederland. Van bleef constant waaien uit de bestendigheid van het richtingen tussen west eh weer zijn ook natuurmensen noord. Geen mens eigenlijk, als boeren, schippers en mo- die toen al aan oostelijke lenaars (vooral oudere) over- winden tijdens het weekend tuigd geraakt na ruiming van dacht. En toch zijn die er de wind van noordwest via gekomen, tamelijk vlug zelfs, noord naar noordoost tot oost. Zaterdag al ging op 5.000 meter hoogte de wind in De structuurveranderingen Zuid-Engeland en onze om- in de hogere atmosfeer geving om naar oost tot zuid- (12.000 meter) medio vorige oost en een etmaal later week, waarvan melding ge- kwam de wind overal in den maakt in onze stukken, heb- lande aan de grond ook uit ben dus wel degelijk voor- die richting, waarbij Zuid- spellende waarde gehad. Net west-Nederland de wee als half juni bouwde zich uit kendprimeur had. Een handi- een aanvankelijk simpele cap vooral voor Noord uitstulping van hogere druk Nederland zijn geruime tijd ergens tegen de stratosfeer de uitgestrekte wolkenvel- boven de Britse eilanden en den geweest In de onderste het noordelijk deel van de honderden meters was nog Noordzee een afzonderlijke veel vocht voorhanden en bo- cel op. Op lager niveau speel- vendien heerste in die lagen de zich op dat moment nog onstabiliteit. Dat was ook za- terdag nog heel nemen aan opgeblazen cu mulusachtige wolken, die hier en daar een zeer drei gend aanzien hadden. Maar zij stootten hun koppen te gen een krachtige inversie (grenslaag tussen koele lucht onder en warme lucht ho gerop), bevorderd door de da lende droge hogedrukstro- mingen uit de hogere atmos feer De wolken konden zo onmo gelijk het ijskiemniveau be reiken en daarmee het re genstadium. Zo sterk was de opstijgende beweging zater dag in de vooravond nog. dat de wolken zich net als bij een volwassen onweersbui uit pu re onmacht naar beneden gingen uitstulpen op die ma nier de welbekende mamma- tusbollen formerend. Zondag kwam ook in het noorden de zon er beter voor te staan, niet alleen met behulp van wolkenoplossende verwar ming van de grond af, maar ook door menging van de vochtige koele lucht met war mere lucht door de wat toege nomen wind. Tijdens het weekend is het in België en Luxemburg 25 gra den geworden en Frankrijk bracht 27 tot 32 graden op het scorebord. Ook Zweden doet het nu goed met 23 tot 25 graden. Boven Ukkel is de wind op 12.000 meter hoogte zwak zuidwestelijk. Dat heeft nog weinig betekenis. In Zuid-Frankrijk doet zich wat onweersactiviteit voor die la ter in de week zich weieens in de richting van Bretagne op het Kanaal zou kunnen uitbreiden Het blijkt dat over de periode van 1 februa ri tot 1 augustus Staveren de droogste plaats van Neder land is geweest met 85 mm neerslag ofte wel slechts 28 procent van normaal (Ame land nog altijd 145 mm). Het lichtschip Noordhinder bleef nog lager namelijk met 60 mm Zeer zonnig was het in juni en juli in Ten Post met 577 uur, nog zonniger was het in dat tijdvak in Emden met Amsterdam Di- Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder onbewolkt onbewolki onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt Luchlh Rtd onbewolkt Twente onbewolkt Vltsstngen onbewolkt Zd Limburg hall bewolkt Aberdeen hall bewolkt Athene onbewolkt Barcelona 603 en op Helgoland met 644 uur. Abonnee L Bothe uit Leidschendam was met va kantie in Noorwegen Een boer uit Hönefoss. 60 km ten noordwesten van Oslo. ver telde hem dat hij half juli op ongeveer 60 cm diepte in de grond nog ijs had aangetrof fen. Vandaag en morgen uitste kend zonnig strandweer bij oostelijke wind en maxi mumtemperaturen van 20 tot 23 graden celsius Er is wel gevaar voor afdrijven naar zee op luchtbedden Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Ocneve Helsinki Innsbruck m bewolkt huil bewolkt licht bew onbewolkt licht bew onweer onbewolkt hall beWolkt Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorrs MUnchen Nice Oslo Parijs Hoor 10 i geheel bew licht bew onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew zwaar bew onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew onbewolkt licht bew Vil»* 31 ingen j 04 M 18 H» rincvlietslulzen 2 08 14 30 Rotterdam 4 11 lo l»> Schcvcningen 3 08-15 35 IJmulden 3 JH 1608 Den Helder 8 l«-20 18 Hurlingen Ml!» 22 40 Dell/i|l 0 03 12 I.J

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5