Wraakacties tegen Turken n Schiedam Slachting gemeld aan universiteit Oeganda r; Klik J Pakistan onder Amerikaanse druk The Observer: meer dan 100 doden Bomaanslag in Cairo - pagina 5 Trouw hoort bij u. En bij355.000 andere Trou W-lezers. Elke ochtend. met Nieuwe Haaöse Courant en met Nieuwe Leidse Courant 5la steekpartij met dodelijke afloop In deze krant 'ostbode is de ^ebeten hond Zonnig en warm FNV-bond: 50 gulden ineens Vrouw en baby gewurgd na ruzie om bos bloemen 'Luxaflex' rolhorren en hordeuren brengenu veilige frisse lucht Twee doden na misverstand in Parijse metro Israël bouwt raketboten voor Z-Afrika Een uitgewogen krant Welkomstvoordeel 'OlfVV hoort bij u. Trouw 34E JAARGANG NR 9900 MAANDAG 9 AUGUSTUS 1976 l s|ulTGAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J.TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 ABONNEMENT 14,17 PER MAAND 42,50 PER KWARTAAL 167,80 PER JAAR POSTGIRO 660000 BANK NED. CRED. BANK REK.NO. 23.00.12.574 —GEMEENTEGIRO X 11000 - LOSSE VERKOOPPRIJS f 0 55 dn een onzer verslaggevers 3HIEDAM. Een steekpartij met dodelijke afloop is dit leekeinde in Schiedam uitgelopen op een massale rel. Het luwe vermoeden bestaat dat de dader mogelijk de Turkse itionaliteit bezit. Groepen van driehonderd man en meer I iwogen zich door de binnenstad om een wraakactie uit te >eren. een Turks café aan de Hoog- aat in Schiedam werden alle rui- n ingegooid. Het café was uit voor- 1 Een groep van veertien per sonen heeft gedurende drie Jh weken geleefd onder omstan- digheden, gelijk aan die in x I het laatste deel van het ste- j nen tijdperk. Een verslag van het leven in het „kamp" in de Flevopolder op pagina 4. „Je moet je niet vastbijten op één generatie". Tot deze uit- N spraak kwam de donderdag overleden dichter Adriaan Roland Holst toen Fred Lam- mers hem enige tijd geleden in Bergen bezocht om met de r prins onzer dichters te praten over diens ontmoetingen met de Oranjes in verband met zijn vorig najaar verschenen boek over prinses Beatrix. Bij die gelegenheid kwamen ook allerlei andere zaken aan de orde. Nu Roland Holst is overleden, haalde Fred Lam- mers de aantekeningen die hij van dit gesprek maakte tevoorschijn voor het schrij ven van deze persoonlijke herinnering, (pagina 3). Sport Geen eenheid binnen KNVB in NOS-zaak9 een Anderlecht wint Amsterdam- jen. toernooi9 Vijfentwintig gulden van een sympathieke wielervrind of de Ronde van Kortenhoef10 Zege voor Harm Wiersma 11 Nicols loopt verder uit 11 De weersverwachting tot van avond: Droog en vrij zonnig. Matige tot vrij krachtige wind uit noord oost tot oost. Maximumtempe raturen van 20 graden aan de Waddenkust tot circa 25 graden in het zuidoosten van het land. Morgen en overmorgen Droog, zonnig en vrij warm. Morgen zon op: 5.15 zon onder: 20.14 maan op: 19.58 maan onder: 05.56 Van een verslaggever UTRECHT De bij de FNV aange sloten voedingsfederatie wil. dat er naast de prijsmaatregelen een uit kering ineens komt van 50 gulden als vergoeding voor de hoge le- vensmiddelenprijzen. Als het prijs niveau over een maand niet omlaag is gegaan, zal een tweede uitkering overwogen moeten worden. De voedingsfederatie zal dit standpunt vandaag naar voren brengen in de federatie raadsvergadering van de FNV, die gewijd zal zijn aan de groente- prijzen. Voorzitter C. Schelling van de voe dingsfederatie, die dit standpunt za terdag bekendmaakte, is tegenstan der van een exportstop van tuin- bouwprodukten, „omdat de Neder landse tuinder afhankelijk is van de export en omdat een dergelijke stop niet zou passen in het kader van de Europese solidariteit." Gisteravond is het opnieuw tot rellen gekomen in het westelijk gedeelte van Schiedam, waar veel Turken wo nen. Toen het talrijke publiek dat zich ophoopte in de straten een drei gende houding aannam, voerde de politie enkele charges uit. In andere delen van Schiedam bleef het rustig. zorgsmaatregelen gesloten. Ook twee andere café's in de binnenstad moesten het ontgelden. Ruiten sneu velden en meubilair werd zwaar be schadigd. Vervolgens was het een aantal winkels, waarop men zijn woede bekoelde. Zeker zes panden in de Schiedamse binnenstad werden in meer of mindere mate beschadigd. Bij de rellen raakte een aantal bewo ners van boven de winkels en cafés gelegen panden gewond. De Schiedamse politie, die assisten tie vroeg aan de Rotterdamse poli tie, ging de rellenmakers met veertig man te lijf. Ook kwam een deel van de bereden brigade over naar Schie dam. tijdens de rellen heeft de poli tie enkele charges uitgevoerd. Zes jongelui in de leeftijd van 16 tot 20 jaar werden aangehouden. ,,In de steek gelaten" Volgens enkele Turkse inwoners van Schiedam zou de politie hun niet voldoende bescherming hebben ge boden. „We voelen ons lft de steek gelaten," aldus een van hen. De oor zaak van de massale rel in Schiedam moet gezocht worden bij de steek partij, die zich op de kermis in Schie dam voordeed. Een ongeveer 20- jarige jongeman van vermoedelijk Zuideuropese afkomst stak toen de 20-jarige J. Gijbeis neer, die bij aan komst in het ziekenhuis al was over leden. Bij het reuzenrad op de ker mis was tussen enkele jongens ruzie ontstaan over twee meisjes. In een daaropvolgend handgemeen mengde zich de dader, die twee jon gelui neerstak. Gijbeis werd in het hart geraakt en de 18-jarige A. van der Sluis werd in zijn been verwond. De dader is on middellijk na de steekpartij wegge vlucht. Op het karmisterrein werd een dolkmes met bijbehorende sche de gevonden. Verklaring Het gemeentebestuur van Schiedam heeft zondag een verklaring uitgege ven over de rellen. Het gemeentebe stuur zegt niet alleen verontwaar digd te zijn over de omstandigheid, dat men in onze rechtsstaat voor eigen rechter probeert te spelen, maar bovenal van afschuw vervuld is over het feit, dat een deel van de Schiedamse bevolking omwille van nationaliteit wordt geterroriseerd. Het gemeentebestuur zegt in dit ver band niet te dulden, dat de grondwet wordt aangetast. De kermis werd op last van het gemeentebestuur ge sloten. De politie in Schiedam moest bij de massale vechtpartijen as sistentie vragen van de Rotter damse politie. De rellen waren ontstaan na een steekpartij met dodelijke afloop. In het inzetje: het dolkmes waarmee gestoken Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Ruzie over de prijs van een bosje bloemen heeft er vrijdag toe geleid dat de 30-jarige E.M.C.P. in zijn woning aan de Witte de Withstraat in Rotterdam de 35'jarige Carla J.A. Vrij. met wie de man samenleefde, en hun 3- maanden oude dochtertje Nathalie door wurging om het leven heeft gebracht. De dader meldde zich za terdag in gezelschap van een vriend bij de Rotterdamse politie: Uit de eerste verhoren is vast komen te staan dat het tweetal meermalen ruzie had, waarbij jaloezié steeds de aanleiding bleek. Deze onenigheden leidden overigens nooit tot inscha keling van de politie. Nadat de man op de bewuste vrijdag thuisgeko men was zonder bonnetje voor een meegebracht bosje bloemen en hij daarvoor verwijten naar het hoofd, kreeg, greep hij de vrouw bij haar keel en wurgde haar. Daarna begaf hij zich naar de voor kamer, haalde de baby uit de wieg en wurgde het kind om het vervol gens in lakens en dekens te wikke len. Beide slachtoffers hadden, toen de politie ze aantrof, keurig gestrik te linten om de hals, een detail waar voor de dader nog geen verklaring heeft kunnen geven. Na zijn daad is de man naar Den Haag gegaan om vervolgens de nacht door te brengen bij zijn moe der in Gouda. Nadat hij tegenover een vriend zijn daad had bekend meldde het tweetal zich zaterdag bij de politie. ROTTERDAM Bij een inbraak in een woning aan de Rembrandt- straat in Rotterdam is een geldkis tje met 30.000 gestolen. Het kistje stond in een kast in de woonkamer. De dieven kwamen binnerr door een ruitje in een deur te vernielen. Volgens de Amerikaanse functiona rissen denkt Washington er zelfs over om af te zien van de levering van een aantal lichte A-7 bommen werpers. Bhoetto staat op het punt om van Frankrijk een installatie te kopen om het plutonium dat door nucleaire reactors wordt vervaardigd op te werken, zodat het geschikt is om er kernbommen van te maken. De Ver enigde Staten hebben hier bezwaar tegen aangetekend. Overeenkomstig een amendement dat is toegevoegd aan het Amerikaanse wetsontwerp voor de goedkeuring van buiten landse hulp mag geen economische hulp worden gegeven aan een land dat een installatie voor het opwer ken van nucleair materiaal aan schaft zonder ermee akkoord te gaan deze installatie onder internationale controle te plaatsen. De VS willen dat dit plutonium wordt opgewerkt in multinationaal beheerste fa brieken. Veiligheid Enkele uren nadat Kissinger in Pa kistan aankwam liet premier Bhoet to al weten dat Pakistan niet van plan was af te zien van haar bedoe lingen om op langer termijn zijn energie en zijn bewapening te mo derniseren. Bhoetto zei dat Pakis tan op dezelfde manier behandeld wenste te worden als Iran. „Irans veiligheid moet niet te scheiden zijn van onze eigen veiligheid", aldus de Pakistaanse premier. Bhoetto doel de hiermee op de overeenkomst die Kissinger vorige week sloot met de sjah van Iran, waarbij bekend werd gemaakt dat de Verenigde Staten Iran de komende vier jaar voor 5 tot ADVERTENTIE te bei e bel ïw wl kleit AAR der j Met 'n 'Luxaflex' rolhor en hordeur 'Luxaflex' dealer kant-en-klaar kunt u uw huis weer onbelemmerd gemonteerd. Precies op maat. ventileren. Vreemde vliegsels Voor nadere informatie: blijven buiten. Geknoei met 'Luxaflex' Showroom, milieu-onvriendelijke maatregelen Zinzendorflaan 3, Zeist, is voorgoed voorbij. 'Luxaflex' horren worden door uw LOESAKA (Reuter, UPI, AP) Oegandese soldaten hebben vorige week meer dan honderd studenten afgeslacht op het terrein van de Makerere-universiteit in Kampala. Tussen de 500 en 700 studenten zijn weggevoerd en gevreesd wordt dat ook zij dood zijn. Dit heeft het gezaghebbende Britse Zondagsblad The Observer gisteren gemeld. Waarschuwing tegen kernaankoop uit Frankrijk LAHORE, TEHERAN (Reuter, UPI, AP) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger, die gisteren in Pakistan aankwam, zal de Pakistaanse premier Zoelfikar Ali Bhoetto er nadrukkelijk op wijzen dat de Verenigde Staten alle economische en militaire hulp aan zijn land zal stopzetten als Pakistan er toe over gaat van Frankrijk een opwerkingsfabriek voor gebruikte splijtstof uit kerncentrales te kopen. Dit hebben hoge functionarissen uit het gevolg van Kissinger meegedeeld. 8 miljard gulden Gapens zal leveren. Kissinger verdedigde deze overeen komst met te zeggen dat Irans bu ren, de Sowjet-Unie en Irak. een potentieel gevaar vormden vpor de veiligheid van het land. Ook werd melding gemaakt van de aankoop door Iran van Amerikaanse kerncentrales ter waarde van tien miljard dollar, maar daarover zou later een afzonderlijk akkoord moe ten worden getekend. Volgens Amerikaanse functionaris sen zal Bhoetto tijdens de bespre kingen, die maandag zullen eindi gen, vragen om nieuwe Amerikaan se wapens, in het bijzonder een aan tal gevechtsvliegtuigen voor de marine. PARIJS (AFP) Een enorm mis verstand op een metrostation in Pa rijs heeft gisternacht tot een vuurge vecht geleid dat het leven kostte aan een politieman in burger en een metro-controleur. Het drama speelde zich rond één uur af op het station Trocadero. De controleur trok bij een controle plot seling een pistool en andere passa giers. die aan een overval dachten sloegen alarm. Twee toesnellende politiemannen in burger werden door de controleur beschoten en één van hen werd dodelijk getroffen. De tweede agent schoot hierop de controleur neer, die kort daarna aan zijn verwondingen overleed. De slachtpartij bij de universiteit is het ernstigste bloedbad in Oeganda sinds Amin vijf jaar geleden aan de macht kwam. Met de actie is waarschijnlijk de laatste openlijke oppositie tegen Amins bewind de kop in gedrukt, zo schrijft vanuit de Zambiase hoofdstad Loesaka de au teur van het artikel in The Observer David Martin. Martin geldt als Oe- ganda-kenner. Hij publiceerde enige tijd geleden een boek over de toe stand in het Oeganda van Amin en de opkomst van de dictator. De bloedige acties op het universi teitsterrein zouden afgelopen dinsdag zijn begonnen. Directe aan leiding was de klacht van studenten dat Amins zoon Taban, die een stu die in de techniek tracht te volgen, zich herhaaldelijk misdroeg en on der meer vrouwelijke studenten aan randde. Ook zouden officieren van het Oegandese leger studenten van de universiteit hebben vermoord. Volgens door Martin aangehaalde ooggetuigen zouden de soldaten dinsdag eerst het universiteitsge bouw hebben omsingeld en daarna een aantal studenten hebben dood geschoten. Andere studenten moes ten op de grond gaan liggen en wer den dood- of halfdood geslagen. Een aantal studenten zou boven uit de gebouwen zijn gegooid. De vrouwe lijke studenten zouden zonder uit zondering zijn verkracht en bij ver zet zijn verminkt. Het terrein werd na de actie afgesloten en medische hulp mocht niet worden gegeven. De volgende dag. afgelopen woensdag zou onder aanvoering van Amins zoon eenzelfde bloedige actie tegen de studenten ondernomen zijn. waarbij ook nog op het universi teitsterrein achtergebleven gewon den van de eerste actie zouden zijn omgebracht. Een aantal studenten is gevangen weggevoerd. De ooggetuigen vrezen dat zij eveneens zijn gedood en spreken van een nieuwe Moetoekoe- la-slachting, verwijzend naar de moord op ruim 500 soldaten in een gevangenis bij de Tanzaniaanse grens in 1972. Diplomatieke kringen in de Oegandese hoofdstad hebben de berichten in The Observer „zeer overdreven" genoemd. Wel erken den zij dat er aan de Makerere- universiteit ongeregeldheden zijn geweest en dat er misschien „een aantal" studenten zijn gedood. Een reiziger uit Oeganda, die anoniem wilde blijven, zei dat hem niets be kend was van een bloedbad maar dat de studenten wel erg bang zijn voor mishandelingen. Volgens het Keniase dagblad Nati on zou de defensieraad van Oegan da het hoogste wetgevende or gaan alle zakenmensen die ban den hebben met Kenia. West- Duitsland en Italië hebben, laten arresteren. Een aantal zou al dood zijn en anderen hebben getracht on der te duiken. Oeganda heeft zaterdagavond zijn ondertekening van het vredesver drag met Kenia laten volgen door de vrijlating van 75 Kenianen. die bij Kampala werden vastgehouden Het was de eerste bevestiging dat er Kenianen in Oeganda vastzaten. TEL AVIV (Reuter. AP) Israël bouwt twee met raketten toegeruste patrouilleboten voor Zuid-Afrika, zo heeft de Israëlische radio gistera vond bekendgemaakt. Regeringskringen weigerden com mentaar op het bericht te leveren. Volgens het radiobericht zal de eerste boot met Israëlische zeera ketten van het type „Gabriël" begin volgend jaar worden afgeleverd. Vijftig Zuidafrikanen worden in Is raël opgeleid in het gebruik en de reparatie van de boten, aldus radio- Israël. Een door Israël ontworpen kustpa- trouillevaartuig zal in licensie op een Zuidafrikaanse werf worden ge bouwd. zo werd eraan toegevoegd. De eerste berichten over het Israë- lisch-Zuidafrikaanse akkoord wer den vorige week in het buitenland gepubliceerd, maar ze zijn nu voor het eerst in Israël zelf verschenen. Leden van het parlement hebben aan minister van defensie Sjimon Peres gevraagd wat er waar is van de buitenlandse berichten. De mi nister moet nog antwoorden. In Pasadena is nu de beer geheel los. Drie van de drie biologische proeven op Mars doen rare dingen. De opwinding van de Viking-staf stijgt met het klikken der metertjes. En de schrijfmachines van Trouw ratelen mee. Nuchter, maar met gevoel. Nieuwe abonnee: Straat: Plaats:Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang graag naar keuze: 4 fraaie zwart-kun*tlederer onderzetter» met zilver bedrukte ouderwet se locomotiefmodellen. Werkelijk een sieraad op mijn tafel. Q Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modern, origineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. Li Tekening van het vroegere IJ te Amsterdam. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) 6,25 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de open envelop: Trouw/Kwartet, antwoord nummer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. X

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1