1 Voor cardioloog Meyler ,is de maat vol' A Wie minderjarige verbergt is niet direct strafbaar Niet alleen recht op inkomen, ook opwerk Groente blijft voorlopig duur CNV-bond gaat cursus beginnen over positie buitenlandse werknemer Voorontwerp Van Agt-Zeevalking stelt voor: Na melding bij kinderrechter maand „respijt" istan- Aardappelen uit icaM Broekpolder i zijn wel te eten Auto op verkeerde rijbaan: dode Gas uit tank bij Rijnmond gestroomd Man herkent slachtoffer koffermoord Ook DAF tekent F-16 contract Omdat beleggen een kwestie van deskundigheid is Amsterdams Belegging Depot. Een vermogen aan know-how. Breuk tussen vereniging hartpatiënten en werkgroep gezondheidsraad Hendriks gaat naar de VS ^T^VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 ïoeft* U Van onze parlementsredactie DEN HAAG Mensen of instellingen die een van huis weggelopen minderjarige in hun huis opnemen zullen in de nabije toekomst niet meer direct strafbaar zijn. Tenminste niet meer als artikel 280 van het wetboek van strafrecht gewijzigd wordt zoals nu voorgesteld. In dit artikel is de strafbaarstelling geregeld voor hen die een minderjarige aan het ouderlijk gezag onttrekken. Minister Van Agt en staatssecretaris Zeevalking hebben nu een voorontwerp tot wijziging van dit artikel voor advies naar een aantal instanties gestuurd. Van een verslaggever AMSTERDAM Ford Nederland NV moet een werknemer die sinds maart van dit jaar geschorst is. weer werk geven in het bedrijf. Dit heeft de president van de Amster damse rechtbank, mr. M. R. Wijn- holt. gisteren beslist in een kort geding, dat de industriebond NVV aanhanging gemaakt had. Bij deze zaak ging het volgens de bond om de principiële vraag of iemand alleen maar recht heeft op inkomen of ook op arbeid. Dat laatste heeft de rechter nu volgens de bond erkend. De betrokken werknemer, de heer Djarkasi. was door Ford Nederland Rechter erkent in kort geding: geschorst omdat hij te ziek zou zijn en omdat hij niet voldoen zou op de afdeling kussenmakerij, waar hij werkte. Ford spande een ont slagprocedure aan maar het gewes telijk arbeidsbureau weigerde dat ontslag, nadat de industriebond NW zich ertegen verzette. Het was de industriebond uit een onderzoekje gebleken dat de man op zijn afdeling goed voldeed. Ver der is de betrokkene al vier jaar in dienst van Ford en hebben er zich volgens de bond nooit moeilijkhe den voorgedaan. De vraag of de werknemer te vaak ziek is moet volgens de bond niet door Ford Nederland maar door het gemeenschappelijk admini stratiekantoor beoordeeld worden en het GAK heeft nooit een opmer king gemaakt waaruit zou blijken dat de man zich ten onrechte ziek zou melden, aldus de bond. Nadat het arbeidsbureau de ontsla gaanvrage afgewezen had meldde de heer Djarkasi zich weer bij Ford. waar hem echter de toegang gewei gerd werd. Daarop begon de bond het geding, waarin de rechter nu beslist heeft. Op elke dag dat aan het vonnis geen gehoor wordt gege ven staat een dwangsom van vijf honderd gulden. oilet i len telijK Als de nieuwe regeling ingaat kun- muui nen zij, die een weggelopen minder- daar jarige in huis hebben, dit meteen bij de kinderrechter melden. Die geeft J hun dan voor ten hoogste een maand pr opheffing van strafbaarheid. Alleen 1 via een bevel van genoemde rechter kan die maand bekort worden. In deze maand mag de politie de min derjarige ook niet aanhouden of naar daj de ouders terugbrengen. De regeling geldt niet voor minderja rigen onder de veertien jaar. Ook niet voor hen die in een inrichting egels van de kinderbescherming zitten en jmen v°or minderjarigen die in het buiten land wonen. al ge- ERS Overigens gaat het voorstel van de beide bewindslieden van justitie minder ver dan het elf maanden ge leden door de Tweede Kamerleden Roethof en Haas-Berger (beiden PvdA) bij de Tweede Kamer inge diende initiatief-wetsontwerp inzake de wijziging van artikel 280: zij stel den voor de strafbaarheid van de hulpverleners voor het verbergen van minderjarigen vanaf twaalf jaar geheel op te heffen. Ook zouden zij geen meldingsplicht en een bepaalde j tijdsperiode in willen voeren. Mevrouw Haas-Berger zei donderdag desgevraagd dat het voorontwerp van minister Van Agt en zijn staatssecretaris aansluit bij de richtlijnen die uitgevaardigd werden nadat de problematiek van het straf fen van hulpverleners volop in dis cussie was gekomen. „In deze richtlijnen wordt de melding bij de politie voorgeschreven. De be windslieden denken nu kennelijk aan melding bij de kinderrechter. Tegen de meldingsplicht bestaan nogal wat bezwaren", aldus het Ka- W6Z6Fllijk merlid. Zij hoopt samen met de heer Roethof in de loop van september te antwoorden op vragen en opmerkin gen vanuit de Kamer op het initia tiefwetsontwerp. „De Kinderrechter is uitgerekend de figuur waar wij het meest mee in de clinch liggen in zaken als deze", al dus een woordvoerder. De Sosjale Joenit vindt het onbegrijpelijk dat steeds maar weer wordt gezocht naar andere vormen van artikel 280. „Dat is alleen de symptomen bestrijden. Waar het werkelijk om gaat. daar wordt geen aandacht aan besteed". De woordvoerder van de Joenit zei dat de kern van de zaak is een rege ling dat een minderjarige recht heeft op goede hulpverlening en dat de minderjarige recht heeft zelf die hulpverlening uit te zoeken, zonder dat kinderrechter of politie zich daarmee bemoeien. „Geen verbetering". De Sosjale Joenit in Den Haag is niet bijzonder tevreden over de voorge stelde wijziging. Vooral de meldings plicht bij de kinderrechter vinden de medewerkers van deze hulpverle ningsinstantie voor jongeren be paald geen verbetering. Droge ïeet t( dezi n. Voort rdingj irdum Voort kei: J val ti Pet ging op korte termijn overweegt is P het uitvaardigen van marge- ui beschikking, waarmee de winstmar- van de tussenhandel tijdelijk aan an al banden gelegd zou worden. Maar ook n! daarvoor zag minister Trip op dit moment geen aanleiding: volgens Vervolg van pagina 1 t< hem zijn de winstmarges op groen- I1C1U J „V. up 5IUCII- ge" ten de laatste tijd vrijwel stabiel gebleven. d Mogelijkheden 'ester In de vergadering van de minister- 3-rote-1 raad die karig bezocht was: er waren g eij drie ministers, onder wie Van der >er. t< Stee van landbouw, en twee sn; Gj staatssecretarissen, de overigen zijn i; van met vakentie, zijn verscheidene mo- )er. ti gelijke maatregelen de revue gepas- Boon seerd, maar die werden allemaal ver- eeste worpen. „En niet omdat we met rerzie slechts weinig ministers waren en de •/Geu- beslissing naar volgende week willen uitstellen, maar omdat we gewoon ert. vinden dat het nu het moment niet ui| is", aldus minister Trip. Van de mogelijkheden die men be sprak was er een het instellen van H. Rj exportbelemmeringen binnen de n Ui EEG. Een van de oorzaken van de m sterke stijging van de groenteprijzen is een toegenomen export door te- korten in vooral België en ook Frankrijk. Een dergelijke exportbelemmering Bus acht men echter juridisch niet moge lijk en moreel ook niet wenselijk. „Wat gij niet wilt dat u geschiedt, A. C doet dat ook een ander niet", zei part minister Trip. n Vrij Een andere mogelijkheid die onder 1 de loep werd genomen is het instel- I lenn van een maximum-telersprijs (prijs waarvoor een teler zijn pro- dukt op de veiling mag verkopen). Men achtte dit niet gewenst, omdat weel| dit een nog grotere export tot gevolg s ont zou hebben en dus een toenemende ch zal schaarste in Nederland. lek"' Prijsbewust eer De minister wees erop dat de sterk aanst gestegen groenteprijzen zeer eer waarschijnlijk nauwelijks invloed ver zuilen hebben op het prijsindexcijfer e tijd over juli, dat waarschijnlijk volgen- „eerde week maandag bekend wordt, omdat de peildatum daarvoor vijf tien juli was en er toen nog nauwe lijks van een stijging sprake was. De minister zei tenslotte dat er op de poinc markt wat betreft de groente nog wel grote prijsverschillen be- veriftistaan' "En de buisvrouwen hebben t aaiidat in de eaten. zii kopen prijsbe- ?hila|WUst". constateerde Trip. utoril Steekproefcontroles van de econo- digd4 mische controledienst van het mi- i, da| nisterie van economische zaken aant hebben tot nog toe niets onrustba- ains< :n syj Van een onzer verslaggevers VLAARDINGEN De aardappelen uit de Broekpolder kunnen worden geconsumeerd. Dit heeft de keu ringsdienst van waren het college van b en w gistermiddag telefonisch n laten weten. bs, zoals bekend wees een onderzoek tobei van ftet instituut voor bo- 1in5'1 demvruchtbaarheid uit dat de rends aan het licht gebracht wat betreft de marges in de groente- handel. De indruk is dat handelaren en win keliers eerder met wat minder winst genoegen nemen om niet te veel klanten te verliezen. Wel wordt het mogelijk geacht dat in het geval van dalende veilingprij- zen de winkelprijzen minder snél zouden dalen doordat de winstmar ges verruimd worden. Op het ministerie van economische zaken is men daar echter niet erg bang voor. Men wijst er daar op dat er in de groentesector volop concur rentie is. De meeste consumenten kunnen terecht op de markt, bij supermarkten en bij speciale groen tezaken. Juist door de hoge prijzen zijn meer consumenten ertoe over gegaan die mogelijkheden ook uit te proberen. Zoals eerder gemeld zijn de groentezaken vrij in het bepalen van hun prijzen. In een commentaar op de uitlatin gen van produktsc'napsvoorzitter Ton dat er geen mogelijkheden zijn de prijzen een halt toe te roepen zegt de industriebond NKV dat de rege ring duidelijk wél macht heeft om het „onverantwoorde loonbesluit buiten werking te stellen of redelij ker prijscompensaties toe te staan". Van een verslaggever UTRECHT De 65-jarige J. Donker uit Putten is gisteren omgekomen toen hij met zijn auto op de verkeer de rijbaan van rijksweg 22 bij Utrecht reed en ter hoogte van de wijk Hoograven door een vrachtau to gegrepen werd, die bezig was met een inhaalmanoeuvre. De Joenit zou liever zien dat de be windslieden van het ministerie zich bezig hielden met wijzigingen van het burgerlijk wetboek, waardoor in de positie van de minderjarige een wezenlijke verandering ten goede zou komen. De Joenit vindt de nu voorgestelde wijziging van artikel 280 „even slecht" als andere plannen om het artikel te wijzigen. Van een verslaggever ROTTERDAM Door een storing is woensdagavond een grote hoe veelheid tolueen-thermox uit een tank gestroomd bij de chemische industrie Rijnmond in Europoort. Dit produkt is in gasvormige toe stand zeer giftig en explosief. Des kundigen stelden bij een eerste on derzoek vast, dat er geen gevaar bestaat voor de bevolking van het Waterweggebied. Het uit de tank gekomen tolueen is opgevangen en geneutraliseerd. De storing heeft drie minuten geduurd. In die tijd is vermoedelijk een ton tolueen uit de tank gestroomd. Bij de milieudienst Rijnmond zijn geen klachten binnengekomen. Foto: Mevrouw S. van Gent, lid van de wijkraad, overhandigt de petitie aan de secretaris generaal van het ministerie van economische zaken. prof. F. W. Rutten. Een delegatie van inwoners van Tiel heeft giste ren op verschillende ministeries een petitie aan geboden waarin de bewindslieden wordt ge vraagd iets te doen aan de onbevredigende situa tie rondom de chemische fabriek Verdugt. De bewoners van de wijk Tiel-West werden vorige week getroffen door een giftige gaswolk, die bloemen en planten aantastte. BREDA De Bredase politie heeft een aanknopingspunt om de identi teit te achterhalen van de onbeken de vrouw, van wie het lichaam in een koffer werd gevonden. Een man die onbekend wil blijven heeft bij de recherche een foto afge geven van enkele meisjes die hij vorige zomer in Parijs heeft ont moet. Eén van hen, een Algerijnse, heeft hij een lift gegeven naar Ne derland, waarna het contact is ver broken. Hij meende dat zij aan het signalement voldeed. Haar voor naam was Chrira. De Marokkaanse verdachte O. her kende niet Chrira maar een van de andere meisjes op de foto als het slachtoffer. Net als het slachtoffer droeg ze een ringetje in het linkeroor en een spijkerbroek zoals in de kof fer werd aangetroffen. Verdachte O. is tot nu toe de enige die wil praten. Hij blijft bij zijn verhaal dat een messteek in de hals van het meisje per ongeluk door haarzelf is toegebracht. De politie zet hier een vraagteken bij. De verdachte N. wil helemaal niets zeggen. Hij ontkent zelfs O. te ken- rfen. Bij het onderzoek is overigens gebleken dat ze elkaar al ruimschoots voor 26 februari ken den, de datum dat zij samen het meisje ontmoetten. EINDHOVEN De divisie speciale produkten van DAF Trucks heeft maandag j.l. in Fort Worth Texas met de Amerikaanse Menasco Ma- nufactering Company een contract, afgesloten voor de levering van 480 landingsgestellen voor F-16 ge vechtsvliegtuigen. Dit is in Eindho ven meegedeeld door P. Holthuizen, (ADVEHTENTlÊI Daarom :ir u goed als u participeert in het Amsterdams Belegging Depot. Het ABD beschikt immers overeen inter nationaal gespreide aandelenporteteuille, die vakkundig wordt beheerd met vermogensgroei op middellange termijn als oogmerk. Plus een redelijk rendement natuurlijk. Participaties ABD zijn officieel ter beurze genoteerd, dus elke dag verhandel baar. Beslist de moeite waard om daar meer van te weten. En die informatie geven we graag. Bel of schrijf dus even naar ABD, Keizersgracht 573 -575, Amsterdam. Telefoon (020) 29 29 76/29 24 88. directeur van divisie speciale pro dukten van DAF-Trucks. Met de or der is een bedrag van 70 miljoen gemoeid. De produktie van de onderstellen zal begin 1978 beginnen en tot begin 1983 voortduren. Volgens de heer Holthuizen verwacht DAF Trucks voor die tijd een aanvullende order voor 253 onderstellen te hebben onU vangen, zodat de produktie ook na 1983 enkele jaren zal worden gecon tinueerd. De order betekent voor DAF-Trucks gedurende een groot aantal jaren werkgelegenheid voor ongeveer 100 man hooggekwalificeerd technisch personeel. De helft daarvan zal. zo vertelde de heer Holthuizen, uit het eigen personeel worden gerekru teerd terwijl de andere helft nog moet worden aangetrokken. De heer Holthuizen sprak de verwachting uit, dat binnenkort tussen beide be drijven ook een overeenkomst zal worden gesloten voor de levering van vervangingsonderdelen voor de on derstellen. Ook daarmee is ongeveer 70 miljoen gulden gemoeid. Het huidige F-16 bouwprogramma van General Dynamics omvat inclu sief de opties 998 vliegtuigen, waar van er 348 bestemd zijn voor de luchtmachten van België, Denemar ken, Nederland en Noorwegen. De overige toestellen zullen aan de Amerikaanse luchtmacht worden geleverd. DAF-Trucks zal een be roep doen op Nederlandse indus trieën voor de aanmaak van speciale gereedschappen. Andere Neder landse bedrijven, zoals de machine fabrieken van Philips. Holland Sig naal en Simmonds zullen ook bij de produktie van de F-16 worden be trokken. Zoals bekend zullen de voor Europa bestelde vliegtuigen onder andere worden gebouwd bij Fokker. Van èen onzer verslaggevers UTRECHT De vervoersbond CNV gaat volgend jaar een cursus beginnen voor leden die werkzaam zijn in bedrijven waar veel gastarbeiders werken. De cursus handelt over de positie die de gastarbeider in de geïndustrialiseerde landen inneemt. Vragen die^onder meer in de cursus ter sprake komen zijn: waarom zijn er gastarbeiders, wat betekent het voor hen om hun land te verlaten en in een vreemde omgeving te gaan werken en wonen. De belangrijkste kwestie die aan de orde komt, aldus de heer W. Seis, bestuurslid van de vervoersbond CNV en nauw verbon den met de voorbereidingen, is welke hulp de Nederlandse arbeider kan geven aan zijn buitenlandse collega, die terug wil naar zijn land. De vervoersbond CNV heeft onlangs een sociologisch onderzoek gehou den onder 547 Turkse werknemers die in dienst zijn van de Nederlandse Spoorwegen. Uit dit onderzoek bleek dat veel Turken niet tevreden waren over hun promotiemogelijkheden bij de NS. Bovendien bleek dat veel Turken bang waren, dat hun kinde ren de band met het vaderland, de cultuur en de religie zouden verlie zen en daardoor zouden „verwester- lijken". „Belangrijk" De heer Seis is van mening, dat Van een onzer verslaggevers UTRECHT/RIJSWIJK Tussen de Nederlandse Hartpatiëntenvereniging en de werkgroep hartchirurgie buitenland van de Gezondheidsraad is het deze week tot een breuk gekomen. Voorzitter H. S. Fievet zei rra afloop van een bijeenkomst in Rijswijk met de vereniging en de werkgroep boos, dat de vereniging nu verder buiten de werkgroep om een hartpatiëntenluchtbrug naar Houston in de Verenigde Staten zal organiseren. id tel heb' grond van de Broekpolder verontrei nigd is. Het college van b en w gaf daarop de burgerij in overweging tatioj met eten van deze aardappelen sten; de nodige voorzichtigheid te be- De Utrechtse cardioloog prof. dr. F. L. Meyler, voorzitter van de werkgroep, heeft op zijn beurt laten weten, niets meer van doen te willen heb ben met de heer Fievet van de Hartpatiëntenvereniging. Voor hem is de maat vol. „Het. kan me niet schelen, wat de mogelijke redenen voor het gedrag van de heer Fievet zijn, maar voor mij is het afgelopen. Ik wil best de luchtbrug verder administra tief laten doorlopen, maar ik ga met hem niet meer in dis cussie." aldus prof. Meyler. De heer Fievet is van mening, dat de werkgroep hem welis waar met de mond steunt, maar hem in feite van zijn initiatief tot het instellen van de hartpatiëntenluchtbrug wil beroven. Aanwijzingen daarvoor meent hij te vinden in de teruglopende medewer king van enkele hartchirur- gische centra bij het goed keuren van patiënten, die zich bij de vereniging melden voor de reis naar het Ameri kaanse Houston om daar een hartoperatie te ondergaan. Volgens voorzitter Fievet zou dat met name gebeuren in Utrecht, waar prof. Meyler als hoogleraar cardiologie aan het academisch zieken huis is verbonden, en in Rot terdam. waar de cardioloog prof. P. Hugenholz weinig be reidheid vertoont patiënten naar Houston te laten gaan. Prof. Meyler zelf zei in een commentaar, dat de hartpa tiëntenvereniging weinig ge neigd is ervan uit te gaan, dat de werkgroep het beste voor heeft met de hartpatiënten. „Daarmee maakt de heer Fie vet mij het leven erg moei lijk. Ik voel er weinig voor standjes van hem te krijgen en voor vuile vis te worden uitgemaakt. Dit ondanks mijn waardering voor de man en zijn initiatief voor de hartluchtbrug. Ik denk niet, dat deze zaak nog op te los sen is. Als de hartpatiënten vereniging bij monde van de heer Fievet zegt, dat wij de kluit belazeren, raakt mijn incasseringsvermogen wat op." aldus prof. Meyler, die S. Fievet verder nog opmerkte de in druk te hebben, dat „de heer Fievet z'n realiteitszin wat is aangetast." Prof. dr J M. Greep, lid van de werkgroep, ontkent niet. dat er sprake is van een „aantal misverstanden en en kele ongelukkige gebeurte nissen", die hij ernstig be treurt. maar stelt, dat van een breuk nog geen sprake is. Hij zei, dat de commissie hartchirurgie van de Ge-, zondheidsraad nog deze week met een rapport komt over de gewenste uitbreiding van de hartchirurgie in Ne derland. dat aan staatssecre taris Hendriks van volksge zondheid zal worden voorge legd en dat het kabinet daar over beslissingen zal moeten nemen. Staatssecretaris Hendriks is van plan volgende week naar de VS te gaan om daar de vorderingen te bekijken op het terrein van de hart- en longchirurgie, waarbij hij ook een bezoek zal brengen aan de kliniek Óethesda in de staat Maryland, die zich spe cialiseert op het gebied van hart- en longziekten en kanker. Prof. Meyler deelde tot slot >nog mee. dat het conflict tus sen de werkgroep en de Hartpatiëntenvereniging de administratieve afwerking van de patiëntengegevens voor de operatie in Amerika niet in de weg hoeft te staan Wat hem.betreft kan die gang van zaken normaal doorgang vinden. Prof. dr J. M. Greep van de werkgroep hartchirurgie bui tenland van de ge zondheidsraad zei gister avond: „Waar de heer Fievet voor staat is een goede zaak, maar hij is ook een gedreven man en dat blijkt soms pro blemen te geven. Mijn me ning is dat hij en professor Meyler te veel rancune in de zuiver persoonlijke sfeer uit vechten. Ik krijg de indruk da.t te veel de man en te wei nig de bal wordt gespeeld. Daarbij vrees lk dat de pa tiënten er de dupe van kun nen worden en dat kan nooit de bedoeling zijn. Persoon lijk betreur ik die conflicten zeer. De uitlatingen van prof. Meyler over de heer Fievet zijn ongelukkig en ik heb daar uitvoerig excuses voor aangeboden De heer Fievet is echter achterdochtig en kan dat maar moeilijk als op recht ervaren. Prof. Meyler is erg gevoelig voor opmerkin gen die zijn persoonlijke inte griteit in twijfel trekken. Tus sen beide personen botst dat. hoewel ze allebei naar mijn overtuiging met de beste be doelingen zijn bezield." cursussen, zoals op het gebied van bedrijfsvoering, voor buitenlandse werknemers uitermate belangrijk zijn. „We moeten niet alleen denken aan taalcursussen, maar ook aan cursussen, waarmee ze op langere termijn iets kunnen doen in hun land". Heel belangrijk vindt de heer Seis, dat dg buitenlandse werknemer leert zijn „zuurverdiende" geld te investe ren in rendement gevende projecten. Nu is het nog zo, aldus de heer Seis, dat veel van de spaarcentjes verdwij nen in de consumptieve sfeer: steun aan de familie, bruidschatten, of aan niet of nauwelijks renderende kleine winkeltjes en taxibedrijfjes. De CNV-bestuurder denkt aan een samenwerking met het ministerie van ontwikkelingssamenwerking. „Het ministerie kan veel werk ver zetten in de betreffende landen, ter wijl wij hier praktisch werk kunnen verrichten. Het bijsturen van de bui tenlandse werknemer moet, zo zegt de heer Seis gebeuren met de meeste respect, geduld en inzet van Neder landse begeleiders voor de Moham medaanse houding. Omturnen op ra dicale wijze brengt slechts onduide lijkheid en chaos in de thuislanden van de gastarbeiders". De heer Seis zou ook graag steun willen hebben van het ministerie van CRM, omdat dit ministerie ver antwoordelijk is voor het welzijnsbe leid van de buitenlanders in Neder land. Burgemeester De heer L. van As, wethouder en tevens loco burgemeester van Harmeien, is per 1 september benoemd tot burgemees ter van Dinxperlo. De heer Van As is 41 jaar, hervormd en lid van de CHU ADVERTENTIE) r, METZLER- briiieders oogmerk Rita „We zeilen de wereld rond en nu is Tommy zeeziek."

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3