Groenten nog lang erg duur JAMIN 5.95 Moe Nieuwe Leidse Courant Radicaal Soweto gaat door •estand in Libanon jwordt nageleefd Big Ben zwijgt ALLEEN BIJ JAMIN "OliW JNIfc- Praten over het Europees parlement. pagina 3. en met Zonnig Produktschap verwacht: ïijeenkomst bestandscommissie Nieuwe betoging in zwart stadsdeel: dode Kroten te winters? rote figuren voor uropese verkiezing Ook Nederlandse scholier onder te grote spanning? Ook huizen voor de ongehuwd samenwonenden Middenstand: stel verhoging BTW uit In deze krant Trouw Elke morgen even fris. Zij het geruisloos. Welkomstvoordeel hoort bij u. niet Nieuwe Haagse Courant 1 34E JAARGANG NR 9898 VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1976 vandaag voor 11 uur pgegeven. wordt torgen geplaatst en kan dezelfde dag al resultaat hebben Tel 020-913456 Tel 010-115588 Tel 070-469445 I?°?FDREDACTEURJTAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 ABONNEMENT 14,17 PER MAAND 42,50 PER KWARTAAL 167,80 PER JAAR POSTGIRO 660000 BANK NED. CRED. BANK REK.NO. 23.00.12.574 —GEMEENTEGIRO X11000 - LOSSE VERKOOPPRIJS 0.55 I De chef van de technische I dienst van het Britse Lager- I huis, Leslie Butler, moet het I van zijn horloge hebben, nu de I Big Ben stil is blijven staan. I Het beroemde uurwerk van de parlementsgebouwen in Lon- I den liet het afweten, midden in I de nachtzitting om kwart voor I vier „stond de tijd stil". Explosievendeskundigen van I de politie, die een aanslag vrees den, stelden onmiddellijk een onderzoek in, maar de oorzaak schijnt metaalmoeheid te zijn. I De reparatie zou wel eens lang kunnen duren, meent men. Bij eerdere gelegenheden werd Big /Ben eens door sneeuw en door een in het uurwerk gevallen schilderskwast tot zwijgen ge bracht. I Big Ben ontleent zijn naam aan Sir Benjamin Hall die krachtig j had gepleit voor de bouw van een monumentale klokketoren. 1 De grote klok in de klokketoren, die in 1858 werd geïnstalleerd, is 1 met een gewicht van 13.195 kg een van de zwaarste klokken ter wereld. i het ingaan van het bestand was n nacht van zware gevechten voor afgegaan. Rechtse troepen voerden ware aanvallen uit op het Palestijn kamp Tal al Zaatar en op de lordoostelijke voorstad Nabaa, een belave van moslims in het christe- ijke deel van Beiroet. Het waren ogingen zoveel mogelijk grondge- ied in te nemen voordat het be tand zou ingaan. )ver de situatie in Nabaa was er isteren echter enige verwarring, et linkse radiostation in Beiroet leidde dat een rechtse aanval op de 'ijk was afgeslagen. Op een perscon- irentie verklaarde Amin Gemayal, e zoon van de leider van de falangis- en echter; „Wij hebben alle strate- ische posities bezet". Gemayal be- reerde verder dat er van de oor- jronkelijke vijftigduizend bewo- ers van Nabaa, er 3500 in hun 'oonplaats waren gebleven. Hij be- lofde dat Libanezen, die als woon- chtig in Nabaa staan ingeschreven aar hun huizen mogen terugkeren. I Droog weer met zonnige perio- I den. Zwakke tot matige wind j uit noordwest tot west. Maxi- I mum-temperaturen van 19 gra- I den Celsius aan zee tot 24 gra- I den in het zuidoosten van het I land. I Morgen en overmorgen: Droog I en overwegend zonnig. Gelcide- I lijk wa Morgen zon op: 05.11; zon onder: 20.19. Maan op: 02.28. 18.04; maan onder: Van een verslaggever UTRECHT/DEN HAAG Ook al zou het nu volop gaan regenen dan valt voor lange tijd geen daling van de groenteprijzen te verwachten, meent de voorzitter van het produktschap voor groenten en fruit, de heer K. Ton. De regering ziet geen aanleiding om in te grijpen in de sterk gestegen prijzen. Wel houdt de economische controledienst van het ministerie van economische zaken een verscherpt toezicht op de groentezaken en de groentehandel om na te gaan of de winstmarges soms worden verhoogd. BEIROET (AFP, AP, UPI, Reuter) Aan alle fronten in en om jüe Libanese hoofdstad Beiroet overheerst de rust sinds gisteren, feet ziet ernaar uit dat, althans voorlopig, het gisteren van kracht Tgeworden bestand wordt nageleefd. Over de situatie in de rest fan Libanon was gisteren in Beiroet onduidelijkheid. Drie Spaanse communisten behoorden tot de eerste gevangenen die ten gevolge van het amnestiedecreet deze week op vrije voeten werden gezet. Sanchez Montero (links) en Santiago Alvarez (rechts) kregen van familie en vrienden een enthousiaste ontvangst. Volgende week komen de Spaanse oud-ministers Iribarne, Gallas en Areilz? bijeen om de mogelijkheid van de oprichting van een nieuwe politieke partij te bespreken. Deze nieuwe partij zou zich links van het centrum moeten opstellen. De heer Ton zei gisteren dat de schaarste van groenten in Europa in het algemeen waarschijnlijk nog tot volgend jaar april zal voortduren. Wat daarna gebeurt, is volgens hem moeilijk te zeggen, omdat „een nieuw seizoen geregeerd wordt door nieuwe wetten". Volgens de heer Ton, die dit zei in een gesprek met de industriebond Over het lot van de in Nabaa woon achtige Palestijnen was er nog geen besluit genomen. Gemayal liet zich ook sceptisch uit over de effectiviteit van het nieuwe bestand. „Het kan nooit serieus worden genomen om dat er geen macht is die groot ge noeg is om op de naleving ervan toe te zien", aldus Gemayal. De eerste bijeenkomst van de Sy- risch-Libanese-Palestijnse be standscommissie, die gisteren had moeten plaatsvinden is op verzoek van Syrië uitgesteld. Ofschoon er geen reden voor het Syrische ver zoek werd opgegeven, nemen waar nemers aan dat het verband houdt met de situatie in Nabaa. Rechtse en linkse Libanezen hielden gisteren beraadslagingen over hun deelname in de commissie, die in Sofar, ten oosten van Beiroet bijeen zou moe ten komen. De linkse Libanezen wil len alleen in de commissie meewer ken, als deze zich richt op de te rugtrekking van de Syrische troepen uit Libanon, zoals in een aantal reso luties van de Arabische Liga geëist wordt. Vertegenwoordigers van het Interna tionale Rode Kruis hebben gisteren in Beiroet met de strijdende partijen contact opgenomen, om de voltooi ing van de evacuatie van gewonden uit het Palestijnse kamp Tal al Zaa tar te waarborgen. Volgens een woordvoerder van het Rode Kruis in Geneve moeten de „technische de tails" van de operatie opnieuw dui delijk worden vastgesteld. Men hoopt morgen de evacuatie te kun nen voortzetten. Van een verslaggever UTRECHT De consumenten zijn bij het kopen van hun groenten nogal „conservatief", zei de voorzitter van het pro duktschap voor groenten en fruit, de heer K. Ton gisteren. Hij doelde daarbij op de omstandigheid dat maar weinig mensen overschakelen op pro- dukten waarvan de oogst beter geslaagd is dan van andere en die daardoor niet zo duur zijn, bijvoorbeeld wortelen en kro ten. Die lijkt men over het alge meen als te winters te beschou wen om er nu al aan te be ginnen. NKV, zijn er geen mogelijkheden om via zijn produktschap de prijzen een halt toe te roepen. Zijn mening dat de prijzen voorlopig niet zullen da len, gaat in tegen de verwachting die in het begin van deze week van de kant van het centraal bureau tuin bouwveilingen uitgesproken werd, dat de groenteprijzen binnen twee a vier weken tot normalere hoogten zouden dalen. Na afloop van de kabinetsvergade ring van gisteren sprak minister Trip (voorzitter ad-interim van de raad) nog de verwachting uit dat de prijs van groenten van de volle grond weer snel zal „normaliseren". Wat betreft de kasprodukten achtten de minister de problemen niet groot. Wel zal de regering de ontwikkelingen op de groentemarkt nauwlettend in het oog houden maar de enige maatregel die het kabinet bij een eventuele verdere prijsstij- Vervolg op pagina 3, eerste kolom JOHANNESBURG (Reuter, UPI) - Radicale studenten in Soweto zijn vast van plan hun acties voort te zetten, na de massale betoging van eergiste ren, waar twintig duizend men sen deelnamen en drie doden vielen. Gisteren ging een kleine groep betogers weer de straat op, wat opnieuw een slachtof fer eiste. Een nieuwbenoemde vertegenwoor digende studentenraad had besloten geen verdere pogingen te doen Qm naar de blanke stad Johannesburg te marcheren, maar militante stu denten stoorden zich daar gisteren niet aan. Voor de mars naar de noordelijke uitvalsweg van Soweto begon, kwa men militante studenten bijeen op de Morris Isaacson-middelbare school. Toen de mars begon voegden zich volwassenen bij hen. Er werden vuisten gebald en er werden politie ke leuzen van „zwart aan de macht" en „bevrijd de gevangenen" geroe pen. Ook werden vrijheidsliederen gezongen. Politie Nadat zij slechts een paar honderd meter hadden afgelegd kwam de po litie tussenbeide. Zij schoot en vuur de traangasgranaten af. Een zwarte verslaggever, Fanyana Sjiburi, zei dat de politie scheen te richten over de hoofden van de marcheerders, maar dat zeker één persoon werd getroffen. „Ik zag dat hij door de politie werd weggedragen. Hij scheen dood te zijn." De ongeveer vijf duizend betogers in Soweto liepen naar de noordelijke uitgang van het woongebied, in de richting van het station New Cana da, waar woensdag de ernstige schermutselingen plaatsvonden. Het treinverkeer tussen Johannes burg en Soweto is inmiddels hervat en zwarte arbeiders uit Soweto zijn Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het Tweede Ka merlid Laban (PvdA) wil van mi nister Van Kemenade (Onder wijs) weten, of er in Nederland sprake is van een toeneming van stress-verschijnselen bij scholie ren. Laban heeft deze vragen ge steld naar aanleiding van een on derzoek in de Duitse deelstaat Rheinland Pfalz. waaruit inder daad een dergelijke situatie blijkt. De voornaamste oorzaken voor de spanningen zijn de onzekerheid over de studiemogelijkheden, het behalen van het einddiploma en het gebrek aan aanpassingsver mogen bij de leraren aan de he dendaagse scholier. De spannin gen komen onder meer tot uiting in lusteloosheid, nervositeit en ge bruik van kalmerings- en slaap middelen. Laban wil van de bewindsman weten of in Nederland ooit onder zoek naar deze problematiek is verricht en of de uitkomsten daarvan overeenkomen met die van de Duitse studie. Als er nog geen onderzoekingen zijn gedaan in Nederland, dan wil Laban dat dit alsnog gebeurt. Deze geweldige Jet! (unt u nog een pietsje zakken? Scheert als een vogel door de lucht. En u plukt'm met een simpel handgebaar weer uit de lucht. Nieuwe vorm van ontspanning voor met z n tweeën of meer. Natuurlijk bij (Jiur\i lil mei een iini|j*;i i lül luy euddl weer Uil Qe lucni. Niet duur wel heerlijk. David Sibeko gisteren weer naar hun werk gegaan. Woensdag bleef ongeveer de helft van de 150 duizend forensen thuis uit protest of omdat zij niet de gele genheid hadden naar hun werk te gaan. Behalve in Soweto vonden gisteren ook elders in Zuid-Afrika demon straties plaats, maar het kwam daar niet tot ongeregeldheden. In Kaapstad werden benzinebommen naar het universiteitsgebouw gegooid. De politie heeft intussen toegegeven dat er woensdag drie doden zijn gevallen. Twee mannen werden ge dood toen de politie het vuur open de om de betogers tegen te houden. Een 15-jarig meisje werd vermoede lijk door de menigte onder de voet gelopen, aldus de politie. Veiligheidsraad De vertegenwoordiger van het natio nalistische Pan-afrikaanse congres in New York, David Sibeko, heeft Van onze parlementsredactie DEN HAAG Staatssecretaris Van Dam (volkshuisvesting) zal de ge meentebesturen erop wijzen dat zij voortaan ook ongehuwden, die wen sen samen te wonen desgevraagd als woningzoekende moeten inschrij ven. Verscheidene gemeenten in Ne derland hanteren nog de stelregel dat men gehuwd moet zijn om op de lijst van woningzoekende geplaatst te kunnen worden. De staatssecretaris vindt dat niet juist, vooral omdat de ongehuwd samenwonenden voor enige tijd hun recht op individuele huursubsidie missen, terwijl ze er volgens de be doeling van deze rijksregeling wel recht op hebben. Volgens de regeling individuele huursubsidie hebben ongehuwd wo ningzoekenden na één jaar inschrij ving het recht aanspraak te maken op individuele huursubsidie. Het VVD-Kamerlid De Beer had de staatssecretaris in schriftelijke vra gen op deze kwestie gewezen. meegedeeld, dat hij de groep Afri kaanse landen in de Verenigde Na ties zal vragen om een bijeenkomst van de Veiligheidsraad te verzoeken ter bespreking van de jongste inci denten in Soweto. Bij vorige inciden ten heeft de 15 leden tellende veilig heidsraad Zuid-Afrika veroordeeld. Vrijdag al sprak de raad opnieuw zijn afkeuring uit over dat land, naar aanleiding van berichten over een Zuidafrikaanse aanval op Zambi- aansgebied. In een brief aan secretaris-generaal Kurt Waldheim die op het ogenblik met vakantie in Europa verblijft, verzocht Sibeko om op te treden, nu Zuid-Afrika„opnieuw" resoluties van de Veiligheidsraad op grove wij ze schendt. Van een verslaggever DEN HAAG Het overlegorgaan van de drie centrale ondernemersor ganisaties in het midden- en klein bedrijf (KVO, NKOV en NCOV) heb ben in een telegram aan minister president Den Uyl bepleit de verho ging van de BTW niet te laten door gaan. Kerk Moeder Teresa dankt Amerika2 De boeken van de Amerikaan se schrijver Hal Lindsey over de eindtijd lopen als een trein, ook al behandelt hij de bijbel volgens zijn critici als een spoorboekje. Een gesprek met Lindsey. die deze week in Ne derland is, op pagina twee. Binnenland Breuk hartpatiëntenver eniging en werkgroep hartchirurgie 3 Buitenland Mislukte poging om op de Tempelberg te bidden7 Lercrs schrijven 2 Radio en tv 4 Stript, feuilleton4 Puttel 4 Commentaar- 5 Dichtbij en verder S WeerS Familieberichten II Big Ben is moe. De beroemdste klok van Engeland zwijgt. Totdat duidelijk is hoe hard de metaalmoe heid heeft toegeslagen. Trouw wordt niet moe, u alles te berichten wat u weten moet. Met de regel maat van een klok. Hopen we. Nieuwe abonnee: Straat: Plaats: Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang graag naar keuze: r—14 fraaie zwarl-kunstiederer onderzetters met zilver bedrukte ouderwet- se locomotiefmodellen. Werkelijk een sieraad op mijn tafel. Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modern, origineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. L_J Tekening v i het vroegere IJ te Amsterdam. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) 6,25 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de open envelop: Trouw/Kwartet, antwoord nummer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1