De bekentenis van Rudolf Bultmann D k r I Amro-bank heeft belang bij handhaving apartheid AaÉlll^ Vandaag Di Pater Franzoni uit priesterschap gezet „Die Burger" gist over kernreactor Onze adressen: Meer vrijheid voor kerk in Kroatië Wereldraad antwoordt Nederlandse Bank: VOORBIJGANGERS Nieuwe boekei DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1976 KERK/BINNENLAND TROUW/KWARTET door drs. E. de Vries Deze titel. „De bekentenis van Rudolf Bultmann". is een abstractie. Deze vorige week overleden Duitse theoloog heeft voor de een heel iets anders betekend dan voor de ander. Hij heeft bewonderaars en leerlingen gehad. Hij is ook fel aangevallen. Veel is over hem geschreven. In veel herkende hij zichzelf niet. In veel voelde hij zich mistekend of nog erger: miskend. Wat heeft Bultmann zélf willen betekenen? Zou men niet veel meer deze vraag moeten stellen? Bultmann. domineeszoon, heeft ook zelf gepreekt. In heel zijn theoretisch werk heeft de prediking van het evangelie centraal gestaan Heel zijn oeuvre stond in dienst van de vraag, hoe er gepredikt moet worden En deze vraag moet gewijzigd, zodat hij luidt: hoe kan er gepredikt worden? Hoe scheppen wij de vooronderstel lingen voor het overkomen, het ver staan van het te prediken woord van God-» Of weer anders geformuleerd en wel licht iets beter hoe ruimen wij aller lei onechte, onwezenlijke, toevallige, historische bedenksels en beletsels op. zodat elk mens geconfronteerd wordt met de ware ergernis, die be sloten ligt in de prediking van het aanstotelijke kruis? Hoe kan er recht aan gedaan worden, dat de levende God heden ten dage wil. dat er aan de huidige levende mensen de levende, verstaanbare boodschap van heil effectief, of in elk geval onontkoombaar gebracht wordt? Aan een mens. aan elk mens moet zo duidelijk en onmiskenbaar het woord Gods gebracht, dat hij niet meer zeggen kan ..Maar dat kan ik niet geloven," maar zeggen moet: „Dat wil ik niet geloven, dat wil ik niet aanvaarden." Aan de dag tre den moet het karakter van ongeloof als weigering, als ongehoorzaam heid. als desertie, als onbekeerlijk- heid. Een mens moet zich achter niemand of niets meer kunnen ver schuilen. Elke uitvlucht of alibi moet hem worden ontnomen. Hij moet geconfronteerd worden met het kruis van Christus, met de zin van dat kruis, met het beslag dat de boodschap van dat kruis op hem leggen wil. Evangelist Ik waardeer deze gestorven theo loog als iemand, die bij zijn leven de rol van evangelist heeft willen spe len Als ik het wel heb. is het door zijn invloed, dat Dorothee Sölle zich tot bijbel en christendom gewend heeft In de vertolking van Bultmann heeft „het" haar geraakt. Ik druk me met opzet ietwat vaag uit Maar voor mijzelf waardeer ik genoemd feit zeer positief Wie doet zo n goed woord voor Jezus, dat de moderne mens geraakt wordt? Bultmann heeft missionaire theolo gie willen bedrijven. Hij heeft de kerk van Christus willen dienen. Hij was kwantitatief een minimalist, omdat hij kwalitatief het maximum wilde: het ene nodige. Hij had er alle aandacht voor. dat Jezus een historisch persoon was. Hij had er alle begrip voor. dat de boodschap van het nieuwe testa ment alles te maken had met Grieks en Hebreeuws, met het culturele en maatschappelijke, nationale en in ternationale beschavingsnuveau. de beschavingsetappe van de eerste eeuw. De mensen van toen hebben kunnen begrijpen, waar het om ging. Bultmann heeft datzelfde wil len doen voor de mensen van nu. Hij heeft niet willen elimineren. Hij heeft willen interpreteren. Maar zo als hij alle begrip had voor het een malige van de situatie en van de vertolking van de zin van Christus toen. zo had hij ook alle begrip voor het historisch bepaalde en eenmali ge van zijn eigen vertolking nu. Historisch De betekenis van Bultmann is een historische. Hij heeft, letterlijk en in een diepere zin. zijn tijd gehad. Zijn invloed zal uiteraard steeds indirec- ter worden. Hij is reeds veel beschre ven. Hij zal nog veel beschreven, ontleed, betiteld, gesystematiseerd worden. Hij zal nog het meest bete kend hebben en betekenen voor hen. die aan hem geestelijk verwand zijn of die zijn intentie doorzien en zich aldus geplaatst zien voor het dilemma: wil en zal ik mij bekeren of niet? Maar naarmate de tijd voortgaat, zal Bultmanns begrippenmateriaal onbegrijpelijker worden, tenzij zich de historie herhaalt, zoals Bultmann zelf een analogie zag tussen de oude gnostiek en de „moderne" filosofie van Heidegger. In andere tijden zal men Bultmann weer moeten uitleg- Rudolf Bultmann gen. Wellicht is het beter, in Bultmanns eigen lijn. om in die tij den direct maar de bijbelse boodschap te vertolken. Piëtist In zijn absolute voorkeur voor de prediking, de aanspraak, het leven de woord, is Bultmann verwant aan piëtisten, maar ook, wonderlijk ge noeg. aan de inslag van de gerefor meerde bond. Alhier heeft men be zwaar tegen de beschouwelijke heilshistorische prediking. Er moet heilsordelijk gepreekt. Het gaat om de aanspraak, omdat het om de be kering gaat. De preek dient bevinde lijk te zijn. De heilshistorische preek is een vóór-stadium van de horizon talistische preek. Hij is intellectua listisch en objectiverend. Er kan haast een tegenstelling ontstaan tussen de oude verhalen en de „mo derne" preek in die kringen. Ik denk. dat Bultmanns meest type rende werk zijn uitlegging van het evangelie naar Johannes is. Heel zijn theologie is in wezen bepaald door deze evangelist en niet door Paulus. Hij kan dan ook aan Paulus minder recht doen. Alleen die ge deelten uit Paulus. die min of meer analoog zijn aan johannelsche in tenties komen uit de verf. In een ander geval kan Bultmann Paulus' betoog fataal noemen. Bultmann heeft hetzelfde willen doen als de vierde evangelist: de logos (het Woord) zo brengen, „opdat gij ge looft". Omdat de vierde evangelist een heel bepaald lezerspubliek op het oog had. is ..zijn" evengelie ge worden. zoals het geworden is. Ik heb een moment overwogen om als motto te gebruiken het woord van Shakespeare: „Het kwaad, dat mensen doen. leeft na hen voort, het goede wordt vaak begraven met hun gebeente". De intentie, in ons mi lieu. zal menigeen duidelijk zijn. Ik besluit echter maar met een woord van de apostel Paulus. als hij het heeft over verscheidenheid (van motieven) van de Christusverkondi ging: „Wat doet het ertoe? In elk geval wordt Christus verkon digd; en daarin verblijd ik mij en zal ik mij ook verblijden." Gezonde re lativiteit. Bijbelse. Apostelen kennen elkaar. Drs. De Vries is wetenschappelijk hoofdmedewerker nieuwe testament aan de theologische hogeschool van de gereformeerde kerken te Kampen. Ambassadeur Z.-Afrika: Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Zuidafrikaanse ambassadeur in ons land. O. F. de Villiers Booysen zegt „geen ambte lijke inlichtingen te hebben" dat het contract voor de bouw van een kernreactor tussen Zuid-Afrika en Frankrijk niet getekend kan worden. Hij noemde de berichten in het Zuidafrikaanse dagblad „Die Bur ger" (waarover wij gisteren be richtten) „gissingen van Die Burger". Volgens de inlichtingen van de am bassadeur zijn er technische proble men tussen Escom (de Zuidafri kaanse opdrachtgever voor de bouw) en Framatome (de Franse bouwer van de reactor), waarvoor echter een oplossing gevonden kan worden. En zelfs al zou het contract met de Fransen toch niet doorgaan, dan gaat naar de mening van de ambassadeur „Die Burger" te ver met de bewering dat de Escon in dat geval weer naar het consortium (van Nederlandse. Amerikaanse en Zwit serse ondernemingen) zou stappen. „De Nederlandse regering heeft im mers de Nederlandse firma's in dit consortium gediskwalificeerd", al dus ambassadeur De Villiers Booysen. In een bericht uit Parijs meldt „Die Burger" dat vermoedelijk eerst op 17 september het contract tussen Frankrijk en Zuid-Afrika zal worden ondertekend en wel in Rio de Janei ro tijdens een vergadering van het Internationaal Atoombureau. PNI OVER-SPROKEN? Slechts in een flard hoorde ik he dagelijks komen er 180.000 woordrfan via de pers India binnen en slechi 1500 verlaten dit land in dezelfde™ tijd. U begrijpt dat het een informfr tie betrof uit een reportage ovrei India. Toch pittig, zo'n mededelin °n Een dergelijk land wordt blijkbat compleet overspoeld. Over-sprokdet zou je maeten zeggen. Voordat dag een of andere Indiër persgewijs ziiaar mond open doet heeft hij al velen volzinnen over zich horen uitstofOZ ten. Geen vraag bij wie het initiatifleei ligt. Nu kan iedere Indiër zich gient makkelijk troosten met de gedachtleki dat spreken zilver, maar zwijgewal goud is. Hij zal er op wijzen dat droc wijze eerst denkt voordat h spreekt en ook dat is moeilijk tegdoor te spreken. Je moet je. verder demizi kend, zelfs afvragen of de situatitrw uitgedrukt in deze getallen, wel wefoia kelijk zo ontstellend is. Wie kan ujoor zulke getallen afleiden dat Indill] niet zoveel aan de wereld te vertetijg len heeft? Het omgekeerde kan wa*i d zijn. Het kan een kwestie van kwajouc titeit en kwaliteit zijn. „De werelcfenu praat maar raak en braakt z'n infojng maties, nuttig of niet. goed u- kwaad, maar uit en ook India ligt i deze braak-zone. Maar India heei^ niet zoveel terug te zeggen. Het lui£,3 tert en af en toe stelt het een vraa of geeft een summiere reactie. NcöJ*j niet zo heel gek. UIT Korte, duidelijk eeschreven. liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 8S9. Amsterdam. BIJ publlkatle wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS Kafka Het is het hek van de dam. om bewakingsdiensten (zoals op Schip hol en in de treinen) een schietbe- voegheid te verlenen. Waarom er nu ineens geschoten mag gaan worden in de treinen door spoorwegmensen, is mij een groot raadsel. Nu al wordt de telerail van de trein gebruikt, om bij het volgende station politie klaar te hebben staan voor de gewenste trein. Het is niet goed te verklaren, waarom de ene particulier wel wa pens mag gebruiken en de andere niet. Deze bewapeningswedloop is met de computisering een verdere stap in de richting van perfectionering van het politiefunctioneren. Men herin- nere zich het volgende voorbeeld de advokaat mr Bakker Schut wordt onder bedreiging aan de grenspost Bergen uit zijn auto gehaald omdat zijn naam staat op de computer van het Bondsmisdaadbureau in Wies- baden. Wie moge denken, dat men in ons land „vrijuit" gaat. herinnere zich de „aanschaf" van een compu ter op Schiphol. Volgens een woordvoerder „voor een snelle af handeling" Onder het mom van „verkeersveiligheid" worden allerlei dingen aangeschaft bij de politie, zoals Porsches, helikopters en com puters. zodat de Kafka-achtige staat niet verweg is. Immers, wie zal ooit het misbruik of onnodige ge bruik van deze hoogwaardige appa ratuur willen vaststellen? Boven dien worden de „privileges" van po litie ten opzichte van de burgerij zo vergroot, dat elk vergelijkend on derzoek van de burger kansloos wordt, bij gemis aan dezelfde „facili teiten". Amsterdam Radikalenerlass Tijdens de Hitlerperiode waren er lieden in Nederland die trachtten ons te doen geloven, dat er slechts één politiek alternatief bestond: Mussert of Moskou. Conform dit ste madvies heeft mevrouw Schaeffer- de Gooyer haar keuze bepaald. Het illegale Trouw had t^etere opvattin gen ten aanzien van de politieke moeilijkheden Uit het artikel van Aldert Schipper trek ik de conclusie, dat onze oosterburen inmiddels dui delijk aan vriendelijkheid en wijs heid hebben gewonnen en dat Trouw van nu z'n lezers poogt wijs te maken, dat de SEW het vrije democratische bestel in de zin van de Verfassung zal respecteren. Doorwerth A. Pool Vissende dominee Een leuk. fris stukje dat over de vissende dominee (Trouw van 2 au gustus). Alleen jammer dat hij schrijft dat vissen in de eerste plaats een sport voor mannen is. Laten we. toch eens van die geijkte rolpatro nen afkomen. Een dominee die elke laatste zondag in mei over de milieu problematiek spreekt, moet weten dat mannen en vrouwen over één vijver van interesses beschikken waaruit een elk overeenkomstig zijn talenten en geaardheid zijn eigen Interesse mag vissen. Den Haag Harry Wiersinga K. Samplonius Van Agt Mr. Van Agt blijft dus aan met als hoofdargument, dat hij door af te treden zijn invloed op de gang van zaken verliest. Ondanks alle sympa thie voor mr Van Agt moet echter geconstateerd, dat zijn invloed op de abortuspraktijken in Nederland al vrijwel nihil is. Men is op de Bloemenhovekliniek meer bevreesd voor de Duitse dan voor de Neder landse Justitie Toch vraag ik me af. of een rooms-katholieke minister, die naar de zedelijke normen van zijn kerk wil leven voor deze schan delijke abortuspraktijken nog enige verantwoordelijkheid durft te dra gen en de moed niet heeft kunnen opbrengen als minister af te treden, met alle gevolgen van dien. Overschie W. VAN DER KRAAN AMSTERDAM Postbus 859. Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948. Westblaak 9. Rotterdam Tel 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101. Parkstraat 22. Den Haag Tel 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN: Postbus 3. Melkmarkt 56. Zwolle Tel 05200-17030 Psalmberijming (3) Een volmaakte psalmberijming blijft een utopie! Dat neemt niet weg. dat voor het lofoffer aan de Koning der kerk het beste nauwe lijks goed genoeg is. Al heb ik voor sommige vertolkingen in de nieuwe berijming gezien het gigantische werk van een psalmberijming wel waardering, het is wel gebleken dat aan dit dichter-psalter veel te veel fouten kleven om voor de eredienst aanvaardbaar te zijn. Ik heb evenals de heer Wissel in zijn brief thans doet in mijn enkele jaren geleden verschenen boekje „On kruid tussen tarwe" een klein aantal daarvan opgesomd. Afgezien van de taalkundige gebre ken. die in een psalmboek, bestemd voor de zang in de eredienst eenvou dig niet mógen voorkomen, heeft „een stroom van ongerechtigheden" daarin de overhand ten opzichte van de verhouding woord en toon. Er komt praktisch geen strofe in deze bundel voor waarin niet gezondigd wordt tegen de elementaire wetten voor deze verhouding. Dat begint al bij Psalm 1. vers 1 (regel 4): Waar ieder lacht mêf God en zijn geboden Behalve het feit. dat men niet lacht „met" God. maar „om" God. is dat woordje geplaatst op een zeer sterk accent (z.g. ..intervals- accent". een stijgende sext op een hele teleenheid). Juist zou hier b.v. zijn: „waar iedereen God tart en zijn geboden." Welgeteld vindt u alleen al in die eerste psalm minstens zes soortge lijke „conflicten" tussen woord en toon. en dat gaat zo de hele bundel door! Ik zie reikhalzend uit naar de dag dat de reformatorische kerken eensgezind de handen aaneenslaan om te komen tot een voor deze ker ken aanvaardbaar psalter, waarin redelijkerwijs geen „ergernissen" aan de gemeente in de weg worden gelegd bij haar psalmgezang. Zondvloed Een zekere professor André Capart wil beweren dat de Zondvloed 8476 jaren geleden gebeurd is. dat had hij uit de natuurwetenschap.En dat er meer Noachs geweest zijn. Dat het smeltwater van de gletsjers aan de polen het water vijftig meter deed stijgen. En dat de kustgebieden en- "kel maar ondergelopen zijn. maar de gehele aarde niet. Mijn Bijbel leert mij in Genesis 7. dat de Heere tot Noach sprak en in het elfde vers staat er. dat de sluizen des hemels werden geopend, en dat alle afgron den de fonteinen der aarde water spoten en opengebroken waren Waar blijft die professor dan met natuurwetenschappen, die heeft God niet nodig hoor Urk Frans Post BELGRADO (KNA) De Joegosla vische deel republiek Kroatië krijgt meer godsdienstvrijheid Het r k tijdschrift „Glas Konzila" verwacht, dat reeds volgende maand een nieu we wet op de godsdienst van kracht wordt. Priesters mogen dan ongehinderd ziekenhuizen, bejaardenhuizen en dergelijke inrichtingen betreden, mits dit gebeurt op uitdrukkelijke wens van een patiënt of bejaarde In ziekenhuizen zullen gebedsruimten ingericht mogen worden ten behoe ve van zieken, die niet naar de kerk kunnen gaan De christelijke pers zal dezelfde behandeling genieten als andere persorganen Dat bete kent onder meer dat verkoop in ki osken mogelijk wordt. De nieuwe wet komt in veel opzich ten overeen met de reeds van kracht geworden wet in de deel-republiek Slowenië. ZEIST De politie in Zeist heeft de 25-jarige verpleger A. J. van der V. aangehouden. Hij wordt ervan ver dacht ten nadele van inwoners van het bejaardencentrum Heerewegen in Zeist geld te hebben gestolen. Van een inwoonster, wier pension kosten door de bijstand werden be taald. zou de verpleger 34.000 gulden gestolen hebben Een deel van het geld is teruggevonden, de rest had hij besteed voor de aanschaf van onder meer een auto. GENEVE De Amro-bank heeft belang bij het instandhouden van de huidige Zuidafrikaanse regering. Zowel het heengaan van de huidige regering, als vermindering van de apartheid, waarop de Zuidafrikaanse economie berust, zouden de belangen van de bank schaden. Aldus secretaris generaal dr. Philip Potter van de wereldraad van kerken in een brief aan de Amro-bank. Beroepsingswerk tra a erst NED. HERV. KERK Beroepen te N.O.P. (wijkgetfj?1 Marknesse-Luttelgeest): J. de Gir, te Oosterend en Oudeschild; te Zrel venbergen: G. Bos te Terheijde. lok Aangenomen naar Zoelen: C. L. Rooij, kand. te Utrecht. Potters brief is het antwoord van de wereldraad op de brief van de Amro- bank van april 1975. Daarin had de bank uiteengezet, waarom ze niet bereid is Zuid-Afrika te boycotten. Gelijk bekend heeft de wereldraad daarom de bij haar aangesloten ker ken en christenen gevraagd, hun re laties met de bank te verbreken. Eind juni riepen ook de progressieve partijen op. hun rekeningen bij de Amro-bank op te zeggen. Dit leidde tot scherpe protesten van minister. Duisenberg en van de Nederlandse bankiersvereniging. „De kern van de zaak is. dat u geen andere keus hebt. dan de wetten en praktijk van de apartheid in Zuid- Afrika te aanvaarden." schrijft Potter nu aan de president van de raad van bestuur van de Amro-bank. Inkonsekwent Volgens Potter hanteert de bank vooral twee argumenten. Het eerste is. dat Amro zich rekent tot degenen, die apartheid verafschuwen, maar deze or een „meer praktische wijze" tegemoet wil treden, dan zij „die als ze daarin succes hebben. Zuid- Afrika in een economisch en geeste lijk isolement zouden terecht doen komen". Het tweede argument is. dat de bank een eigen, in de aard van het bankwezen gelegen doelstelling heeft, die de enige factor is die haar gedrag bepaalt. Dit zou betekenen aldus dr. Potter dat de daden van de bank geen politieke gevolgen zou den kunnen hebben. Dit tweede ar gument geldt echter niet meer, zo schrijft de wereldraad, wanneer de bank zegt. dat zij een „meer prak tische methode" hanteert om zien tegen apartheid te verzetten en zich daarmee toch op politiek terrein begeeft. „Wanneer u zegt op het eerste argu ment te vertrouwen, dan moeten we tot de slotsom komen, dat u de Zuid afrikaanse realiteit verkeerd beoor deelt en dat het onze taak is die te beschrijven. Als u op het tweede argument wilt bouwen, dan geloven we dat Amro zich publiekelijk meer schade berokkent, dan het ooit kan beweren van ons te vrezen," aldus de brief. Zelfgekozen De wereldraad, aldus dr. Potter, is van mening, dat Zuid-Afrika een speciaal geval is, „niet omdat wij dat verkozen, noch omdat derden dit beslisten, maar omdat het zelf verkoos dat te zijn". Wat Zuid-Afrika van elk ander land doet verschillen is", dat zijn grondwet elke mogelijkheid uitsluit een samenleving te doen ontstaan, waarin menselijke wezens naar hun menselijke waarden worden beoor deeld en niet op grond van hun huidskleur". Wie beweert, dat het onthouden van leningen aan dit land het in een geïsoleerde positie zou brengen ziet niet in. hoe Zuid- Afrika zichzelf reeds heeft geiso- leerd. Dat het instandhouden van het con tact met Zuid-Afrika de discrimina tie zou verminderen acht de brief ondermeer weersproken door het of ficiële jaarboek van 1971, waarin de Zuidafrikaanse regering stelt, dat ROME (Reuter, UPI) De bekende „rode" pater Giovanni Franzoni is het priesterschap ontnomen. Kardinaal Poletti, die namens de paus het bisdom Rome bestuurt, heeft hem terugge zet in de lekenstand. De maatregel kwam niet onver wacht Franzoni leefde al lang in onmin met de kerkelijke autoritei ten. De druppel, die de emmer deed I phvrp overlopen was. dat hij voor de Ita- liaanse verkiezingen van vorige maand openlijk propaganda maakte voor de communistische partij. sticht onder het volk van God." al dus de verklaring van het Vaticaan. Pater Franzoni Vlaardinfen Jac. Polak. Franzoni is 48 jaar. Drie jaar geleden was hij nog abt van het benedictij nerklooster bij de basiliek Sint Pau lus bulten de muren, een van de vier hoofdkerken van Rome. Maar in 1973 legde hij dat ambt neer. Hij ging zich helemaal wijden aan de basis-gemeenschap, die hij gevormd had in een van de armste wijken van de stad. Hij was actief in allerlei politieke demonstraties. Twee Jaar geleden had hij al een verbod gekregen om zijn priesterlij ke functies uit te oefenen, omdat hij zich in het openbaar had uitgespro ken voor de Italiaanse echtschei- dingswet. „Hij heeft zijn gelofte van gehoorzaamheid aan de kerkelijke autoriteiten herhaaldelijk openlijk geschonden en grote verwarring ge- De geschorste oerconservatieve Franse aartsbisschop Marcel Le- febvre zet zijn strijd tegen de leiding van de kerk voort. In „Le Figaro" van gisteren zei hij. eraan te twijfe len of de huidige paus wel werkelijk paus is. Er kunnen redenen zijn. dat een paus nooit echt paus geweest is. of het niet meer is. De geschorste aartsbisschop vroeg zich af. hoe een echte opvolger van Petrus in korte tijd een grotere verwoesting in de kerk zou hebben kunnen aanrichten, dan welke ketter ook Lefebvre verzet zich vooral tegen de nieuwe misliturgie, waardoor er vol gens hem eigenlijk niet meer van een mis gesproken kan worden. Toch is hij teruggekomen op zijn plan. om tijdens een grote demonstratieve sa menkomst in Lille op 29 augustus een mis volgens de oude liturgie op te dragen Aan het Franse blad ..France Soir" zei hij. hiervan af te zien om verdere complicaties te voorkomen. De rebelse aartsbisschop, die het Va ticaans concilie verwerpt, heeft steun gekregen van de internationa le traditionalistenbeweging ..Una Voce". In een telegram aan Rome heeft deze beweging een commissie van onderzoek gevraagd inzake de schorsing. Volgens ..Una Voce" heeft Rome de meest elementaire rechtsnormen geschonden. Intussen wordt er niet opgetreden aldus de beweging tegen allerlei bisschop pen. die dulden of zelfs bevorderen, dat de officiële inhoud van geloof en zeden met voeten wordt getreden. In Nederland heeft het Michael-legioen (Louts Knuvelder) verklaard, ernstig geschokt te zijn door de schorsing van Lefebvre Van het seminarie van Econe. waar over Lefebvre de leiding heeft, heb ben vier seminaristen zich terugge trokken. Zij zijn naar Rome gegaan om hun studie daar voort te zetten. „buitenlandse investeringen het vertrouwen weerspiegelen in Zuid- Afrika's economische stabiliteit en groei". In de laatste twintig jaar heeft men. aldus de brief, kunnen zien dat de toenemende brutaliteit van de apartheid gepaard ging met een ge weldige toename van de buiten landse investeringen. Desinveste ring is nog nooit in praktijk ge bracht. zodat niemand kan bewij zen. dat dat middel de opheffing van de apartheid zou vertragen. Macht Over de functie van een bank als Amro zegt de wereldraad, dat deze alleen rekening blijkt te houden met aandeel- en rekeninghouders. Het is een private organisatie, met als enig doel het vergroten van de macht van haar belanghebbenden. De wereldraad is een groep van 286 kerken, die niet allereerst aan zijn leden, maar aan de Heer van de oecumene, dat wil zeggen van de gehele bewoonde wereld, re kenschap moet afleggen. Omdat de goddelijke liefde in de eerste plaats gericht is op de armen, de randgroe pen en de verdrukten, moet ook de kerk dat in haar daden weerspie gelen. „Het enige geoorloofde gebruik van kapitaal door christenen is het ge bruik voor de dienst aan de wereld, hetgeen noodzakelijkerwijs de be vrijding van de armen en de ver drukten inhoudt. Kapitaal is voor de wereldraad een middel, terwijl het voor Amro een doel in zichzelf Over de opmerking van Amro. dat de wereldraad zijn ideeën opdringt aan anderen, vraagt dr. Potter zich af. of de bank dit ook gezegd zou hebben, als de wereldraad geadvi seerd had de leningen aan de Zuid afrikaanse regering te verhogen. De bewering dat de bank zich altijd heeft weerhouden haar apparaat (noch in positieve noch in negetatie- ve zin) voor politieke doeleinden te gebruiken, kan de wereldraad niet aanvaarden. Kapitaal is macht en het gebruik daarvan dient altijd po litieke doeleinden. Waar buiten-' lands geld in Zuid-Afrika ertoe bij draagt het beleid van de „geschei den ontwikkeling" verder uit te brei den. vindt de wereldraad dat de bank in dit geval haar macht ge bruikt voor een immoreel politiek doel. e ai en t Bedankt voor Alblasserdam: M. duin te Brakel. g™ ts z GEREF. KERKEN Beroepen te Joure: drs. H. Dijkst?,-1/? te Surhuisterveen. P" traai Lefebvre ïTe De Franse aartsbisschop Marcel Lferd febvre, die door de paus geschorst ïer r herziet zijn plan om het pauseli^n w gezag te trotseren door een mis lilde celebreren volgens de oude Iiturgls in De zeventigjarige prelaat, die vorip'arr week geschorst is als priester en #n v bisschop, maakte dit weekend b kend. dat hij op 29 augustus in Lil een dergelijke mis zou opdragë -p. Maar nu heeft hij besloten, daarvj H af te zien „om verdere complicati! te voorkomen". )V( •bei )n d in e Geweten Ook gaat Potter in op de uitspraak van Amro dat er volgens de bank geen sprake van kan zijn, dat het geweten een bindende uitspraak zou kunnen doen hoe in de praktijk van deze uiterst gecompliceerde vraagstukken te handelen. Als wij het geweten weigeren te laten spre ken aldus de wereldraad laten wij een recht en een plicht los. die fundamenteel menselijk zijn. Verder vraagt dr. Potter zich af. hoe dit te rijmen valt met de opmerking dat Amro wil werken voor een minder discriminerende samenleving in Zuid-Afrika Inmiddels heeft een woordvoerder van de bank laten weten, dat Amro op de inhoud van de brief van de wereldraad zal terugkomen nie, hrij: Dagboek van pastoor Hoek" doui di drs. G. Thuring. Uitgave Grafisch bfxdel drijf H. W. Janssen bv in Gennep (21 blz. 38,85). nze dj ge ins Na alle aandacht, besteed aan <nvt> geallieerde actie Market Garden (C1 d' slag om Arnhem) najaar 1944. (nen vele boeken en de recente verf*02* ming, is opnieuw een document gijte publiceerd waarmee de herinnerifvoo aan deze gedurfde maar misluk operatie levend wordt gehouden. )rkg n di het De feiten in dit boek werden opgebam kend door pastoor Hoek. die t tijde van de actie pastoor in Grof— beek was en bijna van dag tot d zijn belevenissen op schrift steld||^, De aantekeningen werden na zilljl dood in 1972 gevonden door z! opvolger, pastoor drs. G. Thurii die ze als executeur-testament! aanvulde en liet uitgeven. n m) n he Zoals de titel al doet vermoed^*'' mag van het document (260 paginr'm; tekst) geen aaneengeschakeld boP end relaas worden verwacht. Vcf J* het belangrijkste deel zijn het P« soonlijke belevenissen, fragment!1- uit een tijd. waarin het „Rijk vÊ s« Nijmegen" in een van de bloedig^1 d< slagvelden uit de laatste wereldoP df log veranderde. |nw< It ai m m Het verhaal is nuchter, maar 4* we zeer gedetailleerd. Vooral door a?en vullingen van ooggetuigen en ontf^1 zoek van de schrijver, die een gei1 vo gen na-studie van de operatie mai sc* te. levert het een berg nieuw hisjhet risch materiaal op. dat vooral Jus historisch geïnteresseerde van zal zijn. Niet alleen zij. die de oorP} vc ter plaatse hebben meegemaaden ook zij die meer willen weten vnw* wat zich in die roerige laatste ma!daa den van 1944 rond Arnhem en iven. megen heeft afgespeeld. Vooral ^kt 220. voor een groot deel nimnlaat gepubliceerde, foto's geven daan! bor een onverbloemd beeld. Hes t D*en.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2