an Zwartkruis tijdelijk ainer van Oranje Stormachtig begin bij wereldtoernooi dammen Verbreding Bredase spelerskern Smeets naar AZ'67 Jtond de kedevisie ^odoplossing voor vertrek George Knobel Van Beveren beschikbaar Rel rond Surinamer Harry Overman AC ambieert geen subtop of middenmoot positie ^rr Anabole sterioden 1ERDAG 5 AUGUSTUS 1976 SPORT TROUW/KWARTET PS 9/RH 1 [onze sportredactie 'ERDAM De KNVB is lopig op één punt weer uit de zorgen. Als het Ne- Inds elftal op 5 september 3 oktober (respectievelijk egen IJsland en thuis te- Noord-Ierland) de eerste itrijden uit de voorronde het wereldkampioenschap It, is er tenminste een Iscoach. Na overleg op het 'B Sportcentrum in Zeist bekend gemaakt dat Jan rtkruis zich voor de twee ïffende duels beschikbaar It om als leider op te )n. tijdelijke extra taak voor 1 fVf tkruis geeft de KNVB voorlopig enige speelruimte, bij het be- ;len van het zoveelste pro met het Nederlands elftal. Zo- kend barstte de bom rond half juni, toen in Joegoslavië indtoernooi om het Europees ioenschap werd afgewerkt, lekte uit dat George Knobel taal geen zin meer had om door n als bondscoach, ïl hij in de maanden die daar- >raf gingen steeds had volge- |n Zijn vierjarig contract bij de zullen uitdienen (ondanks de ckelijke aanbiedingen die hij was er tenslotte zoveel wrij- ;ekomen tussen hem en het ïr van de KNVB en de sectie |d voetbal, dat Knobel besloot ïtrat op te zeggen. Dat voor- had geheim moeten blijven, f' in het zo moeizaam werkende dje aan de voetbaltop, was er jal snel een lek. (verwijten kwamen in extenso buiten. Knobel voelde zich in werkmogelijkheden aangetast, ENVB-bestuurderen hadden de vol van de als maar zeurende ander. Er was, zo bleek duide- geen basis voor samenwerking aanwezig. Knobel maakte zijn in Joegoslavië af met een derde s en kwam vervolgens na lang en weer gepraat weer onder dak n oude werkgever MVV, inmid- fgezakt naar de eerste divisie. NVB. zo bleek in Joegoslavië al, luidelijk omhoog met Knobels lit. Maar binnen de korste keren [er al een voorstel naar buiten nen dat de bond mogelijk tijde- i gaan hanteren: er diende fopig maar gewerkt te worden ?en clubcoach die per wedstrijd worden gehuurd van zijn Jan Zwartkruis Een opmerkelijk plan. Want als er iets in het afgelopen voetbaljaar dui delijk is geworden, dan is het wel dat er nog steeds veel puin geruimd dient te worden rond het Nederlands elftal; de status van Johan Cruijffde ruzie met de PVS'ers Willy van der Kuylen en Jan van Beveren, een afgerond plan voor de weg naar het eindtoernooi van het wereldkam pioenschap voetbal in 1978 in Argen tinië en de opleidingen binnen de KNVB zelf. Maar juist omdat op korte termijn alleen IJsland en Noord-Ierland, ge taxeerd als zeker overkoombare pro blemen, opdaagden meende men, met name binnen het sectiebestuur betaald voetbal, dat zo'n tijdelijke clubcoach een aardige uitkomst zou zijn. Het zou in ieder geval ruimte bieden om naar Knobels opvolger te zoeken, nu alle trainers met een bee tje reputatie al weer onder de pan nen waren. Maar het had de KNVB ook snel duidelijk moeten worden, dat de leveranciers van spelers voor het Nederlands elftal, niet zonder slag of stoot akkoord zouden gaan met een clubcoach. Zeker Ajax en Fëyenoord voelden daar niets voor. De andere clubs, PSV, NEC, AZ'67, Sparta en FC Twente kenden ook de problemen die zouden ontstaan met zo een clubcoach. Vandaar ook dat tijdens het gesprek tussen de spelers-leveranciers en de bestuurderen van de sectie betaald voetbal in Zeist, een andere oplos sing uit de bus kwam. Die oplossing heet Jan Zwartkruis. Verre van de slechtste oplossing. Zwartkruis staat bij KNVB, clubs en spelers zeer hoog aangeschreven, ook al is hij dan mogelijk het merendeel van het voetbalpubliek een vrijwel onbe kende. De vijftigjarige Jan Zwartkruis is al sinds jaren trainer van het Neder lands militair elftal, terwijl hij thans ook de zaterdag-amateurclub Spa kenburg onder zijn hoede heeft. Hoewel hij beroepsmilitair is eerste luitenant bij de luchtmacht en nog twee andere trainerstaken heeft, kan hij voldoende tijd vrij maken voor de korte begeleiding van het Nederlands elftal. Zwartkruis is voor veel spelers geen onbekende meer, omdat hij een groot aantal internationals onder zijn hoede heeft gehad toen zij in militaire dienst zaten. Van die bezig heid stammen zijn goede contacten met de spelers. Zijn naam werd eerder dan ook al genoemd toen de KNVB een coach voor het Nederlands elftal zocht na het wereldkampioenschap van 1974. Zwartkruis wilde zich op dat mo ment toch niet in een zo onzeker avontuur storten en de KNVB ging vervolgens met de kort daarvoor door Ajax opzij gezette George Kno bel in zee. Jan Zwartkruis krijgt ongetwijfeld ook weer te maken met problemen rond het Nederlands elftal. Niet al leen omdat er nog veel oud zeer is, maar zeker ook omdat alles wat zich Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN Met de benoeming van Jan zwartkruis als interim-coach van het Nederlands elftal voor de WK-kwalificatie interlands tegen IJsland en Noord-Ierland, is ook de mogelijkheid van een terugkeer in Oranje van de PSV'ers Jan van Be veren en Willy van der Kuylen toege nomen. Deze internationals verdwe nen in het najaar van 1975, vlak voor de interland tegen Polen, uit de nati onale selectie na een ruzie met John Cruyff. Van Beveren, die tijdens het recente Europese landenkampioenschap het gelijk aan zijn zijde kreeg voor wat de wanorde rond het Nederlands elftal betreft, verklaarde in Eindho ven: „Mijn bezwaren ten opzichte van het nederlandse elftal golden vooral de organisatorische proble men, waar sommige mensen natuur lijk wel een rol in speelden. Maar het is in topvoetbal mogelijk om via een zakelijk akkoord met Cruyff in 'én elftal te spelen. Want topvoetbal is uiteindelijk business.. Ik denk dat Willy van der Kuylen daar dezelfde gedachte over heeft. Over Zwartkruis denk ik als zo vele ande re spelers. Een man die je in militaire dienst geweldig goed opving". De re! in beeld rond de spelers Overman (r) en N'Diaye (tweede van links) door Frank Drost in Joegoslavië heeft afgespeeld, nog niet uitgesproken is. Een speler als Johan Cruijff bijvoorbeeld hij vertrok voortijdig geblesseerd uit Zagreb heeft nogal wat bedenkin gen tegen Oranje overgehouden aan het Europees kampioenschap. Het sectiebestuur betaald voetbal wil op korte termijn een gesprek met Cruijff hebben over deze zaken. Cruijff is op dit moment met CF Barcelona in Nederland om zich voor te bereiden op het komende voetbalseizoen. Ongetwijfeld zal ook Zwartkruis ge confronteerd worden met die pro blematiek. Zoals hij ook de eisen van de hedendaagse topclubs, die juist in zijn wrkperiode vrijwel alle verwikkeld zijn in energievretende competitie en Europa Cup besog nes, zal leren kennen. Dat maakt zijn taak tot een moeilijke. Maar zoveel dankbare taken zijn er bin nen de KNVB dan ook niet meer over. De eerste ronde van het wereldkampioenschap dammen heeft een stormachtig verloop gehad. In de eerste plaats werd er vlak voor het begin nogal wat consternatie veroorzaakt door de Surinamer Eugène Drenthe, die alsnog wilde dat zijn te laat ingeschreven pupil Harry Overman zou mogen meedoen. Dit verzoek werd afgewezen, alsook het verzoek van de op de bonnefooi gearriveerde Malinces Manina n'Diaye. Daarbij komt nog dat er drie spelers niet zijn komen opdagen, te weten de Canadees Gilles, de Braziliaan Lelio en de Italiaan Marino. Een en ander houdt wel in dat de Nederlander Hans Jansen nu zijn debuut in het wereldkampioenschap kan maken. Jansen zou eventueel in de bovenste regionen kunnen eindi gen, al is hij niet direct al een serieu ze titelkandidaat. Aanvankelijk wil den Delhon, Hisart, Agliardi, Jansen en Kuyken de eerste ronde boycot ten in de hoop dat zowel Overman als n'Diaye alsnog zouden worden toegelaten, maar om 11.15 uur bleek Kuyken toch alleen te staan. Na 24 minuten besloot hij dan ook maar om het hopeloze van zijn actie in te zien en zijn eerste zet te doen. Gen- delerman-Verpoest was een van de meest interessante partijen uit deze ronde. Verpoest raakte door de moéi- lijke opening in grote tijdnood, maar kwam wel gewonnen te staan om Matty Verkamman SDA Qua recettes heeft de haast chronische dreiging van adatie uit de hoogste voetbalafdeling, NAC de laatste jaren t windeieren gelegd. De laatste seizoenen meldde de Bredase ivisieclub zich stevast voor het spannende eindspel van pen of verzuipen. Tot vermaak en opluchting van vele )anders haalde „de parel van het zuiden" het steeds op het ertje. Ook een manier van geld verdienen; op de laatste petitiedag puilden de tribunes aan de Beatrixstraat nogal uit. Tje NAC's secretaris en publici- man Eugène Lemmens goed be- ïrt was het bestuur van de club eens al te ongelukkig met die k tie. Er viel tot op het laatst ers iets te beleven, daar in Bre- j] loe schoon de beloften van be- JÊ hap aan de start van ieder sei- f ook weer waren NAC geraakte Is weer in de sores. Eugène Lem- i wil niet voor nieuwe afdelings- lemen in het komende seizoen ïn, maar toch herkent men de r zijiche NAC'er in hem, wanneer Efer a de ambities voor de naderende tikelqetitie wordt geïnformeerd, 'eer jnens: „We beginnen onderaan, DNL open minstens derde van onde- de fee worden". Toegegeven, dat (ge- ïng te?) toekomstbeeld wordt geuit ren eh sfeer van emst en luim maar een verduidelijkt Lemmens: „Is het maaiordelig in de subtop of de mid- n dreioot te spelen? Er ontbreekt i de toch een spanningsveld en ver n afghet einde is er vaak weinig meer leven. Trouwens, ik geloof niet NedifAC de mogelijkheid heeft om ekaatUbtopper te worden. Je kunt ïtzelfcgoed merken dat we hier met iewsjprofs werken. Betaald amateu- gebif wordt het ook wel eens ge ld". iehnE EL begii ind ?r te net laats' •stoki n ini egool m wj_ t de ie hi le p: moet NAC langzamerhand tot ieer dan een strijd op leven en in staat worden geacht. De tie is er immers in kwalitatief opzicht duidelijk op vooruit gegaan. Weliswaar stopte NAC'er in hart en nieren Frans Vermeulen (trainer Bob Maaskant zou aanvankelijk verdwij nen omdat hij Vermeulen nog fit genoeg achtte. Een mening, die het bestuur niet deelde, waarna Vermeu len de eer aan zich zelf hield en assistent van de toen toch blijvende Maaskant werd.) Lemmens:„De pre sentatie van het bestuur in die kwes tie is ongelukkig geweest. Dat wil ik best toegeven". Stopte Arie Delmotte en verdween dreumes-verdediger Atie Graau- mans naar het Belgische Wuustwe- zel, de versterkingen wogen ruimschoots tegen het afscheid van die oudere spelers op. Allereerst keerde PSV-reserve Bertus Quaars weer terug, een aanwinst van belang. Daarnaast is Theo Dierickx na een langdurige blessure weer fit en dus kandidaat voor een plaats op het middenveld. Bovendien kwam de ta lentvolle ausputzer Arie Damsma van Willem II en verbreedde FC Amsterdammer Tom Dekker de se- lectie.Tenslotte was er ook de „blij ver", die zou vertrekken: Ad Brou wers. Tot vreugde van de aanhang bleef de laatste de club toch nog voor een jaar trouw. Nadat Brouwers een compleet seizoen zeker had geweten dat hij zou stoppen. Lem mens: Het is de overredingskracht van het bestuur geweest, die Brou wers van gedachten heeft doen ver anderen". De belangrijkste wens van het be stuur is ook in vervulling gegaan: verjonging van de langzamerhand wat vergrijzende selectie. Naast de jeugdige versterking in de personen van Damsma en Dekker, werd de A-selectie uit het C-team aangevuld met Gerrie Damen en Jacques Beu- senberg. Lemmens: „Die verjonging was ook de wens van de trainer. Dat is in goed overleg geregeld. We stre ven naar een regelmatige verjonging, NAC juicht nadat het zich voor de zoveelste maal net heeft weten te behoeden voor degradatie, v.l.n.r Vermeulen, Brouwers en Bakker. waarbij het eredivisie-niveau wordt gehandhaafd. Waarna Lemmens de visie van NAC op de toekomst nader toelicht: „Via een gerichte opleiding en scouting willen we zoveel mogelijk spelers uit de directe omgeving in het elftal hebben. Spelers uit de regio West Brabant en Zeeland. Dat is voor NAC er belangrijk, want die regio levert ons veel publiek op. Wanneer er bij ons een speler uit Zundert zit, dan trekt zo'n jongen toch heel wat dorpsgenoten mee We zitten in een geografisch gunstige positie. Feye- noord is eigenlijk onze eerste concur rent. Wanneer wij even goede thuis wedstrijden spelen als in het laatste half jaar van de vorige competitie, dan komt het publiek wel. Dat pu bliek komt bij ons in de eerste plaats om NAC te zien winnen, maar wil toch ook goed en spectaculair voet bal zien. Wij hebben het geluk dat het voetbal op de zaterdagavond hier enorm is aangeslagen.Vanaf het moment dat die lichtinstallatie er stond trokken we 35 procent meer toeschouwers dan het seizoen er voor. We draalden met een gemid deld aantal van 9500 toeschouwers. Het moet mogelijk zijn dat het tus sen de 10.000 en 12.000 wordt. later, nadat hij reeds een schijfwinst had geboekt en het onderste uit de kan wilde hebben, bijna het deksel op zijn neus te krijgen, Gelukkig voor hem was de Israëliër zijn zenu wen niet meer de baas. De Rus Tsje- golew had veel moeite met Lebsic. De jonge talentvolle Joegoslaaf maakte in de slotfase enige be langrijke fouten, die hem noodlottig werden. Koeperman won snel en pro bleemloos van Don. Kandane, die al snel een schijf verspeelde en er daar na niet meer aan te pas kwam. Gantwarg profiteerde, toen de moei lijkheden de Tsjech Marek boven het hoofd groeiden. De Tsjech ver zuimde de enige reddingsmogelijk heid die nog aanwezig was met beide handen aan te grijpen. Nimbi-' Jansen was erg interessant. Onze landgenoot kreeg vanuit de opening belangrijk voordeel dat hij bekwaam uitbouwde, om op het beslissende moment met 30; 7-11 zijn voordeel weer prijs te geven. Met enige moeite wist hij toen door een gambiet nog net de remisehaven binnen te zeilen. Mistal won als volgt van Delhon: 1 32-28, 18-23; 2 38-32, 17-21; 3 31-27, 11-17; 4 43-38, 21-27; 5 37-31, 26x37; 6 42x31, 23-29; 7 34x23?; (33x24, 20x29, 8 34x23, 17-22; 9 27x18, 13x42; 10 48x37 19x28; 11 32x23 is nog houd baar) 17-22 en wit geeft op. Kuyken won moeizaam van de Itali aan Zorn, nadat deze in een 7 om 7-stand een remisecombinatie ver zuimde. De Amerikaan Smith won in een klassieke partij degelijk en zon der al te veel moeilijkheden van Mo- nagask Agliardi, die ongetwijfeld met Don. Kandane zal strijden om de rode lantaarn. Rob Klerk had tegen Hisart aanvankelijk enig voor deel, maar na een verrassend offer van de Fransman kreeg hij het zo moeilijk dat hij op het nippertje re mise behaalde. De meest interessante partij uit deze ronde Wit Oendelerman, zwart Verpoest 1 32-28, 19-23; 2 23x19. 14x23; 3 37-32. 10-14. 4 35-30. 20-25. 5 33-29, 14-19. 6 40-35, 5-10; 7 41-37. 17-22 A, 8 31-27, 22x31; 9 36X27, 11-17. 10 30-24. 19X30; 11 35X24, 6-11; 38-33, 17-21; 13 44-40. B 21-26; 14 43-38. 11-17; 15 48-43. 17-21 16 50-44. 12-17. 17 40-35. 7-11; 18 44-40, 2-7; 19 46-41. 8-12, 20 49-44, 3-8; 21 35-30, 1-6; 22 40-35, 17-22; 23 44-40, 22X31, 24 32-28.23x32, 25 38x36 C. 21-27; 26 43-38, 16-21; 27 24-19, D 13x24.28 30x19,18-22,29 29-24. 9-13; 30 34-29, 12-18. 31 39-34, 7-12; 32 36-31 E, 27x36; 33 37-32. 4-9, 34 35-30, 9-14 F; 35 40-3$?, 14x23 en wit geelt op. A Verpoest Is van plan het door mij ingevoerde systeem in deze opening te spelen De waarde hiervan zit in schijf 10, die men daar moet hit«n hangen, om te proberen door middel van het offeren van schijf 23 aanvalskansen te krijgén op schijf 27 en wits lange vleugel B; Duidelijk sterker is 45-40 C Wit is erin geslaagd het offer te ontwijken, maar moet nu genoegen nemen met een moei lijk verder te ontwikkelen korte vleugel D Wat moet Je anders? F: In tijdnood maakt Verpoest een grove fout Probleemloos Is 21-27, 32x21. 26x17 gevolgd door 9-14 Nu echter kan wit na de tekstzet winnen door 35-29-23! 18x20, 36 30-24, 14x23,37 34-30. 20x29, 38 33x24. 25x34. 39 40x9! De gede tailleerde uitslagen zijn: Gendelerman-Verpoest 0-2, Eebschwitz- Zegolow 0-2, Otterman-Kandane 2-0. Cantwarg- Marek 2-0, Nimbi-Jansen 1-1, Delhon-Wiersma 0-2, Zorn-Kuyken 0 2. Smith-Agliardi 2-0. Klerk-Hlsart 1-1. ZURICH De Chef-arts van de Zwitserse Olympische ploeg, Dr. Bemhard Segesser, heeft in een vraaggesprek met het blad „Sport" gisteren gezegd dat er in Montreal atleten zijn geweest die vol anabole steroiden hebben gezeten. Tijdens de voorbereidingen voor de slotfase van het nummer discuswer pen had Dr. Segesser gezien hoe die middelen werden toegediend, via de mond en door middel van injecties. Hij noemde geen namen. Olympisch kampioen discuswerpen werd de Amerikaan Mac Wilkins. De toegediende dosis kostten onge veer 1500 frank per week, alduS de arts. Het gebruiken van anabole strolden is tegen de Olympische Voor schriften. Omdat in de urine nog de aanwezig heid ervan is vast te stellen tot twee a drie weken voor de sportevene menten zouden sommige atleten vol gens Dr. Segesser, die kloof hebben opgevuld met het Innemen van zui ver mannelijke hormonen hetgeen bij de controle niet kan worden, ge constateerd. Een beklemmend probleem voor NAC vormt momenteel echter de Joegoslaaf Spreco. Spreco is on danks een spoedtelegram, dat hem door het bestuur naar Joegoslavië (zijn huidige verblijfplaats) is toege stuurd, nog steeds niet in Nederland gearriveerd, In het telegram, dat van de week werd verzonden, wordt Spreco gesommeerd binnen 48 uur zich te melden. Er gaan geruchten, dat de Joegoslaaf een auto-ongeluk gehad zou hebben en van de Joego slavische overheid geen toestem ming heeft gekregen naar Nederland terug te keren. Een ander verhaal is dat Spreco al voor een Joegosla vische vereniging zou uitkomen. ALKMAAR Zonder dat ook maar iemand iets afwist van zijn transfer van MW naar AZ'67, stapte Huub Smeets gisteren binnen de lijnen van het AZ veld. om aan te treden tegen Manchester United (0-0). AZ heeft Smeets gekocht, rekening houdende met de wetenschap dat Bjekovic toch niet meer naar Alkmaar zal komen, om de spits te versterken. AZ trainer Hans Kraay: „We weten dat Smeets een prima spits is en we verwachten dat hij van de 34 wed strijden voor de competitie zo'n 15 doelpunten zal zetten. Dat is voor ons genoeg. Tegen Manchester heb ben we in de tweede helft eindelijk eens gespeeld zoals we ons dat voor de toekomst voor ogen zien en je hebt het gemerkt, het ging er goed. We rekenen nog wel op de komst van Deyna. Waarschijnlijk komt hij deze week nog. Deyna is inzetbaar als laatste man, maar ook als midden velder. Kist gaat in ieder geval ach ter de voorhoede aanspelen. Het gaat hem goed af". FC Den Haag heeft gisteren met 3-1 van FC Vlaardingen verloren. Voor Den Haag scoorde Aad Mansveld tegen uit een penalty, voor Vlaardin gen waren Dick Beek (2) en Kees Bouman de makers. ROTTERDAM Feijenoord heeft gisteravond voor vijfentwintigdui zend toeschouwers in een kwaüta tief op redelijk peil staande confrontatie een alleszins verdiende 2—0 overwinning op Liverpool be haald. De tweevoudige UEFA- cupwinnaar en Engelse kampiqen. die maar uiterst zelden gevaarlijk was, had vrijwel de gehele ontmoe ting nogal wat moeite met de hard werkende, soms vlot combinerende Rotterdammers, die aanzienlijk be ter opereerden dan zaterdagavdnd tegen de Surinaamse kampioen Ro bin Hood. De ploeg van trainer Vujadin Óos- kov kwam in de 24ste minuut via Martin Vreijsen, na voortreffelijk voorbereidend werk van Kreuz en Rijsbergen op 1—0. Tien minuten na rust gaf Vreijsen opnieuw succes Dit keer stonden Van Deinsen en Theo de Jong aan de basis van dit wapenfeit De Engelse International en voet baller van het jaar Kevin Keegan werd door Wim Jansen uitstekend geschaduwd. De 29-jarige midden velder werd kort voor de wedstrijd door zijn medespelers op de schou ders genomen vanwege het feit, dat hij al tien jaar voor Feijenoord uitkomt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11