Bram en het weer Freek doen geweldig Uit de weekbladen Koffie kies je met zorg. Koffie is niet iets waarmee je risico's neemt.Want koffie drink je immers wanneer 't gezellig is. En juist voor zulke momenten^ kies je lekkere, geurige koffie. Daarom hou je 't op Roodmerk. \hrtrouwd.Van Douwe Egberts. ;Brugsma Bedrijfsonveilig- heid Watergate Mentens butler Groenevelt Douwe Egberts koffie... lekkere koffie. Socialistisch dagblad Van den Heuvel Niet-werklozen Weer brandstich; PONDERDAG 5 AUGUSTUS 1976 door Ber Huising {AMSTERDAM In Amster dams Nieuwe de La Mar Thea- er zijn, van dinsdagavond af, pram Vermeulen en Freek de Ponge. Neerlands Hoop nog al- lijd. met hun programma Inte- eur. St loopt al een tijdje, en is dus goed jespeeld. Bram en Freek doen het gelukkig maar weer met z'n Jweeën. Ze hebben er ook niemand ders bij nodig behalve de technici dan want ze vullen samen ge hele avond overdonderend vol. 'am doet dat op electrisch orgel, fclectrische gitaar en de vleugel. Freek zit tot zijn verwondering en plezier ook nog achter het orgeltje en de trommels, als er „ondertussen bij de buren" een bruiloft met twee brui degoms wordt gevierd met een lied als „alleen is maar alleen als er alleen op staat", of een polonaise die. aan het slot. door de zaal wordt overge nomen. Dat is dan een onverwachte uitsmijter. Ze hebben meer onverwachts: malle verhalen komen tot geen end. of draaien heel anders uit. liederen wor den onderbroken. Door de telefoon bijvoorbeeld die op de meest ongele- -gen ogenblikken rinkelt, zoals tele foons dat altijd doen En dan komt er wat geks door. een gesprek met -onze prins bijvoorbeeld, die jammer genoeg niet kan komen Schreeuwt Kervormd Nederland: „We kunnen nog een poosje door modderen" Deze uitspraak (in Her vormd Nederlandjis van W L. Brugsma. de nieuwe medewerker van VARA's „Achter het nieuws Brugsma is een pessimist. Hij ver- Wflcht een ramp en hoopt dat als de ramp komt wij hem zo fatsoenlijk „mogelijk kunnen laten verlopen en liefst nog even uitstellen. Zijn we- i-reld-beeld wordt beheerst door twee dingen: herinneringen aan de oorlog, toen hij in kampen zat en zijn toe- komstvisie. Over de politiek van Aantjes zegt hij: „Hij wil een fat soenlijke progressieve koers, maar toch gaan ze in zee met die gladja nussen van de KVP en met die Krui- singa". De gevluchte Turken die in Hengelo Wonen, durven niet naar hun vader land terug. Den Haag vindt hun ver- halen overdreven. Zelf denken zij er anders over. Veelal worden ze Turkse christenen genoemd, maar van deze naam gruwelen ze. omdat die hen blijft herinneren aan het land waar ze worden dwars gezeten, getreiterd en achtervolgd HN belicht de primitieve achtergron den van een wereldwijde organisatie als Rotary Rotary-mannen zoeken troost bij elkaar uit onbewuste angst ,,voor overvleugeling door de vrouw. Rectificatie In onze bespreking van een artikel van Marius Groeneveld in Hervormd Nederland van 24 juli kwam een .'zinsnede voor. die niet volledig was. De auteur betoogde dat pater Wille- brands in Israël zich niet schuldig maakt aan „bekeringsijver", maar dat de Israëlische pers hem hiervan beschuldigt In de betreffende zin in onze bespreking behoorde te staan „Hij probeert volgens de Israëlische pers al zeven jaar zonder succes jo den de moederkerk binnen te halen, maar volgens Marius Groeneveld wil de pater „met inachtneming van ie ders persoonlijke overtuiging" tot een dialoog komen. De Groene Amsterdammer: Hoe onveilig zijn onze fabrieken^ LUcas Reijnders ging na of werken wel zo gezond is In Dc Groene staat eën voorpublikatie van zijn boek ..Veilig op je werk We kunnen redelijk veilig stellen", aldus Reijn ders. „dat in Nederland de gemiddel de geschoolde arbeider vermoedelijk zo n twee jaar en een ongeschoolde arbeider zo n zes jaar korter leeft dan de doorsnee onderwijzer". „Achter het leger van werklozen daagt het vrijwilligersleger". Ben Dankbaar en vele anderen wachten op het rapport Mommersteeg over de wenselijkheid en de mogelijkheid van een vrijwilligersleger in ons land. Wat gaat de commissie doen? Een analyse over voor- en nadelen van een vrijwilligersleger. De voorzitter van Konsumenten Kontakt L Donia spreekt over de wapens die de consument heeft om tegen de sterke stijging van de groenteprijzen te strijden. „Een ko persstaking zou neerkomen op een hongerstaking. Het zou betekenen dat de export naar het buitenland alleen maar groter wordt." aldus Donia. Haagse Post: In de Nederlandse bioscopen draait vanaf vandaag een film over de leu gens over Watergate. De Haagse Post bericht over de verandering, die de hoofdrolspelers in „All the presi dent's man". Robert Redford en Dustin Hoffman moeten ondergaan om de rol van de journalisten van Washington Post te spelen. Eën van de Washington Post journalisten Bob Woodward blijkt zich zeer ver van de film verwijderd te hebben. „Ik geloof dat hij niet veel realiteit bevat", zegt hij. De vrouw in China verdient vaak twee tot driemaal zo weinig als een man. doet niet aan sex voor het huwelijk en draait op voor de verzor ging van de kinderen. HP-journalist Michel Korzec verbaast zich dan ook niet ten onrechte over de houding van de feministen ten opzichte van dit China, dat zij als lichtend voor beeld zien. Minister Van Agt zou afgetreden zijn als hij zijn hart gevolgd was. A. J. Heerma van Voss probeert na te gaan wat Van Agt bezielt. Van Agt heeft zich nu ingegraven als minister van abortuszaken. Zijn be staansgrond als politicus is niet meer dat hij ergens voor is. alleen nog maar dat hij iets als minister op effectievere wijze kan tegenhouden dan als ambteloos burger", aldus Heerma van Voss Verder in HP de achterband van motorcrosser Gerrit Wolsink. een meuwe aflevering in de waarschijn lijk onuitputtelijke serie „de nieuwe vrijgestelden" en de drijfveren van de vice-wereldkampioen schaken Kortsjnoj. Bram zingt, of liever schreeuwt, want zo is zijn stem. de meeste lied jes. die soms weinig melodieus proza zijn. maar ze gaan wel ergens over. Over onbehaaglijke verschijnselen, als verziekte ouderdom, uren waarin niets gebeurt, lamlendigheden, van arbeiders bijvoorbeeld die van Tros en Telegraaf vernemen hoe zij de zaak uitvreten, of van een Surinamer in een veel te strakke, impotent ma kende. broek. Het is bekend dat Bram en Freek geen taboes sparen en het vaak niet genoemde juist graag ruwweg de zaal in slingeren. Maar achter al wat niet fijngevoelig lijkt zit meestal wel een gevoeligheid die bang is (nog meer) gekwetst te wórden. Dat is dus het lachen om niet te huilen. En gelachen kan er worden. Freek vooral ratelt er onafgebroken zoveel Bram en Freek in hun programma Interieur zinnige onzin, grappen, rake opmer kingen uit. dat je het ene lachen moet inhouden om het volgende niet te missen. Ze zijn deze keer weer geweldig op dreef en het is onmoge lijk om uit dit programma zonder nummers een nummer naar voren te halen. Het blijft hier bij een paar voorbeel den: Freek is met groot gemak een pindarotsje, hij raakt high van een stikkie tot aan zweven toe. hij houdt lezingen over alle menselijke ellende die nergens heengaan, hij begint spelletjes die nooit uitgespeeld zul len worden, hij probeert een le vensmoede zoon door de telefoon op te kikkeren met slecht gekozen mop pen over moord en doodslag, hij is trouwens sterk in slechte moppen, zo slecht dat ze weer goed worden, hij raast als een gek door zijn interieur stoelen, tv. schemerlamp in ons rood-wit-blauw. en viert ondertus sen. zoals ik al zei. ook het feest bij de buren. En in de pauze hoor je hem nog als disc-jockey. Alles hard en haastig, al is er soms een bijna romantische rust als het over het „thuis" gaat. of over een pas ontwaakt prinsesje. Nou ja. het is niet na tc vertellen. Maar wel de moeite waard om het zelf te beleven. En dat kan. in De la Mar tot aan 13 september. De door van oorlogsmisdaden be schuldigde miljonair Mentens ont slagen butler Huib Lamers heeft te genover Accent een bqjïkje open ge daan over zijn baas. Uit zijn verhaal komt een ontredderd echtpaar Men- ten naar voren, dat zich voortdurend bedreigd en achtervolgd waant. La mers vertelt dat Menten in huiselijke kring zijn jodenhaat nooit onder stoelen of banken stak en Hitier „het grootste genie, dat God ooit heeft geschapen" noemde. Menten zou hem ook hebben toevertrouwd dat zijn toezegging dat de opbrengst van de in juni afgelaste kunstveiling (waar Mentens kunstwerken deels zouden worden geveild) bestemd was voor het Rode Kruis als een stunt en voorwendsel moest worden gezien. „Ik werd ingehuurd door Menten om overal dat verhaal te verspreiden", aldus Lamers. Accent vertelt ook dat de schadevergoedin gen die Menten van Nederland en Duitsland in de jaren vijftig ontving, op een uiterst dubieuze manier wer den verkregen. „Voor straf met pensioen". De 1.4 miljoen bejaarden lijken misschien goed verzorgd, ze zijn het niet. Een eerste van drie artikelen over het bejaarden probleem. Nog enkele titels: „De Kamer in zijn blootje". „Cholera beheerst weg des doods". „Vissen hebben hier hun HBS diploma" en „Als het me teveel wordt ram ik er op los". De Tijd De Tijd heelt een interview met Arie Groenevelt. voorzitter van de Indus triebond NVV. Groenevelt blijkt Marx niet zo goed bestudeerd te heb ben. „Ik heb eenmaal Das Kapital gelezen Toen dacht ik dat verder bestuderen, dat is het niet. ik wil er eigenlijk niet zo aan toe komen Ik ben niet zo n dogmaticus", aldus Groenevelt. Dr J. van Londen is voorzitter van de commissie die zich bezighoudt met de nazorg van de slachtoffers van de gijzelingen bij Wijster en in Amsterdam. Wat hem heeft verrast is. dat een gijzeling zo n grote en langdurige in vloed heeft op de bevolking als ge heel in tegenstelling tot andere soor ten van ongelukken Wie is mevrouw als ze meneers me vrouw niet meer is". In de serie „Hu welijk en gezin" een verhaal van een doorsnee-echtpaar en een doorsnee- CDA ada t wi ivis pen )an< ertj peti -V uit ~1e N j i (je weet dat tgoed is) ;rt v scheiding. Verder in De Tijd een be spreking van het dagboek van Paul Leautaud „een schrijver als krui denier" en een bespreking van het boek van Irving Howe over de joden in Amerika. Vrij Nederland! Kamervoorzitter Vondeling heeft voor zichzelf eens nagegaan of een landelijk socialistisch dagblad be staansmogelijkheden heeft. In Vrij Nederland publiceert hij zijn bevin dingen. Vondeling ziet geen finan ciële basis voor een dergelijk dagblad „Een landelijk socialis tisch dagblad vergeet het maar". In Kortenhoef zitten tachtig Schot ten op een te kleine zolder. Een uitgever uit Aberdeen sloot een contract met Luycks (van de mos terd) voor het vullen van vijf miljoen potten augurken. Hij ronselde hier voor Schotse studenten die graag wel eens kennis wilden nemen van de Nederlandse taal en cultuur. Te weinig verdiensten en een slechte slaapplaats hadden de Schotten hier zeker niet verwacht. Reactie van Luycks Wij praten niet over mensen, wij praten over potten" „Bijna alle grond rondom de Vinke- veense plassen is in particuliere handen". Gerard Mulder beschrijft de problemen die zich voordoen bij deze recreatiepiassen. Volgens hem profiteert alleen een elite van het genot om hier te kunnen zwemmen, varen en vissen. Vrij Nederland biedt verder een interview met Paul Mazursky. de Amerikaanse filmre gisseur. en bekijkt de zaak Oppen- heimer (de vader van de atoombom) nog eens van een andere kant. Elsevier Magazine: Elsevier wijdt zijn omslagverhaal aan dr. Albert van den Heuvel, se cretaris-generaal van de Neder landse hervormde kerk. Wie is hij en wat doet hij? Van den Heuvel is ervan overtuigd dat die ene reforma torische kerk in Nederland er komt. „Natuurlijk, en ik beleef het nog ook." zegt Van den Heuvel. Van den Heuvel houdt van mensen. „Je ont dekt dat mensen zo ontzettend aar dig zijn en tegelijk zo grondzakelijk verward. Daarom heb ik altijd met mensen willen werken „Ons leger heeft prima tanks, maar ze kunnen niet rijden De ANVM (algemene vereniging Nederlandse militairen) heeft een onderzoek ge daan. Zo blijkt dat in Amersfoort op een gegeven ogenblik zestien van de achttien tanks niet inzetbaar waren door defecten en dat tijdens het oefenen met verkenningsvoertuigen veertien van de vijftien verken ningsvoertuigen het loodje legden. „Een chimpansee die kan tekenen, we wisten dat het kon." Dr. Kortlandt, lector in diergedrag aan de Universiteit van Amsterdam geeft er zijn mening over. „Dit is de grootste doorbraak sinds Francis- cus van Assisi," aldus Kortlandt. De Nieuwe Linie: „De economische crisis heeft zware gevolgen voor het driekwart deel van de bevolking dat in het gelukkige bezit van een arbeidsplaats is. Maar de gezondheid van deze werkers gaat er hard op achteruit". De Nieuwe Linie bekijkt de invloed van de crisis op de arbeidsvoorwaarden. „Een zelfde hoeveelheid werk moet vaak door minder mensen worden verzet", ook de allerfitsten krijgen het nog moeilijk aldus DNL. Het blad heeft een interview met Maurizio Valenzi. de communis tische burgemeester van Napels. Als het revoly tionair is om eerlijk te zijn. dan is dat niet mijn schuld" Tot voor kort was het ondenkbaar dat de mensen van Napels zich voor het stadsbestuur inzetten, zo zegt de burgemeester. ;n. r „De boer en de tuinder zijthe profiteur maar slachtoffer ide a droogte" In de serie artikelQetiti de gevolgen van het weer »nens vorige maanden wijst DNL open strategische fouten die de fee wo: Nederlandse vakbeweging te?) ten aanzien van de boeren eh sfe ders" „De FNV roept een verd conflict op tussen twee maalórde pelijk zwakke groepen en dre^oot de werkelijke strijd om de toch mische macht te worden afgiet e levei In navolging van Vrij NedijAC waarin twee schrijvers ekaafcUbtc viewden. doet DNL nu hetzelt g0e< twee jazzmusici. Interviews prof{ nieuwe vorm of gewoon gebn wo* kopij?. ,d". moe heer Van een verslaggever TIETJERKSTERADEEL de negende maal sinds begii in Tietjerksteradeel brand Bij winkelier R Schutter te is volgens de politie met droog gras een opslagplaat de winkel in brand gestoki brandende gras is via een ini ruit naar binnen gego< brandweer van Bergum wj snel ter plaatse, zodat de beperkt bleef. De politie hi geen enkel spoor van de py in deze gemeente ;r<

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 10