Dodewaard wil capaciteit voor opslag radio-actief afval gaan uitbreiden En Westerterp wordt erop aangekeken steenvuiler Alabastine Voorlopig zes maanden verblijfsvergunning voor Viktor Kortsjnoi Alarmoefening en voorlichtingsfolder Kerncentrale niet samen met DSM bij de Eemshaven Duitser ook bij Arnhemse bosbrand gesignaleerd Man doodgevonden in hotelkamer Vrees werkloos te worden bij acht procent bevolking Zuidafrikanen tennissen in Den Haag: kan dat wel? Royal Nederland jSdjêjiSSSL» Zaak Argentijnse vluchtelingen moet in Raad van Europa Fietser verongelukt Maatregelen openbaar vervoer in opdrachtTweede Kamer Te veel metalen in groenten uit de Broekpolder Rotterdams bedrijf droeg sociale premies niet af Tir. lENSDAG 4 AUGUSTUS 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 an een onzer verslagsevers JEN HAAG De Russische schaakgrootmeester Viktor jortsjnoi heeft, hangende een beslissing op zijn verzoek om als jlitiek vluchteling in Nederland te worden toegelaten, een de Oiffblijfsvergunning gekregen voor de tijd van een half jaar. De Geleindelijke beslissing over de asiel-aanvraag van Kortsjnoi zal Want ^g enige tijd in beslag nemen, beslissing van het ministerie van betekent dat Kortsjnoi „op k/>d v&n humanitaire redenen" de ■j^.^jenaamde B-status krijgt. De be- ~~t' jsing of hij voor de erkenning van politiek vluchteling" in aanmer- nvp g komt zal binnen enkele maan- prdnpn overleS met het ministerie nvpr buitenlandse zaken worden ge- KKon iiPen- De B-status met de daaraan Tbonden tijdelijke verblijfsver gunning houdt onder andere in dat rïgg ^Jrtsjnoi voor elk land apart een urn moet aanvragen, indien hij riet hetjjjj. EUropa reizen. 'od sorrP woordvoerder van het ministe- ld weri van 3ustitie bevestigde dat er de schuifeelopen week verscheidene keren ailles rrKortsjnoi is gesproken over zijn vertorrtieven om in Nederland asiel aan u aan^36611" Het niet uit6esloten dat interna nog meer gesprekken zullen met s?gen- w larom &Tltl6K in alle nodatiftrtsjnoi, de tweede schaker ter we- i verspid, vroeg vorige week dinsdag bij Dntmoe Amsterdamse vreemdelingenpoli- de bru asiel aan, nadat hij te zamen met buiter Engelse schaker Miles het IBM- Mevrh aak toernooi had gewonnen, iedei liep jrecte aanleiding voor zijn asiel- eld uitjnvraag was de kritiek, die hij in ar opnijn Joegoslavische krant uitte op de teit bijjissische schaakbond. Hij was bang om ontt hij na zijn thuiskomst nooit t alles eer toestemming zou krijgen om in dan is it buitenland te schaken. teste Jeortsjnoi verwijt de Russische d ziet tiaakfunctionarissen ook de kri- 'ik op zijn vriend, ex- te spe^reldkampioen Boris Spasski. De [-wereldkampioen is de afgelopen _sken in de Russische pers aange- W gillen vanwege zijn slechte resulta- WL mn in het kandidatentoernooi in 11Manilla. »jnoi: „Wie had een beter resul- ADVERTENTIE het bekende cellulose op ziji vulmiddel brengt Alabastine ook een sPeciaa' steenvul- ar gedimiddel- Het 's bedoeld voor als in permanente reparaties aan Igt eer alle soorten steen-, beton-, gshuis cement- en metselwerk, drik K Steenvuiler van Alabastine is onmisbaar bij het verankeren van bouten, het vastzetten van losgeraakte stenen, tegels en Laaidakpannen- ®ok voor het uit~ vlakken van betonnen vloeren en voor reparaties om leidin- baDtii3en'rond koz'inen en venster- komt banken is steenvuiler van Ala- n drie bastine werkelijk steengoed, ij zal i Steenvuiler van Alabastine is water-, weer- en windbesten- i de ba dig. Haal een pak bij uw leve- rancier en ontdek dat topkwa- iptiste liteit niet altijd duur behoeft te af geit zijn. Van erschl Verpakking van 1 kg. f 4,35 ie om Verpakking van 2 kg. f 8,35 taat verwacht van Boris na wat hem is overkomen? Hij kreeg in eerste instantie geen uitreisvisum en pas op het laatste moment werd hem verteld dat hij toch naar Manilla mocht. Zulke dingen moeten zijn schaakprestaties wel beïnvloeden". Niet eerste keer Het is overigens niet de eerste keer dat Kortsjnoi het aan de stok heeft met Russische schaakautoriteiten. Na kritische opmerkingen over de huidige wereldkampioen Anatoli Karpow werd zijn toelage vermin derd van 300 tot 200 roebel en mocht hij bovendien een jaar lang niet meer deelnemen aan buitenlandse toernooien. Nederland, dat hij overigens be schouwt als een belangrijk schaak centrum, is het tweede land dat Kortsjnoi na deze strafmaatregelen bezoekt. Voorafgaand aan zijn po gingen om in ons alnd asiel te krij gen. heeft hij ook geprobeerd een uitreisvisum te krijgen voor Israël. Viktor Kortsjnoi Dit jaar zijn er weer een zeer groot aantal kiekjes gemaakt door Nederlandse vakantiegangers. Bij het laboratorium van Agfa-Geveart in Arnhem komen de filmpjes met duizenden binnen. Van een verslaggever ARNHEM De kerncentrale Dodewaard wil het opslaggebouw voor radioactief afval bij de centrale uitbreiden, en de installatie moderniseren waarmee het afval in beton ingegoten in vaatjes wordt verpakt De exploitant van Dodewaard. de n.v. Gemeenschappelijke kernener giecentrale Nederland, heeft voor de uitbreiding vergunning aangevraagd bij de ministers van economische zaken, volksgezondheid en milieuhy giëne, en sociale zaken. Rond de jaarwisseling kwam de af- valbehandeling van Dodewaard in het nieuws toen een partij afvalva- ten onder dekzeilen buiten op het bedrijfsterrein bleek te staan. Ze wa ren door verpakkingsfouten zo radio actief dat het Reactorcentrum Ne derland ze voor verwerking weigerde te aanvaarden. Later werd alsnog een regeling getroffen. Tegen de gevraagde vergunning kunnen bij de betrokken ministeries tot 19 augustus bezwaarschriften worden ingediend. Alarm Volgende maand wordt voor de centrale Dodewaard voor het eerst een alarmoefening gehouden, op voorstel van commissaris van de ko ningin mr. W. J. Geertsema. De centrale werd in 1969 officieel in ge bruik gesteld. De oefening verloopt in twee fasen. In de eerste valt het accent op de verbindingen die de overheid moet Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Als er een kerncen trale wordt gevestigd bij de Eemshaven, kan de voorgenomen vestiging van DSM-Staatsmijnen waarschijnlijk niet doorgaan. Dit staat in een mededeling van het provinciaal bestuur van Groningen aan provinciale staten. Gedeputeerden kondigen daarom verzet aan tegen de vestiging van een kerncentrale, die volgens dit col lege ook voor de overige industriali satie bij de Eemshaven funest zou kunnen zijn. Hoewel de normen voor een zone rond kerncentrales nog niet bekend is, lijkt het volgens ge deputeerden waarschijnlijk, dat een kerncentrale dichtbij bij chemische industrie niet mag staan. De Eemshaven is een van de elf mogelijke vestigingsplaatsen voor de kerncentrales in het struc tuurschema elektriciteitsvoorzie ning van de regering. In de energie nota staat dat er in 1985 drie kerncentrales in Nederland beschik baar moeten zijn. ARNHEM De zich voor journalist uitgevende Duitser, die heeft bekend verantwoordelijk te zijn voor de gro te bosbrand begin juli bij Stroe en voor enkele kleinere branden in Apeldoorn, Barneveld en Geesteren (bij Tubbergen), wordt ook verhoord over zijn mogelijke rol bij de grote bosbrand bij Arnhem. Op woensdag 7 juli ging ten noorden van de stad bijna 400 hectare natuurschoon in vlammen op. De man, de 34-jarige H. W. S. uit Kestel bij Wiesbaden, blijkt zich bij de brand te Arnhem herhaaldelijk op de plats van de brand te hebben vertoond. Hij gaf zich daarbij uit voor journalist van de Telegraaf. Bij eerdere gelegenheden deed hij zich voor als verslaggever van de Duitse Bildzeitung en het NOS-journaal. Direct na de brand in Amhem werd hij door de Arnhemse politie in de gaten gehouden. Er waren echter te weinig gronden aanwezig om hem aan te houden, aldus de Arnhemse politie. De Duitser zit nog in vorlopige hech tenis en is inmiddels voorgeleid voor de officier van justitie. De verhoren worden voortgezet, aldus hoofdin specteur A. Willems van de Apel- doornse gemeentepolitie. Onder zijn leiding is een gecoördi neerd politie-onderzoek gaande naar de verschillende bosbranden die de afgelopen maanden op de Veluwe hebben gewoed. ROTTERDAM In een hotelkamer op Katendrecht werd gistermorgen de 26-jarige Amerikaanse zeeman Kenneth Gordon dood gevonden. De Rotterdamse recherche stelt een onderzoek in of de man als gevolg van een misdrijf om het leven is gekomen. Een eerste onderzoek heeft uitgewezen, dat zelfmoord moet worden uitgesloten. De man, opvarende van een in Rotterdam liggend bevoorradingsschip, zou maandagavond zijn gaan passa gieren. Van een verslaggever DEN HAAG Ruim acht pro cent van de Nederlandse be volking is bang voor het eind van het volgend jaar werkloos te worden. Dit blijkt uit een Nipo-enquête, in opdracht van het ministerie van sociale zaken. Het Nipo ondervroeg 1074 Ne derlanders van achttien jaar en ouder, van wie er 708 werkzaam zijn in beroep of be drijf. Van deze 708 antwoordt 6,5 procent dat zij missschien zonder werk komen, voor eind volgend jaar, en 2 procent dat zij in ieder geval zonder werk komen te zitten. Vooral Jongeren vrezen zonder werk te komen, evenals men sen met lagere inkomens. On geveer veertig procent van de ondervraagden vindt het niet erg om hetzelfde loon te be houden als daardoor de werkgelegenheid gelijk blijft. DEN HAAG De deelname van twee Zuidafrikaanse tennisspelers aan een door Den Haag gesubsi dieerd toernooi, kan vergaande poli tieke gevolgen hebben. Dat zeggen de gemeenteraadsleden Martini en Wiersma (beiden PvdA) in vragen aan B. en W. van Den Haag. Vorige week besloot het colle ge een subsidie van 1250 gulden te verlenen aan de Haagse tennisclub Leimonias voor de organisatie van een toernooi, waaraan behalve Ne derlanders, Engelsen en Amerika nen ook twee Zuidafrikanen zullen meedoen. De raadsleden vinden dat de ge meentelijke bijdrage aan het toer nooi. dat vrijdag begint, uitgelegd kan worden als steun aan een re giem dat ook in het sportleven dis crimineert. „Heeft het college ook rekening ge houden met mogelijke repercussies, bijvoorbeeld het boycotten van in ternationale gebeurtenissen in Den Haag door Afrikaanse landen?" vra gen beide raadsleden aan B. en W. Zij vinden dat het subsidieverzoek van de tennisclub voorgelegd had moeten worden aan de raad. Prinses Irene viert mor gen haar 37ste ver jaardag. (ADVERTENTIE) Praat daarom tijdig met uw verzekeringsadviseur. Bijvoorbeeld over een kostbaarheden-en instrumentenverzekering van verzekering maatschappij nv dochter van Royal Insurance Co. Lid een van de grootslen ter wereld. Kamerlid Voogd: DEN HAAG PvdA-Kamerlid Voogd heeft de regering verzocht de Argentijnse regering ervan in kennis te stellen dat Nederland bereid is vluchtelingen asiel te verlenen. In vragen aan de minister van bui tenlandse zaken en aan de staatsse cretaris van justitie verzoekt Voogd verder in het comité van ministers van de achttien landen van de Raad van Europa op korte termijn de zaak van de Argentijnse vluchtelingen aan de orde te stellen en een beroep op de zeventien collega's te doen dezelfde bereidheid uit te spreken als de Nederlandse regering. Boven dien zou met Amnesty International overleg nodig zijn over het aantal toe te laten vluchtelingen en welke naar Nederland zouden kunnen komen. Voogd wijst er op dat de regering van Argentinië via haar ambassade in Den Haag aan Amnesty Internatio nal heeft laten weten dat vluchtelin gen die in Argentinië hun verblijf hebben gezocht vrij zullen zijn om naar een ander land te vertrekken. Tenslotte maakt hij gewag van de bezorgdheid die het Europese parle ment heeft uitgesproken over de toe stand van deze vluchtelingen. Van een verslaggever MAARHEEZE Gistermorgen is de zeventienjarige K. Vermeulen uit Maarheeze in zijn woonplaats bij een verkeersongeval om het leven gekomen. De jongeman werd in een volgens de politie lange onoverzich telijke bocht op zijn fiets door een personenauto aangereden. door Gerard van der Wulp DEN HAAG Minister van verkeer en waterstaat, de KVP-er Westerterp, heeft het de laatste weken zwaar te verduren aan het front van het openbaar vervoer. Het opheffen van een aantal slecht-beklante buslijnen bij de streek vervoersbe drijven wordt door de nu algemeen geworden betiteling „plan Westerterp" geheel op zijn rekening geschreven, en zijn kort geleden bekend geworden nog wat vage plannen om sterk onrendabele spoorlijnen op te heffen en kortere treinen te laten rijden, worden hem niet in dank afgenomen. Alles duidt erop dat het ARP-tweede kamerlid Scha kel gelijk krijgt, toen hij dit voorjaar „het demasqué van de hooggestemde partij- en regeringsprogramma's wat betreft het openbaar ver voer" voorspelde. Van sterke bevoordeling van het open baar vervoer boven het auto verkeer is geen sprake, en wat het openbaar vervoer aangaat komt er steeds meer een sfeer van redden wat er nog te redden valt. Gaten dichten Het zijn vooral de financiën waar het openbaar vervoer in toenemende mate op stuk dreigt te lopen. Op de rijksbegroting vormen de bij dragen die het rijk geeft om de verliezen van Nederlandse Spoorwegen, de gemeentelij ke en de streekvervoersbe- drijven te dekken, één van de snelst stijgende posten. Door de economische reces sie, en de daarop volgende bezuinigingsplannen van de regering onder de naam „eenprocentsoperatie", moet aan die snelle stijging van de tekorten een einde worden gemaakt. Met dat uitgangspunt blijven er in feite nog maar twee mo gelijkheden over: ofwel de ta rieven voor trein, tram en bus moeten drastisch omhoog om de stijgende kosten te dekken, ofwel het aantal trei nen, trams en bussen moet worden ingekrompen om zo tot de noodzakelijke bezuini gingen te komen. Geen keus Omdat de Tweede Kamer met voornamelijk steun van de PvdA en de VVD vorig jaar een motie aannam waar in minister Westerterp de opdracht meekreeg om de ta rieven van het openbaar ver voer niet verder te laten stij gen dan met de kosten van levensonderhoud (acht tot tien procent per jaar), valt er voor de minister eigenlijk he lemaal niets meer te kiezen: hij moet de dienstverlening gaan inperken. En ook als de minister zoals twee weken ge leden in dit geval samen met de Nederlandse Spoor wegen aankondigt dat de treinkaartjes met het afge sproken bedrag duurder wor den, komt er kritiek. Stempel Met zijn laatste mogelijk heid, het inperken van de Minister Westerterp dienstverlening, is de minis ter nu met de van hem beken de en door velen in zijn omgeving gewraakte voortvarendheid begonnen, en hij drukt daar zoals hij altijd doet ook nu weer een sterk persoonlijk stempel op. Dat laatste is overigens niet erg logisch verklaarbaar, want hij handelt met zijn im populaire maatregelen naar zijn zeggen in feite in opdracht van de Tweede Ka mer, en zeker niet omdat hij er zelf volledig achter staat. Hij maakte dat afgelopen voorjaar in de Tweede Ka mer duidelijk, toen hij de Ka mer in overweging gaf een nieuwe keuze te doen. in- plaats van die voor de feitelij ke bevriezing van de tarie ven. (Lonen en prijzen stijgen evenveel als de tarieven van het openbaar vervoer, waar door deze reëel gelijk blijven). „Naar mijn mening moet niet principieel een stijging van de tarieven die uitgaat boven de kosten van levensonder houd bij voorbaat worden uitgesloten", hield de minis ter de Tweede Kamer voor, maar hij kreeg geen reactie. Tang Het openbaar vervoer be vindt zich in financieel op zicht in wat minister Wester terp noemt „de tangbewe ging". Hij wil daarmee uitdrukken dat ook bij ge lijkblijvende dienstverlening en reëel gelijkblijvende tarie ven de tekorten toch stijgen. Dat komt doordat 70 tot 75 procent van de exploitatie lasten van de openbaar ver voersbedrijven perso neelskosten zijn. Die kosten zijn de laatste jaren over het algemeen sneller gestegen dan de materiaalkosten, waardoor dus automatisch de exploitatiekosten stijgen en de tekorten groter worden. Minister Westerterp is nu zelf ook in een soort tangbewe ging terecht gekomen. Zijn naam is verbonden aan de impopulaire maatregelen van deze zomer, overigens mede omdat hij zelf geen po ging heeft gedaan om dat te voorkomen. Iedere buspassagier, die ko mend najaar ergens op het platteland vergeefs op een voordien slecht beklante bus staat te wachten, zal als van zelfsprekend Westerterp daarop aankijken, terwijl de ze minister zelf toch anders wilde. Daarom zei Schakel af gelopen voorjaar al in een openbare commissievergade ring van de Tweede Kamer niet bereid te zijn „de vinger beschuldigend Uit te steken naar de man. die toevallig nu op de ministersstoel zit". gebruiken bij een ongeluk waarbij radio-activiteit vrijkomt. In de tweede fase zal vooral gelet worden op de reactiesnelheid van alle betrokkenen, die zich dan ook lijfelijk naar de daarvoor aangewe zen plaatsen zullen moeten begeven. Dit heeft het provinciebestuur van Gelderland bekendgemaakt. Bovendien laat dei>urgemeester van Dodewaard een voorlichtingsfolder voor de plaatselijke bevolking ma ken. met aanwijzingen hoe te hande len bij dreigende radioactieve be smetting. Van een onzer verslaggevers VL AARDINGEN Burgemeester en wethouders van Vlaardingen hebben gisteren aangeraden het eten van aardappelen en groente, afkomstig uit de Broekpolder, te be perken. Deze waarschuwing vloeit voort uit de voorlopige conclusies van een bodemonderzoek, waaruit gebleken is dat de met Rotterdams havenslib opgespoten grond in de Broekpolder zwaar verontreinigd is met cadmi um en zware metalen als kwik, ko per, zink en chroom. In de gewassen, die in de Broekpol der zijn gekweekt, bevindt zich een verhoogde concentratie van deze metalen, zo is na onderzoek komen vast te staan. Volgens de bestaande normen zijn deze concentraties niet onmiddellijk onaanvaardbaar, maar voortdurend gebruik van aardappe len en groente zou schadelijk voor de gezondheid kunnen zijn. Volgens een woordvoerder van de gemeente Vlaardingen betreft het hier slechts aardappelen en groente van een aantal volkstuincomplexen en van een tuinder, die in de Broek polder „aan huis" verkoopt. De op de veiling afgezette groente valt niet onder de waarschuwing. ROTTERDAM Het scheepsrepa- ratie- en constructiebedrijf Gelens in Rotterdam heeft de laatste jaren vermoedelijk verzuimd voor een to taal bedrag van 350.000 gulden aan sociale premies af te dragen aan de bedrijfsvereniging voor de metaalin dustrie. De bedrijfsvereniging heeft inmiddels bij de Rotterdamse rechtbank het faillissement van Ge- lens aangevraagd. De premies verte genwoordigden volgens een woordvoerder van de Industriebon den NVV/NKV het werkgevers- en werknemersaandeel voor ongeveer 25 man personeel. De directeur van het bedrijf heeft de industriebonden in een gesprek la ten weten dat hij door de werkne mers was gedwongen hen zwart te betalen. De heer Peperkamp van de Industriebond NKV betwijfelt sterk of dat het geval is geweest. De zaak kwam aan het rollen toen een van de 25 werknemers zich ziek had gemeld en later van de be drijfsvereniging te horen had gekre gen dat hij niet was ingeschreven. Een onderzoek van de twee indus triebonden wees uit, zo verklaarde woordvoerder Peperkamp, dat het scheepsreparatiebedrijf een uitleen bedrijf is dat de helft van zijn werknemers zwart betaalt. Het be drijf had wel 25 man personeel in vaste dienst, maar de overige 25 kunnen volgens Peperkamp worden beschouwd als koppelbaas werknemers voor wie geen premies sociale wetten en loonbelasting zijn betaald. Naar het oordeel van de heer Peperkamp blijft het niet bij de vordering van 350.000 gulden van de bedrijfsvereniging, maar zullen de fiscus en het bedrijfspensioenfonds nog eens een bedrae van rond 1 miljoen gulden kunnen claimen. Ondanks de slechte werkgelegen heidssituatie in het land heeft men bij de industriebond NW/NKV de indruk dat de laatste tijd met name in het Waterweggebied het koppel- bazenprobleem weer de kop op steekt. Rita „De havermout kookt vaak over. Ik heb nu een wasteil genomen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3