Toch hier bouw Zuidafrikaanse kerncentrale Zwaar net Nieuwe Haaëse Courant Nieuwe Leidse Courant Kof fermoord Breda is snel opgelost r Evacuatie Palestijns kamp opgevoerd Westerterp krijgt de schuld Pagina 3 V60RWÜKINB ENVAKANlIi en met ,ibekende ziekte a It Amerikanen Opklarend Kamerleden vragen stop op groenteprijzen Verzoek om de jacht op waterwild te laten sluiten SOS voor gehandicapte automobilist Man bekent, andere ontkent Nog nooit zo weinig gestaakt na de oorlog „Grote figuren voor Europese verkiezing nodig" Granaat doodt visser (18) aan boord van schip Egypte, Saoedi-Arabië en Soedan overwegen stappen tegen Khad- daffi Welkomstvoordeel r ^Oljyy hoort bij u. sas- 'ARÏiïfl V •34E JAARGANG NR. 9896 WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1976 Iedere vrijdag nuttige wenken voor een aangename vakantie. Advertenties voor deze rubriek kunt u opgeven tot donderdagmorgen 11 uur. Tel. 020-913456 (toestel 708). TGAVE tROUW/KWaRtet b-v- HOOFDREDACTEUR j. TAMMINGA - DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 ONNEMENT 14.17 PER MAAND 42,58 PER KWARTAAL 167,80 PER JAAR POSTGIRO 660000 BANK NED. CRED. BANK REK. NO. 23.00.12.574 —GEMEENTEGIRO X 11000 - LOSSE VERKOOPPRIJS 0 55 In deze krant linnenland fen westen van het Marsdiep, ussen Den Helder en Texel, Jgt het zeventig kilometer lange n één kilometer brede onbe toonde eiland De Razende Bol. let wordt gebruikt als chietschijf voor de marine en »opt sinds 1970 niet meer onder rater. Rijkswaterstaat ziet er logelijk een nieuw toeristen- ord ontstaan. Reden voor Hans tasselink om naar het eiland te aren. Zijn impressies staan op agina 9. buitenland lovjet-Unie beschuldigt lustralië7 sraël was in Libanon mi- itair actief7 jerk ""teref. Oecumenische Sy- ode komt bijeen 2 h 'die°er>g°nnen wereldtoernooi dam- roedkoojien is de Nederlander Harm Viersma (links op de foto) een an de favorieten. Zijn grote t Bij kfv*3! 's de Russische we- bcnzi^ldkampioen Koeperman rechts). Meer over dit damtoer- _ooi op de sportpagina. »em. 057 IRISBURG. Pennsylvania iter) Amerikaanse ge- Iheidsautoriteiten begonnen jren een onderzoek naar de oor- TTr van een griep-achtige ziekte V vraan tot dusver negentien men- zijn overleden. Er zijn 59 andere illen vastgesteld en het aantal VOOi* nog- AUe slacbtoffers hadden 21 en 24 juli een congres in CT|\adelphia bijgewoond. Medische w V/cundlgen vermoeden dat een vi- Prof \voor de ziekte verantwoordelijk sluiten de mogelijkheid niet lat dit het nieuwe griepvirus zou waaraan eerder dit jaar in New ley een militair bezweek. Maar zijn geen directe aanwijzingen foor part. avond 7. fAVO uionnige perioden en slechts enkele verspreide bui. Maximumtemperaturen onge- eer 20 graden Celsius. Meest latige wind uit noordwest tot #°rd. /"i25 JORGEN EN OVER- aartc h^oRGEN: Ivergang naar droog en vrij r een onnig zomerweer. caravar ïi zon op: 5.08, zon onder: 1.23 Maan op: 16.46, onder: 1.31 'v°rtrariërs in Echt Jlen snelle hulp Van een verslaggever DEN HAAG Drie leden van de PvdA-kamerfractie willen van de re gering weten waarom deze geen prij- zenstop hanteert voor aardappelen, groente en fruit. De Kamerleden Van der Hek, Epema-Brugman en Kolthof doen de ministers Lubbers van economische zaken en Van der Stee van landbouw in schriftelijke vragen de suggestie gebruik te ma ken van de bevoegdheden die de prijzenwet biedt. Van de ministers willen zij weten welke gevolgen de recente prijsstij gingen van groente, fruit en aardap pelen hebben voor de kosten van levensonderhoud. Zij vragen verder of de vergrote voorraadvorming bij de tussenhandel niet een belangrij ke oorzaak is van de prijsstijgingen (naast de geringere aanvoer en de grote export). „Wat voor maatrege len tegen voorraadvorming kunnen de ministers nemen", vragen de drie socialisten. Huns inziens zouden de bewindslieden het middel van de exportbeperking kunnen hanteren. Drs Van der Hek, die tevens lid is van het Europese parlement, heeft ook vragen aan de ministerraad van de EEG gericht. Daarin verzoekt hij de raad op zeer korte termijn tot een onderlinge afstemming van het prijsbeleid voor groente en fruit van de lidstaten te komen, opdat een van de belangrijkste voorwaarden vervuld blijft voor een verantwoord sociaal-economisch beleid. LEIDEN Vier organisaties hebben minister Van der Stee van landbouw in een open brief vereocht de jacht op waterwild te sluiten. Het zijn de Stichting Kritisch Faunabeheer, de vereniging voor vogelbescherming 's-Gravenhage en omstreken, de Ne derlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren en de Stichting Het Vogeljaar. Nu het botulisme een slachting heeft aangericht onder de watervogels moet alles in het werk worden ge steld om verdere aanslagen te voor komen, aldus de brief. Hugh Gallacher, voorzitter van de Stichting Kritisch Faunabeheer, meent dat het waterwild zoveel mo gelijk ontzien moet worden. Hij zei gisteren: „In de komende maanden wordt een verheviging van het botu lisme gevreesd, terwijl de nazo- mertrek van het Euro-Aziatisch wa terwild deze maand op gang komt. Het botulisme kan de dood van tien duizenden eenden, ganzen, zwanen en steltlopers, die Nederland aan doen, veroorzaken". Voor een interview met Hugh Galla cher over de jacht zie pagina 5. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het is niet uitgesloten, dat de opdracht voor de bouw van de Zuidafrikaanse kernreactor op Koeberg toch nog naar Nederland (en Amerika en Zwitserland) terugkomt. Twee leden van de Chinese medische hulptroepen voeden een baby die zaterdag, de dag waarop China voor de tweede maal door een aardbeving getroffen werd, geboren is. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Als de plan nen doorgaan, komt er binnen een jaar een alarminstallatie op de markt voor gehandicapte au tomobilisten, waarmee zij te kennen kunnen geven, dat zij met pech staan. Het idee hiervoor is van Veilig Verkeer Nederland, dat al gerui me tijd had geconstateerd, dat veel gehandicapte automobilis ten soms urenlang aan de kant van de weg moeten blijven staan omdat ze niet in staat zijn een praatpaal tc bereiken of een gevarendriehoek te plaatsen. Samen met onder meer de di rectie verkeersveiligheid van verkeer en waterstaat, de Ne derlandse Vereniging voor Re validatie, de Stichting We tenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid en de politie wcfrdt op het ogenblik studie gemaakt over vorm en werking van het alarmapparaat. Er zijn drie ontwerpen, waar van één bestaat uit een bakje, dat aan de dakgoot van de auto kan worden bevestigd. Door middel van een drukknop bin nenin gaat het bakje open en komt er een lichtbalkje uit met een vlaggetje met SOS erop. Van een onzer verslaggevers BREDA De Bredase koffermoord is opgelost. De 30-jarige Marokkaan E. M. O. heeft gisteren bekend een illegaal in Nederland wonend Algerijns meisje op 26 februari van dit jaar te hebben gedood, samen met zijn 42-jarige landgenoot M. N., die eveneens gearresteerd is, maar nog steeds ontkent. Van onze soc.-economische redactie DEN HAAG Er is sedert de Tweede wereldoorlog in geen enkel jaar zo weinig gestaakt in ons land als in het afgelopen jaar. Dit meldt het Centraal Bureau voor Statistiek in zijn Sociale maandschrift. Het aantal stakingen be droeg vijf, waarbij ongeveer 270 werknemers waren betrok ken. In totaal gingen 480 man dagen voor door deze stakin gen verloren. Van de vijf sta kingen waren er drie veroor zaakt door geschillen over de arbeidsvoorwaarden. Er werd echter in geen enkel geval we gens een geschil over de lonen gestaakt. Twee stakingen 210 verloren mandagen wa ren proteststakingen. In het jaar daarvoor, in 1974, gingen in ons land 27 manjaren (ongeveer 10.000 mandagen) door stakingen verloren, aan zienlijk meer dan in 1974 dus. Toch was dit verreweg het laagste aantal in de Europese industrielanden en in Noord- Amerika. Het land, dat wat ar- beidsvrede betreft het dichtst bij Nederland kwam in 1974 was Denemarken. Daar gingen 737 manjaren verloren, onge veer 25 maal zoveel als in Ne derland. henen het ECHT hoor! Vondeling Van onze Haagse redactie DEN HAAG Net als premier Den Uyl vindt Kamervoorzitter Vondeling het wenselijk dat ook in Nederland grote figuren naar voren komen bij de kandidaatsstelling voor het Europees parlement. Zij zullen ervoor zorgen, dat het Europees parlement zich niet zo snel met een kluitje in het riet laat sturen. Ook kunnen zij ervoor vechten de bevoegdheden geleidelijk uit te breiden. De verkiezingen van het Europees parlement zullen in Nederland waarschijnlijk samenvallen met die voor de Provinciale Staten in 1978, aldus de heer Vondeling. De Kamervoorzitter is ook voorzitter van het Nederlands Comité van de Europese beweging, dat de verkiezingen in ons land gaat propageren en voorbereiden. Hoewel de parlementaire procedure om de verkiezingen mogelijk te maken in ons land nogal lang is, verwacht de heer Vondeling dat de grondwetswijziging daartoe toch wel in februari 1977 door de Kamer kan zijn. Bij samengaan met de provinciale verkiezingen zal ook de kieswet aangepast moeten worden, ook in die zin dat de datum anders wordt. O., die al een aantal jaren' in Breda woont en vrachtwagenchauffeur van beroep is, heeft aan Bredase re chercheurs bekend dat hij de koffer met het stoffelijk overschot zater dagnacht op het braakliggend ter rein aan de Brouwerijstraat heeft neergezet, waar een wandelend echtpaar zondagochtend de lugube re vondst deed. Hij beweert dat hij eind februari de nog steeds onbekende vrouw in een café aan de Boschstraat is tegenge komen en haar mee naar huis heeft genomen. Later zou zijn landgenoot N., die hier als fabrieksarbeider werkzaam is. op bezoek zijn geko men en na veelvuldig alcoholgebruik de onbekende vrouw voor zich heb ben opgeëist. De vrouw zou dit hebben geweigerd en zich van een stiletto hebben be diend om de man van zich af te houden. Hierop zou N. haar arm heb ben gegrepen, waardoor het mes in haar hals schoot en zij ter plaatse doodbloedde. Samen zouden de Ma rokkanen haar het gillen hebben belet. Stopverf Het lichaam fs vervolgens in een kelder onder de woning van O. aan de Boschstraat gelegd. Om stank te voorkomen is later de deur met stop verf luchtdicht afgesloten. Maar af gelopen vrijdag werd de lucht van het lichaam, dat in verregaande staat van ontbinding verkeerde, zo sterk dat O. besloot een koffer te kopen. Hij deed dat in een winkel in Breda, met het verzoek deze goed in te pakken en de opmerking, dat hij ermee naar Suriname wilde ver trekken. Toen de koffer zondagochtend werd gevonden, bleek de naam van deze winkel er nog in te staan. Winkelper soneel wist zich te herinneren dat de koffer zaterdag door een buitenlan der was gekocht en in opvallend pak papier was verpakt. De politie heeft van meet af aan verondersteld dat het misdrijf in de omgeving van de vindplaats moest zijn gepleegd, omdat het handvat van de koffer ontbrak, toen deze werd gevonden. Tijdens het buurt onderzoek, dat daarop volgde, was alle aandacht gericht op het bewuste pakpapier en de opvallend kleine maat schoenen van het slachtoffer. Alle huisvuil uit de omgeving werd per adres verzameld en door de ge meentelijke huisvuilophaaldienst naar een speciale plaats vervoerd, waar in totaal acht ton vuil door politiebeambten werd onderzocht. In één van de containers vond men een stuk van het bedoelde pakpapier en twee paar kleine damesschoenen. Tijdens het buurtonderzoek was al opgemerkt, dat de bewoner van de desbetreffende woning steeds afwe zig was. In zijn vuilnisbak werd het restant van het pakpapier aangetroffen. Ver volgens ontdekten rechercheurs in de woning de dichtgespijkerde kel derdeur, waar het lijk ruim vijf maanden had gelegen. In dezelfde ruimte werden nog enkele plukken haar, bloedvegen en een tiental vin gerbotjes aangetroffen, die ontbra ken aan het skelet in de koffer.Ver der werd onder een vloerkleed een mes gevonden, waaraan haar kleef de. Ook vond men kleding van de vrouw en een medaillon. O. heeft verklaard dat de vrouw hem op de avond van de moord had ver teld, dat ze via Parijs illegaal en zonder identiteitspapieren Neder land was binnengekomen. De Breda se recherche is nog niet overtuigd van zijn lezing, te meer omdat men nog niet beschikt over een lijst van in Frankrijk vermiste vrouwen van Interpol. Gistermiddag is de politie in Breda met een nieuw buurtonderzoek be gonnen om na te gaan in hoeverre de verklaring van de Marokkaan op waarheid berust. Blijkens berichten uit Zuid-Afrika is men zich daar bewust geworden, dat de door Frankrijk te leveren kernre actor het karakter van „de tweede keus" heefc. Zoals bekend zou vorige week het contract tot levering van de kernre actor getekend worden tussen Frankrijk en Zuid-Afrika, maar dat ging op het laatste ogenblik niet door. Uit Franse bron kwam de ver klaring. dat er niet voldoende garan ties waren dat Zuid-Afrika de centra le nooit voor militaire doeleinden zou gebruiken. Het Zuidafrikaanse dagblad „Die Burger" weet echter te melden dat er ook bij de Zuidafrikanen twijfel is gerezen over het veiligheidsaspect van de Franse kernreactor, maar dan in niet-militalre zin. Niet goed genoeg De moeilijkheden bij het onderteke nen van het Frans-Zuidafrikaanse contract zouden vooral zijn veroor zaakt door ernstige ontevredenheid over het Franse ontwerp bij de we tenschappelijke staf van Escom de Zuidafrikaanse maatschappij in wiens opdracht de centrale moet worden gébouwd. De Amerikaanse maatschappij Ge neral Electric, die met het Nederlan- se Rijn-Schelde-Verolme-concern en het Zwitserse bedrijf Brown-Boveri de eerste gegadigde was om de reac tor te leveren, heeft een geweldige ervaring met dit type reactor. In de berichten in „Die Burger" wordt in dit verband ook de goede naam van Nederland en Zwitserland genoemd. De Fransen daarentegen hebben nog geen enkele reactor van dit type ge bouwd en dat draagt niet weinig bij aan de twijfel van de Zuidafrikaanse kernfysici. Als nu de onderhandelingen met de Fransen mislukken, dan is er weinig twijfel over dat de eerste Zuidafri kaanse kernkracht-centrale ge bouwd zal worden door de Ameri kaanse maatschappij General Electric, aldus letterlijk het Zuidafri kaanse dagblad „De Burger" uit Kaapstad. Waarborg Het blad heeft ook uit gezaghebben de bron vernomen dat de Neder landse regering „ondanks haar ge scharrel over de waarborgen voor het contract, toch nè de onderhandelin gen een schriftelijke waarborg aan de Amerikanen heeft gegeven, dat de Nederlanders hun aandeel in het contract zullen nakomen". Op het ministerie van economische zaken in Den Haag verzekerde men ons giste ren dat daar niets bekend was van een dergelijke toezegging. Van een verslaggever VLISSINGEN Een ontploffende granaat aan boord van het vis sersvaartuig Vlissingen-27 heeft een opvarende gedood en een andere zwaar verwond. De Vlissingen-27 viste voor de kust van Walcheren nabij Westkapelle. toen een granaat uit de tweede we reldoorlog in de netten te rechtkwam. Het projectiel ontplofte aan dek. De achttienjarige J. Be zems uit Vlissingen raakte zo zwaar gewond dat hij later overleed. Zijn collega, de zestienjarige L. de Noo- yer uit Arnemuiden, werd zwaar ge wond opgenomen in een ziekenhuis te Vlissingen. CAIRO (AP) Egypte. Soedan en Saoedi-Arabië overwegen gezamen lijke stappen te ondernemen tegen de Libische leider kolonel Kaddaffi. Dit werd gisteren in diplomatieke kringen in de Egyptische hoofdstad meegedeeld. Volgens deze zegslie den bestaat de mogelijkheid dat de drie landen offensieve acties tegen Libië zullen ondernemen wanneer Khaddaffi zich duidelijk provoca tief blijft opstellen. „Khaddaffi ver oorzaakt overal in de Arabische we reld moeilijkheden. Hij is nu ge waarschuwd. Of je wordt een lieve jongen die zich gedraagt, ofzei een zegsman gisteren. Zie ook op pagina 7 dc analyse van onze redacteur James Dorsey GENEVE, BEIROET (AFP, AP, UPI, Reuter) Na de ge slaagde evacuatie van de eerste 91 gewonden die er het ergst aan toe waren, zal het Rode Kruis vandaag de evacu atie van gewonden uit het be legerde Palestiinse kamp Tal el Zaater bij Beiroet opvoeren. Dit is meegedeeld door het In ternationale Comité van het Rode Kruis in Genève. Het Rode Kruis toonde zich zeer tevreden over de evacuatieoperatie van gisteren. Er zijn het Rode Kruis geen beperkingen opgelegd voor wat betreft het aantal te evacueren gewonden. Vanuit het kamp werden de gewonden gisteren per brancard naar in de buurt gelegen voetbal veld gebracht. De evacuatie was zo dringend geworden dat er geen tijd was het puin van de straten te rui men om de wagens naar het kamp te laten rijden. Het konvooi werd gisteren nog een half uur opgehouden doordat de rechtse strijdkrachten elk voertuig aan een nauwkeurig onderzoek on derwierpen. Toen het konvooi in het door de linkse strijdkrachten bezet te westelijke deel van Beiroet arri veerde uitte men daar zijn vreugde met salvo's in de lucht en luidruch tig toeteren. Enkele gewonden wa ren zelfs in staat om op te staan en te wuiven. Zie ook pag. 7 Onrust in Vlaardingen, waar de drasse bodem van de Broekpolder vergeven blijkt van zware metalen, die het consumeren van aardappels en groente gevaar lijk maken. Een gewaarschuwd mens telt voor twee. Reden genoeg om een goede krant te lezen. Vóór het eten. Trouw Niet houtvrij Wel ijzersterk Nieuwe abonnee: Straat: Plaats:Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang g 44 fraaie iv Jse locomotief modellen. Werkelijk een sieraad op mijn tafel, fri Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modern, origineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. LJ Tekening van het vroegere IJ te Amsterdam r keute: De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) 6,25 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de open envelop: Trouw/Kwartet, antwoord nummer 2792. Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. X

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1