fyiersma favoriet ïersma wereldtoernooi Veiligheid Nürburgring beschamend Continuïteit staat voorop Mympische ploeg eer in Nederland ot? ei» Rond de Eredivisie ik)n Sijbrands grote afwezige Nikkie Lauda levensgevaar nog steeds in -t een subsidie Telstar gens verbod O KNVB" Hanegem praat De Graafschap kiest voor algemene versobering stifcr met Feyenoord z"re belonin£ zijn. Zie naar Excelsior, dat nooit verder heeft rips J willen springen dan de polsstok lang is en (dus?) nu weer eerste !HWr leidt nog TPSlj ISDAG 4 AUGUSTUS 1976 SPORT TROUW/KWARTET 11 PHOL In de vroege ochten- n is gisteren op Schiphol het tste deel van de Nederlandse ardiging naar de Olympische en weer in ons land terugge- Onder hen waren o.a. Enith itta en het overige deel van de n,equipe, die wielrenploeg en groot aantal officials. Hoewel >ogst dit keer voor Nederland bijzonder groot was. bleek de ing op de luchthaven opper- Met name de hockeyploeg. de ilo-ploeg, Enith Brigltta en an Ponsteen stonden in het lelpunt der belangstelling. tLINGTON De oppositie- |r in Nieuw-Zeeland. Bill Row- heeft gisteren de minister- lident. Robert Muldoon. per- olijk verantwoordelijk gesteld de boycot van de Olympische len in' Montreal door de meeste Jkaanse landen, fling zei in het parlement:„Je t niet een ding beweren en iets s doen. Op die manier verdeel vrienden en vermindert de jofwaardigheid". De oppositie- doelde daarbij op het com- Jtaar dat de de regering had ven op sportieve contacten Zuid-Afrika. Daarin had Mul- de Afrikaanse landen meege- |ld tegen apartheid te zijn. i Tjelijkertijd maakte een rugby- uit Nieuw-Zeeland een trip r Zuid-Afrika. [PEI De atleten en officials Taiwan (Nationalistisch China) niet aan de Olympische Spelen Montreal hadden deelgenomen lat het hen door de Canadese sring was verboden dit te doen |er de eigen vlag, geloven dat zij zullen kunnen deelnemen aan ma te houden spelen. D Tsjia-ming. de voorzitter van het Olympische Comité in zijn land. zei gisteren dat het hem als ,,zeer onwaarschijnlijk" voorkwam dat Taiwan uit het Internationale Olympische Comité zou worden gezet. Hij verklaarde zich voorstander van het idee van de Griekse pre mier Caramanlis de Spelen blij vend te doen houden in Olympia in Griekenland „hetgeen een garantie kon zijn tegen de politieke en racis tische tegenstellingen die de zuive- r-idealistjsche bedoelingen der Spelen konden vernietigen". De volksrepubliek China heeft be langstelling getoond voor deelne ming aan de Olympische Spelen van 1980 te Moskou maar gebleken is reeds dat zij alleen van de partij zal zijn Taiwan er niet voor wordt uitgenodigd. TORONTO De Nederlandse ploeg die zal deelnemen aan de Olympische Spelen voor gehandi capten, is na een voorspoedige rc-is in de Canadese hoofdstad neerge streken. Ook tijdens deze Spelen blijven de „politieke" incidenten niet uit. Reeds is bekend dat Kenia en Joegoslavië zich hebben terug getrokken, omdat een multi- racionale Zuidafrikaanse ploeg ac te de présence op deze Spelen zal geven. Bovendien weifelen enkele landen nog om hun ploegen een startvergunning te verstrekken. Er zijn ook nog landen die om finan ciële redenen verstek zullen moe- cen laten gaan. Van de oorspronke lijke 53 aanmeldingen zijn er op de vooravond van de opening reeds acht afgevallen. De organisatie loopt zachtjes uitge drukt erg stroef. De Nederlandse ploeg moest na aankomst ruim vijf uur wachten voordat zij gekeurd was en de deelnemers de pasjes v.l.n.r. Evert Kroon, Enith Brigitta en Herman Ponsteen. hadden ontvangen. Groot was ech ter de verontwaardiging toen de deelnemers, nadat hun kamers wa ren toegewezen, tot de ontdekking kwamen dat er reeds andere Olym- pisgangers op deze kamers waren. Van slapen is er in de eerste nacht dan ook weinig gekomen. De Ne derlandse t.v.-ploeg van de AVRO was op de eerste morgen twee au to's kwijt. Het hotelpersoneel rijdt de wagens, bij wijze van service, naar de parkeerplaats, maar enkele uren later waren zij verdwenen. Na een lange speuractie werden de au to's teruggevonden. De veiligheidsmaatregelen voor de ze vijfde Olympische Spelen voor gehandicapten lijken weinig te ver schillen met die voor de Spelen in Montreal. Het Israëlische team is geheel gescheiden van de overige deelnemers en ergens in Toronto ondergebracht. De Nederlandse ploeg is gehalveerd in twee univer siteiten, die bijna een uur rijden van elkaar liggen. De bus waarmee de Israëliërs worden vervoerd, staat dag en nacht onder bewa king. De deelnemende landen aan de Olympische Spelen voor gehandi capten moeten er op rekenen, dat zij een financiële bijdrage zullen moeten leveren. De organisatoren rekenen namelijk op een flink te kort. Van de 16.000 beschikbare plaatsen voor de openingsplechtig heid is bijvoorbeeld pas een vijfde deel verkocht. Bovendien heeft de Canadese regering besloten haar subsidie van een half miljoen dollar (bijna een kwart van de totale kos ten, die 2,2 miljoen bedragen) in te trekken. Reden hiervan is het feit. dat het organisatiecomité de in schrijving van Zuid-Afrika heeft geaccepteerd. Als gevolg daarvan heeft Joegoslavië al laten weten niet te zullen deelnemen. De Olympische Spelen voor gehan dicapten duren tot en met 11 au gustus. Er zullen ongeveer 1500 at leten uit 50 landen aan 17 takken van sport deelnemen. ^^ter: Keder] ITERDAM Dat het wereldtoernooi dammen, dat vandaag begint, beheerst zal worden door 'ederlandse en Russische deelnemers, mag geen twijfel lijden. De grote namen zijn de erlandse kampioen Harm Wiersma en de Russische wereldkampioen Iser Koeperman. De mene veronderstelling is dat Wiersma ditmaal een goede kans heeft de wereldtitel te grijpen. met i bieiOr SEN De PvdA-afdeling van [emeentebestuur van Velsen is mening dat de subsidie voor moet worden ingetrokken •r de NOS zondagmiddags voetbalflitsen meer mag uit- ;n. Het damfenomeen Ton Sijbrandszal afwezig zijn. Hij schijnt voor grote internationale wedstrijden geen be langstelling meer te hebben. Jam mer is ook dat Andreiko niet meer aan het toernooi zal kunnen deelne men, Andreiko overleed onder vreemde omstandigheden in maart '76. De Nederlander Rob Clerc debu teert in dit toernooi. Clerc maakt een soort bliksemcarrière, met als hoog tepunt de eerste plaats in het KSH- toemooi van vorig jaar. Er is ook een soort tussengroep bestaande uit o.a. de Amerikaan Smith en de Fransen Hisard en Delhom en de Belg Ver poes t. Aan de vooravond van het we reldkampioenschap dammen, heb ben zich met betrekking tot de deel nemerslijst diverse problemen voor gedaan. In een spoedzitting van het organisatiecomité werd de aanvraag van de Italiaanse dambond, zijn deelnemer Marino te vervangen door Badiali. aanvankelijk niet ge honoreerd. Voorts werd beslist dat de Malinees N'Diaye nog niet kon Harm Wiersma (1), Nederlands kampioen en wereldkampioen ir Iser Koeperman bekijken het grote dambord worden meegedeeld of hij alsnog deel kan nemen aan het toernooi om het wereldkampioenschap. De Mali nees kwam niet op de deelne merslijst voor. De loting heeft gisteren in Amster dam plaatsgevonden. De loting voor de eerste ronde Avraham Gendlennsn (Isn-Oscar Verpoest (Bel). Mlljenko Lepslc <Joe>-W«UJe*Uw Tsjego- lew (Sov), Iser Koeperman (8ov)-Don Kandane (Sri Lanka), Anatoli Gantwarg (8ov)-Vavlav Marek (TsJ). Fidele Nlmbl (Volksrcp. Congol- Hans Jansen (Ned). Raoul Delhom (Fra)-Harm Wiersma (Ned), Nevlo Zom (lU) Andreas Kuy- ken (Zwl). Carl 8mith (VS)-Ange Angllardl (Mon). Rob Clerc (Ned)-Mlchel Hisard (Fra). Van onze sportredactie AMSTERDAM Het was volgens de eerste rapporten een technische fout, die er afgelopen zondag voor zorgde dat de autorace-sport opnieuw geconfronteerd werd met een ernstig ongeluk. De wagen van Nikkie Lauda zou een achterwiel hebben verloren, waardoor de met zeer hoge snelheid rijdende wagen onbestuurbaar was geworden. Lauda's wagen vloog na nog tegen de vangrail te zijn gebotst en nadat er twee andere wagens op in gereden waren, in brand. Lauda zelf, wereldkampioen in de formule I klasse en afkomstig uit Oostenrijk, raakte levensge vaarlijk gewond. Na drie dagen is het levensgevaar nog steeds aanwezig, over kansen op geheel herstel durven de artsen nauwelijks te spreken. Het racen met auto's brengt, evenals het racen met motoren, abnormaal grote gevaren met zich mee. Alleen al de grote hoeveelheid brandstof die meegevoerd wordt zorgt ervoor dat een coureur voor het grootste deel van de wedstrijd in een bom rijdt. Een bom die door het minste foutje tot ontploffing gebracht kan worden. Maar ook de snelheid waarmee in races gereden wordt, maakt het be oefenen van deze „sporten" tot een uiterst gevaarlijke hobby. Omdat de autocoureurs blijkbaar nu eenmaal volstrekt in de ban van snelheid en gevaar leven, is er lange tijd te wei nig aandacht geweest voor die veilig heid. Eerst de laatste jaren komen er vanuit het wereldje der coureurs steeds meer eisen om de circuits veiliger te maken, en daarmee hun hobby iets minder gevaarlijk. Nikkie Lauda is een van de mensen die op die veiligheidseisen hamert. Ver voor hij op de Nürburgring van start ging, had hij het circuit al onveilig ge noemd. Hij ging in feite alleen van start omdat hij contractuele ver plichtingen had met de eigenaars van de wagen. Lauda's roep om meer veiligheid op de Nürburgring was niet uniek. Al enkele jaren staan veel coureurs zeer huiverig tegenover de baan in de Eiffel. Een van de proble men van het circuit is de lengte: 22,8 km. Dat maakt adequate veilig heidsvoorzieningen moeilijk en voor al zeer duur. Afgelopen zondag bleek die moei lijkheid nog eens. De Britse coureur Guy Edwards die hielp bij de red ding van Lauda, had bijvoorbeeld ook weer kritiek op de voorzieningen langs de baan. Het duurde naar de mening van Edwards veel te lang voor de reddingsbrigade op de plaats van het ongeluk was gearriveerd. „Zowel Jacques Lafitte als ik. stop ten om hem uit de wagen te trekken. Daar hadden we ongeveer één mi nuut voor nodig. Het duurde toen nog 8 9 minuten voor een ambulan ce arriveerde. Men zei tegen ons dat ie Lar**a vdA van Velsen meent dat de zich asociaal gedraagt om itreekse voetbalflitsen te ver- 'in, want vele honderdduizen- ieken, bejaarden en werkers in j» endiensten worden er de dupe 3 V Daarom vindt men dat dan ook de subsidiekraan voor Telstar worden dichtgedraaid. adviseert alle subsidiërende jenten hetzelfde te doen voor voetbalclubs. R( door Matty Verkamman DOETINCHEM Omdat De Graafschap zo'n betaalde voetbal organisatie is, die er (sinds kort) van uit gaat, dat uitgaven en inkomsten elkaar in evenwicht moeten houden, zou het best wel eens kunnen gebeuren, dat de eredivisionist uit de Achterhoek dit seizoen in (sportieve) moeilijkheden geraakt. Waar opportu- nisme plaats maakt voor visie, wil degradatie nog wel eens de divisie-voetbal speelt. Ivies r °ft'ERDAM Wim van Hane- lieeft via zijn bemiddelaar Cor r opnieuw de onderhandelin- naarj:eopend met Feyenoord. Van eeftgem schijnt niet de belangstel- ti het buitenland te genieten die invankelijk verwachtte en is nu hel wat water bij de wijn te doen. te wir weigerde De Kromme het contract. Een bui- erwijids avontuur (Spanje) lijkt er aatie Rotterdammer niet meer in rvarifen. Feyenoord is nog het enige in E|atief. da éntui- In de zestiende ronde van h mterzonaal schaaktoernooi in naddeeït Gennadi Sosonkozijn par- Ten de Rus Boris Goelko afge- n. Bent Larsen, leider in de staat minder in zijn afgebro- iartij tegen de Amerikaan Ro- leiïyme t Ofl 1 gev( In een nog schimmelvrij verleden liepen de transfers, handgelden en salarissen nog wel eens uit de hand bij De Graafschap. De gemeente Doetinchem. die jarenlang stapels bankbiljetten in de schier bodemlo ze Vijverberg-put deponeerde, ging uiteindelijk voorwaarden koppelen aan die sinterklaas-activiteiten. Joop van der Klink, oud-FBO'er en voormalig manager van FC Utrecht, werd als directeur aangetrokken. Hij kreeg als voornaamste opdracht op de post salarissen te gaan bezuini gen. Buitensporig hoge lonen zaten er bij de laatste contractbesprekin gen niet meer in. Wellicht tot verras sing van Van der Klink zelf leverde zijn moeilijke missie toch niet al te veel problemen op. Hij zegt: „Jon gens, waar ik echt wel moeilijkheden mee had verwacht, tekenden eerder dan ik had vermoed. Alleen is de zaak met Gerdo Hazelhekke nog niet rond. Hazelhekke is een zeer goed contract aangeboden, hij zal alleen met een bescheidener tekengeld dan anders genoegen moeten nemen. Hij stelt zich vrij hard op, er is ook geen contact meer tussen De Graafschap en hem. Maar de praktijk heeft me geleerd, dat voetballers bij gebrek aan een ander aanbod, op het laatste moment meestal van gedachten ver anderen. Ik ben dan ook wel optimis tisch gestemd, voor wat die kwestie betreft. Een ding is zeker: De Graafschap zal in ieder geval geen initiatief voor een nieuw gesprek ne men. Wij vinden het ten opzichte van de andere spelers ook incorrect om op het laatste moment concessies te doen aan een speler, die lang wacht met tekenen." Het gewijzigde beleid bij De Graafschap, waarbij nu algemene versobering hoewel de te verdie nen premies nog altijd hoog zijn en continuïteit van het betaalde voetbal op lange termijn centraal staan, is inmiddels door de gemeente Doetinchem met overname van nog lopende schulden gehonoreerd. Van der Klink: „De financiële situatie bij De Graafschap is beter dan ooit. Er zijn geen achterstallige schulden meer. Maar dat wil natuurlijk niet zeggen, dat de liquiditeitspositie er op vooruit is gegaan. Door het kwijtschelden van schulden, zijn we niet rijker geworden." Ofschoon De Graafschap nu dus een zeker te waarderen beleid voert, moet nog maar worden afgewacht, hoe het publiek op de nieuwe ont wikkeling zal reageren. Het door gaans tamelijk voetbal-enthousiast publiek uit de Achterhoek zal toch voornamelijk wijzen op het niet te ontkennen kwaliteitsverlies, dat De Graafschap heeft geleden. Een exo dus van talent Dick Schoenaker naar Ajax, Gerry de Jonge naar FC VW en Roel Zaayer naar Vitesse waar voorlopig alleen maar de komst van de Brit Paul Kerlin van Heracles en de talentrijke amateur Joop Koenders van Rheden tegen over staat. Van der Klink „We zit ten nu in een overgangssituatie. Ik hoop dat het publiek ons nu extra steun zal geven. Als die steun uitblijft, dan kan men zich afvragen of Doetinchem met z'n regio wel groot genoeg is voor voetbal op ere divisie-niveau. Men zal zich in Doe tinchem in ieder geval moeten gaan realiseren, dat de tijd van spectacu- Joop v. d. Klink lalre aankopen, „klappers", voprbij is. We streven echt naar die conti- nuiteit. In het verleden is hier te veel de nadruk op topcontracten gelegd. We willen nu wel eens met een slui tende begroting werken Het pu bliek weet hoe de vlag er hier voor staat en nogmaals ik kan alleen maar hopen op begrip De spe lersgroep heeft dat in ieder geval al wel getoond. We hebben de groep laatst inzicht in de financiële situa tie gegeven, de beweegredenen voor dit beleid duidelijk gemaakt". Nieuwe speler Blijft de vraag of De Graafschap nog een speler zal aantrekken Die mogelijkheid is er immers, nu de transfers van Schoenaker. De Jonge en Zaayer een fiks bedrag hebben opgeleverd. Van der Klink: „De ruimte is er inderdaad, om een of meer spelers aan te trekken. Op dit moment zijn er echter geen concrete zaken aan de orde. Op de transfer- lijst van de VWS/FBO stond voor alsnog geen naam, die voor ons inte ressant was". Van der Klink legt de nadruk op die WCS/FBO-lijst. Oeen zaken via In- terfootball? Van der Klink, glimla chend: „Ach, als FBO-er was ik te gen Interfootball, maar als Inter- football nu met een aantrekkelijke aanbieding komt, dan zit ik hier natuurlijk nu wel voor het belang van De Graafschap". Inmiddels zal De Graafschap trai ner Evert Teunissen best in zijn maag zitten met het beleid van zijn club. Hoewel hij zegt, dat ook bij hem het begrip voorop staat. Teu nissen: „De belangen van de mana ger/directeur en de trainer botsen natuurlijk wel eens. Persoonlijk vind ik het Jammer, dat de selectie enige kwaliteit heeft verloren, maar gezien de situatie kan ik er mee akkoord gaan. Temeer daar er weer iets achter deze selectie staat. Inder daad, mijn oude verhaal, de jeugd. In het C-team loopt nu al aardig wat* talent Hazelhekke is natuurlijk het moeilijke punt. Er is nog geen alter natief voor hem. Maar ik ben het met de leiding eens, dat een eventu ele versterking ook een echte verbe tering moet zijn. Wat dat betreft is de markt gewoon flauw dit jaar. De topclubs hebben dit jaar het geld niet laten circuleren. Ik ben al met al van mening, dat dit materiaal van ons toch prestaties kan leveren" Joop van der Klink tenslotte: „Het zou niet juist zijn om deze groep bij voorbaat een brevet van onvêrmo- gen mee te geven". ze „eb udtu wa. jn door enige ge parkeerde auto's", aldus Edwards. Het gevaar van een ruim 22 km lang parcours over heuvelachtig terrein is duidelijk. Er zijn in totaal 73 boch ten. Een formule I wagen rijdt op het circuit met een gemiddelde van on geveer 200 km per uur en arriveert zo na ongeveer 7 minuten weer aan de finish. De coureurs menen dat een baan met die kenmerken in feite ongeschikt is" voor de autoracerij. AI komen ze nog steeds wel aan de start, zoals zondag bleek. Maar lang daarvoor hadden ze al om deze veiligheidsvoorzieningen ge vraagd. In 1970 al vonden de cou reurs het circuit, waar ook de Neder landse coureur Carel Godin de Beaufort om het leven kwam, te gevaarlijk. De Duitse Grand Prix werd voor dat jaar overgeheveld naar het circuit van Hockenheim. bij HeidelWg. De eigenaren van de Nürburgring '-westeerden daarop 6.5 miljoen maik om de baan te verbeteren. Langs de weg staande bomen werden gekapt, er werd een vangrail gezet en de baan werd hier en daar wat vlakker gemaakt. En zijn collega Teddy Mayer van de MacLaren-stal: „Het circuit is onge looflijk gevaarlijk. Bijvoorbeeld bij de Foxhole, waar met 275 kilometer per uur wordt gereden, krijgt de wagen een druk te verwerken, die we nergens anders kennen". Die kritiek leidde er eerder dit jaar toe dat de coureurs dreigden met een boycot van de Nürburgring. Zij kondigden aan te zullen eisen dat de Grand Prix naar Hockenheim werd verplaatst. Dat was voor de eigena ren van het circuit onaanvaardbaar. Naar de Nürburgring komen voor de Grand Prix meer dan 200.000 toeschouwers die zorgen voor een groot deel van de inkomsten van de eigenaren. Zonder Grand Prix zou er dan ook geen geld zijn om aan ver dere reconstructie te kunnen wer ken. Die verdere reconstructie is wel beloofd. Het circuit zou korter wor den gemaakt. „Maar", zo stelden de eigenaren, „dat kan niet op korte termijn gebeuren. Zelfs als we nu zouden beginnen, dan zou het werk op z'n vrqpgst nog niet voor 1979 klaar zijn. En, hoe kunnen de cou reurs zeggen dat de Nürburgring zo gevaarlijk is, als ze op hetzelfde mo ment wel op Monaco en Long Beach rijden" Hockenheim zou dus er is al ge zegd door sommige coureurs dat dit voorlopig de laatste Grand Prix op de Nürburgring was de uit wijkplaats kunnen worden. Maar op Hockenheim is bijvoorbeeld de Brit Jim Clark in 1968 dodelijk veronge lukt. Hockenheim kan minder toeschouwers bergen en brengt dus minder geld op. Het circuit daar lijkt in feite op een soort race- stadion. De snelheid die op Hocken heim wordt bereikt ligt hoger dan op de Nürburgring. Maar Berny Ecclestone zegt dat er geen samenhang is tussen het berei ken van steeds hogere snelheden en de steeds luider wordende roep om betere veiligheidsmaatregelen. „Het zijn", zegt hij, „twee zaken die losstaan van elkaar". Wie dat ge looft moet vreemd opkijken van uit spraken van coureurs. Jody Scheckter stelde bijvoorbeeld al in 1970. nadat hij het verbeterde cir cuit van de Nürburg had bekeken. ..Als Je op volle snelheid van de weg raakt op een gedeelte dat bergaf waarts gaat. dan hoeven ze de am bulance niet eens meer te roepen. Ze zouden de stukjes niet terug vinden".

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11