Ill Parijse Haute Couture: folklore flisihslil Uitvoeren Contourennota gaat gepaard met forse stijging onderwijskosten Ukiyo, illustraties van het Japanse leven Aanzienlijk meer emigratie vanuit zuid-Nederland Politiehond vindt gestolen goed Actievoerder dient klacht in Wetenschappelijke Raad: Jongen overleden^ na val uit trein Elfde Hammerveid j izz Festival WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1976 MODE/BINNENLAND TROUW/KWARTET Van een verslaggever MAASTRICHT De belangstelling in Limburg en zuidelijk oost- Brabant voor vestiging in het bui tenland is aanzienlijk toegenomen. Vooruitlopend op het jaarverslag van het regionale emigratiekantoor in Maastricht heeft de consulent, M. H. Konings, dit meegedeeld. Volgens hem is het aantal aanvra gen in de periode 1 juli 1975 tot 30 juni van dit jaar verdubbeld, verge leken met dezelfde periode een jaar tevoren. Er waren in deze periode 548 aanvra gen. Uit het werkgebied van de heer Konings. waartoe de Brabantse ste den Eindhoven en Tilburg behoren, zijn tijdens het verslagjaar 346 per sonen geëmigreerd. Dit is 88 meer dan het jaar daarvoor. De grootste belangstelling geniet Canada, ge volgd door Australië. Nieuw- Zeeland en Zuid-Afrika De heer Ko nings schrijft de gestegen interesse om te emigreren toe aan de slechter geworden werkgelegenheidssitua tie. speciaal in zuid-Limburg. Van een verslaggever NEURENBERG Een Nederlands gezin heeft de vakantiespullen terug, dankzij een politiehond. Het gezin was op de terugweg van vakantie en overnachtte bij Neurenberg Vijf kof fers werden in die nacht van de im periaal van de auto gehaald De ge zamenlijke waarde van de gestolen goederen bedroeg ongeveer 2500 gulden De politie werd gewaarschuwd, en deze heeft de hond Condor aan de oplossing van deze zaak gezet Het# dier vond al gauw de koffers in de buurt in een bos De dieven hadden alleen een herenkostuum en wat on dergoed meegenomen Hun spoor leidde naar de autosnelweg en ging daar verloren Het vermoeden be staat dat de dieven liftend hun weg hebben vervblgd. De psychiatrische patiënt en zijn rechten door dr. F. van Ree en mr. dr. A. J. Colijn. Uitgave: Tjeenk Willink - Groningen. Prijs: 13.90. De rechtspositie van de psychia trische patiënt staat de laatste jaren behoorlijk in de belangstelling. In mei van dit jaar is onder het motto ,,Te gek om vast te zitten" nog een actieweek gehouden, waarin op nieuw gewezen wordt op de Krankzinnigenwet van 1884, die in houdelijk even verouderd is als de naam ervan. Het al gemaakte nieu we ontwerp, de wet Bijzondere Op nemingen Psychiatrische Zieken huizen (afgekort: WBOPZ), dat deze wet moet vervangen, is van alle kan ten op veel kritiek gestuit en een verdere afhandeling hiervan in de Kamer laat al jaren op zich wachten. In dit boekje, geschreven door Van Ree. als psychiater verbonden aan ..Vogelenzang" in Bennebroek en Colijn. die als jurist zich interesseert voor deze problematiek, wordt uit eengezet. wat er allemaal mis is met de rechten van de psychiatrische patiënt. Er worden tevens voorstel len gedaan om hierin verbetering te brengen Voorstellen, die niet nieuw zijn in die zin. dat er al niet eerder ook in deze krant over is geschre ven. maar die anderzijds nu handig bijeen zijn gebracht in deze publi- katie In het boekje wordt onder meer na der ingegaan op begrippen als ..vrij willig" en ..gedwongen" opname, de wet en het medisch model, de machtsuitoefening in het psychia trisch ziekenhuis en de positie van de psychiatrische patiënt, die overi gens verre van rooskleurig is. De auteurs pleiten dan ook voor een grondige herziening van het huidige ontwerp WBOPZ. maar baseren zich daarbij wel op de realiteit, omdat ze de haalbaarheid niet uit het oog willen verliezen. Op de achterflap wordt dan ook opgemerkt, dat het ..gematigde" karakter van de juri dische voorstellen zeker niet over eenkomt met de idealen en het ui teindelijke streven van de schrij vers. Dat neemt niet weg. dat als deze ..gematigde" voorstellen, zoals het instellen van een klachtencom missie. verplichte voorlichting aan de patiënt over zijn behandeling etc. worden gerealiseerd, er tenminste een eerste stap is gezet in de richting van een wetgeving, waarin de psy chiatrische patiënt niet meer wordt gedegradeerd tot een burger zonder recht, maar als een medeburger met in beginsel dezelfde rechten als iede reen. K. de L. Van een verslaggever NEDERWEERT De Limburgse actievoerder Dirk de Vroome uit Ne- derweert heeft een klacht ingediend bij de officier van justitie in Den Bosch tegen de 58-jarige J. A van D. uit Oss. directeur van de stichting ..Liefde als middel". Volgens De Vroome is een onder zoek naar de praktijken van deze stichting gewenst. De Limburgse klager zegt te kunnen bewijzen dat Van D. zich schuldig heeft gemaakt aan oplichting van mensen die inva lide zijn en die in aanmerking ko men voor vrijstelling van de wegen belasting. Zij worden door Van D op deze mogelijkheid geattendeerd. maar moeten later 150 gulden of meer betalen voor een ontheffing waar zij recht op hebben. voet m. vdA zie tree: 'n, w ieker end» Daan de si wore ad- enter toetb Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM De Wetenschappelijke Raad voor het R(~"~ ringsbeleid (WRR) verwacht, dat uitvoering van de Contou|| 1 nota van de bewindslieden van onderwijs en wetenschapper!; kosten van het totale onderwijs tot het jaar 2000 zal doen stijgf met 52 tot 69 procent. De WRR (een wetenschappelijk advies lege voor de regering) schrijft dit in zijn commentaar op^ERI Contourennota. Volgens deze raad zouden de kosten van het onderwijs, ook zonder uit voering van de Contourennota, aan zienlijk stijgen. Wordt de nota echter wel uitgevoerd, dan zou het volgens de WRR wel eens zo kunnen zijn dat dat financieel alleen haalbaar is als de salarissen van het onderwijzend personeel structureel worden ver laagd. Als men uitgaat van een optimis tische verwachting, dat de groei van het nationaal inkomen per jaar drie procent zal bedragen, dan is in het jaar 2000 vijftien procent van het nationaal inkomen (wat we met el kaar per jaar verdienen) beschikbaar voor het onderwijs In dat geval zou een bescheiden uitvoering van de Contourennota mogelijk zijn Komt deze verwachting echter niet uit, dan moet het geld ergens anders van daan gehaald worden. Aangezien de kosten van het onderwijs voor 75 procent uit salarissen bestaan, zal hier ook het extra geld gezocht moe ten worden. Een gehandicapte uit Weert die rechtstreeks van de fiscus vrijstel- DOGlStelliDQ ling van de wegenbelasting kreeg, ontving een dwangbevel om 175 gul den aan Van D te betalen. De aan geklaagde zelf wenst geen commen taar te geven. Dat wilde een be stuurslid van de stichting, een gewe zen luchtmacht-kapitein uit Uden. echter wel Hij verklaarde zich te hebben gedistantieerd van de stich ting en wenst niets meer met de praktijken van Van D. te maken te hebben. De WRR vindt dat de Contourenno ta niet de indruk maakt nieuwe doelstellingen voor het onderwijs te introduceren, of oude te vervangen. ..De voornaamste voorgestelde wijzi ging ligt in het tot op zekere hoogte afzwakken van de beroepsvoorberei dende functie." aldus de raad. Ook dat is echter maar in beperkte mate het geval, omdat de nadruk in de Contourennota weer meer op de be- heeft r op roepsvoorbereiding valt. naarjeope het onderwijs betrekking heeft 4em hogere leeftijdsgroepen. li het invan De raad heeft bezwaar tegen hel wat dat in de Contourennota te wir we aandacht is besteed aan interrvoorg nale ervaringen met onderwijids a nieuwingen. met name ten aade Rt van de middenschool. Ervarijen. F met de „Gesamtschule" in Datief, land heeft namelijk geleerd da terne differentiatie (het bij ej zetten van leerlingen van verf)nf lende leeftijden met een gelijk - tatie-niveaui leidt tot accentuLte" van het prestatiebeginsel, hetj2p»5^ juist zwakke leerlingen benad^n n Bi staa Van een verslaggever l-C BARENDRECHT De veertig' rige Sjoerd Reversma uit Oa hout is gistermorgen door onbe^mo, de oorzaak uit de intercitytreu££ f Venlo naar de Randstad gevf Hij viel op een overweg ii rendrecht en overleed na aan) in het ziekenhuis. Drie vrie: waarmee het slachtoffer op Tl toer was. beweerden dat de dei de trein plotseling was openi Uit een inspectie van de NS is gebleken dat de treindeur in k- niet defect was. Er wordt een v| onderzoek naar de oorzaak v; ongeval ingesteld. ROERMOND - In het park Hattem bij Roermond wordt van 6 tot en met 8 augustus het elfde Hammer veid Jazz Festival gehouden. De eerste dag, vrijdag dus. is het oude- stijl-concours De winnaar treedt za terdag op Dan concerteren ook het Bulgaars Kwartet. Boy Edgars Sax Septet, het Lee Konitz-kwartet en de Art Blakey Jazz Messengers. Een op de Egyptische haardracht gebaseerde creatie van marterbont. Balmain. Het haar lijkt verdwenen, geen hoofd blijft onbedekt in Parijs. Scherrer en Dior lieten turbans zien. van dezelfde stof als de bedrukte chiffon cocktailjurken. Laurent heeft bonthoeden en meterslange sjaals en omslagdoeken en goudla- mé turbans. Als er haar te zien is. bestaat dat meestal uit een dikke vlecht midden-achter. Foto rechts: Dior met een luxu eus, sportief ontwerp: een beige, met marter afgewerkte parka op een Schots ruiten plissé rok. Folklore van Yves St. Laurent. Een avondpak van taftzijde. met een overdadig geborduurde blouse. Alles wordt versierd met kwasten. vlak onder de knie. Over de klassie ke pakken gaan mouwloze drie kwart-jassen die vaak met bont ge voerd zijn. Voor het eerst brengt Chanel rechte, gewatteerde regen jassen die goed samengaan met de pakken. Dior brengt, in tegenstelling tot de folklore van St. Laurent, luxueus uitgevoerde sportieve kleren. Met bont afgezette parka's. taftzijden anoraks, veren jacks, montycoats van witte nerts, mannelijk gesneden broekpakken en gouden t-shirts. Het sportieve effect wordt nog eens geac centueerd door veter-tunnel ceintuurtjes bij ..voetbalachtige"ge breide jurken, bij bloezende lange avondjurken en halflange cocktails. Foto boven: Een jurk van goud-lamé met bijbehorende cape, afgezet met gouden bieiOr Yves St. Laurent. ge Foto links: Givenchy toonde in plaats vanP meestal mannelijk getailleerde pakken soi gesneden tailleurs met korte jasjes en wijdere rok. C' ROTTERDAM - Japanse prenten in het Museum voor Land- en Volkenkunde te Rot terdam. bijeengezocht uit het eigen rijke bezit en plezierig en attractief gecombineerd met voorwerpen, die ook op de prenten voorkomen, velerlei toiletartikelen bijvoorbeeld, sieraden en wapens Er zijn zo n zeventigtal bladen te zien en daaronder zijn er van groot meesters als Hokusai Katsuhika (1760-18491 en Utamaro Kitigawa (1753-1806) 't Begon in de 17e eeuw overigens allemaal heel eenvoudig, niet be doeld als een hoge vorm van beel dende kunst maar als een pretentie loze manier om populaire voorstel lingen te reproduceren Afbeeldin gen vooral van geliefde acteurs, be roemde courtisanes, romanfiguren of zomaar taferelen van het ..voorbijs nellende leven" (ukiyo Door de latere belangstelling van westerse kunstenaars als Van Gogh en Matisse waren het juist die afbeeldingen van het gewone alle daagse leven en de landschappen, die op den duur zo geliefd werden bij zowel de Japanners zelf als het wes terse publiek. 'Bovendien en dat is dan juist voor een volkenkundig mu seum van veel belang kunnen deze ukiyo vooral ook dienen als illustra ties van het Japanse leven van alle dag in de steden en op het platte land. inde 17e.de Ifcende 19eeeuw Shunso Kabukawa (1726-1792): De ac teur Sanjo Kantaro in een vrou wenrol. Deze tentoohstelling is nog tot 13 september te zien. door Annemarie Lücker Nadat de vorige week de groten uit de Haute Couture in Parijs hun wintercollecties toonden, werd de collectie van Yves St. Laurent door het publiek beoordeeld als de meest opwindende van het seizoen. Afgelopen april deed zijn confectiecollectie. die dit seizoen Patou. Ungaro. Feraud en vele anderen inspireerde, denken aan volksstammen Tataren en Mongolen en aan het Russisch ballet. De coutureshow was een herhaling van april, met een toevoeging van overdadige stoffen en schitterend bont. De show viel te vergelijken met een Orient Express-tripje, dat van Mos kou via Tasjkent naar Constantino- pel leidt. De basis van Yves St. Lau rent is eeuwenoud en zeer vrouwe lijk: smalle taille, glad heupstuk. u ijde rok met daarop een bloezend bovenstuk met een ronde hals en meestal voorzien van ballonmou wen. Dit geheel wordt meestal ge completeerd met enorme wijde jas sen en capes, de juwelen, de bor duursels en de accessoires zijn even overdadig als in de verkleedkist van de opera. Voor de avond komt St Laurent net als Balmain. Ricci. Scherrer en Lanvin. met ouderwetse baljurken van ritselende taftzij. Sommige zijn zo wijd dat men in het theater meer dan een stoel nodig heeft. Van links naar rechts: overgooier van Ungaro over een gebloemde blouse en op een witte plissé rok. Scherrer: tuniek met brede ceintuur over een plooirok. Een „rijpak" van Lapidus Van Carven tulbanden van de Toearegs in zwart en wit. De kleurencombinaties zijn van een tot nog toe ongekende samenstelling zoals saffierblauw, turquoise en u ijnrood. Bij de meeste ontwerpers is de roklengte. vooral bij wijde rok ken. flink gezakt. De rechte rokken van de Chanelpakken blijven echter Foto links: Cardin met rechte ontwerpen, waarvan het raffine ment vaak zit in de mouwen, de halzen en de kragen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 10