Oostduitsers metPools voetbal" naar de titel Krachthockey beslist Olympisch toernooi Rusland dreigt even met terugtrekking Superieur O-Europa bij kanowedstrij den Laatste judotitel voor Japanner Eerste twintig minuten beslissen finale Van de 33 medailles 31 veroverd Weinig strijd voor goud in ,,alle categorieën" Polen had weer vijf sets nodig Nieuw Zeeland weerstaat in spannende finale Australische stormlopen BAANDAG 2 AUGUSTUS 1976 SPORT TROUW/KWARTET 8 MONTREAL Oost-Duitsland is de nieuwe Olympische voetbalkampioen. In de finale speelden de Oostduitsers de grote favoriet Polen naar een kansloze 31 nederlaag. Bij de Spelen van 1972 in München behaalde Polen met fris aanvallend voetbal de titel, maar de ploeg die nu verloor, met zeven spelers die er vier jaar geleden ook al bij waren, was daar geen schim meer van. Het Poolse voetbal is een beetje blasé Vermoeid en verzadigd in ie der geval. De Olympische kampioen van 1972. de bronzen medailles uit het wereldkampioenschap van 1974, het elftal dat in Chorzow Nederlands reputatie aan het wankelen bracht, werd opgerold in de eindstrijd van het voetbaltoernooi. Tegen Oost- Duitsland werd de finale verloren met 1—3. maar wat de Polen nog veel meer pijn moet hebben gedaan, was dat zij werden verslagen door een elftal dat het voetbal speelde waa raan Polen zijn reputatie heelt te danken. Kazimierz Gorski kan zijn elftal niet meer inspireren. De coach maakte bovendien voor de wedstrijd een af schuwelijke fout. Hij verving zijn boomlange centrale verdediger Jer- zy Gorgon door Henryk Wieczorek. Gorski ging er van uit dat Gorgon. 27 jaar. 1 meter 92 en bijna 100 kilo zwaar, op het gladde en slechte veld niet zou zijn opgewassen tegen de door hem gevreesde vlugge Oostduitse aanval. Wieczorek is een kleinere en snellere speler, maar rond hem speelde zich vooral in het eerste kwartier voortdurend pa nische situaties af. DDR .voetbalgoud De Poolse coach hinkte boVendien op twee gedachten. Gorgon werd vervangen, maar hij liet Jan Tomas- zewski. ooit de held van Londen, staan. De doelman van LKS Lodz, qua postuur en gewicht het even beeld van Gorgon, vond vóór zich een totaal gedesorganiseerde linie en bleef zelf. vermoedelijk daardoor. MONTREALRusland, grootste medailleverzamelaar van Montreal, heeft vrijdagnacht gedreigd de hele ploeg terug te trekken van de laatste twee Olympische dagen als de 17-jarige schoonspringcr Scrgej Nemtsanov niet terug gebracht zou worden bij de ploeg in het Olympisch Dorp. Nemtsanov vroeg vrijdag politiek asiel in Canada. Volgent de Russische ploegleiding was hij echter door een anti- Russische beweging overgehaald om asiel te vragen en werd hij daarom ook verder verborgen ge houden. De Russen eisten een ge sprek met de schoonspringcr. maar de Canadese autoriteiten gaven op dat verzoek geen gehoor. Daarop dreigden de Russen de Spelen te verlaten. Uiteindelijk kwam de Russische ploegleiding zaterdag met een ver klaring waarin stond dat het drei gement niet zou worden uitge voerd. In de verklaring stond: 'Om dat het Internationaal Olympisch Comité het verzoek heeft gedaan zo'n rigoreuze stap als terugtrek king van de Spelen en niet deelne men aan de sluitingsceremonie, niet te nemen, heeft de ploeglei ding in het belang van het team besloten door te gaan'. Het IOC deed het verzoek aan de Russen, over vier jaar organisator van de Spelen, toen de ploeglei ding het dreigement tijdens een persconferentie openbaar maakte. Daardoor ontstond er even verwar ring over het standpunt van Rus land. Maar later /ei Mikhael Efi- mov namens de Russische delega tie. dat er nog steeds gewacht wordt op een antwoord van de Ca nadese autoriteiten. 'We zijn be nieuwd. Wc willen weten wal er met onze atleet is gebeurd'. Veiligheid De organisatoren van de Spelen van Moskou in 1980. hehbenin Montreal nauwlettend de uitvoe ring van een ingewikkelde organi satie als de Spelen vergen, in de gaten gehouden. Zo heeft generaal Boris Shumilin alle Olympische strijdperken afgereisd om te kijken hoe daar de veiligheid van de deel nemers werd gewaarborgd. Volgens de organisatie in Kings ton, waar de zeilnummers werden afgewerkt, was Shumilin met na me zeer geinteresseerd in de wijze waarop daar de veiligheid werd ge garandeerd. "Ze hebben geduren de ongeveer vijf uur de planning en coördinatie tussen de verschil lende politieonderdelen en militai ren bekeken", aldus een woordvoerder van de politie. De Olympische zeilregatta zal in 1980 op de Baltisehc Zee bij Tallin wor den gehouden. De burgemeester van Tallin. Ivar Kallion, bezocht ook Kingston en vertelde dat hij heel wal over de Olympische organisatie te welen was gekomen. Maar zei hij, ,.ik denk niet dat de veiligheid een probleem zal zijn in Tallin. De veiligheid van sportlieden zal goed verzorgd zijn, maar het is nog erg vroeg om nu al te zeggen of de veiligheidsmaatregelen strenger of lichter zullen zijn dan hier". Overigens stonden in de kranten die in Montreal verschijnen adver tenties, waarin generaal Shumilin namens de Russen uitlegde dat er geen beperkingen bestaan in zijn land legen de emigratie van joden. De advertentie, betaald door het Russisch staatsreisbureau Inlou- rist, bevatte een uitspraak van Shumilin volgens welke er geen ..sociale gronden" waren voor emi gratie en er steeds meer joden die vertrokken waren weer willen te rugkeren. Stones bedreigd Dwight Stones, de wereldre cordhouder hoogspringen, die het bij het Canadese publiek volledig had verbruid, is zaterdag met een aanslag op zijn leven bedreigd. De Amerikaan werd nadat hij op 2,23 meter drie maal had afgesprongen, plotseling door vier politiemannen naar de catacomben gevoerd. ..Ik had geen drugs in mijn tas dus begreep ik dat hel wat anders moest zijn", aldus Stones. ..Bin nen werd mij verteld dat er telefo nisch gedreigd was dat ik zou wor- Jen neergeschoten. Als ik wilde kon ik de wedstrijd nog wel volgen maar dan onder politiebewaking. Dat vond ik een onzinnig voorstel". Stones vertelde dat hij met lood in zijn schonen naar de protocolaire ceremonie was gegaan. ,,Je weel nooit wat een gestoorde doet", zo zei hij. Van het joelende publiek had de Amerikaan geen last gehad. ,,ln de kwalificatie had ik al gemerkt hoe het publiek tegenover mij stond. Het deed mij niets. Het heeft ook geen enkele invloed op mijn pres tatie gehad. Wanneer je gecon centreerd bent hoor je eenvoudig niets". Dwight Stones droeg een shirt met de woorden ,,ik houd van Frans-Canadezen" nadat hij eerder uitgebreid uitgejouwd was wegens kri tiek op de organisattoren in Montreal. uiterst kwetsbaar. In het eerste kwartier penetreerden de Oostduit sers drie keer de Poolse defensie. In de eerste minuut al trof de absolute uitblinker Hartmut Schade de paal. daarna maakte hij de openingstref fer en voor het eerste kwartier was verstreken zette hij Hoffman op het goede pad voor het tweede doelpunt. Na veertien minuten was het 2—0 voor de Oostduitsers, na negentien minuten verving Gorski Tomas- zewski door Piotr Mowlik. maar toen was er niets meer te redden. Oost-Duitsland hield zijn tegenstan der een spiegel voor. maar het was er een waarin de Polen zichzelf niet meer terugvonden. Wat zij wel zagen was een elftal dat speelde zoals zij het tot eind 1975 zelf deden. Tien van de elf Polen werden derde bij het W. K. van München. vijf van hen waren al eens Olympisch kampioen, alleen Gadocha ontbrak in de ploeg die Nederland in Chorzow afstrafte. Maar van de frisheid van dat elftal was niets meer over. Oost-Duitsland had in zijn tien veldspelers voor de weer foutloze doelman Jürgen Croy een geweldig beweeglijke ploeg. Het elftal schar nierde om de formidabele midden velder Hartmut Schade van Dynamo Dresden, 21 jaar pas, maar zeker zo goed als vroeger Kazimierz Deyna. nu een schim uit het verleden, die tempo en tactisch inzicht leek te hebben verloren. Gerd Kische en Martin Hoffmann waren de waardevolste paladijnen van schade. Oost-Duitsland liet de Polen enigszins komen, maar brak daarna razendsnel uit zijn gesloten rijen voor flitsende stoten, waarbij geen tijd en ruimte was voor per soonlijk gegoochel. De Buschner- indoctrinatie zegt dat voetbal alleen snel kan worden gespeeld als de bal razenvlug rondgaat. En dat deden de Oost-Duitsers. Op het middenveld lieten zij Maszczyk, Kasperczak en Deyna tijd en ruimte, in hun verdedi ging beteugelden zij Szarmach en Kmiecik, alleen de kleine Grzegorz Lato was af en toe in staat hun plannen te doorkruisen. Na de rampzalige eerste twintig mi nuten verging het de Polen voor 71.619 toeschouwers iets beter. Er leek zelfs perspectief te ontstaan na dat Szarmach uit de spits verdween, waar hij volledig werd ingepakt door Dörner en Kurbjuweit. Polen kwam een kwartier na rust, door een kop bal van Szarmach zelfs op 12. Po len was nog niet verloren, temeer niet omdat duidelijk werd dat zelfs de perfecte atleten uit de Democra tische Republiek op een dergelijk zwaar veld iets van hun mobiliteit verloren. Kracht en conditie hebben namelijk hun beperkingen. MONTREAL Judo is een Olympische sport. Canada heeft het niet erkend. Tiendui zenden dromden zaterdag avond samen rond het Olym pisch complex. Bescherming zoekend tegen de druilerige re gen onder de viaducten. Het Velodrome, op een steenworp afstand gelegen, was echter nog niet voor een kwart gevuld. En toch zouden de Japanner Hakuri Uemura en de Brit Keith Remfry strijden om het goud van het hoofdnummer in het judotoernooi. De strijd om de judotitels is, wat publieke belangstelling betreft, al lerminst een succes geworden. Zelfs het grote gevecht dat mocht worden verwacht bij „alle categorieën" heeft de Canadezen niet massaal naar de judo-arena kunnen trekken. Onge lijk hebben de inwoners van Mont real en verre omgeving niet gehad. In de middag al devalueerde het toer nooi doordat maar liefst zeven deel nemers zich ter elfder ure te rugtrokken. De eindstrijd is een gevecht gewor den tussen de Britse krachtjudoka Keith Remfry en Hakuri Uemura. De hoekige Japanner zorgde ervoor dat de titel die Wim Ruska in 1972 in München opeiste terugkwam in het land van de rijzende zon. Na een beenworp die de Brit verraste, legde hij een houdgreep aan die goed bleek voor het goud. Keith Remfry heeft zijn revanche derhalve niet gekregen. Bij de zwaar gewichten viel hij buiten de prijzen omdat hij in de derde ronde tegen de Rus Sergei Novikov kwam te staan, die in de avond Olympisch kam pioen werd. In de finale van „alle categorieën" reikte hij niet verder dan het zilver. De enige medaillewinnaar van de zwaargewichten die heeft getracht ook in de slotwedstrijd het ere podium te halen was Guenther Neu- reuther, die in zijn klasse eerder in MONTREAL Drieëndertig klasseringen kent de Olympische kanoregatta, die goed zijn voor eremetaal. In 31 gevallen waren de vertegenwoordigers van de Oostbloklanden de gegadigden - voor het goud, zilver en brons. Doorbrak de Canadees John- Wood, door zilver te winnen in de c 1-klasse, eerder de Hege- monie van Oost-Europa op de 500 meter., zaterdag gingen door; de Spanjaarden in het slotnummer van de dag ook op de 1000 m; niet alle medailles naar het Oosten. Hartmut Schade, Martin Hoffmann en Reinhard Hafnet (vlnr) juichen na de zege op Polen (31) die de DDR het voetbalgoud bracht. Het elftal van Gorski ging duwen met alle mankracht. De concentratie van spelers op de Oostduitse helft werd zo groot dat de machine zichzelf tot stilstand bracht. Daar van profiteerde Reinhard Hëfner zes minuten voor tijd. Zmuda klungelde enkele meters achter de middenlijn wat met de bal en plaatste hem tenslotte tegen Hafner. De tweede middenvelder van Dyna mo leek op dat moment te worden weggeschoten in de richting van het Poolse doel. Aan het eind van zijn lange sprint had hij nog zoveel rust en beheersing, koelbloedigheid en techniek dat hij Mowlik geen enkele kans liet. De gouden treffer voor Oost-Duitsland. de eindstrijd van Novikov had ver loren. Neureuther moest evenwel al in de tweede ronde zijn meerdere erken nen in Remfry. Een achterwaartse worp maakte een einde aan zijn illu sies. Voor de blonde Westduitser was er in het avondprogramma derhalve maar plaats in de herkansingen waarvan de winnaars zich met brons mochten kronen. Ook daarin slaag de Neureuther niet. De Koreaan Jea- ki Cho, die later een gedeelde derde plaats bereikte, versloeg hem op be slissing van da.scheidsrechter. De finale tussen Uemura en Remfry boeide al evenmin als de wedstrijden in de middaguren. Vrijwel steeds was getracht enig voordeel te beha len om dan. elk risico vermijdend, de winst te grijpen. De Japanner en de Brit streden al even omzichtig in de finale over tien minuten. Na zeven minuten velde Uemura zijn te genstander met een beenworp. Hij legde vervolgens de houdgreep aan die hem na zeven minuten en 28 seconden de toch zo begeerde titel schonk. De Spaanse k 4. gesponsored door een fabriek van frisdranken, zorgde voor een verrassing door tweede te worden. Het kwartet leidde tot de 500 meterlijn, ging weliswaar als tweede de laatste 250 meter in, doch lag toen nog een kwart seconde voor op de Russen die uiteindelijk zouden winnen. Op de langste afstand behaalde de Sowjet-Unie drie maal goud en even veel malen zilver. Oost-Duitsland was ook nu het op één na succes volste land met één maal goud. zilver en brons. In dit Olympisch toernooi veroverden de Russen bijna een der de van de beschikbare medailles. Zes maal ging de rode vlag met de sikkel en hamer in de hoogste mast. vier keer was een vertegenwoordiger van de Sowjet Unie goed voor zilver. Oost-Duitsland, dat in deze wedstrij denreeks toch wel lichtelijk heeft teleurgesteld, kwam tot drie gouden en drie zilveren medailles. Voor elk land een zeer aanvaardbare oogst. Echter niet voor de DDR, waar. ver wend door de successen in de kanos port, slechts het goud van de zege telt. Paul Hoekstra en Jean-Pierre Burny hebben in de k 2-1000 klasse vergeefs gepoogd die Oosteuropese hegemo nie te doorbreken. De man. die Ne derland op de spelen van 1964 en 1968 vertegenwoordigde, maar nu voor België uitkomt, en Jean Pierre Burny voeren aanvankelijk in derde positie. Ze leidden, halverwege de race. zelfs met een kleine halve se conde voorsprong op Sergej Nagorni en Vladimir Romanovski. die het goud zouden veroveren. Het tweetal moest uiteindelijk voor het geweld, dat de beide Russen ont wikkelden, wijken. Toch had de Bel gische boot voor de tribunes het brons nog in handen. Met amper 200 meter te varen bedroeg de voor sprong op de wereldkampioenen Jo achim Mattern en Bernd Olbricht uit Oost-Duitsland nog bijna een secon de. Hoekstra en Burny hadden ech ter te veel van hun krachten ge vergd. De Oost-Duitsers gingen niet alleen de twee Belgen voorbij, doch passeerden ook nog ruimschoots de Hongaarse boot. zodat het zilver naar de DDR ging. Hoekstra en Bur ny vielen terug naar de zesde plaats. Het verschil met de Fransen Han- quier en Lebas, die vierde werden, bedroeg slechts 0.8 sec. Ze maakten één fout, de Oostblok landen. En Canada was ze er dankbaar voor. In het openingsnum mer van de finales van de kanowed strijden over 500 meter stonden ze genadig toe dat de Canadese c 1 vaarder John Wood in de start een voorsprong nam. Zijn vorige winst zou tot een zilveren medaille reiken. Tot groot enthousiasme van de 5.000 toeschouwers kon Wood zich lang handhaven. In de slotfase liep de Oostduit-ser Wilfried Stephan wel ge makkelijk over hem heen. Wood, die halverwege de race tweeëneenhalve seconde op de sterke Bulgaar Boris- lav Ananiev voorlag, zag zelfs nog kans in de tweede 250 meter zijn voorsprong op de man die het brons behaalde bijna te verdubbelen. Verder waren de Oosteuröpese lan den heer en meester. De Sowjet-Unie toonde zich duidelijk de sterkste ka no-natie op de kortste afstand. Drie gouden medailles en drie zilveren vielen de Russen ten deel. die op geen enkel nummer lager eindigden dan een tweede plaats. Oost- Duitsland was. met twee maal goutf* en twee maal brons een goede twee de Al had de afvaardiging van de" DDR toch wel op nog indrukwek kender successen gerekend. De Spaanse k 1 Herminio Menendez en de k 2 Jose Sequin Guiller Del Riego, die gehoopt hadden in de- prijzen te vallen, moesten met twee; vierde plaatsen genoegen nemen. Bij de k 2-500, het nummer waarin, Arend Bloem en Lo Jacobs in de^ halve finales ten onder waren gegaan" eerder op de dag, mochten zij dan in de beginfase hun slag slaan. Na de 250 meter, die zij met een lengte! voorsprong op de Roemenen als eerste passeerden, was de rol van de Spaanse boot uitgespeeld. Wereldkampioenen Joachim Mat-" tern en Bernd Olbricht uit Oost Duitsland, toen nog in vijfde positig" varend, versnelden zo verschrikke lijk dat in nog geen 150 meter dé. eerste plaats was overgenomen. De Russen Sergey Nagorny en Vladimir, Romanovski werden, op bijna een" seconde, tweede en het Roemeense- duo Larion Serghei Policarp Mali- - hin greep zonder al te veel moeite- het brons. Paul Hoekstra, die op 19-jarige leeL" tijd, in Enoshima in Japan met An ton Geurts zilver veroverde op de 1000 meter, kwam in zijn derde Olympische Spelen ook in Mexico, in 1968 vertegénWoordigde hij Ne derland nog niet verder dan een negende en laatste plaats.Tochiis dé gewezen Nederlander, dié 1b 1972tot- Belg werd genaturalisééra.' sindsdien een van de sterkste k'ppp^1- vaarders van dat land is, allerminst, afgegaan. Het verschil tussen dé" combinatie Paul Hoekstra Jean- Pierre Burny en de Hongaren Jozsef. Deme en Janos Ratkai, vijfde in de eindstrijd, bedroeg immers ampet. anderhalve seconde. MONTREAL De Poolse her ren-volleybalploeg heeft zijp heerschappij, gevestigd tijdens- de wereldkampioenschappen in 1974 in Mexico-stad, tijdens de Olympische Spelen in Montreal bevestigd met de; gouden medaille. In vijf slopen de sets versloeg Polen in de finale de Sowjet-Unie met 3*^2'. De setstanden zijn: 11—15, 15—13, 12—15, 19—.15—7. Polen heeft - chter veel moeite gehad: de finale te bereiken. In de voorron- degroepen al moesten de Oosteuror peanen twee keer een achterstand van twee sets wegwerken om uitein delijk' een moeizame overwinning van 3—2 te behalen. (Tegen Zuid- Korea en Cuba), Ook in de halve finale stuitten de Polen op fel verzet. Na vijf moeizame en spannende sets kon Japan met 3—2 worden bé- dwongen. MONTREAL In het Olympisch toernooi heeft het kracht- hockey gezegevierd. De finale tussen Nieuw Zeeland en Australië was daar een uitstekend voorbeeld van. Nieuw Zeeland won tenslotte met 1-0. Voor de Nederlanders was er net als vier jaar terug in München een vierde plaats. Pakistan versloeg de Neder landers in de strijd om de derde plaats (3-2). Nieuw Zeeland en Australië zijn na tuurlijk de grote verrassing van dit hockeytoernooi geworden waarin in de voorronden medaillekandidaten als West-Dultsland (Olympisch kam pioen 1972), India en Spanje sneuvel den. In de halve finales werden Ne derland en Pakistan vervolgens het slachtoffer van het krachthockey. Vooral voor de Nederlanders was dat toen een enorme teleurstelling om dat zij in de poulewedstrijden had den aangetoond tegen iedere te genstander opgewassen te zijn. Maar die vierde plaats is natuurlijk wel veel meer dan er voor de afreis naar Montreal verwacht werd. Zo hoog als Nieuw-Zeeland, na de zege op Australië de sticks in de lucht gooide, zo diep dienen de hoe den uit respect voor die geweldige hockeyploeg te worden afgenomen. In de laatste wedstrijd van het toer nooi in het Molson-stadion. 14 000 toeschouwers, werd namelijk aange toond dat niet Nederland slecht heeft gespeeld in de halve eindstrijd tegen Nieuw-Zeeland, maar dat de „Kiwi's" toen pas hun topvorm had den bereikt Twee etmalen hebben zij dat niveau kunnen handhaven en daarvoor zijn zij, terecht, beloond met Olympisch goud. Australië werd met 1-0 verslagen, in een wedstrijd die werd uitgevochtenn volgens de beste tradities van het hockey dat zowel Australië als Nieuw-Zeeland voorstaan. Het wordt krachthockey genoemd, maar het is feitelijk de perfectie van de eenvoud. Stickvaardigheid, con ditie, durf en wilskracht zijn de pij lers van het hockey uit het vijfde continent. De kleine Selwyn Maister en de lange Tony Ineson, die woensdag Nederland de das omde den, speelden ook weer de hoofdrol in het laatste duel van de Nieuw Zeelanders. Niets in hun spel, net zo min trouwens als in dat van bijvoor beeld Alan Chesney, Paul Ackerley of Greg Dayman, groeit uit boven het niveau dat een Nederlandse spe ler kan bereiken. Maar zij kunnen het zeventig minuten volhouden en nog zo veel langer als nodig mocht zijn in de verlengingen, waar nieuw Zeeland de laatste dagen patent op had. Nieuw Zeeland is in Montreal uit het niets naar voren gekomen. Na gelijke spelen tegen West-Duitsland en Bart Taminiau (links) in duel met Samiulah tijdens de door Nederland verloren strij om het brons. Spanje (twee keer 1-1) volgde een overwinning op België (2-1) en een nederlaag tegen Pakistan (2-5). Slechts een minimale overwinning gaf de ploeg het recht op een beslis singsduel tegen Spanje om een plaats in de halve finales. Nieuw Zeeland won na verlenging, 1-0. Dé ploeg won ook de halve finale, vai? Nederland, na verlenging. In de eindstrijd gebruikte Nieuw Zeeland niet meer dan de gebruike lijke zeventig minuten, maar dat dikke uur moet meer van de krach ten hebben gekost en van de zenu wen gevraagd hebben dan ieder van de voorgaande duels. Na vijf minu ten al miste de gave technicus Patel een strafbal. Onmiddellijk na de her vatting liet Arthur Parking een kans voor een leeg doel aan zich voorbij gaan. Zes minuten na rust scoorde Tony Iveson toch, uit een korte hoekslag. In het halve uur dat daarna volgde heeft Australië dat over een even onuitputtelijk krachtenreservoir lijkt te beschikken, zonder ophou den aangevallen. Nieuw-Zeeland heeft die druk weerstaan, door zijft ongenaakbare verdedigers Chesney, Ineson en Dayson, maar vooral dóór de geweldige Selwyn Maister. De kleine middenvelder kende geen angst wanneer Australië weer aan legde voor een hoekslag, hij stormde', blindelings bijna, naar de plek waar het gevaar dreigde. Alleen al om deze voorman van het verzet ver diende Nieuw-Zeeland zijn eerste Olympische hockeymedaille die van goud werd omdat geen van de ande re tien ploegen dezelfde, niet kapot te krijgen, mentaliteit bezat. Austra lië kwam er nog het dichtst bij en werd dan ook tweede.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 8