Montreal heeft niets opgelost Cierpinski wint slag om marathon DDR atleten voorop Jos Hermens blijft twijfelen aan Viren Leeuwen hoek: tevreden Politiek, nationalisme en commercie spelen te grote rol Frank Shorter ongelukkig, Lismont verrast Montreal 1976 .MAANDAG 2 AUGUSTUS 1976 SPORT TROUW/KWARTET 7^1 door Ruud Verdonck Over vier jaar zien ze elkaar in Moskou ongetwijfeld weer terug. De „jeugd van de wereld", het corps officials en het gezelschap IOC-heren. Eindelijk dan eens in Oost-Europa, die vijftien dagen sport voor een miljardenbedrag. Ook dan zal er weer over gesproken worden of het eigenlijk nog wel kan. Olympische Spelen houden op deze wijze. Maar wie het IOC beluistert, zal ook weten dat de kans maar erg klein is dat het roer om zal gaan. De wereld mag dan in 1976 leven, het Internationaal Olympisch Comité lijkt er een wat trager lopende jaartelling op na te houden. Olympische Spelen zijn altijd gehou den voor het feest van de verbroede ring Maar al minimaal tien jaar lang zijn die oogmerken sterk gewijzigd. De Spelen zijn een landenstrijd ge worden, waarop opkomende naties zich voor het oog van de wereld menen te kunnen bewijzen. Van ver broedering onderling is binnen de ploegen al dikwijls weinig meer merkbaar, laat staan van verbroede ring tussen atleten van verschillende landen. Politiek Politiek, financieel en sportief gezien zijn de Olympische Spelen onder de huidige regels niet langer haal baar. Dat is een wat wrange consta tering. maar het is de realiteit. Afri ka heeft in Montreal, maar niet als eerste, de sport gebruikt als een wa pen in een strijd die grotendeels poli tiek is. Het IOC had daarop beter kunnen en moeten reageren. Zeker als men „verbroedering" zo hoog in het vaandel heeft staan. Het IOC blijkt daartoe echter niet bij machte. Kon niet optreden als bemiddelaar van niveau en accepteerde tenslotte ie klappen gelaten. De Spelen moes ten doorgaan, al wa£ de wereld dan tijdelijk een continent kleiner ge worden. Zoals het IOC ook in de kwestie Taiwan heeft moeten accepteren dat bet 1976 is en dat de verhoudingen in de wereld scherp getekend zijn. Ca nada Montreal in feite heeft voor het aan de organisatie begon, het IOC moeten garanderen dat alle aangesloten landen ook werkelijk konden deelnemen. De regering van Canada heeft daar een stokje voor gestoken voor wat Taiwan betreft. En het IOC bleek vervolgens niet bij machte om het eigen lid tot een wat soepeler opstelling te brengen. Dat levert voor over vier jaar ook problemen op. Want er zijn dan wel stringente eisen gesteld aan Moskou en de Spelen mogen een groots pres tige-object zijn voor Rusland, men zal toch ook niet om de politieke situatie heen kunnen. Daarin is de Russische opstelling duidelijk, de opstelling van het IOC is zonder aan passing opnieuw zeer kwetsbaar. Taiwan zal daar met zijn huidige eisen waarschijnlijk ook niet kunnen deelnemen. En dan moet nog worden afgewacht wat China teweeg zal brengen, zo het IOC die zaak al op korte termijn ter sprake brengt Lord Killanin (links) begroet in Montreal Ignaty Novitov, voor zitter van het organiserend comité voor de Spelen van Moskou in 1980. Financieel Financieel gezien zijn de Spelen over vier jaar wel weer haalbaar Rusland heeft er ook een miljardenproject van gemaakt, dat dan wel sober en eenvoudig heet te zullen worden, maar voor het gros der andere lan den volstrekt onbetaalbaar is, zon der daarvoor andere en belangrijker zaken uit te stellen. Die onbetaal baarheid van de Spelen is tijdens de voorbereidingen van Montreal al na drukkelijk ter sprake gekomen. Via lord Killanin heeft het IOC al laten weten voor dat probleem een open oog te hebben. Hij ziet een oplossing in het gunnen van de organisatie aan en groep van steden of landen. Maar alles hangt daarbij af van de aanbie dingen die het IOC krijgt. Op dat punt zal men ook de eigen ver antwoordelijkheid dienen te kennen en niet in zee mogen gaan met lan den die de Spelen als een geweldig prestigeobject zien en zich daarvoor in feite ongewenste opofferingen wil len getroosten. Zaterdag kwam de Griekse premier Constantine Caramanlis met het voorstel de Spelen voortaan perma nent in Griekenland te houden Een oud voorstel, waarop het IOC steeds heeft gereageerd met het wijzen op het feit dat het volgens de oude en zo geliefkoosde Olympische uitgangs punten niet mogelijk is iedere vier jaar op dezelfde plaats terug te keren. Het voorstel van Caramanlis is, afge zien van de plaats van zijn keuze, een goed voorstel. Alle bij het IOC aan gesloten landen dienen naar verhou ding op te draaien voor de kosten van de bouw en onderhoud van het permanente Olympisch complex en voor de vierjaarlijkse organisatie De baten van het evenement vloeien daarna weer naar die Olympische comités terug. In de brief die Caramanlis aan lord Killanin verstuurde, wees hij nog eens op de aspecten die de toekomst van de Spelen zo uiterst onzeker hebben gemaakt: politiek, nationa lisme en commercie. Dat zijn de za ken die. naar de mening van Cara manlis. uitgebannen dienen te wor den om weer terug te kunnen keren naar de sfeer van de oud-Griekse Spelen: een bestand tussen alle vol keren om de jeugd elkaar op sportie ve wijze te kunnen laten bekampen. Een deel van de problemen zou opge lost kunnen worden, als de Spelen steeds in Griekenland gehouden zouden worden Dat betreft dan al leen het financiële probleem. Want Griekenland kent zijn eigen forse politieke problemen en het probleem van de commercie is er een van het IOC op de eerste plaats Maar het principe de Spelen om de vier jaar op dezelfde plaats te houden is uitste kend. Al zal het IOC meer voelen voor het voorstel: één Olympische plaats per continent, die om de beurt gebruikt wordt. Sportief Of de Olympische Spelen sportief gezien op de huidige basis nog wel toekomst hebben, valt ook te betwij felen Het mag dan officieel volgens de regels verboden zijn. ook in Montreal zullen ongetwijfeld wel weer de atleten aanwezig zijn ge weest die al een procontract voor na de Spelen op zak hadden. Zoals er ook zeer veel deelnemers zijn ge weest die zich via de Spelen naar de status van professionele sportbeoe fenaar wilden toewerken Sterker nog dan die gevallen, wor den de Spelen beïnvloed door de ongelijkheid van kans die is ont staan door de grote verschillen tus sen de landen onderling in waarde ring voor de sport. In Oost-Europa bestaat geen profsport. Maar de wij ze waarop sporttalenten begeleid worden staat volkomen gelijk aan de wijze waarop ze elders in het open baar geldelijk beloond worden. Zoals ook de Jacht op prestige van Ameri kaanse universiteiten weinig meer met amateurisme van doen heeft. Die verschillen in aanpak zijn nu zo groot geworden, dat voor landen met een andere benaderingswijze in veel sporten nauwelijks meer kansen aanwezig zijn Alleen de al lergrootste talenten uit die landen, kunnen met name in de zwemsport en atletiek, nog een rol van beteke nis spelen. Om de gelijkheid van kans voor al len weer enigszins op gelijk niveau te brengen dient het Internationaal Olympisch Comité zijn amateurre- gel geheel te schrappen. Ook dat is 1976 MONTREAL De kampioen liep zekerheidshalve een ronde door. Tweeenveertig kilometer en honderdvijfennnegentig meter over het natte asfalt van het heuvelachtige parkoers door de buitenwijken van Montreal hadden de 25-jarige Waldemar Cierpinski uit het gehucht Neugat- tersleben (DDR) genoeg krachten gelaten om er nog eens 350 overbodige meters extra uit te persen. Pas toen hij Frank Shorter voor zich door de finish zag gaan, hield de magere Oostduitser onwennig beide handen boven het hoofd, raakte in het voorbijgaan de hand van zijn Amerikaanse tegenstander aan en verdween onder de tribunes. De marathon heeft in het verleden wel eens dramatischer ontknopin gen gekend dan de supersnelle race van zaterdag de snelste Olym pische marathon ooit gelopen waarin zestig van de tweeenzeventig gestarte lopers door de finish kwa men. Zelfs Karei Lismont kwam in derde positie vrij fit op de eindstreep aan en dat mocht op zichzelf een klein wonder heten. Nauwelijks een week geleden oogde de Belg, zilveren medaillewinnaar van Milnchen, nog als een ziek. klein vogeltje. MONTREAL Een vijfentwin tigste plaats in een tijd van even binnen de twee uur twintig minu ten, viel uiteindelijk Jos Hermens op de marathon ten deel. Bepaald geen slechte prestatie voor iemand, die op de marathon debuteert. Maar toch. Hermens hield vijftien kilometer lang de kopgroep bij, werd halverwege gesignaleerd toen hij van de vijftiende naar de der tiende plaats terugvocht, maar ver loor op de laatste moeilijke kilome ters teveel terrein om helemaal te vreden te zijn. „Toch wel teleurge steld", zo sprak de Nijmeegse at leet. „Krijg ik alle privileges en wat maak ik er dan van Onervarenheid met het handwerk van de super-langeafstand, hadden hem bij de eerste grote tempover hoging uit het eerste peloton doen vallen. „Ik wist niet wat ik moest doen. Meegaan met de eerste groep, waarvan het tempo flink hoog lag of wat minder risico ne men. Achteraf gezien, had ik beter mee kunnen gaan. Nu kwam ik een hele tijd alleen te lopen. Ik heb er zelfs nog over gedacht eruit te stap pen, maar dat vond ik een beetje laf tegenover de jongens thuis". De inzinking, die Hermens tussen de dertig en veertig kilometer door maakte, had twee oorzaken. Ener zijds zijn relatief geringe ervaring met het lopen op asfalt. Hermens legt bij voorkeur zijn trainingskilo meters af op onverharde bospaden waar het ruim ademhalen is. An derzijds ging het parkoers beu- velaf. Hermens moest zijn passen verlengen, kreeg moeilijkheden met het ritme en als gevolg daar van pijn in de benen. Een geluk bij een ongeluk was, dat het intussen was gaan regenen. „Dat hielp me er doorheen", aldus de wereld uurrecordhouder. „Ik liep constant te genieten van het weer". In de dagen, dat Jos Hermens zich nog uitsluitend met de middenlan ge afstanden bezighield, zag hij tegen de marathonspecialisten op als de meest pure sportlieden, die er zijn. Van dat idee is hij bij nadere beschouwing enigszins te ruggekomen. Vooral het verba zingwekkende verschijnsel zo mag men dat wel noemen Lasse Viren houdt hem bezig. Tot zijn verbazing hoorde de Nijmegenaar hoe de Fin hem na een kilometer of tien in goed Engels om wat te drinken vroeg. De eerste keer had de Nederlandse atleet juist zijn flesje weggegooid. De tweede keer gaf hij Viren inderdaad te drinken om even later toen de Fin uit het zicht was geraakt bij de volgende ravitaileringspost tot de ontdek king te komen, dat iemand het voor hem bestemde drinken had wegge nomen. „Als ik hem de volgende keer wat vraag, weet ik zeker dat Viren geen woord Engels spreekt", aldus Her mens en hij refereerde naar wat de Italiaan Fava hem dezer dagen over Viren vertelde. De Italiaan liep zes weken geleden in Helsinki een vijf kilometer met o.a. Lasse Viren. De afspraak was dat Viren elke derde ronde de kop zou ne men. Daar was hij toen helemaal niet toe in staat. Viren eindigde „■rgens in de veertien minuten. Een week later liep dezelfde Fin op de tien kilometer een tijd van 27.42.9. Een zo opzienbarende voor uitgang dat Hermens er nog steeds geen verklaring voor heeft kunnen vinden. Een hardnekkige ontsteking aan de blindedarm veroorzaakte bloedver lies. dat zelfs met de goortst mogelij ke overdaad aan anti-biotica niet te bestrijden viel. Tegen het advies van de Belgische ploegarts in, testte Lis mont zichzelf op de tien kilometer, werd er kansloos uitgelopen, startte toch op de marathon en stormde, toen hij eenmaal door de pijngrens was. zo onvervaard door de stromen de regen, dat hij van de zesde plaats na dertig kilometer opschoof naar dc met brons beloonde derde positie De dertiende marathon uitzijn loop baan is voor titelhouder en favoriet. Frank Shorter ongelukkig verlopen. In München, vier jaar geleden, won de schriele Amerikaan toen niemand het van hem had verwacht; in Montreal verloor hij. toen iedereen dacht dat hij zou gaan winnen. De beslissing viel in feite na 32 kilome ter Dat is het kritische punt in vrij wel elke marathonrace. De reserves zijn dan opgebruikt. Doktoren verklaren dat als volgt: een atleet verbruikt zo'n 100 calori- ëen per 1600 meter Hij heeft aan het begin van een marathon de beschik king over 1200 calorlëen en nog eens 800 uit vetreserves. Bij elkaar twee duizend caloriëen: goed voor 32 kilo meter hardlopen. De energie voor het afleggen van de resterende kilo meters ontleent hij aan het onder weg in de haast naar binnen ge werkte voedsel. Daarbij treden be wustzijnsvernauwingen op De atleet „sterft", zoals dat in atletiekkringen heet. Shorters" grote misrekening was dat hij op het kritieke moment niet al leen met zichzelf diende af te reke nen Zijn felle demarrage had na vijfentwintig kilometer aan de oe vers van de rivier De la Prairie de uit negen lopers bestaande kopgroep in stukken gehakt. BUI Rodgers. de Amerikaanse winnaar van de mara thon in Boston en de Zweed Goran Bengtsson. de gangmaker van het eerste uur, vielen terug, evenals Las se Viren, die hier zijn hoop om de prestatie van Zatopek te evenaren (goud op de vijf en tien kilometer en de marathon) moest opgeven. Eerder was Jos Hermens al weggevallen, toen de oorspronkelijk uit twintig man bestaande kopgroep in tweëen was gebroken. Eén ogenblik was Shorter vrij ge weest. maar Waldemar Cierpinski dichtte het gat Misschien kwam het door zijn onervarenheid hij liep in Montreal pas zijn vijfde marathon dat de Oostduitse sportstudent in de kritieke fase minder belast was. HIJ testte Shorter, liep van hem weg. zag hem moeizaam weer aanhaken en ging er in het heuvelachtige Acadie het Wassenaar van Montreal opnieuw vandoor Shorter bleef ach ter Eerst een meter of vijfentwintig Een paar kilometer later bij de vol gende helling ineens honderd meter De strijd was gestreden Cierpinski had vleugels gekregen. „Het leek wel alsof de weg meer bergafwaarts ging dan omhoog", herinnerde hij zich bij de persconferentie. Frank Shorter leidde lang het veld tijdens de marathon, maar de achter hem lopende Waldemar Cierpinski (51) won uiteindelijk met ruime voorsprong. MONTREAL De gouddel vers uit Oost-Duitsland sloe gen zaterdag op de slotdag van het atletiekprogramma nog een maal toe. Het resulteerde in drie gouden medailles. Die van de dames estafetteploegen waren geprogrammeerd. Het goud van marathonloper Wal demar Cierpinski bepaald niet. Maar zelfs in een team, waar van de verrichtingen als per computer worden geprogram meerd kunnen verrassingen voorkomen. Oost-Duitsland had in Montreal geen vertegenwoordigers op de vijf en tien kilometer, omdat het lange afstandlopen op de baan in dde £>DR een specialiteit is waarvoor men de juiste opleidingsmethoden kennelijk nog niet heeft gevonden. Oost-Duitsland behaalde in acht da gen atletiek elf gouden, zeven zilve ren en negen bronzen medailles, een oogst waarop geen van de andere landen kan bogen. Het Oostduitse kwartet op de 4 400 meter, bestaande uit Doris Maletzki, Brigitte Rohde, Ellen Streldt en Christine Brehmer stelde het eigen wereldrecord (3.23.0) bijna vier volle seconden s De 3.19.23 betekent dat gemiddeld alle loopsters het viertal, dat ln München tn 3.23.0 goud won, niemand in Montreal op de baan kwam Het is tekenend voor het gro te potentieel, waaruit men in de DDR kan putten. Het hoogspringen, waarvoor slechts veertien heren zich hadden gekwali ficeerd, zorgde voor voldoende op winding maar de regen verhinderde een krachtmeting op letterlijk en figuurlijk hoog niveau. De Ameri kaanse wereldrecordhouder Dwight Stones kon op het door de regen glad geworden tartan niet meer uit de voeten. De lat was toen inmiddels op 2,18 meter gelegd De organisatoren trachtten met allerlei hulpmiddelen het water van de slechtaangelegde hoogspringaccomodatie te verwijde ren. maar het bleef een lapmiddel. De grote triomf was voorde 20-jarige Pool Wszola, die vorig jaar septem ber in Athene europees jeugdkampi oen werd. De Pool had op 2,23 meter geluk toen na zijn passage de lat trillend bleef liggen Twee centime ter hoger greep hij het goudfbor in zijn tweede poging te slagen. De Ca nadees Greg Joy was de enige deel nemer die het met Wszola op 2.25 meter mocht proberen. Toen Wszola bij zijn tweede sprong op die hoogte slaagde, sloeg Joy zijn tweede po ging over om zicht te sparen voor de 2,27 m. Zowel Wszola als de Cana dees sprongen twee maal af. waarna het voor Joy afgelopen was. Zijn laatste poging wilde Wsola bewaren voor 2.29 meter. De barrière die ook voor hem te hoog was. Opvallend was het falen van de Amerikaan Bill Jankunis, die Stones bij de kwalificatiewedstrijden in Eu gene had verslagen. Jankunis faalde drie maal op 2,14 m. John Walker won de race. die hij niet kon verliezen, en werd kampioen op de 1500 meter De Nieuwzeelander trad daarmee in de voetsporen van Peter Snell. de dubbelkampioen van Toko op de 800 en 1500 meter, Toch had de 1500 meter de wereldre cordhouder op de mijl niet de vol doening gegeven, die hij had ver wacht. „Het had hier tot een treffen tussen Bayi en mij moeten komen. De boycot van de Afrikaanse landen heeft het atletiekprogramma geen goed gedaan". Net als op de 800 meter was ook nu de tweede plaats voor de Belg Ivo van Damme, die nog net de Westduitser Welimann voor bleef De eerste vijf aankomen den finishten binnen dezelfde seconde. Bij de heren estafettes werd het een dubbele overwinning voor de Ameri kanen De Verenigde Staten, die bij de atletiek evenals ln München zwa re klappen kregen, brachten hun to taal score aan gouden medailles daarmee op vijf Ook het zwaarste atletleknummer. de tienkamp, was voor een Ameri kaan De 26-jarige Bruce Jenner ver zamelde in totaal 8618 punten, een wereldrecord. De tweede plaats was voor de Westduitser Guido Kratschmer en de derde voor de Olympisch kampioen van 1972, de Rus Nikolai Avilov. Tot het achtste nummer, het polsstokhoogspringen, kon Avilov de Amerikaan goed bij houden en stond zelfs nog eerste in het klassement, maar op dat num mer verspeelde hij te veel punten aan Jenner. Na Alberto Juantorena. de Cubaanse winnaar van de 400 en 800 meter, kon het publiek in het Olympisch Sta dion nog twee dubbelkampioenen toejuichen: Tatjana Kazankina cn Lasse Viren. De Russin, die eerder deze week de 800 meter op haar naam bracht, won ook dc 1500 meter en Lasse Viren toonde zich na de tien kilometer opnieuw de sterkste op de 5000 meter. Bij de prestaties van dit tweetal viel het derde Olympische kampioenschap van de Russische hinkstapspringer Viktor Sanejev bij na weg. Lasse Viren. de deze week 27 jaar geworden politieman uit Myrskylae, zorgde voor een uniek feit in de Olympische aüetiekgeschiedenls. De Fin slaagde er als eerste ln zowel de 5 als 10 kilometer op twee achte reenvolgende Spelen te winnen. Een feit waarop zijn roemruchte landgenoot Paavo Nurmi en de Tsjech Emil Zatopek niet kunnen wijzen. Nederland speelde met zijn mini- atletiekploeg totaal geen rol. Aan de eis van het NOC „Strijd leveren op Olympisch niveau met een redelijke kans op een finaleplaats" konden alleen Rla Ahlrrs en Jos Hermens voldoen. Rla Ahlers eindigde bij het hoogspringen met 1,84 m als twaalfde en Jos Hermens kan terug zien op een tiende plaats op de 10.000 meter en een 25e in zijn eerste mara thon. MONTREAL Bram Leeu wenhoek, Nederlands rhef de mission, is een sportleider die zonder voorbehoud topsport voorstaat. Dat uitgangspunt van hem is in Montreal niet veran derd. Daarom concludeert Leeuwenhoek na de Spelen van de 21e Olympiade dat Neder lands afvaardiging in Canada eigenlijk te groot is geweest. „Wij hebben", stelde de voor- man van dc Olympische afvaar diging. „als uitgangspunt geno men dat in het voor-Olympische seizoen de prestatie moest wor den geleverd, die bepalend zou zijn voor het al dan niet afvaar digen. Niettemin zijn wij te to lerant geweest in ons aanwij- zingsbcleid. Simmige atleten hebben niet kunnen voldoen aan dc normen en wij hebben hen toen het voordeel van dc twijfel gegeven". „Achteraf vind ik dat het niet juist is geweest. Wanneer je be paalde voorwaarden stelt, dan dienen die stringent nageleefd te worden. Zouden wij dat heb ben gedaan dan zouden de roei-, atletiek- en wielerselectics er anders hebben uitgezien. Het zelfde geldt voor de dressuur- equipe". „Het is onjuist de Spelen als een evenement te zien waar presteren niet belangrijk is. Ik ervaar het als gênant wanneer op de tien kilometer een atleet een aantal keren wordt gedub beld, wanneer een loper op dc 1500meter een halve baan ach ter komt". Dergelijke „misstanden" heb ben zich bij dc Nederlandse af vaardiging niet voorgedaan. Leeuwenhoek is de eerste om het te benadrukken, maar hij heeft toch het gevoel dat, met name in dc tweede eek, dc pres taties beneden de verwachtin gen zijn gebleven. Hij maakte een duidelijk onderscheid overi gens tussen de gedachten die al in Nederland bestonden en die in Montreal groeiden. „De hoc- keyploeg bijvoorbeeld", lichtte Leeuwenhoek toe, „heeft meer bereikt dan wij veronderstelden toen wij uit Nederland wegvlo gen. Een plaats tussen vijf en acht zou voor ieder zeer aan vaardbaar zijn geweest. Nadat het toernooi echter was begon nen, groeide het idee dat er meer, veel meer, in zat. Het is er niet uitgekomen, maar dat is geen grond voor enige kritiek". Nederland moet zijn hoop en illusies koesteren op een lager niveau dan in landen waar de sport binnen de maatschappij structuur duidelijk anders in de markt ligt en ook binnen naties aar kwantitatief en dus kwalita tief een groter aanbod is. Leeu wenhoek: „Topsport betekent natuurlijk zo hoog mogelijk ein digen. Maar wij moeten ook ter dege beseffen wat mogelijk is. Binnen het geweldig hoge pres tatieniveau van Montreal ligt de strijd om de medailles vaak bui ten ons bereik. Wanner je dan nagaat wat een klein land als het onze wel heeft behaald, dan is er reden om content te zijn". Die tevredenheid van Neder lands chef de mission geldt ook voor andere facetten van het Olympisch gebeuren. De ploeg heeft en dat is voor Leeuwen hoek een groot goed zich ge dragen zoals mocht worden ver wacht. De omstandigheden waaronder geleefd en gewerkt moest worden, waren goed. De enkele momenten dat er iets mis ging, worden door hem dan ook beschouwd als incidentjes die de grote lijn slechts onder streepten. De moeilijkheden me» de gestuurde vier van Laga werden intern („en vrij hard", zei Leeuwenhoek) opgelost. De ziekte van roeister Ingrid Mun- nekes, vermoedelijk pfeiffer, doorbrak het totale beeld van het gezondheidspatroon. „Het verklaat waarschijnlijk wel", meende de Olympische baas, „waarom ze iets minder heeft bereikt dan wij dachten". De eenheid binnen de totale ploeg, een stokpaardje van hem, bleek vrijdag nog eens toen de poloërs zich en masse aan meldden bij de poort van het hockeystadion. Toen bleek dat er geen gratis plaatsen voor hen beschikbaar waren, heeft Leeu wenhoek zich daarover kwaad gemaakt en vertrok van zijn comfortabele plaats voor geno digden naar de tribune waar voor de kaarten moesten wor- 1 den gekocht. Hij deed hetzelfde •Is de spelers. Meer uit gebaar van solidariteit dan als een mo tie van protest tegen de organi satie. Leeuwenhoek gelooft niet dat meer geld, meer hulp. meer me dewerking en steun, de sportman of -groep op een veel hoger plan zullen brengen. „Betere prestaties komen voort uit een betere motivatie. Daar om heb ik over het geheel geno men geen reden tot klagen. Wij zijn hier gekomen om zo goed als mogelijk is te functioneren en dat is gebeurd. Qij leven op het moment in een maatschap- pij waar de prestatie niet /o verschrikkelijk hoog staat aan geschreven. Die instelling werkt ook door in de mentaliteit van de sportman en in alle scha keringen van de sport. De pres tatie staat voor velen ter discus- sie, maar ik geloof dat er een golfbeweging is en dat men wel weer terug komt van die ge dachten".

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7