paanse gevangenis acht opstandig Hevige woordenstrijd tussen Egypte en Syrië Conferentie over zeerecht in kritieke fase Oeganda arresteert weer twee Britten Verenigde Indiase oppositie vreest autoritair bewind Jiterst links pleegt bomaanslagen Vijfde zitting in New York Italië vraagt Vietnam ihulp in gifgaszaak Jordanië koopt toch luchtafweersysteem in Verenigde Staten India haalt fel uit tegen Westerse pers Saoedi-Arabië doet beroep op strijdende Libanezen Legertop zou ook aangehouden zijn Arabieren staken in bezet gebied AANDAG 2 AUGUSTUS 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 5 IADRID (Reuter, UPI, AP) Een groep van ruim 300 niet-politieke gevangenen is zaterdagnacht n opstand gekomen tegen hun uitsluiting van de amnestie in Spanje maar heeft zich gistermorgen tl weer laten insluiten. Bij bomaanslagen, waarvoor een uiterst linkse organisatie de verantwoor- lelijkheid heeft opgeëist, zijn zaterdag twee mensen omgekomen. )e groep niet-politieke gevangenen dom zaterdagavond op het dak van de grote Carabanchelgevangenis in ROME (AFP) Italië, dat in ver band met de ontsnapte gifgaswolk in Seveso al bijstand had gevraagd van Amerikaanse en Britse deskun digen, heeft nu ook de hulp ingeroe pen van Vietnam. De Italiaanse re gering gaf haar ambassade in Hanoi opdracht professor Ton That Thoet van het Vietdoec-ziekenhuis in Ha noi te verzoeken naar Italië te ko men om advies te geven bij het elimineren van het gif, dat al tiental len mensen in ziekenhuizen heeft doen belanden en de gewassen heeft aangetast. De Vietnamese hoogleraar beschikt lover een grote ervaring op dit ge bied. die hij heeft opgedaan tijdens 1de oorlog toen de Amerikanen zich [bedienden van ontbladeringsmidde- flen om schuilplaatsen en bevoorra dingswegen van de Vieteong bloot te leggen. Madrid om met spandoeken onmid dellijke vrijlating te eisen. De bewa kers grepen niet in. De gevangenen protesteerden tegen het feit dat zij niet onder de amnestieregeling, die vrijdag is bekendgemaakt, vallen. De groep bracht de hele nacht door op het dak van de gevangenis maar keerde zondagmorgen naar de cellen terug. De 'anti-fascistische verzetsgroep van de eerste oktober." een uiterst linkse organisatie, heeft gisteren de verantwoordelijkheid opgeëist voor de bomaanslagen, die zaterdag in vijf Spaanse steden zijn gepleegd. In Sevilla kwamen hierbij twee van de leden van de groep om het leven. De groep heeft het dagblad El Pais telefonisch meegedeeld dat de bewe ging „niet zou aarzelen te blijven strijden tot het verfoeilijke fascis tische regiem zou zijn verdwenen." De explosies deden zich voor kort nadat de regering de amnestierege ling Jiad afgekondigd. De beweging heeft ook de verantwoordelijkheid opgeëist voor de bomaanslagen op 18 juli, de verjaardag van het uitbre ken van de Spaanse burgeroorlog. Bij beide gelegenheden waren rege ringsgebouwen en burgeroor logsmonumenten het doelwit van de aanslagen. AMMAN (UPI) Premier Madar Ba- dran van Jordaniejj heeft gisteren in interviews met een Syrische en een Jordaanse krant bekendgemaakt dat zijn land een Amerikaans i luchtverdedigingssysteem gaat I kopen. „De moeilijkheden die de transactie in de weg stonden zijn nu uit de weg geruimd en zij bevindt zich nu in het afsluitende stadium," zei Badran, die negentien dagen geleden Zeid Rifai als eerste-minister opvolgde. Onder Rifai had Jordaniey aanvan kelijk afgezien van het aanschaffen van het Amerikaanse systeem om dat het steeds' duurder zou zijn ge worden. Onderhandelingen in Mos kou voor de levering van een Rus sisch systeem mislukten.Voor de Jordaanse order betaalt Saoedi- Arabie. Uit goed ingelichte kringen in Wash ington verluidde gisteren dat het Amerikaanse ministerie van defen sie na het jongste bezoek van koning Hoessein aan Moskou nauwelijks meer had verwacht dat Jordanieij het Russische aanbod zou afwijzen. De Verenigde Staten hadden zich vooral "Zorgen gemaakt over de mo gelijkheid dat de plaatsing van een modern Russisch raketsysteem in Jordanieij politieke invloed van het Kremlin op het koninkrijk tot gevolg zou hebben. Oppositie nist zei tijdens een gesprek in Rome dat de amnestie ook van toepassing is op hem en andere communistische leiders in ballingschap en dat hij in september naar Spanje terug wil. Carlistenleider prins Carel Hugo van Bourbon Parma vond de amnestie „een pas vooruit, die niet voldoende schijnt." NIEUW DELHI (DPA, Reuter) De verenigde oppositie in India ziet in de grondwetswijzigingen die door de regerende Congrespartij worden voorbereid, een poging om tot een autoritair bewind te komen. Een door de oppositie ingesteld nationaal comité voor onderzoek van de voor genomen wijzigingen heeft gisteren zijn kritiek aan de pers bekendge maakt. Bijzonder onaangenaam vindt de op positie de voorgenomen invoering van een lijst van burgerplichten en de beperking van de controlerende functie van het hooggerechtshof. Een woordvoerder van het comité zei dat de bevolking door steeds nieuwe burgerplichten en strengere bestraf fing tot slavernij dreigt te worden gebracht, terwijl de regeerders zich aan vervolging kunnen onttrekken als zij strafbare feiten begaan. De oppositiepartijen vinden dat het tegenwoordige parlement, dat eigen machtig zijn mandaatstijd heeft ver lengd. niet het recht heeft de grondwet te veranderen. Ook het hooggerechtshof heeft duidelijk ge steld dat de grondbeginselen van de grondwet niet mogen worden gewij zigd. Tenslotte heeft het kwaad bloed gezet bij de oppositie, dat over de voorgenomen grondwetswijzigin gen niet openlijk mag worden gedis cussieerd en dat dc oppositie ook niet tot gesprekken erover wordt uit genodigd. Ondertussen heeft India dit week einde weer een nieuwe aanval ge daan op de westelijke nieuwsmedia. Mohammed Yunus, een hoge rege ringsfunctionaris en voormalig se cretaris-generaal bij het ministerie van buitenlandse handel, zei in een toespraak tot de Indiase persclub dat dr westelijke persbureaus optreden .alsof zij door God almachtig zijn gesticht met Jezus Christus als hun directeur". Yunus haalde ook uit naar landen als de Verenigde Sta ten, Engeland, de Duitse Bondsre publiek. Zo noemde hij president Ford een „rugby-speler" die aan de macht was gekomen door ,,één van de vieste mensen in de geschie-" denis". India, aldus Yunus, had dertig jaar lang kritiek, onnauwkeurige be richtgeving en aanvallen op zijn re gering geslikt, „maar het gaat nu terugslaan". De Indiase regerings functionaris. die het besluit van de niet-gebonden landen om een ..pool" van persbureaus te vormen kwam toelichten, noemde de geloofwaar digheid van de westelijke persbu reaus een mythe". Het is volgens hem ook onhoudbaar te suggereren dat alleen westelijke persbureaus accuraat nieuws over de niet- gebonden landen zouden kunnen le veren. ,,Ik betaal al deze westelijke bureaus grote sommen geld om mij leugens te vertellen", zei hij. Yunus zei dat slechts vier of vijf landen het idee van de niet-gebonden landen om een ..perspool" te vormen niet leuk hadden gevonden. „Wij willen de nieuwsstroom niet beperken. De ze machtige bureaus mogen zeggen wat zij willen" aldus Yunus. De Indiase functionaris zei dat India nieuwsuitwisselingen zal beginnen met minstens 20 landen. Dat zal de komende dagen al zijn beslag krij gen. Hij had met name kritiek op dc Economist, New Statesman, The Guardian, The Observer, New York Times. Time en de Londense Times, die, volgens hem, regelmatig en on nauwgezette kritiek op India hadden gepubliceerd. De Westduitse media hebben hun methoden van Goebbels geleerd, zei Yunus. De Spaanse oppositie heeft de am nestie. die vrijdag door de koning is afgekondigd, algemeen als „een eerste positieve stap" begroet. Vol gens hen kan dit leiden tot de vereoe- ning van alle Spanjaarden. Ook de Spaanse pers heeft zich bijna unaniem blij getoond met de rege ling. De voorzitter van de gematigde Democratische partij meende dat met de amnestie een onvoorwaarde lijke stap is gezet en de socialist Tierno Galvan omschreef de amnes tie als „een eerste stap. die de hou ding van de oppositie tot nu toe zou kunnen veranderen." Basken Zowel de monarchistisch-liberale Garcia Trevijano als de communist Santiago Carrillo noemden de uitsluiting van de Baskische sepera- tisten van de amnestieregeling een „ernstige politieke fout." De commu- TEGOECIGALPA (UPI) De mi nister van buitenlandse zaken van Honduras, Roberto Palma Galvez heeft dit weekeinde El Salvador er van beschuldigd, ondanks de on langs overeengekomen wa penstilstand een aanval op zes Hon- durese grensdorpen. Honduras heeft inmiddels een klacht tegen El Salva dor bij de Organisatie van Ameri kaanse Staten (OAS) ingediend. Volgens de wapenstilstand die verle den week werd overeengekomen en vrijdagnacht van kracht had moe ten worden zou een veiligheidszone van drie kilometer langs beide kan ten van de grens worden ingesteld. De groep niet-politieke gevangenen, die niet van de amnestie in Spanje profiteren, klommen zaterdagnacht op het dak van de Carabanchelgevangenis. Gistermorgen was de actie voorbij. Vervolg van pagina 1 Dit weekeinde brak (evenals na de ondertekening van het Sinai- akkoord) weer een hevige woorden strijd uit tussen Cairo en Damascus, waarbij zij elkaar beschuldigingen naar het hoofd gooiden. Egypte beschuldigde Syrië ervan met agenten van de Israëlische in lichtingendienst samen te zweren tot het vermoorden van Palestijnse guerrillaleiders, onder wie PLO- leider Jasser Arafat. Syrië zei dat Egypte het vuur van de Libanese burgeroorlog voedde en on enigheid onder Arabieren kweekte teneinde een vredesregeling met Is raël te bereiken. De vertenwoordiger van Al Fatah in Saoedi-Arabië heeft gisteren koning Khaled en kroonprins Fahd bedankt voor hun „vastberaden steun aan de Palestijnse revolutie". Saoedi-Arabië had eerder dit week einde een dringend beroep op de strijdende partijen in Libanon ge daan de evacuatie van gewonden uit het belegerde Palestijnse kamp Tal el Zaatar mogelijk te maken. In een communiqué van het konink lijk paleis werd gezegd dat „zonder zich te mengen in de binnenlandse aangelegenheden van Libanon, heeft Saoedi-Arabië de Libanezen altijd verzocht een vreedzame oplossing voor hun problemen te vinden". „Maar, door het lijden van de gewon den van Tal el Zaatar en door de onmogelijkheid van hun evacuatie, en gezien pok het lijden dat vrou wen, noch kinderen, noch bejaarden wordt bespaard, kunnen wij niet lan ger het zwijgen bewaren", aldus het communiqué dat besluit met een be roep „op alle partijen een einde te maken aan het bloedvergieten en, uit medelijden van de gewonden, hun evacuatie te verzekeren". De evacuatie van gewonden uit het al meer dan een maand belegerde Palestijnse vluchtelingenkamp Tal al Zaatar, in de oostelijke wijken van de Libanese hoofdstad Beiroet, werd dit weekeinde opnieuw voor onbe paalde tijd uitgesteld. Dit heeft een woordvoerder van het internationale comité van het Rode Kruis be kendgemaakt. Het is nog niet geheel duidelijk wat de reden van het uitstel is, maar het heeft er alle schijn van dat het Rode Kruis niet over de minimale garanties beschikt om veilig de gewonden uit het kamp weg te halen. Een functionaris van het Rode Kruis zei later dat een van de partijen die de veiligheid tijdens de evacuatie moet garanderen een „grenspunt" had vastgesteld dat het konvooi van het Rode Kruis niet zou mogen over schrijden. KAMPALA (Reuter, UPI) Twee in Oeganda wonende Britten zijn aangehouden op beschuldiging van spionage. Volgens een Keniaans zondagsblad heeft president Idi Amin een aantal hoge legerleiders, onder wie de minister van defensie laten arresteren. Diplomatieke kringen in de Oegan- dese hoofdstad Kampala zijn be vreesd voor de veiligheid van de 300 in Oeganda wonende Britten na dé arrestatie van twee van hen. De 38- jarige piloot Graham Clegg werd vo rige week dinsdag in Oost-Oeganda aangehouden op verdenking van spi onage. De aanhouding gebeurde de dag voor Groot-Britannië de betrekkin gen met Oeganda verbrak. De twee de Brit, de 65-jarige Jack Tulley werd gearresteerd toen hij op een plaatselijk politiebureau naar Clegg kwam informeren. Beide mannen zijn naar Kampala overgebracht De Franse ambassade, die de Britse belangen in Oeganda behartigt, heeft nog geen reactie gekregen op haar navraag bij de Oegandese auto riteiten over de aanhoudingen. Vol gens berichten zouden de twee Brit ten samen zijn opgepakt met 23 an deren. onder wie veel Kenianen. Knielen President Amin heeft de Britten in Oeganda gewaarschuwd dat hij ze nauwkeurig in de gaten zal laten houden en dat daarvoor een speciale veiligheidsbrigade wordt opgericht. In de bitterste aanval van Amin op de Britten sinds de verbreking van de diplomatieke banden tussen zijn land en Londen zei de Oegandese leider dat alle Britten in het vervolg moeten knielen als ze hem ontmoe ten. Hij waarschuwde de Britten dat ze zich niet moeten inlaten met on dermijnende activiteiten en kwaad aardige propaganda. Volgens het Keniaanse zondagsblad Nation citeerde gisteren „welinge lichte kringen", die zeiden dat hoge legerofficieren onder wie de vier commandanten van de militaire een heden in het land zijn gearresteerd. Als arrestanten noemde Nation mi nister van defensie Adrisi, het hoofd van de eenheid voor openbare veilig heid Toweli, de commandanten van de marine-, commando- en parachu tistenregimenten. De officieren zijn opgesloten in een met prikkeldraad omgeven hotel in Kampala. Zuid-Afrika De ondertekening van het contract tussen Zuid-Afrika en een Frans con sortium voor de bouw van een kerncentrale bij het Zuidafrikaanse Koeberg is enkele dagen uitgesteld, zo is officieel meegedeeld in Johan nesburg. Volgens Zuid-Afrika is het uitstel het gevolg van een laatste reeks onder handelingen van technische aard over detailpunten van het contract. De overeenkomst zou eerst afgelo pen zaterdag worden bekrachtigd. De Veiligheidsraad heeft Zuid- Afrika met 14 stemmen voor en één onthouding (de Verenigde 8taten) veroordeeld voor een aanval op een dorp in Zambia. De Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Na ties William 8cranton gaf als reden voor de stemonthouding de pogin gen. die zijn regering heeft gedaan om de Afrikaanse problemen op te lossen. Hij veroordeelde echter de aanval op het Zambiaanse dorp wel. JERUZALEM (UPF, Reuter) Ara bische winkeliers op de door Israël bezette westelijke oever van de Jor- daan hebben gisteren hun zaken ge sloten uit protest tegen het invoeren door Israël van btw van acht pro cent op alle goederen met uitzonde ring van fruit en groenten. Israël voerde de btw op 1 juli in en besloot de maatregel op 1 augustus uit te breiden tot de bezette gebie den met het oog op de grote handel tussen beide zijden. Inwoners van het gebied van de westelijke oever zeggen dat de Israëlische maatrege len niet op hen kunnen worden toe gepast daar zij vallen onder de Jor daanse wetgeving. DEN HAAG (ANP) De conferentie van de Verenigde Naties over het internationale zeerecht is in een kritieke fase beland. Bij het begin van de vijfde zitting (in het VN-hoofdkwartier in New York van vandaag tot 17 september) worden de delegaties uit alle landen geconfronteerd met de dwingende noodzaak op korte termijn tot een globaal akkoord te komen, waarin het gebruik en de exploitatie van zeeën en oceanen wettelijk wordt geregeld. In de wateren rond IJsland is het de afgelopen jaren vaak heet toegegaan tussen Britse trawlers en IJslandse marineschepen, die de Britten het vissen onmogelijk probeerden te maken. Verscheidene malen werden netten stukgevaren en schepen van beide landen geramd. Op de foto houdt een IJslands patrouillevaartuig een Britse visser in het oog. Die noodzaak blijkt bijvoorbeeld uit de recente „kabeljauw-oorlog" tus sen Engeland en IJsland. Verder hebben reeds een aantal landen, wa- ronder Amerika, Canada en Noorwe gen, gedreigd in navolging van IJs land eenzijdig een 200-mijlszone af te kondigen als de VN-conferentie niet spoedig tot besluiten komt. Vooral uit economische overwegin gen kunnen in een dergelijk geval andere landen niet achterblijven. Zo zijn ook de ministers van buiten landse zaken van de EG een begin selverklaring overeengekomen waar in ze zich gezamenlijk opstellen voor de uitbreiding van de visserijgrenzen tot 200 mijl uit de kust. Verder werd besloten dat binnen EG-verband maatregelen genomen zouden wor den als de conferentie in New York niet tot overeenstemming zou kun nen komen. Tijdens deze jongste bijeehkomst van de Europese Raad in Brussel had vooral de Britse premier James Callaghan zich sterk gemaakt voor een 200-mijlszone voor de „Europese wateren", omdat volgens Callaghan Russische vissersboten op het ogenblik al een zesde tot een vijfde van de vis in de Europese 200- mijlszone vangen. „Als de Gemeenschap niet snel tot actie overgaat zullen onze visvoorra- den in die wateren snel uitgeput ra ken," aldus Callaghan. Meningsverschillen Over de kans dat de delegaties tij dens de komende zitting in New York tot een algemene concensus over het zeerecht zullen geraken is men in conferentiekringen zeer voor zichtig. Men wijst erop dat enerzijds nog essentiële meningsverschillen bestaan tussen de rijke landen (die met hun geavanceerde diepwater- technologie in staat zijn de rijke schatten van de zeebodem te ontgin nen) en de arme landen (die niet over dergelijke technologische middelen beschikken). Anderzijds bestaat bij de geogra fisch benadeelde landen, de zoge naamde „land-locked"-staten die niet aan zee grenzen, nogal wat weerstand om de kuststaten exclu sieve rechten toe te kennen in bij voorbeeld een economische zone van 200 mijl De eerste groep landen meent dat zij evenzeer aanspraak kan maken op de rijke schatten aan nikkel, koper, kobalt en mangaan, maar ook olie en gas van de zeebo dem. De open zee en de daaronder gelegen zeebodem worden immers door de conferentie betiteld als „het gemeenschappelijk erfgoed van de mensheid". Prof. mr. W. Riphagen, Juridisch ad viseur van het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag, zei on langs dat het op de komende zitting in New York inderdaad niet eenvou dig zal zijn uit de problematiek te komen. „Het kan echter wel", zo verklaarde hij, wijzend op het feit dat sinds de eerste zitting van de conferentie in Caracas (1974) over een aantal punten toch eenstemmig heid tussen de delegaties is gegroeid. De voorzitter van de conferentie over het zeerecht, Hamilton Amera- singhe van Sri Lanka, heeft een week voor het begin van de vijfde zitting in een verklaring aan alle lidstaten van de VN nog eens de punten aangegeven waarover nog geen algemene overeenstemming is bereikt. In de wat hij noemt „meest kritieke fase van de conferentie" zullen de delegaties zich moeten concentreren op: 1. De structuur van de voorgestelde internationale autoriteit voor het zeerecht, details van de ontginning van de zeebodemschatten en het voorkomen van negatieve gevolgen uit deze ontginning voor de econo mische situatie van de ontwikke lingslanden. Zoals uit de voorgaan de zittingen al duidelijk werd. staan de arme landen voor de open zee een internationaal orgaan voor dat be heer en exploitatie van de zeebodem regelt en de opbrengsten verdeelt op basis van gelijkwaardigheid. De rij ke landen bilden aanvankelijk een orgaan dat zonder beperkingen li centies uitgeeft voor exploratie en ontginning. Volgens prof. Riphagen leeft nu de gedachte overeen gelijke verdeling van dezeebodemschatten. De inschakeling daarbij van een in ternationaal staatsbedrijf is alge meen aanvaard, alleen de vorm daarvan is nog een probleem Ja maica en in een latere fase ook Mal ta hebben zich kandidaat gesteld als toekomstige zetel van dit staatsbe drijf 2. Het waarborgen van de belangen van geografisch-benadeelde landen, met name in internationaal gebied. 3. De rechtsverhouding tussen het concept van een exclusieve econo mische zone en de tot nu toe gebrui kelijke opvatting van de volle zee Vrijwel algemene overeenstemming bestaat op de conferentie over uitbreiding van de territoriale wate ren tot 12 mijl (inclusief de vrije doorvaart door die wateren) en de instelling van een economische zone van 200 mijl. Over de eventuele exclusieve rechten op de bo demschatten in zo'n zone moet nog gesproken worden. 4. Het probleem van het we tenschappelijk zee-onderzoek bui ten de territoriale wateren. 5. Het mechanisme voor de verplich te beslechting van geschillen. Hier bij zijn volgens prof. Riphagen ver schillende oplossingen mogelijk, zo als gebruik maken van het Interna tionaal Gerechtshof. „Heel wat werk" Vorige week zei de Colombiaan Ber nardo Zuleta, die door secretaris generaal, Kurt Waldheim van de Verenigde Naties is aangewezen als diens speciale vertegenwoordiger bij de komende zeerecht conferentie. dat hij geloofde dat te gen deze herfst een veelomvattende conventie over het zeerecht kon worden voltooid. Hij sloot de moge lijkheid niet uit dat die conventie dan in 1977 in de Venezolaanse hoofdstad Caracas zou kunnen wor den ondertekend. Over het zeerecht is thans vier maal vergaderd sinds 1973: tweemaal in New York. eenmaal in Caracas en eenmaal in Genève en tot nu met bitter weinig succes. Voor de vijfde vergadering zijn 158 landen uitgeno digd. Volgens Zuleta was er ten aanzien van een aantal grote problemen „al een mate van vooruitgang" geboekt. Maar hij voegde eraan toe „dat er nog heel wat werk verzet moest worden".

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5