Bloedproeven in Tiel zijn geruststellend Buitenlanders in Peking vluchten voor aardbeving "I met Nieuwe Haaöse Courant Nieuwe Leidse Courant Voorzichtig Amelander boeren verklaren eiland tot noodgebied" Olympische Spelen gesloten Brug in Wenen over volle lengte ingestort Weekeinde met veel doden in het verkeer Pagina 3 Trouw hoort bij u. En bij355.000 andere Trou wlezers. Elke ochtend. en met Kleine hooioogst wordt nu opgegeten Echt wil snelle hulp Gif ontsnapt door menselijke fout Meer bewolking Syrië krijgt nieuwe premier Marathon f'Wl UlMMIMUmê Grote vangst van heroïne in Limburg Nieuwe schok in Tangsjan Overstroming in Colorado: al 52 doden Proeven Viking kunnen wijzen op Mars-leven Een krant waar je op kunt rekenen Welkomstvoordeel 'rouw hoort bij u. Trouw 34E JAARGANG. NR. 9894 MAANDAG 2 AUGUSTUS 1976 UITGAVE TROUW/KWARTET B V. HOOFDREDACTEUR J.TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 ABONNEMENT 11-.17 PER MAAND 42.50 PER KWARTAAL 167,80 PER JAAR POSTGIRO 660000 BANK NED. CRED. BANK REK.NO. 23.00.12.574 - GEMEENTEGIRO X 11000 - LOSSE VERKOOPPRIJS f 0.55 Van een onzer verslaggevers AMELAND De gezamenlijke Amelander boeren hebben zaterdagmorgen hun eiland tot noodgebied verklaard. In een telegram verzoeken zij minister Van der Stee (landbouw en visserij) zo spoedig mogelijk de noodsituatie ten gevolge van de droogte te komen bekijken en maatrege len te nemen. Door het voordurend uitblijven van regen hebben de Amelander boeren dit jaar slechts de helft van de normale hoeveelheid win- tervoer (hooi) kunnen oogsten en dit wordt nu reeds door het vee opgesoepeerd. De heer J. Nagte- gaal, voorzitter van de Ame landse afdeling van de Friese Maatschappij voor Landbouw: „Normaal duurt de stalperiode 180 dagen en begint op 1 no vember. Als we nu nog negentig dagen ruwvoer gaan opmaken, hebben wij van de winter nog maar een kwart van de benodigde hoeveel heid over. Bqyendien hebben wij niets aan <fe maatregelen van de miaisfes voor vervoer van gras en bietekoppen, omdat wij vanwege .(^veerdiensten met veel tc hoge Vrachtkosten komen te zitten. Op de veerboot mag een vrachtwagen niet meer dan acht ton wegen. Als een boer vie rentwintig ton nodig heeft kost hem dat drie ritten en de chauf- feur vijf verloren uren tijdens de overtocht." i De ongeveer honderd Amelandse boeren met gemiddeld 125 koeien zagen zaterdag weliswaar één millimeter regen vallen, maar in de zeven weken daarvóór niet. 1%"^: ,,AIs er morgen veertig milimeter valt, heeft de grond nog minstens veertien dagen nodig om zich te herstellen, dus hebben wc er nog weinig aan. Het is nu tijd voor maatregelen, als we van de win ter ook de kachel nog een beetje warm willen houden". ECHT In de Limburgse gemeen te Echt, waar 260 agrariërs wonen en werken, is een actie op gang gekomen om de door de droogte getroffen boeren snel te helpen. Alle landbouwers krijgen formulie ren thuis, met behulp waarvan zij steun kunnen aanvragen. Van de 260 boeren komen er naar schatting 130 in aanmerking voor een lening en misschien zelfs voor een scha- deuitkering. Volgens wethouder Peters van Echt kan de lening uiteenlopen van vijftot twintigduizend gul den.'Echt maakt gebruik van een rijksregeling, waarin onder meer staat dat een bepaald percentage van het bedrijfskapitaal uit vreemd vermogen moet bestaan. Dat per centage is onlangs tot twintig a Van een onzer verslaggevers TIEL De eerste resultaten van het vrijdagavond begonnen bloedonderzoek bij 38 omwonenden van de chemische fabriek Verdugt in Tiel zijn geruststellend. Zaterdagavond werd door het Rijks instituut voorde Volksgezondheid in Bilthoven de uitslag bekendge maakt van de eerste twaalf bloed monsters, die gedurende een etmaal op aanwezigheid van de ontsnapte gifstof natrium-arseniet waren on derzocht. Alle twaalf monsters ver- Vandaag: toenemende bewol king met voornamelijk in het noorden van het land plaatselijk regen. Matige langs de kust krachtige zuidwestelijke wind ruimend van west tot noord west. Maximum temperaturen omstreeks 19 graden. Morgen en overmorgen: zonnige perioden, kans op een bui en iets hogere temperaturen. Morgen: zon op 5.04, onder 20.26 maan op 14.33, onder 23.45 toonden het een arseengehalte, vanc minder dan een milligram per liter bloed, wat normaal is voor de doorsnee Nederlander. 1 Onmiddellijk nadat in Tiel bekend werd dat niet ammoniak, maar het veel gevaarlijker loofdoodspuitmid- del natrium-arseniet bij verdamping was vrijgekomen, is door de genees kundige inspectie het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid ingescha keld om een onderzoek in te stellen naar mogelijke besmetting van be woners van naburige flats. Vervolg op pagina 3 UoICtA&ur - kunt u de kijkers iets vertel len over uw loopbaan? DAMASCUS (AFP,AP,UPI.Reuter) President Hafez Al-Assad van Syrië, heeft gisteren het ontslag aanvaard van premier Machmoed Ajoebi en heeft generaal-majoor Abdoel Rachman Khleifawi, een oud- premier, opgedragen een nieuwe re gering te vormen. Regeringsfunctio narissen zeiden dat Ajoebi gisteren een ministersvergadering leidde en de ministers meedeelde dat het de laatste bijeenkomst van zijn rege ring was. Ajoebi was minister president sedert december 1972 en bracht in augustus 1974 wijzigingen in het kabinet aan. Khleifawi werd in april 1971 voor het eerst premier. In maart 1972 vormde hij opnieuw een regering. Hij trad in december 1972 af wegens ziekte. Toen nam Ajoebi hb^ premierschap over. De nieuwe premier van Syrië. Khlei fawi. is van Algerijnse afkomst maar is in Damascus geboren. In 1948 ging hij in het Syrische leger. Hij volgde verschillende militaire opleidingen in Syrië en in het buitenland. Na achtereenvolgens bestuurder te zijn geweest van Homs. Hama en Deraa werd hij hoofd van de sectie officie ren bij de staf van de strijdkrachten. Zie ook pagina 5 Binnenland ,,Je kunt de gedragingen van mensen goed met die van vissen vergelijken. Je hebt soorten vis sen en typen mensen. Ieder mens vraagt een andere wijze van benaderen en zo is het ook met vissen." Tot deze uitspraak komt Dick Langhenkel, de gere formeerde predikant in het Utrechtse dorp Wilmis. Hij is een geestdriftig hengelaar. „Bij mijn wiegje lag een hengel," vertelde hij aan Fred Lammers. Zijn bijnaam „de vissende do minee" is zodoende wel te ver klaren. U leest erover op pagina 6. Dode vogels niet met blote handen aanraken3 Vermoorde vrouw in koffer gevonden3 Buitenland Zeerechtconferentie weer moeilijk5 Bomaanslagen in Spanje 5 Woordenstrijd tussen Syrië en Egypte5 Kerk Bultmann overleden2 Kerken helpen slachtoffers in Soweto2 Restanten van de Reichsbrücke in de Oostenrijkse hoofdstad Wenen na de plotselinge instorting van de brug. Links onder de bus die op de brug reed toen de pijlers het begaven. WENEN (UPI, DPA) De 300 meter lange Reichsbrücke over de Donau in de Oostenrijkse hoofdstad Wenen is gistermorgen over de volle lengte ingestort. Hierbij zijn mogelijk vier mensen verdronken. SIMPELVELD In de koffers van twee Aziaten, die in Aken op de trein naar Maastricht waren gestapt, is twaalf kilo heroïne gevonden. De heroïne, verstopt in plastic zakjes in dubbele bodems en dekels van de koffers. Het ongeluk gebeurde omstreeks vijf uur gisterochtend. Op het moment dat de vier pijlers het begaven reed op de brug een bus van het gemeen telijk vervoer De bus bleef op de restanten van de brug hangen en de chauffeur kon worden gered door de brandweer. Volgens ooggetuigen zou ook een auto met vier inzittenden in het snel- stromende water van dc Donau zijn terecht gekomen maar kikvorsman nen hebben nog geen enkel spoor kunnen ontdekken. Vlakbij de inge storte brug lag een Roemeense ri vierboot met honderd opvarenden maar niemand liep enig letsel op. Aanvankelijk dachten de Weense autoriteiteh dat het ongeluk met de brug. die gewoonlijk 800 auto's kan bevatten op haar vier rijbanen, het gevolg was van sabotage- activiteiten. Later bleek dat hoogstwaarschijnlijk metaalmoe heid de oorzaak van de instorting is geweest. Van de zes Donaubruggen in Wenen verbindt de Reichsbrücke het stadscentrum met de noordelijke voorsteden. Zij is zowel voor het au to- als het tramverkeer van belang. Burgemeester Gratz noemde de brug één van de best onderhouden brugggen van de stad maar kon niet zeggen wanneer zij voor het laatst was onderzocht. De Reichsbrücke is de enige brug in Wenen geweest die de Tweede We reldoorlog zonder schade doorkwam. Zij werd tussen 1946 en 1956 tijdens Het vertrek van de deelnemers aan het meest klassieke nummer van de Spelen, de marathon. MONTREAL Als alles goed vol gens plan is verlopen hebben er vannacht nogal wat mensen tra nen geplengd in het Olympisch Stadion van Montreal, waar de Spelen van de 21ste Olympiade officieel zijn gesloten. Met name voor het doven van de vlam had den de organisatoren een spekta- ker gepland dat de emoties los moest maken. De vlam werd gedoofd, terwijl de toeschouwers een persoonlijk fak- keltje dat was uitgereikt bij de ingang van het stadion, dienden te ontsteken. Overigens kreeg de sluiting niet zo'n massaal karakter als de ope ning. Per land was er slechts plaats voor maximaal zes deelne mers achter de nationale vlag. Dat leverde minder grote proble men op dan verwacht, omdat er al veel atleten weer vertrokken wa ren voor het einde van de Spelen. De laatste groet was zoals altijd: tot over vier jaar. In 1980 in Moskou. Alles over het laatste weekeinde van de Spelen op de sportpa gina's PEKING (Reuter, UPI, AFP, AP) Een groot aantal vrouwen en kinderen van voornamelijk buitenlandse diplomaten is gisteravond uit Peking geëvacueerd in verband met de ver wachte nieuwe aardbeving in China. de vier mogendhedenbezetting van Wenen herdoopt in Brücke der Ro ten Armee. Het stadsbestuur zoekt in heel Europa naar een constuctie, die provisorisch kan worden ge bruikt als noodbrug. DENVER (UPI. AFP. Reuter) Overstromingen in het noorden van de Amerikaanse staat Colorado heb ben het afgelopen weekeinde aan zeker 52 mensen het leven gekost. Zaterdagavond trad plotseling de grote Thompsonrivier buiten haar oevers in een gebied waar de rivier door een ravijn loopt. In het gebied bij de rivier wordt veel gekampeerd. Volgens de politie in het gebied zijn er twintig lichamen geborgen. Zeker 32 mensen zitten in resten van onder water liggende auto's en tenten en kunnen nog niet worden bereikt. De vrees bestaat dat er nog meer doden zullen worden geborgen. De autori teiten hebben meegedeeld dat nog een groot aantal kampeerders op uitstekende rotspunten zit en op red ding door helicopters wacht. Naast vele auto's en tenten is een aantal bruggen en een rijksweg door de vloedgolf verwoest. Gisteravond vertrokken twee vlieg tuigen vol vrouwen en kinderen naar de zuid-Chinese stad Kanton. Onder hen bevonden zich vijftig Britse en 25 Australische onderdanen. Chine se autoriteiten hadden gisteren de diplomatieke vertegenwoordigingen gemeld dat nieuwe aardschokken de stad Tangsjan hadden getroffen. De ze industriestad is bij de zware be ving van vorige week woensdag gro tendeels verwoest. De Chinese seismologen verwacht de komende dagen een nieuwe zware aardbeving, die waarschijnlijk dich ter bij Peking zal gebeuren dan de vorige. De ongeveer zes miljoen be woners van Peking bereidden zich gisteravond voor op een derde nacht onder de blote hemel. Ze kamperen in tenten en andere provisorische behuizingen en houden zich zover mogelijk van gebouwen, die bij een nieuwe aardbeving zouden kunnen instorten. „Speculatief" De schattingen over het aantal do den bij de aardbeving van vorige week variëren van honderdduizend tot meer dan een miljoen. De Chine zen noemden zelf geen aantallen en een functionaris verklaarde gisteren dat de in de buitenlandse pers ge noemde cijfers „louter speculatief" zijn. Volgens de correspondent van het Bulgaarse persbureau BTA zou den in de omgeving van Tangsjan ongeveer een miljoen slachtoffers zijn gevallen. Hij zou van Chinese functionarissen hebben vernomen dat de aardbeving wat vernielende kracht betreft „de ergste tot nu toe" is geweest. „Alle vorige vallen bij deze in het niet. Op veel plaatsen zijn dijken doorgebro ken en overstromingen ontstaan", aldus de woordvoerders volgens de Bulgaar. In 1556 werd de Chinese provincie Sjensi getroffen en daarbij kwamen 830.000 mensen om. De zwaarste aardbeving in China in de ze eeuw was in Kansoe en toen waren er 180.000 doden. Nederlanders Een Nederlands reisgezelschap van 15 personen, dat onder auspiciën van de stichting Nederland-China een reis door China maakt, is voor zover bekend niet getroffen door de be ving. De stichting heeft dit zaterdag vernomen van de Chinese ambassa de in Den Haag. PASADENA (UPD Twee van de drie biologische experimenten met bodemmonsters van Mars vertonen onverwacht snel positieve resulta ten. Maar de leider van het biolo gische team van het Viking-project, dr. Harold Klein, verklaart met grote nadruk dat daaruit nog niet het be staan van levende organismen op Mars mag worden afgeleid. Een monster van één kubieke centi meter waaraan bij kamertempera tuur (warm voor Mars) alleen water damp beschikbaar wordt gesteld, geeft opmerkelijke hoeveelheden zuurstof af. Volgens Klein zou dat een eenvoudige chemische reactie kunnen zijn, veroorzaakt door het opwarmen. Die reactie zou biolo gische activiteit kunnen imiteren, zei Klein, met de nadruk op imite ren. De atmosfeer boven het monster wordt twaalf dagen lang onderzocht op veranderingen in de samenstel ling die zouden kunnen wijzen op de stofwisseling'van organismen die in het monster aan de groei zouden zijn geraakt. Uit het feit détt er zulke mededelin gen worden gedaan, blijkt intussen de grote opwinding bij de staf in Pasadena. Van tevoren was ge waarschuwd dat men met dit soort berichten uiterst terughoudend zou zijn, en dat ze eigenlijk de eerste weken niet waren te verwachten. Het derde biologie-experiment kan in dit stadium nog geen resultaten hebben opgeleverd. Ook de geologen vinden verras singen in het chemisch onderzoek van hun bodemmonster. De sa menstelling lijkt „Jonger" dan die van de meeste aardse gesteenten. De spanning stijgt bij de Mars-onderzoekers. Signa len uit de buik van de Viking 1 zijn op z'n minst niet onverenigbaar met de veronderstelling dat daar iets leeft. Tijd om heel voorzichtig te gaan formuleren. Doen ze ook. Brengt Trouw haarfijn over. Nieuwe abonnee: Straat:- Plaats:Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang graag naar kenic 4 fraaie xwarl-kunstlederer onderzetters met zilver bedrukte ouderwet se locomotief modellen. Werkelijk een sieraad op mijn tafel. [~J Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modern, origineel. ZZ Voor de kinderkamer, de keuken al waar dan ook. L.J Tekening van het vroegere IJ te Amsterdam. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) 6,25 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de open envelop: Trouw/Kwartet, antwoord nummer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. WOWII ■MIIHI—W

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1