lyrië en PLO ach niet eens "Communisten Japan krijgen „Europese trekken" Buitenlanders gevraagd Peking te verlaten Oeganda akkoord met besprekingen in Kenia Hoe de Mexicaanse krant Excelsior werd geliquideerd" ia ^rwarring over akkoord leer evacuatie n gifgasstreek Bodem van Mars blijkt klonterig Malagasische eerste minister omgekomen Andreotti test volgende week vertrouwen Uit angst voor nieuwe aardschokken Leger zou aftreden Amin willen Tanaka beschuldigd door Tokiose krant >treven naar plaats in regering ■VARTBRDAG 31 JULI 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 ai M ROET, CAIRO (Reuter, UPI, AP) Over het donderdag om 12jJ de Syriërs en de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO rdwijke|kende akkoord dat een eind moet maken aan de drie Noordvinden durende controverse tussen beide partijen zijn giste- rdwijk imoeilijkheden gerezen. Daarmee zijn ook de vooruitzichten plein). %en stopzetten van de gevechten in Libanon aanzienlijk 10 uur fiechterd spoorti <eidse 1 dooi e^er van 116 PLO, Jassir Arafat, zich wel uitgesproken voor het akkoord dat °P_ vóór de^ tot een waPenstilstand in heel strani0011 binnen tien dagen. Hij heeft tvemva'wel afstand genomen van een liderlijk communiqué waarin Sinaï-akkoord tussen Israël en ?te wordt veroordeeld. Arafat naar alle PLO- :genwoordigers in Arabische en :re hoofdsteden een boodschap i n nnüurd waarin hij zegt dat de lei- nn.ü I van de Palestijnse revolutie Jir", het akkoord instemt en J ■Sjk^'r'eedracht kleine nDuin'ir in een boodschap aan presi- t Sadat van Egypte zegt hij: „Het vandeltfnoemde gemeenschappelijke i M.OOimuniqué weerspiegelt niet het n „Fo^dpunt van de Palestijnse leiding ïl Noons erop gericht tweedracht te zaai- ijfgeld tussen haar en Egypte". Een Pa- ijnse woordvoerder in Beiroet zei dooreren echter dat met Syrië geen akkoord was bereikt. De r op n zei dat de PLO „veel bezwaren Rest-ft" tegen bepaalde passages in de isch-Palestijnse verklaring. De Oude Hing over het Egyptisch- 19.45- 0lische Sinaï-akkoord wordt in an Alpjroet gezien als een bedreiging en „Qi de relatie tussen de Palestijnen ïiedam Egypte. Letterlijk wordt in de id" aateage van het akkoord gezegd: e imperialistisch-zionistische ndgedtessie. .bereikte haar climax in in om Sinaï-akkoord...". Palestijnse woordvoerder, een ictionaris van het Palestijnse rsbureau Wafa, zei: „Naar onze jning is het Sinaï-akkoord inder- Veerad verraad aan de Palestijnse Stichik. Maar we zijn niet van plan de Rijswijiërs die van dezelfde categorie i. Dit ir. als de Egyptenaren de pret te ikcentinnen een dergelijke verklaring af H J.. geves! n soul tan an deEVESO (Reuter, UPI) De Itali- in Lefcnse autoriteiten hebben gisteren agenpdracht gegeven dat nog 410 men- i voopn uit de omgeving van Seveso moe tenden worden geëvacueerd. Dit gebied Bin noorden van Milaan is door een jarertfgaswolk getroffen. Het aantal eva- gegroiées uit het gebied stijgt met de huis leuwe maatregelen tot bijna dui- ein. Ztnd en de verwachting is dat nog van |eer mensen het gebied zullen moe iet gtfn verlaten, ntehi lokale overheid in Seveso heeft skantpn kliniek voor voorbehoedsmidde- wen. (n ingericht, een voor het katholie- ente\(e Italië opvallende gebeurtenis. Me- lei zijn gisteren begonnen met het iand, pderzoeken van zwangere vrouwen imeeil verband met mogelijke gevolgen fd. oor de ongeboren kinderen van de n gargfgasbesmetting. Susanna Agnelli nieuan de Replubikeinse partij en Em- dia Bonino van de Radicale partij i gebebben er bij de regering op aange- gezlrongen een noodwetje op te stellen, nde tlat het mogelijk maakt vrouwen in iet gebied, die dat willen, abortus te aten plegen. De Zwitserse eigenaar van de on- vanff^hestrijdingsmiddelenfabriek. jen die de gasontploffing heeft veroor- ;ing Jaakt. heeft bekend gemaakt dat een noorprïtse firma een manier heeft gevon- inDeflen om de aarde te ontsmetten, regelilnaar dat n°g wordt gewacht op toe- 1Centftemming van de Italiaanse rege- ;rie vHng- °e lokale overheid heeft met jatnadruk gezegd dat de water,voorra- vijf^en in het gebied niet besmet zijn. te leggen. We hadden absoluut geen notie van de inhoud voordat we deze over de radio hoorden". PLO-leider Jasser Arafat, die de ko mende dagen naar Damascus zou gaan om het akkoord te onderteke nen. heeft laten weten dat ook hij geen voorkennis van het gewraakte communiqué had. De PLO zou in middels contact met de leiders in Damascus hebben opgenomen om sommige passages van het akkoord veranderd te krijgen. De voormalige premier van Libanon. Saeb Salam, verklaarde voor radio- Beiroet dat sommige „fouten" in de gezamenlijke verklaring gecorri geerd dienen te worden. „We hebben nu wel genoeg fouten gehad" zij hij. De premier hoopte dat het Sinaï- akkoord niet opnieuw ter sprake zou worden gebracht en dat het be standsakkoord ook een bepaling zou bevatten inzake niet-inmenging door Syrië in de Libanese binnen landse aangelegenheden. Het na een week onderhandelen in Damascus gesloten akkoord voorziet in de vorming van een Libanees- Palestijns-Syrisch comité dat toe zicht op het bestand moet houden zolang de gekozen Libanese presi dent Elias Sarkis nog niet in functie is. PASADENA (UPI) Hoewel de Marsbodem waarop de Viking I staat, kurkdroog is, gedraagt hij zich mechanisch als nat zand: er zit samenhang in. Dat is waarschijnlijk de oorzaak dat één van de onderzoe kinstrumenten te weinig van het bo demmonster heeft binnengekregen klontjes die niet door de opening gingen. Maar volgens dr. Ronald Scott, lei der van het onderzoekteam „Na tuurkundige eigenschappen", moet er toch in ieder geval iets doorheen gekomen zijn. „Er zijn beslist overal fijne korrels". De samenhang in de Marsgrond bleek uit de foto van de plek waar de graafarm het monster had genomen. Het apparaat dat te weinig kreeg, is de GLC/MSi die eventueel aanwezi ge organische stoffen moet scheiden en aantonen. Men houdt overigens ook rekening met de mogelijkheid dat het molentje gehaperd heeft dat het monster voor dit apparaat fijn moest maken. De experimenten waarin men probeert, eventuele spo ren van micro-organismen aan de groei te krijgen, zijn wel volgens schema begonnen. Plaatsvervangend projectleider Lou Kingland zei gisteren er zeker van te zijn. dat de technici de GLC/MS binnen vier dagen alsnog aan het werk krijgen. TANANARIVEV (AFP, Reuter) - De premier van Malagasië. luite nant-kolonel Joel Rakotomalala en zes andere mensen zijn gisteren om het leven gekomen toen het hef- schroefvliegtuig, waarin zij zaten niet ver van de hoofdstad in het gebied Antanifotsy verongelukte. Dit is door de radio bekendgemaakt. Tot de andere inzittenden behoor den de minister voor plattelandsont wikkeling, de chef van de generale staf, en de directeur van het militaire kabinet van de premier. ROME (Reuter. UPI) Dc i Italiaanse premier Andreotti zal vol gende week woensdag in het parle ment de vertrouwenskwestie stel len. De nieuwe minderheidsrege ring van 22 christen-democraten kan deze test alleen doorstaan als dc communisten bereid zijn zich te ont houden bij de stemming. Socialis ten. sociaal-democraten en republi keinen hebben, al aangekondigd dc regering te zullen gedogen. Hoewel de communisten zich over een gedogen pas zullen uitspreken na kennisname van de regeringsver klaring van Andreotti nemen waar nemers als vaststaand aan dat de inisten de nieuwe premier een kans zullen geven, zeker nadat de communisten het voorzitterschap hebben gekregen van zeven zware parlementaire commissies en daar door de wetenschap hebben dat met de communistische wensen terdege rekening wordt gehouden. De nieuwe regering is gisteren door de Italiaanse president Leone beë digd. Op de foto neemt de eerste vrouwelijke minister Tina Anselmi. die belast is met het ministerie van arbeid de gelukwensen van de presi dent in ontvangst. PEKING, TOKIO (Reuter, UPI. AP) De Chinese autoriteiten in Peking hebben gisteren buitenlandse zakenlieden aangeraden de Chinese hoofdstad zo spoedig mogelijk te verlaten om te ontkomen aan nieuwe door Chinese deskundigen verwachte aardbevingen. De autoriteiten vroegen de buiten landers minstens twee weken weg te blijven, omdat ze binnen die termijn een nieuwe aardschok verwachten. De buitenlanders, overwegend Brit ten, Fransen, en Jappanners. kam peren in tenten in de „verboden stad" van Peking. De meesten van hen zijn inderdaad van plan zo spoe dig mogelijk te vertrekken en in Hongkong of Tokio de verdere ge beurtenissen af te wachten. Volgens buitenlandse diplomaten in Peking zullen de meesten vandaag al ver trekken. Gisteren mochten ze even terug naar hun appartementen om hun bezittingen op te halen, maar het werd hun sterk afgeraden in hun appartementen te blijven De miljoe nen inwoners van Peking bereiden zich voor op een langdurige verblijf op straat. Aan de vervanging van de tenten door barakken, die meer beschutting geven, wordt gewerkt. NAIROBI (Reuter, UPI, AFP) De Oegandese president Idi Amin gaat akkoord met een Keniaans voorstel om een delegatie van de Oegandese regering naar Kenia te sturen voor overleg hoe de huidige moeilijkheden tussen de twee Oostafrikaanse staten kunnen worden opgelost. Dit is volgens radio-Oeganda meege deeld door William Eteki, de secretaris-generaal van de Organi satie voor Afrikaanse Eenheid (OAE), die de afgelopen wéék heeft getracht te bemiddelen. Diplomatieke kringen in de Keniase hoofdstad Nairobi hadden eerder verklaard geen aanleiding te zien tot bemiddeling maar dat een bezoek van een Oegandese regeringsdelega tie daarentegen nuttig zou zijn. Oe ganda heeft Kenia ervan beschul digd betrokken te zijn geweest bij de Israëlische bevrijdingsactie op de luchthaven van Entebbe en van het uitvoeren van een energieblokkade tegen Oeganda. Kenia heeft de be schuldigingen tegengesproken. Volgens het Keniase dagblad Daily Nation heeft een groep van dertig hoge officieren, die alle geledingen van het Oegandese leger vertegen woordigen, Amin gevraagd af te tre den. Volgens de krant zou de officie ren zowel tot Amins eigen stam de Instemming Gisterochtend vroeg werd de bevol king gewaarschuwd voor nieuwe aardschokken Westerse correspon denten meldden dat er geen sprake was van paniek bij de bevolking in Peking. „Zij gedroeg zich als betrof het een oefening, ieder ging kalm zijn gang en trof zijn voorberei dingen" Over de aantallen slachtoflers wordt niets meegedeeld, maar diplomatie ke waarnemers vrezen dat slechts weinigen van de ruim een miljoen inwoners van de zwaarst getroffen stad Tangsjan ongedeerd zijn geble ven. Ook over materidle schade wor den geen berichten verstrekt. Maar waarnemers menen dat de gevolgen van de ramp voor de Chinese econo mie enorm zullen zijn. Het getroffen gebied was een dichtbevolkt in- dstriegebied. Men gelooft dat veel van de ijzer- en staalfabrieken, de cementindustrie en de wa terkrachtcentrales verwoest zullen zijn. Ook verwacht men dat het gro te kolenmijnen-complex van Kailu- an. op enkele kilometers van Tangs jan. zware schade heeft geleden. Dit complex leverde meer dan 15 pro cent van de Chinese bhoefte aan kolen. Het Chinese ministerie van buiten landse zaken heeft de Japanse am bassade in Peking laten weten dat China elke hulp van het buitenland zal afwijzen. Dit heeft het Japanse persbureau Kyodo bekendgemaakt Kakwa's als tot de Nubiërs behoren De officieren zouden hebben gezegd dat het openbare leven in het land één grote chaos is. dat het leger is gedemoraliseerd, de economie op in storten, staat en het volk doodsbang is voor de president. Het Britse ministerie van buiten landse zak,en heeft gisteren met in stemming kennis genomen van de reactie van Amin op de diplomatieke breuk van Groot-Brittannië met Oe ganda en de verklaring Amin dat de 200 Britten in Oeganda blijven wo nen en werken mogen vertrekken wanneer zij dat willen. Van een correspondent De voorvechters van de vrije pers in Mexico hebben een zware nederlaag geleden. Hun dagblad bij uitstek Excelsior is gestor ven zoals de Mexicaanse bisschop Mendez Arceo het uitdrukte. Hoe conform de Mexicaanse pers zich gedraagt wordt bewezen door het feit dat aan deze zaak slechts in het buitenland aandacht wordt besteed. In Mexico wordt het lot van Excelsior doodgezwegen. De moord op Excelsior, zoals de ge beurtenissen in kringen van journa listen worden genoemd, houdt ver band met het ontslag van de direc teur en bedrijfsleider. Julio Scherer en Hero Rodriguez en een aantal van hun medewerkers. Op het ontslag volgde een spontane solidariteitsac tie van hun collega's, die zelf ontslag gingen nemen. Aan deze ontslagen gingen binnen de coöperatie die Ex celsior uitgeeft een grote interne ver deeldheid vooraf. Commissies bin nen het coöperatief werden tegen de redactie en de bedrijfsleiding van het blad oDeezet. Op de televisie en in de overige pers werden het geconcentreerde acties tegen Excelsior gevoerd. De cam pagne richtte zich deels tegen de politieke lijn in hoofdartikelen van Excelsior en deels tegen bepaalde commentatoren. Het conflict rond Excelsior kwam tot uitbarsting in verband met stukken land die het coöperatief wettig had gekocht. De ze grond was onder meer bestemd voor de stichting van een bedrijf die de economische onafhankelijkheid van de krant moest garanderen. Op perfide, maar uiterst slimme wijze organiseerde Humberto Serrano, parlementslid voor de regeringspar tij PRI. een bezetting van de grond door „landloze" boeren. Serrano ver klaarde. dat indien Scherer en Ro driguez ontslagen zouden worden, hij binnen 24 uur er voor kon zorgen, dat de bezetting beëindigd zou worden. Zo werd de vernietiging van een dagblad in scène gezet. Onder het achtjarig bestuur van Scherer was Excelsior uitgegroeid tot één van de belangrijkste dagbladen in Latijns- Amerika. Excelsior stond voor alle meningsuitingen open. van rechts tot links Mexico's beste schrijvers en knapste intellectuelen leverden aan Excelsior bijdragen. Maar wat is een grotere oorzaak van jaloezie dan succes'' Bovendien stelde Excelsior, aange moedigd door de teneur van het be leid van de Mexicaanse president Echeverria. die een dialoog en kri tiek bevorderde, zich steeds onaf hankelijker op. Heilige koeien be stonden er voor de krant niet meer Juist deze onafhankelijkheid werd de steen des aanstoots. Excelsior was niet bang om kritiek te leveren waar het nodig was. of dat bij de regering in goede aarde viel of niet. Dc kritiek werd nooit lichtvaardig gespuid: ze was altijd gedegen op feiten gebaseerd. Vernietiging TOKIO (UPI)— De vroegere Japan se premier Kakaeei Tanaka. die de ze week gearresteerd werd in ver band met de Lockheed-zaak in Ja pan. heeft persoonlijk beslist geen vliegtuigen ter bestrijding van on derzeeboten in Japan te laten fabri ceren in ruil voor ruim anderhalf miljoen dollar van de Lockheed- fabriek, die daarop probeerde zijn P3C Orion anti-duikboot vliegtuigen in Japan te slijten. Dit heeft het Tokiose blad Mainichi gis teren bekendgemaakt. Met het ontslag van Scherer en Ro driguez is Excelsior van één dag op de andere van 8 op 9 juli tot een geheel kleurloos en oninteressante krant geworden. Het „toeval" wil dat Echeverria met enkele anderen sa men zojuist een groep van 38 kran ten. waaronder El Sol en El Univer sal. heeft opgekocht. Velen leggen tussen deze aanwinst en de moord op Excelsior een verband. Echever ria verklaarde dat noch hijzelf noch de regering bij de vernietiging van Excelsior betrokken was. Het staat echter vast dat de regering niets gedaan heeft om de ondergang van Excelsior te voorkomen. De de tails bewijzen dat de vernietiging van Excelsior opzettelijk was. De gang van zaken bij Excelsior is wel voor buitenlandse correspondenten heel leerzaam. Enkele corresponden ten schrokken van de censuur die duidelijk werd toen Excelsior op 7 juli met een geheel witte pagina ver scheen. Op navraag bleek dat er door middel van lichamelijk geweld de publicatie van een solidari teitsverklaring met Scherer van 48 medewerkers was tegengehouden. De buitenlandse correspondenten hebben Excelsior vanaf dat ogenblik op z'n laatste gang begeleid. Tot deze laatste gang behoorde chao tische vergaderingen met ja-zeggers en provocateurs, die aan hun stroo- hoedjes, speciale armbanden of wa pens te erkennen waren. Tot deze laatste gang behoorde ook: het geor ganiseerde gekrakeel van gemanipu leerde groepen, die voorkwamen dat Scherer het woord kon nemen, het wegblijven van de politie toen deze dringend geroepen werd door de met fysiek geweld bedreigde directie van Excelsior en het niet doorverbinden van telefoongesprekken van de di rectie met Echeverria. (In het pater nalistische Mexico is men gewend dat deze pater familias in crisissitua ties persoonlijk ingrijpt. De reden voor de vernietiging van Excelsior wordt gezien in de onaf hankelijke kritiek die de krant uitoe fende. Deze kritiek werd aanvankelijk sterk aangemoedigd door Echever ria Tijdens de eerste jaren van het bewind van Echeverria richtte de kritiek zich voornamelijk op het voorafgaande bewind. Maar nu ging de kritiek zich voortdurend richten op de zwakheden van het bewind van Echevarria zelf. Er zit echter ook een goede kant aan deze hele tragedie. Voor het eerst in de geschiedenis van de Mexicaanse pers heeft een deel van de journalis ten solidariteit durven tonen en het risico van ontslag niet geschuwd. Men wilde liever z'n baan verliepen dan concessies doen aan de vrije meningsuiting. Het effect dat dit heeft gehad blijkt uit de hulde die Julio Scherer en zijn medewerkers werd gebracht door tweeduizend be wonderaars van diverse politieke richtingen na het „overlijden" van Excelsior en bij de oprichting van een nieuw weekblad door Scherer en zijn medewerkers. Het publiek werd om bijdragen aan het nieuwe weekblad verzocht. Toen de naam Scherer viel. hij had zich beschei den op de achtergrond gehouden als stichter van het nieuwe weekblad barstte een dusdanig enthousiasme los en kreeg hij zo'n ovatie, dat dit hem en het publiek nieuw vertrou wen moet hebben gegeven dat uit eindelijk de vrije meningsuiting in Mexico zal zegevieren. ADVERTENTIE eskitl oor Victor Zorza oud£r was een verschil van mening tussen de Westeuropese en de 3 vinfaPanse communisten over erotische films, tot dat de westerse omvkameraden delegaties naar Tokio stuurden die ter plekke een konden instellen, an et ddnDe Franse communistische leider JcardBeorges Marchais en de Spaanse gevepartijsecretaris Santiago Carillo lei- rordden eerder dit jaar beide delegaties naar Japan. Deze delegaties spraken over de films met de Japanse com munistische leiders, die zeiden dat de porno in Japan op de televisie ^werd vertoond. „Toen ik dit uitlegde qaan de delegatie van de Franse com- Tatiimunisten". zo zei de Japanse partij- nietëecretaris Tetsuzo Fuwa, „gingen ze terug naar hun hotel en zetten de televisie aan. De volgende dag zei den de Franse delegatieleden ons dat ze zulke programma's in Europe se landen nog nooit hadden gezien." De Spaanse delegatieleden zeiden dat ze „erg verbaasd" waren. Victoriaans Oorspronkelijk hadden de Europese communisten de Victoriaanse hou ding van de Japanse partij gegisp en omschreven als „kleinburgerlijk" en als een aantasting van de vrijheid van meningsuiting. Op een moment z c eé n k ëntö intei t wo aam n D imte Lildd D d ahu ialil dat zowel de westerse als de Japanse communistische partijen zelf graag zeggen dat zij culturele en andere vrijheden zullen verzekeren, zou een behoudende opstelling van de Ja panse communisten wel eens tot het verwijt kunnen leiden dat ook de Westeuropese communisten daar aan lijden. Daarom is die zaak aan de orde geweest bij gesprekken om een gezamenlijke strategie uit te stippelen voor communistische par tijen in industriële democratieën die nu een stukje van de macht willen hebben. Overeenkomsten Er is geen sprake van enig formeel akkoord om dezelfde politiek te vol gen. maar er is een duidelijk be wustzijn. met name onder de Japan se communistische leiders, van de overeenkomsten tussen hun eigen rol en die van de Westeuropese com munistische partijen, en van voorde len die daaruit kunnen worden ge trokken. In een verklaring over de communistische successen bij de Italiaanse verkiezingen zeiden de Ja panse communisten dat het enige argument dat tegen de Italianen was ingebracht dat hun deelneming in de regering „als in Japan" tot een dictatuur zou leiden. Maar de verkie zingsresultaten, zo werd gezegd, had den het bankroet van het anti- communisme aangetoond. De Japanse communistische partij (JCPi hoopt dat wat in Italië gebeurt ook in Japan zal gebeuren, waar het uitzicht van vervroegde verkiezin gen de partij ertoe heeft gebracht het partijcongres ruim op tijd eind juli bijeen te roepen. Dit omdat de communistische partij verwachtte dat het Lockheedschan- daal zou leiden tot vervroegde ver kiezingen, waar zij een grote stem menwinst uit zou kunnen slepen. Het congres begon afgelopen woensdag, precies op tijd omdat vrij wel tegelijkertijd de voormalige' Ja panse eerste minister Kakuel Tana ka werd gearresteerd in verband met de Lockheedzaak. De communisten hebben steeds volgehouden tegen alle ontkenningen in dat omko ping had plaatsgevonden ook in de hoogste regionen van de regerende liberaal-democratische partij. De ar restatie van Tanaka geeft de partij het beste begin wat zij zich maar kan wensen in wat het begin lijkt van één van de meest beslissende verkie zingscampagnes in Japan sinds de Tweede Wereldoorlog. Het doel is net als in Italië en in Frankrijk niet een meerderheid te krijgen maar aanvaard te worden als één van de partijen in de regering. Indrukwekkend De vooruitgang van de Japanse com munisten is in sommige opzichten indrukwekkender dan de langzame en gestage opbouw van de commu nistische macht in Italië en in Frank rijk, waar de partij' lange tijd heeft gesteund op bijna een kwart van de kiezers. In Japan, aan de andere kant. steeg de aanhang van de partij van iets meer dan één miljoen kie zers in het begin van de zestiger jaren tot 7 miljoen in 1974 op een totaal van ongeveer 50 miljoen. Het aantal leden van de partij steeg in dezelfde periode van 80 duizend tot ongeveer 400 duizend nu. De Japanse communistische partij heeft lang op gespannen voet ge staan zowel met Peking als met het Kremlin en zij maakte al vroeg ge bruik van de verkiezingsstrategie die voor de Westeuropese communisten zo succesvol was: zich afzetten tegen de Sowjet-Unie. Na het laatste partijcongres werden de Japanse communisten gegispt in de Sowjetrussische pers vanwege een actie „nog nooit vertoond in de geschiedenis van de internationale communistische beweging". De woe de van het Kremlin was opgewekt door de oproep tijdens het partij congres van 1973 door partijsecreta ris Fuwa. waarbij hij de teruggave eist van de Japanse eilanden die de Sowjet-Unie na de oorlog heeft be zet De partijkrant Akahata gaf lik op stuk door een geheime overeen komst tussen de Japanse communis ten en het Kremlin te onthullen (uit 1953 en bevestigd door partijleider Leonid Breznjew in 1971), waarin de Sowjet-Unie belooft de eilanden eventueel terug te geven. Het standpunt van Japanse communis ten is op het ogenblik dat de Sowjet- Unie twee eilanden onder een nieuw vredesverdrag terug moet geven, en dat de twee andere eilanden terug zouden moeten worden gegeven na de herziening van het Japans- Amerikaanse defensieverdrag. Chinezen De verhouding tussen de Japanse communisten en de Chinezen is zo mogelijk nog meer gespannen dan die met de Sowjet-Unie. hoewel ook Peking voorstander is van teruggave van de eilanden aan Japan veel duidelijker nog dan de Japanse com munisten. Aanvankelijk stonden de Japanse communisten aan de kant van de Chinezen in hun conflict met de Sowjet-Unie, maar er ontstond een breuk toen de Chinezen zich wilden bemoeien met de binnen landse aangelegenheden. De overeenkomsten tussen de Ja panse communistische partij en de Westeuropese communisten zijn ge baseerd op gemeenschappelijke ken merken en behoeftes van partijen in moderne industriële democratieën. Nog vóór de Franse communistische partij veranderden de Japanse com munisten op hun congres in 1973 de betekenis van de formule van de „dictatuur van het proletariaat" in de formule van de „proletarische machtsovername". Inmiddels laten de Japanse communisten deze for mulering geheel vallen Terwijl de westerse communistische partijen zich nog steeds op het „marxisme- leninlsme" beroepen heeft de Japan se communistische partij deze stel ling formeel vervangen door het „we tenschappelijke socialisme" Partijvoorzitter Kenji Mijamoto leg de uit dat het begrip van het we tenschappelijke socialisme beter aansluit op de nieuwe ontwikkelin gen die na de dood van Lenin hebben plaats gevonden. Deze nieuwe ontwikkelingen zijn ei genlijk van veel jongere datum dan de dood van Lenin. Zij zijn het ge volg van wat de communisten de „crisis van het kapitalisme" noemen en van de crisis in de communis tische wereld, die het mogelijk heeft gemaakt voor de Japanse en wester se communistische partijen om een eigen koers te volgen. Hoe gunstig zich de ontwikkelingen voor hen ook aftekenen, de communistische par tijen zullen pas een werkelijke doorbraak kunnen bereiken als zij in staat zijn gebleken om hun kiezers ervan te overtuigen dat zij van hun totalitaire gewoontes afstand heb ben gedaan. Dit vormt een probleem voor zowel de Japanse als de westerse commu nistische partijen. De oplossing van dit probleem ligt niet in de publlka- tie van een manifest van 24 000 woor den „over vrijheid en democratie", zoals de Japanse communistische partij onlangs deed ter voorberei ding van hun laatste partijcongres noch in het innemen van een wat tolerantere houding tegenover ero tische films. Het probleem kan wel worden opgelost door een verdere aanpassing van het partijbeleid aan de politieke werkelijkheid. Dit zou echter het verwijt van revisionisme, niet alleen uit Moskou en Peking, maar ook uit belangrijke sectoren van de eigen partij met zich mee brengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7