Slag om Arnhem had ander verloop kunnen hebben 1 dichtbij Immentaar AIS beter gebruik gemaakt was van Nederlandse officieren: srheugd erdacht een brief voor de president v-l jkfr - r wachtlijst bedboot rat in blik drankmaatregel het weer Wat onstabiel Standweer Plezierjacht op wilde zwijnen moet verboden worden 31 JULI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 nog burgem .•ietje. aangez op is vi aakt he dui besluit van Van Agt om aan te ren als minister van justitie is jcugead; niet in de eerste plaats lat een uit zijn aftreden voort- jende kabinetscrisis op dit mo lt het land uiterst ongelegen zou gekomen, maar vooral ook om- de minister zijn aanblijven op zo strijdbare wijze motiveert. is een realistisch-politicke be ing, die de minister heeft geno- Wie invloed wil uitoefenen in door hem gewenste richting, goed aan zich zo dicht ;elijk te verschansen bij het |rum van waaruit de macht It uitgeoefend. En welke plek is troepen beter dan een ministerstoel en ime agq heeft meer macht dan een stem e ministerraad, het hoogste or- van de gezags- en machtsuitoe- ng in ons land.? .uilen ongetwijfeld heel wat me anders van Van Agt in de loop deze maand gehoopt hebben, hij een daad zou hebben gesteld ■iets van: ..Zo kan het niet langer ik kan de verantwoordelijkheid meer dragen." Dat zou een en menselijk begrijpelijk, ir slechts eenmalig effect hebben HEMTöeleverd. Na een week reeds zou j^ÊNJttleken zijn dat de staatkundige ^ekenis van die ene stap nihil was 'eest. De politieke geschiedenis ons land en andere landen heeft voorbeelden te over van en lister Van Agt geeft blijk dat in zien, al bevat zijn brief geen ;ele verwijzing op dit punt. wat betreft de inhoud van de even van 22 juni 1976 en van eren. Een enkel woord nog over formale punt van de briefschrij- ij zelf, brieven die naar hun m inderdaad nogal on-orthodox iren gemeten althans naar de politiek Den Haag geldende nor van geroutineerd en glad- olijst optreden. ioral in de eerste brief kwam, liel ongebruikelijk, een minister het woord die zijn eigen proble- itiek bij het dragen van de ver- itwoordclijkheid naar buiten ieg en daarbij dingen zei die naar mening van nogal wat figuren in ;agse kringen om allerlei redenen ar beter ongezegd hadden kun- n blijven. Vreemd genoeg waren aar ook nog wat mensen onder, Mc bij voorkomende gelegenheden 2ggen de openheid hoog in het vaandel te dragen. iet is naar onze mening een kwes- r toclje van stjj|t waaraan wat ons betreft ï^bul,e HaaSse kringen dan maar moe- i'n wennen. Dc minister is daar, }enlijk of min-of-meer besmuikt, )'n beetje verweten ,,een hark" te jn. Het is ons best en in zoverre "an Agt met zijn ongebruikelijke n misschien harkerige brieven hoor eeft bijgedragen tot een aanscher- de fa ing van dc politieke discussie over et punt van de abortus, zijn wij elfs geneigd te zeggen: geprezen zij eze harkerigheid in de politiek. opsga^j, irian rpte, dat me o hij t is vu -let i CNV heeft bij het loonoverleg >t balP ^et ^kondigen van de loonmaat- n wafeSe' een houding aangenomen die krechtstrceks tegen de belangen van eenbtje werknemers ingaat. Deze boze komt uit de koker af an de FNV (NVV plus KNV). Het is een wat flauwe onbewezen stel- Doljing, die bovendien wat onvolgroeid vimandoct. .Vant wat is er aan de hand? De ÏNV meent dat ze bij de loononder handelingen niet gekregen heeft jvat ze wilde. Eerst kregen de on dernemers daarvan de schuld, ver volgens was het kabinet goed voor ten veeg uit de pan en nadien werd jde PvdA-fractie in de Tweede Ka- hier door de FNV verweten onvol doende oog te hebben voor de be langen van de werknemers. En nu is w00fliet CNV de boze boeman. Merkwaardig als men bedenkt dat kabinet zover is gegaan, dat |zelfs op het dieptepunt van de jrootste na-oorlogse recessie voor [het overgrote deel van de werkne mers toch nog de koopkracht kon worden gehandhaafd. Het is feitelijk zo dat het kabinet de gehele vakbeweging ver gaand is tegemoet gekomen. Alleen omdat de FNV het onderste uit de kan wilde hebben volgde een onver mijdelijke loonmaatregel. Het is dan ook niet waar dat het CNV tegen de belangen van de werkne mers is ingegaan, het tegendeel is eerder het geval. Al eerder hebben wij uiteengezet dat de eisen van het CNV als reëel kunnen worden aangemerkt Een gematigde houding van de vak beweging nü betekent op iets lange re termijn wat meer perspectief voor vele werklozen en pensi- oentrekkenden, om slechts twee ca tegorieën te noemen. En het siert het CNV dat het bij het behartigen van de eigen belangen niet onder alle omstandigheden al tijd zijn zin wil hebben. De FNV heeft zich lelijk in de kaart laten kijken. De schuld ligt altijd bij een ander en dat is verdacht. CP door Jac. Lelsz RHEDEN Terwijl in Neder land de verfilming van Corneli us Ryan's boek ,,Een brug te ver" aan de gang was. hebben een Nederlandse majoor en ad judant-onderofficier- administrateur samen een nieuw boek over de Slag om Arnhem voltooid. De titel er van is ..Zwevend naar de dood." Ooggetuigeverslag en militair- historisch speurwerk zijn de compo nenten van het boek. In het begin september te verschijnen werk heb ben de auteurs, de adjudant onderofficier-administrateur Th. Peelen van het Eerste Legerkorps en majoor A. L. J. van Vliet van de Sectie Krijgsgeschiedenis der Ko ninklijke Landmacht, veel aandacht geschonken aan de rol. die Neder landse militairen hebben gespeeld bij de operatie ..Market-Garden.'' In „Zwevend naar de dood." een titel die ontleend is aan de Horsa-gliders, waarmee zoveel geallieerde para's de dood tegemoet zweefden, wordt ge steld dat een veel doeltreffender ge bruik had kunnen worden gemaakt van de Nederlandse Jedburch- officieren. Dit waren door het Bu reau Speciale Opdrachten in Enge land opgeleide mannen. Hun trai ning was er op gericht dat ze achter de vijandelijke linies zouden worden gedropt. Daar moesten ze dan het verzet organiseren tegen de Duitse troepen, voorafgaande aan de gealli eerde opmars. Zomer 1944 beschikte men over vier Jedburch-officieren. Brinkgreve, Staal. Bestebreurtje en Groene- woud. Brinkgreve werd vóór de ope ratie Market-Garden gedropt in Overijssel. De anderen waren inge deeld bij de Airborne-divisies. Het is voor majoor Van Vliet nog altijd een vraag waarom dat gebeurd is. Jacob Groenewoud werd ingezet bij de staf van 1 Britse Para Brigade. Hij sprong mee, landde bij Wolfheze en bereikte zondagavond 17 september de verkeersbrug te Arnhem.' Toen deze groep 's nachts werd omsingeld door Duitse SS-troepen, probeerde hij de volgende morgen uit te breken naar het divisie-hoofdkwartier van majoor-generaal Urquhartin Ooster beek. Bij die poging sneuvelde hij. Jacob Groenewoud had het verzet in Arnhem en omgeving moeten orga niseren tijdens de gevechten. Het kon er niet van komen. Het is de mening van majoor Van Vliet dat Jacob Groenewoud en de LJC andere twee Jedburch-officieren eer der. enige weken vóór de operatie Market-Garden, gedropt hadden moeten worden. Zij hadden dan tijd gehad het verzet op de Veluwe. in de Betuwe, rond Nijmegen en bij Grave te organiseren. Op die manier had men de Duitse tegenactie grondig in de war kunnen sturen. De Slag om Arnhem had daardoor een andere wending kunnen krijgen Bakker ..Zwevend naar de dood" is in eerste instantie een werkstuk van adjudant Peelen. Hij maakte het drama als pleegzoon van een Oosterbeekse fa milie mee. In die tijd was hij bakker. Hij kwam zo diep onder de indruk van de offers, die anderen brachten om Nederland vrij te krijgen, dat hij zijn ruitjesbroek, witte jasje en sloof voorgoed aan de kapstok hing. In- plaats daarvan trok hij een uniform aan en ging naar Indië om te helpen bij de bevrijding van dat land. Terug in Nederland zette hij zich in voor de nabestaanden van hen. die bij de Slag om Arnhem het leven lieten Hij organiseerde tal van Airborne- avonden, hield lezingen-met-dia's, stelde tentoonstellingen samen enz. In de loop van de jaren hebben hon derden familieleden van gesneuvel de Engelsen een bezoek gebracht aan het Airborne-kerkhof. Officieel is daar inmiddels een eindë aan ge komen. Toch blijkt er in Engeland bij de achtergeblevenen nog steeds grote belangstelling te bestaan voor het bezoeken van de historische do denakker. en nog altijd zijn er men sen die er tot nu toe niet toe kwamen de reis naar Nederland te maken. De ..winst" op het boek van Peelen en Van Vliet wordt daarvoor beschik baar gesteld. Adjudant Peelen heeft in en na de herst van 1944 nauwgezet opgete kend wat hij waarnam. Ook hoorde hij veel van anderen. Zijn Engelse contacten leverden'eveneens veel in formatie op. Zo ontstond „Zwevend naar de dood". In 1969 was het boek klaar. Een uitgever was er niet voor te vinden. Was de markt, wat de Slag om Amhem betreft, overvoerd? Dat zou kunnen. Vorig jaar kwam er een bibliografie uit. Die vermeldde 600 titels van boeken, brochures en arti kelen over deze slag. variërend van officiële regimentsgeschiedenissen tot stripverhalen, het meest serieuze en de-reinste onzin. Maar goed, in elk geval 600 titels. En die 600 titels zijn nog maar een deel van wat er alle maal over de slag is verschenen. Adjudant Peelen treurt er achtera! niet om dat de aanvankelijke versie van zijn boek niet het licht heeft gezien. Hij is van mening dat het door de deskundige medewerking van majoor Van Vliet belangrijk meer gewicht heeft gekregen. Nu zou van uitgeverszijde wel interesse zijn getoond, maar het wordt uitgegeven in eigen beheer Op deze wijze zal, naar verwachting, een aardig bedrag beschikbaar komen voor buitenlan ders, die alsnog het graf van verwan ten. gesneuveld bij de Slag om Arnhem, graag willen bezoeken. De prijs van het boek. dat 360 pagina's telt en 90 illustraties, kost bij voorin- Geallieerde parachutisten verdedigden zich september '44 bij de Slag om Arnhem tot de laatste man. Adjudant Th. Peelen. tekening tot 15 september inclusief verzendkosten 21,75. Het kan be steld worden door storting van dit bedrag op postgiro 936107 t.n.v. Ra bobank Rheden onder vermelding van „Zwevend naar de dood". Na genoemde datum wordt de prijs 24.75. Majoor A. L. J. van Vliet. Peelen vindt dat Cornelis Ryan in zijn boek nogal wat Amerikaans chauvinisme heeft gestopt. Hij legt teveel accent op het Amerikaanse aandeel. Terwijl de Amerikanen aan Arnhem zelf eigenlijk niet zijn toege komen. Aan de Engelsen, die enorme verliezen leden, wordt volgens Pee len onvoldoende recht gedaan. Ook aan de Nederlanders, die meededen, al was het een klein aantal. En be slist ook aan de Polen. Peelen zowel als Van Vliet is van oordeel, anders dan Ryan, dat er geen sprake had behoeven te zijn van „een brug te ver". Montgomery had de oorlog met een half jaar kunnen verkorten. Men had snel kunnen doorstoten naar Berlijn. West-Nederland had geen hongerwinter behoeven mee te ma ken. De situatie in Midden-Europa had er nu anders uit kunnen zien dan het geval is na de Yalta-conferentie in '45 Het was allemaal heel anders gegaan als de planning beter was geweest, als effectiever gebruik was gemaakt van Nederlanders, als het inlichtin genwerk ernstiger was genomen. Het laatste is. aldus majoor Van Vliet, gedeeltelijk te verklaren uit een on gefundeerd wantrouwen van de geal lieerden jegens het Nederlandse ver zet na het England-Spiel het zou althans een verklaring kunnen zijn. Duidelijk is de affaire ook nu nog niet, maar vast staat dat de geallieer den op de hoogte waren gesteld van de aanwezigheid van de restanten van de twee Duitse Pantserdivisies. Eigenlijk even onbekend als de rol van de Nederlanders is het optreden van de Eerste Onafhankelijke Pool se Parabrigade. Toch was dit van groot belang. Dank zij de Polen kon. aldus majoor Van Vliet, althans nog een deel van de Britten naar het midden ontkomen. Buiten hun schuld kwamen de Polen te laat om een geallieerde overwinning bij Arnhem mogelijk te maken. Volgens majoor Van Vliet is het de tragedie van de Polen geweest dat de brigade, die bij Driel vocht voor de bevrijding van Nederland, in feite bedoeld was voor het ontzetten van Warschau. Deze brigade moest, zo waren de bedoelingen, door de lucht vanuit Engeland vervoerd worden naar Warschau wanneer daar de opstand tegen de Duitsers zou beginnen. Toen in Warschau op 1 augustus '44 de opstand begon, was de brigade kort tevoren onder geallieerd com mando geplaatst en daarmee afhan kelijk van Britse bevelen. Daardoor is de brigade nooit toegekomen aan haar eigenlijke opdracht. Het boek „Zwevend naar de dood" van Peelen en Van Vliet zal 4 sep tember a.s. verschijnen, de dag waar op in Oosterbeek voor de dertigste keer de Airborne-wandeltochten worden gehouden. Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. VAN EEN LEZER- onder redoctie van loes smit Tijdens een grootscheepse razzia op communisten, november vorig jaar. iverd de jurist Roberto Mot- ta in de Braziliaanse stad Floria- napolis samen met ruim dertig anderen gearresteerd. De gehei me politie drong hun huizen bin nen en nam boeken en persoonlij ke bezittingen in beslag. Een aan tal arrestanten stierf al tijdens of spoedig na de elf uur durende verhoren, waarbij de gevangenen overal werden getrapt en gesla gen en al die tijd een geladen revolver tegen hun hoofd gedrukt voelden. Later in hun cellen teer den ze aan de polsen opgehan gen. zodat ze urenlang niet kon den staan, liggen of zitten. Rober to Motta stierf niet, maar werd zo murw door de mishandelingen en de dreigementen dat zook zijn familie opgepakt en gemarteld zou worden, dat hij tot tweemaal toe een poging tot zelfmoord heeft gedaan. Lichamelijk en geeste lijk is hij er nu zo slecht aan toe. dat artsen vrezen dat hij er nooit meer bovenop komt. tenzij hij binnen de kortste keren wordt vrijgelaten. Motta heeft geen pro ces gehad. Wel heeft Amnesty In ternational hem geadopteerd en wie iets voor hem wil doen, kan de Braziliaanse president dus beslist niet de gevangene zelfeen brief schrijven met het verzoek de heer Roberto Motta op grond van zijn abominabele ge zondheidstoestand vrij te laten De correcte adressering luidt: II- mo. Senhor Presidente. General Ernesto Geisel, Casa do Brasilia (DF) Brazil. beeld, adressen van ambassades, hoe een brief in elkaar moet zit ten. wat er boven moet staan n wat er onder Nog beter dan een voorbeeld-brief versturen, is het om zelf een beleefde tekst samen te stellen. Ook in dat geval kan de handleiding van Amnesty van groot nut zijn. omdat er in de zelfde talen 53 losse zinnen in opgenomen zijn Wie ooit antwoord op een brief krijgt (dat komt overigens niet vaak voorkan dat 't beste aan Amnesty doorgevendat daarna de researeh-afdeling in Londen weer inlicht. Antwoord kan bete kenen dat de betrokken regering gevoelig is (geworden) voor druk van buitenaf en op grond van deze en meer gegevens bepaalt Amnesty zijn manier van werken DE PRIJZEN Verscheidene leden van Amnesty International wezen er dezer da gen nog eens met klem op. dat zo'n brief zo beleefd mogelijk ge houden moet worden. Gebeurt dat niet. dan helpt de brief een gevangene op een afschuwelijke manier van de wal in de sloot. Wat u ook schrijft. ..bedenk dat u een beroep doet op een politicus, dus niet agressief te werk moet gaan. maar een vriendelijke en beleefde toon moet aanslaan", zoals Amnesty zelf uitlegt in de handleiding „Uw brief helpt een politieke gevangene". Dat boekje kost f,1,50 (te krijgen bij Amnesty International. Derde Hugo de Grootstraat 7. Amsterdam, tel. 020-847905en staat vol nuttige wenken en informatie. Voorbeel den van brieven in Nederlands. Engels, Frans en Spaans bijvoor- Koud twee uur na de geboorte van zijn zoon stond een Deventer vader al voor het loket van de burgelijke stand, waarna hij ge lijk doorliep naar een van de zwembaden in zijn woonplaats. Daar liet hij de pasgeboren baby inschrijven voor een cursus zwemmen, niet omdat hij zijn zoontje zo jong al in het water wil zien, maar omdat de wachtlijsten van de zwembaden in Deventer zo lang zijn. dat het jongetje groot genoeg voor zwemlessen zal zijn tegen de tijd dat het aan de beurt is om aan de hengel te gaan Op een uiterst comfortabel vlot zijn drie Britten het Kanaal over gestoken: op twee vliegtuigtanks, voortgedreven door een buiten boordmotor. hadden ze een compleet bankstel canapé en twee leunstoelen gemonteerd, waarop ze beurtelings zittend en liggend van de Engelse kust naar het Franse Boulogne dobberden. Al eerder hebben bezelfde Britten een 40-jarige scheepsbouwkun dig ingenieuw. een 38-jarige nachtclubeigenaar en een 29- jarige t.v.-cameraman zon stunt uitgehaald: vier jaar gele den staken ze het Kanaal op een hemelbed over. Net als toen ho pen de drie een flink bedrag (f. 25.000) bijeen te brengen voor de Engelse maatschappij tot het redden van drenkelingen De wnnaar b>i de oude Gneken ontving een iauwerV.rans.eei en wit ie r mgen voor de arm e De Europese commissie is een on derzoek begonnen naar klachten uit West-Duitsland over blikgroenten. De klagers zeggen in blikken, geïmporteerd uit Frankrijk. België en Nederland, lichaamsdelen van ratten, pad den en andere kleinere dieren te hebben gevonden. Een belangrijk document bij het onderzoek is de verklaring van Westduitse ge zondheidsautoriteiten. waarin ge sproken wordt van ten minste veertig gevallen binnen twee jaar. De dierlijke resten zouden vooral in blikken snijbonen en erwtjes zijn aangetroffen Vier jaar geleden was het alcohol gebruik in Hongarije per hoofd van de bevolking het op één na hoogste in de hele wereld. Dat is nu weliswaar iets gedaald, maar nog steeds hoort het land tot de lijst van zes staten waar het meest gedronken wordt. De tien- eneenhalf miljoen Hongaren drin ken de man per jaar 68 liter bier. 40 liter wijn en 6 liter sterke drank. De Hongaarse regering wil daar een punt achter zetten. De maatregelen die juist van kracht zijn geworden, houden in dat in kantines op het werk. restaurants en winkels geen sterke drank meer te krijgen zal zijn. Of dat het gebruik van sterke drank zal ver minderen. staat nog te bezien veel Hongaren zijn gewend zelf likeuren en de nationale borrel pólinka. te stoken Van onze weerkundige medewerkei Gisteren is het koufront van de randstoring (nu een mini mum van 995 millibar boven de zweedse meren) ons land binnengeschoven Dat ging nogal rustig in zijn werk met lichte regen: één of twee mm. Odense negen mm en Vanlö- se bij Kopenhagen 20 mm, maar daar had het depressie- centrum ook schuld aan Eenmaal in de koelere lucht staken 's middags van het noorden uit buien de kop op die soms van harde windvla gen vergezeld gingen. Dit weekeinde houdt de wis selvalligheid aan en er zullen ongetwijfeld nog meer buien komen nu hoogtekou uit Schotland zich boven een troguitloper naar het zuid oosten verplaatst. Op het 500 millibar-vlak (circa vijf km hoog) was het daar vrijdag middag zeven tot acht gra den kouder ten opzichte van donderdagmiddag en de wijl Oostenrijk en Zuid- Duitsland nu eindelijk eens beter en zomerser weer heb ben dan wij. kunnen we voor het komende weekeinde niet veel anders verwachten dan tamelijk koel en enigzins wis selvallig weer met nu en dan opklaringen Ook in de eerste helft van volgende week zal nog wel op hetzelfde thema voortgebor-' duurd worden aangezien een atlantische hogedrukuitloper bij IJsland, die dan over onze omgeving zal zijn aangeko men. alweer wordt aangetast door nieuwe krachtige re genstoringen die vrijdagmid dag nog bij de westkust van Groenland lagen. De barome ter daalde daar plaatselijk vier millibar in drie uur. Tot en met gisteren was de gemiddelde dagelijkse maxi mum-temperatuur van juli in Gorredijk nog 24.8 graden lijkse maximumtemperatuur i- is een maatstaf voor de plaatselijk buien warmte overdag). Zeeland zal vandaag denke lijk een nieuw droogterecord boeken over het tijdvak I april tot 1 augustus. In Vlis- singen is in die periode mabr circa 60 mm regen geboekt en het record over een periode van 130 jaar is daar 79 mm in 1921. C "£7 noordwestelijke wind was er Celsius (hoger dan tot nu toe toegenomen tot 90 a 100 km deze eeuw in Friesland) maar per uur. Mogelijk, dat er vooral in de kustprovincies nog een enkele of ochtendlij ke donderklap in zit. En ter vermoedelijk komen wij van daag uit op 24.5 graden Celsi us een evenaring van juli 1941. (De gemiddelde dage- De rollen zijn omgedraaid. Terwijl bij ons gisteren het weer neerslachtig geworden was. handhaaft zich in het tot voor kort zo natte Oostenrijk nu droog weer. Vrijdagmid dag scheen de zon er uitvoe rig bij middagtemperaturen van 22 tot 25 graden Op de weerkaart van het hebben nu Wilda (990 milli- noordelijke halfrond zijn bar), Anita (985 millibar) en kortgeleden weer enkele cy- Violet de weerkaarten ge- clonen verschenen. Lokatie: haald. Uit dit alles blijkt dat het verre oosten en wel ten het cyclonenseizoen nu meer zuidoosten van Japan en in en meer op gang gaat komen de buurt van het eiland Hai- Rondom deze centra wan ten oosten van Vietnam, meldden schepen veelvuldig Terwijl eerder in juli Therese onafgebroken zware regen (tijdelijk 940 millibar diep) °P de Stille Oceaan ten wes- zuid-Japan heeft geteisterd. tcR van dc Verenigde Staten is momenteel alles vrij rustig, ook op de route Kaapverdis- che eilanden-West Indië Via een relatie vernam ik dat het centrale Westduitse weer- instituut te Offenbach am Main, waarvan ook bo venstaande gegevens over dc cyclonen afkomstig zijn, door I brand is geteisterd. Naar het j schijnt is onder meer het 1 computercentrum getroffen. I Dit voorval heeft voor de Ne- -< derlandse weeramateurs, ge abonneerd op het dagelijks overzicht van Offenbach, ver moedelijk minder prettige gevolgen Vandaag matig strandweer, op de Waddeneilanden plaat selijk slecht, met kans op een bui. maar ook opklaringen Een krachtige noordwestelij ke wind. luchttemperatuur achttien tot negentien gra den. zeewater circa negentien graden. De zee trekt en ls dus uitermate gevaarlijk door een strandafwaarts gerichte onderstroming Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Stichting Kritisch Faunabeheer dringt erop aan de ple zierjacht op wilde zwijnen, die vanaf morgen zondag 1 augustus weer is toegestaan, te verbieden. Volgens de stichting worden de zwijnen be schoten met dum-dum kogels, die het lijf misvormen, zware en vrijwel ongeneeslijke wonden toebrengen en een grotere shock-werking heb ben dan gewone patronen Binnen het oorlogsrecht behoren dum-dum kogels tot de verboden strijdmiddelen vanwege de wreed heid. maar wilde zwijnen en hun jagers vallen kennelijk niet onder het oorlogsrecht, aldus de stichting Het is geen wonder dat het wilde zwijn schuw en van een dagdier een nachtdier is geworden" Hoogwater I aug VU.tMngen 5 14-17 33 Ha rtngYÜcUlutzen 5 31-17 56 Rotterdam 7 32 19 40 Schevenlngen 6 14-1840 Umulden6 58 19 24 Den Helder 11 21 23 54 Harllngen 140 3 29 Delfzijl 3 27-15 34 Hoogwater 2 aug VllMIngrr. 3S6-18.2J Ha rlngvlteUlulzen 6 17-18 4.1 Rotterdam 8 17 20 29 Scheveningen 6 37-19 26 IJmulden 7 44 20 13 Den Helder 11 51Harllngen 2 16 !4 04 Delfzijl 4 10-J6 20

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5