CUBA: AANZIEN DOOR SPORT Gouden afscheid Irena Szewinska Rusland effectief naar voetbal-brons Karei Muys weer terug Polen stopt Japan weden eist weer hermtitel op ut gen bevende titel op haar vierde Spelen *>•6 fc-YrW 7 V Montreal 1976 ZATERDAG ZONDAG Tegenslag voor ruiters Japanse judoka's verslagen Trosjkin uit het veld gestuurd Na 7 jaar West-Duitsland W .t 4 Stevenson dicht bij tweede goud Volleybalkampioen van München verslagen IW/KWAR ERDAG 31 JULI 1976 TROUW/KWARTET 21 /OOR NTREAL In een zenuwslopen- linale tegen West-Duitsland heeft teden de schermtitel voor heren het wapen degen veroverd. De teden wonnen uiteindelijk met -5. na een lange tijd gelijk opgaan- strijd. De Zwitsers veroverden rde kHnischrr verrassend het brons door een jders aan nfrwinning met de cijfers 9—3 op Zijdiqe gerdelverdediger Hongarije. Sowjet- iniek).. lie eindigde op de vijfde plaats ?>r een zege met 9—2 op Roe- nië. iemaal werd geen scheepsrecht or West-Duitsland. Op de we- dkampioenschappen van "74 en j stonden de Duitsers in de finale gen Zweden. Beide malen werd rloren en zo verging het hen ook in finale van de 21e Olympische leien in Montreal. therapeute MONTREAL Het goud op de 800 meter had hij al opgedragen aan Fidel Castro. Met een bestemming van de ere-prijs van de 400 meter had Alterto Juantorena al evenmin moeite: „Aan het Cubaanse volk en het internationale socialisme," zo liet hij weten. Na regeringshoofden en ambitieuze burgemeesters hebben enkele atleten ontdekt dat de Olympische Spelen een po dium kunnen vormen voor heel andere zaken dan het sneller, hoger en verder, waarmee de officials bezig zijn en de verbroedring, waarvan de heren van het IOC de mond vol hebben. Het wekt vertedering als Irena Szewinska. die er twaalf jaar geleden in Tokio al bij was. spreekt over haar zoontje, dat thuis in Warschau zozeer meeleeft, dat zij bij de start van de 400 meter het „hup. moeder, hup" in de oren hoort klinken. De mannen van de nieuwe generatie zijn uit ander hout gesneden. Neem Alberto Juantorena. Opgegroeid ten tijde van het incident in de Varkensbaai en de Amerikaanse blokkade van Cuba. Hij is de verpersoonlijking van het nieuwe Cuba van Castro. Heeft geholpen bij het binnenha len van de suikeroogst. Wil als hij eenmaal doctor in de economie is geworden ..de idealen uitdragen van degenen, die de grote socialistische revolutie op Cuba mogelijk heb ben gemaakt." Evenals Oost-Duitsland dat al vanaf een eerder tijdstip doet. probeert Cuba via de sport internationale erkenning te verwerven. Een legertje geschoolde trainers uit Polen. Hon garije. Rusland en vooral Oost-Duitsland heeft in enkele jaren tijd honderdduizenden Cubanen met de sport in aanraking gebracht. Eén miljoen van de in totaal negen miljoen zielen doet aan atletiek. De lopende band is er op gang gebracht en Alberto Juantorena is het eerste eindpro- dukt. Toen de Pool Sigmund Zabirowski hem ontdekte, speelde hij basketbal. Zabirowski bracht hem de kunst van het sprinten bij. maar allengs werd de 1.90 meter lange atleet ingezet op de midden-afstanden. Het was ir. Ad Paulen. die op één van zijn vele wereldreizen Juantorena de raad gaf bij de Olympische Spelen van Montreal in te schrijven voor zowel de 400 als de 800 meter. De Cubaan was nu de eerste atleet uit de geschiedenis, die beide nummers op zijn naam schreef. Superieur lopend versloeg hij de Amerikaan Fred Newhouse en Herman Frazier. „Waarmee maar weer eens bewezen is. dat de Amerikanen niet onoverwinnelijk zijn." kon hij niet nalaten op te merken Zodra de suikeroogst kaprijp is. zal Guantorena zich als vrijwilliger melden. Sportroem interesseert hem als zodanig nauwelijks, al kreeg hij het wel even te kwaad, toen hem werd gevraagd, waarom hij niet uit solidariteit met de Afrikaanse landen ervan had afgezien in Montreal aan de start te verschijnen. „Natuurlijk zijn wij solidiar met de Afrikaanse strijd tegen het fascisme en het kolonialisme." repliceerde hij om er na enig nadenken op gedempte toon aan toe te voegen: „Onze regering wil nu eenmaal dat wij blijven." ndige met et langdi Hing van MONTREAL De gouden medaille die zij op de 400 meter dames won. krijgt ongetwijfeld de replaats tussen de zes andere Olympische plakken, die Irena Szewinska tijdens vier Olympische Ipelen won. Niet alleen omdat het de laatste zal zijn maar veel meer omdat hij verdiend werd met ik genonen nieuw wereldrecord van 49,29 seconden. eelsflat nirum ena Szewinska is gewend aan goud. ld ei?* Tokio>toen zij als 18-jarige debu- "ierde nadat zij enkele maanden te- iren op een atletiekbaan in ichau was ontdekt, mocht zij er drie medailles meenemen: goud de 4 x 100 meter en twee maal Iver op de 200 meter en het ver- iringen. Vier jaar later was het Dud op de 200 meter en brons op de orte sprint. Vier jaar geleden, toen int U rich j in München derde werd op de 200 260, Zefleter. haar favoriete afstand, werd ena Szewinska internationaal afge- chreven. München was dan welis waar nietzo'n succes geworden maar tena Szewinska wist er de oorzaak an. Zij was ruim twee jaar uit de bulatie geweest om met succes haar raad in de economie te halen en wat log veel belangrijker was de komst an zoon Andrzej. NATAÏoe belangrijk haar kind is bleek nu. Toen ik in de startblokken knielde, toorde ik Andrezj in gedachten in nijn oren roepen, hup mamma." Na ie teleurstelling van München, waar JM overigens grote indruk maakte in pSVCh^e 4 x 400 meter estafette zij liep latal' kacaar kwart met vliegende start in en 18.6 seconden kwam de Poolse in 1974 bij de Europese kampi oenschappen In Rome weer volledig ■erug. Zij versloeg Renate Stecher. .O.-A eflie haar de sprinthegemonie ontno- ;t instruPen had. zowel op de 100 als 200 neter. Zij hield zich toen nog afzijdig e uit daran de 400 meter, waarop zij met 49.9 en he&econden inmiddels al wel wereldre- en- ïordhoudster was. „In Rome was de nog niet rijp voor de 400 meter. komt in Montreal", verklaarde 05920 -jjg p00ise toen. Wat dat betreft heeft t hoofdLrena Szewinska woord gehouden. T>e weg naar het Olympisch kampi oenschap was zorgvuldig voorbereid. In het voorseizoen waagde Irena Sze- winska zich maar een enkele maal ■'aan de wedstrijd over één ronde. De .test werd op 22 juni in Bydgoszcz ■gedaan. Het resultaat loog er niet om. Met 49,75 seconden haalde zij fierr van de met org. id Programma WORSTELEN 115.00 (10.00) vrije stijl, finale 20 00 15.00) vrije stijl, finale 00.30 (19.30) vrije stijl, finale KANO 15.00 (10.00) 1000 meter k-1. heren halve finale (3) 15.30(10.30) 1000 meter c- 16.00 (11.00) 1000 meter k 16 30 (11.30) 1000 meter c- 17 00(12 00)1000 meter k 21.00 (16.00) 1000 meter 21.30 (16 30) 1000 meter 22 00 (17 00) 1000 meter 22.30 17.30) 1000 meter 23.00 (18.00) 1000 meter f JUDO 19 00 (M.OOi alle categorieën voorronde 01 00 (2000) alle categorieën herkansing en finale. ATLETIEK 12 30 (16 30) hoogspringen heren finale 22 30 (17 30) marathon heren finale start 22 40 (17 40) kogelstoten dames finale 23 00 (18 00) 1.500 meter heren finale 23.30 (18.30) 4x100 meter estafette dames finale 23 45 (18.45) 4x100 meter estafette heren finale 24 00 (19 00) 4x400 meter estafette heren finale 04 00 (19 401 marathon heren finale finish 00 20 19.20) 4x400 meter estafette dames finale 02.30 (21 301 Olympisch stadion finale 1 heren halve finale (3> ;-2 heren halve finale (3i •2 heren halve finale (3) :-4 heren halve linale (3) k-1 heren finale c-1 heren finale k-2 heren finale c-2 heren finale k-4 heren finale. Irena Szewinska staat voor de zevende keer in haar carrière op de hoogste trede van het Olym pisch platform. Goud én een we reldrecord op de 400 m. Ellen Streidt (voor, zilver) en Christi na Brehmer (brons) figureren. het wereldrecord terug, dat haar zes weken tevoren in Dresden door de Oostduitse Christina Brehmer (49.77) ontnomen was. Christina Brehmer moest in Montre al opnieuw voor Irena Swewinska buigen. De Oostduitse moet het van tevoren geweten hebben. Al na 100 meter was het volledige veld kans loos. In de vierde baan lopend had de Poolse niets meer te duchten. De jacht op het wereldrecord was geo pend en werd met succes afgesloten. Ruim zeven meter bedroeg de voor sprong toen Irena Szewinska over de eindstreep ging. Bijna een seconde later finishte Christina Brehmer. die op de laatste meters nog de grootste moeite had met landgenote Ellen Streidt. De gouden medaille bij het discus werpen dames ging naar Evelin Schlaak. De 20-jarige sportin- structrice uit Oost-Berlijn op de ranglijst van haar land derde maakte al in haar eerste worp (69,00 m) de concurrentie kansloos. Ook wereldrecordhoudster Faina Melnik, die in Montreal niet kon verliezen, beet zich stuk op die afstand. De Olympische kampioene van München, die dit seizoen geen wed strijd verloor, bleef vechten, maar verder dan een ongeldige 68,60 meter in haar voorlaatste worp kwam de Russin toch niet meer. „Nu ga ik werken", verklaarde Arnie Robinson nadat hij het goud bij het verspringen had gekregen. „Ik heb de laatste jaren al mijn aandacht aan de atletiek kunnen besteden dank zij de steun van mijn ouders en het feit dat mijn vrouw werkte. Ik was dus wel verplicht om na het brons van München hier goud te halen." Arnie Robinson deed het op overtuigende wijze. In zijn eerste sprong kwam de 28-jarige Ameri kaan die met 8,32 m de we reldranglijst aanvoerde, al tot 8,35 meter. Landgenoot Randy Williams in München kampioen met 8,24 m, pakte nu het zilver Het brons was voor de Oostduitser Frank Wartenberg, die enkele weken geleden na een vormtest toch nog goed genoeg werd bevonden om naar Montreal te gaan. Zondagavond of eigenlijk voor Nederland maandagmorgen, is hel huilen gebla/.en bij het afsluiten van de Spelen. Dc organisatoren hebben voor dit evenement waarvoor kaartjes nu al voor 400 dollar op de zwarte markt worden verkocht, een speciale stunt bedacht. Alle toeschouwers krijgen bij de ingang een zeer klein privé fakkeltje uitge reikt. Dat moet aangestoken worden als in het stadion de vlam langzaam, zeer langzaam wordt gedoofd terwijl alle lampen uit zijn. Dat moet vol gens de organisatoren een drama tisch effect opleveren. Alberto Juantorena kijkt naar zijn achtergebleven concurrenten. Hij gaat winnend over de streep na de finale van de 400 meter. Juantorena werd daarmee de eerste atleet, die tijdens de Selen zowel de 400 als de 800 meter op zijn naam schreef BROMONT Nederland zal zon dag in het springconcours om de Olympische titel voor landenteams als eerste van de veertien deelne mende equipes in het Olympisch stadion van Montreal verschijnen. De startvolgorde is: Nederland, Groot Brittannië. Frankrijk. Japan. Canada, Australië. West-Duitsland, Spanje. Oostenrijk. Italië. Verenig de Staten. Mexico, Argentinië en België. Het springconcours gaat over twee manches. In elke manche tellen de resultaten van de beste drie combinaties per land. Romantico S. het paard van Johan Helns, zal zeer waarschijnlijk niet in de landenwedstrijd in actie komen. De zevenjarige bruine ruin is ruim een week geleden in Bromont ge blesseerd geraakt. „Ik heb er een hard hoofd in dat Romantico op tijd hersteld zal zijn," zei een somber gestemde chef d'equipe Ben Arts. „Het ging vandaag nog helemaal niet best. Dan kun je wel gaan spui ten maar daar schiet je ook allemaal niks mee op." Als Romantico S inderdaad niet wordt gezadeld zal Henk Nooren op het reservepaard Pluco rijden en komt Johan Heins op Jagermeester uit. Dinsdag reed Nooren op Jager- meester in de individuele springwedstrijd. „Heins heeft al ge oefend met dat paard. Hij kan er aardig mee overweg." zei Arts. En hij liet er zuchtend op volgen: „Ja. het loopt hier allemaal wat anders dan ik tevoren verwachtte. Die kwestie met Rob Eras en de eige naar van zijn paard. De blessure van Romantico S en nu die tegenvaller bij de dressur weer. Ik hou mijn hart vast voor zondag". In het laatste onderdeel van de Olympische Spelen zal Rob Eras als eerste het ongetwijfeld uitermate zware parkoers trachten te over meesteren. „Rob mag beginnen." zei Arts. „Dat deed hij ten slotte in Aken ook." Routinier Anton Ebben sprak er zijn vrees over uit dat het zondag zou gaan regenen. „Dan kun Je nog wat beleven in dat grote stadion. De bodem bestaat uit plaggen gras. Als het regent ontstaan er heel gemak kelijk kuilen." MONTREAL Dat de Japanse ju doka's toch te verslaan zijn bleek toen Vladimir Nevzorov uit de Sov jet-Unie de Olympische titel in het weltergewicht won. Hij deed dat zeer overtuigend Nevzorov had in vrijwel al zijn partijen voor de finale slechts korte tijd nodig om zijn te genstanders te verslaan. De Japan ner Koji Kuramoto had aanmerke lijk meer moeite om de finale tegen Nevzorov te bereiken en ging uitein delijk ook verdiend ten onder. Nev zorov was gewoon een klasse beter dan de Japanse politieman. Hij pro beerde een viertal worpen, waar de Japanner bijna aan moest toegeven, maar hij kon zich steeds op het nippertje redden. Dat kon hij niet meer toen de beslissing moest vallen door de mensen die het gevecht aan dachtig hadden gevolgd en het voor het zeggen hadden. Nevzorov. de wereldkampioen van '75, kreeg ui teraard de titel. De Japanse vech tersbaas. die overtroefd was. maar toch een compliment verdiende voor zijn moed en doorzettingsver mogen. moest zich tevreden stellen met zilver. MONTREAL Karei Muys. de voormalige trainer van de Nederlandse kano- bond, die in 1969 bonds coach van West-Duitsland werd, komt terug naar Ne derland, hoogstwaarschijn lijk als coach van de NKB. „Dat ik naar Nederland kom, staat voor honderd procent vast", aldus de 44-jarige Muys in Montreal. „Ik schat de kans dat ik met de kanobond en het NOC tot overeenstemming kom op 80 pro cent. In dat geval zou ik in het najaar de kanovaarders al inci denteel kunnen trainen. Per 1 ja nuari aanstaande zou ik dan in vaste dienst kunnen treden Muys verliet destijds Nederland met een bloedend hart. Hij meen de het tegenover zijn gezin niet langer te kunnen verantwoorden lucratieve aanbiedingen uit het buitenland onder meer uit Mexico en West-Duitsland af te slaan. Hij was destijds tegen een in verhouding zeer geringe vergoeding in dienst van de NKB. De Kanobond kom hem evenwel slechts steeds een contract voor maar één jaar aanbieden, gezien de subsidies die jaarlijks werden verstrekt. Daaruit moest immers het salaris van de coach worden betaald. Zo zeer voelde hij zich één met „zijn" bond dat de kei harde coach bij zijn afscheidsre ceptie in het CIOS te Overveen de emoties bij zijn dankwoord niet meer kon bedwingen. „Het be langrijkste motief van mijn ver trek uit Duitsland is", zo lichtte hij toe, „dat mijn dochter, die nu veertien jaar is. gaat verduitsen. En dat wil ik niet. Ze zit nu op het gymnasium en op dit moment moesten we beslissen. Ik heb in West-Duitsland natuurlijk veel meer sociale zekerheid. Daar ben ik in dienst van de overkoepelen de sportfederatie, eigenlijk ben ik een soort ambtenaar. Ik ga echter toch terug naar Nederland, dat staat vast. Mocht ik met de Kano bond en het NOC geen over eenstemming bereiken, dan kom ik in een andere functie. Welke, daarover laat ik me liever nu nog niet uit," De ambitieuze trainer is er echter vrijwel van overtuigd dat bijna Karei Muys niets zijn terugkeer bij de NKB meer in de weg staat. „Met lede ogen heb ik aangezien hoe slecht het in Nederland gaat bij de Ka nobond". zei de man die van 1963 tot 1969 zo'n sterke impuls aan het kanovaren in Nederland heeft gegeven en vele talenten aflever de „Ik hoop als ik terugkom daar sterk verandering in te brengen Laat ik zeggen: nu is het een kale boterham. Ik wil weer voor beleg erop zorgen. Overigens weet ik één ding: er zijn nu meer actieve leden bij de kanobond dan in de Jaren van onze successen." PAARDENSPORT 14 00 (09 00) landenwedstrijd eerste ronde 22.00 (17.00) landenwedstrijd tweede ronde SlulUngsceremonie 01.00 (21.00) MONTREAL Het elftal van de Sowjet-Unie heeft de bron zen medaille in het Olympisch voetbaltoernooi gewonnen door een overwinning op Brazi lië. In een wedstrijd, die totaal verregende, won routine het van de jeugd. Het Sowjet-elftal, voor het grootste gedeelte bestaande uit in verschil lende Europa Cup-toemooien en ve le interlands doorgewinterde spelers, nam al snel de leiding. De 50.000 toeschouwers konden het maar ma tig waarderen dat Burjak de jonge, maar technisch zeer vernunftige Brazilianen al in de vijfde minuut op achterstand zette. De hoofdzakelijk uit Canadezen be staande toeschouwers veerden ech ter volledig op toen de Braziliaanse doelman Carlos in de achttiende mi nuut met veel allure een strafschop van Kolotov stopte. Deze was aan de Russen toegekend nadat Onisjenko op bijzonder grove wijze onderuit was gehaald. De rust kwam met een 1—0 voorsprong voor de Sowjet-Unie en dat was in die fase verdiend. Het was jammer voor de wedstrijd dat Nazarenko vrijwel onmiddellijk na de rust 2—0 liet aantekenen, want in de tweede helft kwamen de Brazilia nen sterk terug. Vooral nadat Rose- miro in het veld was gekomen. Edin- ho groeide uit tot de ster van het veld. Hij passeerde la Garrincha verschillende malen de Sowjet- verdedigers, maar had weinig geluk. 'V. - - -• '?\-. 7 - ïse v'-a* - „w t Miiaaa 4* - MONTREAL De zwaargewicht bokser Teofilo Stevenson lijkt op weg naar zijn tweede Olympische titel, iets wat geen zwaargewicht voor hem ooit haalde. De Cubaan had geen moeite met de Amerikaan Johnny Tate. Cuba en de Verenigde Staten zijn de best vertegenwoor digde landen in de boksfinales. Elk heeft nog zes kansen op goud. Stevenson besliste de partij tegen Tate al in de eerste ronde Een rechtse hoek van de Cubaan bleek te veel voor de Amerikaan, die enke le seconden wankelde en toen in de hoek neerviel. Het was voor Tate de eerste keer, dat hij door knock-out verloor. Stevenson komt in de finale uit te gen Mircea Simon uit Roemenië, die Clarence Hill van de Bermuda s op punten versloeg. Simon heeft in ie der geval de positie van underdog tegen de atletisch gebouwde Ste venson. De tweede knock-out iri de halve finales kwam ook van een Cubaanse vuist. In het zwaarweltergewicht raakte Andres Aldama de Bulgaar Vladimir Kolev zo hard dat deze enkele minuten versuft bleef liggen. De doktoren moesten eraan te pas komen om Kolev weer enigszins bij te brengen. Zij verwijderden zijn mondbeschermer, opdat de Bulgaar beter kon ademhalen. In de finale is Tadija Kacar uit Joegoslavië de te genstander van de zo hard stotende Aldama De Braziliaanse doelman Carlos stopt dc door Onisjenko ingescho ten strafschop. Vooral na een kwartier in de de twee de helft. Na een machtige solo werd hij keihard gevloerd in het strafschopgebied. maar de scheidsrechter legde de bal op de 16-meterlijn. Scheidsrechter Klein stuurde vlak voor het einde wel Trosjkin van de Sowjet-Unie van het veld toen deze verdediger de balvirtuoos Edinho op brute wijze onderuit schopte. Op dat moment was het veel te laat voor de Brazilianen om nog iets aan de score te doen. Dat was voor hen gedurende de gehele tweede helft vrijwel onmo gelijk. cmdat de Sowjets de voor sprong alleen maar wensten te ver dedigen. Dat deden ze met alle mid delen die voorhanden waren en ze waren zoals reeds gesteld ook bereid om aan de noodrem te trek ken. Aldus veroverde de Sowjet-Unie het brons Niet mooi. maar wel effec tief MONTREAL De volleybalfi nale bij de heren zal worden betwist door twee landen uit Oost-Europa, Polen en de Sow jet-Unie. Polen had het veel moeilijker zover te komen dan de Sowjet-Unie, dat vrij simpel van Cuba won met 3—0. Polen had vijf sets nodig tegen Japan. Het degelijke spel van de Sowjet- Unie was te veel voor de „hoogsprin gers" uit Cuba. Met 15—12. 15—7 en 15—8 bleef de ploeg uit de Sow Jet- Unie ook in de vierde wedstrijd zon der setverlies. Daarmee verbeterde zij in ieder geval de prestatie, die bij de Olympische Spelen van München in 1972 werd geleverd, toen een derde plaats achter Japan en Oost- Duitsland het hoogst bereikbare bleek. Japan zal de titel niet in de finale kunnen verdedigen. De volleyballers uit het land van de rijzende zon gingen ten onder tegen wereldkam pioen Polen. Japan pakte de eerste set. maar toen was het de beurt aan de Polen. Zij namen een voorsprong van 2—1 De marathonpartij duurde de maximale vijf sets, waarin de toeschouwera van uitstekend spel konden genieten. In de vijfde set beslisten de Polen met 15—10 de strijd in hun voordeel. De finale in het volleybaltoernooi voor dames gaat zoals verwacht tussen Japan en de Sowjet-Unie. De ze twee landen maken al vele Jaren de dienst uit in de volleybalwereld bij de dames. In de halve finales boekten beide landen gemakkelijke overwinnin gen. Sowjet-Unie won met 15—10. 15—10 en 15—9 van Hongarije Ja pan versloeg al even gemakkelijk, maar wel in een bijzonder attractie ve wedstrijd, waarbij het 16 000- koppige publiek zich kostelijk ver maakte. Zuld-Korea met 15—13, 15—6 en 15—5. In de finale ls het Japanse team. dat een bijzonder spontane spelvreugde uitstraalt, licht favoriet, omdat het zonder twij fel kan rekenen op de steun van het publiek. In München won de Sowjet-Unie in de finale van Japan, tijdens de laatste wereldkampioenschappen waren de rollen omgedraaid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 21