met Moskou werd op „rode top" onderstreept -Israël zal alleen onder druk alestijnse staat toestaan léén door deelname van Joegoslaven en Roemenen Kansen voor een mini-Palestina WARTE)RDAG 31 JULI 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 11 Sowjet-Unie gewenste tekst ge schaafd totdat de inhoud zo nietszeggend was, dat iedereen er zijn eigen uitleg aan kon geven. Het document bevatte niettemin het ge hele program van de Sowjet-Unie. Amalrik schrijft hierover in Le Mon de: „Dat is de realiteit." Misschien is het teveel gezegd dat in Oost.-Berlijn alleen nog maar open deuren werden ingetrapt. Wel is het zo dat er na afloop een sfeer heerste als na het bekend worden van ver kiezingsuitslagen in de meeste de mocratische landen: iedereen had op de een of andere manier gewonnen. Dit laatste geldt in de eerste plaats voor de Sowjet-Unie. Zij heeft meer uit haar tekst moeten schrappen dan haar lief was. Maar dit feit bevestig de slechts wat in de praktijk allang het geval was. Mislukt was alleen een zoveelste po ging om terug te krijgen wat haar jaren geleden al uit handen werd genomen. Wezenlijke concessies heeft Moskou niet gedaan. En als er sprake is van een serie compromis sen, dan is dat hoogstens een kwestie van geven en nemen geweest, die de Sowjet-Unie in staat heeft gesteld om naar buiten te demonstreren dat de deelnemende communistische partijen nog altijd een hechte speci ale band met Moskou hebben onder houden. Vorig jaar heeft het er lang naar uitgezien, dat de „rode top" geheel van de baan was. Dat was echter niet het geval. Breznjew kon zich niet veroorloven zich bij het naderen van het 25ste congres van de communis tische partij van de Sowjet-Unie on der steeds zwaardere druk van de oppositie voerende communistische partijen te laten plaatsen. De moeilijkheden die het uitblijven van een „rode top" binnen de'muren van het Kremlin voor Breznjew moest opleveren, werden blijkbaar overwonnen. En nadat het congres in februari van dit jaar achter de rug was, werd de bijeenkomst in Oost- Berlijn in laatste instantie alleen nog maar uitgesteld, omdat Berlin- guer rekening hield met vervroegde verkiezingen in Italië. Noodzaak Vóór de Italiaanse verkiezingen van 20 en 21 juni stond al vast dat de „rode top" op 29 en 30 juni in Oost- Berlijn zou worden gehouden. Dit nieuws werd echter om twee redenen stil gehouden: in de eerste plaats om Berlinguers kansen niet te bederven, maar tevens omdat Roemenië en Joegoslavië nog niet definitief „de uitnodiging" voor de „rode top" had den aanvaard. Toen de Italiaanse verkiezingen achter de rug waren, zagen beide communistische landen zich gedwongen om mee te doen, ondanks het feit dat hun be langrijkste eis niet werd ingewilligd: namelijk de conferentie een eenma lig gebeuren te doen zijn, dat niet aan bijeenkomsten van het verleden zou aanknopen en voor de toekomst geen precedent zou scheppen. Door deel te nemen aan een confe rentie, waarvoor zij eigenlijk niets voelden, hebben Roemenië en vooral Joegoslavië aangetoond, dat zij zich nauwelijks kunnen veroorloven, Moskou voor het hoofd te stoten. Ook de communistische partijen van Italië en Frankrijk (om alleen de belangrijkste te noemen) hebben met hun aanwezigheid gedemon streerd, dat zij nog een zeer speciale band met Moskou hebben. Daaraan veranderen de redevoerin gen van Berlinguer en zijn Franse collega George Marchais niets. Voor beide communistische leiders zou het politiek voordeliger zijn geweest als zij de gang naar het canossa van Oost-Berlijn niet gemaakt zouden hebben. Dit laatste zal op wat langere ter mijn pas blijken. Dan herinnert men zich alleen nog maar dat de dodr Breznjew gewilde conferentie toch doorging en dat op Albanië na alle Europese communistische partijen aan de oproep van Moskou gehoor gaven. De verklaringen van Berlin guer, Tito en de andere leiders zul len dan allang weer door de propa gandamachine van hun effect zijn beroofd. Bovendien zal de hand van Moskou krachtiger gaan drukken op landen als Roemenië en Joegoslavië, maar ook op de Oosteuropese landen, waar de communistische partijen de macht in handen hebben. Voor Joe goslavië kan Tito's aanwezigheid in Oost-Berlijn misschien een funeste uitwerking hebben op de ontwikke lingen die zich na het overlijden van Tito in een periode van grote onze kerheid kunnen voordoen. Klassenstrijd Overigens staan alle 29 partijen eensgezind achter de klassenstrijd en achter verandering van de status quo. (Bestaande situatie in Europa en de rest van de wereld.) Wat de Sowjet-Unie betreft, blijft ook de Breznjew-doctrine van de beperkte soevereiniteit van „socialistische landen" geheel overeind. Vanzelf sprekend is de Sowjet-Unie door de jongste ontwikkelingen in de West- europese communistische partijen niet tevreden. Zij zal blijven probe ren binnen deze partijen verdeeld heid te zaaien. Intussen zullen die partijen profijt kunnen trekken van de kritiek van Moskou die zij onge twijfeld spoedig weer te verduren krijgen. Hoe feller de kritiek zal los komen, hoe groter echter hun aan hang kan worden. Geen afstel Het ging de Sowjet-Unie er in Oost- Berlijn alleen nog maar om dat de Europese „rode top" zou worden ge houden. Het slotdocument, dat niet eens getekend behoefde te worden, en slechts voor kennisgeving werd aangenomen, deed er minder toe. De Westeuropese communistische par tijen zouden samen met Roeme nië en Joegoslavië - veel sterker heb ben gestaan, als de top geen door gang zou hebben gevonden. Als van uitstel afstel zou zijn geko men zou de Sowjet-Unie een politie ke (en ideologische nederlaag heb ben geleden. Die is haar bespaard gebleven. Door iedereen gelegen heid te geven zijn gemoed te luch ten. heeft Moskou zonder iets uit handen te geven dat het voor de conferentie nog bezat alle Euro pese communistische partijen be halve de Albaanse openlijk laten demonstreren dat zij ondanks alles bepaald niet ongevoelig zijn voor wat de Sowjet-Unie wil. Waarom zou Moskou niet tevreden zijn? Het gaat toch goed met het Europese communisme? Roemenië levert in ideologisch opzicht geen problemen op. En de andere Oosteu ropese landen eten uit de hand van Breznjéw. Joegoslavië vraagt nog wat geduld, maar als Tito er niet meer is doen zich nieuwe mogelijk heden voor, waarvan de Sowjet- Unie kan profiteren. En de Westeuropese communis tische partijen? Die moeten uit tac tische overwegingen dingen doen die ia Oost-Europa als ketterij over komen. Maar als zij eenmaal aan de macht zijn, zullen ook zij het voor beeld van de Sowjet-Unie volgen, zo zal de propaganda uit het Sowjet- blok de mensen vertellen, die niet begrijpen waarom er zoveel verschil len van opvatting kunnen bestaan over wat het ware socialisme is. In Moskou is alles echter bij het oude gebleven. Het slotdocument van Oost-Berlijn is slechts een tac tische manoeuvre geweest, die een hoger doel moest dienen. En de be kende columnist Victor Zorza kan het wel eens bij het goede eind heb ben, als hij uit een publikatie uit het onder voogdij van de Sowjet-Unie staande Buiten Mongolië opmaakt, dat thans wordt gewerkt aan een communistische wereldconferentie. Daar kan Moskou de van de ware leer afwijkende Europese partijen, die verre in de minderheid zullen zijn, proberen in een ideologisch hoekje te drukken. Zo'n wereldcon ferentie heeft Moskou overigens minder nodig om de Westeuropese communistische partijen de les te lezen, dan om te voorkomen dat de Chinese communistische partij haar invloed in alle delen van de wereld uitbreidt. Van tijd tot tijd Na afloop van de Oostberlijnse con ferentie vroegen verslaggevers aan Berlinguer die eerder gezegd had dat er geen sprake was geweest van een bijeenkomst van een internatio naal communistisch lichaam of dit de laatste Europese communis tische topconferentie was geweest. Hij aarzelde een antwoord te geven, maar werd geholpen door Giancarlo Bajetta, één van de partijfunctiona rissen die zich met „buitenlandse zaken" bezighouden, die zei: „Men moet nooit te optimistisch zijn". Breznjew had namelijk verklaard dat er van tijd tot tijd ontmoetingen van de partijen georganiseerd moe ten worden om informaties en me ningen uit te wisselen over actuele politieke kwesties. Hij zou zulke ontmoetingen beschouwen als de grondslag voor „internationale soli dariteit", een andere aanduiding voor het „proletarisch internationa lisme". dat de belangen van Moskou onvoorwaardelijke voorrang wil ver lenen. Breznjew zei ook iets over het „crea tieve werk van de kameraden in de communistische familie": „Wij gaan uit van het feit dat alleen praktische ervaring het criterium kan zijn bij de beoordeling of een of ander con cept goed is of niet". Met andere woorden: het laatste woord over al lerlei experimenten van communis tische partijen is nog niet ge sproken. De Sowjet-Unie heeft haar zin: vertegenwoordigers van Euro pese communistische partijen verenigd op de ,,rode top". Een onafhankelijke Pales lij nse staat op de westelijke lordaanoever en in de Gaza- gtrook?" „Nooit en te nim- ner", luidt het officiële Jntwoord van de Israëlische egering. Naar haar mening is Ir noch geografisch noch poli tiek ruimte voor een derde Jtaat in het gebied tussen de Middellandse Zee en Amman. Volgens de Israëli's zou een nieuwe Étaat tussen Israël en de Jordaan, pie zich als eerste etappe en niet als yervulling van de Palestijnse Iroom aankondigt, met zekerheid £en groot gevaar vormen voor de /rede in het Midden-Oosten. Een dergelijke staat zou immers door Palestijnse guerrillaorganisa- „bendes van terroristen en noordenaars", worden gecontro leerd. „Is het eigenlijk denkbaar dat zij na de oprichting van de ptaat afstand zullen doen van de r nacht, die hun de automatische |pistolen geven?" vraagt men zich i Isral af. De Israëli's weten deze Ivraag ook te beantwoorden. „De teteugeling van de guerrillaorgani- aties zou voor elke Palestijnse [staat een probleem vormen en bij- ^na onmogelijk zijn, wanneer het «doel de vernietiging van de staat ^Israël is". ^Geheel oneens «Mohammed Sid Achmed, een voor- aanstaand, journalist bij de Egyp- jm tische krant Al Achram, is het met fl|deze opvatting geheel oneens. In twee uitvoerige gesprekken in Cai- ro en Brussel probeerde hij de Is- fln raëlische argumenten te ontkrach- ten. „De fout ligt in 't geloof dat de oplossing van het conflict tusen 88 Palestijnen en Israëli's, het resul- taat moet zijn van een over- eenstemming over uiteindelijke doelstellingen in plaats van een overeenstemming over hoe deze doelstellingen verwezenlijkt moe- ten worden. Terwijl het eerste on- mogelijk is, is het tweede wel moge- M lijk. Vrede is mogelijk, niet omdat de verschillende partijen afstand gedaan hebben van hun oorspron kelijke doelstellingen, maar omdat zij voor andere methodes om deze doelstellingen te verwezenlijken H gekozen hebben". Sid Achmed wijst in dit verband na het voorbeeld van de betrekkingen door James Dorsey tussen de Duitse Bondsrepubliek en de Duitse Democratische Repu bliek. „Beide landen hebben een overeenkomst getekend waarin de factor relaties genormaliseerd wer den zonder dat de beide staten el kaar de jure erkend hebben. Sinds de ondertekening van dit akkoord heeft de Hoge Raad van West- Duitsland verklaard dat beide Duitse staten eigenlijk één staat zijn, die het gehele Duitse volk ver tegenwoordigd. Deze uitspraak is niets meer en niets minder dan de ontkenning van het bestaan van de DDR. De DDR anderzijds stelt zich nog steeds op het standpunt dat er nu twee Duitse staten zijn, een communistisch Duitsland en een burgerlijk Duitsland. Volgens de DDR kunnen de beide Duitse sta ten pas worden verenigd, als het burgerlijke Duitsland verdwijnt. Met andere woorden de DDR er kent het bestaan van de Duitse Bondsrepubliek niet." Sid Achmed trekt uit dit voorbeeld de conclusie dat een vreedzaam naast elkaar bestaan van een jood se en een Palestijnse staat moge lijk is zonder dat de beide staten elkaar erkennen. Vandaar dat Sid Achmed er voor pleit om de Pales tijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) tot eventuele vredesonder handelingen toe te laten zonder dat deze de staat Israël vooraf hoeft te erkennen. „Een dergelijke formule is niet nieuw. Dat is wat er gebeur de toen de onderhandelingen tus sen Frankrijk en de Revolutionaire Volksregering van Algerije begon nen en later ook tijdens de onder handelingen over Vietnam. Natuur lijk is de situatie in Vietnam en Palestina niet identiek. De Vietna- mezen streden tegen een buiten landse vijand, de Verenigde Staten, terwijl de Palestijnen tegen een vij and vechten die zich op het grondgebied van Palestina geves tigd heeft. Vandaar dat de uitein delijke oplossing van het conflict tusen Palestijnen en Israëli's zon der een historische ontwikkeling niet mogelijk is." Minder geweld Said Hammami, vertegenwoordi ger van de PLO in Londen is het eveneens met de Israëlische stel ling oneens. In een vraaggesprek in Trouw van 28 juni 1975 verklaarde hij: „De stichting van een Pales tijnse staat zal het aantal Palestij nen dat in geweld gelooft op zijn minst tot het minimum reduceren. Natuurlijk kan ik niet garanderen dat er geen vliegtuigkapingen meer zullen zijn, zodra er een Palestijnse staat is. Maar er zullen geen duizen den Palestijnen, Arabieren en Is raëli's bereid zijn om te strijden. Er zal vrede zijn. Juist om deze vrede te bereiken willen wij een Palestijn se staat." In brede kringen wordt rekening gehouden met een nieuw Ameri kaans vredesinitiatief, begin vol gend jaar. Zowel de Israëli's als de Arabische staten hebben zich uit gesproken voor een algehele oplos sing van het conflict in het Midden- Oosten. Noch in de Arabische we reld noch in Israël ziet men veel heil in een nieuwe stapsgewijze be nadering van de problemen. De op vattingen tussen Arabieren, Pales tijnen en Israëli's over wat een defi nitieve oplossing van het conflict inhoudt liggen echter nog ver uiteen. In Israël heerst er grote verdeeld heid over de toekomst van de in 1967 bezette gebieden, die immers volgens sommige zionistische op vattingen deel uitmaken van het historische joodse vaderland. De verdeeldheid over deze kwestie loopt dwars door alle zionistische partijen heen, zowel van rechts als links. Binnen de verenigde arbei derspartij, de grootste regerings partij in Israël wil men enerzijds het gebied van de westelijke Jord- aanoever annexeren; anderzijds wil men niet met de zevenhonderd duizend Palestijnen die er wonen opgescheept zitten. Vredesplan Allon Vlak na de Zesdaagse Oorlog van 1967 ontwierp de huidige minister van buitenlandse zaken, Yigal Al lon, een vredesplan waarin ge poogd wordt om dit dilemma uit de wereld te helpen. Volgens het Al- lon-plan, dat inmiddels stilzwijgen de Israëlische regeringspolitiek is geworden, dienen slechts de dunbe volkte gebieden van de westelijke Jordaanoever te worden gean nexeerd. Als officieel argument voor deze annexatie handhaaft Al lon de redenering dat de Jordaanri- vier de Israëlische veiligheidsgrens vormt. De overige delen van de westelijke Jordaanoever moeten volgens het Allon-plan in het kader van een algehele vredesregeling aan Jordanië worden teruggege ven. Er is echter in Israël ook een grote minderheid, dat zich op het standpunt stelt dat de gehele wes telijke Jordaanoever, ongeacht de bevolkingsdichtheid van de gebie den, bij Israël moet worden inge lijfd. Tegen deze opvatting keerde zich onlangs de Israëlische oud minister van buitenlandse zaken Abba Eban. Sinds .Eban de Is- ëlische regering verlaten heeft, heeft hij steeds openlijker de kant van de Israëlische duiven gekozen en zelfs onderhandelingen met de PLO bij voorbaat niet afgewezen. In een polemisch artikel in de Jeru salem Post hekelde Eban onlangs de Palestijnse voorstanders van een seculaire democratische staat. „De gedachte van één ge meenschappelijke politieke struc tuur in het gebied tussen de Mid dellandse Zee en Jordanië wordt uit naam van het anti-zionisme voorgestaan door de Arabische or ganisaties die de PLO steunen. Het wordt ook uitnaam van een fervent en een integraal zionisme voorge staan door de Likoed. Goesch Emoeniem en sommige sectoren van de Verenigde Arbeiderspartij. Said Hammami De ideologen van de Palestijnse Arabieren geloven dat een ge meenschappelijke politieke struc tuur de dood van het zionisme zal betekenen. Dit zou tot gevolg heb ben dat de joden van wat ooit eens Israël was een „getolereerde" min derheid zouden worden in de „de mocratische seculaire republiek" („Onder onze beste vrienden zijn joden") „Machtig Israël" Anderzijds zijn er sommige radica le zionisten die zich zelf ervan over tuigd hebben, dat de zionistische doelstellingen in een gemeenschap pelijke staat verwezenlijkt kunnen worden. Zij hebben het beeld van een machtig Israël voor zich, waar in een miljoen Arabieren, die in de bezette gebieden wonen als min derheid in de joodse staat gelukkig zullen zijn; een staat waarin ze zul len kunnen kiezen tussen de Israë lische en de Jordaanse nationali teit. Het spreekt vanzelf dat een ge meenschappelijke politieke struc tuur niet tegelijkertijd de verwe zenlijking van de zionistische doelstellingen en de vernietiging van de staat Israël kan zijn, Ie Ezzeddine Kalak mand moet het bij het verkeerde eind hebben..." De Palestijnen hebben weinig ver trouwen in het te verwachten Ame rikaanse vredesinitiatief. „Het is al gemeen aanvaard", zegt Ezzeddine Kalak, vertegenwoordiger van de PLO in Parijs, „dat begin volgend jaar, dat wil zeggen na de Ameri kaanse presidentsverkiezingen er opnieuw een vredesconferentie voor het Midden-Oosten gehouden zal worden. Op deze conferentie zal er geen plaats zijn voor het huidige Palestijnse verzet". Het slachtoffer van het Amerikaanse vredesplan zullen volgens Kalak de Palestij nen zijn. Palestijns wantrouwen Het Palestijnse wantrouwen jegens de Verenigde Staten is niet onge grond. De mislukkig van de stapsgewijze benadering van de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Henry Kissinger is vooral te wijten aan het feit. dat hij de Palestijnen buiten spel zette. Momenteel ziet de toekomst van de Palestijnen er bovendien weinig rooskleurig uit. Hoewel de oktober- oorlog van 1973 een minimale op lossing van het Palestijnse vraagstuk, de stichting van een onafhankelijke Palestijnse staat Abba Eban op de westehjKe Jordaanoever en in de Gazastrook iets dichter bij heeft gebracht, zal deze staat niet zonder zware politieke druk op de Verenigde Staten en op Israël wer kelijkheid worden. Ondanks alle diplomatieke successen is de PLO echter niet in staat om deze druk te kunnen uitoefenen. Slechts een ge concentreerde actie van de Ara bische wereld zou de Amerikaanse pressie op Israël kunnen verster ken. Want terwijl de Amerikanen niet aan het bestaansrecht van de staat Israël zullen tornen, zullen zij anderzijds hun aanzien en hun in vloed in de Arabische wereld niet willen verspelen. Maar voorlopig is de Arabische we reld dermate hopeloos verdeeld over kwesties als Libanon, de 8paanse Sahara en Libië, dat zo'n geconcentreerde Arabische actie niet te verwachten is. Binnen de Arabische wereld beseft men ech ter dat Israël bij de verdeeldheid van de Arabische wereld de lachen de derde is. Amerikaanse en Israë lische diplomaten vragen zich bin nenskamers echter af „hoe lang nog...?" Dit is het vierde en laatste verhaal in een serie. Voorgaande artikelen ver schenen op 24, 27 en 29 juli. or J. deri Boef is een maand geleden dat in Oost-Berlijn de conferentie van Dpese communistische partijen werd gehouden. Sindsdien is feel over gesproken en geschreven, maar weinig klaarheid ;acht. De uitleg van wat er in het oostelijke deel van Berlijn is ?urd. blijft verschillen. Maar één ding is duidelijk: de positie het Europese communisme is er bepaald niet door verzwakt. rerleiding is groot, het belang He „de rode top" alleen te zien in feit, dat de onafhankelijkheid alle communistische partijen er erkend, dat er geen gewag werd jakt van de leidende rol van de rnunistische partij van de Sow- fnie, dat het „proletarisch inter- inalisme" door Moskou ge- eerd als instrument om te blij- overheersen niet meer letter- in het slotdocument voorkwam at er heel wat opmerkingen kon- worden gemaakt die de leider de communistische partij van de jet-Unie, Leonid Breznjew be- d niet als muziek in de oren pen geklonken. is de simpelste manier om het iltaat van de bijeenkomst te be- felen. De leider van de Italiaanse rnunistische partij, Enrico Ber- uer, heeft zijn zin gekregen: Mos- heeft zich neergelegd bij het les van zijn leidende positie, het jletarisch internationalisme" is rboord gezet en de Sowjetleiders ben er genoegen mee moeten ne- dat nota bene in hun aanwezig- I werd gesuggereerd, dat wat zich Oost-Europa afspeelt, in West- ppa niet op prijs wordt gesteld, dan de redenering. De zaken in toch anders. Berlinguer heeft ost-Berlijn niet méér bereikt dan hij voor de conferentie al had. de Sowjet-Unie heeft al vele jaren n overheersende rol gespeeld in communistische beweging, ook l op Europees niveau. Zij heeft dat meer dan eens toegegeven. Het „proletarisch internationalisme" is in de overwegingen van Moskou ech ter nog springlevend. En wat in de toespraken van de communistische leiders van Italië, Frankrijk, Spanje, Joegoslavië en Roemenië werd geë taleerd was voornamelijk bedoeld voor het thuisfront. Het begin Men moet ook nu bij het begin be ginnen. De Sowjet-Unie wilde enkele jaren geleden al een Europese „rode top." Deze wens hield onder andere verband met de toen al op gang gekomen Europese veiligheidsconfe rentie en op wat langere termijn met het streven van Moskou naar een communistische wereldconfe rentie. Van begin af aan was het duidelijk dat zo'n Europese „rode top" grote problemen zou opleveren voor de Sowjet-Unie. De partijen die zich aan de regel rechte invloed van Moskou wilden (blijven) onttrekken zouden immers proberen, hun instemming met zo'n conferentie zo duur mogelijk te ver kopen. Dat is dan ook gebeurd tij dens moeilijke onderhandelingen, die meer dan 'twee jaar hebben geduurd. Opstelling van het slotdocument, waarover alle deelnemende partijen het eens moesten worden, had Mos kou overgelaten aan de DDR, (offi ciële naam van Oost-Duitsland). In die twee jaar is er veel in de door de e Sowjet-partijleider Leonid Breznjew luistert naar één van de espraken tijdens de topconferentie van Europese communis- ^che partijen in Oost-Berlijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11