SLkkoord tussen □yrië en de PLO Regiems in Korea zijn vijanden van het volk' Reagan begint terrein te verliezen Nieuw kabinet in Italië VS: wapenhandel aan banden Brandstichtingen en stakingen in Soweto Moro en Rumor door Andreotti genegeerd Zuidafrikaanse journalisten aange houden Amin „vergeeft Kenia; Britten blijven welkom Moskou laat Japanse zakenlui, verdacht „omkoping", vrij VAHTEAG 30 JULI 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 WASHINGTON (Reuter. UPI. AP) Ronald Reagan, de rivaal van de Amerikaanse president Gerald Ford voor kandidatuur van de Re publikeinen voor het presi dentschap begint terrein te1 verlie zen na zijn onverwachte medede ling dat hij de liberale senator Ri chard Schweiker naast zich wil als vice-president. Nadat begin deze week <ie oud- gouverneur van Texas John Con- nally zich achter de president had geschaard liep gisteren de voorzit ter van de republikeinen in de staat Mississippi Clarke Reed uit het Re- agankamp naar Ford over. Reed. één van de belangrijkste en invloe drijkste republikeinen in het zui den van de Verenigde Staten, noemt als reden van zijn omme zwaai de „cynische keus" door Rea gan van Schweiker. Reed stelde in een verklaring dat zijn keus voor Ford „persoonlijk" is en dat hij geen van de delegatiele den naar de Republikeinse conven tie van volgende maand in Kansas City zestig partijgenoten met ieder een halve stem. die tot nu toe geen partij hebben gekozen had gevraagd op Ford te stemmen. Ingewijden menen dat na de posi tiebepaling van Reed de meesten op Ford zullen stemmen. Van de delegatieleden zouden 25 per tele gram hun steun aan de president hebben betuigd. Zouden de Ford aanhangers hun aantal tot 31 we ten uit te breiden dan vallen alle dertig stemmen aan de president toe omdat de delegatie van Missis sippi gedwongen is unaniem de kandidaat van de meerderheid in de groep te steunen Het stemgedrag van de groep uit Mississippi kan de doorslag geven bij de kandidatuur voor het presi dentschap. Algemeen wordt aange nomen dat de president nog steeds tussen de tien en twintig stemmen van de kandidatuur voor het presi dentschap is verwijderd. Medewer kers van Ford hebben verteld dat de escapade van Reagan er toe kan leiden dat nog meer gedelegeerden naar het kamp van Ford zullen overlopen. -SELEC1 Thév cilASCUS, BEIROET (AFP, Reuter. UPI) Syrië en de /kinoestijnse bevrijdingsorganisatie PLO hebben gisteren in de i!ïislif|sche hoofdstad Damascus een overeenkomst getekend die >io d d einde moet maken aan hun drie maanden durende confron- in Libanon. Dit heeft het Egyptische persbureau voor het Iden-Oosten gemeld. The9R^ndertekening Van het akkoord 2.30. zo gisteren bekend gemaakt door 24. is j. Libische premier Abdoel Salam newovVed. die als bemiddelaar was op- 45.7.9 i5eden in de onderhandelingen I.30.7.9 ifen Syrië en de PLO-delegatie. ie, 7.$ i&akkoord werd getekend door de (sche minister van buitenlandse »n. Abdel Halim Khaddam en hoofd van de politiek afdeling de PLO. Faroek Khaddoemi. nhard «pier Jalloed, die na de onderte- ier: 20 ling naar Libië terugkeerde, om- ure'Óelieef het akkoord als een "be- liiChnlrijke bijdrage in het bereiken 14 uur: vrede en het vestigen van stabile ussarrJties tussen Libanezen en Pales- en en tussen Syriërs en Pales- jen". Jacquet ^^moeilijkheden tussen Syrië en de m.m.v.estijnen ontstonden toen Syrië Syncopj maanden geleden troepen naar Ia BwH^non stuurde en de rechtse oudcChten in dat land steunde >-20.45 ?ircus no Wiei detht vthoud de r\ld v cul. Tai^te ree die de luchttl kjes fwel de inhoud van het akkoord de ondertekening nog niet be- werd gemaakt wisten Libanese iten gisteren te melden dat de eenkomst uit de volgende vier iten bestond: :en Libnees-Palestijns-Syrische missie van toezicht op het be nd en op de terugtekking van alle «rapende troepen uit het land bin- ïur: Ja# een week uur a Een dialoog tussen alle Libanese ,0"""«'tijen onder voorzitterschap van >rgei „gekozen, maar nog niet in functie obert ireden. president van Libanon, 'tn Sarkis kn£pdPen regering van nationale een- uur: ofi. die onmiddelijk na het in 05 ictie treden van Sarkis op 23 sep- hber gevormd moet worden, en «lotte De uitvoering van het in 1969 in •O gesloten akkoord dat het ge- ~sëi|g van gewapende Palestijnen in inon regelt. tweede punt zou een concessie :o uurlgen van de linkse partijleider ^**^lmblatt en diens medestanders, punt bepaalt namelijk dat de Hoog moet worden gehouden op ,2-45iis van het in februari door de i*er. psche president Hafes Assad en 5'' oiii) aftredende Libanese president senabjeiman Frankieh uitgewerkte la'uij^stitutionele document over de ilionbSvulling van de post van latshoofd en die van premier door een christen en een moslem. Het akkoord zal verder volgens de Liba nese kranten het recht van bestaan van de Palestijnen in Libanon garan deren. Nog voordat het akkoord werd on dertekend lieten rechtsfalangis- tische leiders er zich nogal laatdun kend overuit. De gevechten rond het Palestijnse kamp Tel Al-Zaatar gin gen gisteren dan ook onverminderd voort. Opnieuw werd daardoor een poging van het internationale róde kruis om de naar schatting meer dan 1000 gewonden uit het kamp te halen uitgesteld. Het kamp wordt nu al meer dan vijf weken door rechtse militia's beschoten Het comité van het internationale rode kruis in Geneve heeft gisteren bepaalde Libanese groepen ervan beschuldigd dat zij honderden ge wonden ter dood veroordelen door te weigeren waarborgen te geven voor een veilige evacuatie van de gewon den uit het Palestijnse kamp. Het rode kruis zei dat drie tot vijf dagen nodig zijn voor het evacueren van de gewonden uit het kamp In Washington heeft Senator Ed ward Kennedy de regering ervan be schuldigd zich niets aan te trekken van het lot van Libanese vluchtelin gen. Hij pleitte voor een bestand van een week onder internationaal toe zicht om de gewonden te evacueren en voor het met spoed zenden van voedselvoorraden naar Libanon. De nieuwe Italiaanse premier Andreotti overhandigde gisteren de lijst van nieuwe ministers aan president Leone (rechts). ROME (Reuter. UPI, AP) De Italiaanse president Giovanni Leone zal vanmorgen om 10 uur de nieuwe regering van Italië beëdigen. De nieuwe christendemocratische miderheidsregering. die onder leiding staat van Giulio Andreotti zal 21 ministers tellen. Oud-premier Moro en de oud-minister van buitenlandse zaken Rumor keren niet terug. Premier Andreotti liet gister avond weten dat de voormalige minister van defensie Forlani in de nieuwe regering de porte feuille van buitenlandse zaken voor zijn rekening zal nemen. Forlani. die secretaris-generaal van de christendemocratische partij is geweest, was eerst al getipt als mogelijke premier. Minister van binnenlandse za ken wordt Francesco Cossiga. een neef van de communis- GENÊVE. WASHINGTON (Reuter. UPI, DPA) De Verenigde Staten hebben gisteren op de ontwapeningsconferentie in Genève voorgesteld de internationale wapenhandel aan banden te leggen. De Amerikaanse delegatieleider Fred Ikle zei dat alle landen zich moeten verplichten geen wapenhoe- veelheden of wapensoorten aan te schaffen of te leveren, die een gevaar betekenen voor de regionale of inter nationale veiligheid. De opeenho-, ping van kostbare en steeds nauw keuriger wapens in vele delen van de wereld verhoogt de veiligheid niet. aldus Ikle. De bewapeningskosten zouden vol gens de VS beter kunnen worden besteed aan economische ontwikke ling. Ikle zei dat vorig jaar bijna duizend miljard gulden zijn uitgege ven aan bewapening en dat een groot deel van dit bedrag de basis had kunnen leggen voor meer welstand of een grotere welstand. Washington heeft gisteren gemeld dat de Sowjet-Unie begonnen is ra ketten voor middellange afstand met meervoudige kernkoppen te in stalleren. die op West-Europa zijn gericht De 600 raketten zijn meest opgesteld aan de westgrens van de Sowjet-Unie. De meervoudige kop pen kunnen afzonderlijk worden af geschoten op verschillende doelen. De wapens vallen niet onder de over eenkomsten ter beperking van de strategische kernwapens SALT. De melding staat in een rapport van de Amerikaanse commissie voor wa pencontrole en ontwapening, dat door president Ford aan het Congres is gezonden Volgens het verslag zijn de Sowjets begonnen met de moder nisering van hun raketten en rusten zij ze uit met de meervoudige kernkoppen, de zogenaamde MIRV Sommige raketten zijn ook geïnstal leerd ten oosten van de Oeral en zijn gericht op China. Frankrijk is het enige land in het Westen dat vergelijkbare middellan ge afstandsraketten heeft en wel een aantal van 18. tische partijleider Enrico Ber- linguer. Met Tina Anselmi krijgt Italië zijn eerste vrouwe lijke minister. Zij krijgt het de partement van arbeid. Het mi nisterie van defensie gaat naar Vito Lattanzio en op het minis terie van financiën wordt Filip- po Pandolfi de opvolger van Gaetano Stammati. Minister van buitenlandse handel in de nieuwe regering wordt Rinaldo Ossola. Waarnemers zeiden gisteren al zo goed als zeker te weten dat de oud-gedienden Moro pre mier in de vorige minder heidsregering Rumor mi nister van buitenlandse zaken in het vorige kabinet en de oud-minister van financiën Co lombo niet in de nieuwe ploeg zouden terugkeren. De ver wachting was dat premier Andreotti in zijn kabinet een aantal christendemocratische technocraten zal opnemen in verband met de deplorabele economische toestand van Italië. JOHANNESBURG. SALISBURY (Reuter, UPI. AFP) In de zwarte woonstad Soweto bij de Zuidafrikaanse stad Johannes burg hebben groepen jongeren gisteren een aantal scholen in brand gestoken. Ook deden zich in Soweto, waar het sinds vorige maand bij onlusten 176 doden vielen onrustig is gebleven op verschillende plaatsen stakingen van scholieren voor. De brandstichtingen en stakingen gebeurden toen de scholen voor het eerst sinds een maand gedwongen sluiting de deuren weer konden ope nen. De leerlingen waren normaal naar school gekomen maar aan het einde van het speelkwartier gingen ze naar hun klaslokalen, pakten hun boeken en verdwenen bij duizenden. Incidenten deden zich hierbij niet voor. Brand In de vroege morgenuren was al brand uitgebroken in zeker acht la gere scholen en scholen voor voort gezet onderwijs en hierbij werd grote schade aangericht. Aangenomen wordt dat de acties zijn georgani seerd maar het is niet duidelijk door wie. In verband met de onrust in Soweto hebben blanke functionaris sen opdracht gekregen zeker tot maandag buiten de woonstad te blijven. Minister Kruger van justitie heeft gisteren meegedeeld dat de Zuidafri kaanse politie in Soweto zal blijven patrouilleren tot de brandstichtin gen ophouden. De vereniging van Afrikaanse onderwijzers wil een ont moeting met de minister om hem te vragen de patrouilles terug te trekken. De Zuidafrikaanse veiligheidspolitie heeft vier mannen en een vrouw aan gehouden op grond van de wet tegen het terrorisme. Op grond van deze wet mag iedereen die wordt verdacht van „terreurdaden" of die daarvan op de hoogte kan zijn voor onbepaal de tijd worden vastgehouden. De ar restanten zijn de journalisten Anthony Holliday van de Cape Ti mes. Harry Mashabela van de Star en David Rabkin van het dagblad Argus, de vrouw van Rabkin en de lector politieke wetenschappen aan de universiteit van Kaapstad Jere my Cronin. Mashabela werkte sinds drie weken met een andere journa list van de Star aan een boek over de onlusten van juni in Soweto. Kerncentrale in samenwerking met enkele Wester se landen Namibië om te vormen tot „een confederatie van kleine stamstaatjes." 99 Zuid-Afrika en Frankrijk zullen mor gen het contract tekenen voor de bouw van Zuid-Afrika's eerste kerncentrale in Koeberg nabij Kaapstad. Een vier man sterke Zuid afrikaanse delegatie is woensdag de onderhandelingen over de voorwaar den in Parijs begonnen. Geruchten dat er problemen waren over deze voorwaarden zijn in alle toonaarden ontkend Het contract, ter waarde van 3.5 miljard gulden is toegewezen aan een Frans consortium met-als belangrijkste deelnemer Framato- me. Eén van de belangrijkste voor waarden bij de levering betreft het toezicht van de Internationale com missie voor atoomenergie in Wenen. Sam Noejoma. de leider van de Na- mibische beweging SWAPO, heeft gisteren verklaard dat zijn organisa tie de totale oorlog zal verklaren aan iedere niet representatieve regering, die door Zuid-Afrika wordt geïnstal leerd in Namibië. Volgens Noejoma probeert het Zuidafrikaanse bewind NAIROBI (UPI) President Idi Amin van Oeganda heeft gisteren verklaard dat Engelsen in Oeganda welkom zijn ondanks het besluit van Londen de diplomatieke betrek kingen te verbreken, maar dat van onderhandelingen over schadever goeding voor de dertigduizend Azia ten met Britse nationaliteit die vier jaar geleden Oeganda moesten ver laten nu geen sprake meer kan zijn. In een uitzending van radio- Kampala werd ook gezegd dat presi dent Amin heeft beloofd dat Oegan- dese troepen nimmer Kenia zouden aanvallen en dat hij prijs zou stellen op de opening van een nieuw hoofd stuk in de betrekkingen tussen Oe ganda en Kenia. •Ons commentaar staat op pag 5. MOSKOU (Reuter. UPI) - De twee Japanse zakenlieden, die dinsdag in Moskou waren opgepakt wegens vermeende poging tot omkoping, zijn door de Sowjet-autoriteiten op vrije voeten gesteld. De Japanse ambassade had om vrij lating verzocht en de Sowjet-Unie. zo is meegedeeld, is daaraan tege moet gekomen ..vanwege de goede betrekkingen tussen beide landen". Het tweetal, in dienst van het con cern Nichimen co., onderhandelde al enkele weken over de bouw van een aardgas-raffinaderij in Siberië. Met de transactie is een bedrag van 250 miljoen dollar gemoeid. De twee zakenlieden zouden Sowjet- funktionarissen gunstig hebben trachten te stemmen met schril afstekend tegen het grote bedrag van de opdracht whisky, sigaret ten, aanstekers, pennen en kalen ders Ze zouden met hun ge. sprekspartners verder postzegels hebben geruild. Het zonderlinge van de hele zaak is volgens de Japanse ambassade dat de raffinaderij tenslotte we) aan de Japanse firma is gegund. Volgens de ambassade was er hele maal geen sprake van omkoping, maar van het geven van simpele relatiegeschenken. Omdat zoiets in Japan heel gebruikelijk is. heeft de ambassade alle Japanse zakenlie den gewaarschuwd dat ze Sowjet- ambtenaren niets cadeau mogen doen. Tegen de twee vrijgelaten Nichi- men-medewerkers zal overigens geen vervolging worden ingesteld :harles 9' or Joh an ten Hove "Urige week deed de Ameri- aanse minister van buiten- - indse zaken Henry Kissinger U ïn oproep aan de beide rege ngen op het Koreaanse schie- btbaiüand en China besprekingen :^rat^ beginnen die een eind moes- ve Jn maken aan de spanningen i Korea en in de toekomst op Hogelijk een hereniging van sHafeide landen. ?keni 'e andere bij het Koreaanse conflict v trokken grote mogendheden, de 1K v >wjet-Unie en de Volksrepubliek )ge%ina en ook de Noordkoreaanse or e gering van Kim II Sung lieten 'fn>arop weten dat de tijd niet rijp 's 'as. waarmee een zoveelste poging maan een conferentie over de beide rV. orea's te beginnen een vroegtijdig rrirt e kreeg Waarbij aangetekend moTent te worden dat het Witte Huis parschijnlijk eerder het Ameri- Jianse Congres (dat al lang genoeg eeft van „presidentiële avonturen ir van het Amerikaanse bed) wilde truststellen dan dat het werkelijk se# een hereniging van beide Korea's g vfïnteresseerd is »skq -M Koreaanse geschil kwam weer ig in de belangstelling na de erikaanse nederlaag in Indo- ureliina en de daarop volgende hereni- ncijpg van Noord- en Zuid-Vietnam Al 7.gf>rt na de aftocht van de Verenigde aten uit Vietnam toog de Noord- ireaanse dictator Kim II Sung naar iking om daar militaire en econo- sche steun los te krijgen voor zijn •aal: een hereniging van Noord- en id-Korea onder communistische •rschappij en zo nodig met wapen veld. Maar in Peking kreeg hij te •ren dat de Chinese leiders best hereniging zijn. maar dan •est Kim dat wel met vreedzame midcfelen zien te bereiken. Ook Mos kou maakte Kim duidelijk niet bij een Noordkoreaans gewapend avon tuur betrokken te willen raken. Status quo De beide rivaliserende communis tische grote mogendheden voelen op het moment niets voor een versto ring van de huidige status quo in Korea. De Sowjet-Unie niet omdat ze de ontspanning met de Verenigde Staten niet in gevaar wil brengen en China niet. vanwege de bijkans pa nische angst voor de Sowjet-Unie. Na de Amerikaanse nederlaag en te rugtrekking uit Zuidoost-Azië heeft Peking duidelijk laten merken dat wat haar betreft aan de aanwezig heid van Amerikaanse troepen in het Verre Oosten geen einde hoeft te komen. Een status quo die het volk van Korea laat zuchten onder twee harde dictaturen die met elkaar in een geldverslindende wapenwedloop verwikkeld zijn en die niets nalaten om van eikaars bestaan misbruik te maken door de eigen bevolking met propaganda tegen de „dreiging" uit het Noorden of hét Zuiden te vergiftigen en tegen elkaar op te hitsen Aan weerskanten van de 38e breed tegraad. waarlangs Korea zo onge veer opgedeeld is staan ruim een miljoen Koreaanse soldaten te wach ten op een invasie uit het Zuiden- .of uit het Noorden In Zuid-Korea houdt president Park Tsjoeng Hee zijn volk met noodde- creten onder de knoet op grond van de „niet aflatende communistische dreiging uit het Noorden" en in Noord-Korea spoort de „geëerbiedig de en geliefde leider", kameraad Kim II Sung met behulp van een gigantisch politie apparaat zijn volk aan tot een militante houding op grond van het „kapitalistische ge vaar in het Zuiden, bijgestaan door de Amerikaanse imperialisten". Sinds de hernieuwde opdeling van 1953 zijn beide Korea's een ideolo gisch zeer verschillende koers gaan varen: het Zuiden „koos" voor de westerse vorm van democratie, het geen na een aantal experimenten ontaarde in de huidige politiestaat en het Noorden „koos" voor het com munisme waarbij het bleef steken in een harde vorm van Stalinisme Geheel verschillende ideologieën, maar volgens een bekende Zuidkore- aanse protestantse geestelijke zijn er in feite weinig verschillen in de uit oefening van de macht door beide regiems. Volgens hem onderdrukken beide regiems de authentieke wens van het Koreaanse volk naar een nieuwe herenigde samenleving waar vrijheid, vrede en rechtvaardigheid heersen. „De belangrijkste vijanden van het. Koreaanse volk zijn de dicta toriale regiems van Noord- en Zuid- Korea" Erfenis Zo is voor beide Korea's de autori taire culturele erfenis uit het verle den hetzelfde. Voordat Japan in 1910 het Koreaanse schiereiland overwel digde had het vier eeuwen regering door de Yi-dynastie achter de rug. waarin het Confucianistische ideaal van een streng gecentraliseerd staatsbestel op de voorgrond stond. „Deze autoritaire erfenis, vermengd met communistische of juist anti communistische rationalisaties wordt momenteel door de regering in zowel Noord- als Zuid-Korea misbruikt voor de handhaving van hun dictatoriale macht en onder drukking van het volk", zo zegt deze geestelijke. Hij voegt er echter aan toe dat het meest demonische karak ter van de regiems echter in de eigen aard van de dictaturen zelf ligt. „De dictatotoriale machten in Korea ves tigden hun regiems door middel van brute kracht, zowel vanuit het bui tenland als in het binnenland. Ze hebben nooit om een mandaat van het Koreaanse volk gevraagd. Zij zien het volk ook als vijanden van hun regiems en niet als basis voor de wettigheid van hun macht. Slaven Over de in 1972 door de president ingevoerde nieuwe Yushingrondwet in Zuid-Korea zegt hij dat deze slechts moet dienen om Parks per soonlijke dictatuur te handhaven en dat op grond van deze grondwet de rechten van het volk van Zuid-Korea Park Tsjoeng Hee. met voeten getreden worden. „Het Park-regiem gebruikt het anti- communisme als de ideologische ba sis voor zijn dictatoriale macht, het anti-communisme is slechts een in strument om elke oppositie de kop in te drukken en elke kritische stem tot zwijgen te brengen. Park en zijn heersende kliek monopoliseren de Zuidkoreaanse economie in naam van economische ontwikkeling voor het hele Zuidkoreaanse volk Met behulp van Amerikaans en Japans kapitaal handhaaft hij zijn persoon lijke macht en de luxueuze le vensstijl van de bevoorrechte groep rondom hem. Het volk in Zuid-Korea moet genoegen nemen met lage lo nen. slechte arbeidsomstandigheden en een wanhopige armoede De arbeiders zijn slaven geworden in het productieproces dat alleen met behulp van buitenlandse kapitalis ten. die de bescherming genieten van de regering-Park. in stand ge houden kan worden. Corruptie viert Kim II Sung hoogtij in de Zuidkoreaanse econo mie en de levensstandaard van het volk verslechterd zienderogen on danks de zogenaamde groei van het nationaal product", zo fulmineert deze protestantse geestelijke „Het regiem van Park vernietigt niet al leen het lichaam van het volk. maar probeert ook zijn geweten te vernie tigen. Het gaat niet alleen om beper king van de vrijheid, maar het is een regelrechte aantasting van de rech ten van de mens. Het is niet louter een kwestie van het verbieden van de waarheid, maar een verkrachting en manipulatie van de waarheid" Dezelfde trekken Volgens hem vertoont het dictatoria le bewind van Kim II Sung in Noord- Korea dezelfde trekken als dat van Park „Zijn bewind werd gevestigd met behulp van de 8owjet-Unic. Sys tematisch werd de noordelijke helft van Korea gestaliniseerd, elke oppo sitie werd door zijn militairen de kop ingedrukt. De Noordkoreaanse sa menleving is nu een van de meest gesloten en meest militante in de wereld. De mensen kennen niets an ders dan een harde onderdrukking, een totale mobilisatie en isolatie. Ze hebben te lijden onder een strenge ideologische indoctrinatie en een verwrongen persoonsverheerlijking van Kim II Sung. De Noordkoreaan se communistische ideologie is nooit een revolutionaire ideologie geweest, hij werd het volk met brute midde len opgelegd. Het was en is het be langrijkste instrument om Kim's dictatuur te verkopen: het is een vreemde ideologie van de Sowjet- Unie. geen uitdrukking van de wen sen van het volk in een revolutionair proces. Kim's economie is. op pervlakkig gezien, een socialistische, maar in naam van een collectieve economie en in naam van een staats- planning zijn ook de arbeiders in Noord-Korea veranderd in slaven van een productieproces dat vooral de militaire opbouw van het land moet dienen. Kim heeft de illusie de hereniging van beide Korea's met geweld te kunnen realiseren en aan deze illusie en zijn persoonlijke macht wordt het volk van Noord- Korea opgeofferd" Geen hoop Zo blijkt, dat beide regiems niet al leen het Koreaanse volk onderdruk ken. maar de verdeling van het land en het volk gebruiken om hun dicta turen in stand te houden. Zij stimu leren de vijandigheid tussen beide volksdelen om zelf in het zadel te kunnen blijven „Zij werken de her eniging van onze verdeelde natie te gen Deze regiems zijn erfenissen van de koude oorlog en zolang ze bestaan kan er geen hoop zijn op een vermin dering van de spanning op het Kore aanse schiereiland, om over een her eniging van ons vaderland nog maar te zwijgen", aldus deze geestelijke

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7