Delftse bouwvereniging in financieel moeras Mi! dichtbij jnmentaar Bi iganda 3 tafel Gevolg van een falend bestuursbeleid v 'termi Jul' dertig ^julden bruto erbij luitsland klaagt iver ongedierte ji conservenblikken Motor móet af bij wachten voor open brug in Rotterdam al te gezond wordt ongezond modern koopje het weer WISSELVALLIG EN KOELER J Strandweer Oud-verzetsstrijder Frits Kief overleden [WART lG 30 JULI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 oppassen met het vellen van lieve oordelen over ontwikke- in zwart-Afrikaanse landen, worden dergelijke meningen legd als onaanvaardbare be- nis of door deze staten ge toetst als een gebrek aan be- De jonge landen in Afrika zijn rz^g^jjpelijkerwijs overgevoelig op -jnunt van de eigen onafhanke- TT^T*1"' en niet-inmenging in hun erfect ^n'ant*se aangc'e8en^ec^en- ulden J ëaat "et niet te ver te stellen etten. Jo snel mogelijk een einde moet zo valfcn aan het bewind van generaal lslangAmin in Oeganda. De Oegande- ens ^Jar'^601 re8eert zijn land met de ïpdradf1 wret^e terreur waarvan tien- Bill,'iet honderdduizenden het slach- ortte |r zijn geworden en hij is er in lende »agd één van de rijkste landen iij zeg) /\frij;a economisch volslagen 5dduiVonde ie richten. ziet er thans inderdaad naar uit ''het einde van het regiem van in in zicht is. Er is voortdurend »st in het leger en volgens de pers steunt Amin op het jblik op niet meer dan een paar ^•Jnierd getrouwen. Britse regering heeft daarom gedaan met de zeer vergaande i alle betrekkingen met Oeganda erbreken, Ook verder komt het in een steeds groter isolement rkeren. Het is economisch vol- "g afhankelijk van het buurland lia dat alle doorvoer om wei eden dan ook heeft stopge- Verder krijgt Amin in het na Titebbe" verhevigde conflict met fia verrassend genoeg nauwc- steun van andere Afrikaanse Hij kan alleen terugvallen 'Libië en mogelijkerwijs op de ^jet-Unie, waarvan alleen maar loopt kan worden dat zij zich niet der in dit wespennest zullen ten. 'uit dat binnenlandse en buiten- dse isolement voortvloeiende \aekerheid van Amin kan worden Jfeleid uit zijn afwisselend zeer 'boenende cn zeer vijandige hou- tegenover Kenia. Deze kan alleen maar worden verklaard >r de wispelturigheid van de pre- n°e^tnt. Hoewel wat betreft Amin de met zekerheid gezegd kan eej ,rden, lijkt het echter zeer on- len jijarschijnlijk dat hij een militair sntuur tegen Kenia zal aandur- mmidi. Hoewel zijn leger op papier k ergrker is. kan Oeganda de strijd het mjmomisch niet aan en zou zij bo- lien politiek het einde beteke- van Amin. gezien het vrijwel ledig ontbreken van binnen- n hoddse sleun- it, als t beste zou echter zijn als het arikliem van Amin valt door niet tienoier te onderdrukken binnenlands aau*tyzet en niet meer te overkomen erinomische moeilijkheden. Die ite kl zou 'n belanë z'Jn van bel oor i Bij de Delftse katholieke woningbouw vereniging „St. Hippolytus" is als direct gevolg van de moeilijkheden rond de vaststelling van de definitieve huurprij zen van in totaal 255 flatwoningen in de tieproces op gang gekomen. Bouw technisch bestuurslid ir. W. J. van Dort. die met zijn acht mede-bestuursleden vorige week niet bereikbaar was om ope ning van zaken te geven over wat ge- daal" heeft het stilzwijgen van de kant van de woningbouwvereniging in een ge sprek met een van onze verslaggevers verbroken. Twee leden van de raad van commissarissen, de heren P. A. Hollestel- nieuwbouwwijk Voorhof een reorganisa- noemd wordt „het Delftse huurschan- le en C. P. Hemie waren hierbij aanwezig. door Dammis de Geus DELFT „We zijn van naening dat het hoog tijd is voor een stuk openheid. We komen er zonder meer voor uit dat onze leden recht hebben op informatie over de gang van zaken bij de vereniging". Ir. W. J. van Dort. bouwtechnisch bestuurslid van de Delftse katholieke woningbouwvereniging „St. Hippolytus" antwoordt bevestigend op de vraag of het in de afgelopen jaren bij de vereniging aan een goed bestuursbeleid ontbroken heeft. ..Ons woningbezit is in een viertal jaren sterk gegroeid. De 2510 wonin gen die we nu in beheer hebben worden binnen enkele jaren nog eens uitgebreid met zo'n vijfhonderd hui zen in Tanthof, Delfts nieuwste stadswijk en in de Delftse bin nenstad. Door die groei zijn we van woninbouwvereniging tot bedrijf ge worden". ;andese volk waarmee Groot- rroen[,,ann'ë- zoals het uitdrukkelijk struift, niet heeft gebroken -= cn in arond belang van de ontwikkeling van non Jdeel van Afrika, p-asve omtj ok ambtenaren per andi r in plqn onze sociaal-economische actie N HAAG De ambtenaren krij- met ingang van 1 juli een pnsverhoging van dertig gulden r maand, net als de werknemers in A bedrijfsleven. Over de „verta- van de premieverlagingen in bedrijfsleven naar de ambtena- lonen toe zal binnenkort overleg gen tussen de regering en de nbtenarenbonden. it is gisteren meegedeeld door het Inisterie van binnenlandse zaken, trwacht wordt dat binnen twee tken de ambtenarenlonen per 1 meen/* volledig geregeld zullen zijn. De irlaging van de WAO- en de zieken- hdspremie leidt voor werknemers het bedrijfsleven tot een hoger itto loon. Ambtenaren vallen ech- ie t onder eigen regelingen en beta- n geen WAO- of ziekenfondspre- nma Ie. Voor hen moet dus een aange- iste oplossing worden gevonden, et kabinet heeft, aldus het minis- er»e rie van binnenlandse zaken, wel tsloten dat de inhoud van de loon- aatregel „overeenkomstige toe- Issing op het overheidspersoneel" krijgen. De loonmaatregel der gulden plus premieverlagingen leidt voor de „modale werkne- <ft»£r" met 24500 gulden bruto per ir tot een netto loonsverbetering in ƒ41,50 per maand. In een verslaggever EN HAAG Het dagelijks be- uur van de Europese Ge- eenschap. de Europese commissie. 11 graag weten hoe het mogelijk is It in Duitsland de laatste tijd een 'oot aantal blikken met sperciebo- In en erwten uit Nederland, Frank- i Ik en België ratten, padden en ge- tel ten van andere dieren zijn ge- ♦nden. Van Dort, die slechts zeven maanden aan „St. Hippolytus" verbonden is, zegt te geloven dat die snelle groei vrijwel zeker de oorzaak is van de moeilijkheden. Climax was eind vo rige week de protestactie van een aantal huurders tegen een uitzonder lijk grote huurverhoging. Voor de flats aan de Artemisstraat zou maar liefst vijftig procent meer hour moe ten worden betaald, terwijl de bewo ners van de flat aan de Aart van der Leeuwlaan met een huurverhoging van ongeveer veertien procent wer den geconfronteerd. „Als een woningbouwvereniging zo'n groei doormaakt moet getracht wor den de kwaliteit, die ze had te behou den. In dat laatste is de vereniging duidelijk niet geslaagd", zegt de heer Van Dort. Door overbelasting van het personeel en een verdubbeling van het technisch apparaat ontston den er moeilijkheden. Nu „St. Hippo lytus" de trieste balans moet opma ken blijkt dat er een achterstand van vier jaar in de jaarstukken is. Met de commissarissen, de heren P. A. Hollestelle en C. P. Remie, is het bestuurslid het er over eens dat nu alle zeilen moeten worden bijgezet om „St. Hippolytus" uit een finan cieel moeras te halen. Een eenvoudi ge berekening leert dat de wo ningbouwvereniging alleen al voor ruim een miljoen gulden in het krijt komt te staan, als ze de verschillen tussen de voorlopige, berekende, hu ren en de door het ministerie van volkshuisvesting vastgestelde defi nitieve huren zelf moet betalen. Om de bewoners voor een deel uit de financiële narigheid te halen werd de huurverhoging voor de woningen aan de Artemisstraat en de Aart van der Leeuwlaan „verzacht" Zoals be kend komt er een nieuwe beschik king. die erop neer komt dat een huurverhoging van ongeveer tachtig gulden per maand overblijft. Het ministerie maakte al een gebaar, welke „actie" valt nu van „St. Hippo lytus" te verwachten? Van Dort: „We gaan volgende week met beide actie comités over voorstellen van onze kant praten. Op dit moment kan ik er nog geen mededeling over doen. Het verificatiebureau van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten (VNG) en het Nederlands Christelijk Instituut voor de Volkshuisvesting (NCIV) nemen nu alle financiële ge gevens en stukken door." Zowel Van Dort als de commissaris sen moeten toegeven dat bij de ople vering van genoemde premiefiats een te lage huurprijs werd vastge steld. Zo werd een half jaar rentever lies van de grond aan de Artemis straat niet doorberekend, vielen ma teriaalkosten hoger uit en kwamen er meer „onverwachte posten" die bij elkaar snel op een paar ton kwa men. St. Hippolytus bouwde de blok ken, bedoeld voor de hogere inko mens. in de premiesfeer, waardoor de vereniging zelf op de open kapi taalmarkt moest opereren. Omdat de huren zo'n drie tot vier jaar geleden voor beide nieuwe complexen al vrij hoog waren be sloot het toenmalige bestuur de extra kosten niet door te berekenen. Commissaris Hollestelle: „We waren bang dat we door een nóg hogere huur met leegstand kwamen te zit ten. Toen al was Delft niet overmatig voor de woningen geïnteresseerd. De ROTTERDAM Automobilisten, motorrijders en bromfietsers in Rot terdam zijn binnenkort verplicht de motor van hun vervoermiddel af te zetten tijdens het wachten voor een geopende brug. Het voorschrift zal worden opgenomen in de algemene politieverordening. Tot nog toe was het in Rotterdam evenals in andere gemeenten geen verplichting om de motor tijdens het wachten uit te schakelen. Wel waren op een aantal bruggen borden geplaatst met de bekende tekst „brug open motor af", maar die tekst kwam in feite neer op een vriendelijk verzoek. vereniging heeft toen zelfs in de Haagse dagbladen geadverteerd om gegadigden voor de flats te vinden". Hoe „St. Hippolytus" uit de finan ciële moeilijkheden kan komen is nog een vraag. Uit de reserves putten is een onmogelijke zaak. omdat die voor het onderhoud van andere wo ningcomplexen zijn bestemd. Van Dort: „Als sociale instelling hebben we beperkingen. Ons onder houdsbudget is vrij krap. Daarbij komt dat we ons aan bepaalde re gels. die de bverheid stelt, moeten houden". „We zullen nu met elkaar alles pro beren te doen om de zo moeilijke periode te vergeten. We willen nu werkelijk alles op een rijtje zetten. Wat heeft eraan geschort? We zijn met een reorganisatie bezig, waarbij onder meer sterk aandacht wordt besteed aan de „kwaliteitsbeheer sing" van het bestuur", zegt Van Dórt. „Het zou gênant zijn als we er nu uit zouden stappen. Op de ledenverga dering die wij in september beleggen 'zullen wij een volledige uiteenzet ting van het gevoerde en in de toe komst te voeren beleid geven. Trou wens, over die reorganisatie gespro ken. het NCIV heeft er de leiding over. Ik wil de toezegging doen dat de eerste concrete resultaten van dit proces in de derde week van augus tus worden gepubliceerd". De 153 flatwoningen aan de Artemisstraat in Delft, die oorspron kelijk vijftig procent duurder zouden worden. OE. Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. VAN EEN LEZER- Zuid-Afrika onderhandelt met Frankrijk over de bouw van een kerncentrale in Koeberg. onder redoctie van loes smit Hoeveel slaap heeft een mens no dig? Acht uur. is ons bijgebracht. LichaamsbewegingKun je niet genoeg hebben. Extra vitamines? Kan nooit kwaad. Een beetje extra ijzer? Doet het lichaam al tijd goed. Suiker? Veel vlees? Goed voor de spieren, goed voor de eiwitten. Dat zijn van die wetenswaardig heden die ice hardnekkig van ou ders op kinderen overbrengen. Het klinkt zo verstandig: eiwit ten. suikers, ijzer, beweging, vita mines. rust. Allemaal zo lekker gezond, denken we. „Onzin na tuurlijk." schrijft Mensen van Nu. het maandblad over gezond heid en seksualiteit, dat deze veelvuldig voorkomende misver standen op een rijtje zet en uitlegt icaaróm het onzin is. ..Teveel van het goede is ook niet gezond." concludeert het blad. We zijn met z'n allen al achter een paar van die misverstanden gekomen. Steeds meermensen be seffen dat veel vlees elk jaar consumeren we er meer van helemaal niet hoeft. Als het de vleeseter om de broodnodige ei witten gaat. kan hij net zo goed of misschien zelfs beter (voor een deel) op peulvruchten overstap pen. Van suiker gebruiken we veel te veel. ook dat weten we. Slecht voor de tanden, slecht voor het lichaamsgewicht met al le gevolgen van dien. Ook als we geen krummel suiker zouden ge bruiken, krijgt ons lichaam er genoeg van binnen. Maar wat slapen betreft, zijn we er vaak nog heilig van overtuigd dat we die acht uur beslist nodig hebben. Er zijn zelfs mensen die vrijwel niets omhanden hebben, zich niet vermoeien, maar wel over slapeloosheid klagen als ze niet van elf uur 's avonds tot ze ven uur 's morgens kunnen sla pen. Slaap is wel belangrijk." aldus Mensen van Nu. „Als je maar lang genoeg geen slaap krijgt, beginnen de hersencellen af te sterven en word je gek. Maar we zouden allemaal veel beter af zijn als we ons realiseerden dat er. wat slaap betreft, geen vaste regels zijn alleen individuele behoeftes Acht uur is zomaar een gemiddelde. Ontdekken hoeveel slaap u nodig hebt om gezond te blijven en optimaal te kunnen functioneren, is een kwestie van uitproberen." En zo is het ook met de slogan „je kunt nooit genoeg aan li chaamsbeweging doen." Niet dat dat in principe verkeerd is. Vol gens het blad is er. theoretisch gezien, alles voor die fitheidsrage te zeggen, „maar in de praktijk blijkt dat sommigen de neiging hebben te overdrijven en allerlei dingen doen die ver boven hun macht liggen.Veel beter dan „el ke morgen voor het ontbijt als een idioot een poosje hardlopen" of de trappen op te rennen in plaats van de lift te nemen, en dan het gevoel te hebben dat je longen barsten („dacht u nou echt dat dat goed voor u was?") is het. adviseert het blad. om dagelijks te lopen naar het station, de win kels. je werk. En „soms is het zelfs beter om helemaal niet te trim men. na een zware maaltijd bij voorbeeld. of als u de hele dag op de been bent geweest." Over het sprookje van de vitami nes zegt Mensen van Nu: „Er zit ten genoeg vitamines en minera len in alles wat we eten. Als u extra vitamine neemt van een be paalde soort, verstoort u het evenwicht." Extra B en C zullen niet veel kwaad kunnen, omdat die niet in het lichaam worden opgeslagen. Vitamine A en Dwèl. Met een teveel daarvan kun je, voorspelt het blad. je bloedsom loop vergiftigen, waardoor je je zelf onder meer huiduitslag, ge zwollen gewrichten en verhoogde prikkelbaarheid van de zenuwen kunt bezorgen. Nu is het natuurlijk ook niet zo, dat iedereen die te veel li chaamsbeweging neemt, ineens ziek zal worden, of iemand die te veel vitamines eet. nu plotseling een verschrikkelijk soort uitslag of opgezwollen gewrichten krijgt, of daar met knikkende knieën op moet gaan zitten wachten omdat dat toch niet kan uitblijven. Want wie stelt vast hóeveel „te veel" eigenlijk is? Het ene lichaam heeft nu eenmaal meer van het één nodig dan het andere. Hoogstens kan het absolute mini mum van wat een mens nodig heeft, worden vastgesteld. Eén ding weten toe zeker: matigheid heeft nog nooit één mens schade berokkend. Moeder gorilla houdt haar baby Salome stevig vast. De baby. de eerste gorilla die ooit in de Londen- se dierentuin geboren werd, is nu twee weken, oud genoeg om op moeders schoot even vanuit de deuropening van hun verblijf met het buitengebeuren kennis te ma ken. De vader van de kleine woont niet thuis, maar in de dierentuin van Bristol. Het wachten op de eerste gorillababy die in Nederland geboren zal worden in Dieren park Wassenaar duurt intussen voort. Het Franse wetboek van straf recht. de „Code Napoleon", da teert van 1810 en daarom werd het hoogtijd het te moderniseren. Zo'n twee jaar geleden zette mi nister Jean Lecanuet van justitie er een commissie aan. en die com missie is nu met het ontwerp voor een nieuw wetboek van strafrecht klaar gekomen. De heren hebben de doodstraf gehandhaafd, alleen „het afhouwen van het hoofd" de term die in het oude wetboek gebruikt wordt is gemoderni seerd. Er staat nu gewoon „ont hoofding" Overigens zal het ontwerp pas over vier. vijf jaar ter discussie aan het parlement worden voor gelegd. Biedt zich aan: een burgemeester. Die was tot dat moment welis waar nog geen burgemeester ge weest. maar wat niet is kan ko men en bovendien had Vlieland er een nodig. Dus belde die meneer uit het westen des lands naar Vlielands secretarie en bood zich aan Voor vijf jaar, en helemaal gratis, want hij was toch gepensi oneerd en had dus niets drin gends omhanden Een aardig aan bod. maar op de secretarie heb ben ze de vriendelijke aspirant burgemeester volgens de Leeu warder Courant moeten vertellen, dat hij bij de commissaris der Koningin had moeten sollicite ren. en dat het daarvoor nu helaas al te laat was. Zodat die aardige meneer nu naar een andere tijdspassering moet omzien. Van onze weerkundige medewerkei Het gisteren al ter sprake ge brachte IJslands offensiefje ontplooit zich vandag verder. Na de passage van een kou front zullen er enkele buien volgen, in de eerste plaats in het noordoosten. Daarbij wakkert de wind in het Wad dengebied en mogelijk ook nog verder zuidwaartts aan tot hard. In de Duitse bocht is stormachtige wind moge lijk dus zeilers die in die rich ting gaan. pas op Dit lijkt allemaal in de verte een beet je op herfstweer, ook al om dat de temperatuur nu wat koeler wordt. De warmtefrontregen van de randstoring op het noordelijk deel van de Noordzee, was niet overdonderend. Tot ze ven uur gisteravond althans meldden de Sbetlands niet meer dan drie millimeter en de Hebriden twee mm Op de Orkaden was maar een halve mm gevallen, aan de Schotse oostkust 0.2 mm. Thorshavn op de FarOr kwam tot zeven mm. De wind w^s daar aan de noordzijde van het mini mum gisteravond noordoos telijk zes Beaufort bij matige regen en een barometerstij ging van 3.3 mm in drie uur. Tijdelijk kan er in ons land vandaag ook wat lichte regen zijn gevallen, maar het ac cent valt alweer op buien aan de achterzijde van een naar Denemarken wegtrekkende depressie. Die buien krijgen nog een flinke druk mee in de rug door barometerstijgingen op IJsland, mede onder druk van een Groenlands maxi mum van meer dan 1030 mil- libaar bij de zuidpunt. De ba rometers op IJsland wezen gisteravond 1022 tot 1024 mb aan. Dit wijst op een voortge zette aanvoer van koele lucht in de komende periode Een koele start dus van augustus en dat is juist wat de Engelse weerkundigen hadden voor zien. De maximumtempera tuur op IJsland varieerde van zes tot veertien graden. Jan Mayen. dat kleine vaak ge noemde eilandje tussen noord-Noorwegen en Groen land bleef steken op twee graden. De depressie in kwestie koos vanmiddag de Noordzee en later Denemarken als reis doel. Dit viel af te leiden uit het feit dat de sterkste luchtdrukdalingen tot vier mb in drie uur. gemeld wer den door het hospitaalschip De Hoop op het noordelijk deel van de Noordzee. Aber deen en Stavanger gaven een geringere uitslag. De weersituatie in Oostenrijk verbeterde gisteravond nog verder en in Karinthië werd het 25 graden. Regen viel er vrijwel nergens meer. De zwaarste regens in Europa komen sinds gisteren op noord-Scandinavië neer. waar dezelfde depressie die dinsdag storm langs de Noor se westkust veroorzaakte, nu nog altijd actief is. hoewel zij opvult. De Zweedse ertsstad Kiruna had tot gisteravond zeven uur 70 mm regen opge vangen over de voorafgaande 24 uur. En het regende er gisteravond nog pijpestelen bij een maximumtempera tuur niet hoger dan zeven graden Celsius. Voor een zo merse opkikker kan men maar beter in Frankrijk of Spanje zijn en trouwens ook in Italië met de Po-vlakte gis termiddag als warmste plek van het land met 30 tot 31 graden. Wie. weten wil hoe het weer in juni en juli op Marken ge weest is kan terecht bij onze medewerker Jan Visser Dit jaar zijn op zijn eiland tien zomerse dagen achtereen voorgekomen, meer dan in de gedenkwaardige hete augus tus van 1975 (toen twaalf). Een echte hittegolf was te veel gevraagd, aangezien er maar twee tropische dagen in die periode van vijftien zo merse dagen voorkwamen. Vorig jaar wel. toen waren het er vijf aan een stuk. Een groter record was de serie van 30 dagen achter elkaar met 20 gr. C. of meer. Ook uit Londen ving ik iets op over een record reeks dagen van 23 gr. C. of hoger die was uitgegroeid tot naar ik meen 35. uniek sedert de jaren '80 van de vorige eeuw. Ook de grond van Marken werd in de afgelopen zomerperiode heet op enkele dagen werd er op tien centimeter diepte 26 graden gemeten. Vandaag eerst bewolkt met kans op wat lichte regen, la ter opklaringen maar plaat selijk ook een bui. Matige tot krachtige in het Waddenge bied tijdelijk harde wind. rui mend van zuidwest naar noordwest. Toenemende aan loop van de zee en bruisende branding. Verdere vooruit zichten: een koel weekeinde. Van een verslaggever AMSTERDAM Op 68 jarige leef tijd is in een verzorgingstehuis in Amsterdam overleden de oud verzetsstrijder Frits Kief De uit een streng christelijk gezin stammende Frits Kief voelde zich al vroeg aangetrokken tot de socialis tische gedachten en werd na het uitbreken van de oorlog een fel be strijder van de Duitsers Na het eind van de oorlog werd Frits Kief redac teur van het socialistische weekblad „De Vlam", een voortzetting van het illegale blad „De Vonk" Hij trad toen ook toe tot de gelederen van de links-humanistische organisatie „De vrije gedachte", werd voorzitter van de afdeling Amsterdam en lid van het hoofdbestuur. De laatste tien jaar was hij bekend doorzijn spreek beurten voor radio en televisie. HOOGWATER 31 Juli VliMingen 4 36-16 S2. Ha- ringvlictaluizen 4.48-17 11. Rotterdam e &0- 18 52. Schcveningen 5 33-18 01, IJmulden 6 13- 18 41. Den Helder 10 48 23.22. Harüngen 105- 12 51. Delfzijl 2 43-14 50.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5