Mogelijk tienduizenden doden bij Chinese beving iet Nieuwe Haaöse Courant Nieuwe Leidse Courant besluit Van Agt •ver aanblijven andaag bekend Misverstand akcentrale stelt looneisen omdat xoente zo duur is Expositie massief eiken Atleten blijven weer achter Meubelfabriek Oisterwijk Echtpaar zat gevangen in Tunesiëpag. 3 en met Plaatselijk bui Jtrandzesdaagse w\ m - Twee miljoen schade door brand winkels Stad Tangsjan zou volledig in puin liggen 'Koffieprijs kan omlaag' Strop door dialect In deze krant Montreal 1976 Trouw is letter voor letter de moeite waard Welkomstvoordeel "Ouw hoort bij u. Trouw 34e JAARGANG NR. 9892 VRUDAG 30 JULI 1976 if IIHUHHHHi ^■tgave trouw/kwartet b v. hoofdredacteur j. tamminga directeur ing. o. postma postbus 859 amsterdam voor onze adressen en telefoonnummers zie pagina 2 Abonnement 14,17 per maand—42,50 per kwartaal i67.80per jaar postgiro 660000 bank ned.cred. bank rek.no. 23.0012.574 gemeentegiro x 11000 - losse verkoopprijs ƒ0.55 een onzer verslaggevers ISTERDAM Minister Van Agt zal vanmiddag de Tweede mer zijn beslissing over het al dan niet aanblijven als minister edelen. Hoewel in Den Haag ook gisteren nog algemeen wacht werd dat de minister kiest voor aanblijven, bestond ar officieel nog steeds geen zekerheid over. de minister zelf kwam geen en- e reactie op berichten waarin ge ld werd dat hij definitief besloten ift aan te blijven. Zowel Hier en radio (NCRV) als het NOS- rnaal meldden dit gisteren, maar voorlichtingsdienst van het mi- terie van Justitie kon die berich- noch bevestigen noch ontken de voorlichtingsambtenaren ren zelf nog niet door de minister elicht. t NOS-journaal wist te melden de brief waarin de minister zijn lissing zal meedelen zeer kort is. voornaamste argument voert de nister volgens het journaal aan hij als minister meer invloed op abortusbeleid zal kunnen uit- De regering zal zich op korte ter- Tjn moeten beraden op de vraag of 7 stijging van de groenteprijzen gelijk gevolgen heeft voor de (onmaatregel. Wij willen niet wach- 1 tot het prijzenoverleg in het na- maar vragen nu een snelle aan ging van de lonen", aldus vice- (orzitter Frans Drabbe van de Fe- atie Nederlandse Vakbeweging Isteren in een radio-interview. jplgens Drabbe heeft de regering de desgevraagd laten weten, dat prijzen van de zogenaamde vei- |igprodukten niet te beïnvloeden Land- en tuinbouwprodukten de veiling zijn afhankelijk van faag en aanbod. „Voor de FNV is er bn geen andere mogelijkheid over bn de arbeiders via de lonen een bmpensatie te geven voor de prijs- litwikkeling". zo concludeerde abbe. |ij verwachtte zeker niet, dat de beiders de lawine van prijsstijgin- bn in het dagelijks voedselpakket bnder te reageren over zich heen lillen laten komen. De kans op on- ist en dat blijkt uit de talrijke lieven en telefoontjes die bij de NV binnenkomen is volgens hem ot. os van de loonmaatregel moet de igering zich bijzonder snel en ern- Half tot zwaar bewolkt met later plaatselijk buien. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind, later ruimend naar west tot noordwest en aan zee nu en dan hard. Maximum temperaturen rond 19 graden. MORGEN EN OVERMOR GEN: enkele buien en vrij koel. Morgen zon op: 5.00 onder: 20.31 maan op: 10.42 onder: 22.06 7607|'*/< Kijk uit. achter ons, kwallen. oefenen dan als ambteloos burger( een argument dat de minister in het begin van deze week overigens al in het openbaar uitgesproken heeft toen hij op Schiphol mededelingen deed na terugkomst van een reis naar Manilla en Indonesië). Zeker is dat de minister over zijn beslissing en over de inhoud van de brief geen enkel contact gehad heeft met collega's in het kabinet. „Ik ben net zo benieuwd naar de beslissing als ieder ander", zei minister Trip (Wetenschapsbeleid) gisteren na af loop van de wekelijkse vergadering van de ministerraad, die hij gepresi deerd had. Op die vergadering was de heer Van Agt niet aanwezig. Offi cieel is de minister van Justitie met vakantie. fan onze sociaal-economische redactie ^STERDAM De Federatie Nederlandse Vakbeweging ver engt van de regering maatregelen tegen de forse stijgingen van groenteprijzen. stig beraden op de toezegging bij de afkondiging van de loonmaatre gel gedaan dat in de herfst de prijsontwikkeling nog eens zou wor den bekeken", zei de FNV- bestuurder. De regering kan volgens hem niet wachten tot het najaar, terwijl de aardappel- en groenteprij zen zo hoog zijn en naar verwachting ook zullen blijven. Het federatiebe stuur van de FNV'zal zich nog nader beraden over deze problematiek. Maar naar Drabbe meedeelde zal de FNV zeker niet lang wachten met het kenbaar maken van haar opvat tingen. Inwoners van de Chinese hoofdstad Peking brengen de nacht op straat door, uit angst voor mogelijke nieu we aardschokken. De rech- terfoto geeft een beeld van de in Peking aangerichte schade. VEGHEL Voor naar schatting twee miljoen gulden schade is gis teravond aangericht door een brand die woedde in een winkelcentrum in het zuidelijk Veghel. De brand be gon in een supermarkt voor le vensmiddelen en sloeg over naar een hobbyshop, een groentezaak en een verfwinkel. De districtsrecherche van de rijkspolitie stelde gisteren nog een onderzoek in. De oorzaak van de brand was nog niet bekend. DACCA fReuter. AP) Er mogen weer politieke partijen worden opge richt in Bangla Desj. President Aboe Sadat Mohammed Sayem onderte kende een wet waarin het partijstel sel wordt geregeld. De nieuwe partij en moeten hun programma ter goed keuring voorleggen aan de regering voordat ze politieke activiteiten mo gen beginnen. PEKING, MOSKOU (Reuter, UPI, AP) De aardbevingen die het dichtbevolkte industriegebied in het noordoosten van China hebben geteisterd hebben mogelijk tienduizenden mensenlevens geëist en een enorme schade aangericht, zo hebben waarnemers en ooggetuigen gisteren gezegd. Geen subsidie In de wekelijkse vergadering van de ministerraad is gisteren niet overwo gen de groenteprijzen te subsidiëren, zoals enkele maanden geleden met de aardappelen gebeurd is. Wel is in de vergadering gesproken over de zeer hoge prijzen, en vooral die van groente. De vergadering werd gisteren voor gezeten door minister Trip (we tenschapsbeleid). Er waren overi gens, naast een aantal staatssecreta rissen, maar drie ministers aanwezig, onder wie minister Van der Stee. Trip noemde de hoge groenteprijzen een zeer vervelende zaak. Net zoals Van der Stee eerder gedaan had. wees Trip erop dat de prijzen voor groente op de vrije markt (veilingen en dergelijke) gevormd worden en dat schaarste daar direct tot hogere prijzen leidt. Konsumenten Kontakt: Van een verslaggever DEN HAAG De koffie kan, na de prijsstijgingen sinds het afgelopen najaar, weer goedkoper worden, meent het Konsumenten Kontakt. De organisatie heeft de minister van economische zaken dringend ver zocht maatregelen te nemen waar door de winkelprijzen van koffie kun nen dalen. Het Konsumenten Kontakt vindt dat prijsverlaging mogelijk is nu de prij zen op de Londense koffiemarkt de afgelopen weken al met dertig pro cent gedaald zijn. Het Konsumenten Kontakt beseft dat die daling vermoe delijk veroorzaakt is door speculan ten die hoopten op een vorstperiode in Brazilië, maar de organisatie vindt dat geen reden om de aanpassing van de consumentenprijzen uit te stellen. Zij wijst erop dat stijgende prijzen op de grondstoffenmarkt ook vaak een speculatief karakter hebben en toch ook steeds aanleiding geven tot ver hoging van de consumentenprijzen. Op 31 maart gingen de consumen tenprijzen voor koffie voor de tweede keer dit jaar omhoog en wel met twintig cent per half pond. Daarvoor waren ze (in januari) al met twaalf tot veertien cent per pakje gestegen. BARNEVELD In het Veluw- se Garderbroek (gemeente Bar- neveld) gaf een boer een loon werker opdracht zijn „gres- land" om te maaien. De loon werker, eveneens uit Garder broek, is kennelijk het veluws dialect niet machtig, verstond gerstland en voerde de opdracht uit. Resultaat, de boer zag zijn totale gerstoogst verloren gaan. De verontwaardigde boer: ,,Ik snap niet hoe iemand zo stom kan zijn. Net arende gerst maai je toch niet om. Ik bedoeld na tuurlijk mijn grasland. De gerst was voor mijn vee bestemd. Dat heeft nu de komende winter niets te eten. Door de droogte van dit jaar wordt het veevoer verschrikkelijk duur. Dat kan ik als eenvoudige boer niet opbrengen. Ik zal mijn vee nu moeten verkopen". Volgens de loonwerker is er ech ter sprake van een misoogst en wil de boer er nu een financieel voordeeltje uithalen. Verder had de loonwerker geen com mentaar. BANGKOK Radio Vientiane heeft gisteren bekendgemaakt dat Vietnam. Laos en Cambodja hebben besloten één lijn te trekken waar het hun betrekkingen met Zuidoost- Azië betreft. Ook het Chinese centrale partijco mité liet gisteren weten dat het ver lies aan mensenlevens hoog is. Met name de industriestad Tangsjan. op 180 kilometer ten zuidoosten van Pe king telt veel slachtoffers en buiten gewoon grnfo schade, aldus het persbureau Nieuw China. In de hoofdstad zelf zou het aantal doden ongeveer vijftig bedragen. Een groep Fransen die de ramp heb ben overleefd, zei gisteren dat Tangsjan, een stad met ruim een miljoen inwoners, geheel in puin ligt. Een Frans meisje is omgekomen/22 andere Fransen konden vluchten voordat hun hotel instortte. De Chinese autoriteiten hebben geen cijfers over aantallen doden verstrekt, maar waarnemers in Pe king geloven dat er mogelijk tiendui zenden mensen zijn omgekomen. Ook maakt men zich grote zorg over het lot van de mijnwerkers die in de kolenmijnen rondom Tangsjan aan het werk waren. Het blad van de communistische In Peking verwachtte men gister avond een nieuwe aardbeving. Des kundigen hadden verschijnselen ge constateerd die daarop duidden. In Peking renden overheidsdienaren op fluitjes blazend door de straten, roe pend „aardbeving, aardbeving". partij in de getroffen provinoie Ho- pei pleitte gisteren voor het mobili seren van de vijftig miljoen inwoners van de provincie om bij het red dingswerk te helpen. Het blad bracht dank aan de strijdkrachten die zorgden voor transport van mili tairen. medische ploegen, voedsel en andere goederen uit omliggende pro vincies naar het getroffen gebied. Buitenlanders zagen gisteren lange konvooien in de richting van het rampgebied trekken. In Peking brengen intussen de onge veer acht miljoen inwoners de nacht in tenten op straat door. Op last van de autoriteiten zullen zij dat nog zeker enkele dagen moeten doen. Buitenlanders die appartementen op de vierde of hogere etages be woonden hebben opdracht gekregen hun woningen te verlaten. Ze heb ben onderdak gekregen in de gebou wen van de ambassades van hun land. Mensen die verwondingen heb ben opgelopen worden alleen in een ziekenhuis gelaten als dat dringend noodzakelijk is. De Liga van Rode Kruisverenigin gen in Genève heeft de Chinese Ro de Kruisorganisatie hulp aangebo den. Bij vorige gelegenheden heeft Peking steeds een dergelijk aanbod afgeslagen. Sowjet-Unie ADVERTENTIE wandkasten bankstellen tafels dekenkisten stoelen slaapkamers tv-kasten kapstokken In de nacht van woensdag op don derdag heeft zich ook in de Sowjet- Unie een zware aardbeving voorge daan. Het Russische geofysische in stituut maakte bekend dat de repu bliek Tsetseno Ingoeskaja, ten wes ten van de Kaspische Zee, getroffen werd door een aardschok die een kracht had van 6,3 op de schaal van Richter. Het getroffen gebied ligt ongeveer 1400 kilometer ten zuid oosten van Moskou en is dun be volkt. Binnenland FNV kritiseert CNV3 De Delftse katholieke wo ningbouwvereniging Sint Hyp- polytus zit financieel in het moeras. Oorzaak daarvan: de vaststelling van de definitieve huren van 255 flatwoningen, waarbij zich een falend be stuursbeleid uit het verleden wraakt. Redacteur Dammis de Geus vertelt over wat als het „Delftse huurschandaal" ge noemd wordt in een verhaal dat vandaag op pagina 5 staat. Buitenland Akkoord Syrië en de PLO7 Regiems in Korea vijanden van het volk7 Kerk Dr. Soetendorp overleden.... 2 Economie Winst voor KLM15 LSLFT Toonzalen: Amsterdam. Leidsekade 102 (naast Lido. vlakbij Leidseplein). Berkel (Z.H.). Noordeindseweg 116 (langs het water). Ede. Grotestraat 72/74, hoek Bergstraat (vlakbij de Oude Kerk), Hengelo (O.), Deldener- straat 3-5. (bij het Stadhuis). Oisterwijk. Beneluxstraat 7 (achter het station). Utrecht. Hollantlaan 26 - Kanaleneiland (bij afslag E36 Utrecht Centrum/Nieuwegein). Valkenburg (L.). Re.naldstraat 9 (naast Hotel Rotterdam). Zuidlaren. De Millystraat 7 (vlakbij de Brink). v vrije toegang Uw kopje koffie staat klaar. MONTREAL De Nederlanders hebben (weer) een zeer teleurstel- lende Olympische dag achter de rug. Nadat het kanoduo Lo Jacobs en Arend Bloem zich plaatsten voor de halve finales van de 500 meter, werden zij in de herkansin gen uitgeschakeld voor de 1000 me ter. Ook in het hippisch centrum in Bromont kon de landenploeg van Nederland niet imponeren. Men moest met een zevende (voor laatste) plaats genoegen nemen. Aan de lijst van tegenvallende Ne derlandse atleten kunnen nu de namen van de tienkamper Eltjo Schutter en hardloper Evert Ho ving worden toegevoegd. Schutter was voortdurend in de achterhoe de van de 28 tienkampers te vin den. Vooral bij het kogelstoten viel hij door de mand: met 11.74 meter eindigde hij roemloos als laatste. Evert Hoving kon zich door een zesde plaats in zijn serie niet plaat sen voor de halve finales van de 1506 meter. Ook hij maakte zijn .^uitzending naar Montreal niet waar en kon, zoals de meeste Ne derlandse deelnemers (de hockey ers en waterpoloërs buiten be schouwing gelaten) door de Olym pische achterdeur weer naar huis vertrekken. Een paar letters misverstand in een mondelinge opdracht en een loonmaaier scheert een akker gerst in plaats van een stuk grasland kaal. Alweer zo'n zomers bericht. Van het nut van helder geschreven informatie hoeven wij u niet meer te overtuigen. Nieuwe abonnee: Straat: Plaats: Opgegeven door: Naam: -Giro: Betaalt per kwartaal Adres: Plaats: Ik ontvang graag naar keuae: i—14 fraaie zwarl-kunitlederrr onderxettcr* Met lUver bedrukte oudcrwet- l—«e locomotief modellen. Werkelijk een tieraad op mijn tafel. Prakti»che, kleurrijke eeuwigdurende rievnkalender. Modern, origineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. I—I Tekening van het vroegere U Ie Amiterdam. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst^voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) 6,25 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de open envelop: Trouw/Kwartet, antwoord nummer 2792. Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. M ___5SS£:

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1