iet één bronzen r medaille, maar elf Europees "basketball ttog achter Voetbalfinale Polen-O.-Duitsland Zeiljeugd heeft het laten liggen "limbic: „Elk van de jongens heeft alles gedaan om dit te bereiken .,'inale demonstratie van VS Montreal 1976 Chef d'equipe Andre du Pon: Sovjet-Unie moet voor het brons strijden Judo-revanche voor Japanners Onderzoek gelast naar de slechte prestaties 29 JULI 1976 SPORT TROUW/KWARTET 11 REAL Lord Killanin had het er druk mee: het uitreiken van de 33 waterpolo-medailles. irvan elf keer brons voor Nederland. Op het podium bij de ereceremonie viel het Oranje-team. het hele toernooi zo'n hechte eenheid had gevormd, weer in individuele sportmensen uiteen, t is niet één bronzen plak. het zijn er elf", aldus coach Ivo Trumbic. „Elk van de jongens heeft jkelijk alles gedaan om dit te bereiken". rom hier een korte beschrijving de elf. die voor het eerst sinds 28 weer Olympisch brons vero- len. pt Kroon: 29 jaar, rijksambte- r in Hilversum. Record- rnational, uitgeroepen tot beste Iman van de Olympische Spelen 1972. Een onderscheiding die i in Montreal als minst gepas- de doelman waarschijnlijk weer vachten staat. Zijn besluit staat hij stopt op het hoogtepunt van carrière. Dat is nu. Eerste reac- ..Dat je daar nu 182 wedstrijden hebt moeten wachten en dan nog in de zenuwen zitten. Toen die iaan vrij op mij af kwam dacht daar gaan we. Gelukkig was die n net zo maf als wij". i Evert Veer: 25 jaar. leraar licha- lijke ópvoeding in Den Haag. Ge- end met een blauw oog dat hem 3e laatste seconden werd bezorgd >r de Italiaanse doelman. Hij is de die na een zwaar auto-ongeval ;::ï""V:.^gkwam. Was destijds in inchen hoofdzakelijk actief als die de gevaarlijkste man van tegenpartij moest uitschakelen, de tactische opzet van Trumbic kreeg zijn spel veel meer relief Te gen de Italianen werd hij opgeofferd om Gianni de Magistris uit te scha kelen. De Italiaan was hem echter zo vaak de baas dat de taak van Veer door anderen moest worden overge nomen. „Slecht gespeeld", gaf de Ha genaar toe. „maar het resultaat telt". Ton Buunk: 24 jaar. bedrijfsleider in Alphen aan de Rijn. Was er ook in München bij. Dolblij met de treffer die Nederland achttien seconden voor tijd op 3-3 bracht, maar ook de man die er drie keer door de Italia nen werd uitgezwommen. ..Aan dat gestoei op de twee meter lijn ga je op den duur kapot. Dat is nu eenmaal het risico". Nico Landeweerd: 22 jaar, dienstplichtig militair uit Hilver sum. De jongste en lichtste speler in de basisopstelling. Een typische spelbepaler. Hij scoorde de treffer, die Nederland op 2-3 bracht. Even later kwam een stootbal van hem op of achter de doellijn dat was voor de toeschouwers niet zichtbaar terecht. Landeweerd gaf toe dat het geen treffer was. „Ik had hem een paar centimeter verder moeten duwen". Gijs Stroboer: 23 jaar. student uit Hilversum Diende zich vier jaar ge leden aan als groot talent. Heeft die belofte in Montreal niet helemaal waargemaakt. Werd in de ontmoe ting met Italië op eigen verzoek uit gewisseld. „Dit toernooi is voor mij een enorme belasting geweest. Ik heb maar drie en een halve week echt kunnen trainen. Daardoor kwam ik conditie tekort". Rik Toonen: 23 jaar. student uit Arnhem Maakte in de laatste wed strijd veel van zijn onzeker optreden uit eerdere wedstrijden goed. Hans van Zeeland: 23 jaar. student uit Arnhem. Was in verdedigend op zicht een steunpilaar in Trumbic's team. Vocht ook vele duels uit op de twee-meterlijn. Aarzelde echter vaak met schieten. Zo ook in de wedstrijd tegen Italië toen hij vrij voor doel liggend de bal teruggaf op Lande weerd. „Ik dacht dat ik een vrije worp moest nemen", was zijn veront schuldiging. Andy Hoepelman: 21 jaar, student uit Wijk bij Duurstede. Zijn komst betekende vaak de ommekeer in een wedstrijd. Ook al omdat hij door De bronzen watcrpoloploeg na de ceremonie protocolaire. De vreugde overheerst. voortdurend bewegen zijn te genstanders afmatte. „Schakel je de Russen uit en zal je bijna toch nog buiten de prijzen vallen", was zijn eerste reactie. Piet de Zwarte. 28 jaar, sportleider uit Amersfoort. Met zijn brede body geschikt om het gevecht op de twee meter aan te gaan. Minder goed in de verdediging. Werd slechts gedurende korte perloden ingezet. Scoorde be langrijke treffers tegen Mexico en de Sovjet-Unie. Het was zijn werk dat Nederland in de laatste periode te gen Italië met één man meer kwam te liggen. De Zwarte neemt met dit toernooi wegens tijdgebrek afscheid van het nationale zevental. Hans Smits: 20 jaar. scholier uit Be verwijk. Werd over het algemeen weinig ingezet, maar kreeg Trum bic's vertrouwen toen de ach terstand tegen Italië desastreuze vormen dreigde aan te nemen. Alex Boegschoten. 20 jaar. student uit Hilversum. Reserve-doelman, ge doemd om aan de kant te blijven. Nam het brons in ontvangst zonder één minuut in het water te zijn geweest. En dan tot slot: Ivo Trumbic. de Joegoslavische coach, die ook na deze Spelen in Nederland werkzaam zal blijven. ..Ik had er vooraf niet op gerekend", gaf hij toe. En ook: „Het was een geweldig zware belasting voor de jongens, deze laatste wed strijd Er waren drie kansen: bij winst zilver, bij een gelijkspel brons en bij verlies niets. De ploeg is er niet aan onderdoor gegaan. De jongens hebben het gedaan Allemaal" !)NTREAL Er bestaat nog iets anders dan het basketball it in Europa wordt gespeeld. Hoe verschillend dat is heeft tegoslavië ondervonden in de eindstrijd van het Olympisch isketballtoernooi. De Joegoslaven werden aan het eind van een terst succesvolle reeks wedstrijden in Canada eerste in het oorolympische toernooi van Hamiltori en bedwinger van de lovjet-Unie in de halve finale in Montreal weggespeeld door ie Verenigde Staten (95—74), een jonge ploeg van universi- ëitsspelers, gemiddelde leeftijd net 21, die pas na Montreal jehoor zullen geven aan de roep van de profclubs. En daar nu fordt wéér een heel ander soort basketball gespeeld. Door een formidabele Amerikaanse Het Europees topbasketball is, na Ie gewonnen finale van München (de lovjet-Unie zorgde er toen voor het erst voor dat het goud niet naar Lmerika ging. 51—50) weer op zijn ilaats gezet. Programma jCHERMEN 300 (0800) degen equipe, heren voorronde 300 (1800) degen equipe, heren finale. ITLET1EK 500 (1000) 100 meter heren tienkamp 500 (1000) hink-stap-sprong heren kwalificatie 600 (1100) verspringen heren tienkamp 800 (1300) kogelstoten heren tienkamp (950 (1430) hoogspringen heren tienkamp jOOO (1500) 100 meter horden dames finale lÓOO (1500) verspringen heren finale 000 (1500) discuswerpen dames finale 1030 (1530) 1500 meter dames halve finale |l00 (1600) 400 meter heren finale Ï120 (1620) 400 meter dames finale [140 (1640) 1500 meter heren series 1230 11730) 400 meter heren tienkamp. klANO 1500 (1000) 1000 meter heren series 1500 (1000) 1000 meter heren series HOCKEY Dm de vijfde tot achtste plaats 8000 (1500) en 2200 11700) India—Spanje West- (Duitsland—Maleisie (WORSTELEN 1500 (1000) vrije stijl, derde ronde kllOO (1900) vrije stijl, derde ronde BOOGSCHIETEN 1500 (1000 70 meter 122 cm. dames 1500 (1000) 90 meter 122 cm heren 1900 (1400) 60 meter 122 cm dames 1900 (1400) 70 meter 122 cm heren. (BOKSEN 1800 (1300) halve finales 0100 (1900) halve finales. VOLLEYBAL 1800 (1300) Sowjet-Unle-Hongarije, dames halve finale 2000 (1500) Zuld-Korea—Japan, dames halve llnale 0130 (1930) Japan—Polen, heren halve finale 0230 (2l30i Sowjet-Unle—Cuba. heren halve finale JUDO 1900 (1400» licht-middengewicht. 6eries 0100 (2000) llcht-middengewichl. herkansingen en finale. VOETBAL 0200 12100) om de derde plaats: Brazilië—Sow jet-Unle ploeg, dat wel. Een team dat boven dien geïrriteerd raakte door de bon kige speelwijze van de Joegoslaven en door de, niet geheel misplaatste gedachte dat de Canadese Scheidsrechter Foxcroft bezig was het minderwaardigheidscomplex van een ganse natie uit te leven in dit duel. Piet Leegwater die koel als altijd bleef, liet zich niet verleiden tot compensaties, maar kreeg het door zijn partner wel moeilijk. De ongelijke strijd werd in wezen al in de eerste minuten beslist. In de eerste minuten faalde de kleine Joe goslavische „guard" Zoran Slavnic. Adrian Dantley en Bill Buckner mis ten niet. Die 8—0 van de eerste tweeëneenhalve minuut heeft lang nagewerkt. Slavnic werd door coach Mirko Novosel naar de kant gehaald en van dat moment ging het iets beter met de Joegoslaven die niet langer volledig werden overspeeld, hoewel het tempo hun eigenlijk voortdurend boven het hoofd groeide. Coach Dean Smith van North Caroli na. die het laatste jaar de kern van de ploeg van de Verenigde Staten onder zijn hoede had. werkte volop mee aan de ontluistering van de Joe goslaven. Niet voorzichtig een of twee mannetjes wisselen, geen spra ke van. Gewoon de hele ploeg er uit en vijf nieuwe mannen er in en door gaan op hetzelfde niveau. Vijftien minuten lang hielden de Amerika nen hun tegenstanders op de halve KINGSTON Andre du Pon had geen tijd nodig om zijn oordeel te vellen. „De jeugd heeft het wat laten liggen, die mist toch echt ervarjng," gaf de 51-jarige chef d'equipe van de Nederlandse zeilploeg onomwonden toe. Adrian Dantley (links) gaat voor de Verenigde Staten scoren in de finale tegen Joegoslavië. Rechts Rajko Zizic. score, 40—20. De kleine driftkikker Zoran Slavnic die tijdens de Canade se tour steeds de wedstrijden naar zijn hand had kunnen zetten en daarin ook nog gedeeltelijk slaagde in de wedstrijd die de Verenigde Sta ten en Joegoslavië (112—93) in groep B tegen elkaar speelden, werd door Ford. Buckner en Dantley als kwa jongen gebruikt. De Joegoslaven wilden dan des noods wel berusten als het maar met ere ging. Omdat de Verenigde Staten echter in de tweede helft even een wat minder sterke periode kenden, sloeg de vlam weer in de pan. Door Kicanovic en Dalipacic (samen na rust goed voor 28 punten) slonk de achterstand tot maar tien punten. 56—66 na negen minuten. De Bal- kanploeg gooide er nog een schep kracht bovenop, maar die had in het belang van een eervolle vrede ach terwege moeten blijven. De Verenig de Staten werd echt boos en haalde nog even vernietigend uit Het pijn lijkst in de laatste anderhalve mi nuut toen Phil Ford en Bill Buckner de sterkste Europese ploeg tot oneindig genoegen van ruim 17.000 toeschouwers finaal voor aap zet ten Het eindsignaal was een nog altijd zilveren verlossing van een du el dat geen krachtmeting, maar een demonstratie van slechts één ploeg was. „Natuurlijk, de Vollebregts en de Van Werkhovens hebben veel geva ren. Maar dit hier. zo'n Olympisch gebeuren, dat is heel wat anders dan wedstrijden in Europa. Ik ben ervan overtuigd dat ze hier erg veel erva ring hebben opgedaan. Het gaat niet aan om te zeggen dat ze de omstan digheden tegen hebben gehad. We, hebben hier allerlei weertypen gehad en desondanks is van de jeugd eigen lijk alleen die derde plaats van de Vollebregts een heel goede prestatie. Verder hebben ze vrijwel niets be reikt. Wat Bakker. De Vlaming en Kevzer hebben gedaan is natuurlijk iets geweldigs. Ook al misten ze dan nog net die medaille. Wat zou het prachtig zijn geweest als we met een medaille waren thuisgekomen Ook Staartjes heeft stellig voldaan in de Tempestklasse. Een plaats bij de eerste tien was de eis voor uitzen ding. Nou hij is achtste geworden. Neen, over onze ervaren zeilers ben ik beslist, tevreden." Veel keus had Geert Bakker in de laatste race overigens niet. De lei ders in het klassement van de So- lings kozen voor een zelfde koers. De 55-jarige Warmonder. derde na zes van de zeven races in de Olympische zeilregatta. kon weinig anders doen dan de Deen Poul Jensen en de Oostduitser Dieter Below maar vol gen. De Rus Boris Boednikov en de Amerikaan John Kollus, vierde en zesde, begrepen dat gezien de gerin ge onderlinge verschillen hun enige mogelijkheid was maar te gaan vrij- bulteren. Die tactiek pakte voortref felijk uit. Als eerste en tweede rondden zij de bovenboei. de concur rentie ook de Westduitser Willy Kuhweide had zich daarbij gevoegd ver achter zich latend. Het groepje van vier boten kwam als elfde tot en met veertiende het kruisrak uit. Naarmate de race vorderde werd duidelijk dat Bakker de bronzen me daille. die hij tot voor de race in „be2lt" had. niet zou kunnen behou den. Hij werd in de algemene rang schikking teruggeworpen naar de vijfde positie. „Dat bakboord uitgaan was inder daad niet goed" betoogde Geert Bakker later, allerminst ontmoedigd MONTREAL Titelverde diger Polen en Oost-Duitsland spelen zaterdagavond in de fi nale van het Olympisch voet baltoernooi tegen elkaar. In de halve finale versloegen de op Europese en wereldkampi oenschappen doorgewinterde staatsamateurs uit Polen het jeugdige amateurteam van Brazilië met 2-0 (0-0). Oost- Duitsland versloeg de Sovjet- Unie met 2-1 (0-0). In het Olympisch stadion zagen 50.000 toeschouwers de ploegen van de Sovjet-Unie en Oost-Duitsland keihard knokken voor de finale plaats. Soms gebeurde het letterlijk. De DDR-ploeg won het uiteindelijk, omdat het beter verdedigde en doel man Croy de ster van het veld werd. De Oostduitse doelman moest zijn talenten vooral in de slotfase tonen, toen de Sovjets na de achterstand van 2-0 een sterk offensief produ ceerden. De overwinning van de Oostduitsers was tenslotte niet on verdiend. Nadat de rust met 0-0 was gekomen na een gelijk opgaande eerste helft benutte Jürgen Dörr in de 57e mi nuut een strafschop, nadat Loewe op grove wijze onderuit was geschopt. Dezelfde Loewe had ln de 64e mi nuut bepaald pech toen hij na een knappe voorzet van Hoffmann kei hard tegen de lat kopte. Een minuut later viel de beslissing toch toen ver dediger Kurbjuweit een blunder in de Sovjet-verdediging slim uitbuitte, 2-0. De Sovjets, die aanvallend tegenvie len. probeerden het hierna met een wanhoopsoffensief en kwamen zo waar nog dichtbij de gelijkmaker. Kolotov benutte een strafschop na dat Feodorov was gehaalt en kregen met name Blochin, ex-Europees voetballer van het jaar. en Onisjenko nog een paar mooie kansen, maar ze sprongen er slordig mee om en bo vendien verkeerde doelman Jurgen Croy in puike vorm. Polen had niet veel moeite met de onervaren Braziliaanse technici. Po len liet de technisch zeer begaalde jongelingen rustig komen en sloeg toe met de bekende Poolse counters. door de toch nog gemiste medaille. „Boednikov en Kolius gingen over stuurboord weg en hebben daardoor enorme winst geboekt Met de kleine verschillen in de rangschikking werd het toen al direct erg moeilijk om je kans te behouden. In het tweede kruisrak kwamen we van de veer tiende plaats teiug tot de achtste. Maar helaas bleven Jensen en Below voor me." Zelfs in het moment van ongetwij feld innerlijke diepe teleurstelling bleef Bakker relativeren. De lach verdween nooit geheel van zijn brui ne doorgroefde gelaat. „Of ik teleur gesteld ben?", waren zijn woorden. „Als je het bekijkt naar de hoop die we vanmorgen bij het wegvaren op een medaille hadden dan is het antwoord natuurlijk Ja. Maar als ik eraan denk met welke verwachtin gen we weggingen uit Nederland dan ben ik dik tevreden. En vergeet niet het is een goede vijfde plaats, opge bouwd in een reeks van sterk geva ren wedstrijden in een veld met heel veel kwaliteit. Ik had graag een me daille voor Nederland behaald dat wel. want het is toch wel erg lang geleden dat we daarmee te rugkwamen MONTREAL Japan heeft door de judo halfzwaargewicht Kazuhiro Ni- nomiya revanche genomen. Re vanche voor het verlies van Endo in het zwaargewicht en revanche voor het verlies in het halfzwaar in München. toen Tsjosjlsjvlli (8ov) eerste werd. De 28-jarige politiea gent bleek deze keer sterker dan de Rus Ramaz Kharthiladze. De finale was van matig gehalte. Beide judoka's werden meer dan eens gestraft voor gebrek aan initia tief. De beslissing viel bij één van de spaarzame aanvallen van Kharthi ladze. De Japanner had zijn antwoord klaar en een yuko bracht hem het goud. De bronzen medailles waren voor de Brit Starbrook, die in München de verliezende finalist was. en Rothlisberger. De Zwitser versloeg de sterker geachte Oostduitser Lorenz. Europees kam pioen 1975 Vallsy Alexejev uit de Sowjet-Unie heeft andermaal bewezen de sterkste man ter wereld te zijn. De superzwaargewicht bracht bij het stoten het wereldrecordgewicht van 252,5 kilo omhoog. Zijn totaal was 35 kilo meer dan de Oostduitser Gerd Bonk bereikte. Daarvoor kwam vooral ln de tweede helft veel gelegenheid, toen de Brazi lianen door jeugdig overmoed en waarschijnlijk in de waan dat de Polen te pakken waren, hun verdedi ging gingen verwaarlozen. Szarmach scoorde beide treffers op bijzonder koelbloedige wijze. Gezien het ge mak waarmee de Polen hun plaats in de finale bereikten en de conditie- slopende moeite van de Oostduitsers is Polen favoriet om de voetbaltitel met succes te verdedigen. De reus uit Arjazanj is sinds 1970, toen hij voor de eerste maal we reldkampioen werd, niet meer ver slagen. Zijn suprematie duurt nog steeds voort. De 34-jarige Alexejev bracht het wereldrecord stoten op 255 kilo en het Olympisch record trekken op 185 kilo. Het totaal van de bijna 160 kilo zware Rus kwam daarmee op 440 kilo. Bonk won zil ver met 405 kilo en zijn landgenoot Helmut Losch greep met 387,5 kilo het brons. SYDNEY (UPI) - Met vier Olympische dagen voor de boeg is de bom in Australië al gebarsten. Minister president Malcolm Fraser heeft een offi cieel onderzoek gelast naar het hoe en waarom van de slechte prestaties van zijn landgeno ten in Montreal Sinds veertig U jaar is Australië op de Spelen niet zo slecht voor de dag geko men als nu. Tot nu toe is de hele oogst van de 193-man ster ke ploeg twee bronzen me dailles. Minister voor sport Kevin Newman maakte te Fraders beslissing openbaar Fraser be zoekt de wedstrijden in Montreal. Maar in een tele foongesprek zei hij tegen New- man dat er een uitgebreid on- derzoek dient te komen. Fraser had een langdurig onderhoud gehad met leden van de Aus tralische ploeg. De atleten klaagden er daarbij over dat de regering te weinig steun gaf. Newman heeft inmiddels de I sportbonden en het Olympisch comité gevraagd om zoveel mogelijk informatie over voor- bereiding en uitzending te ge- ven. In Montreal won Australië een bronzen medaille via Step- hen Hollund op de 1500 meter vrije slag zwemmen en via het landenteam tijdens de samen gestelde wedstrijd voor ruiters. De ooi-zaak voor de zwakke prestaties moet volgens een sportofficial vooral worden ge zocht ln het feit dat ln de Ver enigde Staten en een aantal Europse landen er tegenuoor- dige sprake is van een professi onele aanpak van de ama-f" teursport New man heeft1; daarop al geantwoord dat zo'n aanpak door hem niet wense- lijk wordt geacht. In Montreal verklaarde vorige week de offi cial Syd Orange, dat Australië vijfentwintig Jaar achter liep bij de leidende landen ln de benadering van de ama teursport. Orange: „In Canada heeft de overheid miljoenen dollars uit gegeven om te zorgen dat men goed vertegenwoordigd zal zijn op dc Olympische Spelen. In de Verenigde Staten bestaat er «j geen overheidssteun, maar zijn rijke sponsors en op de univer- slteiten bestaat het systeem*) van beurzen waardoor getalen- teerde jongeren de kans krij-^ gen zich verder te ontwikkelen. In Engeland heb je het minis-- terie voor sport dat topfacili- teiten heeft gebouwd In alle belangrijke steden. In Austra- lië nemen we blijmoedig deel aan internationale wedstrijden en excuseren we ons voor het falen door te wijzen op onze pure benadering van de ama teursport." Van de andere kant zijn er. journalisten die uitgebreid hebben geschreven over het, weinig professionele gedrag*', van sommige atleten Volgens die berichten eten de Austra liërs zich letterlijk uit de top j van het klassement. Zo werd gemeld dat enkele zwemsters de dag begonnen met het nut tigen van drie ontbijten per persoon, Terwijl een zwemster enkele dagen voor Si] aan dei start moest komen niet minder,-< dan zestien ijsjes at. Evenals Australië is echter ook Canada ontevreden over de prestaties van de atleten op de Spelen. Want Syd Grange mag dan stellen dat de Canadese overheid miljoenen heeft uit gegeven om de Canadese ploeg op het voorste plan te laten meestrijden, veel is daar tot nu toe niet van terecht gekomen Op de onofficiële landentabel staat Canada op een tweeëntwintigste plaats met drie zilveren en zes bronzen medailles Tot nu toe heeft op de Olympische Spelen nog,,, nooit een gastland geen gou den medaille gewonnen. Cana da loopt die kans nu steeds- nadrukkelijker. Volgens1! polsstokhoogspringer Bruce fl Simpson zal het een zware klap zijn voor de sportbeoefe ning in Canada als dat land,- inderdaad alleen bij de ope- j| nings- en slotceremonie het volkslied kan aanhoren. Volgens Abby Hofmann die op 4, de 800 meter dames er niet in slaagde de finale te bereiken, is de oorzaak van de zwakke prestaties het feit dat het oe fenprogramma slecht gekozen *f was. „Ons hele trainingspro gramma liep een Jaar achter op het schema. Ik denk dat er in de hele ploeg niet een atleet is die te weinig werk heeft ge daan. Maar we hebben zo lang doorgewerkt dat er geen tijd meer was voor een pauze. Je kon het de laatste weken voor de Spelen voelen wegzakken gewoon. Alle atleten hebben goed getraind, maar we lijken gewoon nog niet klaar te zijn om deel te nemen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11