yrië en PLO begraven un meningsverschillen Hoge criminaliteit onder zwarten door slechte leefomstandigheden OAE bemiddelt in conflict tussen Oeganda en Kenia Vaticaan en Spanje herzien concordaat landingsvaartuig evacueert buitenlanders mmunisten in L,nh' ,lië voorzitter nenM( mercommissies Beroep van Sadat op olielanden om meer economische steun Mishandeld in Koreaanse cel Amerikaanse lof voor hulporganen Rhodesië meldt inval van troepen Gevangenissen in Zuid-Afrika zitten overvol EG-landen eens over zeerecht klSDAG 28 JULI 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 van zal meer lnem >erno 's oc h na s er D. /an h d. Ai WO] hrids ilASCUS, BEIROET (AP, DPA, UPI, Reuter) Syrië en de Palestijnse Bevrijdingsbeweging J hebben in beginsel overeenstemming bereikt over het bijleggen van hun meningsverschil- s over de oplossing van het conflict in Libanon. Dit werd gisteren gemeld door zowel de uji-officiële Syrische krant Al Baath als door politieke waarnemers in de Syrische hoofdstad. jpje. ïapsbjakkoord tussen Syrië en de Pa- zou het resultaat zijn van twijkirekingen tussen de Syrische mi- u|r van buitenlandse zaken, ar. Vrihdam. en het hoofd van de poli- zullé afdeling van de PLO, Faroek teru doemi. Volgens het officiële ptische persbureau is tijdens de ^rhandelingen een pakket maat- Jen ontworpen, die nu door Liba- en Palestijnse functionarissen [ten worden goedgekeurd. jdoemi keerde gisteren naar Bei- Da^rug om de voorstellen met de jitbref'leider Jassir Arafat te bespre- de g terwijl de Syrische president jog dfd een afgezant naar de Libanese t weiident Soeleiman Franjieh stuur- Volgens het Egyptische persbu- Vc aant 'teS°c'E IReuter> De Italiaanse munistische partij heeft het «f zitterschap van zeven parlemen- ot flii commissies toegewezen gekre- Innr^H Daarmee „is een einde gekomen dertig jaar absurde discrimina- zo zei gisteren de woordvoerders ovei 8X00 de partij. Het besluit betekent de op een na grootste partij in voor het eerst voorzitters van ïercommissies mag leveren. juni reeds werd Pietro Ingrao, voorzitter van de communis- he partij, gekozen tot voorzitter de kamer van afgevaardigden. reau bestaat de mogelijkheid van een ontmoeting tussen Assad en Arafat als de maatregelen door alle bij de Libanese oorlog betrokken partijen zijn goedgekeurd. Kaddoe- mi en de afgezant van Assad worden vandaag in Damascus terug ver wacht om de Syrisch-Palestijnse on derhandelingen voort te zetten. Goedgekeurd Ondertussen zijn gisteren de leiders van de linkse Libanezen en de Pales- tijnen bijeen gekomen om de voor gestelde maatregelep te bespreken. Volgens het linkse radiostation zou den de voorstellen inmiddels niet alleen door Assad maar ook door Arafat zijn goedgekeurd. Tot de maatregelen zou de instelling van een commissie bestaande uit Sy- riërs, Palestijnen en Libanezen be horen, die toezicht op een bestand zou moeten houden. Verder zouden alle door de strijden de partijen in Libanon opgeworpen versterkingen binnen een week moe ten worden afgebroken. De Palestij nen zouden zich uit posities moeten terugtrekken van waaruit zij door rechtse krachten gecontroleerde ge bieden kunnen beheersen. De vre desmacht van de Arabische Liga zou voor het afdwingen van de nale ving van een bestand verantwoorde lijk gesteld worden. Tenslotte zou volgens de voorlopige afspraken Sy rië de vrede tussen de Palestijnen en de rechtse krachten rpoeten waar borgen. Voorts zou de nieuw geko zen Libanese president. Elias Sar- kis, een rondetafelconferentie moe ten bijeen roepen waarop hervor mingen zouden moeten worden overeengekomen die de positie van de moslems in Libanon gelijk stellen aan die van de christenen. Een en ander zou moeten leiden tot de vor- ming van een regering van nationale eenheid die de hervormingen moet verwezenlijken. Ondertussen heeft een ongewapend Amerikaans landingsvaartuig giste ren ongeveer 300 Amerikanen en an dere buitenlanders opgehaald uit de door de maanden lange burgeroorlog geteisterde Libanese hoofdstad Beiroet. De operatie die ongeveer een uur duurde, verliep vlot. Het was de ze vende en waarschijnlijk laatste geor ganiseerde evacuatie. Ondanks het feit dat de levensomstandigheden in Libanon steeds slechter worden, kwamen slechts 300 van de 500 bui tenlanders die zich aanvankelijk hadden gemeld, opdagen bij het Ri- viëra Hotel, vanwaar zij met auto bussen werden overgebracht naar een kleine jachthaven nabij de Ame rikaanse ambassade. Onder toezicht van leden van het Palestijnse Bevrij dingsleger gingen de evacué's aan boord van het Amerikaanse marine vaartuig. dat hen overbracht naar het moederschip, de „Coronado Van de groep maakte onder andere de Amerikaanse ambassadeur, Tal- cott Seelye. deel uit. NAIROBI (AP, UPI, Reuter) Radio Oeganda maakte gisteren bekend dat de secretaris-generaal van de Organisatie van Afri kaanse Eenheid. (OAE) William Eteki Mboemoea. vandaag een bemiddelingspoging tussen Oeganda en Kenia zal beginnen. Palestijnse guerillastrijders kijken toe bij liet vertrek van een Amerikaans landingsvaartuig, dat driehonderd buitenlanders uit de zwaar belegerde stad Beiroet evacueerde. Vermoedelijk was deze evacuatie de laatste uit het door burgeroorlog geteisterde Libanon. Omvang ADVERTENTIE subsi i haa (he an bi enoei goedi lorzie molei Bestaat de wiskundeknobbel? De Vierdaagse en de militairen; Een huisarts verdedigt zich. Interview met Prof. Hans Frcuden- Reportage uit Italië: de ramp met thai, hoogleraar in dc wiskunde: het gifgas. De paniek, de autoritei- overdc wiskundeknobbel, over zijn ten en de gevolgen ./Reportage: dc voorspelling dat dc wiskunde als Hoge Veluwe en dc commercie - de leervak zal verdwijnen en dc erfc- prijzen, dc jacht, dc asfaltwegen, lijkheid van intelligentie./Dc mili- dc herten./De Rangoon-run en an- tairen en dc Vierdaagse: dc unieke dere virussen; welke ziekten brengt vreugde die nooit verloren zal dc toerist mee uit dc tropen ./Film: gaan./'Is uw huisdokter die sufferd interview met Jean Renoir (Dc die niets van de medische vooruit- mensen houden niet meer van gc- gang heeft begrepen?' Een huisarts voel)./Beeldende Kunst: de chaos verdedigd zich, en geeft zijn visie op de Biënnale./Analyse: de IRA zal op specialist, psychiater en psycho- blijven - het Ierse nationalisme is loog. LOSSE NUMMERS f2,25 onuitroeibaar. De omvang van het personeel van de Amerikaanse ambassade is nu ver minderd tot 15 man, onder wie 12 mariniers voor de bewaking. Er be vinden zich naar schatting nog 1.300 tot 1.400 Amerikanen in Libanon. Het is twijfelachtig of de rest van het Amerikaanse ambassadepersoneel nog eens een evacuatie-operatie zal kunnen voorbereiden. Gedurende de evacuatie was het rustig in het be trokken deel van Beiroet. Volgens een Amerikaanse woordvoerder had den de rechtse krachten een verzeke ring gegeven, dat zij de linkse sector vanwaar de evacue's vertrokken, niet zouden beschieten. De 500 burgers die sinds eind vorige week opgesloten zaten onder het puin van een platgeschoten huis in het vluchtelingenkamp Tal al- Zaatar vlak bij Beiroet zijn volgens de Palestijnen dood. De radio-omroep „Stem van Palesti na", die als zijn bron de desbetreffen de Palestijnse commandant noem de, berichtte gisteren dat alle pogin gen de opgeslotenen te bereiken, hadden gefaald doordat de rechtse belegeraars van het kamp dit onaf gebroken onder vuur hadden ge houden. Door het ontbreken van elektriciteit en pneumatische drilboren heeft men ook geen vluchttunnel kunnen graven. CAIRO (AP. UPI. Reuteri Presi dent Sadat van Egypte heeft een beroep gedaan op de rijke Arabische olielanden om hun financiële steun aan Egypte aanzienlijk te verhogen. Sadat gaf toe dat de olielanden tij dens de oktoberoorlog van 1973 te gen Israël de Egyptische economie hadden gered door schenkingen van in totaal 500 miljoen dollar, (bijna 1.4 miljard gulden), en dat ook nadien veel hulp was verleend. Toch vond hij dat het fonds dat de olielanden onlangs hebben ingesteld om Egypte te steunen, over meer dan de geplande twee miljard dollar moet kunnen beschikken. Sadat zei dat de Europese landen Italië onlangs twee miljard dollar in-eens hadden gegeven en van plan waren om dit aan te vullen met een schenking van nog eens tien miljard. „Alles wat wij vragen is tien tot twaalf miljard dollar over een perio de van vijf jaar en niet twee miljard." zei Sadat. „Ik hoop dat onze vrien den hier niet van zullen schrikken". Uit Sadats toespraak meenden waar nemers te kunnen opmaken dat het er met de Egyptische economie ui terst slecht voorstaat. Sadat zei dat uitbreiding van de financiële steun nodig is „om de economische proble men uit de weg te ruimen en met vertrouwen naar de toekomst te kunnen zien". Volgens de Oegandese radio zou Mboemoea Zaire en Ethiopië als be middelaars hebben aangewezen. Ook zou Mboemoea aan de voorzit ter van de OAE. de premier van Mauritius, Sir Seewosagoer Ram- goolam. hebben verzocht om een persoonlijk onderhoud met de Oe gandese president Idi Amin. Een woordvoerder van de Verenigde Na ties in New York zei dat het Oegan dese verzoek naar de Veilig heidsraad was door gespeeld. Eerder had Kenia verklaard, dat Oe ganda moet afzien van alle aggres- sieve handelingen, dreigementen en aanspraken op Kenia's grondgebied, als het de toestand tussen de twee landen wil normaliseren. De Keniase minister van buitenlandse zaken. dr. Moenjoea Waijaki somde gisteren ze ven voorwaarden op. waaraan Oe ganda zou moeten voldoen. Zo zou dit land zijn troepen van de grens moeten terugtrekken, de in Oeganda wonende Kenianen met rust moeten laten, een einde maken aan de haat- en lastercampagne tegen Kenia en geen goederen meer moeten achter houden die bestemd zijn voor Boe- roendi. Roeanda. Soedan en Zaïre Een van de voorwaarden was ook dat Oeganda Kenia betaalt voor goede ren en diensten. De Keniase bewindsman zei dat zijn regering bereid is bemiddeling van buitenaf te aanvaarden. In dit ver band noemde hij secretaris generaal Mboemoea, van de OAE die zijn diensten al heeft aangeboden. SEOEL. De elf Zuidkomaanse christenen, die begin deze maand uit hun gevangenschap zijn vrijgela ten hebben bekendgemaakt dat zij allen zijn mishandeld. Dit is meege deeld door de wereldraad van ker ken in Genevè. Tot de groep beho ren verschillende predikanten van het protestantse stadpastoraat in Seoel. Een lid van de groep ex- gevangenen heeft gezegd dat hij ge schopt en geslagen is. toen hij wei gerde te zeggen dat het stadspasto- raat communistisch beïnvloed zou zijn. De elf hebben noch voor hun arrestatie, noch voor hun vrijlating een reden gehoord WASHINGTON Het bureau voor internationale ontwikkeling van de Amerikaanse regering heeft zich zeer lovend uitgelaten over de activitei ten van de 400 particuliere hulporga nen in de VS. In een schriftelijk verslag van het bureau staat: „Zij hebben hun grond in dezelfde idea len. waar ook ons land zich aan heeft gewijd: dienst aan anderen, zorg voor de medemens, vrijwillige hulp". Het bureau noemt in totaal 400 orga nisaties. waarvan er 92 kerkelijk zijn. SALISBURY I DPA. APi Soldaten uit Mozambique zouden eind vorige week voor het eerst in de guerrilla oorlog tussen het blanke minder heidsbewind van Ian Smith en de zwarte nationalistische troepen daadwerkelijk op Rhodesisch grondgebied in actie zijn gekomen. Dit werd gisteren meegedeeld door de Rhodesische veiligheidsdienst die er aan toevoegde dat de Mozam- bikaanse troepen door Rhodesische eenheden waren teruggedreven. Bij de gevechten zou gebruik gemaakt zijn van raketten, granaatwerpers en machinegeweren. De grensover schrijding zou hebben plaatsgevon den in het oosten van Rhodesië. Aan Rhodesische zijde zouden geen ver liezen zijn geleden In maart van dit jaar werd de grens tussen beide landen door Mozambi que gesloten waardoor de spoorweg verbinding van Rhodesië met de In dische Oceaan werd afgesneden. Daarna zijn de aanvallen van Ln Mozambique gelegerde zwarte Rho desische guerrilla's op Rhodesië ge stadig toegenomen. Volgens het Zuidafrikaanse militai re vakblad „Armed Forces" bouwt de Sowjet-Unie in het zuiden van Mozambique in het geheim een gro te elektronische radarinstallatie. De installatie zou gelegen zijn op hon derd kilometer ten zuiden van de hoofdstad Mapoeto, VATICAANSTAD. MADRID (Reuter. AP) Het Vaticaan heeft gisteren bekend gemaakt dat de Spaanse regering en de Heilige Stoel een herziening zullen tekenen van het concordaat dat de betrekkingen regelt tussen de Spaanse overheid en de rooms katholieke kerk. De herziene tekst van het uit 1935 stammende concordaat zal vandaag in het Vaticèan worden ondertekend door de Spaanse minister van bui tenlandse zaken. Marcelino Oreja en de Vaticaanse secretaris voor bui tenlandse aangelegenheden, kardi naal Villot. De herziening brengt met zich mee dat het Spaanse .staatshoofd het recht opgeeft de Spaanse bisschoppen te benoemen en dat de kerk het recht opgeeft Spaanse priesters te vrijwaren van vervolging door de Spaanse justitie. Over deze herzieningen is jarenlang onderhandeld tussen het Vaticaan hel Dr Koos van Weringh de advertentie-oorlog rond- Zuid-Afrika. die enige tijd leden op de voorpagina van ze krant woedde, komt ook sprake het aantal mensen t in de gevangenis verblijft. zijn middeld 92.000 per dag, zeggen E. reen driessen, B. de Gaay Fortman. B. eenji Kaam. H. Lamberts en enige deren (10 juni 1976). De stichtin- Geen Kerkgeld voor geweld en Nederlands-Zuidafrikaanse rkgemeenschap merken daarover „In Zuid-Afrika zouden gemid- per dag 92.000 personen gevan- zitten. Hoelang? En allemaal po- eke gevangenen? Of zou het lotste deel daarvan soms ook uit minelen kunnen bestaan? leder- weet, dat drankmisbruik, chtpartijen en straatroof, alsook Nederland, in Zuid-Afrika voor- mt. Overigens wordt het straf- iht in Zuid-Afrika strenger ge- ndhaafd" (18 juni 1976). ihalve door het wat kreupele taal- bruik kenmerken deze opmerkin- n zich door de charme van een hijnbare eenvoud. Het aantal ge- ngenen wordt in twijfel getrokken :ouden"). Officiële Zuidafrikaanse fers uit 1970 laten zien. dat in dat ar reeds ruim 90.000 mensen ge- mgen zaten. Aan dat aantal hoeft et te worden getwijfeld. Wat bete- int zo'n getal? leen dat gemiddeld per dag zoveel ensen „zitten". Iemand, die van- lag alle Zuidafrikaanse gevange- n zou tellen, zou in de buurt van .000 uitkomen. Het is duidelijk, it dit een wat ruwe maatstaf is. een rekening is namelijk gehouden et het srafbeleid en de duur van de ivangenisstraf. Als zeer veel men- n een korte straf uitzitten levert at een ander beeld op dan wanneer ie mensen een lange straf hebben, onder deze correcties is het Zuidaf- kaanse aantal gevangenen echter ter hoog in vergelijking met andere inden. misdaad, straf en hervorming, een lidafrikaans-criminologisch tijd- hrift, zijn daarover in 1972 cijfers ipubliceerd. Per 100.000 inwoners in de bevolking telt Zuid-Afrika 7 gevangenen. Als we dat bekijken oor de diverse bevolkingsgroepen de Republiek dan ontstaat het volgende beeld: Aziaten 80. Blanken 86. Bantoes 476 en kleurlingen 791. Ter vergelijking: Engeland 73, Frankrijk 70 en Nederland 26. De Nederlands-Zuidafrikaanse Werkge meenschap mag dan opmerken dat in Zuid-Afrika, evenals in Nederland, drankmisbruik, vechtpartijen en straatroof voor komen, maar aan die gigantische verschillen kan niet zo maar worden voorbijgegaan. Er is geen enkele reden de Zuidafri kaanse criminaliteit te kleineren door even naar Nederland te verwij zen. In Zuid-Afrika is veel meer aam de hand. Het behoeft nauwelijks be toog. dat de geregistreerde criminali teit van de niet-blanke bevolkings groepen een veelvoud bedraagt van die van de blanken. Dat betreft dan de zwarten en vooral de kleurlingen. De Aziatische bevolkingsgroep ver toont cijfers, die nog in de buurt van die van de blanken blijven. In kringen van Zuidafrikaanse crimi nologen bestaat grote verontrusting over de hoogte van de criminaliteit. In een recent nummer van het reeds genoemde tijdschrift Misdaad, straf en hervorming staat een reeks van belangrijke opmerkingen aan voor Ronald Graser, redacteur van het blad. Zijn artikel is gebaseerd op een memorandum voor een commissie van onderzoek naar het strafstelsel in de Republiek van Zuid-Afrika. Het tijdschrift wordt uitgegeven door het Nasionale Instituut insake misdaadvoorkoming en rehabilita- sie van oortreders. Voorzitter van de redactiecommissie is de rechter J. H. Steyn van het Hooggerechtshof in Kaapstad, een man die het vorig jaar heeft opgenomen tegen de minister van justitie over het waarom van een opgelegd huisarrest aan een kleur ling. Over de achtergrond van de crimina liteit onder de kleurlingen de be volkingsgroep met de hoogste.cijfers merkt Graser op, dat grote aantal len van hen de laatste tien jaar, dikwijls tegen hun wil, „verskuif" zijn naar „siellose dorpe", die be staan uit massa's van identieke huurhuizen. Deze overplaatsing heeft ten dele eeem maatschappelij ke ontwrichting tengevolge gehad. Voor de kleurlingen zijn er nauwe lijks voorzieningen. Hij acht het dan ook geen wonder, dat in deze kunstmatig gestichte gemeenschap pen een zekere „voörbestemdheid" bestaat voor een hoge graad van misdadigheid. Werkloosheid Met instemming citeert hij enige passages uit een toespraak, die een maatschappelijk werker (een kleur ling) op een conferentie heeft gehou den. De mensen, die in de kleurlinge- wijken wonen zijn het slachtoffer van een situatie, die in feite voor hen geschapen is. Het is niet hun eigen keuze, dat ze daar wonen. Die wijken kenmerken zich door een overheer sende armoede, door grote werkloos heid onder de jongeren en door don kere. overbevolkte huizen. Er wonen mensen, die schreeuwen om veran deringen, wordt opgemerkt. Het ver haal over de criminaliteit onder de zwarte bevolking is in dezelfde toon zetting geschreven: een zeer schril beeld. Graser betoogt, dat de Zuidaf rikaanse wetten aan het totstandko men waarvan de Bantoes geen deel hebben, voor de zwarte bevolking nauwelijks betekenis hebben. Het rechtsstelsel blijft voor de zwarte een hem vreemde zaak. Hij over treedt wetten, die hem niets zeggen, omdat ze door anderen, de blanken. voor hem gemaakt zijn. Duidelijk wordt hier door de schrijver gezege dat strafwetgeving in Zuid-Afrika voor de ene bevolkingsgroep heel iets anders betekent dan voor de andere groep. De zwarten lijden er meer onder. Naast deze algemene achtergrond noemt Graser ook enige meer speci fieke factoren, die verantwoordelijk zijn voor de hoge criminaliteitscij fers onder de zwarten. De overgrote meerderheid van de stedelijke Ban toes verkeert in zwakke levens omstandigheden. De behuizing is on voldoende en er bestaat een schreiend tekort aan onderwijsfacili teiten. Mogelijkheden voor sport en ontspanning zijn ontoereikend „of ontbreekt heeltemaal". Graser stelt, dat de inkomsten laag zijn en dat de overgrote meerderheid van de Ban toes in armoede leeft. Moeders zijn genoodzaakt om te werken, hetgeen fatale gevolgen heeft voor de kin deren. De Bantoe in de stad leeft in een permanente onzekerheid. Zelfs als hij er jaren woont kan hij tegen zijn zin teruggestuurd worden naar zijn stamgebied. In het verlengde hier van noemt Graser de ontwrichtende invloed van de trekarbeid, zowel op de zwarte arbeiders zelf, als op hun gezinnen. Een groot aantal buiten echtelijke kinderen levert het bewijs daarvoor. Omdat de moeders niet voor die kinderen kunnen zorgen, zwerven deze rond en houden zich in leven met het rondscharrelen bij vuilnisemmers („dustbin boys") en met stelen. De werklooshied is hoog. evenals het drankmisbruik Het beeld dat Graser schetst Is zon der meer onthullend. Hij kan het weten, omdat hij in dagelijks con tact verkeert met maatschappelijk werkers, die onder kleurlingen en zwarten hun uitzichtloze arbeid ver richten. Hoewel Graser zich niet uit laat over het al of niet wenselijk zijn van het apartheidssysteem, wordt door hem een groot aantal misstan den gesignaleerd. De harde opmer kingen van de Zuidafrikaanse minis ter van justitie. Kruger, over de el kaar opvolgende onlusten ln de zwarte gebieden rondom de grote steden, wijzen er echter niet op. dat hij luistert naar deze aanklacht van een Zuidafrikaanse criminoloog. Koos van Weringh is hoogleraar in de criminologie aan de Universiteit van Amsterdam. en Spanje in de nadagen van het bewind van generaal Franco Petitie Een groep van 76 Spaanse intellectu elen. schrijvers, priesters, journalis ten en leerkrachten heeft gisteren een petitie gezonden aan de Spaanse regering waarin wordt gevraagd het verbod op de Spaanse communis tische partij op te heffen. De groep verwerpt de omschrijving van de communistische partij als een totali taire partij en vindt ook niet dat ze in hoge mate afhankelijk is van het internationale communisme. Volgens de ondertekenaars van de 'petitie neemt dc partij haar beslis singen in alle vrijheid en op basis van dc toestemming van al haar le den. De uitsluiting is volgens hen bedoeld om de democratische oppo sitie in Spanje te verdelen. Tot de ondertekenaars behoren de schrij vers Luis Carandel, Jose Antonio Gabriel Galan, de dichter Jose Hier- ro en de Catalaanse priester Luis Maria Xirinachs In Rome is bekend gemaakt dat de Spaanse communistische partij van daag een buitengewone vergadering van het centrale comité zal begin nen De partij vergadert in Rome omdat de „Spaanse kroon geen toe stemming heeft gegeven voor een vergadering op Spaanse grond". BRUSSEL (Reuter) (AP) De rege ringen van de negen lidstaten van de Europese Gemeenschap zijn gis teren een gezamenlijk standpunt overeengekomen voor de zee rechtconferentie van de Verenigde Naties die volgende week in New York begint. Dit is gisteren in Brus sel vernomen van functionarissen die aanwezig waren bij een vergade ring achter gesloten deuren van de ministers van buitenlandse zaken van de EG-landen Voorts werd gezegd dat is besloten om binnen EG verband zelf maatre gelen te nemen wanneer de confe rentie in New York geen oplossing vindt voor de uitbreiding van de visserij grenzen tot 200 mijl uit de kust. De vergadering in Brussel heeft, zo zeiden de functionarissen op de vol gende vijf punten overeenstemming bereikt: Het instellen van een econo mische 200-mljlszone voor de kusten van de maritieme lidstaten De uitbreiding van deze zone zo dat ook het continentale plat eron der valt. Het opzetten van een Internatio naal beheerslichaam voor de zee bodem. Het voorkomen van monopolie vorming wat betreft het winnen van mineralen van de zeebodem. Verplichte regeling van geschil len die In de toekomst mogelijk ont staan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7