Koekamplus van de baan Mogelijk toch andere koper voor Vredestein te vinden 3 „Te weinig subsidie voor Rijnlandse molens" Leiden krijgt er vijf bioscopen bij Volksdansen in Delft Trouw Commissie kiest voor gelijkvloerse trambaan Voorwaardelijke celstraf en boete voor oplichten sociale dienst Avifauna bouwt hotel (60 bedden) Katwijks poloteamer naar Macedonië Meer personeel sociale dienst Geen nieuwe loop route in Delftse binnenstad Nieuwe conrector Leids gymnasium Wethouder; Lubbers heeft niet alle mogelijkheden onderzocht Hië ï!E Botulisme in Rijswijk Stukje voor stukje BIJVERDIENSTE BEZORGERS (STERS) WOENSDAG 28 JULI 1976 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWARTET USD, Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Ook de studiecommissie Koekamplus is van mening dat de Koekamp niet moet worden opgeofferd aan het nieuwe tracé van tramlijn 9. Dit staat in een rapport, dat de commissie gisteren heeft gestuurd aan de leden van de Haagse gemeenteraad. Dp commissie, die in december door de Haagse raad w^rd ingesteld, heeft unaniem gekozen voor variant 6 Eén van de varianten uit de nota. die het college van B en W vorig jaar augus tus heeft aangeboden onder de titel ..Schetsen van Kockamplus en tien andere mogelijkheden". Deze oplos sing houdt in. dat tramlijn 9. die een snelle verbinding van het Centraal Station naar Scheveningen via het stadscentrum moet verzbrgen gaan. via een.gelijkvloers tracé langs het Muzeviadukt met een ruime boog naar de Rijnstraat gaat en uitkomt bij een halte recht tegenover de zij- ingang van het Station Centraal Hierbij wordt aangetekend dat het DEN HAAG Gedurende ander half jaar incasseerde een 32-jarige Leidse huisvrouw J. C. D. de V. ten onrechte een uitkering van de socia le dienst. Toen de fraude werd ont dekt had de vrouw al ruim 4.000.— geïncasseerd. Dit alles was moge lijk. omdat er geen mededeling was gedaan van het feit, dat de vrouw werkeloos was geworden. Ondanks pogingen van de officier en de rech ter wilde de verdachte niet inzien, dat zij de sociale dienst had opge licht. Volgens verdachte zou zij wel degelijk hebben meegedeeld niet meer te werken. Zij had zich bereid verklaard om het bedrag met 100 per maand terug te betalen, maar heeft nog geen cent betaald. Vanwe ge de baby, die op komst is, en het salaris van haar man, vreesde de officier dat verplichting tot terugbe taling in dit geval geen zin heeft, zodat hij wilde volstaan met zes weken voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van twee jaar. De politierechter wilde de verdachte er echter niet alleen met een voor waardelijke straf af laten komen. ,.Het is klaplopen op de ge meenschap en een zeer onsympatiek misbruik van de sociale uitkerin gen." constateerde hij. Het vonnis werd dan ook 200.— en zes weken voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. tracé, voordat het de Rijnstraat in gaat. via een nog te bouwen brug over de Oostsingelgracht moet ko men te lopen. Vanuit de Rijnstraat kruist lijn 9 dan de Bezuidenhoutse- weg en sluit aan op de bestaande rails van lijn 3. De Prinsessegracht wordt bereikt via een S-boog over de Bosbrug. Moeilijk De studiecommissie stelt dat zij bij het maken varreen keuze uit deze tien mogelijkheden bijzojnder moei lijk heeft gehad. Er was geen doorslaggevend argument te vinden voor een bepaalde variant. Of dat argument nu van de stedebouw of werd gezocht in de sfeer van het openbaar vervoer, van de stedebouw of van de kosten. De commissie noemt de door haar gekozen variant echter aanvaardbaar, wanneer er aan een aantal voorwaarden wordt voldaan. Eén van die voorwaarden is een volledige reconstructie van het kruispunt Koningskade-Rijnstraat- Bezuidenhoutseweg. Er moet daar een zodanige verkeersregeling ko men dat het openbaar vervoer er zo goed mogelijk kan doorstromen. De commissie vraagt dan ook om volle dige medewerking van de politie, wanneer het gaat om ver keerslichtbeïnvloeding. De commis sie meent met dit advies, waarin van de Koekamplus geen sprake meer is. maximaal te hebben bijgedragen aan een respektvolle behandeling van het Koekampgebied en het Ma lieveld. In het rapport stelt de stu diecommissie met verontwaardiging vast dat met de aanleg van de Utrechtse Baan aan dit groengebied een onherstelbare rechade is toege bracht. Ook het grote aantal auto's dat dagelijks op het Malieveld wordt geparkeerd is de samenstellers van het rapport een doorn in het oog. Het Gereedschap gestolen RIJSWIJK Tijdens de bouwva- kantie is uit een bouwkeet in Rijs wijk voor 20 mille aan gereedschap gestolen. Onbekenden forceerden tussen 15 en 19 juli het bovenlicht van de keet op een bouwwerk bij te Werve in Rijswijk De sloten van een con tainer waarin het gereedschap lag. werden opengeknipt. Er is geen en kel spoor van de daders. rapport pleit dan ook voor een selek- tief parkeerbeleid, waardoor zo snel mogelijk een autovrij Malieveld ont staat. Het gekozen trajekt voor tramlijn 9 voldoet aan een belangrijke eis van de HTM. de NS en het ministerie van Verkeer en Waterstaat, namelijk dat de lijn een verbinding moet vormen tussen het stadscentrum, het Centraal Station en Scheveningen. De vrees bestond, dat wanneer de tram slechts een verbinding tussen het station en de badplaats zou zijn, er niet voldoende reizigers gebruik van zouden maken. De studiecom missie. zegt met haar advies slechts een technische keuze te hebben ge maakt. Het college van B. en W. heeft zich overigens nog niet over het rapport uitgesproken KATWIJK Een team van Zwem- en Poloclub Katwijk zal de Joegoslavische zustergemeer Ohrid op 1 en 2 augustus deelnem aan het jaarlijkse Ilindentoerno Vrijdag 30 juli om half zes 's oc tends vertrekt de ploeg vanaf h zwembad De Miereweide n Schiphol. Als leiders gaan mee cretaris J. Parlevliet en de heer D. H. Timmermans, directeur van h plaatselijke sportfondsenbad. Ai het toernooi in Macedonië woi verder deelgenomen door „Ohrids Braovi" uit Ohrid. „Struga" Struga en „Student" uit Skopje, het kader van de vriendschapsbfal trekkingen tussen de gemeent^ Katwijk en Ohrid is het KatwijJ team verder de gast van de club Ohrid en het gemeentebestuur, dag 6 augustus om 14.30 uur zulli de Katwijkers op Schiphol teru j( keren. ir 3) k rel i r Vr i, 1AS h ove of 1 ikke nen kii Idan afd loen >tisc rhar DEN HAAG B. en W. van Dei en o en jdoer ALPHEN AAN DEN RIJN Vogel park Avifauna wil in de loop van volgend jaar beginnen met de bouw van een nieuw hotel op de par keerplaats naast het bekende weg restaurant „Avifauna" aan de Rijn. Het nieuwe complex zal vier verdie pingen krijgen met een accommoda tie voor zestig gasten. Aan het hotel wordt een restaurant voor maxi maal driehonderd personen vastge- bouwd. De totale kosten komen op rond twee miljoen gulden. Het hui dige wegrestaurant, dat al jaren te klein is, zal worden afgebroken. Aanvankelijk wilde Avifauna, het concern van de gebrs. Van der Valk een hotel van zes lagen bouwen. Daarvoor werd geen toestemming verkregen in verband met de aanwe zigheid van een PTT-toren in de omgeving van de geplande nieuw bouw. Verwacht wordt dat Avifauna het nieuwe complex in de loop van 1978 in gebruik kan nemen. DELFT B en W. van Delft hebben ervan afgezien de gemeenteraad voor te stellen een voetgangersroute te realiseren tussen de Molslaan en de Burgwal in de oude binnenstad. Van verschillende zijden zijn twij fels uitgesproken over de haalbaar heid van dit plan. Volgens het colle ge is met name de middenstand er bevreesd over dat het winkelop pervlak „nodeloos" zou worden ver groot. In het plan was gedacht aan de vestiging van enkele kleine win kels langs de route. De bestaande verbinding winkelcentrum In de Veste-Klisgebied. via de Brabantse Turfmarkt. Jaco Gerritstraat. Oude Langendijk en Wijnhaven wordt als voldeonde aantrekkelijk be schouwd. Van een nieuwe looproute wordt, aldus B. en W„ een verstoren de werking verwacht. In de plaats van de voetgangersroute willen B. en W. een doorloopmogelijkheid creëren ter plaatse van het bestaan de gebouw van de voormalige ITO- school. gekoppeld aan een groen- speel en rustgebied temidden van de omringende bebouwing. LEIDEN B. en W. van Leiden stellen voor drs. G. J. M. Désar met ingang van 1 augustus a.s. te benoe men tot eerste conrector/plaatsver vangend rector van het Stedelijk Gymnasium te Leiden. Drs. Désar is sinds 1 augustus 1969 aan het gym nasium verbonden. De nieuwe con rector is 32 jaar. Kennelijk tevreden met de gemeentelijke bemoeienissen schudt directeur A Zwartepoorte van Vredestein-Loosduinen de hand van wethouder Van der Weide (economische zaken). DEN HAAG ,,Er zal niets meer buiten ons om gebeuren in de zaak-Vredestein." Deze indruk heeft de Haagse wethouder Van der Weide (Economische Zaken) overgehouden aan een gesprek met de topambtenaar Molkenboer van het ministerie van Economische Zaken. teru •leid ter id ee iden olg Haag hebben besloten tot uitbre' ding van het personeel van de gf meentelijke sociale dienst. Nog jaar zullen pogingen in het wei'° gesteld worden veertig nieuvv' ambtenaren aan te trekken. Vc gend jaar denken B. en W. dit aant nog extra uit te breiden met 10 t< 20 sociale ambtenaren. De gemeei Hll teraad zal het collegevoorstel in c eerstvolgende vergadering na h< zomerreces kunnen bespreken. M< deze maatregelen komen B. en tegemoet aan de wensen, die de soc ale dienst begin dit jaar uitte. mun medezeggenschapscommissie va =tte de dienst herhaalde de wens tot flii ke personeelsuitbreiding vorigfr>aa week. De sociale dienst is nu door d d t te geringe bezetting duidelijk ove belast. Bovendien is er een groc j ïmrlrtArv An/löp Kot novronool verloop onder het personeel. Na twee mislukte pogingen van B en W van Den Haag om minister Lub bers (Economische Zaken) te spre ken te krijgen over de sluiting, die de Vredesteinfabriek in Loosduinen be dreigt, heeft het college maandag van ambtelijke zijde alle informatie over de regeringsplannen tot reorga nisatie van Vredestein, toegezegd ge kregen. Zolang uit deze informatie niet het tegendeel is gebleken vindt wethouder Van der Weide het voor nemen om de fabriek in Loosduinen in te krimpen of te sluiten „een merkwaardig politiek besluit." De wethouder vindt het in tegen spraak met de beleidsfilosofie die minister Lubbers heeft beschreven in zijn structuurnota „Selectieve groei" om een gezond, winstgevend bedrijf als Vredestein-Loosduinen te sluiten om slecht renderende bedrij ven elders in het land (Heveadorp bij Arnhem en Maastricht) op de been te houden. „Wat gezond is. moet je niet kapotmaken." vindt de wethouder. Hij is ervan overtuigd dat de minis ter niet alle mogelijke oplossingen voor het verlieslijdende concern on derzocht heeft. Volgens hem bestaat er een bedrijf dat mogelijk geïnteres seerd is in overname van een deel van Vredestein. Nadere gegevens over deze derde partner (naast over heid en het rubberconcern Goo drich) wil de wethouder niet geven zolang hij niet over informatie van de regering beschikt. Koper Gegevens uit andere bronnen leren dat deze onbekende mogelijke koper in 1974 al eens interesse heeft gehad voor Vredestein-Loosduinen. waar voor toen ook al sluitingsplannen bestonden. De interesse van deze potentiële koper zou verflauwd zijn toen hem bleek dat de aanwezigheid RIJSWIJK Ook de vogels in Rijs wijk lijden aan het gevreesde botu lisme. Op diverse plaatsen in de gemeente is deze dodelijke voedsel vergiftiging onder watervogels ge constateerd. Al levert de in Rijswijk gesignalleer- de vorm van botulisme nauwelijks gevaar op voor de mens. voorzichtig heid is wel geboden. De gemeent Rijswijk raadt de bewoners aan dode watervogels niet aan te raken. Beter is het meteen de gemeentelij ke Plantsoenendienst te bellen, die de kadavers dan opruimt. Oo geeft de gemeente het advies watervogels niet te voederen. Als veel vogels naar dezelfde plek wor den getrokken, is het besmettings gevaar veel groter en kan het botu lisme moeilijk bestreden worden. van woonbuurten in de omgeving van de fabriek, hem voor te zware milieu-eisen zou stellen. Wethouder Van der Weide zegt niet over deze informatie te beschikken noch de naam van het belangstellende be drijf te kennen. Half augustus hopen B. en W. met minister Lubbers te kunnen praten over alternatieven voor de sluiting van „Loosduinen", waarmee 558 ar beidsplaatsen gemoeid zijn. Voor B. en W. is handhaving van de fabriek een absolute eis, omdat vervangende werkgelegenheid niet beschikbaar Het aantal arbeidsplaatsen in de in dustrie in Den Haag en omgeving is veel te klein en dreigt nog kleiner te worden. „De groei van de werkloos heid is hier sterker dan op landelijk niveau", zegt de voorzitter van het Gewest 's Gravenhage, de heer C. J. Buijtendijk. „Het lijkt er op dat we probleemgebieden als Groningen en Limburg gaan inhalen. Voor het eerst dit jaar is de bevolking toege nomen en als de werkgelegenheid niet beter wordt, gaan e helemaal tegen de klippen op." Ook de sluitingsplannen van het computerbedrijf Philips Data Sys tems zullen een klap zijn voor de Haagse werkgelegenheid. Nadat de samenwerking van Philips met het Duitse bedrijf Siemens en het Fran se CII mislukt is. lijkt het er nu op dat ongeveer 800 mensen hun werk bij deze Haagse vestiging zullen ver liezen. Wethouder Van der Weide, die sinds eind vorig jaar met Philips in con tact staat over deze herstructure ring, meent dat de gemeente er niet veel aan kan doen. „De gemeente kan niet ondersteunend werken zo als de regering dat kan. Wij kunnen alleen voorwaarden scheppen o be drijven aan te trekken en te behou den. Maar dat wil niet zeggen dat we als een stel duffe konijnen zitten te wachten op wat over ons komt. We mogen af en toe een flegmatieke indruk maken, maar we doen wat we kunnen voor de werkgelegenheid." aldus de wethouder LEIDEN De Rijnlandse Molenstichting beschikt over te weinig rijkssubsi die om de benodigde onderhouds- en reparatiewerkzaamheden aan haai windmolens te verrichten. Volgens het jaarverslag over 1975 heeft de stichting zelfs vorig jaar (he Monumentenjaar) te weinig subsidie gekregen. Er is vertraging ontstaan bi het betalen van onderhoudsrekeningen en de Molenstichting heeft niet genoej geld dat onmiddellijk voorhanden is (niet genoeg liquide middelen). Wil het molenbezit van de stichting binnen niet al te lange tijd weer in goed staat zijn, dan moet er minstens één molen per jaar gerestaureerd worden Voor de komende vier jaar is er een urgentieplan opgesteld. Dat plan voorzie in het opknappen van de Buurtermolen. de Geremolen, de Honsdijkse molei en de Zuidwijkse molen. de c vo lercc juni •voo he p de 1 In de Alblasserwaard bij Molenaarsgraaf is men nog steeds bezig met het' opgraven van ongeveer vijfduizend jaar oude voorwerpen. De kano is inmid dels overgebracht naar het Rijksmuseum voor Oudheden in Leiden. Een deel van de ongeveer dertigduizend voorwerpen, die tot nu toe zijn n gevonden, liggen (zie foto) hier op een tafel. Op de voorgrond is onder meer een d deel van een mensenschedel, een kaak van een hert, een voedselkom en een scherf, eveneens van een voedselkom te zien. Van een onzer verslaggeefsters LEIDEN Binnenkort is Leiden vijf bioscopen rijker. Xaast de zes bestaande bioscopen. (Trianon. Studio. Lido. Luxor. Camera en Re.r) komen er straks nog eens vijf bij. Een uitbreiding van Studio Lido aan de Steenstraat met twee bioscopen en het Trianontheater aan de Bree- straat zal middels een verbouwing voor nog eens drie nieuwe bioscopen gaan zorgen. De verbouwing van het voormalige pand van de Nieuwe Leidse Courant aan de Steenstraat is al in volle gang. In het gebouw wordt een Lido 2 en 3 gevestigd. In Lido 3. een kleiner^ zaaltje, zullen de zoge naamde art-films" worden ge draaid. Met de verbouwing van het Trianontheater moest nog gewacht worden op de bouwvergunning. De gemeente heeft de vergunning nu afgegeven, zodat ook met deze ver bouwing nu snel kan worden begon nen. Het is de bedoeling dat in dit pand. dat op de monumentenlijst staat en waar nu één theater in is gevestigd, drie nieuwe theaters wor den bijgebouwd. Directeur. Ortje van het Trianontheater is echter zeer zwijgzaam over de nieuwe plannen, zodat Leiden het resultaat nog even moet afwachten. Van een onzer verslaggevers DELFT „Dans dan de Volksdans" heet het jaarlijk se volksdansfestival dat za terdag a.s. in Delft gehouden wordt. Het festival, dat tevens gebruikt wordt om de Anjeraktie 1976 te houden, wordt georganiseerd door de Delftse Culturele Gemeenschap en de volksdansgroep „Radost". Drie buitenlandse groepen, uit Rusland. Roemenië en Joegoslavië, zijn door de organisatoren naar Delft gehaald. 's Ochtends tussen kwart over elf en twaalf uur geven deze groepen op verschillende plaatsen in de stad demonstraties. In het winkel centrum „In de Hoven" treedt de Russische roep „Wesselka." be staande uit vijftig leden op. De groep „Seminicul". die uit 45 Roemenen bestaat, geeft om de zelfde tijd een voorstelling in de Van Adrichemstraat. bij de Van der Lelystraat. De uit evenveel dansers bestaande Joegoslavische groep „Abrasevic" speelt in de Linden- laan. Na de optredens in de drie wijken geven de groepen in de middaguren een gezamenlijk optreden. Dat ge beurt tussen twee uur en kwart over vier op de Markt. Het publiek behoeft bij geen van de optredens entree te betalen. Wel zal het Anjer fonds om een vrijwillige bijdrage vragen. NIET AFGEHAALDE VOERTUIGEN In de periode van 1 feb. 1976 tot op heden zijn onder staande 25 motorvoertuigen na controle op eventuele gebreken door de Verkeerspolitie. Sectie Technische Dienst, alhier, niet door de rechthebbenden afgehaald. Aan belanghebbenden wordt thans medegedeeld, dat zij. indien zij zich niet voor 25 aug. a.s. bij de Verkeerspolitie. Alexanderplein 15. kamer 279, alhier, tel. 070-614141 tst. 2333 melden, worden geacht van hun voertuig afstand te hebben gedaan, zodat daarover vrijelijk kan worden beschikt. I betreft de motorvoertuigen 1 95. 2. 06- 3 50' 4 ZS- 5. 80' 6. 31- 7 02- 8 24- 9. 30 10. 36- 11. 93 12. SO- IS. 58 64-GA Ford 55-FR D.A.F. •71-GE Ford •23-92 Ford •63-SF N.S.U. ■57-DS D.A.F ■90-GR Ford ■52-JV B.M.W -GA-83 Ford •25-DJ V W. -22-BT Fiat ■01-DZ Fiat -28-SK Ford 14. AVL-288 Alfa-Romeo 15. 23-17-FK CS.A F. 16. 14-44-FN Ford 17 98-33-HT Fiat 18. 77-96-JM Opel 19 59-92-AU Ford 20. US-87-81 Ford 21. HZ-20-23 D.K.W 22. HL-84-48 Peugeot 23. TV-98-89 Ford 24. 32-48-JJ Ford 25. 57-99-EM Fiat De Hoofdcommissaris van Politie van s-Gravenhage. Wljkgemeente 21 der Ned. Herv. Kerk, Paaskerk.-Abooudflsliaat 2, vraagt: een part-time koster of kosteres; een medewerker(ster) voor het schoonhouden kerkgebouw Aanmelden of inlichtingen bij de wijkkerkvoogdij, tel. 687223 Ochtendblad TROUW zoekt voor de va kantieperiode tijdelijke Aanmelden schriftelijk of telefonisch met vermelding van naam, adres, woonplaats, telefoon en de periode waarin men beschikbaar is bij TROUW/KWARTET B. V. PARKSTRAAT 22 DEN HAAG teiefoonnr. 070-469445. ndhi ihalv bruil n zi hijnl ngei toud .Bij besluit van de vergadering van aandeelhouders d.d. 28 ja nuari 1976 is met ingang van 1 februari 1976 ontbonden de B.G.A International Benelux B V. te Wassenaar. Het plan van uitkering werd gedepo neerd op 6 februari 1976 bij de Kamer van Koophandel te 's Gravenhage. Bij rekening en verantwoording alsmede de vereffening heeft plaatsgevon den op 7 mei 1976. Wassenaar Mr N. W. A. Brink Directeur WINKELEN begint op deze en de andere advertentiepa gina's ELKE OCHTEND OPNIEUW È&L Elke vrijdag in Inlichtingen over de aantrekkelijke adverten tietarieven worden u gaarne verstrektTel. 020-913456. toestel 703 en 716.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6