Nuttige voor als 'tehuis in adviezen een zicht' dichtbij (MP Commentaar Gebrek aan ernst Asiel Oudste Nederlandse missionaris in Manila overleden Bejaarde moet van te voren eens een kijkje nemen Uitbreiding EG mag niet leiden tot verzwakking Poes en hond mogen meestal niet mee de- van een lezer- een onderbroek vol effecten veelventerij riskant verklaring het weer Minder mooi weer weerrapporten Strandweer WOENSDAG 28 JULI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 De zorg van het liberale Kamerlid Neelie Smit-Kroes over de moeilijk heden waarin minister Westerterp de Spoorwegen dreigt te brengen, zou ontroerend zijn. als mevrouw Smit wat minder demagogisch optrad. Ze heeft gelijk als zij in haar vragen aan de minister een \raagteken zet bij de aangekondigde tariefsverho ging. de vermindering van de dienstverlening en de door dit kabi net met zoveel hartstocht beleden liefde voor een politiek van bevor dering van het openbaar vervoer (en dat is dan ook het openbaar vervoer buiten de dichtbevolkte randstad en in de moeilijke avonduren, zouden wij geneigd zijn daar nog aan toe te voegen). Maar onze vragenstelster gaat fout als zij in een van haar vragen de salarispositie Van (een zeer klein deel van) de topfunctionarissen van de N.S. aan de orde stelt. Alsolf vermindering van dat aantal het is op de vingers van beide handen te tellen of een terugbrengen van hun salaris ook maar iets zou toe- of afdoen van de financiële problemen van de spoorwegen. Trouwens: de salarissen van de spoorwegen lopen aardig parallel met die van de rijksambtenaren, in die zin zelfs dat er een handjevol functionarissen is dat meer verdient dan een minister. Dat komt voor bij de spoorwegen; dat komt ook voor bij andere overheids- of semi- overheidsverdiensten. De directeur- generaal van de PTT. de president van de Nederlansche Bank. de di recteur-generaal van de rijkswa terstaat, de burgemeesters van de grote steden, de commissarissen van de Koningin in de elf provincies - het zijn allemaal bevoorrechte mensen in die zin dat zij meer verdienen dan een minister, die soms formeel ge zien hun baas is. I s dat een onjuist systeem? Misschien, misschien ook niet. Ze ker is daLjer jiiet te hooi en te gras aan gewerkt moet worden, als er iets zou moeten veranderen en zeker ook zijn de ongelukkige plannen van minister Westerterp geen serieuze aanleiding om dit vraagstuk aan de orde te stellen. Wie dat wel doet, geeft alle aanlei ding voor twijfel aan de ernst waar mee hij of zij de moeilijkheden van de spoorwegen onder ogen ziet. Op die manier wordt een goede zaak een slechte dienst bewezen. De Russische schaker Kortsjnoj heeft in ons land politiek asiel ge vraagd. Het zal wel een paar weken duren eer over deze aanvraag een beslissing kan worden genomen, zo is gisteren meegedeeld. Dat is een geruststellende medede ling. Het betekent dat de Neder landse regering deze aanvrage in alle consequenties bekijkt, teneinde Kortsjnoj zo volledig mogelijk recht te doen. Wij signaleren dit geduld en deze toewijding aan de belangen van de ze ene man met zoveel dankbaar heid, omdat er vorige week ook een bericht was over een asielaanvrage en wel van een Turkse christen. De man kwam zondag in ons land bin nen en vroeg meteen asiel, maar donderdagmiddag zat hij alweer in het vliegtuig, terug naar Turkije. Wij nemen echt aan dat de Turk helemaal volgens het boekje behan deld is, maar na dit bericht over Kortsjnoj steekt de twijfel toch weer op. Laten we het maar zo zeggen: wij kunnen ons niet aan de indruk onttrekken, dat die Turk het land uitgebonjourd is met een voortvarendheid en efficiency, een betere zaak waardig. Het zou er waarempel toch niets mee te maken hebben, dat die Turk zomaar een naamloze, één uit de miljoenen was en het in het geval van Kortsjnoj om een wereldbe roemdheid gaat? Deze vraag wordt niet gesteld om onzekerheid te scheppen over Kortsjnoj's toekomstige verblijf hier: wel om onder ogen te zien of de beginselen van onze asielpolitiek niet eens grondig bekeken dienen te worden. MANILA Te Manila is pater Godfried Aldenhuysen (93) overle den. Hij was de oudste Nederlandse missionaris. Afkomstig uit Vol kol (gemeente Udeni. is hij vanaf 1909 praktisch onafgebroken op de Filip pijnen werkzaam geweest Meer dan vijftig jaar is hij pastoor geweest in de hoofdstad in een parochie van ruim 50.000 mensen. Hij had de grootste parochieschool ter wereld, die ongeveer 5000 leerlingen telt door Cisca Dresselhuys Je kunt het tegenwoordig zo gek niet bedenken of er bestaat wel een brochure, folder of lesbrief over; over werkloos zijn. leven van de bijstand, gezond zijn. ziek zijn. oud zijn, jong zijn. en ga zo maar door. Nu zijn al die brochures en folders niet altijd even nuttig, soms voegen ze niks nieuws toe aan de al bestaande en kunnen ze regelrecht op de grote hoop gegooid worden: alleen maar jammer van het geld. dat er aan besteed is Een groep, die jarenlang niet best bedeeld is geweest in deze algemene voorlichtingshausse, waren de be jaarden. maar daar komt nu veran dering in: van alle kanten stromen ook over deze mensen en hun proble men folders toe: van ministeries, van bejaardenbonden en andere instel lingen. die zich met de ouder wor dende mens bezig houden. Het lijkt er nu zelfs wel een beetje op. dat het „in" is om pamfletten over en voor ouderen te schrijven. Onlangs is er weer een brochure toe gevoegd aab de reeks, die al bestaat over en voor de bejaarden/namelijk een handleiding voor mensen, die naar een bejaardentehuis moeten. Het is een uitgave in de senioren- reeks van de Nederlandse Federatie voor Bejaardenbeleid (in samenwer king met het gemeenschappelijk protestants overleg bejaardenwerk.i Deze brochure ..Tehuis in zicht" be hoort tot de nuttige werkjes, die niet voor de zoveelste keer een al van alle kanten belicht probleem behande len. Bij mijn weten is er niet eerder in een dergelijk beknopte omvang een handleiding verschenen, die de bejaarde helpt, wanneer hij om wat voor reden dan ook niet meer zelfstandig kan blijven wonen en z'n toevlucht moet zoeken bij een be jaardentehuis. (dat het boekje echt geschreven is voor de oudere mens zelf blijkt o.a. uit de grote letter, die gebruikt wordt, heel prettig voor mensen, wier ogen niet meer zijn. wat ze geweest zijn). Nederland telt op het ogenblik 1.400.000 mensen, die ouder zijn dan 65 jaar, dat is meer dan tien procent van de totale bevolking. Van die één viertiende miljoen leeft verreweg het grootste deel zelfstandig tot de dood toe. Niet meer dan tien procent woont in een tehuis (verzorgingste huis of verpleegtehuis). Het is dus beslist niet zo. dat alle bejaarden tenslotte automatisch in een tehuis belanden. Maar voor 140.000 mensen geldt dat wel en voor hen is dit boekje geschreven. Angst Want het is op het ogenblik nog steeds zo. dat het verhuizen naar een bejaardentehuis. ..het laatste sta tion." zoals zoveel bejaarden het hui verend uitdrukken, met angst tege moet gezien wordt Nu wil de brochu re niet doen alsof het louter heerlijk heid en zaligheid is om naar een bejaardentehuis te moeten (want dat is niet zo), maar men probeert wel naast de nadelen, die ook eerlijk genoemd worden, een aantal zeer zeker bestaande voordelen te laten zien. Dat het wonen in een tehuis een stukje minder zelfstandigheid bete kent. is gewoon waar (je kunt niet meer eten wat en op welke tijd je wilt, je kamer moet op een bepaalde tijd worden schoongemaakt enz.), maar dat het tegelijkertijd een stuk minder zorgen betekent voor die mensen, die juist de dupe dreigden te worden van die zorgen, die ze niet meer aankonden (een te groot huis. het alleen-zijn. het alles zelf moeten regelen) is net zo goed waar Men raadt de aspirant-bewoners van een bejaardentehuis aan vooral van Van der Stoel: Van een verslaggever BRUSSEL Minister Van der Stoel van buitenlandse zaken heeft in zijn functie als voorzitter van de Europe se ministerraad in Brussel gezegd, dat een uitbreiding van de EG (Eu ropese Gemeenschap) niet mag lei den tot een verzwakking van haar structuur. Een uitbreiding kan al leen opgevat worden als een nieuwe bijdrage tót de versterking van de EG. aldus minister Van der Stoel bij het begin van de onderhandelingen met Griekenland over het Griekse lidmaatschap van de EG Van der Stoel zei verder dat een uitbreiding er voor moet zorgen dat er een opbouw tot stand komt van een Europa dat niet alleen op econo misch gebied aantrekkelijk is voor de openbare mening, maar ook wat betreft de menselijke, sociale en cul turele aspecten. „In Europa moet een vorm van be schaving en een politiek systeem in stand gehouden worden en worden versterkt, dat we aan geen enkele staat willen opdringen, maar dat ons inziens de vrijheid en de vooruit gang van de volkeren het best waar borgt". zo zei Van der Stoel tevoren eens een bezoekje te bren gen aan het tehuis inog voordat be sloten is of men inderdaad zijn eigen huis zal opgeven om te bekijken hoe het gebouw er van binnen" uitziet, hoe ruim de kamers zijn. hoe de ligging van het gebouw ten opzichte van het openbaar vervoer is, of er winkels, een brievenbus, een kerk en dergelijke in de buurt zijn. Zo wordt de overgang tenminste niet hele maal een sprong in het duister. Betutteld Ook waarschuwt men tegen bepaal de tehuizen, waar een veel te streng regime bestaat, en waar de mensen volledig betutteld worden (denk aan de televisie-uitzendingen van de toenmalige ombudsman Marcel van Dam over misstanden in bepaalde, meestal commerciële bejaardente huizen). Niet dat deze tehuizen met naam en toenaam in het boekje ge noemd worden, maar men raadt de aspirant-bewoners aan altijd van te voren bij de inspectie'op de bejaar denoorden te vragen hoe een be paald huis bekend staat. Want in een huis te komen, waar de mensen bij voorbeeld straf krijgen wanneer ze op het gras rondom het huis hebben gelopen (een voorbeeld uit de bro chure) is natuurlijk afschuwelijk. Nog enkele andere aanbevelingen, laat u vantevoren goed inlichten over de financiële kant van de zaak meer dan 80 procent van alle bejaar de bewoners van tehuizen woont daar van de bijstandswet, dat is een recht, maar wel één dat vantevoren geregeld moet worden: houd u bij het medische onderzoek, dat aan de opneming vooraf gaat niet flinker dan u bent. daar heeft niemand voor deel bij; overweeg ruim vantevoren welk meubilair u graag wilt houden en wat weg kan. de kamer is altijd kleiner dan u gewend bent; breng uw financiëzaken in orde en laat u altijd helpen bij de verhuizing en andere dingen die te oas komen bij het beginnen van een heel ander stuk van het leven (maatschappelijk wer kers en ambtenaren van de sociale dienst van de gemeente zijn bijvoor beeld mensen, die kunnen helpen bij bepaalde problemen). Huisdieren Terecht wijdt het boekje ruim aan dacht aan het feit. dat in de overgro te meerderheid van alle bejaardente huizen geen huisdieren als poezen en honden meegenomen mogen wor den; een enorm nadeel voor veel mensen, die hierdoor een jarenlange vriend moeten missen of die hierom besluiten maar niet naar een bejaar dentehuis te gaan. hoewel ze er wel aan toe zijn. De schrijvers van de brochures zijn van mening, dat er een oplossing zou moeten komen voor dit probleem, zodat de huisdie ren wel mee kunnen naar het bejaar dentehuis. Volgens hen is dat heus niet zo'n enorme opgave. Overigens maakt men hier een fout bij het opnoemen van welke dieren wel meemogen naar het tehuis men noemt behalve vissen en kanaries ook hamsters en cavia's. Voordat er nu mensen zijn. die vrolijk met een hamster naar een bejaardentehuis denken te stappen, lijkt het mij zin nig hier eerst naar te informeren, want zelf ken ik een aantal huizen, waar deze dieren beslist niet in mo gen Daar blijft de keuze echt be perkt tot een goudvis of een parkiet. Tenslotte om een brochure, waarin geconstateerd wordt, dat er geen honden en katten meemogen naar het tehuis, te voorzien van een omslag van een oude heer, die met een hond staat te kijken bij de bouw van een tehuis, lijkt wat onhandig ..Tehuis in zicht" is voor 2,50 (over te maken op giro 53 11 00 van de Federatie voor Bejaardenbeleid in Den Haag) verkrijgbaar De illustra tie van Hans Bishoff staat in de brochure Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een bockenbon. IIQ§ 80O "politieke ^eiin 5pah)e"(aMe3tj>intwatfcwal) onder redactie van loes smit Douanebeambten zoeken lang niet altijd vergeefs naar dubbele bodems in de bagage van on schuldig uitziende reizigers Ge regeld treffen ze op de vreemdste plaatsen de vreemdste zaken aan Dat gebeurt overal ter we reld. maar van de Verenigde Sla- ten ueten uc toevallig meer bij zonderheden. omdat ée Ameri kaanse douane een lijstje heeft samengesteld van teat ze vorig jaar aan merkwaardigheden on der de smokkelwaar vonden De dure diamanten die in een ballpoint verstopt waren kun je eigenlijk niet eens tot de curiosi teiten rekenen, hoogstens de bergplaats Maar wel die super- deluxe verjaardagstaart Die. zag er op het eerste gezicht doodge woon Ibkker uit. maar de boven laag bleek pure camouflage on der het glazuur was een kleine drie kilo marihuana in taartmo del ..gebakken." Een kogel is na tuurlijk meteen al een verdacht voorwerp, en bovendien had de automobilist die 'm uit Mexico als souvenir beweerde te hebben meegebracht, het ding niet met kruid, maar met heroïne gevuld Een man. door de douane in z'n geheel verdacht, had niets bijzon ders in zijn koffers, maar bleek wel voor tweeduizend dollar aan effecten in zijn onderbroek ver stopt te hebben. De Marokkaanse mandjes die in Ney York arri- i veerden, zagen er mooi en schuldig uit. Maar een doortas tende speurder ontdekte een par tij hasj. die onopvallend in het vlechtwerk van de mandjes was verwerkt Textiel en kledingstukken zijn blijkbaar graag gezochte bergplaatsen onder smokkelaars. Zo onderzocht de douane ook een keer een fraaie beddesprei. af komstig uitfjolombia. Daar had een nijvere naaister keurig en onzichtbaar een lading hasjiesj in weggewerkt En behalve die ondërbbroek met effecten Was er nog die kwestie met de sokken In Texas doorzocht een douaneman een auto. waarin hij een geheime bergplaats vond. geheel gevuld met een forse maat sokken. In elke sok zat een slaperige pape gaai. ietwat beschonken door dr in vuurwater ttequillai gedrenkte mais die ze voor de reis te eten hadden gekregen, zodat ze onder weg geen lawaai zouden maken Verder vond de douane in de ba gage van een Boliviaan diens ..scheerlotion," in werkelijkheid vloeibare cocaïne, op passende wijze bijgekleurd en van een luchtje voorzien Hetzelfde spul bleek ook in zijn tubes scheerzeep en tandpasta te zitten, fn iemand die heel erg slirt^wilde zijn. had tussen de bladzijden van een fol der van de Amerikaanse douane een zakje cocaïne verstopt. De folder gmg over watje legaal in de VS mag invoeren. De complete Amerikaanse vangst over 1975 had een waarde van ruim vierhonderd miljoen dollar en zoveelt smokkelwaar vraagt ook weer om ..toeleveringsbedrij ven Volgens de douane is in West-Duitsland een fabriek ont dekt die speciaal voor het ver voer van verdovende middelen uitgeholde champagnekurken maakte, in Colombia lekte uit dat daar smokkel-spuitbusjes wer den gefabriceerd en een bedrijf in Paraguay bleek zich k hebben gespecialiseerd in het maken van uitgeholde crucifixen, collecte bussen met dubbele bodem en deuren met geheime panelen DE OLYMPISCHE SPELEN l.iB. BEN HONGER Helgem.döe'Je dagelijkse voedsetverbrutk y eeo deekvgxer Veelwijverij komt soms legaal voor. maar veelventerij ook. In Engeland is de politie althans een vrouw op het spoor, die op z'n minst vijftig huwelijken heeft ge sloten. zonder overigens ooit bij een van haar „echtgenoten" te blijven. Ze trouwt alleen voor de schijn, om de mannen door hun huwelijk het recht op een perma nente verblijfsvergunning in En geland te verschaffen, een dienst waarvoor ze zich niet slecht laat belonen Vooral uit het Verre en het Midden-Oosten willen veel mensen zich in Engeland vesti gen. maar de Britse immigratie- wetten zijn zo streng, dat zoiets erg moeilijk is. Trouwen ze met een Engelse, dan mogen ze wél officieel blijven en daarom stelde de gezochte vrouw die blond, slank en begin veertig moet zijn zich daarvoor beschikbaar De politie heeft tot dusver vijftig ..echtgenoten" opgespoord on der wie Turken. Cyprioten. In diërs en Egyptenaren en er zullen er dus wel meer zijn Zij allen betaalden hun ..wettige echtgenote" ruim vijfhonderd gulden, waarna de vrouw, die zo doende een aardig kapitaaltje bij elkaar'getrouwd heeft, met hen naar do burgerlijke stand stapte Dat de ambtenaren zich door haar bij de neus lieten nemen, komt doordat ze zich steeds met een andere identiteit aandiende soms droeg ze een pruik, dan weer een andere soort vermomming en natuurlijk steeds een andere naam. Volgens de politie is zij zeker niet de enige die op deze manier een slaatje slaat uit de strenge immigratiewetten Alpinisten mogen dan nog zulke enthousiaste, goed getrainde bergbeklimmers zijn. het blijft een levensgevaarlijke sport. Al leen al in Zwitserland zijn vorig iaar honderddertien klimmers do delijk verongelukt, meldt de Zwitserse alpinistenvereniging Onder hen waren zevenenzestig Zwitsers. Om nog even op onnodig gebruik van moeilijke, vreemde woorden terug te komen (waaraan, zoals gisteren gemeld, een aantal over heidsinstanties iets probeert te veranderen): een lezeres van Viva moest in verband met een verhui zing een stuk of wat formulieren invullen, die tegenwoordig nu eenmaal overal in zoveelvoud aan te pas komen Geen vuiltje aan de lucht, tot ze aan de „gravidi- teitsverklaring" toe kwam. Wat was dat nou? Iedereen gevraagd, woordenboeken er bij. zelfs puz zelboeken. maar niemand kon het woord vinden. Totdat iemand, in het rijke bezit van een encyclope die. het wèl vond en kon vertellen dat er met die „graviditcitsverkla- ring" een zwangerschapsverkla ring bedoeld werd. Had dat nou niet meteen gewoon op het for mulier kunnen staan-1 Van onze weerkundige medewerker llnne water, 29 JUlr VlUsIngen 3.18—153". Ha rlngvllet-slulzcn 3.27—15 52. Rotterdam 5 29—17.33. Schevcnlngen 4 21 16 46. IJmul- den 4 55-17 20. Dm Helder 9 34-22 11. Harlln- gen 11.35Delfzijl 121-13 28 Gistermiddag heerste er in ons land overal een liefelijk zomerweer-type. De zon lach te om de overgebleven wol kenpropjes heen en de wind was gaarne bereid tot een schikking. Toch bleven er voor de zeilers vlaagjes ge noeg over om van te profite ren. althans in het begin van de middag De temperatuur bereikte zo tot 21 graden Het was een staaltje van goed zo merweer onder een ver naar het oosten reikende vleugel van het onwrikbaar ten wes ten van Ierland liggende ho- gedrukgebied van bijna 1.040 millibar. De blokkering van de oceaandepressies naar de Britse eilanden en de Noord zee functioneert dus nog steeds De Nederlandse zo mer is en blijft nog altijd an ders dan in veel voorafgaan de koele regenseizoenen. Onder dc depressies heb je net als bij de mensen, slim merikken Het lagedrukge bied in kwestie deed eerst alsof het met een grote uit wijking ten noorden van IJs- De uitwerking van uit na tuurgeweld op het weer in ons land zal sterk afgezwakt lar.d langs de Poolzee in zou zijn. Vandaag valt te rekenen duiken, maar eenmaal IJs land gepasseerd, nam het plotsel'ng een draai naar het oost-zuidoosten. Vergezeld van voor de zomer zeer krachtige luchtdrukdalingen van vijf tot zes millibar in drie uur. stevende het centrum, dat in korte tijd uit diepte tot 991 mb op dc westkust van Noorwegen af. Vlak voor de passage van het koufront nam een lichtschip daar een gemiddelde wind van 90 km/u oftewel 10 Beau fort waar. Een dikke zo merstorm daar dus. Boven dien was het erg slecht weer langs vrijwel de hele zuid west-kust van Noorwegen, in clusief Bergen. De neerslag- aftappingen van gisteravond over de voorafgaande twaalf uur waren: 9 tot 21 mm. op de passage van het kou front. maar dan een veel min der actief gedeelte ervan dan gisteren de Noorse westkust bereikte. Het voorbijtrekken kan hier en daar een bui tot gevolg hebben. Het weer zal op de meeste plaatsen min der mooi zijn dan gisteren met aanvankelijk veel bewol king, maar ook een wat on rustiger wordende sfeer Vooral in het Waddengebied krijgen met na de koufront kan de wind uitschieten tot bewolking opnieuw flinke kracht 6. Achter de depressie zonnige perioden, maar ook deden zich gistermiddag al cnke]e buien grote luchtdrukstijgingen in het gebied IJsland- FSröer voor. Hot weerschip Mike tussen IJsland en Noorwegen gaf gisteravond zelfs een stij ging van 8 millibar in drie uur Dit wijst erop, dat wij in dc tweede helft van de week noordelijke winden zullen Het laatste nieuws uit het natte midden-Europa: Liech tenstein op de gTens tussen Zwitserland en Oostenrijk kreeg in twee etmalen maar liefst 97 mm neerslag. Ook in Oostenrijk was het gisteren overdag vrijwel overal onsta biel met 6 mm regen in We nen na 24 graden C.. ter wijl andere stations veelal niet hoger kwamen dar. 14 tot 16 graden Op de Zugspitzc ligt sinds dc- sneeuwval die vorige week zaterdag begon, een laag van bijna één meter. Vandaag minder mooi dan gisteren. Meer bewolking en plaatselijk een bui. in de eerste plaats op de Wadden eilanden. Wind: toenemend tot vrij krachtig of krachtig uit west tot noo.rdwest. later wat ruimend Koeler met luchttemperatuur van 18 gra den C zeewater 19-20. Vooral op het Noordzeestrand van de Waddeneilanden toene mende branding. De zee komt er hoger op het strand Verdere vooruitzichten: vrij koel met naast zonnige perio den ook kans op epn bui Amsterdam licht beu 20 Dc Bilt hall brwo.il Declrr. hall bewolkt 2U Fel-V licht bew .'0 Eindhowr. /waar bew 20 Den llcltfer t.all bewolkt Luchth. Ktd licht beu 19 Twente ;waur bew Vlmslngeri licht bew Zd Limburg lieht bew Aberdeen hall bewolkt Athene onbewolk' 28 Barcelona onbewolkt Berlijn licht bew Hordei vi licht bew r ranktort nall bewolk' GenCvr licht bew HeUln). onbrvoikt 90 Innsbrück ••waar bew ;6 Kopenhagen hall bewolkt Lissabon onbewolkt 27 Locarno waar bew 24 London hall bewolkt 28 Luxemburg onbewolkt Madrid onbewolk'. 33 Malaga onbewolkt Mallnrru hall bewolkt 29 Munrhrn regen lt> Nice hall bewolkt Oslo waar bew Pari)* licht bew 25 Ron.' licht bew 28 Spil! Itcbl bew 24 Stockholm /waar bew 23 Wenen regen 24 Zurich regenbu 1» Ca»a Blancj onbewolk' 28 Las Palmas onbewolkt New Vork .waar beu

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5