Nicotine-arme sigaret niet altijd beter Het zal je lot maar wezen. steenvuller Alabastine h Wijn uit vaten bevat te veel conserveermiddel om msterdam gevraagd Ictiviteiten te staken Hi plan Gaasperdam edeputeerde staten „ernstig misnoegd" Personalia Heerhugowaard heeft tweede bouwschandaal Bezwaarschriften Bloemenhoveleiding voor gerechtshof VVD-Kamerlid wil minder personeel Koningspaar van Zweden komt hier op staatsbezoek De Staatsloterij. Al 250jaar Beperking van streekvervoer gebeurt soepel Indrukwekkende documentaire over geesteszieken op tv Gebruikers soms van de wal in de sloot geholpen Vaak wijziging rookgewoonten varten VARtNSDAG 28 JULI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 licht r wai t een ioord J bi :hepj rmee duist fan een onzer verslaggevers EN HAAG De houten wijnva- tn waaruit de klant in de winkel •lf zijn fles vol kan tappen, lever en bij een steekproef van de Con- imentenbond zonder uitzonde- ng een produkt met teveel conser- eermiddel. Het sulfietgehalte van getapte wijn liep uiteen van 215 it 295 milligram per liter, met een gemiddelde van 260 mg. Krachtens de Warenwet is in rode wijn maxi maal 200 mg sulfiet toegestaan. Wijn die in open vaten wordt be waard, aldus de bond, moet extra worden beschermd tegen de inwer king van bacteriën die zich in de lucht bevinden. Dat doet men ken nelijk door er meer sulfiet bij te doen dan is toegestaan. De bond heeft de autoriteiten die toezicht moeten houden op de le vensmiddelen. van zijn bevindin gen op de hoogte gesteld. Ter ver gelijking werd een aantal gekurkte flessen wijn in de prijsklasse van 3,50 tot 5 bij slijterijen en krui deniers gekocht. Die bleek met ge middeld 130 mg sulfiet per liter ruim beneden de grens te bliiven. Overigens vindt de Consumenten bond die grens aan de ruime kant. De dagelijks toelaatbare dosis sul fiet die door de Wereldgezondheid sorganisatie is vastgesteld, komt voor een volwassene neer op onge veer 40 mg: nog geen twee glazen wijn met het maximale gehalte. En sulfiet wordt in verschillende voe dingsmiddelen toegepast. kan i een onzer verslaggevers it, en nkere ARLEM Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben is gemeente Amsterdam in een gepeperde brief te verstaan ie hel even de activiteiten in het bouwplan-Nellestein in het uitbrei- gSpian Gaasperdam te staken. ze schrijven dat Amsterdam zich 1 het „ernstige misnoegen" van het ivinciaal bestuur op de hals heeft het mald door alvast te beginnen mét eP- H aanleg van het bouwplan zonder voord, benodigde toestemming uit Haar- i af te wachten, kijkl zeg: i geven het Amsterdamse gemeen- 'nthu estuur „met de meeste klem ïn n en rweging" de begonnen ;n sti teaamheden te staken, „totdat enp ir realisering van het bestem- Vl ngsplan geen juridische belemme- eld. 1 gen meer in de weg staan'', daa atorc vereniging Bijlmernatuur klaag- n zon v0rige week bij GS over het feit naar it Amsterdam reeds in juni een plaal .asfalteerde werkweg had laten llc"' nleggen op het terrein van Nelle- atsen ook waren al graafwerkzaam- e ien verricht voor de aanleg van :hter|, hoofdwaterleiding. Bijlmerna- Hem u verzocht GS stappen te onder- okkei nen tegen de handelwijze van ie2ei sterdam. Na het onderzoek, dat h z£8 leputeerde W. van der Knoop imtelijke ordening) had laten in- ïen, is gisteren de brief naar sterdam verzonden. Overigens gedeputeerde Van der Knoop ige week al in een gesprek met de 'advertentie presid an Je laai mori k ridstal eze k ïustus n. Dit e leid i over in 1 van Sipi gr frika r 1 tijd ni itendc rooi esters Naast het bekende cellulose vulmiddel brengt Alabastinë nu ook een speciaal steenvul middel. Het is bedoeld vóór permanente reparaties aan alle soorten steen-, beton-, cement- en metselwerk. Steenvuller van Alabastine is onmisbaar bij het verankeren van bouten, het vastzetten van losgeraakte stenen, tegels en dakpannen. Ook voor het uit vlakken van betonnen vloeren en voor reparaties om leidin gen. rond kozijnen en venster banken is steenvuller van Ala bastine werkelijk steengoed. Steenvuller van Alabastine is - water-, weer- en windbesten- dig. Haal een pak bij uw leve rancier en ontdek dat topkwa liteit niet altijd duur behoeft te zijn. Verpakking van 1 kg. f 4,35 Verpakking van 2 kg f 8,35 Amsterdamse wethouder voor volkshuisvesting, L. Kuijpers. zijn teleurstelling uitgesproken over het hoofdstedelijke optreden. Bezwaarschriften Van der Knoop en zijn collega- gedeputeerden noemen de hele zaak Ues te onbevredigender, omdat de bezwaarschriftenprocedure voor het bestemmingsplan-Gaasperdam nog niet afgerond is. GS zouden 30 au gustus de indieners van de bezwaar schriften in de gelegenheid stellen hun standpunt toe te lichten. GS schrijven dan ook „onaangenaam getroffen te zijn door de beïnvloe ding van de beslissing, „die zij over het bestemmingsplan moeten ne men. Het optreden van Amsterdam zal „de goede bestuurlijke verhou ding niet ten goede doen komen", aldus het teleurgestelde en boze pro vinciaal bestuur in zijn brief aan B. en W. van Amsterdam. Volgens wethouder mr. drs. A. P. J. van der Eijden, die de op vakantie zijnde wethouder Kuijpers vervangt, is de reactie van GS waarschijnlijk het gevolg van een misverstand. Hoewel hij nog geen inzage in de brief van GS'had gehad, nam hij aan dat werkzaamheden in Nellestein slechts voorbereidingen waren, die niet van normale afweken. „Het zal zeker niet gaan om zaken die de bezwaarschriftenprocedure zouden doorkruisen. Als het wel zo was, zou me dat zeker verbazen". HEERHUGOWAARD Een be drag van ongeveer 650.000 gulden zal nodig zijn om 168 drie tot vijf jaar oude woningen in Heerhugo waard vóór de komende winter be woonbaar- te maken. De wo ningbouwvereniging Heerhugo- waards Belang zal dit bedrag in een eerste fase uittrekken als antwoord op een regen van klachten, die via een enquête in de Bomenwijk en de Schilderswijk van de Noordhol landse gemeente aan het licht geko men zijn. Staatssecretaris Schaefer (volkshuisvesting) heeft inmiddels het gemeentebestuur van Heerhu gowaard om opheldering gevraagd De gebreken betreffen volgens de technisch deskundige van de wo ningbouwvereniging (die eigenaar is van de 168 woningen), de heer P. de Wit, vooral kromgetrokken buiten en binnendeuren, lostrekkende be timmeringen van voorgevels, vocht en schimmel in onder andere meter kasten. "lekkages, ondeugdelijke gasleidingen en stank, omdat geen vloerventilatie is aangebracht. De woningbouwvereniging wil de hui zen vóór 1 november tenminste tochtvrij maken, omdat ze in hun huidige' staat Vrijwel niet te verwar men zijn, aldus de heer De Wit. Wethouder N. Sprënkeling (openba re werken) heeft inmiddels een nota aan B en W uitgebracht over de gebreken. Hij wilde nog geen com mentaar gévën öp de affaire, die in het gebied al als een „tweede bouwschandaal" wordt aange merkt. Van een verslaggever AMSTERDAM De raadkamer van het gerechtshof in Amsterdam zal op 19 augustus het beroep be handelen van de medisch coördina tor en de directeur van de Bloemen- hovekliniek in Heemstede tegen de ongegrondverklaring door de raad kamer der Haarlemse rechtbank van hun bezwaarschriften tegen de kennisgeving van hun verdere ver volging. Het gaat om een in oktober 1974 tegen hen begonnen strafvervolging wegens tien in dat jaar in de kliniek verrichte abortussen. De Haarlemse hoofdofficier mr. J. L. Andreae vor derde in oktober 1974 bij de rechter commissaris een gerechtelijk voor onderzoek tegen de medisch coördi nator, de arts A. S. van den Bergh, en tegen directeur F. Kause. Op 4 juni van dit jaar kregen beiden van de hoofdofficier een kennisgeving van verdere vervolging. De raadka mer van de Haarlemse rechtbank verwees in een beschikking op be zwaarschriften de zaken naar de te rechtzitting. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het VVD-Tweede Kamerlid mevrouw Smit^-Kroes Mr. J. P. Miedema, de nieuwe burgemeester van Baarn. Burgemeesters Burgemeester G.W. baron van Dedem van Bos koop heeft aan de pensioenraad in Heerlen om keuring voor eventuele vervroegde pensionering gevraagd, dit op advies van zijn arts en wegens zijn gezondheidstoestand. Het colle ge van B. en W. van Boskoop heeft dit meegedeeld. De heer Van Dedem is sinds februari van dit jaar met ziekteverlof. De heer W.M.A. Peters is met ingang Kil flfk SnOOrWPiFPn van 16 augustus benoemd tot burge- J 6 meester van Losser. Met ingang van diezelfde datum is hem eervol ont slag verleend als burgemeester van Wijk bij Duurstede. De heer Peters, die 54 jaar is, heeft Wijk bij Duurste de sedert 1966 als burgemeester ge diend. Hij is r.k. en lid van de KVP. Met ingang van 1 september zijn vier burgemeesters benoemd: de heer N. Veenvliet is benoemd tot burgemeester van Neede. De heer Veenvliet (54) is wethouder van de gemeente Rheden. Hij is hervormd en lid van de PvdA. Tot burgemees ter van Baarn is benoemd mr. J.P. Miedema, met toekenning van ge lijktijdig eervol ontslag als burge meester van Dokkum. De heer Mie dema (42) is sinds 1971 burgemees ter van Dokkum. Hij is gerefor meerd en lid van de ARP. Burge meester van Schiermonnikoog wordt drs. H.B. Eenhoorn te Assen. De heer Eenhoorn (29) is sociaal geograaf bij de provinciale planolo gische dienst van Drente. Hij is her vormd en lid van de VVD. Tot burge meester van Zwijndrecht is mr. C. Pijl Hogeweg benoemd met toeken ning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Reimerswaal. De heer Pijl Hogewég (47) is' sinds 1970 burgemeester van Rei merswaal. Hij is hervormd en lid van de ARP. DEN HAAG Koning Carl Gustaf en koningin Silvia van Zweden zul len op uitnodiging van koningin Ju liana en prins Bemhard van 25 tot 28 oktober een officieel staatsbe zoek aan Nederland brengen Volgens Buitenlandse Zaken in Den Haag wordt geprobeerd in het pro gramma voor dit bezoek enkele ideeën te verwerken die Tweede Ka mer-voorzitter Vondeling onlangs heeft gelanceerd om staatsbezoeken wat aantrekkelijker te maken. Von deling wil een staatsbezoek niet be perken tot een ontmoeting tussen staatshoofden, maar hij wil er een ontmoeting tussen twee volkeren van maken. Vondeling stelde daar om bij voorbeeld voor tijdens een staatsbezoek ook sportwedstrijden tussen de twee landen te houden. Het zal je lot maar wezen. Mooie boel. Sleutel zoek. Daar sta je dan met je prachtige gloednieuwe caravan, tweehonderd kilometer van huis. "Ik dacht dat jij 'm had. Nee, jij zouEnfin, ten lange Ie9te, ligt ie tussen de leuning van mijn stoel. Nou ja. Kunnen we toch beginnen aan onze eerste vakantie in 'n nieuwe caravan. Gekocht van een prijs in de Staatsloterij. Tja, 't zal je lot maar wezen. Trouwens zo'n kans kunt u ook krijgen. Gewoon meespelen in de Staatsloterij. Alleen, of met een paar. De loten kosten f25,- per stuk, 'n vijfje f 5,—. U koopt ze bij de Staatsloterijkantoren, waarvan u de adressen in de beroepengids vindt. Vanaf elke le Gemiddeld 4 op de 10 loten zijn prijs. Dat is een kans van 1 op 2'/s op zo'n 800.000 prijzen van f 10,- tot f500.000,-. Iedere maand. Per lot speelt u 3 trekkingen mee. De uitslagen komen op de tv en in de krantefr. Uitbetalingen na de derde trekking. Postrekeninghouders kunnen héle loten bestellen door storting op postrekening 5151 t.n.v. de Collecteur Directie Staatsloterij. D&n Haag. Na overmaking van f25,- (of een veelvoud daarvan) ontvangt u enkele dagen voor de le trekking uw lotnummers). Als het bedrag vóór het eind"van deze maand van uw postrekening is af|pschreven, speelt u in de volgende loterij mee. Ook kunt u de Staatsloterij machtigen eens per maand of tweemaandelijks een bepaald bedrag te laten afschrijven. Incassomachtigingen en alle inlichtingen: 070-653955. heelt minister Westerterp (Verkeer u/r»ct»rt»rn -/nert Ine- en Waterstaat) gevraagd, in plaats "CMCi icip £Cbl wc' van vermindering van service bij de Nederlandse Spoorwegen, ook eens te kijken of er niet te veel personeel Mevrouw Smit denkt hierbij met name aan het aantal stafleden in de top van de NS, vermindering van het personeel in de explpitatiesector en gelijktrekking van salarissen van bepaalde categorieën medewerkers met die voor vergelijkbaar werk ïn andere bedrijven. Volgens het Ka merlid blijkt namelijk uit het jaar verslag van de NS over 1972 dat, hoewel het totale aantal perso neelsleden bij de NS van 1960 tot 1972 is gedaald, het aantal mensen bij de hoofdadministratie juist is toegenomen. Volgens hoofdbestuurder Seis van de bedrijfsgroep spoorwegen van de vervoersbond CNV zijn deze ideeën van mevrouw Smit „ronduit on zinnig". „De NS hééft per dag een tekort van anderhalfmiljoen gulden. Daar verandert door vermindering van een paar topsalarissen niets aan." De salarissen van hoog tot laag worden bij de NS volgens een bepaald, zeer strak, waarde ringssysteem vastgesteld. Het maxi mum salaris dat men bij de NS kan verdienen (als men tenminste niet in de directie zit) is bijna 120.000 gul den per jaar bruto. „Dat is wel een hoog salaris, maar de man werkt daar dan ook zeer hard voor," aldus- de heer Seis. Het argument van mevrouw Smit, dat de hoofdadministratie verhou dingsgewijs te hard is gegroeid, vindt de heer Seis ronduit belache lijk: „Ze zou eens een> bezoekje aan de NS moeten brengen, dan zou ze kunnen zien hoe het daar werkt." Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Westerterp (verkeer en waterstaat) zal de rege ling dat streekbuslijnen met een la gere bezetting dan tien personen op stille tijden opgeheven dienen te worden, met de nodige soepelheid hanteren. Wanneer doorvoering van de regel zou betekenen dat een openbaar vervoersverbinding met een bepaalde woonkern op sommige tijden geheel gestaakt zou worden, vindt de bewindsman afwijking van de regel aanvaardbaar. Dit is overigens niet de enige grond waarop van de regel mag worden afgeweken. Ook als door opheffing van een bepaalde lijn de bezetting van aansluitende lijnen vermindert, of als er bezwaren zijn ten aanzien van de omloop van het materieel of langdurige wachttijden van de chauffeurs, mag van de regel wor den afgeweken. Westerterp heeft verder meegedeeld dat de nieuwe regeling in fasen mag worden ingevoerd, om te voorkomen dat er ontslagen zullen vallen. Het is de bedoeling dat uiteindelijk het niveau van de openbare ver voersvoorzieningen zoveel mogelijk wordt afgestemd op de vraag er naar. door W. Wielek-Berg Toen de film „Matti da slegare" („Bevrijd de gekken") het vorig jaar op Film International te Rotterdam werd vertoond, eindig den wij ons artikel aldus: „Het is te hopen dat de film zo gauw en zo vaak mogelijk in Nederland wordt vertoond. In het maat schappelijk werk en de gezondheidszorg is ook hier behoefte aan zo'n nuchtere, humane leidraad." Onze wens werd „verhoord", want vanavond om half negen vertoont de VPRO de film op Nederland 2. „Mat ti da Slegare". gemaakt door een Italiaans collectief, waarvan ook de bekende regisseur Marco Belloc Bel- locchio deel uitmaakt, gaat over nieuwe wegen, die men in de Ita liaanse provincie Parma zoekt voor de opvang en de maatschappelijke integratie van geestelijk gehandi capten en geesteszieken. Hij bestaat uit twee delen „Drie Verhalen" en „Bevrijd de gekken". In „Drie Verhalen" komen drie moei lijk opvoedbare jongens aan het woord. Zij vertellen over de lij densweg die zij hebben afgelegd: van kinderhuis naar inrichting, naar ge sticht, en in al die instituten kwa men zij eigenlijk alleen terecht, om dat hun familie-omstandigheden zo mensonterend waren. Ook de moeders vertellen hun ver haal de vaders zijn öf dood, öf weg en een van hen doet dat met zo veel verve en zoveel komisch talent, dat je bijna zou vergeten hoe wanho pig zij is. Bijna. maar niet hele maal. Want de filmers spelen nooit ken in de fabriek. En kregen we in het eerste deel gesprekken met ou ders, onderwijzers en opvoeders te horen, in het tweede deel komen de arbeiders aan het woord. Zij vertel len, hoe hun de ogen geopend zijn voor het probleem van de geesteszie ken. hoe zij ervan overtuigd raakten dat de solidariteit zich ook tot hen diende uit te strekken en hoe zij proberen de misdeelden te helpen. Dat lukt. Zelfs een man. die maan denlang alleen maar roerloos staat in een fabriekshal, blijkt na verloop van veel tijd gevoelig voor een aanra king. Ook al werkt hij niet, hij gaat een kop koffie halen uit de auto maat. Het produktieproces is daar mee niet geholpen, het menselijk ge luk wel. In het laatste deel gaan de ge stichtsdeuren voor ons open en pra ten mensen, die dertig, vijfendertig jaar lang opgesloten zijn geweest. Zij werden geslagen, zij werden jaren lang vastgebonden tot hun handen kromgroeiden, zij hebben gezien hoe hun vrienden stierven met het dwangbuis aan en de „muts" op. Kunnen zien noe net aaar werKt. r 1 Volgens de heer Seis zijn die extra J0n£6lie VerdrOnKPIl op "ft publiek zij behoeden de mpn»n namoiiiif hnrri n^rficr n* J waardigheid van de mensen met en Tommasini mensen namelijk hard nodig. De laatste vijftien jaar wordt er steeds meer gedaan aan research en kos tenbewaking, waarvoor volgens hem uiteraard meer mensen nodig zijn. Ons commentaar staal op pagina 5. Van een verslaggever HOOGMADE Gisteravond is de bijna twee jaar oude Sjaakje Rooij- akker uit Leiden dood aangetroffen in een sloot in Hoogmade (gem. Woubrugge). Zijn ouders verbleven daar dicht bij in een caravan. waardigheid van de mensen met en voor wie ze werken. Solidariteit Dat blijkt vooral uit het tweede deel van de film, waarin we echte „gek ken" te zien krijgen. Sommigen wer- Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM „Overstappen op een sigaret met minder nicotine is niet zonder meer beter voor de gezondheid," meldt de Consumentengids op gezag van een Brits onderzoek dat het blad trouwens uit het Amerikaanse zusteror- gaan Consumer Reports opdiepte. Er wordt de laatste tijd veel reclame gemaakt voor nicoti ne-arme sigaretten, maar wie eenmaal dagelijks een dosis van deze stof binnenkrijgt, zal die vaak moeilijk kunnen verminderen. Want nicotine is een verslavende stof. Uit het Engelse onderzoek, aldus de Consumentengids, blijkt dat mensen die overstappen op sigaretten met minder ni cotine, hun rookgewoonten wijzigen meestal zonder het zelf te beseffen om toch dezelfde hoeveelheid ni cotine binnen te krijgen. Ze gaan meer roken, roken kor tere peukjes, nemen langere trekjes, inhaleren dieper of langer. Het vervelende is dat andere schadelijke stoffen uit de rook, met name teer en koolmonoxide, soms zelfs in grotere hoeveelheden kun nen toeslaan dan bij de oude situatie. De nicotine-arme si garetten helpen de gebruiker dan van de wal in de sloot. De niet nader aangeduide Britse onderzoeker pleit voor een si garet die een gemiddelde hoeveelheid nicotine bevat, maar weinig teer. Bn 7n'»* «*- zet, die wij ook in deze krant al eens hebben verdedigd, wordt de gebruiker niet aan gemoedigd om meer of an ders te roken. Intussen zou hij in ieder geval minder teer binnen krijgen, waardoor het risico op longkanker zou wor den beperkt. Zo'n sigaret zou „minder schadelijk" mogen worden genoemd, aldus de Consumentengids, wat niet betekent dat hij ook „veilig" zou mogen heten. Merkwaardig is intussen dat andere Britse onderzoekers net voor het eerst een test hebben gepubliceerd waarbij sigaretten met minder nicoti ne niet leidden tot meer of intensiever roken. Dat slaat een deukje in het overigens logische verhaal. S. Freed- man en C. M. Fletcher experi menteerden met sigaretten waar dertig procent nep- tabak in was verwerkt. Dat is een aan papier verwant pro dukt. Hun proefpersonen maakten de overgang van ge wone sigaretten (met 1,4 mg nicotine) naar half synthetische (met 1.1 mg) zonder hun rookgewoonten te wijzigen. Bij een omgekeerde over gang, van half-synthetische naar gewone sigaretten, ge beurden nog wonderlijker dingen. Een deel van dp «^n- sen veranderde ook daarbij de rookgewoonten niet. zodat zij meer nicotine binnenkre gen. Maar een belangrijke minderheid haalde uit de ge wone sigaretten zelfs nog minder nicotine (0,9 mg). Het beeld is wat chaotisch, maar er lijkt in ieder geval ruimte te bestaan om het nicotinege halte van sigaretten toch te verminderen. (Britsh Medical Journal, pag. 1427, 12 juni 1976). Het is overigens de vraag of nicotine, verdacht van een rol bij het ontstaan van hart en vaatziekten, wel echt zo belangrijk is voor de gezond heid. Uit het verband tussen sterfecijfers in Engeland en de opmars van de filtersiga ret vermoedt N. J. Wald (The Lancet, vol. 1/76, pag. 136) dat koolmonoxide op dit punt de grootste boosdoener is. Koolmonoxidegehalten in ta baksrook zijn in Nederland nog steeds niet systematisch gemeten. In Duitsland, waar dat wel gebeurd is, bleken nicotine-arme sigaretten nogal eens erg hoog te sco ren. Stellige uitspraken over welke sigaret nu minder on veilig is. blijven voorlopig problematisch. Daarin heeft de Consumentengids in ieder geval gelijk. Tot Tommasini zich ermee bemoei de, de verantwoordelijke man van het district, de initiatiefnemer van de film (die oorspronkelijk slechts dertig minuten zou duren, doch uitgroeide tot twee uur en twintig minuten). Hij vertelt hakkelend, stotterend en vol heilig vuur over de nieuwe wegen (die eigenlijk vergeten oude wegen zijn), over de solidariteit die ondeelbaar is en zich ook moet uitstrekken tot hen, die het meest worden uitgebuit en het aller ongelukkigst zijn. Wat hij vertelt heeft niet alleen waarde voor Italië, maar voor alle landen, waar men aan de oplossing van dit probleem nog nauwelijks is begonnen, dus ook voor Nederland. Hij betoogt (en de film laat zien) hoe het mogelijk is met liefde, geduld en een duidelijk doel voor ogen een groot aantal men sen aan het gestichtsregiem te ont trekken en in de maatschappij te integreren. Rita „Kan ik op deze auto een lening bij u afsluiten?

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3